$lvevwt %t. i ftsdjr CTmtmnt EERSTE BLAD Uit de Pers. ,mmers nie«zien- van d* ABONNEMENT» per kwartna' In Lelden en In plaat- gen waar 'n ag-nitsrhap gevestigd Is ƒ2.35 Franco per pos! 2.35 portokosten. Per wepk t 018 Voor hel Buitenland bij wekelijk- iche zending «4 50 Bu dageiijksche zending ,5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent mei Zondagsblad 7Vb cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3929 DONDERDAG 30 MAART 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 reeels1.1 "Wi Elke regel meerB 0.22V5 Ir.gez, Mededeellngen van 1—5 regpls B 2.30 Elke regel meer3.45 Bil contract helangriikp korfing. Voor bet nevragen aan t bureau wordt berekend f 0 10 13e Jaargang Dit nummer bestaat uit ACHT bladen, waarbij inbegrepen een bijlage „ONZE SPOORWEGEN" DICTATUUR VAN HET PROLE TARIAAT Wen vraagt ons, wat mr. J. in 't Veld pre cies bedoeld heeft met een tijdelijke dicta tuur van het proletariaat, terwijl hij overi gens, sprekende voor jonge sociaal-democra ten, de democratie verdedigde. Mr. In 't Veld is wetenschappelijk socialist en schijnt in sterke mate het marxisme aa.n ia hangen. De dictatuur van het proletariaat treedt in, wanneer het gezag in land en gemeente niet langs den wettelijken weg, doch met den sterken arm van het geweld wordt om gezet. Natuurlijk wil dit zeggen, dat een minderheid op deze wijze de macht grijpt. Want anders kan hetzelfde bereikt worden door de democratische methode der verkie zingen. Nu bedoelt de heer In 't Veld, dat die dic tatuur slechts tijdelijk zal gelden. De demo cratie wordt weer voor den dag gehaald, als de tegenpartij murw is. Dan mag zij weer een woordje meespreken in pers en in .vol ks v ertegen woord i gi ng. Ieder gevoelt, hoe hier gesold wordt met het woord democratie. Waarom vonden wij redeneering van een wetenschappelijk man tegenover jongeren zoo gevaarlijk? Met het oog op de cijfers. De sociaal-democratische partij verkreeg in 1918 bij de verkiezingen 22.03 der stem men. In 1922 werd het 19.38. In 1925 was het percentage 22.90, tegen 23.S1 in 1929. In de veertig jaren van haar bestaan komt de partij nog niet tot het vierde deel der bevolking. Mensciielijkerwijs gesproken komt zij in ons land nooit boven de helft. Daarom is het spelen met vuur bij jonge mcnschen over dictatuur te spreken. Al zal mr. In 't Veld niet tot de stormtroe pen behooren, bij jeugdige hoorders ontstaan vooral in dezen verwarden tijd soms won derlijke lantaisiën. WIEN MOET MEN NU GE- LOOVEN? Merkwaardig is nu tegenover of naast de uiting van Mr. In 't Veld te plaatsen de kenschetsing, welke de leider der S.D.A.P. de heer Albarda heden plaatst in zijn pers. Zij luidt aldus: Democratie, zoo hebben wij in den laat sten tijd herhaaldelijk gezegd, is meei dan algemeen kiesrecht en parlementair stelsel. Democratie is vrijheid en gelijk heid van recht voor alle burgers en voor alle richtingen. Wie in naam der demo cratie vrijheid en recht eischt voor zich zelf en zijn eigen richting, dien gebiedt dezelfde democratie om vrijheid en recht te gunnen aan elke andere richting. De democratie kan geschonden worden door regeeringsmaatregelen. Zij kan ver loren gaan door omwenteling der staats instellingen. Maar zij kan ook geschon den worden door anderen dan regeerders. Zij kan geschonden worden door de staatsburgers zelf als dezen de rechten en vrijheden hunner medeburgers van an dere gezindheden wederrechtelijk aantas ten. De beste bestanddeelen der democra tie kunnen verloren gaan, als de burgers van den staat zich te buiten gaan aan de schending van elkanders rechten. Voorstanders van de democratie hebben haar, in dezen ernstigen tijd, niet slechts te verdedigen tegen reactionnaire regee- - ringen en tegen fascistische invloeden. Zij hebben haar niet minder ernstig t.o beschermen tegen verkeerde neigingen van onderen. Wien moet men nu gelooven, de Rotter- damsche hoofdambtenaar of de politieke leider? Want öf het eer. is waar óf het andere. De heer Albarda maakt in dit betoog geen enkele uitzondering, ook niet van tijdelijken aard. Den lezers van de socialistische pers moet het onderscheid ook wel sterk op gevallen zijn. Wij zien met belangstelling uit naar een nadere uiteenzetting van Mr. In 't Veld. Hij wil desnoods wederrechtelijk de rechten der medeburgers aantasten. De heer Albarda wil van dit wederrechtelij ke niets welen. Een hemelsbreed verschil treedt hier naar voren. SCHERPE VERHOUDING Tusschen Nationaal Herstel en Vrijheids bond botert het niet. In het laatste nummer van het orgaan dor Herstelpartij vraagt de heer J. P. Boltei tc Wassenaar of de Vrijheidsbond zou willen mededeclen, welk advies zijn leider in 1918 aan de Regeering heeft gegeven. De heer Bolten deelt mede op een verga dering ditzelfde ook reeds voorgelegd te EERSTE KAMER Wijziging der Kieswet Mr. v. Lan- schot loopt tegen den muur De koetsier op den bok Staatsvis- schershavenbedrijf Staatsmijnen Wegenfonds Vergadering van 29 Maart OVERZICHT Het pikante van de vergadering van gis termorgen was wel het door dan heer v. Lans schot aangekondigde voornemen om te spreken over het aan de orde stellen van een wijziging der Kieswet Die wijziging houdt o.a. in een verande ring in de verdeeling der z.g. restzetels, die thans geschiedt naar het stelsel der grootste overschotten. Dat stelsel der grootste over schotten is in het aanhangige ontwerp ver vangen door dat der grootste gemiddelden. Berekend is, dat de kleine partijen daarvan eenig nadeel zullen kunnen ondervinden, ter .vijdaarentegen de grootere en de grootste partijen in het bijzonder er van zouden kun nen profiteeren. In de Tweeic Kamer is dat stelsel der grootste gemiddelden aanvaard, nadat minister Ruys de Beerenbrouck een akelig slappe houding had aangenomen te genover hetgeen hij zelf had voorgesteld. Soc.-dem. en Katholieken hebben toen de veranderde berekening voor de restzetels doorgezet. In de Eerste Kamer werd niet veel haast gemaakt met de afdoening van dit wetsont werp. Naar den zin van den heer v. Lanschot, den leider der R. K. fractie, schijnt dat niet te zijn zoodat hij een poging ondernam om het ontwerp alsnog in behandeling te krijgen. ITet Reglement van Orde der Eerste Ka mer geeft echter aan den 'oorzitter vrij wel absolute macht om te bepalen wat aan de orde zal worden gesteld en wanneer. AI spoedig bleek, dat de president niet voornemens was aan den wensch van den heer v. Lanschot te voldoen om a.s. Woens dag de wijziging ier Kieswet in behandeling te brengen. Toen deed de heer v. Lanschot zelf daartoe het voorstel, dat evenwel alleen verdediging vond bij den heer Wibaut. We zullen niet alle argumenten tegen, die werden aange voerd bespreken; ze waren ook niet allemaal even belangrijk en beslissend. Maar wel ach ten wt het in het huidig stadium der zaak niet zeer gepast om deze Kieswetwijzigi"-: door te zetten, nh* omdat we op zich zelf haar veroordeelen, maar omdat alles wat aan de stemming voorafgaat, vrijwel is afge- loopen. Ook over het al of niet verbinden van de lijsten is door de partijen beslist, een beslissing, :e uit een oogpunt van verkie- ngstechniek en -tactiek van groote betee- kenis is .Nadat dit is geschied, moet niet op het uiterste nippertj" weer alles onderstbo- worden gegooid door een wijziging der Kieswet. We geven daarbij toe, dat deze wij ziging bedoeld was om te werken bij verkie zingen in Juni ,niaar nu we op 26 April reeds naar de stembus moeten trekken, zou het forceeren van de behandeling van het wetsontwerp een niet aangenamen bijsmaak krijgen. We zeggen t.ook al hebben we te gen de zaak zelf geen onoverkomelijke he- zwaren. Het had overweging kunnen verdie non, dat ook de heer v. Lanschot deze dingen bedacht had. Hij deed dat niet, maar tracht te zijn wensch aangenomen te krijgen op een manier, die niet zeer fraai was en hem ten slotte met het hoofd tegen den muur deed loopen. Immers de heer v. Lanschot scheen onvoldoende gerekend te hebben met de bena lingen van het Reglement van Orde der Ka mer, op grond waarvan de voorzitter ten slotte verklaarde het voorstel van den heer Lanschot wel te willen laten bespreken, maar het niet in stemming te zullen brengen Zoolang hij op den hok zit en de leidsels houdt, verklaarde de heer de Vos van Steen wijk behoudt hii zich het récht voor an zijn rechten het gebruik te maken, dat ijr geweten hem voorschrijft. De Kamer zou geen kans krijgen om op zijn plaats te gaan "tten. De heer v. Lanschot trok na dit zijn fiasco zijn voorstel maar in, doch smeekte den voor zitter bijna, om hem na de pauze of aan het einde der vergadering nog eens over dezelfde zaak het woord te geven. Vermoedelijk wilde de heer v. Lanschot probeeren om door mid del van een motie de Kamer geen uitspraak te laten doen over het door hem ingetrok ken voorstel. Ook deze procedure kon geen effect sorteeren, dan het openlijk demonstre?- ren van een conflict tusschen den voorzitter en een meerderheid der Kamer over een zeer ondergeschikte aangelegenheid. De voorzitter oordeelde terecht hetgeen de heer v. Lanschot als zijn wensch te kennen gaf. een vreemde figuur en beloofde dus niets. Dan sta ik machteloos, zuchtte de heer v. Lanschot en zag van verder verzet af. Vijf kwartier had deze schermutseling ge- hebben aan den Vrijheidsbondschen candi- daat Van Kempen. Deze ging er niet op in, wat ook nog wel te begrijpen is. In hetzelfde nummer leest de redactie aan de liberale partij de levieten. Mr. Dressel- huys greep in 1923 de gelegenheid aan bij do Vlootwet de regeering Ruys-Colijn ten val te brengen, terwijl de oppositie daarna nie<t bij machte was een nieuw Kabinet te vor men. 11 November 1925 was natuurlijk de Vrijheidsbond direct bereid de motie inzake het gezantschap bij den Paus te steunen, waardoor het ministerie Colijn tot aftreden werd gedwongen. 9 Februari 1933 is het dei de voorbeeld van politiek schaakspel. Mid den in de gezagscrisis is de Vrijheidsbond direct geneigd nó. waarschuwing van de Re geering, deze ten val te brengen. Men ziet, de verhouding is uiterst scherp. Maar de Vrijheidsbond heeft zich met ai haar redeneeren over het steunen van het gezag te vaak in de kaart laten kijken. Met het gevolg, dat het heele risjes der vroegere geestverwanten te grijs is gewor den. duurd. Het was geen fraaie parlementaire episode. Binnen drie kwartier was daarna de ver gadering ton einde .Zonder debat en zonder stemming werden de begrootingen van het Staatsvisschershavenbedrij f en van de Staats mijnen goedgekeurd en na een zeer korte gedachten wisseling ook de begrooting van hei Wegenfonds. Hpi belangrijkste daarbij was wel de mededeeling van minister Rey- mer dat den dag te voren bij den Raad van State was behandeld een wets ontwerp, met betrekking tot verbetering van de rivierovergangen te Moerdijk, Dor drecht Hendrik Ido Ambacht en Rotter dam. Het is de bedoeling daardoor de ver binding Zuid-Noord te verbeteren en den Alblasserwaard uit zijn afzondering op te heffen. De Kamer ging uiteen tot a.s. Woensdag middag te half twee. Wat dan aan de orde zal zijn werd niet meegedeeld. Zou het misschien de Kieswetswijziging kunnen zijn? Deze onderstelling is echter meer gewaagd dan gebaseerd op feitelijken grondslag. In openbare wijziging der Kieswet Drnemens is zelf het ont- tellen. De hoer v. Lanschot de agenda afgehandeld, dan houden. Dai geschieden.^ it woord i I hij 2 wc-rkzaamheder iezig hi door het apostolisch woord: laat alle dlnj LC. LANSCHOT (R.K.) had i -krijgen, stelde hij i 3De CVOORZITTER l swijzigd. Prof. v. EMBDEX (V.D.) betoogde, dat twee gtcote partijen zich bevoordeeld hebben doot deze Kieswet-wijziging; de Regeering stelde zich daarbij aa.n den kant en bood slap verzet tegen het om hals brengen van haar eigen vooi Het initiatief 1 Sass De heer DE SAVORNIN LOHMAN (C.H.) I haalde de klassiek" telle behande- glement van orde ontoelaatba; gebleken, d.at de Regeering oj 1'iig van het wetsontwerp prijs stelt. Het t niet In overeenstemming met de standing va de Kamer om in deze zaak tegen de leidin; BRTÏ5T (AR.) de - -y -jg Erkend werd. dat de medewerking van den röorzltter noodig is om een voorstel op de i.eenda te krijgen, maar de heer Wibaut hoopte, lat deze alsnog zou willen medewerken om iet ontwerp in behandeling te brengen. Zonde- neer kan het voorstel-v. Lanschot niet worden 'an?eheerC,VAN LANSCHOT (R KA repliceerde litvoerlg en verzocht den voorzitter alsnog te vil" medewerken om de beslissing over den lag der heh-nndeling aan de Kamer over te laten De VOORZITTER verklaarde in geweten he rwaar te hebben om de 'eidsels uit handen te reven zoolang hij op den bok zat. Hij houdt :irh aan het Reglement van Orde. De heer VAN" LANSCHOT (R.K.) trok zijn foorstel ln. maar verzocht nader over deze aan- relegenheid het woord te mogen voeren na de >auze of aan het e'nd der vergadering, om mls- 11 en. De VOORZTTTER De begrooting t ging er niet zoo snel door. De heer DE GUSELAAR (C.H.) De heer TJSSELMUTPHN (R. TC.) bepleitte er Ter Haar werd b mnrdinle taak van 1 srlichten. Ging het rT*"betreft. zoude leeft het departement van Met name is hierbij ge- aderins verdaagd ..STEUNPILAREN" VAN HET GEZAG Wij lezen in D e Chr. Pol i ti e-Ambte- wogen tijden, die we or net nouaen van opnitsende e massa onrustig tc houden prikkelen tegen de overheid noodig geoordeelde maatrc- nllen goedgezinden :iaal den politie-a van het gezag l.ü •nbtelüken arbeid i geringste botsingen met jzc'tnnuItem niet'hêt'rnlr zü zelf meenen reden 1 reorganiseerde collegi eisch zich g meermalen ul Politiebode. ergerlijk st: Februari .1.1. „Nu wö dit schrijven ztln de desbetreffe dc voorstellen (tot vernieuwing salarisvf laging) nog niet door den raad aangenom maar -wanneer dit artikel gedrukt zal z ■edlgd zlln. Jui :en lijdi wt). nog in «terkore mate toenemen, •n. dat het gist en kookt onder het 1 in overheidsdienst. >'o« heeft dit moede zon kunnen worden!" En Iets verder volgt de opwekklnj „Het f.« ook noodig nis brood, dnt van verzet vaardig wordt over 01 het nu eens eindelijk uit zal zlln ons ontnemen van het hoognoodige „Dan is er nog een verschijnsel ook t kan komen Bij velen Is die ontstem dan ook reeds tot het kookpunt ge de grootst mogelÜRi Ons dunkt, dat dez. ..Laten de machthebbers er voor zorgdra gen. dat de ziedende ketel niet overkookt! Zii zlin daarvo.-r verantwoordelijk! lV(j heb ben hen gewaarschuwd!" We schromen niet, dit schandelijke, de géheele Nederlandsche politie smadende, taal te noemen. BINNENLAND. RAAD VAN STATE Bij K. B. is met ingang van 20 April be noemd tot vice-president van den Raad van State Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, Mi nister van Buitenlandsche Zaken, en is met ingang van dienzelfden datum belast met het beheer van het Drpartement van Buiten landsche Zaken ad interim: Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, Minister van Bin- nenlandsche Zaken. Thr. Mr. F. Beelaerts van Blokland is be noemd als opvolger van nu wijlen Mr. Dr. F. A. C. van Lyn- len van Sandenburg die op Eersten Kerst dag van het vorig jaar overleed. De liberale pers kan nu gerust zijn. Ze zat in angst en reeze, dat de plaats a nden anti rev. ver vuld zou worden door een R.K. en dat „gevaar" is nu afgewend. De nieuw-benoemde vice-president behoort tot de Chr. hist. Unie. En aan Minister Ruys wiens advies in deze aangelegenheid zeker niet het minste te betcekenen had, kan men bij bet scheiden van de markt zeker geen partijdigheid verwijten. Het zal overigens niet gemakkelijk gijn om clen voortreffelijken voorganger te ver- angen. RIJKSWEG ROTTERDAM-HOEK VAN HOLLAND MET ZIJTAK NAAR NAALDWIJK Tn de gistermiddag gehouden ve ■an de Kamer van Koophandel te Vlaardingen was ingekomen een schrijven van het Ministe rie van Waterstaat, waarin het belang van ipoedige aanleg van bedoelde weg is erkend tioor opneming in het tweede vijfjarig werk plan voor de jaren 1932/26. Getracht zal wor- het werk in die jaren uit te voeren. Be spoediging van den aanleg mag echter niet worden verwacht wegens beperktheid van voor uitvoering van werken beschikbare mid- AANBESTEDINGEN Vanwege den Rijkswaterstaat is aanbe- 1. de verbetering van de Nederrijn boven en beneden de spoorwegbrug bij Oosterbeek tusschen de Kilometerrayon 28 en 21 der herziene rivierkaart. Laagste inschr. Jacq. v. d. Vliet te Sliedrecht voor f 122,732; 2. 't gedeeltelijk vernieuwen v. d. opper- sluis en het uitvoeren van bijkomende wer ken onder Sliedrecht. Laagste inschr J. F. Bart en M. Vermeulen te 's-Gravendeel voor 122607. BOTER DOOR DE MARGARINE MENGPERCENTAGE VAN 25 OP 40 Fe. Misschien Maandag reeds. Volgens het Algemeen Handelsblad bestaat er mogelijkheid, dat een ministerieel besluit zal uitgevaardigd Worden om met ingang van Maandag a.s. het voorgeschreven percentage beter, dat voor de margarine gemengd moet worden, te verhoo-en van 25 op 40 Door middel van accijns zal er naar gestreefd worden, dat de prijs der 40 melange niet of zeer weinig honger zal zijn dan die der 25 melange van thans. Zooals wij reeds bij het eerste gerucht, dat over verhooging van het meivpercentage schreven, 2'2 Maart 1.1., vreezen we, dat door deze maatregel (ook nu de geruchten van toen omtrent 50 niet schijnen bewaarheid te worden en het slechts 40 zal be dragen) het boterverbruik niet zal doen toe nemen. Integendeel, we vreezen nog, dat hierdoor de boterafname blijvend schade wordt aangebracht. Vooral nu vole ens de mededeeling van het Handeisb'ad de prijs gelijk of ongeveer gelijk zal blijven. Ons bezwaar in ons artikel van 22 Maart geuit, omtrent het verminderen van het vet- gebruik, wordt door deze prijsdruk natuurlijk ondervangen. Doch wij begrijpen niet hoe het strever. „om door middel van accijns" de prijs der melange gelijk te houden, tot het ge- wenschle doel zal kómen. t Is, nu de melkproductie stijgt en de kaas makerij vermindert, natuurlijk een heele puzzle. Naar ons oordeel had men, doch eerst als alle andere midde'en faalden, tot deze maatregel moeten komen. NED. ARBEIDERSPERS IN DUITSCHLAND VERBODEN In de „Voorwaarts" vinden we medegedeeld, dat sinds Donderdag j.L het soc. „Volksblad voor Twente" niet meer over de Duitsche grens mag om in Gronau te worden bezorgd. BURGERWACHT EN NAT. UNIE MINISTERIEEL VERBOD EN DE CONSEKWENTIES. De ministerieele oekase, die het lidmaat schap van een burgerwacht onvereenigbaar heeft verklaard met dat van een aantal organisaties heeft hier en daar, naar men hoort reeds groote gaten gescholen in ,1e hurgenvachtformaties, zoo schrijft de NRC. Bijzonderheden omtrent enkele gevallen zijn trouwens reeds vermeld. Ook in de Haagsche burgerwacht heeft de oekase haar invloed doen gevoelen ea wel, naar ons van betrouwbare zijde is verzekerd, aan den voorzitter jhr mr Scho- rer en den commandant den gepensionne-ir- den luitenant-generaal Gerth van Wijl». Eeide heeren waren lid van de Nationale Unie. Zij werden nu voor de keuze geste'.d voor dii lidmaatschap te bedanken dan wei uit de burgerwacht te treden. Ten opzhhtc van beiden bestaat geen twijfel omtrent hun standpunt tegenover het wettig gezag. Toch bleef bun niets anders over dan de ge noemde keuze. Naar ons wordt meegedeel i, hebben zij tenslotte de voorzetting van hun arbeid ten behoeve van de burgerwacht waaraan zij goede diensten hebben bewezen welke ook de regeering niet zal miskennen, verkozen boven het lidmaatschap van de partij hunner politieke overtuiging en dus voor de Nationale Unie bedankt. AMSTERDAM DE NIEUWE GEMEENTE-SECRETARIS Mr. S. J. van Lier. De gemeenteraad heeft gistermiddag tot gemeentesecretaris benoemd (als opvolger van den heer J. J. Roovers, aan wien eervol ont slag werd verleend) mr. S. J. van Lier, di recteur van de afdeeling Algemeene Zaken ten Stadhuize. Schoolnieuws. UNIE „EEN SCHOOL MET DEN BIJBEL" Met zeer veel genoegen wijzen we weer op de verschijning van het Jaarboek 1933 van de Unie „Een School met den Bijbel". Het onderwijzend personeel, vooral hoofden van Scholen, en Schoolbestuursleden kunnen im mer van zorgvuldig nagaan van dit Jaar boek veel profijt trekken. Het verstrekt gc gevens over alle takken van ons Christelijk Onderwijs en deze zijn zoo overzichtelijk mo gelijk gerubriceerd. Aar. de statistiek ontleeneu we het vol gende: Op 1 Jan. 1933 bedroeg het aantal Scho len met den Bijbel: voor gewoon lager on derwijs 1901 met 9263 leerkrachten en 305,188 leerlingen; voor uitgebreid lager onderwijs 222 met 892 leerkrachten en 19 53-8 leerlin gen; voor buitengewoon lager onderwijs 16 met 1112 leerkrachten) en 1568 leerlingen- totaal 2139 (vorig jaar 2093) scholen met den Bijbel voor lager onderwijs, met 10.267 leer krachten en 326.294 (vorig jaar 321.462) leer lingen. Sinds het vorige jaar is het aantal scholen met den Bijbel derhalve gestegen met 46 (opgeheven werd 1 school voor u.l.o on afgevoerd 1 school voor g.l.o.). Nieuw ge opend werden 4 scholen met den Bijbel, waaronder 1 ulo-school Bij dc Vereeniging voor Chr.-Nat. School onderwijs hadden zich aangesloten 595 scho len (benevens 12 kweekscholen), bij den Schoolraad voor Scholen met den Bijhei 1716 (waaronder 14 kweekscholen en 26 bewaarscholen), bij de Vereeniging voor Chr. Volksonderwijs 518 (benevens 5 kweek scholen) bij het „Gereformeerd Schoolver band" 393 scholen. Op 1 Januari 1933 bedroeg het aantal kweek el inigen 3290 (vorig jaar 3111). In 1932 hebben 552 kweekeiiiigen de akte van onderwijzer (es) verkregen tegen 509 in '31. Het aantal vacatures bedroeg 1 Jan. jl. 12 (vorig jaar 27); het aantal vakonder wijzers 2370 (vorig jaar 2360); het aantal kweekelingen met akte 446 (v. j. 273). Voornaamste Nieuws. (blz 1) Minister Beelaerts van Blokland is be noemd tot vice-president van de Raad van State. Blz 2. De .,afweer"-actie tegen de Joden in Duitschland is reeds in verschillende plaat sen vóór den vastge el den datum begonnen. Prof. Einstein heeft zijn Pruisisch burger schap opgezegd. Het Stahlhelm-incident in Brunswijk. Een nieuwe economische Rijksraad ia Duitschland. Dr. Brandeis toetreden tot de nationaal- socialisten- in Oostenrijk. Een aans.at op Mussolini verijdeld. De vliegramp te Dixmuiden. Bic. 3 Te Amsterdam zijn negen personen door gas bedwelmd. Blz 9 Dr. Colijn heeft gister te Krimpen aan de Lek en te Schoonhoven een politieke rede gehouden. De Geref. Bond tot verbreiding en verde diging der Waarheid in de Ned. Herv. (Geref.) Kerk heeft te Utrecht de jaarver gadering gehouden. Dc bijlage „ONZE SPOORWEGEN" bevat de volgende artikelen: Z.Exc. Mr. P. J. REYMER: Niet uitsluitend afbrekende critiek. (pag. 1) Mr II VAN MANEN en Ir. E. C W. v. DIJK: Werkzaam ten alqemeene nutte. (pag. 1) W. GRAADT VAN ROGGEN: Spoorweqen en Jar beurs. (pag. 2) Ir. I, J. DE VOS VAN NErERVEEN CAP- PEL: De beveiliging onzer Spoorweqen. (pag. 3) S. A. REITSMA: De Jcderlandsche Spoor' wegen in liet alqemeene verkcersstelsel. (pag. 7)' G. F. H. GIESBERGER: Onze spoorboekjes. (pag. 10) K. RONGAERTS:Eer„ praatje over de nieuwe reiziqerstarieven. (pag. 12) Jhr. Mr. P. ELIAS: Het nieuwe goederen- tarief. (pag. 13) Ir. W. F. H. VAN RTJCKEVORSEL: Het goederenvervoer bij de Nederlandsche Spoorweqen. (pag. 14) Jhr. H. DE PANITZ: De qoederentreindienst. (pag. 15) A. J. M. VFRSPIJCK: Waqenverdeelinq m waqencontrole. (pag. 16) K. C. W. ROTTEVEEL: Reisbureau goud mijn..? (pag. 17) W'aqon-Lits-Cook. (pag. IS) Ir. M. H. DAMME: De fabricage va?? rollend materieel. (pag. 19) Ir. H. E. VERSCHOOR: Statistiek, (pag. 20) Ir. Th. MUNDT: De bouw en het onderhoud van bruggen bij dr N.S. (pag. 21) Ir. Ch. H. .T. PRTF.SSEN: De baan. de gebou wen en de kunstwerken. (pag. 23) Ir. H. E. HOEKSTRA: De Dienst van Tractie. (pag. 24) B. v. O.: De electrisrhe a.fdeelinq van den Dienst van Weg en Werken. (pag. 2G) Ir. Th. M. B. VAN MARLE: Een woord van den Inspecteur-generaal der Spoor- en Tramwegen. (pag. 26) Stations-Restauraties. (pag. 27) Dr. P. Th. POSTHUMUS MEYJES: PtibVri- trit hii de N. S. (pag. 28) J. D. EVERS: Dienst der Exploitatie. (pag. 29f Van Noordzee naar Middcllandsche Zee. (pag. 30)' Reist per Auto-Reiswagen. (pag. 31) Het bijblad LAND EN TUINBOUW be- Praatuurtje. Verbetering van melkwïnning. Ned. Algem. Keuringsdienst. Ultra super. Kalkbehoeftc. Slak- kenmeel. Schoonmaak geert menige huisvrouw en meisje ruwe en ronde werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol Het aantal christelijke scholen voor lager landbouwonderwijs, ager tuinbouwonderwijs en chr. andbouwwinlerscholen bedroeg 1 Jan onderscheidenlijk 19, 2 en 2 met 38 leci krach ten en 1163 leerlingen. Het aantal chr. kweek scholen 21 en dat der normaallessen 11. Met aantal Christelijke nijverheidsscholen voor meisjes 17; Christelijke landbouw huis- ho-iKtecholen 4; Christelijke n ij verhec des obo len voor jongens 17, niet samen 211 manne lijke, 155 vrouwelijke leerkrachten, 1976 mannelijke en 3016 vrouwelijke leerlingen. Het getal christelijke H. B. S., gymnasia en lycea bedroeg in Januari 18, 7 en 10 niet vast aangesteld personeel: 510 mannelijke en 62 vrouwelijke leerkrachten, tijdelijk aangesteld 118 mannelijke en 47 vrouwelij ke leerkrachten en 63 beambten. HET UITZICHT IS BEPERKT Op hooge bruggen Is SCHERP RECHTS HOUDEN het wachtwoord I U kunt andere zijde verkeer naderti

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1