Schoolnieuws. Kunst en Letteren. DE LAATSTE DER TRIBUNEN donderdag 30 maart 1933 Eerste blad pag. 3 Próf. Dr. F. A. STOETT Te Amsterdam heeft de Gemeenteraad eervol ontslag verleend aan Prof. Dr. F. A. Stoett als hoogleeraar in het Nederlandsch aan de Gem. Universiteit aldaar. Prof. Stoett werd 5 Mei 1863 te Leeuwarden geboren. Hij studeerde te Leiden Ned. Letteren en promoveerde in 1889 op een proefschrift: Proeven eener beknopte Middel-Nederland- sehê syntaxis"- Reeds in 1887 was hij benoemd tót leeraar aan het Gymnasium te Amsterdam. Zijn benoeming tot hoogleeraar aan de hoofd stedelijke Universiteit volgde in 1919. In tal van tijdschriften verschenen bijdragen zijn hand, bijv. in het „Tijdschrift voor Neder- landsche Taal en Letterkunde", „Noord en Znid", „Taal en Letteren". Bekend is zijn werk over „Ned. Spreekwoorden". Voorts gaf hij vele geannoteerde uitgaven van stukken Hooft, Vondel, Bredero en Langendjjk uit. Prof. Stoett is lid van de „Maatsch. der Ned Letterkunde" en van 't „Prov. Utrechtsch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen'' Van de examen-commissie voor de akte Neder landsch M.O. maakte hij vele jaren deel uit. Zijn hoogleraarsambt aanvaardde hij op 3 No vember 1919 met een rede over „Onze Volks taal". (HOOFDBENOEMINGEN zerswoude (1 Juli a.s. te openen flerv. School), M. Jansen, hoofd te Well Ammerzoden. Oldebroek (Looschool voor Chr. Nat. Ond.), H. Ey kelenboom, hoofd te Hulshorst |(G.). ONDERWIJZERSBENOEMINGEN eend am (Herv. School, hoofd J. Danes) E. Jonker, aldaar. Voor tijdelijk. erdinkel (School voor C.V.O., hoofd G. W. Hartemink), H. van Steijn te Almelo, tijdelijk werkzaam te Den Ham (O.). Totaal SO soÜ. r 1 e, gem. Hellendoorn (hoofd J. Mul der), mej. M. C. van Bruggen te Den Ham (0.). Voor nutt. handw. Ing. 1 April. I lemsvaart (Chr. Nat. School, Tuin straat, hoofd H. Proost), R. Wybenga, aldaar. Ni) kerk, G. (Geref. School, Doornsteeg, hoofd J. Sietsma), mej. G. van der Bend Reijmers, beiden te Apeldoorn EXAMENS PROMOTIES GÉM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Ge. Ïomoveerd ia tot Doctor ln ae Letteren Üabegeerte, op proefschrift: „Soclalistlse ;oedings-en onderwüedenkbeolden", de heer P. Klinkenberg geboren te Edam. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Gepro- loveerd is tot Doctor in de Wis- en Na: unde de heer L. Ch. J. te Boekhorst, gei te Zutphen. op proefschrift: ..De vermeend lotropie van vloeibaar nlitrobenao". r leerling verple» ACADEMISCHE EXAMENS RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN:. Ges!.: Rëcljtswetenscnapdoet. ex.. de heer J. K. Schellenbach te Wassenaar; cand. ex., de heer A de Stoppelaar te Den Haag en mej. E. lok te Nunspeet VRIJE UNIVERSITEIT TB AMSTERDAM. Gêsl.: Godgeleerdheid: doet. ex., de heer H. N. "idderbos te Kampen (cum laude); cand. ex., s heer J. A. Vink te Vreeswijk; prop. ex.. do »et J. M. van Krimpen te Hilversum. GÈM. UNIVERSITEIT TH AMSTERDAM. Ge slaagd: Geneeskunde, artsox.. de heer H. J. N. "lekkers te Breda en mej. E. C. M. Hchreuder te .jr,sterdam: seml-artsex.. de heeren L. R. Kan^ n&n te Paarl en J. J. Schutter te Heemstedo. Wis- en Natuurkunde. Iioofdv. Pharmacle: ióct ex.. de heer D. Kok; ld. hoofdv. Schel ende: dort. ex.. de heer J. U. Derksen; ld. and-ex., de heeren E. van EUk (g), k. Schmidt g) en M. J. Goudeket (a on d). de heer S. do EXAMENS- NIJVERHEIDSONDERWIJS Tót voorzitter dor commissie, dlo te Den aag zitting houdt voor de examens N4 de ant op N4. N5. do aant. op N6. Nh, NJ ben Haag. voorzitter der commissie, die to D g zitting houdt voor de examens NI, I int op N3. Nb, Nc. No en Np. Is benoer Orooto Haar, Insp. N.O.. Den Haag; jcretarls J. I* G. Faber, Den Haag. EXAMENS-MACHINIST laag. 29 Mrt. Gesl. voor het diploma er W. h. Weijmans to Rotterdam. EXAMENS-VISSCHERIJ t-stokers en machinisten), zal voor het prac- gedeelte zitting houden te Amster- op Woensdag 19 April a.s. lerelkt vóór Maandag 10 April i EXAMENS-VERPLEEGSTER iter dam. 27 en 28 Maart B|j fcet in de Psychiatrische-Neurologische Kliniek ge houden examen van den Geref. Bond van Ver- eenlgjngen én Stichtingen van Barmhartigheid, slaagden voor leerling vorploegBtor lo gedeelte dames J. $1. Blok, B. A. Hulsel-, E. Walthor Uit Oost-lndie DE ZAAK REENS EN VRIJBURG BATAVIA, 29 Maart (Aneta). Door den Raad van Justitie werd de behandeling van de zaak tegen de heeren Reens en Vrijburg voortgezet Als getuigen werden gehoord de secreta ris van het N.I-O.G. en de hoofdredacteur van het Persbureau Aneta. Eerstgenoemde verklaart teveel door an d-er werk in beslag te zijn genomen om scherp to luisteren. De hoofdredacteur van Aneta, de hoer Van Bovone, legt verklaringen af conform zijn verslag der bewuste vergadering. Getuige wraakt het na de vervolging door den heer Reens opgesteld resume zijner re de voering. DE VIOLIST ALEXANDER SCHMULLER OVERLEDEN Na een langdurige ziekte is te Amsterdam gistermorgen op 52-jarigen leeftijd overleden de bekende musicus en violist Alexander Schmuller. Alexander Schmuller werd in 1880 te Mo- ryr in West-Rusland geboren. Op zeer jeug digen leeftijd begon hij zijn vioolstudie reeds als 10-jarige knaap trad hij met succes in het openbaar op. Zijn muzikale opleiding voltooide hij bij Auer te Petersburg en vc volgens trad h\j met groot succes als sol op verschillende plaatsen in Rusland op. In 1908 vestigde hy zich te Berlijn, waar hij even eens groote successen boekte. In 1914 kwam h(j op uitnoodiging van Dr. Röntgen als hoofdleeraar voor viool- en en- semblespel aan het Conservatorium naar Am sterdam. Behalve als hoofdleeraar, in welke functie hij zeer gewaardeerd werd vooral als paedagoog, is Schmuller in ons land zeer be kend geworden door het naar voren brengen van de vioolcomposities van Bach. Ver schillende moderne vioolcompositics heeft hij hier ten doop gehouden, o.a. van Hinde- mith en Prokowjeff. Als Rus van geboorte had h\j groote bewondering voor het werk de jonge Russische componisten. Schmuller is ook een seizoen opgetreden als dirigent van het Philharmonisch Orkest te Rotterdam en heeft o.a. in het Kurhaus te Sdheveningen het Residentie-Orkest gtdiri- In tal van examencommissies heeft hij zit ting gehad, waar hy om zijn groote kennis i aangenamen omgang ook door zijn collega's hooge mate gewaardeerd is. Zijn heengaan beteekent voor de muziek wereld in Nederland een groot verlies. DE GESCHIEDENIS VAN HET DIRIGEEUEN Op uitnoodiging van den Bond van Koor dirigenten in Nederland, afdeeling Zuid-Hol land, zal de bekende geleerde Prof. Dr. A. Smijers van Amsterdam Znterdagavond 22 April in Gebouw „Irene", Hartmanslraat te Rotterdam voor leden en belangstellenden een lezing komèn houden over het onderwerp: „De geshiedenis van het dirigeeren". NEDERLANDSCHE MUZIEK TE PARIJS Eduard Flipse zal met het Lamoureux-or- kest te Parijs ten gehoore brengen zes epi grammen van Willem Pijper, In memoriam Matris van Willem Landré en de symphonie van Franok. De solist is Francescatti, die het vioolcon cert van Beethoven zal voordragen. MUZIEKHISTORISCH MUSEUM SCHEURLEER Tijdelijke tentoonstelling te Amsterdam Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft het initiatief genomen om gedurende de Zo merfeesten 1933 het geheele Muziek-histori- sche Museum Scheurleer tentoon te stellen een reeks van zalen van het Stedelijk Mu seum te Amsterdam. In verband met het ten uitvoer leggen van dit plan, zal het Museum te Den Haag met ingang van 1 April a.s. gesloten zijn. Gedurende de tentoonstelling te Amsterdam zal dan in de zalen van het Museum te Den Haag uit de prentverzameling een tentoonstel ling „Muziek en Dans in Beeld" worden sa mengesteld, wellce half Mei geopend zal wor den. In September wordt de geheele collectie dan weder in den Haag heropend. HIS MASTER'S VOICE Wie kent niet het bekende merk „His mas ter's Voice", de stem zijns meestere. De gra- mofoons met een hoorn als geluidsverster ker ziet men tegenwoordig niet meer. Ook de gramofoons zijn in de loop der jaren ge perfectioneerd on verfraaid. Men zal zich nog wel de tijd herinneren toen rondreizen de gramofoonbezitters met hun instrumen ton de scholen, vooral op de dorpen, bezoch ten, om aan de belangstellende kinderschare tegen een vergoeding van een cent per hoofd do wonderen dezer techniek te doen hooren. Sedertdien is er, als gezegd, heel wat ver anderd en verbeterd. Maar het oude merk van de bekende en beroemde firma „His Master's Voice" is gebleven. Het is ermee gegaan als rnet oude wijn: het jaartal dat erop staat is het merkteeken voor de deug delijkheid. Zoo is ook hier het oude merk- 't teeken voor de deugdelijkheid van het ap paraat. Dit garandeert een ervaring van \ele jaren, vanaf het begin van de tijd dal de gramofoons de mensohheid verrukten. His Master's Voice zendt ons nu haar „hoofdcatalogus", die maar even 330 blad zijden telt. terwijl op elke pagina ongeveer 35 platen vermeld staan. Men kan dus na gaan wat een enorme collectie men biet heeft. En als dit de hoofdcatalogus is, wat zullen dan de bij-catalogussen nog te zien geven. De uitbreiding van het repertoire gaat gestadig door en ieder iaar blijkt een omvangrijker boekwerk noodig om de nieu we aanwinsten te noteeren en het kunstlie vend publiek een overzicht te geven van wat de H.M.V. zooal in de loop van de tijd heeft gepubliceerd. Bij het doorbladeren vindt men natuurlijk alle op muziekgebied bekende namen ver meld, zooals Bach, Beethoven en Mozart, van wie de H.M.V. een uitgebreide collectie aanbiedt. Voor wie ook van andere dan van muziekplaten houdt, vermelden we o.m. nog dat Albert Vogels declamaties van de toe spraken van Robespierre, St Just en Danton zijn opgenomen en eveneens Max Havelaars toespraak tnt de hoofden van Lebak. leder muziekliefhebber die graag geniel van een stuk, dat niet vluchtig aan hem voorbijgaat, maar dat hij nog eens kan re- peteeren, kan dus bij H.M.V. terecht Gemengd Nieuws ERNSTIGE GEVOLGEN VAN ONTSNAPPEND GAS NEGEN PERSONEN BEDWELMD In een opslagplaats aan den Cruquiusweg op het spoorterrein achter de Blankenstraat, !n gebruik by den groothandel in chemicaliën Wijnhof, van Gulpen en Larsen te Amsterdam, heeft gistermiddag te ongeveer kwart voor iif een ongeval plaats gehad, dat ln zijn ge volgen van ernstigen aard is geweest. Toen enkele werklieden, die in deze op slagplaats aan den arbeid waren, een cylinder optilden, is, vermoedelijk door een zwakke plek is den wand van dit apparaat, een lok ontstaan, met het gevolg, dat de inhoude die uit chloorgas bestond, met kracht ontsnapte. Van de in de opslagplaats aanwezigen z(jn een paar personen door den invloed van het gevaarlijke gas bedwelmd geraakt ci geschiedde tevens, toen het gas naar buiten ontsnapt was, op den Cruquiusweg met een aantal passeerende menschen, mannen en kin deren, by wie het gas in de ademhalingsor ganen drong, zoodat de meeste van hen het zeer ernstig te kwaad kregen. In het geheel zijn negen personen door het chloorgas verrast geworden; van twee mannen was de toestand bepaald ernstig; zy zyn dan ook door den Ge- reeskundigen Dienst naar het ziekenhuis ver- oercL De overige slachtoffers konden by om- EETS OVER WAGENS ln onze verdorven dagen verstaat men onder een „wagen"een auto. Het woord is zoo'n soort bon-ton-bargoensch de ongelukzalige, die het gemis aan goeJen smaak zou hebben om te spreken over auto(mobiel)" zouMaar het doet er niet toe, wat hij zou, wamt ieder heeft tegenwoor dig den tact om het over „m'n wagen" te hebben. Zou de gepermanente, zelfverzekerde, sportachtig doende jongedame, die, quasi- nonchalant achter het stuurrad zittend, een Igarelje rookt en „de wagon" met een 80 kilometergangetje langs den geasfalteerden weg laat rollen er wel eens aam gedacht hebben, dat haar „wagen" (model 19311) niets andere is dan een wat verbeterde uit gave van het vehikel, dat de oude Egypte- naren reeds meer dan 4000 jaar geleden ont wierpen? Waarschijnlijk kan de wagen lm zijn oer vorm als een uitvinding van dit oude volk beschouwd worden. In elk geval is met zekerheid vast te stel len, dat zij omstreeks 1300 voor Chr. twee wielige stnjdwagens hadden. Deze wielen waren reeds van spaken voorzien, dus niet meer in hun primitiefsten staat. Vierwielige wa trens werden meestal alleen maar vooi godsdienstige plechtigheden gebruikt Zoo voor z'n genoegen bezat in dien eer sten tijd echter vrijwel niemand een wagen Iemand, die er voor z'n plezier een wa gen op na hield, vond men trotsch en ver kwistend. Zelfs de dames reden vrijwel De Grieken on Romeinen gebruikten den tweewieligen wagen voor hun beroemd ge- orden wagenrennen. Voor verre en snelle reizen bezigde mem het cisium soort onovordokten reiswagen. In de stad het e&sedum en de covanus. Eerst in het begin van de zeventiende eeuw kwam een gesloten wagen, waarvar liet model wat meer op de „wagens" van tegenwoordig lijkt, in gebruik Deze wa gen, de koets, had vier wielen, waarvan men omstreeks 1650 de twee voorste draai baar onder den wagen aanbracht, teneinde het besturen der koets te vergemakkelijken Allengs werden aan de modellen dezer koetsen en karossen meer en meer ver fraaiingen aangebracht en in de achttiende eeuw was de koets van een gezeten man dikwijls een meesterstuk vanprotserig heid. Na de Fransche revolutie volgt echter weer een versobering en zoo langzamerhand ontstond het „aapje" en het befaamde „dok- lerskoetsje", welke verschillende van onze lezers zich nog wel zullen herinneren. En nu, in een tijd, dat de wagen nauwe lijks meer op zich zelf lijkt, is koets en ka ros verdwenen em „de wagen" ervoor ln de plaats gekomen. BEGRAFENIS - GEBRUIKEN Het begraven van de lichamen dor doo- den is reeds eem zeer «ud gebruik. Vol keren, die geloofden in een leven na dein 'dood, hebben steeds hun dooden met bied en ceremonieel begraven, D% oude Egyptenaren bijvoorbeeld, die geloofden aan een zielsverhuizing en aan een gericht, waar over de afgestorvenen ge oordeeld zou worden balsemden de lijken humner dooden met groote zorg en zetten ze bij in doodemsteden, waar alle mogelijke voorwerpen, die misschien nog van nut kon den zijn, mee het graf ingingen. De Perzen daarentegen vonden het begra ven der dooden ontheiliging varn grond of gebouw en de lichamen der gestorvenen werden overgelaten aan de vraatzucht van roofdieren Bij de Antieken evenwel werd de begrafe nis van groot belang geacht. Men geloofde, dat zij ,wler lichamen miet begraven wer den, honderd Jaren lang aan de oevers van de Styx moesten ronddolen. Zij gaven de gestorvenen een geldstuk mee, om daarmee Charon, den veerman, vam de Styx te kun nen betalen, alsmede een stuk kook, dat diende om Cerberus, den driekopplgen, bas- sonden helhond, mild te stommen. Bij de Christenen, dlo evenals de Joden hun dooden begroeven, en miet, zooals bij Germanen, Grieken en Romeinen wel voor kwam, deze verbrandden, hadden de begra fenisplechtigheden steeds een plechtig ka rakter. Bij ons te lande was het vanouds gewoon te, dat familieleden en kennissen van den overledene werden tor begrafenis genoodigd evenals geburen of gildebroeders. In de 17de eeuw was het gebruik, om de lichamen van ongetrouwde dooden met bloe men te tooien. De genood igdem, die in het sterfhuis kwamen, werden daar voorzien lange rouwmantels en lamfers, die spe ciaal voor die gelegenheid gehuurd waren. Na de begrafenis kwam men weer in het sterfhuis terug, waar de genoodigden ont haald werden op brood met zout en poper en wijn. De minder gegoeden schonken bier en brandewijn. In sommige plaatsen vam het land o.a Alkmaar was hot gebruik om bij den dood van een kind onder de buurkinderen kameraadjes koeken te laten uitdeden. Als merkwaardigheid drukken wij hieron der nog een uitnoodiging tot het bijwonen van een 17de-eeuwsche begrafenis af: Anno 1698 Tégens Woensdag den Ssten January Werd UE. ter Begrafenis verzógt met ANNETJE VISSER Godt Saydt moet niet steelen. Anders genaamt Anmetje met het Kleyn Hoofdje Bejaarde Dochter van 98 Jaar In 't Leproosen huvs, als Vriend in huys te komen, Om ten half drie Uuren te gaan □a 't Amthonle Kerkhof U. E. Naam zal Gelcezen worden Gedrukt na hot Orizineel door wonenden op hun verhaal gebracht worden; het valt echter te bezien, of zy er wel zonder verdere nadeelige gevolgen vSn dezen onver- wachten gasaanval zullen afkomen. Het gebeurde heeft i'n deze buurt veel be roering gewekt. De politie en de arbeidsin spectie stellen een onderzoek in. AUTO-ONGELUKKEN Te Amsterdam is op de Kattenbrug een man door een auto overreden. Met een hersenschudding en verschillende verwon dingen is hij overgebracht naar het Onze Lie\e Vrouwe Gasthuis. Te Nieuwkoop is een motorist uit Rotterdam gevallen, doordat hij te laat be merkte, dat op een gedeelte van den weg, welke ter plaatse hersteld wordt, een laag puin was gestort. Zijn verloofde, mej. Wes terhout uit Rotterdam, die op de duo zat, werd daarbij ernstig verwond. Zij had een zware hersenschudding opgeloopen. Zij is een naburige woning binnengedragen daar ter verpleging opgenomen, omdat zij voorloopig miet mocht worden vervoerd. Te S t e e n w ij k werd de scholier Otter uit Giethoorn aangereden door een auto. In bewusteloozen toestand en met verwor gen aan het hoofd werd de 13-jarige knaap binneng dragen bij een dokter. Na verbom den te zijn is de jongen per auto naar zijn woning overgebracht. Te Haarlemmermeer was een 13-jarige jongen achter een snelrijdende vrachtauto gaa/n hangen. Hij verloor echter zijn evenwicht en kwam met een smak op den weg terecht In bewusteloozen toestand is hij naar zijn huls vervoerd. Zijn toestand is ernstig. Bij Schoondijke (Z.) liep een wiel van een auto, toen deze de Zeeuwsch-Vlaam sche tram passeerde. De 29-jarige koopman H. de K., uit ge noemde plaats, gehuwd en vader van een jeugdig kind, die de auto bestuurde, viel uit. De tram greep den man, die onmiddel lijk dood was. Bij Aarle-RIxfel (N.-Br.) is het zevenjarig dochtertje van W. door een pas te vrachtauto gegrepen. De kleine eer ernstig gewond opgenomen en gaf kort daarna den geest De chauffeur van den auto reed door, doch het staat niet vast, dat hij het ongeluk heeft beunerkt DOOR RATTEN AANGEVALLEN Bij een te Deventer wonende arbeiders familie zijn twee kinderen 's nachts in hun bedjes aangevallen door ratten. Do dieren beten een inoisje in een der oortjes en een jongen im een der armen. Waarschijnlijk zijn de beesten door het slaapkamerven ster binnengekomen. VERDRONKEN Te Lexmond is het tweejarig zoontje van den landbouwer Oosterom te Lexmond in een sJoot achter de woning geraakt en verdronken. Te Amsterdam is uit het IJ by de Java- kade het lijk opgehaald van een ongeveer 20-jnrige vrouw van Duitsche nationaliteit. HET AFSCHEID VAN Da. E. REESER In verband met de zaak van de q anonieme briefschrijver!}. We lezen ln de „Winterswijksche Cou rant liet volgende: Zondagmorgen had in de Ned. Herv. Kerk een dienst pluats, waar Ds. Reeser (wellicht oor 't laatst in Winterswijk) voorging. In afwijking urn de gewone orde was deze dienst speciaal bestemd voor het bevestigen an de door Ds. R. aangenomen leerlingen, die daartoe den wensch te kennen hadden gegeven. Na de bevestiging werd een predikatie ge houden over Openb. 2 10, naar aanleiding de predikant de nieuwe lidmaten aanspoorde tot tröuw aan hun belijdenis. I-Iet ruime kerkgebouw was tot in de uiter ste hoeken bezet, terwijl velen zich met een staanplaats moesten tevreden stellen. Men verzekerde ons, dat het getal der aanwezigen op 1400 A 1500 te schatten was. Misschien was het voor een deel nieuwsgierigheid, die tot dit record voerde, maar zeker was het voor een ander deel ook een stille betoo ging van aanhankelijkheid, in verband met de tegen Ds. R. aanhangige rechtszaak, waarin dezer dagen een beslissing te wach ten is. En het is zeker niet te veel gezegd, als we beweren, dat velen in de gemeente nog rotsvast overtuigd zijn van de onschuld van hun predikant. Zij. die misschien nog een persoonlijke „verklaring" van Ds. R. verwachtten, gericht tot de gemeente, wer den teleurgesteld, tenzij zulk een verklaring gezien mocht worden in den slotzang (uit Geza-fig 107), waarvan de aanhef luidt: „Wat God doet, dat is welgedaan, Nooit zul de moed m' ontzinken, Biedt I-Ilj den lijdenskelk mij aan, 'k Zul dien gewillig drinken", on dat eindigt met de woorden: „Mijn lot ligt in Zijn handen". Toen de menigte het kerkgebouw verliet, waren velen zichtbaar onder den indruk. BRANDEN Te Gendt bij Nijmegen is afgebrand d« kapitale boerderij van den landbouwer Schouten. De inboedel ging grootendeels verloren, terwijl vier varkens in de vlam men onkwamon. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. ONDER EEN PAK VERPLETTERD Te Nymegen is het zevenjarig jongetje J. v. d. L., toen hij met eenicre kameraadjes op de Waalhaven speelde, tusschen een aantal pakken terecht gekomen. Een der pakken schoot los en het jongetje kwam eronder. De knaap kreeg een ernstige schedelbreak en overleed spoedig daarop. MOORDPOGING Te Leur (N.-Br.) heeft een zekere S.. een tewerkgestelde, den opzichter-voorwerker van de Ned. Heide Mij Bdie toezicht over zijn werk uitoefende, met een schop een drie (al slagen toegebracht, waarvan één op het hoofd, die zoodanig aankwam, dat de sche del bloot kwam te liggen. Hevig bloedende is B naar zijn woning getransporteerd, waar hij door een dokter is verbonden. Men vreest voor B.'s Ie\en. Door de gemeentepolitie is tegen S. pro ces-verbaal wegenis poging tot doodslag op gemaakt. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Men meldt ons uit Goor: In de Voorstraat te Goor heeft hedenmor gen een ongeval met doodelijken afloop plaats gehad. De heer G. Raumer te Goor wilde zich per rijwiel naar de R~ kerk begeven, toen hy in de Voorstraat door een auto van de Eerste Hengelosche Veetransport en Expeditieonder neming werd gegrepen en gedood. Het slacht offer was 52 jaar oud en ongehuwd. AUTO IN VLAMMEN Bij Haren (Gr.) is een vrachtauto van den voerman E., na een botsing met een an dere auto, tegen een boom gereden en in brand gevlogen. In de cabine bevond zich behalve E., nog een jonge man, die uit den wagen wist te springen. E. zat als 't ware in de cabine vast en met veel moeite is het ge lukt hem te bevrijden. Hij had ernstige brandwonden bekomen aan gezicht en han den en is na verbonden te zijn naar zijn wo ning vervoerd. De vrachtauto, die volgela den was met riet, is geheel verbrand. WAARSCHUWING De Commisaris van Politie van de Centrale Recherche te Rotterdam waarschuwt tegen de praktijkén van G. de Wolf, zaakdoende onder den naam „Email Fotohandel Mascotte" en wonende m de Stokroosstraat te Rotterdam, die voornamelijk ten plattelande bestellingen opneemt voor te vervaardigen emaille foto's. Hoewel deze volgens een door hem verspreide circulaire gratis worden geleverd, moet men, daar deze gratis reclame, naar hij voorgeeft, met ontzaglijk veel onkosten gepaard gaat, direct bjj de bestelling 20 cent per foto voor uit betalen. Er komen by de Politie veel klachten binnen van menschen, die wel het geld hebben gegeven, alsmede een dikwijls voor hen waardevol familieportret, doch die nadien niets meer van den man hoorden. NATUURSCHOON VERNIETIGD Door onachtzaamheid van den opzichter der ontginning ln werkverschaffing van het Staatsboschbeheer onder A a 1 s t-VV a a 1 r e (N-Br.), die ondanks de waarschuwing va.n den veldwachter overging tot het afbranden \an heide ter vergemakkelijking van het omwerken van den grond, is een oppervlak van acht hectaren heide en bosch, toebehoo- rende aan de N.V. Philips Grondmaatschap- pij tot behoud van natuurschoon, afgebrand. Het gebeurde is voor dr. A. F. Philips aanlei ding geweest om tot den Minister van Bin- nenlandsche Zaken een telegram te richten, daarin met klem wordt verzocht maatrege len te willen nemen ter voorkominz van dergelijk vandalisme. EEN VARKEN IN DEN ZAK Te Overslag (Z.) bevonden de burge meester en de rijksveldwachter zich op hun avondrondje. Juist buiten het dorp aan den z.g. Kaaidijk, die aan de grens ligt, liep een man, die blijkbaar een zware zak op den rug droeg. Op de komst van beiden liet de man zijn zak van zijn rug vallen en vluchtte in allerijl de grens over. Het merkwaardige van het geval was nu, dat de zak zich van zelf ledigde en er een jong speenvarken dar telend uitsprong en eveneens als zijn mees ter met den meesten spoed zich over de grens waagde. WAARSCHUWING TEGEN ZAAKWAARNEMERS Sedert eenigen tijd doet zich het euvel gelden, dat zaakwaarnemers van verdacht allooi in de kantongerechten hun diensten opdringen aan gedaagden, die in civiele pro cedures zich zelf willen verdedigen. In over leg met het bestuur van de Nederlandsche Vereenigiog van Rechtskundige Adviseurs zijn, orn aan die misstand een einde te ma ken, door den Amsterdamsehen Kantonrech ter in het gerechtsgebouw waarschuwings borden aangebracht, waarin het publiek wordt aangeraden zijn zaken niet op te dra gen aan personen, die zich ongevraagd daar toe aanbieden. In het Leidsche kantonge- reehtsgebouw is thans ook een gelijk waar schuwingsbord aangebracht. KIPPENMOORDENAARS Dinsdagmiddag werden door den bloemist A. D. te Aalsmeer Üost op een hem toe- behoorend stuk land drie bunsings gescho ten). In de afgeloopen week waren ter plaat se circa 120 kippen reeds liet slachtoffer ge worden van deze dieren. Cola di Rienzi, de groote Senator van Some in de 14e eeuw Door £dw. BULWER LYTTON .jVerhieven zich ook stemmen om de schil derij en haar strekking af te keuren?" „Geen enkele". „Dan Is het oogenblik bijna daar nog Weinig dagen en de oogst kan beginnen. De Aventinus het Lateraan, en dan het geschal van oon epkele trompet!" Zoo sprekend scheen Rienzi met over elkaar _ïn armen en voor zich op den grv.in starend in gepeins verdiept „O ii' zei Pandulfo, „ik zou iijna ver g'ten u te vertellen dat de rngeduldigc "Jfniglo hierheen wilde komen om u te L'n; doch ik beval Cocco del Vecchio op het ruslii.m te klimmen en hun op zijn Dianier te beduiden, dat het ongepast zou zijn, op dit oogenblik, terwijl gij u op het Kapitool bezig hield met ernstige zaken, daar in zulk een groot aantal binnen te stormen. Wa.t dat hiet goed zoo?" Uitstekend, Pandulfo".. „Maar Cocco del Vecchio zeide dat hij uw hattd moet kussen; gij kupt hem hier ver wachten, zoodra hij ongemerkt tusschen het Volk kan wegkomen." „HF is welkom" zeide Riénzi half werk tuigelijk, want hij was nog altijd in ge dachten verdiept. „Kijk! daar is hij al!" Een der klerken diende den smid aan. „Laat hem binnenkomen!" beval Rienzi kalm, terwijl hij ging zitten. Do ruwe, krachtige reus, die bij eiken oploop boven de anderen uitstak, wiens been deren van steen en wiens spieren van staal waren, de toevlucht en de steun der anderen die reus stond daar, blozend en bevend voor de kracht van den geest, die den zijnen had doen ontwaken. „Kom nader, mijn vriend", zeide Rienzi na eenige oogcnblikken gezwegen te heb ben; „ik weet reeds wat gij gedaan hebt en voor Rome zoudt willen doen! Gij zijt haar baste tijdvak waardig en gij zult het beleven dat die roemrijke dagen terugkeeren". De smid viel voor Rienzi op de knieën Deze stad do hand uit om hem te doen o'1 staan; Cecco del Vecchio greep die hand en kuste haar vol eerbied. „Deze kus verborgt geen verraad," zeiile Rienzi glimlachend; „doch sta op mijn vriend deze houding voegt u alleen tcgen- ovor God" „Wie ons bijstaat ln den nood Is onze redder!" zeide de smid eenvoudig, ,4>n gij hebt voor ons gedaan, wat niemand gedaan heeft. Maar wanneer," ging hij op zachten toon voort, Rienzi aanstarend alsof hij slechts wachtte op een teeken om er op los te slaan, „wanneer zullen wij eindelijk de kans wagon?" „Gij hebt met alle dappere mannon ln uw omgeving gesproken zijn zij bereid?" „Om te loven of te sterven, wat Rienzi hun beveelt!" „Vanavond moet ik de lijst hebben het auntal de namen de woonplaatsen en beroepen". „Die zult gij hebben". „Elke man moet eigenhandig zijn naam of zijn teeken op de lijst zetten". „Het zal geschieden". „En luisterl kam vanavond na zonsonder gang aan het huis van Panduilfo di Guido. Hij zal u dan zeggen waar gij hedennacht eenige dappere mannen bijeen kunt vinden gij zijt waardig, om onder hen opgenomen te worden. Gij zult het Immers niet ver geten?" „Ik zal elke minuut tellen, die nog ver- loopen moet", zei de smid en zijn zwart gelaat straalde van trots om het hem be toonde vertrouwen. „Geef intusschen wel acht op al uw buren; zorg dat geen hunner verflauwt of wankel moedig wordt geen uwer vrienden mag als verrader gebrandmerkt wordon!" „AjIs ik er één vond, in staat zijn belofte te verbreken, dan sneed Ik hom den hals af al was hij mijn eigen moeders zoon!" zei de smid woest Rienzi lachte op zijn elgenaardigen, vreem den toon: „Een wontjerl" zeide hij, „een wonder! De schilderij spreekt!" Het was reeds bijna dohkèr toen Rienzi het Kapitonol verliet. De uitgostrokte ruimto vórtr de muren was ledig en verlaten en in zijn mantel gewikkold, stapte hij peinzend „Ik heb de hoogte bijna beklommen", dacht hij, „en nu gaapt de afgrond voor mijn voeten. Slaag ik niet, welk een val! Met mij valt de laatste hoop van mijn vaderland. Nooit zal een edelman opstaan tegen de edelen. Nooit zal een plebejer weer de kan9 en de macht bezitten, waarover ik beschik. Het lot van Rome is verbonden met he. mijne het hangt van een enkel leven af. De vrijheid der toekomst is afhankelijk van een riet dat de wind kan knakken. Maar heeft do Voorzienigheid niij niet uitgezocht en bestemd voor groote dingen? Ben ik niet stap voor stap voortgedreven tot doze ge wichtige onderneming? Was niet ieder uur de wegbereider voor het volgende? En toch in welk gevaar zweef ik! Als liet on standvastige volk, lafhartig geworden door zijn 'langdurige slavernij, in deze crisis wan kelt, ben ik verloren!" Zoo sprekend sloeg hij den blik omhoog en daar zag hij de eorsto ster, die in de schemering haar kalm licht liet schijnen op de afbrokkelende overblijfsels van de Tar- pejische Rots. Dit was geen gunstig voor- tecken en Rienzi's hart klopte sneller toen zijn blik zoo pilotseling viel 05, dien donke ren bouwval. „Ontzettend gedenkteeken", dacht hij, „van hoeveel duistere rampen, van hoeveel onbekende aanslagen zijt gij getuige ge weest! Hoeveel ondernemingen,, waarvan d« geschiedenis zwijgt, hebt gij gadegeslagen! Hoe kunnen wij weten of zij misdadig of rechtvaardig waren? Hoe zullen wij uitma ken of degeon, die als verrader ter dood werd geoordeeld, niet als een bevrijder 70- vereerd zijn geworden, indien zijn toeleg gelukt was? Als ik val, wie zal mijn levens geschiedenis schrijven? Een man uit het volk? Helaas! zij zijn te blind en te onwetend om een beroep op het nageslacht te kun nen doen. Een der patriciërs? In welke kleuren zal die mij afschilderen? Voor mij zal geen grafzuil verrijzen tusschen de bouwvallen; gocn hand zal bloemen strooien op mijn grafl" Zoo peinzend over de groote onderneming waaraan hij zich gewijd had, vervolgde Rienzi zijn weg. Hij bereikte den Tiber en bleef eenige oogcnblikken kijken naar den purperen hemel en de sterren die zich in den stroom spiegelden. Daarop ging hij de brug over die naar de wijk Trastevere voert wier bewonors zich met trots erop beroemen dat zij do eenige afstammelingen der oude Romeinen zijn. Hier werd zijn stap sneller en lichter; gelukkiger gedachten begonnen hem te vervullen; voor een oogenblik maak te zijn eerzucht plaats voor zachtere ge waarwordingen. HOOFDSTUK IX. Nina di RasellL „Ik zeg u, Lucia, die stoffen bevallen mij niet; zij staan mij niet.. Hebt gij ooit zulke leelijke kleuren gezien als dit purper en dit karmozijn. Waarom hobt gij ze hier go- houden? I^iat de man ze morgen maar ergens anders brengen. Misschien vinden de Signora's aan de overzijde van den Tiber ze mooi. Die verbeelden zich immers, dat al wat uit Venetië komt volmaakt moet zijn! Maar ik, Lucia, ik zie uit mijn eigen oogen en oordeel voor mijzelf!" „O, meesteres", zei de kamenier „indien gij, zooals ongetwijfeld te eeniger tijd ge beuren zal, een voorname dame wordt, hoe, zeer zult gij die eer waardig zijn! Santa Cecilia! zoolang signora Nina er was, zou niemand een andere dame in Rome een blik waardig keuren!" „Wij zouden haar dan leoren, wat praal is!" antwoordde Nina„O! welke feesten zouden wij geven! Hebt gij verleden week niet van tie galerij het banket gezien bij Signora Giuilia Savelli?" „Zeker, Signora; en toen gij de zaal in- kwnamt, gekleed in uw gewaad van zilver en purelgrijs, ging er een bewonderend ge mompel op van de galerij". „Stil! Lucia; geen vleierij, meisje!" ..Het is de zuivere waarheid, Signora Dat was eeret een feest, nietwaar! Welk een praal! vijftig dienaars in scharlaken en goud! en voortdurend muziek. De minne zangers waren uit Bergamo ontboden. \ond gij het geen heerlijk feest? O. ik zou durven wedden dat gij dien dag heel wat vleiende woorden gehoord hebt!" „Och neen; er ontbrak één stem, en dit bedierf de muziek. Maar meisje, als ik Signora Giulia was, zou ik met zulk een armzalig feest niet tevreden geweest zijn." „Wat zegt u? Arm? En allo edelen zeiden dat het de rijkste huwelijksfeesten der Colonna's overtrof. Een Napnlitaan, die naast mij zat en gediend had onder do jonge koningin Joanna, zeide dat zelfs Napels hiervoor moest onderdoen". (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3