LICHAMELIJKE OEFENING Rechtzaken. MAANDAG 27 MAART 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE JODENVERVOLGING IN DUITSCHLAND EEN VERWEER VAN GOER1NG Anti-Duitsche boycott-actie in Engeland, Frankrijk en Amerika Rijksminister Goering heeft voor de buiten landsche pers verklaringen afgelegd, die o.a. ten doel hadden berichten over Jodenvervol gingen in de buitenlandsche pers te weei leggen. Hij erkende dat er Joden zijn aange vallen en geslagen, doch een geheele reeks leden van nationale organisaties is in band daarmee" bestraft en ontslagen en dert een week heeft als gevolg daarvan geen overval meer plaats gehad. „De regeenng en ikzelf zullen nooit dulden, dat iemand wordt blootgesteld aan een vervolging, alleen om dat hij Jood is. Wanneer de regeering maat regelen neemt tegen een overheersching van het Joodsche element dan is dat haar zaak Men mag niet vergeten dat onder het volk een sterke anti semitische stemming is Maar wanneer desondanks de zaken open zijn, dan is dat een bewijs voor de ijzeren discipline waarvan de nationale opstanding vergezeld 8a.\lie onjuiste geruchten hebben hun oor sprong in de internationale betrekkingen tus schen Marxistische kringen. Waneer Goering de soc. dem. kranten Pruisen heeft verboden, dan is dat alleen, «xndat de Marxistische pers in het buiten land een „hetze" voert Zoolang de buiten landsche sociaal-democratische pers op der gelijke wijze op Duitschland scheldt, gal in Duitschland geen soc. dem. blad verschijnen. Als de Joodsche staatsburger zich binnen zekere grenzen zal houden, zal hem ook on der de nienwe regeering geen kwaad geschie den. De Rijksregeering en de Pruisische re geering zijn besloten om met alle middelen discipline, rust en orde te handhaven. De rust wordt in Duitschland met den *a° grooter, aldus Goering. Zionistische vereeniglng en Jo denvervolging. De Zionistische vereeniging voor Duitsch land verklaart: Wij hebben ons reeds op 17 Maart in een door het Joodsche Telegraaf- agentschap verspreide verklaring met be slistheid gewend tegen anti-Duitsche propa ganda. Wij hebben geprotesteerd tegen alle berichten, welke niet met de waarheid over eenkomen en herhalen thans dit protest. Wij maken voorts bezwaar tegen iedere poging om de Joodsche paak dienstbaar te maken aan de belangenpolitiek van andere staten of groepen. De verdediging der staats burgerlijke rechten der Joden en de waar borg van hun economische positie kan en mag niet worden verbonden met politieke acties, welke zich richten tegen Duitschland en de waardeering voor het Duitsche Rijk. Joodsche actie in Engeland Volgens de „Sunday Times" hebben be sprekingen plaats gehad tussohen vooraan staande Engelsche Joden en het Engelsche ministerie van Buitenlandsche Zaken om zoo mogelijk bij de Duitsche regeering diplo znatieke stappen te ondernemen. De Engelsche commissie voor de beharti ging van Joodsche belangen heeft na lang durige beraadslaging een resolutie aangeno men waarin met groote bezorgdheid wordt gewezen op de recente gebeurtenissen in Duitschland De Commissie is van meening dat de vrijheid en gerechtigheid, welke Duitschland eischt voor zijn buitenlandsche vertegenwoordigers ook zijn eigen Joodsche en niet-Joodsche staatsburgers moeten deel achtig worden. Met algemeene stemmen werd besloten alle mogelijke stappen te doen om de er kenning van dit gezichtspunt bij de verant woordelijke kringen te doen ingang vinden. Ten slotte werd besloten zeer spoedig te Lon den een openbare bijeenkomst te houden. Naar „Sunday Dispatch" meldt, hebben in Hyde Park 8 A 10 Joden een man die een hakenkruis droeg gedwongen dit te verwij deren Een politiebeambte heeft de demon stranten aanleiding gegeven zich te verwij deren. In Duitsche kringen te Londen acht men den toestand ernstig. Ten einde incidenten te vermijden is dezen Duitschers aangeraden de Joodsche buurten Soho en Whitechapel niet te bezoeken. Zaterdagavond is een groote groep Jood sche betoogers over Piccadilly Circus en door Oxfordstreet getrokken. Zaj droegen span doeken mee met opschriften als ,3oycott Duitsche waren", terwijl werd opgewekt deel te nemen aan een betooging in Hydepark, welke Zaterdagmiddag zou worden gehou den, maar niet is doorgegaan. Niettemin be vonden pich groepjes demonstranten in het park. LONDEN, 27 Maart Te Londen zet men in Joodsche kringen met kracht de protestactie tegen de anti-semitische vervolgingen in Duitschland voort Op tal van plaatsen in het Londensche East-end wordt opgewekt om Duitsche goe deren te boycotten. Tweehonderd auto's voorzien van soortgelij ke opschriften reden gisteren door de straten van Oost Londen en de organisatoren van deze campagne verklaarden dat binnen een week 10.000 auto's van deze plakkaten voor zien door geheel Engeland zullen rijden. Anti-Duitsche boycot In Frankrijk PARIJS, 27 Maart. De Volonté schrijft, dat ook in Frankrijk naar het voorbeeld hun ner Amerikaansche en Engelsche geloofsge- nooten de Joden bezig zijn een afweerfront tegen Duitschland te vormen. Voorbereidin gen zijn getroffen voor de vorming van een comité ter bevordering van den economi- schen boycot tegen Duitschland. Een groot aantal orders voor Duitschland is reeds ge annuleerd. De actie in Amerika Het rapport van de Berlijnsche ambassade 'der Vereenigde Staten over de Jodenmishan delingen in Duitschland is op het staatsde- partement ontvangen. Het rapport is geba seerd op een uitgebreid onderzoek, dat de Amerikaansche consulaten in Duitschland hebben ingesteld. Staatssecretaris Huil heeft den leiders der Amerik. Joden telegrammen gezonden waarin wordt uiteengezet dat de Duitsche regeering oprecht tracht de aanvallen op Joden te voorkomen en dat het evenwicht reeds, voor poover het mishandelingen van personen betreft, is hersteld. EEN RADIO-UITZENDING TEN GUNSTE DER MONARCHIE Een door 'n onderstaatssecretaris voro een jeugdorganisatie te Potsdam te houden rede mocht niet uitgezonden worden omdat hij daarin voor herstel der monarchie wilde propageeren. STEMMEN OVER HITLERS REDE De „Münchener Neueste Nachrichten" schrijft over de rede van Hitier, dat deze rede een verklaring van een staatsman geweest, die bij het geheele Duitsche v< sterken weerklank vindt. De strijd tegen het Communisme, de nadruk, die gelegd werd op de zedelijke waarde der Christe lijke confessies, de krachtige accentueering van de Duitsche eischen van vrijheid gerechtigheid, dat alles moet door eiken goeden Duitscher onderschreven worden. Na de opwindende dagen der Duitsche re volutie is ontspanning en rust ingetreden, waardoor eindelijk de weg wordt vrijge maakt naar een ware volksgemeenschap, waar zonder men zich het nieuwe Duitsch land niet kan voorstellen. De „Bayrisohe Kurier" voegt aan dit be richt, dat de machtigingswet is aangeno men toe, dat thans zoowel de verantwoorde lijkheid van de regeering alsook van de partijen is toegenomen. Reeds spoedig zal blijken, hoe goed het was om ondanks de grootste bezwaren, ook in de binnenland- sche politiek den vrede de voorkeur te geven boven den strijd. De Weensche „Reichspost" schrijft: Het „program van wederopbouw in het binnen land en vreedzame samenwerking met het buitenland" zou ook aan een Duitsch staats man uit de middenpartijen kunnen worden toegeschreven. De „Neue Freie Presse" schrijft, dat Hit- Ier, sprekend over de buitenlandsche poli tiek geenszins de richting verlaten heeft, die tot dusver door ongeveer alle Duitscht regeeringen der laatste jaren gevolgd is. RUSLAND EN DUITSCHLAND De regeering der Sovjet-Unie moet de ver klaring van Hitler over de Duitsch-Russi- sche betrekkingen betrekkelijk gunstig heb ben opgenomen en haar ambassadeur in structies hebben gegeven strekkende toi handhaving van de vriendschappelijke be trekkingen met Duitschland. DUITSCHLAND EN OPPER-SILEZIfi De vereenigde organisaties van vaderland- getrouwe organisaties te Gleiwitz hebben de wederaansluiting van Opper-Silezië bij Duitschland geëischt. BERLIJNS NIEUWE RAAD BIJEEN Zondagmiddag zijn de leden van den nieuwen gemeenteraad van Berlijn, welke nationalistische meerderheid heeft, plechtig geïnstalleerd. De eerste burgemees ter der stad, dr. Sahm, zeide o.m. dat hier dezelfde vreugdevolle klanken kunnen weerklinken als bij de plechtige opening van den Rijksdag en den Pruisischen Landdag. PENSIOENEN INGEHOUDEN Naar de parlementsdienst van Wolff meldt hebben de autoriteiten, in verband met het onderzoek naar het fonds van 2 millioen M. dat door de vroegere Pruisische regeering- Braun voor politieke doeleinden zou zijn ge bruikt, bepaald dat voorloopig aan deze re geering geen pensioen zal worden betaald. Op bevel van den Thüringschen minister van volksopvoeding Machtier, is vandaag de bronnen plaat aan den linker hoofdingang van het Duitsche nationale theater, welke herinerde aan de grondwet van Weimar, ver wijderd. In de plaats was de volgende inscriptie aangebracht: „In diesem Hause gab sich das Deutsche Volk durch 6eine Nationalver- sammtung die Weimarer Verfassung". VETKAARTEN VOOR WERKLOOZEN De ,3.Z. am Mittag" verneemt, dat de re geering binnenkort 25 millioen vetkaarten zal uitgeven ter waarde van 190 millioen mark, teneinde de werkloozen en minver mogenden niet te laten lijden onder de alge- meeneprijsverhooging van landbouwproduc ten, welke het gevolg zal zijn van de maat regelen tot verhooging van de koopkracht an den landbouw. Deze toeslag zal worden gefinancierd uit de opbrengst van de margarinebelasting. EEN TELEGRAM VAN VON PAPEN Geen Amerikaansche belangen geschaad Op een telegrafische vraag van de Britsch- Amerikaansche Handelskamer te New-York betreffende aanvallen op Amerikaansche handelsbelangen waarover geruchten de ronde doen heeft vicekanselier Von Papen in uitvoerig telegram geantwoord, dat deze geruchten van iederen grond zijn ontbloot. Het zakenleven verloopt normaal en klach ten over het schaden van Amerikaansche zakenbelangen zijn door de Amerikaansche Handelskamer te Berlijn niet ingediend. Von Papen neemt verder stelling tegen berich ten die in het buitenland worden verspreid over excessen. Hij verklaart, dat de natio nale revolutie zioh in opmerkelijke rust heeft voltrokken. Ongetwijfeld zijn enkele excessen voorgekomen, maar na de scherpe verklaring van den Rijkskanselier op 12 Maart hebben die zioh niet langer voorge daan. Honderdduizenden Joden leven onge hinderd in Duitschland en het bedrijf in tal- looze Joodsche zaken verloopt normaal ongestoord HET PLAN-MAC DONALD EN HET PLAN-MUSSOLINI ITALIË VOLKOMEN ACCOORD Japan verwerpt het Engelsche voorstel De vertegenwoordiger van Italië, markies Soragne, heeft in de hoofdcommissie van de Ontwapeningsconferentie verklaard, Italië volkomen met het plan van Mac Donald accoord gaat Voor het eerst bestaat nu een plan al dus de Italiaansche gedelegeerde dat de mogelijkheid van verwerkelijking in zich draagt. De Italiaansche regeering zal met al haar krachten medewerken aan de uit voering van dit plan. De vertegenwoordiger van Ostenrijk, Von Pfluegl, juichte het Engelsche voorstel toe. Hij eischte vérstrekkende ontwapening en rechtsgelijkheid. De vertegenwoordigers van Canada, Grie kenland. Estland, Zweden en Argentinië sloten zich in beginsel bij het Engelsche voorstel aan onder voorbehoud van zekere wijzigingen. De algemeene debatten zullen vandaag worden besloten met verklaringen van de vertegenwoordigers van Frankrijk, Duitsch land en Engeland. Japan heeft bericht, dat het ontwapenings plan van Mac Donald door Japan niet in overweging kan worden genomen. Als rede nen worden hiervoor opgegeven: ten eerste is de politieke toestand in het Verre Oosten buitengewoon ernstig, verder kan het plan van Mac Donald, in verband met het sterke Russische roode leger en de Chineesche strijdkrachten tot Europa beperkt blijven, ten derde is het instellen van een controle commissie onmogelijk, daar deze toch geen ophelderingen kan geven over de defensie verhoudingen in Rusland en China en ten vierde is het voorstel betreffende de ver mindering van de Japansche luchtvloot on aanvaardbaar. Het Viermogendheden-plan In de laatste dagen hebben te Rome be sprekingen over het plan van Mussolini plaats gehad tusschen Mussolini en den Engelschen gezant Sir Roland Graham, als mede tusschen den staatssecretaris van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken Cuvich en den Fransche gezat De Jouvenel. In toonaangevende politieke kringen te Rome wordt er de nadruk op gelegd dat de wil om mede te werken aan het Viermogend heden-plan door drie der mogendheden dui delijk is uitgesproken. Men zal moeten af- achten in hoeverre het verzet van Polen en den Kleine Entente invloed op de Fransche houding zal uitoefenen. De Permanente Raad der Kleine Entente die bestaat uit de drie ministers van buiten landsche zaken publiceert een officieel com muniqué dat zich in buitengewoon scherpe bewoordingen keert tegen iedere herziening der vredesverdragen en tegen het Viermo gendheden-plan. Gemeld wordt nog, dat Polen tegen de „dictatuur" der vier westelijke mogendhe den zal protesteeren. alsmede tegen elk ac coord over de herziening der vredesverdra gen, dat wordt getroffen, zonder dat de sta ten die er onmiddellijk belang bij hebben er in zullen worden gekend. De Italiaansche pers drukt haar leedwe zen uit over het verzet tegen het plan van Mussolini in de Fransche bladen. De semi- officieele „Giomale d' Italia" verklaart ver der, dat het een goed teeken is, dat in uit gebreide Fransche kringen de rede van Hitler over de buitenlandsche politiek een niet ongunstigen indruk heeft gemaakt. BIER VOOR PRES. ROOSEVELT De Cream City Brewing Company te Mil waukee in Wisconsin heeft de eerste twee vaten bier, na de opheffing van het drank verbod gebrouwen, per vliegtuig naar presi dent Roosevelt gezonden, als een blijk van dankbaarheid en waardeering voor Roose- velts actie inzake de drankwet. PORTUGALS NIEUWE GRONDWET De nieuwe Portugeesche grondwet is bij volksstemming met groote meerderheid goed gekeurd. Voor de grondwet werden 580.379 en tegen de grondwet 5.405 stemmen uitgebracht. In de haven van Seattle. Het 14.187 ton groote Amerikaansche stoomschip „President Madison" dat zich op een wereldreis bevond lag sedert eenige da gen in de haven van Seattle om een kleine reparatie te ondergaan. Plotseling maakte het schip sterk slagzij waarna het water met geweldige kracht aan stuurboordzijde het schip binnendrong. Drie leden van de be manning zijn draarbij verdronken. De 150 passagiers konden in veiligheid worden ge bracht Het schip ligt thans op den bodem van de haven. De bovendekken steken half boven den waterspiegel uit De schade wordt geschat op een kwart millioen dollar. TREINBOTSING TE VERVIERS De passagierstrein Luik-Verviers is op het station Verviers door een locomotief, welke een flinke vaart had, in het midden aange reden. Negentien reizigers werden min of meer ernstig gewond. De materieele schade is aan zienlijk. DE BRAND OP DE ATLANTIQUE. Draadloos aangestoken? Het onderzoek naar de oorzaak van den brand op de Atlantique heeft een Belgisch ingenieur wederom het bewijs geleverd, dat het langs draadloozen weg mogelijk is, een brand te ontsteken. De ingenieur heeft voor een commissie aangetoond op welke wijze die kan geschieden. Men acht het thans niet onmogelijk, dat de brand op de Atlantique met opzet langs draadlocgen weg is aangestoken, aangezien het vuur op verschillende plaatsen tegelijker tijd is uitgebroken. BRITSCHE INGENIEURS TE MOSKOU BLIJVEN IN ARREST De procureur-generaal van de Sovjet-Unie heeft geweigerd om de vier Engelsche inge nieurs en de negen Russische bedienden van de Metropolitan Vickers Electrical Comp tegen borgstelling vrij te laten. Hij is tot dit besluit gekomen na een verhoor van den hoofdvertgenwoordiger der maatschappij in Rusland, Monkhouse, die thans op eerewoord is vrijgelaten. Monkhouse werd Zaterdag weer ontboden, om aan een verhoor te wor den onderworpen, dat bijna drie uur duurde Gister zou hij opnieuw worden verhoord. VEERTIEN DOODEN BIJ VLIEGRAMP Te Oakland is een vliegtuig neergestort in de nabijheid van een rij huisjes te Oakland, behalve de piloot en de passagiers kwamen n'og elf personen om het leven. Toen het vliegtuig tegen den grond sloeg, ontplofte het benzinereservoir, waardoor de huisjes in de nabijheid in brand vlogen. Onder de slachtoffers bevinden zich negen leden van één gezin, o.w. twee kinderen, die Dubbelganger van Hitier de leider Ook in Portugal is een fascistische bewe ging ontstaan, welker leden in tegenstelling met het zwart van Mussolini en het bruin van Hitier, blauwe hemden d.agen. De lei der, van deze beweging is Rolao Preto, een ongeveer 45-jarig man, die sprekend op Adolf Hitler gelijkt Hoewel eerst drie maan den geleden ontstaan heeft de beweging aich al over het geheele land uitgebreid, vermoe delijk wel, omdat de nieuwe grondwet het volk niet voldoet De bedoeling van de beweging is niet een revolutie te weeg te brengen, doch een dam op te werpen tegen het communisme en het huidige systeem van vrije concurrentie te handhaven. Officieel heet de beweging de „Nationaal Syndicalistische Beweging", Het orgaan, het dagblad „Revolution", wordt ge drukt in het gebouw en op de persen van de vroegere royalistische „Monarchia". Er zijn ook afdeelingen voor vrouwen, die zich eveneens in blauwe hemden kleeden. De verhouding tusschen de nieuwe bewe ging en de regeering is zeer goed. De Blauw- hemden staan naast de regeering bij de her vorming van Portugal. De vlag van de be weging is de roode, doch met een wit kruis ZOMERTIJD In Frankrijk en België is Zondagnacht de comertijd ingevoerd. In Engeland vindt de invoering i de acht va 8 op 9 April plaats. SCHEEPVAARTMOEILIJKHEDEN Jaarvergadering der Reedersvereen. BEPERKING TONNAGE Vrijdag is in Den Haag de jaariijksdho al gemeene vergadering gehouden van die Ne- derlandeche Reedorsvereeniiiging. Deze ver eadenimg word door den voorzitter, den heer H. A. Grommelrin, hid van de directie van do N.V. Rotterdamsdhe Lloyd, geopend met een rede, waaraan het volgende is ontileend: De toestand van de Nederlandsche 60heep- vaart blijkt duidelijk uit bet feit, dat over 1932 gemiddald 57 van de schepen bestemd vooir de algemeene vrachtvaart opgelegd waren, 36 van de groote lijn vaart, 25 van de korto vaart en 6 van de tank vaarL Het cijfer voor de algemeene vrachtvaart bediroeg in Januari 1933 59.6 Spreker wilde niet treden in de wondings- gesohiiedends der Maatschappij tot bdharbi ging dier Nationaile Scheep va ar tbelangen, kortweg -.Bems" genoemd. Deze Mij heeft haar werkzaamheden aangevangen en zal in sommige gevallen aan bepaa l die bedrijven de helpende hand kunnen bieden. Voor de algemeene vrachtvaart, welke Langzaam maar zeker ten gronde gaat, geeft die ,3cnae" op den duur geen oplossing. Nu men ernstig moet vreezen. dat voor loopig ndet op een aanzienlijke vermeerde ring van het wereldverkeer gerekend mag worden, is bet teveel aan tonnage ten slotte het alles bebeerschende punt, dat een stij ging dier vrachten belet De vraag, op welike wijze een redelijke beperking zou kunnen worden bereikt, lieeft in het afgeloopen jaar velen beziggehouden. Het blijkt wel, dat het internationale soheep vaartbedrijf zich zeer moeilijk in een systeem laat vangen. In het lijnbedrijf is in enkele richtingen een begin ran aanpassing van tonnage aan behoefte bereikt en in het al gemeen mag wel worden gezegd, dat een wen6oh tot verdere samenwerking in deze richting groeit In de algemeene vracht vaart echter is de toestand veel moeilijker. Staatssteun en Intern, overleg Voor het oogenbltik echter wordt het inter nationaal oveifleg over deze zaken overscha duwd door het zeer netelig probleem ven den staatssteun aan de eoheepvaart in schillende landen. Een vruchtdragend internationaal overleg tusschen belanghebbenden wordt uiteraard onmogelijk, indien vain tevoren vaststa at, dat een deel dier belanghebbenden, ter bestrij ding hunner kapitaaluitgaven en exploitatie verliezen uit de staatskas kan putten. Zoo moet met de mogelijkheid rekening worden gehouden, dat o^a. Engeland ten behoeve van de nationale scheepvaart besohermende maatregelen za.1 nemen. Het is duidelijk, dat hier ook voor de Nederlandsche scheep vaart groote waakzaamheid geboden is. Zeer duidelijk kan hier in het licht wor- dien gesteld, dat hetgeen door de Vereeniging in het aigeloopen jaar ten aanzien van het verkrijgen van staatssteun is verricht, ge schiedde onder den drang der omstandig heden. Spreker meende in den geest vnn de leden te spreken, indien hij zegt, dat de Reed'ensvereeniiging te allen tijde bereid zal zijn bij de regeering beëindiging der steun maatregelen te bepleiten, zoodra de mogelijk head bestaat onder gelijke voorwaarden de internationale concurrentie met vloten onder andere vlag te kunnen voeren. Spr. eindigde zijn rede roet een dankbe tuiging voor de aangename samenwerking gedurende zijn voorzitbenschap ondervonden Bestuursverkiezing De vergadering heeft hierop damik ge bracht aan den heer Crommefliln, voor de gewichtige diensten door hem aan de Ver eeniging bewezen. In zijn plaats werd ver volgens tot voorzitter gekozen de heer D. Hudig, directeur van de KNSM te Amster dam. Tot onder-voorzitter werd benoemd de heer W. H. de Monohy. directeur ven de N.V. Phs. van Ommerens Sdheepv.bedrijf Ter vooraiening in de vacatures, rotstaan door het periodiek aftreden van de heeren M H de Beaufort, Z W Dekkers en J G A Fontein en het bedenken ran de heeren Ir F e'Jacob, Mr H J Knottenbelt en P E Tegelberg, werden tot bestuursleden gekozen de heer H A Crommelin. Mr D A Del prat, Ir M Eikelenboom, J Hudig, N van de Roe mer en W N H van der Vorm Voor het nieuwe vereenigingsjaar zaïl der halve het bestuur bestaan uit de heeren: D Hudig, voorzitter; W H d Monchy, onder voorzitter; H A Grommelin, Mr D A Delprat, Ir M Eikelenbtxwn. J B van der Houven Oordt, J Hudig, N van die Roemer, W N van der Vorm, A Wanderink Vlnke, E Weeeelimk, G L Heerois, secretaris, en 1 H E Sobeffer, adjunctsecretaris. Het jaarverslag Uit het jaarverelag blijkt o.m„ dat op Januari 1933 bij de Nederaandeohe Reedens- vereeniiging waran aangesloten 42 reederijen met 684 schepen, met een inhoud 2-639,172 br. reg. ton we. 129 motorsche pen, drie zeelichtere en 33 sleepbooten hetwelk 97,6 van de totale Nederlandsche handelsvloot stoom- en motonsohepen met Ned., Ned.-Ind. en Curaceosdhe zeebrieven uitmaakt. Op dien datum waren voorts voor rekening van leden in aanbouw drre sohepen, metende ongeveer 8540 br. reg. ton. Gemengd Nieuws. VOETBAL UITSLAGEN VAN ZATERDAG De R.V.V.B.-competitie Klasse I: Rotterdam: Unicum IOranje Wit I Maassluis: Excelsior IR.C.K. I Rotterdam: Zwart Wit IEendracht I Rotterdam: K.D.O. I—II.B.S I Schiedam: Pro Patria ID.V.V. I Klasse Ha Vlaardigen: BVA ITTB I Rotterdam: Zwaluwen I—DOS I Schiedam: Stormvogels I—GWB I Rotterdam: SH ISteeds Hooger I Rotterdam ODS I—VVO I Klasse lib Rotterdam: WIA I—ZO I Rotterdam: Odiveo I—Centrum I Schiedam: VVS IVitesse I Reserve Klasse I: Rotterdam: DVV II—Unicum II Dordrecht: Oranje Wit IIKDO II Rotterdam: Zwart Wit II—HBS II Reserve Klasse II: Delft: Vitesse II—BVA II O.-Beyerland: St Hooger IIZwal. II Rotterdam: VVO II—VVS II Rotterdam: WIA II—Stormvogels II Reserve Klasse III Rotterdam: DOS II—SH II Rotterdam: Condors II—TOG I Rotterdam: Eendr. III—Zwaluwen III De C.N.V.B.-competitie District Utrecht: District Twente-West: Klasse I: Hulzen: HW I—DES I Enter: Ent Boys IVolharding I Klasse II: Nijverdal: Volharding II—Or. Nassau I Klasse III: Rijssen: Excelsior III—Or. Nassau II Holten: VIOS I—DES II District Friesland: Leeuwarden: Zwaluwen IHVV I Eraneker: VitesseZwaluwen II Vriendschappelijk: Bergum: HMS I—Sparta I Bergum: HMS II—Sneltsjes I BRANDEN Te Kollumerzwaag (Fr.) brandde door een schoorsteen gebrek de woning van den veehouder J. Leegstra af. Negen koeien kwamen in het vuur om. Verzekering dekt de schade. Te Ermelo brak brand uit bij den rijwielhersteller Gijsbertsen. Binnen weini ge oogenblikken stond het huis met rieten dak in lichte laaie. Aan blusschen viel niet te denken. De kinderen werden met moeite gered. Het huis was verzekerd. Te Oss brak een felle brand uit kapitale boerderij, bewoond door de gezin nen van Heumen en van Heswijk, gelegen aan de Kromstraat. De brandweer kon door gebrek aan water, weinig uitrichten. Pogin gen om met brandbluschapparaten den brand te stuiten, hadden geen succes. Slechts een gedeelte van den inboedel van het gezin van Heumen kon worden gered. Die van 't gezin van Heswijk ging verloren, terwijl van de laatste een koe en veel klein vee in de vlammen omkwamen. Van Heswijk was niet verzekerd. Bij Laag-Keppel (Gld.) is de boer derij van den landbouwer Gudden totaal af gebrand. Een hond kwam in de vlammen om. Verzekering dekt do schade. Bij Veen wouden (Fr.) is de woning van P. Hoeksma afgebrand. Niets kon wor den gered. Als oorzaak wordt schoorsteen brand aangenomen. FELLE BRAND TE ROTTERDAM EEN VEEREN-BALLET In den afgeloopen nacht heeft een korte maar zeer felle brand gewoed in het pand Open Rijstuin 6, een woonhuis, dat minder gunstig bekend was. Om 1 uur had men nog een vrouw het pand zien verlaten en kort daarop sloegen de vlammen fel naar buiten uit. De brand bleek ontstaan te zijn op de tweede etage, maar vrij well gelijktij dig brak het vuur al uit op de derde verdieping. Op het alarm „brand aan den Toerijstuin" zijn heel wat brandweerlieden uitgerukt. Men herinnerde zich van den brand bij Kramer Roder op IS Januari nog maar al te goed hoe gevaarlijk een brand in dit wonderlijk gecompliceerde stadsgedeelte is. De brand liet zich aanvankelijk zeer stig aanzien. Gasten van slangenwagen 19 hebben onder leiding van onderbrand meester Verhoeven en brandmeester Brans ddrect met twee stralen water gegeven. Hoofdman Van Gunsteren, die het bevel had overgenomen vreesde echtor voor uitbrei ding en ontbood een motorspuit Het pandje, waarin de brand woedde was een pijpenla, onderverdeeld in allerlei ka mertjes. In deze hokken greep het vuur snel om zich heen en roode vlamtongen lekten naar buiten, naar het dak. Inmiddels was nog meer brandweer- District Twente-Oost; Enschedé: Sparta III—Achilles II Enschedé: Achilles I—Juliana Enschedé,: Sparta II—BCSV II Borne: BCSV I—Achilles III Glanerbrug: Sportlust I—Sparta I District Noord-Brabant: Lage Zwaluwe: Longa IZwaluwen I District Gelderland-Noord: Tenvolde; Devo—CJV'ers KORFBAL De C.K.B.-competitie District Amstelland: Klasse III: a. d. Amstel: ODIO—Or. Nassau II District Zuid-Holland (Noord;: Klasse I: Den Haag: KVS I—Fiks I Den Haag: Tonego I—VEO I Den Haag: VES I—Pernix I Klasse Ila: Delft: DES IIjsvogels I Den Haag: NIO I—TOP I Leiden: Pernix II—Excelsior I Klasse lib: Lisse: Animo I—ULO I Voorbrug: VEO II—DES II Klasse Ilia: Den Haag: Ijsvogels II—VES III Monster: Zeemeeuwen I—NIO II Klasse IUb Delft: Excelsior II—DES III District Znid-Holland (Zuid): Klasse I: Rotterdam: Quick I—Oranje Wit I Dordrecht: Snel I—Rap Ivo I Schiedam: ODI I—Thor I Klasse Ila: Dordrecht: Oranje Wit II—DIO I Rotterdam: Blauw Wit I—TOP I Rotterdam: Hollandia II—R'dam-Z I Klasse lib: Maassluis: Maassluis I—ODI II Rotterdam: Rap Ivo II—Blauw Wit II Klasse III: Rotterdam: TOP TI—Snel II otterdam* DIO 1 Rotterdam-Z. II Weerbericht. Hoogste stand te Valentia 773.5. Laagste stand te Janmayen 751.3. Stand vanmorgen halftwaalif 770.0. WEERVERWACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol, Instituut te De Bilt) Zwakke O. tot N. wind, helder tot lioht be wolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door bet Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) Daalgebieden uit een depreusiegebied, dat dat zich uitstrekt van 50 gr. Noorderbreedte en 35 gr. Westerlengte, tot in de Poolzee trek ken tusschen Finland en de Bothnische Golf door en doen de barometer afwisselend dalen en stijgen langs de Noorsc<he kust. Terwijl over geheel Europa het weer onbewolkt is met zwakke winden, valt er in het N.W. nog veel regen. Ook in Z.-IJsland is het weer minder gunstig en vallen eveneens kleine hoeveelheden regen. Alle bovenluchtwaarne mingen in Scandinavië geven hooge atmos- feertemperaturen met groote droogte en zwakke wind uit Oostelijke richting tot aan de stratosfeer-grens. Het ziet er nog niet naar uit dat groote veranderingen zich ia het weer zich zullen voordoen. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 14.6 C. 28 MAART, onsopgang 5.46 u. Zonsondergang 6.25 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 28 MAART. Van 's avonds 6.55 u. tot 's morgens 5.14 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Walsbut 1.90 1.95 Canp 1.59 1.24 -0.09 -0.12 Eme 1.22 1.24 Breleacb 0.84 0.89 Coblenz 1.8fi 2.03 Relhnweller -0.00 -0.00 Trier 1.82 1.01 Kehl 1.93 2.08 Keulen 1.61 1.84 Maxan 3.65 3.71 Rührort 0.64 0.f6 Diedeshelm 0.98 1.05 Wesel 0.10 0.30 Mannheim 2.24 2.41 Emmerik 1.44 1.61 Lohr 1.54 1.05 Dusseldorf 1.08 1.31 Mainz 0.31 0.46 Maastricht 1.78 1.76 Bingen 1.48 1.61 Venlo 11.23 11.18 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 4.07 16.33 IJmulden 4.27 16.40 Wemeldinge 4.3.' 16.51 H.v. Holland 3.40 15.46 Vlissingen 2.30 14.53 Schevemngen 3.50 15.56 Terneuzen 3.07 15.28 Rotterdam 5.29 18.04 Ha os weert 3.57 16.26 materiaal in actie gesteld. Slangenwagen 22 voerde twee sflangen aan en ook van slan genwagen 9 werd een straal op het vuur gericht Met deze vijf stralen werd zooveel water in het vuur geworpen, dat de brand snel minderde en bedwongen was. De motorspuit behoefde geen dienst te doen. Behalve het reeds genoemde brandweermateriaal waren uitgerukt de motor-reservewagen I, de slan genwagens 11, 21 en 8 motorspuit III. De hoofdlieden Keeman, Kruis en Baklker hebben geassisteerd; personeel van de af- deeling brandbluschmiddelen heeft onder leiding van hoofdopzichter Pefllenkoft met rookmaskers een onderzoek naar de brand haarden ingesteld. Verschillende veeren- bedden werden uit de ramen op straat ge worpen. Hot gevolg was, dat de brandweerlieden er uitzagen als de Afrikaansche professor die uit wraak „bepekt en beveerd" werd door zijn studenten. De politie heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van den brand. CLANDESTIENE ZENDAMATEUR Dezer dagen heeft de Hooge Raad het cas satieberoep verworpen van den houder van een clandestiene zendinrichting in Twente, die deswege veroordeeld is tot 14 dagen hechtenis. DOOD DOOR SCHULD De rechtbank te Asseil veroordeelde den garagehouder R. K. te Groningen, die terecht stond terzake dat hij in den avond van 9 Jan. 1933 te Assen op den Groninger straat weg als bestuurder van een personenauto, zeer onvoorzichtig, roekeloos en onbesuisd heeft gereden met een snelheid van 100 a 75 K.M., met het gevolg dat de door hem be stuurde auto in aanraking is gekomen met een boom en een guslantaampaal terzijde van dien weg en deze beiden, dientengevolge gebroken zijn en daarna terecht zijn geko men op de in de nabijheid loopende Mevr. Timmer, met het gevolg dat deze in het zie kenhuis is overleden, tot drie maanden ge vangenisstraf met ontzegging van het rij bewijs voor den tijd van drie jaar. De eisch van het O.M. luidde zes maanden gevange nisstraf met ontzegging van het rijbewijs van een jaar. BRANDSTICHTING De rechtbank veroordeelde heden den 51- jarigen koopman J. C. S. wegens opzettelijke brandstichting in izijn woning te Nieuwer Amstel tot een voorwaardelijke gevangenis straf van drie maanden, met een proeftijd van drie jaar. De man, een dronkaard, had op 19 Nov. -J een kast papieren en lompen in brand gestoken. Het O.M. had zes maanden voorwaardelijk geëischt» met bepaling, dat verd. door het Medisch Consultatiebureau vcor Alcoholis ten, in een inrichting zal worden geplaatst rechtbank nam deze laatste voorwaarde haar vonnis over.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2