„IN STAAT VAN BELEG' Kerknieuws DONDERDAG 30 MAART 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 D( 55 BUITENLAND DE „AFWEER-POUTIEK" REEDS ACTIES TEGEN DE JODEN IN TAL VAN PLAATSEN Het incident te Brunswijk tusschen Stahlhelm en Nazi's HITLER OVER DE ^AFWEERACTIE". In de gistermiddag te twaalf uur begon nen vergadering van het Rijkskabinet ver klaarde rijkskanselier Hitier dat de gebeur tenissen in Brunswijk volkomen waren op gehelderd en in wederzijdsche overeenstem ming waren bijgelegd. Ten aanzien van de afweeractie tegen de Joodsche propaganda in het buitenland ver klaarde hij, dat deze afweer georganiseerd moest worden omdat zij uit het volk zelf was ontstaan en ongewenschte vormen zou kunnen aannemen, zoodat door het organi- seeren ervan men de actie in de hand hield en zou kunnen voorkomen dat personen werden lastig gevallen en dat gewelddadig heden zouden geschieden. Het jodendom diende echter duidelijk ie welen, dat een joodsohe oorlog tegen Duitschland het jodendom in Duitschland zelf in volle scherpte zou treffen. Ook thans waren telegrammen uit Lon den ontvangen, meldende dat auto's met plakkaten, die opriepen tot boycot van Duitsche waren, in grooten getale door de straten van Londen reden en den indruk wekten, dat de campange georganiseerd was. Ook uit Amerika waren soortgelijke berichten ontvangen. Tenslotte kwain nog ter sprake de reor ganisatie van de verhouding tusschen het rijk en de landen en de autonomie en finan- cieele verhouding tot de gemeenten. DE BOYCOT-BEWEGING BEGONNEN. De boycot-beweging tegen de Joden is Woensdagmorgen overal spontaan begon nen. Zoo wordt uit Munster gemeld, dat SA-mannen zich voor de groote .Tondsche za ken hadden opgesteld. Zij heletten het pu bliek echter niet hinnen te gaan, doch poog den voorlichting aan de koopers te geven, teneinde deze te bewegen, deze zaken te vermijden en slechts bij Duitsche winke liers te kóopen. Onder de Joodsche zaken, die vrijwillig sloten, behoort ook de groote onderneming Althoff. Op het abattoir werden de slagersmessen der ritueele slachters door SA-mannen in beslag genomen. Aan Joodsche hoogleeraars werd het be treden der Westfaalsche landsuniversiteit belet. In Essen neemt de bovcot-heweging toe. Ook hier sporen SA-mannen de koopers aan slechts hij Duitsche winkeliers te koopen. Verscheidene Joodsche zakenmenschen zijn f vrijwillig toe overgegaan hun bedrijven te slu'ten. De gehpele actie speelt zich ech ter volkomen rustig af. Uit Goerlitz wordt nog gemeld, dat in den loon der nationaal-socialistische vergeldings actie voor de gruwelpropaganda en boycot- beweging tegen Duitschers in het buiten land. welke vergeldingsactie tegen Joodsche rechters, advocaten en handelaren werd on dernomen, fister 37 personen als „Schut z- haft.iin.ge" in de politie-gevangenis werden ingeleverd en wei: 2 Joodsche rechters, 5 Joodsche advocaten en 30 Joodsche hande laars. Uit een reeks steden wordt gemeld, dat door het ingrijpen der SA Joodsche zaken gedwongen werden tot sluiting. Vele win keliers hebben reeds uit eigen beweging gesloten. Dergelijke berichten komen o a. uit Altona Stettin. Lünehurg en Eherswalde Te Berlijn trok gisterpamiridic een troep van eenige duizenden nationaal-socialisten naar den Kurfürstendamm. om daar het publiek aan te manen om niet in Jodnsche zaken te koopen. Verscheidene winkels en restaurants sloten zoo spoedig moeeliik Onk te Wernieerode werden verscheidene Joodsche winkels tengevolge van da actie der nah'onanl-socialisten gesloten. Te Göttingen ziin in vele Joodsche win kels de etalageruiten ingeworpen. Te Ber- liin patrouilleert d hulppolitie door de stra ten om de Joden individueel te beschermen. Te Frankfort a/d M. heeft de bur- mees ter gelast, dat alle .Tondsche ambtenaren ontslagen moeten worden, VENDETTA-POLITIEK. Met betrekking tot de actie der nationaal- socialisten. om de Joodsche zaken te boy cotten naar aanleiding van de beweging in het buitenland tegen de Jodenvervolgingen, schriift de New-Yorksche „Evening Post'', d3t Hitier een kinderachtige vendetta-poli tiek volgt. Hij laat zich daarbij leu'rn ''mi het beginsel: oog om oog. tand om tand De Duitsche politiek heeft nog nooit oo'n groo te fout begaan, uitgezonderd dan, toen de militairen in Duitschland de Vereen. Staten dwongen om deel te nemen aan den oorlog. Joodsche frontsoldaten De riikshond van Joodsche frontsoldaten f groep Frankfurt a. M.) publiceert een ver klaring tegen de gruwelpropaganda in het buitenland. Zij (de frontsodaten) voelen zich een met degenen, waarmee zij als kameraden in het veld stonden. VERZOENING HITLER—STRASSER? De „Bayerisrher Kurier" het voornaamste orgaan van de Beiersche volkspartij, meent te weten, dat onderhandelingen zijn gevoerd over pen verzoening tusschen rijkskanse lier Hitier en Gregor Strasser. Het bind voegt hieraan toe, dat wanneer het tot een verzoening zou komen, Strasser niet slechts in de plants van Gereke zal worden benoemd tot rijkscommissaris voor de werkverschaffing, maar bovendien tot lijk-com mi.sons voor de vak vereen igin gen Naar men zich herinnert, kwam het eeni ge maanden geleden tot een scherp con flict tusschen Hitier en Strasser. daar laatst genoemde reeds bereidwilligheid aan den dag legde om tot de Rijksregeerine toe te treden op een moment, dat door Hitier nog inopportuun werd geacht PROTESTEN IN BRAZILIË De Braziliaansche Joodsche onderdanen hebben een comité gevormd voor het instel len van een protestactie tegen het Duitsche antisemitisme. Morgenavond te 5 uur zul len ten toeken van protest alle Joodsche za ken hun deuren sluiten. BOYCOTT IN LETLAND De bovcotheweging tegen Duitsche goede ren begint in Letland vasten vorm aan te nemen. Talrijke Joodsche handelshuizon heb ben in Duitschland geplaatste orders te niet gedaan. STAHLHELM* EIDEFSBIJEENKOMST Ter maandelijks 'ie bijeenkomst van lei ders van den Stahlhelm, welke op 1 April a.s. te Berlijn zal worden gehouden, zal de kwestie Brunswijk aan de orde komen. DE UITDRIJVING DER JODEN DE WRIJVING TUSSCHEN NAZI EN STAALHELM (Van onzen Duitschen corresnondent). Na iedere revolutie is het gehruikelijk.dat als eerste voorzorgsmaatregel door het nieu we bewind de staat van beleg wordt afge kondigd. De politieke tegenstander weet dan precies wat hem te wachten staat: ieder, die zich aan verzet schuldig maakt, wordt zonder verderen vorm van proces neerge schoten. Het pleit voor de nationale revolutie, wier begin wij thans met toenemende belangstel ling volgen, dat zij tot zulke drastische maatregelen vooralsnog niet is gvergegaan In de felle propagandajaren, welke aan het ♦ot stand gekomen derde rijk voorafgingen, hoorden wij in de hitte der agitatie weieens dreigende woorden in de volle vergaderzaal vallen; in de verkiezingsvveken hoorde men een geüniformeerden SA-man, die op een dor drukste punten der stad voor zijn partij stond te collecteeren, soms roepen: „Fürdie Austreihung der Juden" en in onze herin- ring zijn de demonstraties blijven hangen, welke onder medewerking van graaf Heil- dorf die zooeven den Duitsch-nationalen chef üjr politie te Potsdam, von Zitzcwitz opvolgde door een groep SA-mannen te gen de. overwegend joodsche bevo.lking van den Kurfurstendamm werden ondernomen. Voor wie Hitiers program „Mein Kampf" heeft gelezen, is het geen geheim, dat de nationaal-socialistische beweging den jood- schen staatsburger niet dezelfde rechten toe kent als den Duitsoher van zuiveren bloede. welke een deel van de huitenlandsche pers tegen de nieuwe regeering is begonnen, zou men er toe zijn overgegaan, de duizenden fsraëliete"» welke in alle Duitsche landen een vooraanstaande positie in den dienst van gemeente, staat of rijk beklceclen, donr Duitschers met dezelfde bevoegdheid te ver- Zij, die deze oncontroleerbare geruchten via Amerika. Zwitserland, Zweden en an dere landen de wereld inzonden, hebben er hun geloofsgenooten geen dienst mee be wezen, want de activiteit der regeering werd er sleohts door bevorderd. Het ligt in den aard der zaak, dat onver diende beschuldigingen met nieuwe dreige menten worden beantwoord. Wflnneer men bijvoorbeeld in U.S A. waarschuwt tegen het koopen van Duitsche producten, dan is het begrijpelijk, dat in Duitschland een boycot van Wool worth-wink els wordt aangekon digd. Men pleegt in zulke gevallen te zeg gen: wie du mir, so ich dir! Waarom zouden wij ons opwinden over het feit. dat joodsche ambtenaren, advoca ten. rechters, geneesheeren en professoren in een tijd van nationale herleving zooveel mogelijk door Duitschers van gelijke be voegdheid worden vervangen? In de eerste plaats gaat het hier om een interne Duitsche aangelegenheid en voorts kan niet ontkend worden, dat de jood niet sleohts in Duitschland door zijn energie en taai uithoudingsvermogen op menig gebied den Christen van zijn plaats heeft verdrongen. Men behoeft van hufs uit nog geen anti semiet te ziin, om toe te geven, dat de gol ven der internationale egalisatie hun oorsprong uit den Jordaan hebben geput De vooraanstaande mannen, die het bols jewistisch onheil van Moskou en Leningrad uit naar ons wilden overbrengen, zijn veel al ook al hebben zij zorgvuldig hun na men veranderd van joodsche origine. Wij begrijpen hun haat tegen de Kerk van Chris tus en begroeten daarom juist iedere bewe ging, welke ons voor dit onheil wil bewa ren. Wij begrijpen, dat de joodsche pers, die in Duitschland en van daaruit in de gan- sche wereld een zeer belangrijke rol speelde in het politieke leven, door de nieuwe rogee ring deels verholen, abels aan banden ge legd is. Was het niet een der grootste fouten der republiek, dat zij haar felste vijanden veer tien iaar lang met oen bedenkelijke lank moedigheid behandelde en heeft het bewind van Braun, Severing en Genossen niet een belangrijk deel zijn spoedigen val aan deze laksheid toe te schrijven? De N.SD A.P. schrikt er zelfs niet voor terug haar naaste geestverwanten aan stren ge controle te ondenveroen. Dat blijkt uit de wijze, waarop de Staalhelm in Bninswijk door Klagges wordt behandeld. Zijn de berichten, zooals die ons officieel worden verstrekt, juist, dan zouden duizenden jon ge menschen, die oorspronkelijk tot de riikshanior der sociaal-democraten en het Roode Front der communisten behoord heb ben, hals over kop tot de organisatie der Duitsota-nationalm zijn overgegaan. Zulk een gang van zaken was bij de N.S.D.A.P. van den beginne dezer partij af ondankbaar: wie lid wilde worden, van het hakenkruis, moest zich eerst eenige maan den aan strenge controle onderwerpen Werd hij als lid geaccepteerd, ook dan moes ten zijn kameraden er nauwkeurig op letten hoe hij zich gedroeg en met wat voor men schen hij verkeerde Voor „Spitzel" had men geen plaats beschikbaar. De leiding van den Stahlhelm heeft be paald, dat de leider voor Hannover, gene raal v. Henning uit Schoenhoff commisso riaal mede de leiding op zich zal nemen over de groep Brunswijk van den Stahl helm en voor dit district een vertegenwoor diger zal aanwijzen. Een officieel besluit te dezer zake is nog niet genomen. BELEEDIGING VAN GOERING IN OCSTENRIJK GESTRAFT De te Innsbruck verschijnende sociaal democratische Volkszeitung is wegens belce- diging van Rijksminister Goering veroor deeld tot een boete van 300 schelingen. RIJKSRAAD VOOR ECONOMISCH ADVIES I-Iot Rijkskabinet heeft den voorloopigen Rijksraad van advies in economische aan gelegenheden ontbonden. In zijn plaats treedt een nieuwe voorloopige Rijksraad van Ad vies in economische aangeledenheden waar in de Rijkspresident op voorstel van de Rijksrcgeering ten hoogste 60 leden zal be noemen. De lerlen werden aangewozon voor den duur van vier jaren. Aan het einde van ieder jaar zal een vier de van het aantal leden aftreden Herbenoe ming is mogelijk. Tusschen N S D A P en Staalhelm bestaat ondanks nauwe verwantschap sedert jaar en dag een bepaalde wrijving. Het nationaal-soc.ialisme is een vaderland- selie beweging, welke pas na den oorlog be gon; de Staalhelm daarentegen is een ver- eeniging van frontsoldaten, dat wil zeggen: overwegend mannen, die den oorlog vaai be gin tot eind hebben meegemaakt Dezen voelen zich en niet geheel ten onrechte door de jonge mannen met de bruine uniform overvleugeld en zooiets laat een rechtgeaarde soldaat zich nu eenmaal niet zonder meer welgevallen! Ik behoef slechts aan de mislukking van het Ilarzburger front te herinneren, om dui delijk te maken, dat zelfs de nationale revo lutie aan deze wrijving weinig kon verande rt. Ik kan nog duidelijker worden: op een Staalhelm-vergadcring te Rondsburg las de leider dezer afdeeling, majoor Tullmann, een brief voor, dien hij van zijn „kameraad Göring" had ontvangen. Deze begroet in dii schrijven de toenadering tusschen N S D A P en Staalhelm, ook al geeft hij toe, dat er oog heel wat moeilijkheden te overwinnen zijn, wil men een nationaal geheel met elkaar vormen. Rijksminister Goering heeft gelijk. De ge beurtenissen in Brunswijk bewijzen zulks. Van zijn tactisch optreden zal het voor een goed deel afhangen, of de breuk, die door de betreurenswaardige gebeurtenissen in Brunswijk tusschen den Staalhelm en de NSDAP is ontstaan, gelijmd kan worden. Seldte, de bondsleider van den Staalhelm, begaf zich naar zijn collega Göring, om een vergelijk met Klagges te bemiddelen en spoedde zich hierna per vliegtuig naar Brunswijk, om grooter onheil te voorkomen. Op telefonische informatie werd mij uit be trouwbaren Staalhelmkring verzekerd, dat Klagges in zijn al te groote doortastendheid twee begrippen heeft verward: aanmelding en opname van nieuwe Staalhelm-ledcn. Iedere aanmelding wordt zorgvuldig onder zocht en eiken candidaat wordt een proef tijd van enkele maanden tot conditie ge steld. Nooit heelt het in de bedoeling van den Staalhelm gelegen, communisten of so cialisten onderdak te verleenen in haar na tionale organisatie. Het is dan ook begrijpe lijk, dat het verbod van Klagges nog deze week wordt opgeheven. Aan een brief, dien Duesterberg, de twee de leider der Stnnlhelm-organisatie, dezer dagen uit Brunswijk ontving, ontleen ik het volgende: „U vestigt er terecht de aandacht op, dat wij buitengewoon flink moeten op treden, willen wij niet geheel en al worden. Alle ministeries zijn reeds door de NSDAP bezet Het is haast ondoenlijk bij een dezer instanties een redelijken eiscb den Staalhelm door te zetten. De „pö belischste nationaal-soc. landdagafgevaar digde bereikt practisch honderdmaal eerder iets dan de stram optredende Staal- helm-voorman. „Der NSDAP gegenüber hilft nur iiusserste Frechhcit!" Spreekt zulk een uitlating uit den mond vn een vooraanstaanden Staalhelmer niet boekdeelen? Inmiddels zet de NSDAP haar actie tegen de joden voort. In elf punten wordt eet. program aangekondigd, dat lot ver huiten Duitschland opschudding zal veroorzaken. Onder het motto: geen Duitscher koopt voortaan meer hij een jood! worden in alle steden en dorpen comité's gevormd, welke met alle haar ter beschikking staande mid delen dezen harden boycot zullen doorzet ten. Het centrale comité dezer anti-semitische actie heeft haar zetel in Milnchen. Deze boycot wordt „schlagartig" ten uit roer gebracht: joodsche zaken worden door S.A.- en S.S.-mannen bewaakt, pamfletten worden verspreid, plakkaten op de reclame zuilen waarschuwen de bevolking en do ,-lagbladon zijn verplicht, -ulke waarschu wingen te puhliceeren Van Zaterdag 1 April 's morgens tien uui af zal de Jocl'sche bevolking in alle Duit sche landen ran zulk een boycot worden blootgesteld. Bovendien zullen zij, die niet op commercieel gehied werkzaam zijn. aan strenge controle worden onderworpen. Dit program eindigt met de waarschuwing Krümmt auch weiterhin keinen Juden auch nur ein Haar! Sedert dit program gepubliceerd werd, hebben S.A. en S.S. formaties geheel eigen machtig joodsche winkels en warenhuizen gesloten en het valt mij op, dat deze berich ten opnieuw uit Essen, Bochum, Duisburg en omgeving te Berlijn binnenloopen. Aan het eind van zijn prediking over Rom. 8 31 zeide generalsuperintendent D. Diheliua op don historlschen 21en Maart 1933 in de Nicolai-<kerk te Potsdam? Het begin eener historische wending in het. staatsleven staat meestal in het teeken van geweld. Wij zouden echter ni t waard zijn, een Evan gelische kerk te heeten wanneer wij niet met de vrijmoedigheid van Luther zouden zeg gen: staatsmacht mag niet met persoon lijke willekeur worden verwisseld Zoodra de orde is hersteld, moeten gerechtigheid ei, liefde heerschen! Berlijn, 30 Maart BEPERKING AANTAL LANDDAGLEDEN Het ligt in het voornemen der Rijksregee rine den Beierschen landdag te doen be staan uit 113 leden, den landdag van Sak sen uit 77. het stadsparlement uit Hamburg uit 128, dat van Bremen uit 96 en dat van Luebeck uit 64 leden. Dit is dus meen uit een ledental ongeveer 20 is dan tot nu toe. PROF. EINSTEIN PRUISISCH BURGER AF Prof. Einstein heeft het Pruisisch burger schap vrijwillig neerge.legd naar aanleiding van het optreden tegen de Joden. HET VERBOD DER S.P.D.-PERS VERLENGD Het verbod van de sociaal-democratische pers in Pruisen is voor onbepaalden tijd verlengd. Rijkskanselier Adolf Hitler heeft als lei der der N.S.D.A.P. bepaald, dat voor het land Beieren als ecnig gevolmachtigde en laatste instantie voor alle maatregelen zal optreden de Rijkscommissaris en minister president generaal v. Epp Besli-singen van den Rijkscommissaris zijn daarom voor alle partij-instanties bindend. DE VLIEGRAMP BIJ DIXMUIDEN NADERE BIJZONDERHEDEN Een bizondere correspondent van de „Daily Express", die Dinsdagavond per vliegtuig uit Londen naar de plaats des onheils is vertrokken, schrijft nog 't volgende over de De tragedie voltrok zich in enkele mi nuten. Een landbouwer, Leopold van den Berghe, die op het veld aan het werk was, zag het vliegtuig nadoron. Het vloog op een hoogte van duizend meter. Plotseling zag hij hoe iemand uit het vliegtuig naar beneden sprong. Het toestel dook en circelde daarna in het rond, alsof het de vlammen, die in middels zichtbaar werden, van zich wilde afschudden. Een ander lichaam stortte spoe dig daarna neer uit het brandende toestel. De landbouwer dacht dat het een vrouw was, daar haar kleeren door den wind als een parachute opbolden. Op een afstand van honderd meter van de plaats, waar hij aan het werk was, viel zij neer en even later olgde haar het brandende vliegtuig. Onmiddellijk snelde de landman toe maar de hitte was eoo ontzettend, dat het niet mogelijk was den vuurgloed te naderen. Het lijk van den man, die het eerst uit de machine sprong, werd enkele honderden meters van de plaats, waar de „City ofXiver pool" neerstortte, gevonden. Men vermoedt, dat het 't lijk is van den heer Voss, tand arts te Manchester. Miss Thompson, die zooals bekend, even eens uit het vliegtuig sprong, kwam terecht op een hoogspanningsdraad, waardoor haar beenen letterlijk van het lichaam werden af gesneden. Naar de correspondent van de „Daily He rald" meldt, schijnt zij een voorgevoel van de ramp gehad te hebben, toen zij zich de vorige week van Londen naar Brussel be gaf om haar zuster die daar woont, te bezoc ken. Tegen een kennis had zij gezegd: „Ik heb een voorgevoel, dat er iets zal gebeuren. Ik voel mij nerveus en hoop, dat het geen waarschuwing is". Het laatste ongeluk met een machine van Ie Imperial Airways had plaats in October 1930, toen de „City of Washington" bij Bon logne in een dichten mist neerstortte. Vier personen kwamen daarbij om het leven en twee personen werden ernstig gewond. Zeven personen verloren het leven toen de „City of Ottawa" in Juni 1929 in het Ka naai neerstortte en in December 1924 werden acht personen gedood, toen een ander vlieg tuig van de Imperial op het vliegveld van Croydon verongelukte. De slachtoffers Omtrent de slachtoffers weet de correspon dent van de „Daily Herald" nog de volgende bizonderheden te meidon: Sir John Rowland was 53 jaar en directeur van de corsetfabrieken Leethams (Twilfit) Ltd. Mr. A. A. Thompson was ingenieur en reis de geregeld per vliegtuig voor zaken naar het continent. Miss Thompson was mede eigenares van het Elisabethhuis in Londen. Mr. Charles Rowsell was directeur van de „African en European Investment Compa ny" en tevens directeur van meer dan twin tig mijnmaatschappijen. Miss Lotte Voss, het jongste slachtoffer, was een zestienjarig meisje van Duitsche na tionaliteit, die door haar oom Mr. Voss van haar woonplaats, Keulen, naar een kost school in Engeland werd gebracht. Mr. Voss zelf was een rijke tandarts uit Manchester, weduwnaar en €5 jaar oud. Mr. Dibdin was een welbekend makelaar in onroerende goederen uit Surrey. Hij was niet gewoon per vliegtuig te reizen, ver klaarde een vriend van hem. Hij keerde te rug uit Lugano, waar hij met zijn vrouw een week op vacantie was geweest Hij laat een zoon na van 20 jaar en een dochtertje van 14 jaar. De piloot laat twee dochtertjes, resp. van twee en vier jaar achter, terwijl zijn vrouw ~ver drie weken een derde kind verwacht Kapitein Leleu was sinds 1926 bij de Imperial Airways in dienst. Aanvankelijk vloog hij op het traject Cairo—Karachi en la ter op de Europeesche trajecten. In totaal had hij 4000 vlieguren gemaakt De radio telegrafist, mr, Stubbs, was 24 jaar oud en reeds vier jaar bij de Imperial in dienst. Het onderzoek in verband met het veron gelukte vliegtuig van de Imperial Airways duurt nog steeds voort De familieleden der verongelukten zijn te Dixmuiden aangeko men. Er zal getracht worden de motoren van het vliegtuig, die diep in den grond geboord zijn, te lichten, teneinde dan de lijken, die zich nog onder de wrakstukken bevinden, te kunnen bergen. TREINAANSLAG TEGEN MATSOEOKA VERIJDELD Uit Washington wordt gemeld: Van een klaarblijkelijke poging, om den sneltrein, waarin Matsoeoka naar Boston reisde, te doen ontsporen, wordt melding ge maakt door de spoorwogpolitie, die ver klaart. dat twee in rood-gele vlaggen ge wikkelde ijzeren rails ontdekt werden op de spoorbaan twintig minuten voordat de ex pres passeerde VLOEDGOLF Een vloedgolf heeft de kusten der Joni- sche zee in de omgeving van Catania ern stig geteisterd en geweldige schade aange- DE WERKLOOPH KIDSBESTKIJDING IN AMERIKA. WASHINGTON, 30 Maart. Nadat de Senaat Dinsdag president Roosevelt's werkverschaf- fingsplan tot tewerkstelling van 250.000 werk- loozen in het boschbedrijf had goedgekeurd, is het voorstel in het huis van afgevaardigden eveneens aangenomen z.h.st. en zal het thans naar den Senaat teruggaan ter behandeling var. twee amendementen die het huis er aan heeft toegevoegd. BESTORMJNG EN INNEMING VAN HET 1ERSCHE COMMUNISTISCHE HOOFD KWARTIER DUBLIN, 30 Maart. Nadat reeds in de af- geloopen d igen de ruiten van eenige commu nistische lokalen waren ingeworpen, kwam bQt gisteravond tot een aanval van eenige duizenden personen op het hoofdkwartier van de organisatie der Iersche communisten het Connolley Hall te Dublin en de communisti sche school. Hoewel een groote politiemacht aanwezig was. die eenige malen van de revol vers gebruik maakte, slaagde de menigte er in door hut cordon heen te dringen en het Connolley Hall binnen te dringen. Een groot deel van don inventnrls werd vernield. Meu belen en boeken worden naar beneden ge worpen en in brand gestoken. *n het gebouw werd meermalen getracht brand te stichten, wat echter door de brandweer voorkomen kon worden. In het geheel werden 30 personen gewond, waarvan or door 'sen kogel in het been werd getroffri». DE POSITIE DER NAT.-SOC. IN OOSTENRIJK VERSTERKT Dr. Brandl, oud-directeur van politie te Weenen, die tijdens het ministerschap van wijlen dr. Scholier dezen reeds verving en als diens tegenstander gold, is tot de Oos- tenrijksche nationaal-socialisten overgegaan. Brandl is eenige dagen geleden door de huidige dictoriale regeering van den Chr.- soriaal dr. Dollfuss tot heengaan gedwon gen. Hij heeft als voorwaarde voor zijn toe treden tot de nat. soc. partij do eisch ge steld, dat men hem daartoe formeel zou uitnoodigen. Dit is geschied. Men zegt, dat de nat.-socialisten Brand' belooft hebben, dat zij hem, zoodra zij in Oostenrijk de macht hebben, in zijn ambt zullen herstellen cn hem zelfs het bonds kanselierschap of zelfs het bondspresident schap zullen toevertrouwen. Ook wordt gezegd, dat Berlijn te kennen heeft gegeven, dat Brandl in geval van Oos tenrijks aansluiting bij Duitschland be noemd zal worden tot rijkscommissaris voor Oostenrijk. Gemeld wordt, dat brandls overgang tot de nat.-socialisten gevolgd zal worden door dien van meer vooraanstaande mannen, waardoor hd natinnaal-sociaiisme in Oos tenrijk onmiddellijk veel meer beteokenis krijgt dan het tot dusver, zonder leiders van beteeken is had. HET LICHTEN VAN GEZONKEN ONDERZEEËRS Kapitein KarL een Finsch marineofficier, heeft een apparaat uitgevonden voor het lichten van gezonken onderzeeërs, dat, naar beweerd wordt, een omwenteling zal teweeg brengen in de bestaande methoden. De lichtingscapaciteit van het toestel be draagt 800 ton en de kosten bedragen slechts 200 000 gulden. Do grootste onderzeeër, die op het oogen- blik bestaat, weegt 500 ton, zoodat het nieu we toestel inderdaad van groot nut kaai zijn. EEN DWERG NAAR DE NOORDPOOL De kleinste inwoner van Milaan Anton Gittlngcr, een 37-jarige dwerg van Oosten ïjksche afkomst, heeft getracht, naar de Noordpool te wandelen. Drie jaar geleden vertrok Anton van Mi laan en ging eerst naar Noorwegen, waar hij zich een bontjas aanschafte, benevens eenige voorraden en een achttal sleehonden. Vervolgens zette hij de reis naar het Noor den voort. Na eenigen tijd raakten zijn voorraden uitgeput en leefde hij van de honden, welke hij stuk voor stuk slachtte. Nadat ook deze voorraad was uitgeput en Anton gevaar liep van honger om te komen, werd hij gevonden door do Pool expeditie van Knud Rasmus sen, bij wie hij twee jaar bleef. Vervolgens keerde hij naar Milaan terug met twee groot e boeken vol aan teek eningen en foto's van zijn verblijf in de Poolstreken. EEN LIEFDE-METER UITGEVONDEN In het p9ycho-technisch instituut te Bel grado zal binnenkort een instrument worden geïnstalleerd, dat, naar de uitvinder be weert, de sterkte der liefde tusschen twee verloofde personen kam meten. Verloofde pa ren zullen zich binnenkort aan het instituut kunnen laten onderzoeken, ten einde met dit instrument hun geschiktheid voor het hu welijk vast te stellen. Men is van meening, dat een groot aamtal ongelukkige huwelij ken op deze wijze kan worden voorkomen Het geneeskundig onderzoek voor het hu welijk is juist In Joego-Slavië verplicht ge stold. Misschien wordt het nieuwe apparaat hierbij ook wel in dienst gesteldl Uit Brussel werd Donderdag aan de Msb. gemeld Hedenmiddag was het hier onrustig in de omgeving van de Beurs, waar eenige honder den communisten toch een hongerbetooging wilden houden. Een sterke politiemacht te voet, per motor en met politiehonden dreef alle samenscholingen uiteen. Een schijnaanval op de Beurs kon spoedig met behulp van gummistokken afgeweerd worden. Een honderdtal personen, die aan het bevel der politie om door te loopen, geen gehoor gaven, werden gearresteerd. Het Luiksche communistische kamerlid Lahaut werd even eens gearresteerd doch spoedig daarna weer in vrijheid gesteld, daar een parlementslid niet zoo maar als een gewoon man mag aangehouden worden. AANSLAG OP MUSSOLINI VERIJDELD Do politie arresteerde in de nabijheid van het „patazzo Venezia" een verdacht indivi du. dat een geladen revolver bij zich droeg. Do gearresteerde, een zekere Poggio, die. in 1895 te Alexandria geboren is, verklaarde dat hij de bedoeling had, een aanslag op Mussolini te plegon. Bij het verhoor bleek, dat hij geestelijk niet normaal is. HET CONFLICT TUSSCHEN PARAGUAY EN BOLIVÏE De bemiddelingspoging „United Press" publiceert den tekst van het in Mendoza door de ministers van huiten landsche zaken van Argentinië en Chili derteekende document betreffende het rege len van het conflict tusschen Paraguay er Bolivië. Hieruit bltfkt, dat alle problemen, die met genoemd conflict in verband staan voorgelegd zullen worden aan een hof arbitrage, dat bijeen zal komen binnen dertig dagen nadat de vredesformule, welke door Argentinië en Brazilië, Chili en Peru, bene vens de neutralen van Washington wordt voorgesteld, zal zijn aangenomen. Het dunne Pijltje geeft den vorigen stand aan Weerbericht Hoogste stand te Rochefort 766.2. Laagste stand te Janmayen 740.1. Stand vanmorgen halftwaalf 761.7. WEER VERWACHTING (Medegedeeld door hot Kon. Ned. MetcoroL Instituut te De Bilt) Meest matige Z.W tot W. wind, half tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, kouder. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 10.0 C. 31 MAART. Zonsopgang 5.40 u. Zonsondergang 6.81 u« VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 31 MAART. 1 Van 's avonds 7.01 u. tot 's morgens 5.07 u1- WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Walshut l.«fi l.*4 Caup 1.49 1.46 Rh «el -0.16 -0.16 Eins 1.17 1.91 RivlBnch 0.83 0.80 Cohlens 1.6* 1.70 RHhnweller -O.i'O -ji.no Trier 0.88 0.73 Kehl 1.97 1.98 Keulen 1.83 1.41 Maxan 8.61 3.18 Ruhrort 0.0') 0.19 Dledeshelm 0.92 0.9o Wenel 0.96 O.J5 Mnnnhelm 2.12 2.i8 Emmerik 1.10 1.91 Lohr 1.16 1.48 Dntweldorf 0.80 0.87 Mains 0.17 0.-20 Maastricht 1.75 1.71 Ringen 1.34 1.37 Vunlo 11.06 11.04 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS oeifzyi in m m Term-hilling 11.32 v 3.19 W lieu stad 6.61 i9.l3 Harllnuen 0.06 1.10 Brouwersh. 6.<9i7.-28 Den Helder 9.55 22.10 Zierlkzee 5.38 18 03 6.01 18.21 VVemeldlnge 6.(8 18.97 H.v. Holland f>.i8 17.99 Vllsslngen 4.09 l6.i5 Scheven ngen 5.98 17.39 Term-uzen 4.i2l7.<8 Rotterdam 7.01 19.38 Hanswert 5.91 17.60 Ds. J. SCHRIJVER In „Het Oosten", het weekblad der Wees- inrichting te Neerbosch, wordt meegedeeld, dat de oud-directeur dezer inrichting, Ds. J. Schrij- evr, in hei Diaconessenhuis te Arnhem een oogoperatie onderging, doch het thans wèl maakt. GRONDSLAG EN WEZEN DER KERK Dfrecteuren van de Vereen, tot vestiging van Bijzondere Leerstoelen aan de Rijksuni versiteit te Leiden hebben de laatstgehou den voordrachten gedurende don cursus; 1931—'32 over „Grondslag en Wezen der Kerk" willen publiek maken, door deze uit te geven bij H. Veonman en Zonen te Wa- geningen. De voordrachten zijn gehouden door twee predikanten van de Ned. Hervormde Ge meente te Amsterdam, al. Dr. G. Oorthuys en Dr. P. J. Kromsigt Dr. Oorthuys wijsl er op. dat hot hier niet gaat over 't leerstuk van de Kerk en 't dus niot is een abstracte dogmatische verhande ling, maar de practische vraag naar do hn- toekenis van de Kerk voor het persoonlijk leven en voor de wereld tot bespreking van het onderwerp leidde. Waar voorheen door materialisme buiten en individualisme in de Kerk deze gehaat of geminacht werd. is zij nu w-eer ontdekt. Het toevlucht nemen tot de Roomsche Kerk, het vragen in socialisti sche kringen naar religie, de roep om een woord der kerk ten aanzien van oorleg en. sociale uooden, de oecumenische beweging dat alles wijst op een heimwee naar de Kerk. Al staat zij nog niet in het centrum, er is toch weer vraag naar haar. Maai' er is een verheugen met beving. De Lambelh- conferenties toonen ook het gevaar van ver doezeling der Christus-belijders ten bate van den vrede. En de ijver van „Kerkherstel" en „Kerkopbouw", die naast on tegen elkander strijden, wijzen op verschil van inzicht, ten opzichte van wezen en welwezen der Kerk In de eerste lezing van Dr. Oorthuys wordt behandeld: „Kerk en Verbond", wijl uitge gaan wordt van het Verbond ais grondslag der Kerk. Na uit de geschiedenis de onder scheiden perioden in de Verbonds-theologia to hebben nagegaan, wordt het wezen vim Gods Verhond met Abraham besproken naar zijn karakter, zijn belofton, zijn duur en zijn teeken, (waarbij aan do beteekenis van den Doop oen ruime plaats wordt toegewezen), handelt Dr. Oorthuys verder over het Ver bond en Kerk. En hier wordt dan breedvoe rig stilgestaan bij: den Kinderdoop; Doop en Volkskerk; hot Verbond en do Jeugd der Kerk; Kerkherstel en Kerkopbouw; het Ver bond Gods en de Oecumenische Beweging. Dr. Oorthuys geeft hier ook een oordeel over de Verbondsbeschouwing van Dr. IL H. Kuypor in zijn „Hamabdil". Hij houdt met hem vast aan het ééne Verbond, met één en hetzelfde Verbondszegel voor allen die ge doopt worden, maar wil niet als Dr. K. doet, de volkskerk-idee loslaten en instemmen met de poging der Geref. Kerken om het Verbond heilig te houden door meerderen van den Doop uit te sluiten. Dr. Kromsigt geeft voorts een voordracht over „Het wezen der Kerk" gegeven, voort bouwend op den door Dr. Oorthuys gelegden grondslag: „Verbond en Kerk vallen sa- men", waarin hij verweerzlet tegen Roomsche verultwendiging en tegen Independents- tische, Piëtistische en Darbistische vergees telijking van de Kerk, die z.i. wortel is van alle separatisme, pluriformiteitsleer, vrije- kerk-idée enz.. In den hreede worden eerst nagegaan de oorsprong der Kerk, de tweezij digheid van haar bestaan, haar karakter van eenheid en algemeenheid en in verband met de veelvormigheid van haar innerlijk leven. In de tweede helft van zijn lezing handelt Dr. Kromsigt over het innerlijk wezen dei- Kerk: de geestelijke band met Christus; sprekend in meer dian een door de H. Schrift gegeven beeld; en over het wezen der uit wendige (zichtbare) Kerk, waarbij dan na der gehandeld wordt over den Kinderdoop, de Kerk als Goddelijke heilsinstelilng en als gemeenschap der geloovlgen, de Kerk des VVoords en met haar „zichtbaar Woord" in de Sacramenten, en over de tucht en de Kerkorde of organisatie, door Dr. Kromsigt beschouwd als behoorende tot het welwezen der Kerk. Beide voordrachten geven doorloopend een uiteenzetting van de schouwingen dor Confessioneelen in zake het onderwerp van de Kerk en met name in de laatste, waar tel kens op het standpunt van Dr. Hoedemakor de Volkskerk („heel de Kerk en heel het Volk") verdedigd wordt, treft men betoogen tegenover de beschouwingen van wijlen Dr. A. Kuyper aan. Deze uitgave geeft alzoo een breode prin- cipiecl-dogmatische en tegelijk practifich- Kerkpolitische beschouwing van de voor mannen der Confessioneelen in de Ned. Hei- vormde Kerk. Zij is duidelijk en uitvoerig argumenteerend en zal, dunkt ons, In don eerstvolgen'dien tijd vele malen geciteerd en onderwerp van gedachtenwisseling worden door de publicisten in do Ned. Herv. Kerk en de Geref. Kerken beide. Er dient van beide zijden nauwkeurig aandacht aan ge schonken te worden. EVANGELISATIE Te Leeuwarden is door de Evangelisa- tievereeniging „De Bijbel" tot evangelist, in de plaats van den heer M. Brouwer, benoemd de heer M. Brlnksraa, thans tijdelijk werkzaam te Huizum.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2