O Verbetering van melkwinning TURKENBURG (^e£tuié AlejofeAJ&xttcfecJi v XCÜOLotf NS PRAATUURTJE LAÏ^n ES TUI\ROl)W No. t$3 DONDERT AC 30 MAAR! 1933 „Land- en Tuinbouw" bereikt duizenden boeren en tuinders ill .i: ill:::1 iü: ÜilMliitiiiiiiSl Verslag over 1932 van de sub-c°mmissie voor de melkwinning in Gelderland. j „De taak des melkers mag, indien hij behoorlijk in de kunst is inge wijd, niet langer met minachting bejegend worden." Het bovenstaande las ik in een verslag Van een in 1904 gehouden lezing. Inderdaad stond het melken vroeger in vele streken niet in hoog aanzien. De om standigheden, waaronder het melken veel al moest plaats hebben, hadden daaraan veel schuld. In den loop der jaren is een kentering ten goede gekomen, toen het nut en de wensc.heliikheid van goed en zindelijk mel ken meer en meer werden ingezien, zoodat de maatregelen op het gebied van de ver betering der melkwinning, in uitge-breiden zin genomen, meer en meer tot richtsnoer dienen, speciaal voor de jongere generatie landbouwers Daarbij wint de overtuiging veld, dat goed en zindelijk melken, zooals dat ge leerd wordt op de melkcursussen, le noodig is voor het verkrijgen van .le volledige melkgift ten gunste van hoeveel heid melk en vetgehalte; 2e. de eenige mogelijkheid is voor het verkrijgen van zuivere melk; 3e. uiergebreken en zeere spenen voor- 4e. leidt tot arbeidsvreugde; Nauw in verband daarmee staat een be hoorlijke verpleging van het vee op stal. Er wordt zorg gedragen voor licht en fris- srhe luoht De gier stroomt vlug en volle dig af naar den gierkelder, terwijl de af voer zoodanig gemaakt is, dat de lucht uit de gierkelder niet in den stal kan ko men: de mest gaat minstens eens per dag uit de stal. de staarten zijn opgebonden, staartpluim en staartinplanting krijgen een geregelde beurt met een oplossing van lauw zeep- en sodawater, terwijl met geregeld roskammen en borstelen verder voor een goede huidverpleging wordt gezorgd. Hoeveel stallen hebben reeds de zolder gewit met kalkmelk, waarin centrifuge- melk voor het vasthechten van de kalk melk, terwijl stalmuur en mestgang om de zooveel dagen een schrobbeurt krijgen. De schoonmaak van bet mellcgereedschap doet men gaarne als volgt: a. direct na het gebruik wordt alles ge boend met koud water om alle melkdeelen zoo goed mogelijk te verwijderen; b. daarop begint het boenen met heet sodawater; c. dan wordt met zuiver water nage-' d. tenslotte volgt het omgekeerd plaai- sen op het inelkrek voor opdrogen en een goede bewaring. Wanneer daarbij dan ook nog de melk Vlug wordt afgekoeld tot liefst minstens 15° C. wordt een prima kwaliteit melk ver kregen, welke voor de consumptie en de zuivelbereiding van groote beteekenis is. Waar de melkwinning In dat teeken staat, worden met weinig of geen kosten en een betrekkelijk geringe moeite de bes te uitkomsten verkregen. Een verder groot voordeel daarbij is, dat een op die wijze geleid bedrijf de beste be vrediging geeft van den daaraan besteden arbeid en zong Dit is ook een factor welke wel mag meetellen. Het is de taak van onze commissie deze richting van de melkwinning te bevorde ren. De steun, welke daarbij van regeerings- wege op initiatief van den Inspecteur van het Landbouwonderwijs in den vorm van een Rijkssubsidie voor de melkcursussen a f 10 per groep van 3 leerlingen werd ge boden, werd ten zeerste op prijs gesteld en oefende dan ook een gunstigen invloed uit op de deelname aan het melkonderwijs. Een ander feit van beteekenis is, dat de BODEGRAVEN ZADEN VRAAGT PRIJSCOURANT opleiding tot stal-controleurs waarmee dit jaar een begin werd gemaakt, de gewensoh te belangstelling ondervond, zoowel van de zijde van de zuivelfabrieken als van de deelnemers. Opleiding van voormelkcrs. De in 1931 begonnen groep van 12 leerlin gen kwam in Februari op mijn laborato rium voor het ontvangen van de theore tische les, kreeg een vervolgles in begin Mei op de boerderij en werd op 23 en 24 Mei geëxamineerd Een diploma werd toe gekend aan alle 12 deelnemers. In den zoiner 1932 werd een nieuwe cur sus begonnen met 24 deelnemers. Melkcursussen. Deze werden, dank zij de waardeering van het Rijkssubsidie, in een grooter aan tal dan voorgaande jaren in de verschillen de declen van de provincie gehouden. Van de verschillende voormelkers werd zooveel mogelijk een les bijgewoond en van elk bezoek een rapport opgemaakt. Gcldersch melkexamen. Hieraan namen 460 personen deel, terwijl Demonstraties in stalhygiëne. Deze werden voor 10 zuivelfabrieken op 27 bedrijven voor 265 belangstelden ge houden. De op deze wijze gepropageerde maatre gelen hebben op zeer vele bedrijven meer of minder ingang gevonden. Met sfalcontroleurs worden personen be doeld, die de bekwaamheid en de geschikt heid bezitten voor de zuivelfabrieken boer derijen te bezoeken ten behoeve van de ïerbetering van de melkwinning, het goe de gebruik van de stallen en een rationeele veevoeding. De eerste cursus voor dit doel werd ge houden te Zutphen, de tweede te Didam. De leerstof omvatte: melk, melk winning melikondereoek 12 uren. veevoeding 12 uren en stalinrichting 4 uren. Sedert 1919 verkregen bet diploma als voormelker" 243 personen, het melkers diploma 3710 personen, terwijl 2400 deelna men aan een demonstratie in stalhygien^. Evenals voorgaande jaren werd van "ele ide-n de zeer gewaardeerde steun en me dewerking ondervonden. Daarvoor wordt ook hier gaarne hartelijk dank betuigd. De Secretaris van de sub-commissie voor de melkwinning, A. HYLKEMA. Zutphen, (Wij hebben uit dit verslag de namen der gediplomeerden, de tabellen en het over zicht weggelaten, daar we alléén op de zaak zelve, die o i. zoo belangrijk is, de na- drulk wilden vestigen. Red. L. en T.). JJltrasuper - Kalkbehoefte Slakkenmeel Nogmaals de Ultrasuper-brochure. Nog steeds kwamen we er niet toe om den schrijver van de door ons onder de loupe genomen brochure „Ultra-super" dr ir W. H C. Knapp, van antwoord te dienen op zijn schrijven, dat wij opnamen in ,L. en T." van 9 Maart 1.1. Zooals we reeds mededeelden verhinder de een lidhte ongesteldheid ons om dade lijk te antwoorden en toen we weer over de gewone werkkracht konden beschikken, was er zooveel, dat wachtte, dat we onmogelijk alles dadelijk konden verwerken. We willen van uitstel geen afstel maken en zullen nu even nader op onze bezwaren en op het wederwoord van den heer Knapp ingaan. Voorop stellen we, dat we reeds dadelijk hebben geschreven, dat het hier niet gaat om het product, dat we Het is van belang te weten, dat al het „Hilleshög"-suikerbietenzaad voor Neder land bestemd, op Nederlandschen bodem door Nederlandsche arbeidskrachten is geteeld. Dat garandeeren wij! „Hilleshög" heeft een groote suiker opbrengst en nagenoeg geen schieters. Bovendien kost het rooien U minder door den idealen gladden bietvorm. Het nationale belang en Uw eigen belang worden daarom het beste gediend, wan neer U voor den aanstaanden uitzaai bij Uw inkoopvereenigingen of suikerfabrieken dit 100 Nederlandsche product bestelt. goed noemden, doch om de bro chure, die we als minder goed walificecrden. We bedoelden hiermede de wijze, waarop propaganda gevoerd wordt voor de produc ten der fabrieken, waarvoor de heer K. als landbouwkundige optreedt Wij meenden, dat de brochure wat al te lioht heen huppelde over den kalktoestand van den bodem en de gedaohte deed post vatten, alsof men bij het geven van Ultra super niet op de kalkbohoefte van den bo- dom behoefde te letten Ook hadden wij bezwaar tegen het feit dat de Schr. van de goede gewoonte, drie de kumstmestbureaux volgen, om geen concur- reerende meststof te bestrijden, is afgewe ken. Dat hij wel een uitspraak van dr Wil- helmj. die hem dienstig is, als autoritair aanmerkt en aanhaalt, doch niet de bron vermeldt, alleen zijdelings aanwijst en ook blijkbaar niet de andere uitspraken van doezen zéér deskundigen, voor vol erkent is eveneens een groot bezwaar in onze oogen. Ook over de verdeeling van de Ultrasuper en het Thomasslakkenmeel door den bodem verschilden wij van meening. De heer Kn. beweert, dat bij algeheel ont breken van kalk het in water opneembaar fosforzuur van Ultrasuper zich bindt aan aluminium en ijzer en zóó goed opneembaar voor de planten is. Dat andere meststoffen genoemd worden verdedigt sohr. met er op te wijzen, dat den landbouwers er op gewezen moet worden, dat de kalkhoudende meststoffen aan een zuren bodem niet den gewenschten kalk toestand geven, waar, volgens schr., prof Kappen ook terecht op wijst Eindelijk gaat de heer Kn. nog verdedi gen cie wijze, waarop hij dr Wilhelmj aan haalt en handelt hij over diens objectiviteit Na zoo in het kort voor onze lezers de „debatten" te hebben weergegeven, willen we even van repliek dienen. Wij beginnen maar met het laatste: de onpartijdigheid van dr Wilhelmj. Als iai po 518 van het Landbouwkundig tijdschrift (een geheel onbevooroordeelde, hoogstaande periodiek) door niemand minder dan prof J. Hudig te Wageningen op de groote ver dienste van dr Wilhelmj gewezen wordt en de belangrijke uitspraken van deze over de goede werking van Thomasslakkenmeel zon der eenige verwijzing naar mogelijk partij digheid, als autoritair aangemerkt worden, dan is het wel wat gezocht om te schrijven zooals dr ir Knapp deed en geeft dit te donken. Ook nog meerdere absoluut ter zake kun- digen twijfelen blijkens hun uitlatingen niet aan de zuivere objectiviteit van dr Wilhelmj En als zelfs dr KrUgel, directeur van het proefstat.on van de Superfosfaatfabrieken te Hamburg met dr Wilhelmj samenwerkt en samen een belangrijk artikel opstellen over jGrundsatzliches zur Phosphorsauredün- gung", wat zoowel in „Die Phosphorsaure", t Thomasslakkenm.-orgaan als in „Das Su- perphosphat", 't S.-fosfaatorgaan is opgeno men, dan blijkt oi. wel, dat dr Wilhelmj door de meest hoogstaande persoonlijkheden bij de fosforzuurbeinesting als zeer aesKundig niet alleen, doch ook als onbevooroordeeld be schouwd wordt niet door den heer Knapp!?! Wat de beteekenis van de kalk in slak kenmeel aangaat, deze is noch door ons, noch (voor zoover wij weten) door de slak- kenmeelbureaux zoo hoog opgehemeld, alsof ze op zuren bodem een idealen kalktoestand zou bewerken. Integendeel. Maar nooit mag dit kalkgchalte veronachtzaamd worden. Dr C. K. van Daalen, aan wiens des kundigheid en absolute objectiviteit de heer Kn. wel niet zal twijfelen, schreef in no. 520 (kalknumnier) van het zooeven aange haalde Lamdbouwk. Tijdsohrijft, dat „de gunstige gevolgen van een slakkenmeelbe- mestingdoen vermoeden dat deze kalk, hoewei slechts in geringe hoeveelheid toe gediend, uiterst werkzaam is. De meening van sommige landbouwers op laagveen, dat slakkenmeel de zode merkbaar brosser maakt en het feit, dat in de laatste jaren (dit werd geschreven Juli 1931) slakkenmeel ook op kalkhoudende kleigronden het super fosfaat als graslandmest verdringt, dit alles wijst, er op, dat deze kalk (uit slakkenmeel niet zonder beteekenis is, niettegenstaande haar voornaamste werking wel tot de aller bovenste laag beperkt zal blijven." Wat deze laatste zinsnede aangaat, dr v. Daalen had juist te voren geschreven, dat onderzoekingen omtrent hot wegzakken van kalk in de bouwvoor zeer noodig is en wist toen nog niet van de onderzoekingen van dr Wilhelmj, die in 1932 gepubliceerd wer den en lieten zien, dat slakkenmeel vaak veel sneller en dieper door den bodem gaat als super, zoowel op neutralen bodem, waar goen fosforzuurgchrek is als op zuren zand bodem, die aan fosforzuur behoefte heeft. De bewering van dr Kn., dat op zuren bodem die planten nog wel het pas aan alu minium en ijzer zich bindend fosforzuur kunnen opnemen, is in strijd met wat in het Landwirtschafts Jahrbuch 1932 door L. Schmidt wordt gezegd, waar staat, dat het superfosfaat op zure gronden veel minder of in het geheel niet werkt, omreden het fosforzuur van 't superfosfaat in den grond wordt vastgelegd en zoo voor de plant ver loren is. Bij 't gebruik van Thomasslakken meel verhindert daarentegen de gelijktijdige kalkbemesting het vastleggen van het fos forzuur in den grond en maakt op deze wijze derhalve mogelijk, dat bij deze bemes ting het fosforzuur ter beschikking van de planten blijft. Volgens theoretische rede neering moet men volgens schr. aannemen, dat het bodemfosforzuur des te minder op losbaar wordt in zure gronden, naarmate de zuurgraad van den bodem toeneemt Op zure gronden zullen de planten niet alleen het nadeel ondervinden van de zuurgraad van den bodem, maar eveneens van het ge- Het onderbond van 100 ratten kost U f 250.per jaar RATIN verdelgt RATTEN en MUIZEN afdoende zonder gevaar voor menschen en huisdieren Vrijblijvend nadere Inlicht bij: BACT. LABOR. „RATI N" brek aam opneembaar fosforzuur, beweert de heer Schmitt en het kan zelfs zóó ver gaan, dat juist het fosforzuurgebrek aan sprakelijk moet worden gesteld voor de ge ringe opbrengst van den grond. Aldus bet Landwirtschaft-Jahrbuch. Van welke beteekenis de kalk en het for- forzuur in den bodem is, daarop heeft Ir. O. J. Cleveringa op 17 December 1932 in een rede voor de Geld.-Overiiss. Mij. van Land bouw gewezen, toen deze bew eerde, dat „le geren" een gevolg is van onvoldoende kxui- melstructuur, terwijl de oorzaak is een ver stoorde fosforzuurvoedimg. De stengels zijn door fosforzuurgebrek gevoelig en week en vatbaar voor allerlei ziekten. Breng nu deze uitspraak in verband met •wat Dr. C. K. van Daalen schreef over slak kenmeel, dat volgens de houw de sode bros maakt en men begrijpt, hoe wij den heer Kn. zich op glad ijs zagen begeven, toen hij in zijn brochure schreef, zooals hij deed, en daarmee zijn product geen dienst bewees. Wat, we herhalen het, jammer is, omdat het product goed is. Doch deze propaganda er voor deugt niet. Wij zijn het geheel met den heor L(ijsten) eens, die im het laatste nummer van De Fruitteelt, naar aanleiding van de „Mede- deelingen van het Landbouwkundig Bureau der Staatsmijnen", schreef: „Het is juist gezien dat reclame voor een goed product niet behoeft te worden gevoerd met het af breken der andere producten, doch zeer doeltreffend kan zijn door een juiste voor lichting hoe en waarom het product moet worden gebruikt". Overigens zien we met belangstelling uit naar de uitvoeriger brochure, van Dr Knapp over: „Ultrasuper en bodem". De stof is belangnjk genoeg om er bijzon dere belangstelling voor te hebben. Door een zetfout is deze zin in het artikel niet duidelijk weergegeven. Er moest staan: Uit pas neergeslagen ijzer en alumi num fosfaat is het fosforzuur blijkens ver schillende onderzoekingen goed voor de planten opneembaar. AMMONSALPETER „S.M." DE STIKSTOFMEST VOOR UW BEDRIJF 20.5 stikstol, waarvan de helft snelwerkende salpeter-stikstof, de helfl geleidelijk en langduriger werkende ammoniakstikstoL Een betrouwbare, zeker werkend stlkstofmeststol. Oetent geen ongnnstigen Invloed uit op de structuur van den grond en veroorzaakt geen korstvorming. Een practisch neutrale meststof, die geen schadelijke stollen bevat oi in den grond achterlaat Een goedkoope stikstolmest met uitstekende eigenschappen. En voor de volle 100 een Nederlandscb product Voor inlichtingen en brochure wende men zich tot het LANDBOUWKLTNDIG BUREAU DER STAATSMIJNEN IN LIMBURG, te LUTTERAOE (L.). WAT IR HOORDE EN ZAG, LAS EN DACHT OP REIS EN THUIS Pet beflooft wat, dachten we, toen we hooiden, (lal Vaz Dia6 door de radio wereld ruchtbaarheid gaf aan het feit, dat het eoieie kievitsei gevonden was en natuur lijk H.M. de Koningin aangeboden werds vermoedelijk im de hoop dat dit eerste kie vitsei den „edelmoedigen" gever, geen vvimd eieren zou leggen. Dat feit op zioh zelf was niet zoo veeJ belovend. Zoo lang ik heugenis heb wordt elk jaar een eerste kievitsei gevonden, en in mijn Jonge jaren heb ik steeds de wewscb ge koesterd ook eens die eenste vinder te mo gen zijn do6 war 60 eohön geweeen fiber es hat nicht sablen serin. 'k Heb er wed veel gevonden, doch het vinden van het eerste kievitsei werd nooit tegelijk met mijn naam in de kranten ver meld. Maar ddit jaar kwam het wereildsdhokkend natuurfeit op naam te staan van iemand te Wflgeniingcn, het tlheoretri&ch landbouwcen trum, die zelf de Kievit heet. 'k Vermoed, dat die Kievit als een kievit gefloopen zal hebben toen hij dat eerste ed zijn naamge noot afhandig maakte. Het mooie, droge weer en de teekenen, dat het mooi zou blijven, een paar dagen don uitgezonderd, deed mij denken zooals Ik zoo pos aangaf, n.l. dat het wat beloofde Ik bedoelde een overvloedige kievitseieren w peril. Vermoedelijk is het voorloopt ff althans bewaarheid, 'k Zag. vandaag door de stad tonnend, al een groote hoeveelheid van deze heerlijke eiieren ergens voor de namen lég gen. Maar ook hier zal het lucratieve voot den vinder wel af zijn. Ik weet op dtt oogen- Niik niet wat ze koeten, docih iik vemmoed dat de fency-prijzen van vroeger er wei af zuiden zijn. Voor mij een geluk. Nu heb iik kans er ook eens eentje te kunnen consumeercn. Zoo'n heerlijkheid heb ik in jaren na et ge- Maar dit is niu wel heel eng egoïstisch van mij. De „napers" hebben liet slecht ais do prijzen laag zijn. Doch een zaak van betee kenis in de netto nude huishouding Is hot Wed aohiten wij dit het geval met met name het Duiitedhe. Daarom dioet het zoo vreemd aan in een boeren- en tuinders blad, nl. de R.K. Boeren en T.uiindiensstamd, te moeten lezen, dat het Zuiden de6 lands er geen steek belang bij heeft dat de betrek kelijk geringe hoeveelheid Duiit&oh suiker bieten-zaad wordt uitgeschakeld. Hoe hebben we het nu? Is de R.K. Doeren en Tuindersstand een blad aJQeen voor het Zuiden van ons land? Neen toóh? Wat zul len de boenen uit de andere deelen des lands ervan zeggen? Ln dit nog daargelaten maar gaat het aan om hier de belangen van een deel des lands te stelden tegenover die van andere dee'en? Neem nooit weer de te genstelling ..boeren uit het Zuiden de6 land6" tegenover die uit andere deelen. Dat is een zaak. die. waar aides om een drachtig optreden roept, om gezamemldik de lasten te dragen en de nooden der tijden e doorstaan, niet te pa6 komt. Dit ïs een oordeegoïeme dat gediskwalifi ceerd moet worden. Wij hebben er geen schade van beteekenis door, dus 't scheelt ons geen steek: wie zoo redeneert, en dat doet R. W. J. to R., staat aan de zelfkant van het Nationaal leven. Als met R. bedoeld wordt: Roosendaal, dan is deze uitlating wel typisch. Maar d6n kan R. W. J. ook een drukfout zijn en zou er, naar we vermoeden, een andere letter hebben moeten staan. Bovendien, spelen de kosten van het zaad nu zoo'n groote rol? Chauvinisme is ons vreemd, doch thans zullen we bij iederen bietenboer gnaag zien uitgezaaid zaad, dat van ouder tot ouder, van kiemcel tot zaad, en tot biet, Hollandsch porduct is: Hollands glorie! F.n een pro duct, dat er wezen mag! Dat is KuTin P.! Hiermede zeggen we geen kwaad van Hillcs hbg, vo'strekt niet, 't Wordt in ons land ver meerderd en is van Zweedsoh origine. En Zweden doet ons land niet zooveel kwaad als Duitech.lend. Weet ge wie wel kwaad sticht? En voorai thans nu de verkiezingen naderen, onder het motto: lieg maar raak er blijft altijd wel wet van hangen, Dat is Fikse, de mede-generaal van de (ge weet wel) van de Fikse-Braaf- (zetter, alstu blieft geen d!)-boeren. Hoewel we hier in ons praatuurtje geen politiek willen bespre ken. moeten we toch even waarschuwen, tegen de praatjes van dat heenschap, dat kakelt als een Bameveldsohe kip en on danks duidelijk tegenbewijs doorgaat met kwaadspreken. Een van zijn beweringen, dat de heer Colijn voor 21 dagen verblijf op de Conferentie te Genève meer dan 35000 gulden opstreek, werd door een der aanwe zigen op afdoende wijze bestreden. Deze gaf DORDRECHT VRAAGT GRATIS PRIJSCOURANT van TUIN, BLOEM- EN LANDBOUWZADEN EN PLANTEN een schriftelijke verklaring evenveel als de beer Colijn meer dan 35000 gld. kreeg te zullen betalen, als Fikse dan schriftelijk wilde verklaren zooveel te zullen betalen als Colijn minder dan dat bedrag bad gekre gen. Onder hilariteit maakte hij een ©moesje en weigerde. Gelukkig voor hem, want de heer Coldjn had 21 x f 17.50 f 367.50 ont vangen. En toch doorgaan met zulke praat. Laten onze boeren en tuinders toc-h allies wat met veel ophef beweerd wordt, niet voor zoete koek ©likken. i>e levens- en be bedrijfsomstandigheden zijn zóó, dat men licht ontvankelijk is voor allerlei laster praat en deze gemakkelijk voor waar aan neemt. Daarvan wordt misbruik gemaakt door hen, die eigen belang zoeken ouder den schijn algemeen belang te willen die nen. Natuurlijk zouden wij niets gezegd heb ben als het een vergissing we6 en Fikse rondweg verklaarde: „'t 16 een abui6, ik hob de komma in f 17,50 vergeten." Maar zoo was het hier niet en zoo i6 het ook niet met meer enormiteiten, die verkondigd worden. Ik wil gaarne verklaren, dat ik gefaald hem omtrent mijn mededeelt ng en commen taar over het opdracht verstrekken tot den bouw der cokeeovens bij de Staatsmijnen. DE BOUW DER BEDOELDE COKES OVENS IS OPGEDRAGEN AAN EEN HOLLANDSCHE FIRMA, nil. aan de N.V. Süliica en Ovenbouw- Maatij. te den Haag. Deze firma heeft wel relalies met de door on6 bedoelde firma te Boahiuim, doch het overgroot© deel van het wenk wordt in Nederland en door Nederlandsche arbeiders verri-oht. Een deel van het vuurvaste materiaal, voor zoover dit niet in ons land kan worden vervaardigd, zal van Duitsche steenfabrieken komen. Prachtig! 'k Ben blij. dat ik deze tegen spraak kan doen. 'k Had het ergens gelezen iu een blad. dat ik vertrouwde. Nu wij van zeer bevoegde zijde vernemen, dat we het mis hadden, verheugt ons dit zeer. 7u'ke t eve nep re ken zi.in ons welkom. We wilden wel, dat we meer onaangename mededee lt neen later moesten herroepen als verkeerd inicrelioht. Wij moeten het ook van hooren en zeggen en zien hebben. Dat is vergeleken met de voor-oorlogedhe jaren wel toegenomen, doch in de loatste jaren loopt het weer achteruit Dat zal wel een gevolg zijn van de heel slechte econo mische toestanden Ln DuiteohJend. Waren er voor den ooriog en ook nog in 1925 in 't geheet ongeveer 64 mélltioen kip pen. in 1930 was dót aantal tot SS mill, ge stegen en in 1932 was het 84 millioen. Het aantal eieren nam natuurlijk ook toe. en wel in iets meerdere mate, waaruit blijkt, dat gemiddeld per kip iets meer produceerd wordt. De invoer die in 1913 ge veer 2700 mill, eieren bedroeg, was in 192S gestegen tot 2911 mill, en daalde sind6 dien tot 2363 mail. im 1932 en zal in 1933 wel een heel laag cijfer aanwijzen. Wat de oon- suimpte aangaat: per hoofd werden in 1913 gemiddeld 106 eieren per jea-r gegeten. Dit aa-nfail klom geleidelijk en bereikte im het hoogtepunt met 138 eieren en daalde daarna, zoodat im 1932 per hoofd gemiddleld 130 eieren per jaar gegeten worden. IN NEDERLAND IS HET EIER- VERBRUIK MET DE HELFT TOEGENOMEN werd door een der voornaamste personen, die bij den eierhendel in het binnen- en buitenland betrokken is, medegedeeld. De groote prijsdaling deed de laatste weken deze 50 toenam eont6taam. Te Roermond worden op het oogenblik zelfs in enkele meest bekende restaurants harde eieren aangeboden aan de klanten, diie er hun potje bier drinken, «under eenige nriievenhoogimg. Dat gaat de goede kant uit. Niet dat bier drinken, daar eaat het niet over doch dat Ho'landoohe eieren eden daarbii. [.«ten ze don in de cofé's inplaats ran de pinda's drie nos veel eeeeven worden, maar meer Hotlnnrtsche kans ffeven. Alle beetjes helpen. Zooveel mogelijk Hollandsch pro duct, lui! En in dat Hollandsch product ziftten veel vitte mimen, als ze tenminste door bier en borrels niet gedood worden. Ge weet wet, a-Is ge die vitamin© C niet ge noeg bezit dam ziiet ge er zoo „pips" uit, zoo els men dat noemt. Bij ddonen ziet men het heer zoo ruig daan en de groei houdt op. Dan maar aan het Spaansche peper kau wen (prosit!!) Neen, toch niet, 't moet da Szegedinsche Spaansche peper, de zg. pa prika zijn. Deze prof, met die naam je weet wei! is daar in Hongarije leeraar (hij heeft ook te Ledden en Groningen ge studeerd) en hij beweert dat er vier maal zooveeel vitaminen C in paprika zitten dan in sinaasappels en citroenen, die tot heden voor het rijkst aan vitamine C door gingen. Straks komt het im den hamdel als poeder en tabletten, 't Zal wel duur zijn, wordt al gezegd. Welnu, dan e,t ik maar een zeker kwantum sinaasappels, 10 voor een kwartje Kauwen jullie maar Spaansche peper. Bik zijm meug! Maar of drie paprika-vitaminen C veel op gang zullen maken? We betwijfelen het vooralsnog. Dat de srinaasappelteelt om deze pa pnikat eelt zaJ inkrimpen, zien we nog Volgens de verkregen gegevens vam het lanidbouwminieterie te Washington zal het aantal met zomertarwe beteelde H.A. dit jaar 2Vi% minder zijn dan dat. waarop verleden laar geooest is. Voor mais bedraagt dit per centage 3y?voor zomergerst l$%. zomer- h®ver 3%. ri'st 13 3% aardappe'en 5 4% en voor lijnzaad 12.8%. Daarentegen bleken de landbouwers van plan de tabaksteelt aon- Bienililk uit te breiden en wel met 21.9% in verveliiking met 193? Verleden i«ar was die teeri.f erlhter be'anerük ingekrompen. Nu ik hef over tabak krijg moet ik even onicitpken lux,,.! «t j6 aJ weer iaini_ ge_ neeg. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 11