h. STELLEN U VOOR onze totaal gemoderniseerde zaak Hyper moderne Dames Schoenen WOENSDAG 29 MAART 1932 "TWEEDE BLAD PAG. 6 V Sproeten komen vroeg In het voorjaar koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. STADSNIEUWS DE VERHUURDERSBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VOORJAARSLEDENVERGADERING In haar gebouw aan de Hooglandschekerk gracht heeft de Verhuurderebond voor Lei den en Omstreken de voorjaars-ledenverga- dering gehouden. Na zijn openingswoord, deelde de voorzit ter de heer J. Zitman mede, dat de Kroon afwijzend heeft beschikt op de verzoeken in zake de onbewoonbaar verklaringen van woningen in de Bouwelouwen- en Paradijs steeg. Ingekomen was een voorstel van den heer A. L. de Neijs, inhoudende een schema voor een plaatselijk steunfonds voor de leden, j hetwelk verschillende perspectieven opent welf der Vischbrug, voornamelijk door in- Het Bestuur zal het plan in studie nemen watering, geheel vergaan is, tengevolge]en gj. jater prae-adivies over uitbrengen, waarvan algeheele vernieuwing van het ge-i De notulen van de den 15en November GEMEENTEZAKEN Herstel Vischbrug dwenen is, kan de mogelijkheid bestaan heb ben meer eenheid te scheppen. De spreker verdiepte zich voorts in zeer wijdloopende beschouwing over de mytho logie .waarbij hij in zijn veronderstellingen en hypothesen o.i. wel heel ver ging. Een serie lichtbeelden gaf een goed idee van oude Tolteken-, Azteken- en Maya-kunst, waarin veel schoons is te bewonderen, doch ook veel bizars, dat niet onzen smaak heeft welf dringend noodzakelijk is. Voorts is ge bleken, dat ook aan het zuidelijke brugge welf enkele herstellingen zullen moeten worden uitgevoerd. Onder meriedeeintg, dat met het het onmiddellijke gevaar, hetwelk de brug in hfbar besta anden toestand opleverde, reeds eeA aanvang met de vernieuwings- en herstellingswerkzaamheden is gemaakt, ge ven B. en W .den Raad derhalve in over weging door vaststelling van een overge- legden begrootingsstraat een bedrag van 6000 ter beschikking te stellen ten behoe ve van de herstelling en gedeeltelijke ver nieuwing van de Vischbrug. De afdeeling Leiden en Omstreken van de Nederlandsche Banketbakkers Vereeniging heeft verzocht aan haar ontheffing te verlee- nen van de bepalingen der Winkelsluitings wet voor Zondag 16 April a.s., den lsten Paaschdag. Op een overeenkomstig verzoek van de af deeling met betrekking tot den lsten Kerst dag werd, in overeenstemming onet het voorstel van B. en W. ter zake, door den Raad in zijn zitting van 19 December j.l. afwijzend beschikt Ook ten aanzien van het onderhavige zoek achten B. en W. geen termen aanwe zig om inwilliging daarvan te broederen. Het Radio-distributiebedrijf 1932 gehouden ledenvergadering werden ongewijzigd goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer P. T. de Jong, bleek, dat in de sa menstelling van het bestuur geen wijziging is gekomen. De bestaande vacaturc's wer den aangevuld, door de heeren J. de Lange en de oud-voorzitter de heer H. D. van Wei zen tot commissieleden voor het bestuur te benoemen. De leden kwamen twee maal bijeen, het bestuur rijf keer. Hat dagelijksch bestuur regelde wekelijks den gang van zaken in den Bond. Tot het lidmaatschap van den Bond wer den 58 personen toegelaten tegen 39 nieuwe leden in 1930 en 26 in 1931. Het proces hetwelk namens den Bond bij het Kantongerecht alhier aanlhamgig is ge maakt om een wettelijke uitspraak uit te lokken over wat dn onze Gemeente bij huur overeenkomsten onder „plaatselijk gebruik" moet worden verstaan, heeft nog niet het verlangde resultaat opgeleverd. De Commissie van Advies kwam iweke- des Vrijdagsavonds bijeen en beeft in 139 zaken van verschillende aard de leden met advies van dienst geweest Bij de administratie van den Bond waren 4794 woningen ingeschreven. In 1932 werden 98 huu/ropzeggingen namens de leden uit gebracht, waarna 31 huurders de woningen verlieten. Daarna werden 44 huuropzeggin- gen ingetrokken, voordat tot woningen trui- mi rug gedagvaard werd. Elf huurders verlieten vrijwillig die woningen, nadat vonniis was gewezen, mei Zooals bekend is, ligt he.t in het voorne-(6 huurders werd nog een schikking getrof- men, om zoodra de krachtens artikel 33 van fen, van 3 moesten de woningen gerechte- het Radio-reglement vereischte toestemming üjk worden ontruimd, van 2 huuropzeg- van het Minister van Waterstaat kregen, naast de programma's van de beide Nederlandsche omroepstations ook die van buitenlandsche omroepstations door het Ge meentelijk Radio-distributiebedrijf te doen doorgeven. In dat g.vcl zullen op grond van de bepaling van het vóórlaatste lid van art. 13 der Radio-verordening de abonne mentsprijzen met 0.50 per maand moeten worden verhoogd. In verband met de huidige voor velen moeilijke tijdsomstandigheden en de gun stige ontwikkeling van het bedrijf achten commissarissen der Lichtfabrieken het ech ter niet gewenscht den abonnementsprijs thans te verhoogen, zoodat zij in overweging geven het voorlaatste lid van art. 13 der bo- bengenoemde verordening te \loen verval len (artikel VI van de concept-verordening); zij verwachten, dat het aantal geabonpeer- den daardoor zal toenemen, terwijl bij ver hooging van den abonnementsprijs groot gevaar voor verlies van abonmé's bestaat. De Geldschleterswet. Met ingang van 1 Maart 1933 is in wer king getreden de wet van 28 Januari 1932 tot wettelijke regeling van het geldschieters bedrijf (Geldschieterswet). In art. 15 van deze wet is aan den Gemeenteraad de be voegdheid gegeven, onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten, te bepalen: 1. eischen, waaraan localiteiten, waarin een geldschietbank zal worden gehouden, moeten voldoen, 2o. de bijzonderheden, welke in het regis ter, bedoeld in art». 14 der wet moeten wor den vermeld, 3o. een model van dat register, 4o. uren, gedurende welke de geldschietban ken gesloten moeten zijn, 5o. dat in het perceel, waarin een geld schietbank gehouden wordt, zekere beroepen of bedrijven niet of niet zonder toestemming van B. en W. uitgeoefend mogen worden ol zekere bezigheden niet of niet zonder deze toestemming mogen geschieden. Commissarissen van de Gemeentelijke Bank van Leening zijn van oordeel, dat het. mot het oog op de te verwachten aanvragen om toelating van particuliere geldschietban- ken, wenschelijk is een verordening, als be doeld in art. 15 der wet, in het leven te roe pen. Aangezien zoodanige verordening is een strafverordening (art. 52 der wet be dreigt straf tegen overtreding), moet zij door de desbetreffende Commissie worden voorbereid. Daartoe is een ontwerp opge maakt In art 1 van deze ontwerp-verordening zijn de eischen, waaraan de localiteiten eener particuliere geldschietbank moeten voldoen, vervat Art 2 regelt het model van het register bedoeld in art 14 der Geldschieterswet, ter wijl de artt 3 en 4 betreffen de daarin te vermelden bijzonderheden Art 5 bepaalt de sluitingsuren voor de geldschietbanken, waarbij zij opgemerkt, dat volgens art. 11 der wet op Zondagen en al gemeen erkende Christelijke feestdagen het geldschietersbedrijf niet mag worden uit geoefend. Art 6 beoogt te voorkomen, dat bepaalde zaken in hetzelfde perceel als een geld schietbank zijn gevestigd, waarvan de rela tie met zoodanige bank ongewenscht ia te achten. Art. 7 ten slotte bevat een algemeene be paling. HEEL WAT OP HUN KERFSTOK. De door de Leidsche politie aangehouden 17-jarige G. H. en 19-jarige W. F. van A. blijken heel wat meer op him kerfstok te hebben dan de diefstal van een vloerkleed alleen. Ze hebben ook een plaid ontvreemd uit een auto die voor het Diaconessenhuis stond. De eigenaar van deze deken, welke grijs is met twee zwarte draden, wordt ver zocht zich aan de politie bekend te maken. Voorts bliiken de veelbelovende jonge men- schen te hebben ingebroken in een tweetal villa's te Noordwijk en daar voor een waar de van f 200 aan zilveren en andere voor werpen te hebben ontvreemd. Deze voor werpen z'in bij een Leidschen opkooper in ibeslag genomen. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: G KrapelsVink z. OVERLEDEN: A M v d Meer—Plantlnga vr 71 J.: A Teljeur m 84 J.; M J Vleggeert d 3 J. W Brouwerv RiJssel vr 65 J.; C Houwer Jd. gingen zijn de huurders nog in verzet en 1 'huuropzeggimg is nog in behandeling Door het kantoor werden 450 klaohten enz. van leden in behandeling genomen, 851 huur- briefjes werden aan huurders, die een wo ning wenschten te huren, uitgereikt als be wijs dat de namen van deze huurders niet in het zwarte boek van den Bond voorko- Aam oude, dikwijls veeljarige, huur schuld werd f1304.84 voor de leden inge vorderd. Aan het einde van zijn verslag wijst de secretaris met enikele worden op de moei lijke tijdsomstandigheden voor den huis eigenaar, -welke wij thans beleven. Naast de toenemende druk van risico en van lasten, komt van de zijde van huur ders aandrang tot huurverlaging. Meerdere verhuurders van woningen hebben met het verkrijgen of behouden van hypotheek bij zondere zorgen welke reeds tot executie hebhen geleid. Het Bestuur van den Neder- landschen Bond tracht door een Contact- ie, waarin vertegenwoordigers van de verschillende groepen, die belangen heb ben bij een goed georganiseerd huizenlbezit, zitting hebben, de gevaren welke door gefor ceerde verkoopingen van eigendommen dreigen, te ondervangen. Het Stedelijk bestuur houdt een wakend >g op de plaatselijke belangen van de leden tracht immer door overleg met de auto riteiten tot een bevredigende oplossing der woningvraagstukken te komen. Het woord was daarna aan den Penning meester den heer J. van der Steen voor het indienen van de balans met de verlies- eri winstrekening over het afgeloopen jaar. Uit de cijfers bleek, dat de Bond alleen door een zuinig beheer met de tot beschikking staande gelden kan rond komen. Besloten werd een reserve-fonds in te stel- n voor bijzondere doeleinden. De kasnazieners de heeren J. W. C Zand- voort, W. J. de Haan en A. L. de Neijs brachten een schriftelijk rapport uit over het financieel beheer dn 1932, hetwelk den penningmeester tot decharge strekte. Bij de periodieke bestuursverkiezing werd met enkele candid&atstelling de heeren J. Zitman tot voorzitter, de heer J. de Lange tot 2e secretaris en de heer H. D. van Wei zen tot commissielid herkozen. De heeren J. Meijer en Ph. Rosdorff werden daarna met meerderheid van stemmen tot commissie leden herkozen. Bij de rondvraag stelde de beidie aanwe zige dames vragen van dnterne aard, welke door den voorzitter werden beantwoord. Daarna kwam van bouwerszijde het ver zoek aan het bestuur, om vooral aandacht te mijden aan het uitbreidingsplan van Lei don, hetwelk spoedig ter inzage zal wor den gelegd en waartegen nu reeds bezwa ren werden aangevoerd. Verder beklaagden deze heeren zich over het bijzonder lang uitblijven, .yan gevraagde bouwvergunningen, waardoor schade wordt geleden en de werkloosheid voor vele werk nemers omnoodig wordt verlengd. MEXICAANSCHE EN MAYAKUNST Voor de Leidsche Kunstvereeniging heeft gisteravond de heer W. Jos. de Gruyter een lezing met lichtbeelden gehouden over „Mexi- caansche en Mayakunst". Er hangt veel geheimzinnigheid rondom de eeuwen-oude cultuur, die zich vóór de ontdekking van Amerika in de Mexicaan- sche landen had ontwikkeld. Na de lezing, die de heer De Gruyter gisteravond heeft gehouden is ons veel duidelijker geworden, maar nog meer gesluierd gebleven. De heer De Gruyter wees op de tegelijk hooge en lage beschaving van de toenmalige Mexicaansche volken. Sterrekunde, bouw- en beeldhouwkunst stonden op hooge trap, maar daartegenover staat, dat zoo iets als een wiel en het gebruik van rij- en trekdieren onbekend was. Men onderscheidt deze oude culturen In een Azteken- en een Maya-cultuur, hoewel het verband tusschen beide zeer nauw is. Het/waren ruwe, wreede volken, maar staatkundig goed georganiseerd. De gods dienst was een samenstel van mythen, waar in de vergoddelijkte „Gevederde Slang", zin nebeeld van de zon, een groote rol speelt. De offergedachte treedt sterk op den voor grond en leidde tot het brengen van talrijke menschen-offers. In de schemering van de diohte oerwouden heeft men groote steden of beter godsdien stige centra ontdekt, waarvan de gebouwen en terrassen overvloedig met beeldhouwwerk, standbeelden en hieroglvphen waren voor zien. Deze versiering maakt op ons een eenigszins verwarden en rumoerigen indruk, i doch voor een beschildering, welke thans ver- BUURTVER. EENSGEZINDHEID GOED GESLAAGDE FEESTAVOND. De feestavond, welke het bestuur van bo- eneenoemde vereeniging gisteravond in .Concordia" had georganiseerd, was als steeds druk bezocht, zoodat in de groote zaal vrijwel geen stoel onbezet bleef. De voorzitter, de heer W. F. van der Broek, heette in zijn openingswoord allen hartelijk welkom, in het bijzonder een der oprichters, den heer F. Eikerbout Sr., de hoofden der Christelijke Scholen aan de Ooster- en Munnikenstraat, het bestuur der Rouwvereeniging, het eerelid den heer Mul der en de verdere genoodigden, waaronder afgevaardigden van zustervereenigingen. Spr. richtte zich vervolgens tot den pen ningmeester, den heer I. van Loon, die door i-ertrek naar elders gedwongen was de func tie welke hij 10 jaar achtereen met groote accuratesse vervulde, neer te leggen. Zijn heengaan beteekent voor de vereeniging een eroot verlies. Het bestuur heeft aldus snr. eenetemmig besloten u te benoemen ♦nt eerelid uit dankbaarheid voor alles wat u voor „Eensgezindheid" hebt gedaan. Als tastbare herinnering bood spr. een geschenk aan. Verder bracht spr. danik tot allen, die heb hen bijgedragen om dezen avond te doen slagen, in het bijzonder tot hen, die de at tracties verzorgden en tot de medewerken den. Ten slotte wekte spr. de ouders op om hun kinderen te laten deelnemen aan het kinderkoor, dat op 31 Augustus eenige num mers zal zingen. Terwijl hij voorts mede deelde. dat binnenkort ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der vereeniging een feestprogramma zal verschijnen, waarin een uitvoerig overzicht wordt gegeven van alle in den komenden zomer georganiseerde festiviteiten. Als aanvulling op heit propagandisch woord van den heer van der iBroek wekte een jongedame in een keurige alleenspraak de niet niet-leden of -donateurs alsnog op tot aansluiting, terwijl een zeer fraai uitge voerd tableau, ontworpen door den heer Spaanderman, een goed beeld gaf van de geneugten der jeugd in dit stadsdeel. De wijze van uitvoering deed zoowel de beide initiatief-Deemsters de dames van der Broek en Simons als den heer Spaander man alle eer aan. Laatstgenoemde had trou wens over gebrek aan succes niet te klagen want zijn grappen en liedjes oogstten dave renden bijval en «ijn refreintjes, zooals „Als je jarig bent" werden uit volle borst moe gezongen. Behalve eenige zeer verdienstelijke saxo- phoon- en xylophoon-soli van den heer W F. Stoute, verdienen nog een bijzonder loffe lijke vermelding de behendigheidsoefenin gen, uitgevoerd door de kinderen van den heer P. van Loon. 't Was een aardig num- dat we evenwel toch liever zien Ritge- vóerd op een mooie zomermiddag in den speeltuin dan bij avond in een volle zaal. Hetgeen overigens aan de verdienste niets afdoet! Na de pauze gaf de Tooneelcliih „Entre Nous" eèn vroolijke vertolking van „Het weggestopte pleegkind", waarmede de medespelenden welverdiend applaus en een dankwoord van den voorzitter verwierven. ONTSPANNINGSAVOND VOOR WERKLOOZEN. De Sub-Commissie voor Ontwikkeling en Ontspanning van het Crisis-Comité deelt ons mede, dat op Dinsdag 4 April, 's avonds te 8 uur (opening zaal 7.30 uur), in samen werking met het muziekgezelschap „Or pheus" een ontspanningsavond zal worden aangeboden aan werkloozen en hun gezin nen. Aan ieder werklooze zullen op vertoon van de stempelkaart twee toegangskaarten worden verstrekt De muziek van Orpheus zal worden afgewisseld met liedjes bij de guitaar door Herman Stenz uit Den Haag. K. VAN K. RIJNLAND HANDELSREGISTER. Nieuwe Inschrijving. 28 Maart. 6183. H. E. Stenfert Kroese's Uitgevers-Mij (N.V., Lei den, Breestraat 14. (Ned. St'aatscrt. 22 Maart 1933, Bijvoegsel Nr. 526). Dir.: H. E. Stenfert Kroese, Noordwijk-Binnen. God. Comm.: A. B. van Holkema, Amsterdam. Comm.: W. J. Schillemans, Zutphen en J. C. Tadema, Haarlem. Maatsch. kap.: f 20.000, geplaatst en gestort: f 5000. Opheffing. M. Turksma, Leiden, Haarlem- erstaat 155-157, naaistersfournituren; mo deartikelen, handwerken. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN R1JN MARTHA-STICHTING Vrijdagavond zal de sluiting plaats vin den van den cursus 19321933 van de tee- kenschool der Martha-Stichting, waaraan te vens verbonden zal zijn de jaarlijksche ten toonstelling. JUBILEUM 1 April a.s. hoopt de heer R. Baas, te her denken, dat hij twaalf en een half jaar werkzaam is aüs brugknecht bij de Prov Waterstaat van Z.-II. en steeds werkzaam was aan de brug over het Kanaal NUTS-AMBACHTSTEEKENSCHOOL Zaterdagavond te 7 uur eal de jaarlijksche sluiting plaats vinden van de Nuts-Am- achtsteekenschool waarbij de jaarverslagen worden uitgebracht en tentoongesteld zal worden al het vervaardigde in het cursus jaar 19321933. 50 JAAR IN OVERHEIDSDIENST De heer L. van Beek, reserve-adjudant on derofficier, de bekende en geziene dienaar van politie le klas in onze gemeente, hoopt 3 April a_s. te herdenken, dat voor 50 jaar zijn loophaan in overheidsdienst begon als pupil aan de in .die dagen bestaande pu pillenschool te Arnhem. In 1929 werd de heer van Beek onder scheiden mot de zilveren eere-mcdaille bonden aan de orde van Oranje Nassau, in welk jaar hij o.a. 25 jaar in onze gemeente in dienst der pollitie was .De heer Van Beek die in deze halve eeuw van Overheidsdienst vele bevorderingen maakte z&l het 3 April zeker niet aan belangstelling ontoreken. CHR. KINDERKOOR „SURSUM CORDA" Mooie uitvoering en vlag-aanbieding In de Nutsizaal waren Dinsdagavond vele belangstellenden aanwezig bij de vierde openbare uitvoering van het Chr. Kinder koor „Sursuim Corda". Deze uitvoeringen zijn „in trek" en dit laat zich begrijpen want directeur en leden van „groot" Sursurn stel len alle§ in het werk om aan deze uitvoe ringen iets aparts te geven. Hierin zijn z" ook ditmaal bizonder goed geslaagd. Voor een niet gering gedeelte zooals ook do eere-voonzitter dit zei de is dit te danken aan het veile werk van de dames Kelderman en de Kleer, en de heeren D. Verschuur, Joh. Baart en J. Waardenburg. Bij die vlug verrassing moeten we ook ncemen mej Kerk hoven en de gebr. Leijnse. En dan het kin derkoor, wat een goede krachten zijn er l»ij Kinderzang heeft toch altijd iets bekoorlijks en vooral als er gezongen wordt onder lei- VERTROKKEN t Moleneind 37, en, z.b. Rozentr 15 Den 78, M. E j van Leeuwen, Schipluiden. J. J. H. v Spüke- 25 Vlnkevet iien, dienstb.. Steekterv J Hoogendoorn G. v HAZERSWOUDE Benoemd is tot hoofd van de op 1 Juli a.s. (e openen Hervormde School alhier de heer M. Jansen, thans hoofd van de Christelijke School te Well en Aimerzoden. OPBRENGST COLLECTE De collecte gehouden voor de confessio- neole vereeniging heeft alhier opgebracht de som van f78. LISSE AANGEHOUDEN Alhier is door de politie wegens diefstal oij den groenten-handelaar O. aangehouden zekere. N. L. alhier. Hij is heden ter be schikking van de justitie naar Haarlem ge bracht. IDE BOLLENVELDEN De crocussenvelden staan thans overal., In vollen bloei, terwijl hier en daar ook reeds rie narcissenvelden beginnen te bloeien. Zelfs zijn er enkele h yacintih en velden, die ©enigszins 'beginnen te teekenen. Met en kele weken is heel de bollenstreek één bloemenzieel OEGSTGEEST UITVOERING CHR. ZANGVEREENIGING „DEBORA" ALHIER. Gisteravond werd in de Pauluskerk alhier een uitvoering gegeven van bovengenoemde vereeniging, waarbij medewerking werd ver leend door mej. Annie Smink en mej. B. Christiaanse. sopranen, de heer Goethart, tenor, en de heer Carel Pleysier, orgel. Ds. Jansen Schoonhoven spreekt een kort openingswoord en opent de vergadering met gebed. Al dadelijk bij den inzet met de Koralen van Bach „Komt zielen dezen dag" en „Lieve Joaus, zie ons saam" bleek, dat hier „Debora", onder leiding van haar bekwamen directeur, den heer A. Smink, sublienj werk levert Mej. Annie Smink heeft een forschestem, af en toe met het oog op de woorden dje zij zingt, in „Gethsemané' bv., iets te sterk. Dezelfde bemerking hebben we ook ten op zichte van het Koor. In „Rustig ondergaan" b.v. hadden we graag de „sourdine" er soms wat opgezet willen hebben. In Psalm 150 van Cesar Franck kon het ding van den heer J. van Beek, uit Woerden Koor zijn hart ophalen: de fortissimos Steeds gelukt het den heer Van Beek zijn koor en we noemen dan ook 't meisjeskoor, goed te beheerschen en er uit te hal en wat er in is. Keurig werd gezongen „Sneeuw klokjes" de „Woud-Cantate", van Em. Hul- lebroek, „Mijn Dorpje" en niet minder de herhaalde „Kleppenmarsch", van Annie Frank. Zeer mooi waren de speelliedjes o.a. „De Soldaatjes" en het „Eendehoedstertje". Wat een werk om al die pakjes met bijbehooren voor elkaar te krijgen! Ook willen we de tableau's vermelden en wel ir% het bizonder het tableau dat werd samengesteld bij tie aanbieding van een vereenigingsvlag, hoewel het eerste van de elf Prov. met. de Ned. Maagd niet minder mooi was. Bij de aanbieding van de mooie in Oranje en Green uitgevoerde vlag merkte de heer A. J. Dekker op, dat dit een idee was van imej. Kerkhoven en den heer Joh. Baart, terwijl de vlag werd vervaardigd door de firma Brands te Den Haag. Al het moois van zulk een uitvoering ver melden gaat niet, daarvoor moet u Vrijdag avond bij de tweede uitvoering zelf gaan zien en hooren. Jennie Saton, Gonna Kerk hoven en niet te vergeten Rie Hesseling, alle drie solistjes hebhen keurig gezongen. Rie Hesseling moest „Moesje Waakt" herhalen. Een zeer geslaagde uitvoering die door den heer A. J. Dekker, eere-vooroitter met gebed werd geojmnd en met dankzegging gesloten. LOOP DER BEVOLKING INGEKOMEN van: Zwolle A. Scholing, z.b., Concordiastraat 24 Gouda, A. van Lam en gezin, fundeeringswerker. Raadw|jkstr. 10 Koudekerk. L. ongejan dienstbode. Wilhelmina straat 25c Bodegrj houderskn.. Noordeinde 54 - kert broodbakkerskn.. En Woubrugge, H. Tpma. vee steekterweg 05 Zevenhov veehouderskn., Westkanaalw Enorme Collectie Steunschoenen Pracht sortee ring voor de gevoeligste en moeilijkste voeten Onze Jongens schoenen als steeds Onver beterlijk!" o.a. met origineele Good-Yearzolen ZEER GROOTE VERSCHEIDENHEID IN UITSLUITEND: PRIMA QUALITEITEN Stelt U prijs op een groote sorteering en kwaliteit, koop dan Uw Schoenen in het Schoenmagazijn van HAARLEMMERSTRAAT 138 TELEFOON 699 ren dan ook soms imponeerend. Na de pauze spreekt de heer v. d. Meene, hoofd eener Chr. school, een opwekkend woord, daartoe strekkende, om het ledental zoo mogelijk uit te breiden. Nu volgt het hoofdnummer: Ps. 95 van Mendelssohn. Dit slotnummer voldeed ons over het algemeen goed. Koor en solisten waren goed op dreef. Behalve met mej. Smink maakten we hier ook kennis met mej. Christiaanse: in het Duet waren soms goed gevoelde momenten. De tenorsolo, de heer Goethart, gaf de kachtige inzet, door het Koor op even forsche wijze beantwoord. In 't slotkoor toonden alten en sopranen, dat ze ook haar stemmen weten te beheer schen in verband met de vertolking van den tekst. Wanneer we tenslotte nog hieraan toevoegen, dat de heer Pleysier op 't prach tige kerkorgel een uitstekende begeleiding gaf, kunnen we als eindresultaat constatee- ren, dat een mooie uitvoering werd gege ven en dat „Debora" haar oude roem hand haafde. Jammer dat de kerk, die toch niet zoo groot is, niet beter was bezet. t Was werkelijk wel de moeite waard. De heer v. d. Meene sluit tenslotte met BLOEMEND IEFSTAL Op Dinsdag 28 Maart 1933 deed de vei lingmeester A. E. van de veiling Flora mededeeling, dat van de veiling zijn ont vreemd geworden 80 bossen tulpen. De po litie onderzoekt deze zaak. FIETS ONTVREEMD Op Dinsdag 28 Maart 1933 deed P. J. P., wonende te Sassenheim, mededeeling van hem is ontvreemd geworden zijn rijwiel, hetwelk hij op het veilingsterrein van Flora had neergezet De politie onderzoekt deze RIJNSBURG VRACHTAUTO CONTRA TRAM Een tractor, waaraan een met zand gela den aanhangwagen was verhonden, wilde gistermiddag aan den Oegstgeestervveg de Korte Brouwerstraat passeeren, toen juist uit de Brouwerstraat een electrische tram naderde. Een botsing was onvermijdelijk, waarbij de vrachtauto op zij geworpen werd en daar bij de aldaar geplaatste verkeersspiegel en een lantaarnpaal vernielde. De aanhangwagen werd ernstig bescha digd, zoodat deze op de plaats van het on geluk moest worden achtergelaten, terwijl ook de tram aan de voorzijde beschadigd werd. De tractor bleek nog bruikbaar. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. BLOEMENHANDEL Het zonnige weer doet de aanvoer ge weldig stijgen, tot sohade van de aanvoer ders. Het gaat te hard; daarbij -komt dat „de koude grond Narcissen" al in massa in bloei komen en bij een weinig opleving van den handel en een iets oploopen der prijzen, de massa koude grond bloemen de zaak direct weer in de war stuurt. De prij zen zijn laag, van sommige soorten bedroe vend laag. Betaald werd tulpen per dozijn: Couleur de Cardinal 913 cent, Prins van Oostenrijk 7—10 cent, Oostenrijk 7—10 cent, Theeroos 8—13 cent, Flamingo 6—10 cent, Cramoisie Brilliant 5—8 cent, Marillo 7—11 cent, Hor man Sdh'ltagel 610 cent, Farncombe San ders 7—12 cent, William Pitt 8—11 cent, Mr. v. d. Hoef 9—14 cent, Le Notre 8—12 cent. Bartigon 914 cent, Duchesse de Par ma 10—14 cent. Peach Blossom 10—13 cent, Generaal de Wet 9—13 cent. Brillont Star 5—10 cent, Narcissen per 100 2040 cent. SASSENHEIM ZEVENTIEN JAAR ONSCHULDIG IN GEVANGENSCHAP Op 7 December 1916, dus ongeveer 17 jaar geleden, werd zij van Sassenheim naar Lei den gebracht, onder geleide van serieuze mannen die nauwkeurig van haar bestem ming op dc hoogte waren. In Leiden aan gekomen werd zij verder aan de zorgen van een tante toevertrouw d, die op zich nam haar op de eindbestemming in de bin nenstad van Leiden, veilig af te leve Tot zoover verliep clus a/os naar wensch, doch nu neemt de geschiedenis een nood lottige wending: De eindbestemming was niet nauwkeurig opgegeven, en zoodoende kwam zij in handen van de verkeerde men- schen. Deze prakkizeerden, overlegden glimlachten hulpeloos, dloch konden haar helaas „niet thuis brengen". Een uitkomst was dat zij nog wisten waar de juffrouw woonde die haar gebracht had. De eenigè oplossing was dus om de onbekende weer bij de tante terug te brengen, die dan maar verder moet weten wat haar te doen stond. Bn zulks geschiedde. Nu zou alles wei op zijn pootjes terecht gekomen zijn, als de tante maar niet zoo onachtzaam was weest om de kleine zwerveling ergens een plaats te geven waar zij zeer zelden kwam, een plek waar nooit haar oog op viel. De g°volgen waren vreeselijk. Zeventien lange aien lag de arme kleine, van licht en lucht 'ereteken, smachtend uit te zien naar het oogenblik van bevrijding, de laatste jaren wanhopende of dat ooi! nog wel komen Totdatschoonmaak 1933 uitkomst bracht Zij hoorde het geluid van aanzwel lende mensfchenstemimen, gestommel en ru moer enlicht was liet om haar heen. Eindelijk bevrijd. Zij voelde zich omhoog getild door menschenihanden en werd lang en aandachtig bekeken door dezelfde tante, die haar zeventien jaren lang aan haar lot had overgelaten. Het is nimmer onze l woonte om bij zulke aangelgenheden de na men voluit te noemen, doch wij schromen niet in dit geval een uitzondering te maken. De onachtzame tante is mej. Post, wonende aam de Breestraat te Leiden, naast de socië teit Minerva. De zwerfster is een briefkaart dt 1 December 1916, afgezonden door Louis Derleym, op 7 December 1916, vanuit Sas senheim naar „Bureau voor Redactie Adan. Leidsch Sportblad1", Kaiserstraat nr 9 De kaart is op dit adres afgeleverd, doch de bewoners, NV. Boekdrukkerij v.h. L. van Nifterik Hzn., zonden de kaart terug aan de posterijen met de bemerking „terug aai afzender, verkeerd adres" Deze instructie i nauwkeurig uitgevoerd, doch17 jaar over tijd. Het adres van den afzender, Teyl- loosstraat 33, is inmiddels twee maal bewoners veranderd en de heer Derleyn, een Belgische vluchteling, is inmiddels naar zijn vaderland vertrokken. Nu ligt dc avontuurlijke briefkaart hier naast ons op tafel en clo beide poststempels „Sassenheim 712'16" en „Leiden 273—'33, staan op 1 m.m. afstand broederlijk naast elkaar. Dc kaart bevat een opgaaf voor 2 „abonnemen ten" (abonnés) op het Leidsch Sportblad officieel orgaan van de L.V.B. (Leidsche Voetbalbond). Wij vermoeden, dat diie beide candidaat-abonmés, geen interesse meer heb ben en dat de L.V.B. niet veel kans meéi maakt op deze abonnementen, of het zoc moeten zijn, dat de tweede generatie er na wat voor voelt Maar de L.V.B. gelieve dam aan te denken, dat er gevraagd word' of zij het „aanstaande nummer", al kunnen ontvangen, d.i. 8 December 1916. OPENBARE LES CHR. FRÖBELSCHOOL Het was van het bestuur der Chr. Fröbel school en het hoofd der school mej. S. Noor- sluijs, een goede gedachte geweest, om een openbare les te geven, zoodat de oudere het wierk eens van nabij konden gadeslaan. De belangstelling van de oudere was dam ook zeer groot en de verschillende spelletjes en liedjes vielen zeer in de smaak alsook 't Fröbel werk. Het was voor het hoofd der school een voldoening, dat alles zoo naar wensch ge- 'aagd is. Enkele ouders gaven hun kinderen als leerling op. Hiertoe bestaat alsnog gelegen heid en men vervoege zich bij het bestuur of het hoofd der school. WADDINXVEEN WERKLOOSHEID De werkloosheid is ook in deze gemeente, dank zij de groote werken die momenteel worden uitgevoerd, gelukkig iets afgenomen. Toch loopen er nog wel een paar honderd werkloozen doelloos rond. De ontwikkelings-cursus (vakteekenen voor meubelmakers) is thans stopgezet, mede omdat het bedrag van de rijks- en gemeente subsidie was verbruikt. ZUIGELINGENSTERFTE Blykens een door het Groene Kruas inge steld (onderzoek was de zuigelingensterfte in deze gemeente in het afgeloopen jaar bui tengewoon laag. Er werden geboren 203 kin deren; hiervan werden er ingeschreven t" het concultatiebureau voor zuigelingen 70; stierven 4 kinderen, dat is slechts 1.9 pCt., dat ia bijna het laagste percentage in Zuid- Holland. Het hoogste sterftecijfer was Ammerstol met 15 pCt., Nieuwerkerk z IJssel met 8 pCt. en Spykenisse met 7 pCt. Deze cijfers zijn ontleend aan „Ons Groene PLAKVERBOD Door het hoofd der politie is bij publicatie bekend gemaakt dat het verboden is op ge meente-eigendommen of op eigendommen derden biljetten te plakken. De medewerking van alle kiesvereenigingen is ingeroepen tot naleving van dit verbod. Faillissementen Uitgesproken! DEN HAAG. G T van Lith limonadefabrikai Den Haag, De Ruljterstraat 40. R..C. mr F J HO ink, cur mr C J H G van der Valle De J. Goossen8, gescheiden echtgenoote van G J Narold, zonder beroep. Den Haag. Caland- straat 44. R-c mr H Haga; cu - - l»en Haag. A de Weerd, winkelier. Den Haag. Schalk- burgerstraat 296. R.-C. Jhr mr Th W C l" cur mr R P Besseling den Haag. D N van der Vis. electricien te R Eeetslaan 72. R.-c. mr J H van Laer, L van Dompseler. Den Haag. M G Kornet, aanni straat 263. R.c. mr A F Moresco, Den Haag. H. Spüker, Den Haag. J P Coenstraat 21. R.-C. Jhr mr H O Fetth; cur jhr mr J H Brauw. Den Haag. K Lotte koopman te Lelden. Morschstraat R-c. mr J C v d Burcht van Lichtenbergh; ct 1 Meeverden. Den Haag. Jac C.rtelee, koopman en schilder. Den Haaf Laan van Roos en Doorn 25. R.-c. mr H W Klomp; cur mr M M Schim v d Loeff, Den Haag J. M. van Vliet, Sassenheim. G M Teegelaar. krulJenli 270. Leider Haarlemmer* Ledenberckstraat 2, Hartman. K|jkdulnschestraat 93. Loos* (an, Falci ia!. (blo< ttstraat 44. Den Haag aat 57, Den Haag. sterö W H Schma bloembollcnkweekcr,

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6