JIM, DE ZOON VAN BOBBY DE LAATSTE IR TRIBUNEN MAANDAG 27 MAART 1933 DERDE BLAD PAG. 9 Schoolnieuws. VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM Prins Willem-herdenking. Heden, Maandagmiddag, is de Senaat der Vrije Universiteit in de groöte zaal van het Koloniaal Instituut te Amsterdam in een plechtige publieke zitting bijeengekomen ter herdenking van den geboortedag van Prins Willem I. Na een kort openingswoord van den Rec- tor-magnificus. Prof. Dr. D. H-: Th. Vollen hoven, hield Prof. Dr. A. A. van Schel ven een rede over: „Willem van Oranje's gelool en godsdienstpolitiek". Ter inleiding wees de Sprekér op een con stant verschil in de beoordeeling van 's-Prin- sen persoon. Nog tijdens het leven van Oranje heerschte op dit punt geen een stemmigheid. Maar evenmin in de laaM voorbijgegane jaren; na bijna vier eeuwen, dat van zijn optreden studie is gemaakt. En vooral ontbrak 'n algemeene opinie inzake de waardee ring van Willems geloof en godsdienst- politiek. Vandaar juist hierover eenige beschouwingen! Pmf. Dr. v. Schelven. Wat betreft's Prin sen geloof ging het verschil in meening al tijd over de vrdag of zijn vroomheid van werkelijk godsdienstigen of van staatkundi gen aard is geweest. In de eerste plaats ging spreker op deze kwestie in. Vervolgens \Verd nagegaan 's Prinsen dub belzinnig gedrag uit de eerste helft der ja ren zestig en de opvallende evenwijdigheid, voor wat zijn latere periode aanging, 's Prin sen standpunt in beide periodes in gods dienstig opzicht en zijn politieke bedoelin gen werden aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Verder had, in verband hiermee, sprekers aandacht een poging, om iets meer dan tot- dusver bekend was over den invloed, dien de Coligny op Oranje gehad heeft, aan het licht te brengen. Daarna kwam 's Prinsen godsdienstpoli tiek ter sprake. Slechts terioops, wijl het hier zulke be kende dingen geldt, werd aangegeven zijn staatkunde ter Invoering vam politieke tole rantie, ter gelijkberechtiging van Roomsch en on-Roomsch in den staat Hierbij werd eigenlijk alleen aandacht gewijd aan een kortelings tegen Willem ingebrachte be schuldiging, dat die tolerantie niet het al- iesbeheerschend princiep van zijn staatkun de is geweest. Breeder stond de spreker stil, en dat aan de hand van eenige brieven van Marnix van St Aldegonde en Jean Taffin, bij Oran je's standpunt ten opzichte van de Calvi nistische opvatting der verhouding van kerk en staat. Duidelijk bleken hier 's Prinsen bezwaren daartegen. Een persoonlijk ele ment dat aan den dag komt bij vergelij king van den Vader des Vaderlands met i keurvorst Frederik III van de Palts, en een zakelijk element, werdén, door .den .spreker hiervoor aansprakelijk gesteld. Tenslotte vroeg prof. Van Schelven naar hetgeen uit dit geloof en deze godsdienst- politiek aan tendenzen voor het heden te ontleenen va.lt RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN Tot conservator bij de Kindergeneeskunde Ib opnieuw benoemd de heer- Jvan "Ormond te Leiden. BEGRAFENIS-Prof. Dr. A. EEKHOF Onder enorme belangstelling heeft heden middag op de begraafplaats Rhijnhof, te L e 1- d e n, de teraardebestelling iplaats gehad van het stoffelijk overschot van Prof. Dr. A. Eekhof, in leven hoogleeraar in de Godge leerdheid aan de Leidsche Universiteit. In het sterfhuis werd tevoren een rouw dienst gehouden, welke geleid werd door Dr. G. P. van Itterzon, uit Den Haag, een der oud-léerlingen van den overledene. Totdezen rouwdienst waren uitgenoodigd behalve de familieleden, de Rector-magnificus van. de Leidsche Universiteit, Prof. Dr. J. Huizinga; de secretaris van den Senaat, Prof. Dr. D. van Blom; de geheele Theologische Faculteit; de praeses en abactis van de Theologische Facul teit der Leidsche Studenten, de heeren .Zuur deeg en Van Leeuwen; de voorzittér en secre taris van het Kerkhistorisch Genootschap S.S. S.Mr. P. J. Idenburg; Prof. Dr. J. Lin- boom, mederedacteur van den overledene van het Ned. Archief voor Kerkgeschiedenis; Prof. Dr. G. G. J. Rademaker, Prof. Dr. B. A. van Groningen en Ds. F. J. Jansen Schoonhoven. Onder de aanwezigen op de begraafplaats bevonden zich nog vele kerkelijké en burger lijke autoriteiten, een vertegenwoordiging van het College van Curatoren van de Universiteit, vele hoogleeraren, doctoren, predikanten» stu denten en oud-studenten, en andere belangstel- lénden. De kist werd grafwaarts gedragen door le den van het gezelschap S.S.Sl Bij de geopende groeve las Dr. van Itterzon den 90sten Psalm en bad daarna het Onze Vader. Op nadrukke lijk verzoek van den overledene en van de fa milie werd op het graf niet gesproken en wa- m geen bloemen gezonden. Een zwager van den overledene, Mr. H. Bos, in Rotterdam, dankte voor dé belangstelling. THEOLOGISCHE SCHOOL TE KAMPEN Volgens de „N. Prov. Gron. Ct.", komt het Curatorium, der Theol. School 31 Maart a.s. niet bijeen. De voordrachten voor een door de Generale Synode der Geref. Kerken te benoe- tweetal hoogleeraren komen op de voor jaarsvergadering voorloopig en in de zomer vergadering definitief aan de orde. Bovendien zullen de voordrachten van het Curatorium niet publiek worden, maar van strikt vertrou- weljjken aard zijn. HOOFDBENOEMINGEN Kralingsche Veer, G. de Kruijk, ond. te Zwijndrecht. Aang. O u d-B e ij er 1 an d (te openen Chr. Be waarschool), mej. B. J. jM. van Duijne te La- en (N.-H.). ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Dinteloord Herv. School, hoofd C. P. J. KLOPPER De heer P. J. Klopper, hoofd der Luther- school te Amsterdam, zal Vrijdag 31 Maart a.s .afscheid nemen van bestuur, personeel en leerlingen. De heer Klopper heeft de School vereeniging „Luther" sedert de oprichting in 1886 gediend, dat is bijna 47 jaar. Vele le den der beide Luthersche Gemeenten te Am sterdam ,en ook anderen zijn zijn leerlin gen geweest. K. NI EN HUIS Jzn. Door den heer K. Nienhuis Jzn., hoofd der Ohr. School te Wetsinge-Sauwerd, is met in gang van 1 Juni a.s. wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd, eervol ont slag aangevraagd, wat inmiddels ie verleend. ACADEMISCHE EXAMENS RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Cfeal.: Apothekersassistent, de dames Z. C. Naaktgebo ren te Rotterdam, G. J. Laterveer te Amster dam en M. Persamt Snoep to Leiderdorp. R.-K. UNIVERSITEIT TB NIJMEGEN. Gaal.: Reohtiswetenaohapcand., die heer A. M. J. Baron vom Hövell tot Wesberfller te Nijmegen. DE ROOFOVERVAL TE MIJDRECHT Zaterdagavond zijn gearresteerd en naar Mijdrecht overgebracht twee personen die er van verdacht werden in den nacht van 12 op 13 Maart jl. een roofoverval te hebben gepleegd op de 57jarige alleenwonende café- houdbter mej. G. H. De verdachten zijn de 2-janige; schipper H. R. uit Zaandam, die roeger te Mijdrecht heeft gewoond en de te Amsterdam wonende schipper J. B. K. Uit het onderzoek is gebleken, dat de po-' lilde de juiste dadens in handen heeft J. B. K. heeft reeds bekeend, doch H. R. heeft ver klaard niets,met de zaak uitstaande te hebben.' dingenK. der Steene, allen te ÏJnvulden: H. Toet. L. Taal, J. Spaans, J. Keus, J. Spaans, H. de Lange, ML Keus. J. de Graaf, H. Noorduin. allen te Scheventogen; als schipper op otoomzeev'.s- sclhersv aar tulgen de heeren: D. van Dutjn, H. van Beelen, betden te Katwijk aan Zee; Ph. Prins en F. Zwaan, bolden te IJmulden. Gemengd Nieuws. STADION^ TE HAREN (GR.V, AFGEBRAND Groningsche brandweer wou helpen, maar kon geen autoriteiten vinden Men meldt ons uit Groningenj Hedennacht omstreeks half vier ig .de groote tribune in het Be Quick-stadion aan de Verlengde Heerenstraat onder die gem. Haren (Gr.) door brand zoo "góed als geheel verwoest. Alleen de beide vleugels staan nog overeind. Doordat het stadion zich in de gemeente Haren bevindt, even buiten de grens- van de gemeente Groningen, mocht dé Groningsche brandweer geen assistentie ver leenen; zonder overleg te hebben gepleegd mèt den burgemeester van Haren. Deze laatste was evenmin als de brandweer in Haren telefonisch te bereiken, hoeveel moei te de commandant van de Groningsche brandweer ook deed. De overdekte tribunes, cantlmes en kleed kamers zijn totdal verwoest De oorzaak van dén brand is onbekend. '«Middags was er nog een voetbalwedstrijd gespeeld, zoodat men veronderstelt dat een gaskachel Is blijven branden of een sigaret achteloos is weggeworpen. Door den sterken wind liep eerst nog een villa gevaar door het vuur te worden te worden aangetast Men kon dit evenwel verhinderen. Het stadion is tegen brand schade -verzekerd. Er kon niets wórden ge red. MM BRANDSTICHTING De rechtbank gelastte de gevangenhouding voor den tijd van 30 dagen van den 20-jari- gen kantoorbediende E., die Maandag jl. in het Rembrandt-theater tijdens de voorstel ling van de' film „Morgenrot" werd gear resteerd, verdacht van brandstichting. De verdediger Mr Cardozo, besloot van deze be slissing in'hoóger beroep te gaan bij het Gerechtshof. VRACHTWAGEN TE WATER Te Halfweg is een tractor met volgwagen te water gereden. De chauffeur kwam er met een nat pak af. INBRAAK BIJ EEN GEMEENTE ONTVANGER 1 Bij den gemeenteontvanger te .Heeswijk (N.jBr.), den heer J. J. van A., is 's nachts ingebroken. De dieven hebben zich door een raam toegang verschaft. De brandkast is aan de achterzijde opengesneden. Ongeveer f 5Ö0 is gestolen. SLAGERSJONGEN VERDWENEN Op 10 Maart jl. stuurde een slager op den Overtoom te Amsterdam zijn 17-jarigen fcié" diende uit om een bedrag van f 224.27 te a. De jongen kwam echter niet terug. Aanvankelijk werd geen aangifte gedaan, thans wordt zijn opsporing dóór de politie verzocht De jongen is nog steeds zoek. HEETE THEE OVER HET LICHAAM Te Leimuiden kreeg een twee-jarig kind van H. T. de Boer de inhoud van -een liheè- pot over het lichaam. Dr S. moest geheele stukken vel van het lichaampje verwijde ren. Voor het leven wordt gevreesd: RELLETJE TE AMSTERDAM Door het anti-Oorlogs-Comité Arend te Am sterdam een demonstratie gehouden met vlaggen en doeken. De stoet, die ongeveer duizend personen omvatte, vertrok geëscor teerd door politie, rustig van het Amstelr veld naar het Kwakerplein. Hij werd daar ontbonden en reedis hadden de demonstran ten zich naar alle richtingen verspreid, loen een muziekcorps van straatmuzikanten in Bilderdijkstraat plotseling de Internatio nale begon te spelen. Van alle kanten keer de men terug, waarop de poli He den muzi kanten gelastte 't spelen te staken. Dat was niet naar den zin van de menigte, ze nam een dreigende houding aan en zelfs werd tot handtastelijkheden overgegaan. Er werd een agent mishandeld. De politie heeft als gevolg daarvan de menigte verspreid, waar bij harde klappen vielen. De man, die den agent mishandelde, werd gearresteerd. De rust keerde spoedig in dit kwartier terug.. IN HET WATER ZIJN GELD KWIJT GERAAKT Een 18-jarige fietsjongen reed te Amster dam door eigen onvoorzichtigheid in het water van de Bilderdïjkkade.- Door-voor bij,- gangers wend hij bewusteloos op den wal getrokken. Een geldzakje met f700 giiig bij het ongeval verloren. De jongen werd naar een der ziekenhuizen overgebracht Vrijdagavond werd te Boskoop door de Rijk&veldwacht van - Boskoop en Alphen onder leiding van den brig. maj. te Alphen C N. van Eijk, in samenwerking met de politie van Boskoop een auto aangehouden op den Koninginneweg te Boskoop, welke bleek te bevatten vuurwapens en scherpe pa tronen. Dat hier van een succes sprake is moge blijken uit het feit, dat de auto be vatte 70 brownings en duizend scherpe pa tronen. De auto werd in beslag genomen cn de bestuurders na verhoor op vrijevoeten gésteld. Beweerd wordt, dat de communis ten aan dit wapentransport niet vreemd zouden zijn. MOORDAANSLAG Zondagavond omstreeks 2>es uur begaf de 37-jarige H. W. zich naar Oss. Op den Wille bmrdusweg werd hij aangehouden door een persoon, waarmede hij in gesprek geraakte. Plotseling klonk een schot Toen omwonen den kwamen toeloopen, vonden zij W. met een revolverschot in het onderlijf op den weg liggen. De getroffene is in levensge vaarlijken toestand naar het ziekenhuis ge bracht. De politie heeft de zaak in onder zoek. Vermoed wordt dat het hier een oude veete betreft. In den loop van den avond heeft de politie den vermoedelijken dader, v. D. geheeten, gearresteerd AUTO TE WATER EéN DOODE Gistermiddag te ongeveer drie uur is een luxe auto, komende uit de richting Culem- borg, tengevolge vam het met te groote snel heid nemen vam een bocht, vlak voor de woning van den brugwachter in het ZedenK kanaal gereden, waarbij de bestuurster, de ruim 60-jarige mej. Numans, uit Dreumcl, om het leven kwam. Een broeder van heft slachtoffer en een nichtje konden door het dak van de auto heen, gered worden. Het lijk \\*erd per bran card naar de woning, van een broeder van het slachtoffer, den gemeente-secretaris van Vianen vervoerd. De auto is later door een kraan wagen op het droge gebracht. AUTO-ONGELUKKEN De 78-jarige Van B., wonende te. Wasse- aar, wilde per rijwiel den Rijksweg te Wassenaar oversteken om zich naar het rij wielpad te begeven, toen uit de richting-Den Haag een auto, bestuurd door B. uit Rotter dam kwam aanrijden. Dezer reed ren wiel rijder aam, waardoor van B. tien meter werd weggeslingerd en een sohedelfractuur op liep. In bewusteloozen toestand werd he»t -Slachtoffer per ziekenauto naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden vervoerd, waar hij is overleden. Op den Utrechtscheweg nabij paviljoen .Kievitsdel", is een motorrijder Ingereden op een vierial meisjes, dat aan de rechter zijde van den weg wandelden. Een der meis jes werd ernsi'ig, hoewel niet levensgevaar lijk gewond. -De anderen liepen schaafwon den op. De motorrijder, die van de richting Oosterbeek kwam, reed met gedempte lich- in verklaarde de meisjes niet te hebben gezien. De politie maakte procés-verbaal op. STATIONSINBRAAK In den nacht is be Smilde ingebroken in het station der NT.M. te Hijkersmilde. Men heeft zich toegang versohaft door een raam én een geldkistje zonder inhoud ontvreemd. Het aanwezige geld was geborgen in een kluis, welke onbesChadtigd is gebleven. De .marechaussee stelt een streng onderzoek in. BIJ EEN TWIST GEDOOD In het begin vam deze week werd bij de politie in de Spaarndammerstraat aangifte gedaan, dat na een familietwist in een wo ning im de Polanenstraat een jongeman was overleden. Daar deze mam veel last had van zenuwen was men aanvankelijk van mee ning, dat hij tengevolge van overspanning was' gestorven. Men ontdekte echter op het lijk een klein wondje aan het borstbeen. Naar aanleiding daarvan is een sectie ver richt en het bleek, dat hier inderdaad met een mes, of ander scherp voorwerp, moet zijn gestoken. Het borstbeen is doorboord en de longen geraakt Verschillende aanwijzin gen heeft de politie gekregen, dat een 28- jarige zwager van den overledene de nood lottige steek zou hebben toegebracht Hij is door de politie aangehouden, doch ontkent -gestoken te hebben. Zaterdagmorgen heeft op den. onbewaak- •feif 'overweg in den DalwagêïTte DocLewaafd een omgeval plaats gehad,-dat met het oog op de omstandigheden, waaronder 't plaats vond, betrekkelijk goed is afgeloopen. De 38-jarige melkrijder NL vam S., die met zijn vrachtauto van Dodewaard naar Opheusden reed, moest voor een hem tegemoetkomende auto vlak voor den overweg wachten. Hier door en door het weder op gang makem vam de door hem bestuurde wagen, werd zijn aandacht in beslag genomen en lette hij. on voldoende op den treinenloop. Pas toen hij de overweg geheel bereikt had, bemerkte hij, dank zij ook het krachtig fluiten van de locomotief, dat uit de richting Nijmegen een personentrein naderde. Krachtig rem men aan beide zijden kon toen een aanrij ding niet meer voorkomen. De auto werd van voren gegrepen en tot aan de cabine zoo goed als geheel vernield. Van S. be kwam wonder boven wonder slechts lichte verwondingen aam hoofd en banden. Een mede-inzittende broer, die uit de auto werd geslingerd, kwam zoo goed als alleen met de schrik vrij. Eem inzittend hondje, dat meereed, werd echter gedood. Met 10 4 15 minuten vertraging kon de trein de reis hervatten. DE VERDWAALDE BRIGADE EEN VERHAAL VOL ONTZETTING Hoe men na lang zoeken eindelijk de uitgeputte mannen vond W¥i Uit Oost-lndie AMBOINA, 25 Maart (Aneta). Omtrent den avontuurlijken tocht van de brigade- Gerissen wordt nader gemeld: Sergeant Ge il was 14 Februari met 14 minderen en 16 dwangarbeiders vertrokken voor een ver kenning van de zijrivieren van de Digoel, de Mendobo, Kaoh en Moejoe. Deze tocht zou twaalf dagen duren. De brigade zou bij de samenvloeiing van de Kaoh en de Moe joe de brigade-Overeem aflossen. Toen sergeant Gerissen op 28 Februari nog niet ter plaatse was -verschenen, wacht te sergeant Óvereem 2 dagen. Hij zocht ver- olgens 6 dagen naar de vermiste brigade, im tenslotte naar Tanah Merah terug te keeren. Uit Tanah Merah werden ijlbriga des uitgezonden, die de streek van het Noorden en Zuiden afzochten en elkaar bij de Kaoh-rivier ontmoetten. Vervolgens keerden zij over land naar Tanah Merah te rug op een valsch bericht van Papoea's, dat de brigade-Gerissen terecht zou zijn. Dr. Schooniheyt, die met de Noordelijke ijl-brigade was meegegaan, werd bij de Kaoh- rivier achtergelaten met verwonde voeten. Toen de geneesheer op een vlot met vier Papoea's de rivier afdreef, vernam een in boorling dat de verdwaalde brigade, waar onder eenige dooden, aan den oever van de Kaoh-rivier gezien was. Hierop zond de plaatselijk militair-commandant, eerste lui tenant Schollen, nieuwe hulpbrigades uit het Noorden en het Zuiden naar Moejoe uit. De brigade-Gerissen was inmiddels 18 dagen te laat. Men had weinig hoop de bri gade te kunnen redden in verband met de vele bandjirs. Een kaart van de verloren brigade werd gevonden. Op 16 Maart bracht een Kaja, na een vier- daagschen marsch te Tanah Merah een brief van sergeant Gerissen aan, waarin de ze mededeelde, dat de brigade veel zieken telde. Er waren echter geen dooden. Het eten bestond dagelijks uit een handvol sago en ongedierte. De standplaats van de bri gade was Niboeng, 40 K.M. van de monding ren de Kaoh. De Fomalhout vertrok hierop met een hoeveelheid blikkenmelk naar de monding van de Roer-rivier, waarop drie motorboo ten op 17 Maart de brigade-Gerissen haal den. Ook Dr. Schoonheyt werd afgehaald. De leden van de brigade waren in lompen gehuld. Zij waren lichamelijk uitgeput en uitgehongerd en leden aan buik- en nier ziekten, terwijl velen groote been- én voet- wonden hadden. De forsche Gerissen brak in- een zenuwihuilen uit, toen Dr. Schoon heyt na vijf dagen op een vlot te hebben geleefd,, een halven dag voor de hulpbrigade aankwam. Dr. Schoonheyt verklaarde dat hij nooit de blikken vol ellende van de ter neer liggende soldaten zal vergeten. Ser geant Gerissen had den zieken steeds moed ingesproken. Geen wanklank had zich voor gedaan. De brigade verdwaalde bij de Moejoe als gevolg van bandjirs, welke groote draai kolken In de smalle Moejoe deden ontstaan. Vlotten werden gemaakt, welke kapseisden. Een man werd verloren gewaand, doch is later ln halfbewusteloozen toestand, zich vasthoudende aan een overhangenden boom tak, aangetroffen. De houding der geïnter neerden was, rustig. Zij leefden met de ver dwaalden "mede. 2 Sergeent Gerissen en drie fuseliers -wer den per. Fomalhout naar Ambon gebracht. Zij waren, ondanks hun lijden, blijmoedig en gaven blijk van een goeden militairen geest Radio Nieuws. DINSDAG ui zen (296 M.} K.R.O. 8.00 Morg:enconc< 10.00 Gramofoon. 12.15 Lunchconcert. 2.00 Middenstandscursus. 2 35 Vrouw* uurtje. 3.30 Modecursus. 4^30 Voorave concert. 6.60 Gramofoon. 7.20 Gramofo 8.00 Lltdensmeditatle. 9.30 Va* Dlas. 9 Sollstenconcert. 10.30 Vaz Dia*. 10 Llederenrecltal. 10.55 Populair concert. 11.30 Gramofoon. keuken. 1130 Kamermuziek. 12.01 Lunch 2.30 Gramofoon. 3.00 Knlpcur- i kinderen. V.P.R.O. 5.30 Jeugdhalfuur. russel (Vlaamschï (337.8 M.) 11.20 Gramo foon. 12.30 Omroepkleinorkest. 4.20 Ita- dlo symphonieorkest. 5.05 Kinderuurtje. 5.50 Graimofoon, 7.20 Radio Symphonieorkest. 8.35 Omroeporkest. 9.20 Berichten en ?ra- (Fransch) (509.8 M.) 11.20 Klein orkest. 12.30 Gramofoon. 4.20 Omroeporkest. 6.50 Omroepkleinorkest. 6.05 Zang. J.20 Vervolg concert. 7.20 Omroeporkest. 8.20 Radio 'symphonieorkest. 9.80 Gramofoon. aven try (1554.4 M-) 10.86 Morgenwtfdtng. 12.20 Gramofoon. 1.20 Orkest. 2.35 Or kest. 3.20 Concert. 4.05 Gramofoon. 4-50 Orkest. 6.50 De grondslagen der mu ziek. 7.40 Militair orkest. 9.40 Orkest. Kalundborg (1153.8 M.) 11.20 Concert 2.20 Omroeporkest. 7.21 Operette. Langnnberg (472.4 M.) 6.25 Gramofoon 9.35 Mensch und Welt 11.90 Concert 12.20 Omroeporkest 4.20 Concert London Nat (261.3 M.^ 12.20 Gramofoon. pbonleorkest 10.10 Gramofoon. Part)* (Radio Patfls} (1724 M.) 7.06 Gr&mo- EEN ZE ND LAMP VAN 300 KILOWATT! Niettegenstaande het vermogen dec meeste oannoepzenjdere ln den loop der laatst* laren aamxlenlljk la vergroot, komen toch nog van de zijde der luisteraars lzi de groote steden De omroep zenders de storingen. typeaanduiding RS 300. welke het gigantische vermogen heeft van 300 kW! Een koperen cylinder vormt hierbij gelijk tijdig de plaat en een gedeelte van hert uitwen dige lampllohaiijn.' hetwelk kathode en roostee- omhuflt. Ingevolge deze constructie kunnen de Inwendige organen slechts met behulp van. Röntgenstralen worden geoomtroleerd en ge ïnspecteerd. De plaat Is ruim een meter, de ge heele lamp bijna twee meter hoog! Da* het niet tegenstaande de<ze zeer groote massa glas en Ijzer mogelijk Is om een buitengewoon hoog vacuum te verkrijgen, Is een sprekend .bewije voor bet kunnen dor moderne techniek. Voo de koeling van de koperen anode wordt per mdnuüt 150 liter water gebruikt. Om xioh eenlg Idee te kunnen vormen van war een lampvenmogen van 300 kW beteekent, moge gememoreerd worden, dat dat overeenkomt met diat van eenige hondeirddulaenden ontvang- Door O. Th. ROTMAN VOORZITTER VAN DEN SPOORBOND TREEDT AP. BANDOENG, 25 Maart (Aneta). Het A. I. D. meldt, dat de voorzitter van het hoofd bestuur van den Spoorbond, de heer Rooy- ackers, oud-voorzitter van Ons Aller Belang en oud-leider van het V.V.O., zioh niet her kiesbaar stelt en om particuliere redenen repatrieert. VICE-PRESIDENT RAAD VAN JUSTITIE. BUITENZORG, 25 Maart (Aneta). Be noemd is tot vice-president van den Raad van Justitie te Babayia Mr. B. van Giffen. Dat Jim wel voor vertier zou zorgen. Bleek daarna op een zon'ge morgen: Hij had het hoedje van mevrouw Gepakt, en ging er mee op sjouw! Een groote zoekpartij begon, Maar niemand die het vinden kon! Want ach, wie kon ook gissen, dat Het in den koffiemolen zat! 50 Hoe zuur mevrouw Van Baren keek, Van wandMen kwam dien dag geen steek* In zoo'n geval, dat weet je, doet Een bakje koffie altijd goed; Dus gaat zij ijverig aan 't malen. Zij draait en draait met forsohe halen, En jammert daarbij als refrein: „Waar zou mijn hoedje toch wel zijn?" (Wordt Woensdag vervolgd)' Cola di Rienzi, de groote Senator van Rome in de 14e eeuw Door Edw BULWER LYTTON (12 „Maar", zelde hij, terwijOj zij op de breede trap stonden „gij heibt gezegd dat uw broe ders naatm mij niet onbekend is. Moge hij inderdaad behooren tot de .vrienden der Colonna's!" „Cola di Rienzi stelt er zijn roem ln" ant woordde Irene ontwijkend, ,ydat hij een .vriend is van de vrienden van Rome." „Is die buitengewone man uw broeder?" riep Adriano, die bij het 'aooren van dien naam voorzag dat zijn plotselinge hartstocht in de Mean zou verstikt worden. „Helaas! hij zal in een Colonna in een edelman, niets goeds zien, al heeft ook uw gelukkige he- vrijder reeds vroeg ernaar getracht, zijn Vriend te mogen zijn!" „Gij doet hem onrecht, heer", antwoordde Irene met warmte, „meer dan. ieder ander zaJ hij uw edelmoedige dapperheid op prijs welen te stellen, al had zij ten doel gehad, de minste vrouw uit Rome te verdedigen hoeveel te meer dus, waar het de bescher ming van zijn zuster geldt!" „Het zijn inderdaad booze tijden" hernam 'Adriano peinzend, toen zij op straat waren. „Mannen treuren om de rampen die hun vaderland treffen, en vertrouwen toch' el kander èen patriciër moet beschouwd worden als een vijand van het volk; wie de vriend vah; het volk genoemd wordt, moet zich scharen onder de vijanden der patri- ciëers. Doch wat er ook moge gebeuren, lie ve jonkvrouw,, laat mij hopen, dat geen vij andschap of verdeeldheid uit uw boezem de vriendelijke herinnering aan mij zal ver bannen!" „O, hoe weinig kent gij mij!" begon Irene; doch plotseling hield mj op. „Spreek! Spreek verder! waarom berooft dit plotselinge zwijgen mij van de muziek uwer stem? Gij zult mij dus niet vergeten? En, ging Adriano voort zullen wij el kander nogmaals ontmoeten? Wij zijn nu op wegnaar Rienzi's huis; morgen zal ik mijn ouden makker een bezoek brengen morgen zal ik u zien. Zal het niet zoo zijn?" Irene' antwoordde slechts door gwijgen. „En nu gij mij den naam van uw broe der genoemd hebt, voeg er nu den zoeten klank van den uwen bij." „Men noemt mij Irene." „Irene, Irene! laat mij dien naam her halen! Hij klinkt liefelijk en verwijlt op de lippen alsof hij ze niet wil verlaten een passende naam voor u." Zoo geleidde Adriano zijp schoone be schermelinge naar huis haar het hof ma kend in de bloemrijke, gloeiende bewoordin gen, die zoo zij al meer in het bizonder in zwang waren in dat tijdvak van ridderlijk heid en in het zuiden, ten allen tijde en in alle landen gebruikt zouden worden, indien de harten hun eigen taal konden' spreken.; Hij koos den langsten weg, welke kunstgreep door Irene niet werd opgemerkt, of mis schien stilzwijgend werd vergeven. Zij wa- waren de straat genaderd, waar Rfenzl woonde, toen een aantal mannen met toort sen hen onverwacht tegemoet kwamen. Het was het gevolg van den bisschop van Orvlet- to, dat terugkwam van het paleis van Mar ti no di Porto, en vergezeld van Rienzi, op weg was naar dat van Adriano. Zonder met Orsini te spreken hadden zij van diens volgelingen den afloop van 't gevecht en den naam van Irene's bevrijder vernomen. Of schoon Adriano den naam had van een ga lant man kende Rienzi zijn edel karakter ge noeg om te vertrouwen dat Irene onder zijn bescherming veilig was. Haar broeder om den hals vallend, ver zocht Irene hem haar redder zijn dank te betuigen; en met innemende openhartigheid, zoo aantrekkelijk bij wie meestal gesloten van aard zijn, en zoo noodig voor wie hun medemenschen willen beheerschen, trad hij op den jongen Colonna toe, en overstelpte hem met gijn dankbaarheid en zijn lof. „Wij zijn al te lang gescheiden geweest, wij moeten elkander op nieuw leeren kennen", antwoordde Adriano. „Wees ver zekerd, dat ik u weldra kom bezoeken". Zich tot Irene wendend, bracht hij haar hand aan zijn lippen, en drukte die. Toen hij ze losliet, meende hij te bespeuren dat de teeijere vingertjes heel even, als onwillekeu rig, dien druk beantwoordden. HOOFDSTUK VI Rienzi en Adriano „Gij doet mij onrech£\, ïeide ,Rknzi op hartelijken toon tot AdrianOj toen zij bij el kander zaten na een lang gesprek; „ik speel niet de rol van volksmenner; ik wensch de maatschappij niet in beroering te brengen tot mijn eigen voordeel. Ik heb mij zoolang in het verleden verdiept, dat het is, alsof ik ertoe behoor alsof ik geen zelfstandig le ven leid. Mijn geheele ziel is vervuld van één enkelen hartstocht, die tot doel heeft, h't herstel van Rome." „Maar door welke middelen?" „Zie! er is slechts één middel om de groot heid van een volk te herstellen: een beroep op het volk zelf. Prinsen en baronnen heb ben de macht niet, een staat voortdurend op de hoogte van zijn roem te doen blijven. Zelf verheffen zij zich, doch zij voeren het volk niét mede. Alle groote veranderingen zijn het gevolg van den gezamenlijken voor uitgang van het volk." „Neen", antwoordde Adriano, „dan is onze opvatting van de geschiedenis niet dezelfde. Mij komt het voor dat elke groote verande ring haar oorsprong heeft bij enkelen en zwijgend aangenomen wordt door de menig te. Maar laat ons niet twisten als filosofen. Gij negt openlijk dat er een groote crisis op handen is; dat de „goedestaat" zal gegrond worden. Maar hoe? waar zijn uw wapens? uw soldaten?/ Zijn de edelen minder sterk dan tot dusverre? Is de massa stoutmoediger, standvastiger? Gij weet, dat ik niet deel in de vooroordeelen van mijn stand ik be treur het verval van mijn vaderland! Ik ben een Romein, en dit doet mij vergeten, dat ik een edelman ben. Doch ik sidder voor den storm dien gij wilt ontketenen. Gelukt de opstand dan zal hij geweldig zvjn: het wel slagen zal gekocht moeten worden met bloed het bloed .van.de voornaamste geslachten vaxi Rome. Gij beoogt een tweede verdrijving! der Tarquiniërs; doch het zal meer gelijken op een tweede verbonning van Sula. Moord en wanorde banen nimmer den weg tot den vrede. Slaagt gij daarentegen niet dan is Rome voor eeuwig in boeien geklonken. Een mislukte poging om te vluchten geeft al tijd een voorwendsel om den slaaf nieuwe martelingen op te leggen.". „En wat zou Signor Adriano dan willen dat wij deden?" vroeg Rienzi met zijn eigen- aardigen, sarkastischen glimlach. .Kullen wij wachten totdat de strijd tusschen Colon na en Orsini geëindigd is? Zullen wij vrij heid vragen aan Colonna, en gerechtigheid aan Orsini? Wij kunen de hulp der edelen niet inroepen tegen de edelen. Wij moeten hun niet vragen, hun macht te verkleinen; wij zelf moeten ons van die macht meester maken. Er mag gevaar aijn bij de poging doch wij wagen die te midden der gedenk- teekenen van het Forum: en indien wij val len dan zullen wij sterven, onze voorva deren waardig! Gij hebt uw hooge afkomst, uw klinkende titels, uw uitgestrekte bezit tingen, en gij spreekt van de eer uwer voor vaderen! Ook wij wij, romeinsche plebe jers, wij hebben de onze! Onze vaders waren vrije mannen! Waar is onze erfenis! Niet verkocht niet weggegeven; maar ons ontstolen, met list en geweld ons in onzen slaap ontroofd, of ons ontrukt met woeste hand; ondanks onze kreten en ons ver zet „Ziet wij vragen slechts dat wettige erf deel- terug: voor ons maar ook voor u. Ook uw vrijheid is u ontnomen. Kunt gij wonen in het huis uws vaders, rconder torens en vestingen en het gehuurde zwaard der bra ves? Kunt gij wanneer'het duister is u op straat begeven zonder wapens en dienaars?-1 Het is waar, gij, de edelman, moogt het u aangedane kwaad vergelden; wij niet. Gij kunt op uw beurt anderen aanvallen en be- leedigen; maar is losbandigheid een vergoe ding voor vrijheid? Praal en macht hebt gij verworven doch de veiligheid van voor allen gelijke wetten ware beter. O, indien ik in uw plaats ware, of in die van Stefano Co lonna zelf, ik zou met dezelfde gretigheid als nu hijgen naar de frissche lucht, die niet komt door tralies en bolwerken, tegen onze medeburgers opgericht, maar onder den vrijen hemel waar wij veilig zijn, omdat de wet ons beschermt, en niet de laffe vrees en de holoogige achterdocht de handlangers van een gehate overmacht zyn. De tiran meent dat hij vrij is, omdat hij slaven onder zijn bevel heeft O heer, als gij de dappere de verlichte, de edelmoedige gij, nagenoeg de eenige van uw stand, die weet dat wij eenmaal een vaderland hadden o, alk gij, die kunt meevoelen met ons leed, met ons zoudt willen strijden om verbetering te verkrijgen!" „Gij wilt strijden tegen Stefano Colonna, mijn bloedverwant; en ofschoon ik hem slechts iielden gezien heb, en om do waar heid te zeggen, weinig achting voor hem ge voel, blijft hij toch de roem van ons ge slecht, hoe kan ik mij dus met u verbin den?" „Zijn leven loopt geen gevaar evenmin als zijn bezittingen of zijn rang. Waartegen strijden wij? Tegen zijn macht om kwaad te doen." „Indien hij ontdekte, dat uw macht zich niet tot woorden bepaalde, dan zou hij u minder genadig behandelen." Wordt vervolgdJ

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9