ONZE SPOORWEGEN DONDERDAG 30 MAART 1933 ringwaardige goederen mogelijk gemaakt, waar mede uit den aard der zaak aan de behoefte van den handel om ook deze goederen te. kunnen ver voeren wordt tegemoet gekomen en het algemeen belang dus ten zeerste wordt gediend. Aan het feitelijke monopolie, dat voor de Spoor wegen noodig is, zoolang het in het nauwsluitende keurslijf van wettelijke cn concessioneele ver plichtingen gevangen gehouden wordt cn dat zeker nooit geheel zal kunnen verdwijnen, in dien het gemeenschapsbelang blijft meebrengen, dat onrendabele diensten door den spoorweg wor den verricht, is nu door de auto een einde ge maakt. Daarmede is aan een bedrijf, waaraan gemeenschapsgedachte niet vreemd is, dat prin cipieel zijn eigen lasten vol moet dragen en dat zich bovendien aan handen cn voeten gekneveld ziet, de strijd opgedrongen door een vervoermiddel dat zich voor een goed deel op kosten der publieke kassen in vrijheid en ongebondenheid óver de wegen beweegt en dat met versmading van het vervoer, dat hem niet lust vrij is aan de Spoor wegen op de voor dezen meest kwetsbare punten het vervoer, waar wat aan te verdienen valt, te onttrekken. Aldus is een strijd ontketend tusschen den vervoerder, wien het niet om winst, doch om een voor de gemeenschap zoo goed en goedkoop mogelijk vervoer te doen is, en een onnoemelijk aantal vervoerders, die geen andere prikkel drijft dan particulier winstbejag. Een strijd dus, waarbij niet alleen de partijen in volmaakt ongelijke wapenrusting tegenover elkaar staan, maar die gevochten wordt met verschillende oogmerken: gemeenschapsbelang eenemijds, particulier belang anderzijds. Dat uit dien strijd een chaos op verkeersgebied te voorschijn komt, knn geen verwondering wek ken. Ilier is ordeschepping een dringende ver- eischte, ten minste, als men de Spoorwegen niet op den schrothoop wil werpen of steeds toenemen de spoorwogtekorten via de Staatsbegrooting wil financieren. De vcrkeerspuzzle te ontwarren, waar deze door de oecomonische ontreddering nog zoo veel gecompliceerder geworden is, is zonder twijfel hoogst moeilijk, maar het werk zal moeten worden aangevat en binnen den kortst mogelijken tijd tot een einde gebracht moeten zijn, willen de Staatsfinanciën niet aan deze ziekte te gronde gericht worden. Natuurlijk zal met het noodige beleid om niet in het gezonde vleesch te snijden door de Spoorwegen gestreefd moeten worden wat dan ook geschiedt naar aanpassing aan den nieuwen toestand cn isullcn er in de gewijzig de verkeersstructuur bepaalde baanvakken, die zich beter voor bediening door de auto leenen moeten worden opgeofferd, maar van een algeheele opheffing van het Spoorwegnet kan geen sprake zijn. De Spoorwegen zijn en blijven als gesloten ijzeren net de ruggegraat van ons vervoerssysteem en als zoodanig volstrekt onmisbaar. De oplossing "zal uiteindelijk dan ook geen andere kunnen zijn, dan dat zich om en tusschen de spoorwegen heen aanvullende op locaal vervoer ingestelde auto- -diensten groepeeren. Als zoodanig erkennen wij gaarne de groote beteekenis van het nieuwe ver voersmiddel. De vrede zal voltrokken moeten worden in het teeken van samenwerking. .Eerst dan zal een werkelijk goed en goedkoop vervoer op occonomische basis mogelijk zijn. In vervoersvraagstukken ligt nu eenmaal de uit komst de fusie der Nederlandsche Spoorwegen -heeft het nog niet tioo lang geleden bewezen in concentratie, nimmer in versnippering van vervoer! Spoorwegen en Jaarbeurs Van den aanvang af Vrienden door W. GRAADT VAN ROGGEN, Secretaris-Generaal der Kon. Ned. Jaarbeurs Tot de oudste vrienden van het Nederlandsche Jaarbeursinstituut behooren de Nederlandsche Spoorwegen. Zij zijn vrienden gebleven tot op den huidigen dag. Toen de Nederlandsche Jaar beurs werd opgericht en in 1917 haar eerste demon stratie hield, waren het de Nederlandsche Spoor wegen, die het Ncderlandsch Jaarbeursinstituut op gang brachten en aan alle jaarbeursbezoekers, die, van buiten Utrecht komende, het economisch wonderkind wilden gaan bekijken, de terugreis cadeau gaven. Vijftig procent reductie op de reis heen en terug was een destijds zeldzaam, wellicht nog nimmer voorgekomen privilege en het staat als een paal boven water, dat het uitbundige succes der eerste Jaarbeurs voor een groot deel te danken is geweest aan deze zeer tegemoet komende houding der Nederlandsche Spoorwegen. Het waren destijds midden in den wereld oorlog moeilijke tijden: er moest zuinig omge gaan worden met materieel en steenkolen. Op zoo 'n overweldigenden toevoer van jaarbeurs bezoekers was niet gerekend en de eerste jaar beursdag stelde de Spoorwegen voor zware eischcn. De perrons stonden vol met menschen, die naar de jaarbeurs vervoerd moesten worden: extra- treinen moesten onvoorbereid worden ingelegd; de coupé's waren overvuld en het regende, mits dien natuurlijk klachten cn aanmerkingen. De Spoorwegen en de Jaarbeurs stonden toen ge meenschappelijk in het hoekje, waar de slagen van veel onbillijke critiek vielen maar. hot middel had zijn uitwerking niet gemist; voor den halven prijs van de normale reiskosten naar Utrecht: welk goed vaderlander liet dit koopje aan zich voorbijgaan? Het eerste handgeld, dat de Nederlandsche Spoorwegen het Nederlandsche Jaarbeursinstituut gegeven hebben, is de jaar beurs tot grooten fiegcn geweekt. Bij de tweede Nederlandsche Jaarbeurs in 1918 waren de vijftig procent tot vijf en twintig terug gebracht: de reductie bedroog de helft op het biljet voor de terugreis en al de volgende beurzen, die na 1921, met de regelmaat van een klok, elk half jaar gehouden werden, genoten de reductie van vijf en twintig procent. De techniek van het ge bruik van deze reductie werd daardoor wat inge wikkelder; ware de vijftig procent reductie ook voor later gehandhaafd gebleven, het eenvoudige Zwitsersche Jaarbeurs-reductie-systeem ware wel licht ook op de Nederlandsche Spoorwegen voor de Nederlandsche Jaarbeurs ingevoerd kunnen worden en wellicht ware ook wel voor het Neder landsche reizigers-vervoer in jaarbeurstijd het zelfde enorme resultaat verkregen als waarvan nog steeds de Zwitsersche spoorwegen van het reizigers vervoer naar de Schweizer-Mustermesse te Basel profitceren. De vermindering van de reductie op vijf en twintig procent van de totale reiskosten voerde tot controle-maatregelen van eenigszins gecom- pliceerden aard, maar toch bleef de spoorweg: reductie bij alle later gehouden Nederlandsche jaarbeurzen een krachtig middel ter bevordering van het jaarbeursbezoek. Spoorwegen en jaar- V.. XV. Graadt van Roggen beurzen zijn, waar ter wereld het moderne jaar- bcurswezen wortel geschoten heeft, overal goede vrienden geworden; geen enkel Europeesch jaar beursinstituut van eenigc nationale of internatio nale beteekenis ontbeert het privilege van de spoorwegreductie. En hier mag ongetwijfeld het beeld van een gelukkig huwelijk gebruikt worden omdat, ook in de verhouding spoorwegen-jaar- bcuiv.cn, beide partijen den grondslag van het ware huwelijksgeluk: „niet alleen nemen maar ook geven" huldigen. De Spoorwegen geven de jaarbourzen bevordering van het jaarbeursbezoek, de jaarbeurzen hunnerzijds bevorderen het rei- zigersvervoer der Spoorwegen. De krachtige pro paganda, waardoor het moderne jaarbeurswezen zich kenmerkt, roept uit alle oorden des lands de zakenmenschen uit hun dagelijksche beslomme ringen ter economische koopvaart naar de jaar beurs en van deze propaganda komt een groot deel ten bate van het reizigersvervoer In jaar beurskringen o.a. in rapporten van de Union des foires intcrnationales is reeds herhaaldelijk gewezen op de voordcelcn, welke de jaarbeurzen rechtstreeks en indirect het door het jaarbeurs- intermediair gestimuleerde handelsverkeer der spoorwegen, .zoowel het reizigers- als goederen vervoer, opleveren en de inzichten daaromtrent hebben reeds dusdanig school gemaakt, dat in verschillende landen aan bezoekers van buiten landse he jaarbeurzen dezelfde faciliteiten worden toegestaan als gelden voor de bezoekers der jaarbeurs in eigen land. Zoodat, om een enkel voorbeeld te noemen, een zakenman uit het Rijnland, die de jaarbeurs te Boedapest wil be zoeken, op den prijs van het reisbiljet voor het gehcele traject, op de Duitsche, Oostcnrijksche en Hongaarschc Spoorwegen de vijf en twintig pro cent reductie geniet: een regeling, reeds geldig in de meeste Europcesche landen cn waarbij, helaas Nederland nog tot de zeer weinige uitzonderingen behoort. Doch wanneer wij ons beperken alleen tot de nationale verhouding tusschen de Neder landsche Spoorwegen en de Nederlandsche jaar beurs, dan moge met vreugde geconstateerd wor den, dat ook de grondslag van dit huwelijk naast de. vele poëzie ook het zeer zakelijke element van het wedemijdsche belang kent. Dat het voordeel, hetgeen de Nederlandsche Spoorwegen kunnen trekken uit de jaarbeurspropaganda, thans be dreigd wordt door de concurrentie der auto bussen, die een deel van het jaarbeursbezoek trachten over te hevelen uit den spoorwagen naar de autobus, maakt een onderdeel uit van het brandende vervoers-vraagstuk, waarin zeer zeker het laatste woord nog niet gesproken is. Dat de Nederlandsche Spoorwegen echter zich niet weer loos de kaas van het brood laten eten, bewijst de proefneming, welke tijdens de laatstgehouden voorjaarsbeurs door de Nederlandsche Spoor wegen genomen is met het inleggen van een extra-trein voor jaarbeursbezoekers Groningen Utrecht: oen proefneming, welke niettegen staande de tegenwerkende factoren van do ongunstige tijdsoms tan d i g- heden, boven vorwachting geslaagd mag hecten en in de toekomst voor een nog uitgebreider toepassing van dit systeem van extra-treinen voor jaarbeursbezoekers wijde perspectieven opent Zoo is het „huwelijksgeluk" tusschen de Neder landsche Spoorwegen en de Nederlandsche Jaar beurs nog voor verdere ontplooiing en intensi- vcering vatbaar. Want het jaarbeursinstituut is een instelling voor het handelsverkeer een ver- koerevraagstuk dus, waarin voor den „spoor wagen", goederenwagen evenzeer als personen rijtuig, een belangrijke plaats en een belangrijke invloed te allen tijde gereserveerd zal blijven, ONZE SPOORWEGEN DONDERDAG 30 MAART 1933 Reist per Auto- Reiswagen Op elk uur tusschen 9.00 en 17.00 uur, met uit zondering van 12.00—13.00, kan men zich daar voor 'bezoek aanmelden. Tegen matige vergoeding wordt men dan in de gelegenheid gesteld, dit prachtig koninklijk bezit onder geleide te bezichtigen. Men zal getroffen worden door het ihoog opgaand geboomte eeuwig groene dennen, afgewisseld door lichtgroene en donkerbruine 'beuken en frisch loofhout door uitgestrekte gazons, welke door tal van kabbelende beekjes doorsneden worden, door prachtige vijvers, welke door de beekjes ge voed worden en door den grooten waterval onder een hooge brug, die de vijveroevers verbindt. De vijvere zijn bevolkt door praclitkarpers, die men in massa kan waarnemen, wanneer men op den steiger van het oude, mooi begroeide badhuis, plaats neemt Behalve mooie beeldengroepen, treft men in het park ook verschillende andere bezienswaardig heden aan. Noemen wij in de allereerste plaats de voor drjc jaar nieuw gebouwde koninklijke model-boerderij, een benijdenswaardig onderkomen biedend nan tal van prachtbeesten, die alle een naam dragen. Verder 'het chfilet van de Prinses, met een om geving die doet denken aan een park op ziolizelf. Fotowedstrijd 1933 aan een der ATO-reizen heeft deelgenomen. (Berocpsfotografen zijn echter uitgesloten). 2. Op de in te zenden foto's waarvan het aantal voor eenzelfden deelnemer niet meer dan drie mag bedragen, moet een ATO-reiswagen voorkomen, onderweg op'een der reizen in 1933. 3. De foto's moeten minstens 6X9 c.M. groot zijn. Zij moeten zijn afgedrukt op glanzend papier, kleur zwart. De N.V. Algemeenc Transportonderneming schrijft voor het jaar 1933 een fotowedstrijd uit, wparroor de navolgende bepalingen,.gelden: 1. Deelname staat open voor een ieder, die fn Locomotief-kitikasscn, vervaardigd voor de N. S. door de Ver. Sthalwerke A. G. Hoü. afd. trNedeximpo" Amsterdam Snelloopende dieselmotor, type Ganz-Jendrassikvan WO P.K., zooals o.a. door STORK CO te Hengelo geleverd worden voor de motortreinen der Nederlandsche Spoorwegen. 4. De deelnemers aan dezen wedstrijd doen door de inzendingen onvoorwaardelijk afstand van de foto's aan de N.V. Algemeene Transportonder neming. 5. Bij het inzenden van de foto's gelieve mer te vennel den aan welke reis werd deelgenomen ez. aan welk bureau het plaatsbewijs werd gekocht Vragen, van welken aard ook, moeten achterwege blijven. Correspondentie kan over den wedstrijd niet worden gevoerd. 6. De inzending der foto's, welke franco aan de N.V. Algemeene Transportonderneming, Utrecht Moreelselaan 2. moet geschieden, is ojxmgesteld tiit 31 October 1933. De uitslag van den wedstrijd wordt vóór 31 De cember 1933 door aanplakbiljetten aan de kanto ren van ATO, v. Gcnd en Loos bekend gemaakt 7. De navolgende prijzen worden uitgeloofd: eerste prijs 25.tweede prijs 15.derde prijs 10.terwijl voor de overige, nog voor bekro ning in aanmerking komende foto's, ccnige prijzen van 5.elk zullen worden uitgeloofd, waarvan het aantal afhankelijk zal worden gesteld van het aantal ingekomen inzendingen. Op de toekenning der prijzen is geen beroep mogelijk. Uitdrukkelijk is dus bepaald dat op de in te zenden foto's een ATO-reiswagen moet voorkomen. Ge kent toch die luxe, comfortable reiswagen, merk Saurer, waarvan de N.V. Auto-Pal ace te den Haag importrice is? Het is een waar genoe gen daarmede een tocht te maken; sierlijk van uit voering, ruime plaatsen .terwijl de prestatie van den motor in één woord schitterend is. Het bewijs is reeds geleverd dat de ATO, die dagelijks van de Saurer gebruik maakt en dit over groote afstan den met de ATO Saurer-wagen vlug, goed en be trouwbaar kan rijden. Teneinde aan de vele aanvragen te voldoen, heeft de N.V. Algomeene Transport Onderneming (A.T.O.) in samenwerking met de officiecle Neder landsche relsbureaux een programma voor auto- reizen in 1933 samengesteld. Het succes hetwelk zij met deze autorcizcn reeds heeft bereikt, is ongetwijfeld toe te schrijven aan de correcte verzorging van iedere reis en de dienst uitvoering. Zeer zeker ook aan de leiders der reizen, die hun ondervinding in dienst van het gezelschap stellen. Van alle beslommeringen en regelingen aan een reis verbonden, wordt u ont heven. U behoeft slechts te reizen en te genieten. De medewerking van de bedoelde reisbureaux zal er ongetwijfeld toe bijdragen, dat de reizen tot voldoening en tevredenheid der deelnemens zullen slagen. Informeert u eens welke voordeelen er in de goedkoope tarieven voor u gelegen zijn; wat gij voor weinig geld kunt bereiken en ook welke aar dige combinatie-tochtjes „spoor en auto" u in de gelegenheid stellen, zeer goedkoop op afwisseldende wijze veel te zien. Zoo zal b.v. eiken Dinsdag en Donderdag in de maanden Juli en Augustus een schitterende Auto tocht over de Veluwe vanuit Utrecht worden ge houden, met bezoek aan het Uddelermeer, het Koninklijk Paleis het Loo en Park Sonebeek te Arnhem. Zoo het eenig9zins mogelijk is bezoeke men het Koninklijk Park. Eén der fraaie Saurer-wagens, in gebruik bij de A.T.O. Importeur N.V. Auto Palace Den Haag

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 14