^"•Abdijsiroop ZATERDAG 25 MAART 1933 TWEEDE BLAD PAG. in een HOESTBUI te blijven ..Vele laren aan de borst te sukkelen en 's nach s hoestbuien die wel een half uur duurden, dar was aii)n vroeger leven. Slapen deed ik weinig en eten. ho maar! Rade'oos klaagde ik mijn nood aan een Duitsche vriend. Deze raadde mi) Abdij siroop aan Ik lachte erom. maar kocht den volgenden morgen Abdijsiroop. Na gebruik van 3 Ie, els van dat wondermid del. voelde ik al verlichting en na 5 öes- schen was ik heelemaal genezen, zoodat ik mi) nu weer prettig voel. goed slaap kortom een gelukkig mensch ben." (OngioccJ io iaugci L IC. te »-H BijHout Griep Bronchitis - Asthm» „Voor de Borst" Alom verkrijgbaar.Thans Fl.l.-.FI. 1.50, Fl.2.75 ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) en blijf, en" er kwam een oogenblik van ontroering over den spreker „ik hoop uls anti revolutionair te sterven". In oogenblikken als leze dringt d< zekerheid toch wel heel dicht op u aan, zoo voegt ce interviewer hieraan toe, dat „wankelen noch weife en" (de titel Dr. Colijns Deputatenrede) woorden zijn, die in den persoon van dezen leider, met den inzet van al zijn krachten. b& lichaamd zijn. F.n dat niet. omdat hij zichzelf zoo krachtig voelt, maar alleen, omdat zijn kracht wortelt in de rotsvaste overtuiging, dat „het heil des volks" staat en valt met de handhaving van het gezag, dat zijn wazen ontleent aan Gods gezag over den mensch. en dus iok over een volk". CREDIET AAN BLOEMEN- KWEEKERS RENTELOOS VOORSCHOT AD f 60.000 Ingediend is een wetsontwerp betreffende credietverleening aan de bloemenkweekers te Aalsmeer en Haarlemmermeer. Aan de memorie van toelichting ontleenen wij, dat uit de beschikbare gegeven? blijkt, dat de toestanrl in de AUsmeersche bedrijven ern stige zorgen baart. Veel kweekers zyn niet meer in staat rente ?n aflossing der hypotheken te betalen, welke ïen totaal van f 10.000.000 op de Aals- eeersche en Haarlemmermeersche bedrijven njn geplaatst. De nietbetaalde schulden aan len middenstand bcloopen reeds meer dan f 500.000. Vele der tuinbouwbedrijven in Aals- en Haarlemmermeer zijn reeds zoo ver armd, dat zij zich zonder hulp niet meer ECONOMISCHE PROBLEMEN SCHACHT EN DR. LUTHER Schacht on Luther spelen ten opzichte van het Rijksbankpresidentschap stuivertje verwisselen; destijds moest Schacht voot Luflier het veld ruimen en nu geschiedi het omgekeerde Beide gebeurtenissen waren echter van buitengewoon belang. Destijds trad Schacht af, omdat hij zich niet ver eenigen kon met de internationale politiële van Dui schland, met de toenadering tot het Westen, waarbij het Westen Duitsch- land in zijn groep wilde he.linuden. De gebeurtenissen hebben Schacht gelijk gegeven, wat op zichzelf editor niets wil zeg gen. Want had men destijds naar Schacht geluisterd, dan waren wellich' zulke grooie verwikkelingen ontstaan, dat de situatie up het moment, misschien wat erger zou zijn geweest dan nu het geval is. Dat de tijd n u rijp is voor Schacht's '«rugkomst, wil dus niet zeggen, dat de visie van Schacht des tijds zuiver was. Hoe het ook zij. Schacht is rijksbankpre sident geworden. Deze situatie is gevaarlijk, hoe veel ver trouwen wij ook in de financieele persoon van Schacht hebben Immers, het lijkt ons met juist, dat een rijksbank onder invloed staat van de Regeering. De Regeering mag de aandeden hebben welke macht heb ben bijv. aandeelhouders van de Nederland- sche Bank op de geste van het Bestuur en welke macht hebben aandeelhouders ilber haupt? maar zij mag niet direct noch in direct de beschikking verkrijgen over do bankhiljettenpers. Invloed op het Bestuur beteekent per saldo niets anders dan invloed krijgen over het al of niet emitteeren van nieuwe biljet'en of het a| of niet verlecnen van TCdieten, hetzij voor improductief, het zij voor productief gebruik. Vérstrekkende plannen. Hitier heeft vérstrekkende plannen. Wij nemen zelfs aan. dat deze plannen een zeer goeden kern hebben en dat zij in staat zul len zijn om de welvaar, terug te brengen, die zich nu voor Duitsehland schuil gohou den heeft, en welke welvaart trouwens voor de geheele wereld een mystificatie is ge worden. Maar voor die plannen heeft hij geld nou- dig. Hij zal bij Schacht aankloppen, doch Schacht doet niet open van wege zijn bank- principes. Langs directen weg zal de nieuwe rijksbank-president geen devaluatie van den Mark willen bevorderen door, zonder onder pand, biije'ten uit te geven. Maar het is voor Schaoht buitengemeen moeilijk om Hitier te weigeren, wanneer disconto's via de particuliere banken (waarvan een groot gfcdeelte van het kapitaal in handen der Re- geering gekomen is) worden aangeboden en welke disconto's dus voldoen aan de normen die de Rijksbank voor haar disconteeringen stelt. Vermoedelijk zou Lu'her dien weg niet hebben willen bewandelen. Wellicht zou de liberaal denkende vorige titularis gezegd hebben: „misbruik ran de onder pressie van de Regeering staande groote Duitsche ban ken ten opzichte van het aanbieden van primair ongedekt staatspapier, doch door de handteekening der banken verheven to: theoretisch discontabele waarden, tolereer idt niet. Dergelijke disconto's zal ik weige ren", in welk geval Hitier niets zou heD- ben aan de partïculiohe banken, die <joor den grooten nood, van de Regcering afhan kelijk zijn geworden. Hitier zou dan een direct beroep op de particulieren moeten doen, maar deze zullen onder de gegevtn omstandigheden niet zoo toeschietelijk zijn om het geld aan de Duitsche Regeering te willen leciien. In geen geval zullen de Jood- sclie kapitalisten hiertoe over gaan. die nog ov^r belangrijke bedragen liquide middelen beschikken, voorzoover deze niet tijdig over de gianzen zijn gebracht Andere theoriën. Schacii, zal er vermoedelijk andere theo riën op nahouden. Hij zal waarschijnlijk g:een bezwaar hebben, de nationaal-socialis- tisclie plannen te financieren via de parti culiere banken en als rijksbank president de particuliere banken daartoe zelfs steunen, waarhij hij den Mark eventueel zal doen aan passen aan het buitenlandsche prijspeil, mits 'e dezen opzichte Roosevelt daarin voor gaat. Roosevelt denkt ook nationaal-socialis- tisch, getuige onder meer zijn pas versche nen bock: „Looking forward" en wannier Amerika voorgaat, dan zal Duitsehland on getwijfeld volgen. Duitsehland hpoft de laat ste jaren loch steeds den Mark op ecu be paalden dollarkoers gefixeerd De dollar was voor Berlijn het kompas, waarop de Mark Mocht de internationale waarde van den Mark in het gedrang komen, geen nood Nu de autarkische idéé in Duitsehland ten op zichte van het bedrijfsleven overheerschemi is geworden, zal ook liet muntwezen geheel en al autarkisch geregeld worden. Vermin derden invoer en rela'ief niet zoo sterk ver minderden uitvoer zullen het aetiefsahlo .lei- goed eren balans niet te ongunstig beinvloe- den, terwijl de betalingsbalans verder zal worden gesaneerd door te gaan praten over particuliere schulden Hiervoor deinst Schacht niet 'enig, wanneer het hem zou blijken, dat Duitsehland op de een of an dere wijze, deze niet betalen kan. In allen geval zou over de rente kunnen worden ge disputeerd. In het Amerikaansche schuitje. Er staat veel te gebeuren in Duitsehland Maar, zooals wij roods-in hei begin gezegd hebben, Duitsehland zal een groote steun hebben aan Amerika en zoolang Schacht en Hitler in het Amerikaansche schuitje blij ven varen, zullen de particuliere schulden betrekkelijk safe zijn Toch handhaven wii het woordje „betrekkelijk", want een autar kisch geldstelsel be'eekent het roeien met de financieele riemen, die men heeft. Het buitenland zal natuurlijk afzijdig blijven en ook Amerika kan, gezien de aldaar bestaan de omstandigheden, niet met credieten steu nen. De andere credietgcvers van Duitseh land, tcnmins'e die in de vroegere periode, zullen er evenmin iets voor voelen, gold te leencn; ten eerste omdat er nog zooveel geld in Duitsehland bevroren is en ten tweede, omdat de handelspolitiek hen van een groot gedeelte van liet belangrijke Dui'sehe afzet gebied berooft Duischland zal voor zijn ver gaande binnenlandsche economische en so ciale plannen beslag moeten leggen op hot geheele Duitsche vermogen via do groot bankenof middels de bankhiljettenpers. Zou de benoeming van Schacht niet een aanloop zijn om regceringsinvloed op de Duitsche Rijksdag te verkrijgen zonder dat er te veel alarmkre'en zullen worden ge slaakt, om daarna ook Schacht door een andere nazi te vervangen met nog verstrek kender denkbeelden omtrent circulatiebank- politiek, wanneer Schacht niet wenscht me de te werken aan het laten roteeren van de biljettenmachinès. - ROFFELRIJMEN. De ware aard Op m'n avondrondje liepen Er drie dames voor mij uit; In drie sleepjes hing de welvaart Onder hare mantels uit; Juist toen ik ze zou passeeren Zei de middelste: „Zeg, meid, Weet je dat Colijn komt spreke» In de Buitensocicteit?" „Dat-ie 't hart heeft!", zei de linksche Met een rood kalotje op, „Gooiden ze dien vent meteen maar Zoo een vliegbom op zfn kop!" Voor 't bureau van een groot dagblad Stond „de massa" voor het bord Waar 't bericht van d' executie Van den man geschreven wordt Die den president der Staten Had gekozen tot zijn doel, En nu wegens moord gestraft werd Met de electrische stoel; In het centrum van de schare Die den armen man beklaagt, Staat een groote, sterke werkman Die zich aan de stelling waagt: „As ik beul was an dat stoeltje En de keus an mij zou zijn Was de eerste die ik pikte Voor mijn proefstukkie: Colijn!" Op de peilers van de bruggen, Op de openbare straat, Op de schutting langs de spoorlijn, Op de, ja, waarop niét!, staat: Als je rood stemt zal er nooit meer Oorlog, wreedheid, wraakzucht zijn!.... En dan volgt er, ten bewijze Doodt den moordenaar Colijn! Ik ben bang (dat ben ik zelden!) Dat het proletariaat Vredelievend met de mond is. Maar bloeddorstig met de daad. (Nadruk verboden.) LEO LENS. staande kunnen houden. Behalve de belangen van de werkgevers loopen ook de belangen van ruim 1500 wernnemers ernstig gevaar. Ondanks de belangrijke aanpassing aan de zeer lage bloemenprijzen, welke zich naast lager arbeidsloon uit in lager huren, vermin derde materialenprijzen, stilstand van nieuw^ bouw en een sterker versobering van de leef wijze, komen er gtleidelijk meer kweekers in groote financieele moeilijkheden. Aangezien Aalsmeer en Haarlemmermeer als bloemen- centrum een zoo byzondere plaats innemen, meent de minister, dat een hulpverleaning voor de handhaving daarvan ten volle gerecht vaardigd is. Wet een renteloos voonschot ad f 600.000 zullen de bedry ven voor directen ondergang behoed worden. Dit regeeringscrediet wordt ter beschik king gesteld van de gemeentebesturen van Aalsmeer en Haarlemmermeer. Gister is het nieuwe Raadhuis van Zwijndrecht officieel in gébruik genomen. Foto tijdens de openingsrede van Jhr. van Kamebeek, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Van links naar rechts de heeren H. J. Horsman (wethouder), v. d. Hoop (secret. Comm. d. K.), Jhr. van Kamebeek, Burgemeester Jansen, W.J.v.d. Veen (gem. secretaris) en J. Reijers (wethouder). Groote haringscholen raken den laatsten tijd vast voor den afsluitdijk der Zuiderzee, waardoor bij Wieringen massa's haring worden gevangen. De vischafslag bij Wieringen werkt onder hoogdruk, tweemaal per dag EEN VRAAGGESPREK MET COLIJN „IK BEN ANTIREVOLUTIONAIR EN HOOP DAT TE STERVEN" Een bijzondere medewerker van „Timo- theus" had een vraaggesprek met Dr. Co- I ij n over de politiek van het verleden en van de dag, waaruit we enkele passages knippen. Vooraf echter de opmerking, dat ons hoofdartikel reeds geschreven was. vóór we \an het artikel in „Timotheus" kennis iiampn; men mocht ons anders eens ver denken van plagiaat En dan ten tweede, dat schrijver dezes uit eigen ervaring weet. hoe juist Dr. Colijn was, toen hij den vrager voor „Timotheus"' in vervolg op historische herinneringen meedeelde: „!n 1904 ben ik zes weken in Neder land geweest en heb toen voor het eerst Dr. Kuypcr ontmoet. Maar mijn verlof werd al spoedig afgebroken door Van Heutsz (met wiên ik hier was gekomen), omdat hij mij verzocht, mee naar Indië terug te gaan, waar ik in 1907 den mili tairen dienst verlaten heb, secretaris van het Gouvernement ben geworden, en !a ter officieel Regeerings-Adviseur voor de Bestuurszaken der Buitengewesten. Ik heb Dr Kuvper niet meer gezien noch met hem gecorrespondeerd, tot ilj iri 1909, op Borneo zijnde, hevel kreeg om mij candidaat te laten stellen voor de Twee de Kamer in Gouda en Snoek. Wat nu zijn mensobenkennis betreft, als u die he trekt op de kennis van het nienscheliik karakter, dan hebt u, geloof ik. gelijk; daar was hij vaak een kind in. Maar als men bedoelt zijn kennis van de Intellee- tueele waarde, dan stond het anders. In dit opzicht was hij een zeer goed men- schenkenner". Al spoedig <wam het gesprek op de mui terij en de „vakbonden" hij de Marine. Daarover oordeelde Coliin aldus: „Bonden in den zin van vakhonden he- hooren in het leger en op de vloot niet thuis. Ze zijn ook volmaakt overbodig. Is er één organisatie denkbaar, méér ideaal voor de verzorging van aller helang. dan leger en vloot? Ook, de laagst geplaatste vind! voor zijn vraag langs den hierar- chischpn wug gehoor tot hij dep hoogst gestelde. Maar dan moet die organisatie nok in orde wezen En. dat is zij. gelijk bewezen is, in menig opzicht niet. Er is in het officierscorps menigmaal gemak zucht aan het woord, die mede schuldig rs aan hpf doorwerken van heillooz.e be ginselen. Wil men de Bonden doen ver- dwijnen (en zij kunnen gemist worden) dan moet de personeeisverhouding heter functioneeren. Dat is niet een kwestie van inzicht,-dat is eisch." De Regeering moet wat doen, als het niet anders kan; dooh liever late zij het aan de Kerk over. „En voorzoover de Overheid geestelijke verzorgers benoemt, tal zij dat kunnen doen naar de inspraak van het geweten van den betrokken Minister, (art 3 van het program der Antirev. partij). Ik wil u wel zeggen, dat ik in dat geval alleen orthodoxe predikanten benoemen zou". Over de Econ. Wereldconferentie te Lon den luidde het oordeel: „Fk hen nog niet geheel zonder hoop. dat het verstand daar eindelijk zal zege vieren over de dusver gevolgde, voor landen en volken zoo funeste tariefpoli tiek". „Fn Nederland temidden van die alle?" ..Doet mij denken aan Willem III in 1672. Toen stond het er met Nederland ook woinicr rooskleurig hij Hij heeft toen dp uitdrukking gebezigd, dat sterven in de laatste loopgraaf de eenige uitwïg was. Tn deze daeen zou ik het zoo wil len zpggen: laat Nederland zon lang mo gelijk is. de verdediger van de laatste loopgraaf der open grenzen zijn. Moer is niet te vergen. Ten slotte moet ook Ne derland. hoe klein ook. zijn rechtmatige plek als natie handhaven". Verwacht u. zoo werd verder gevraagd, een sterken inslag van stemmen in de richting van Rechts?" ..Dat is zppr wel denkbaar. Men is op geschrikt. Want wat daar ginds gebeurd is. is zóó langzaam, voetje voor voetie en niet met groote stannen voorbereid dat men gpippfl heeft alsof het onmogelijk ware Die terugslag erhter zal zich iok uiten en is reeds bezig zich te uiter in een rirbtipT rlie evenzper af te keuren Is In miin Demita*onredp heb ik gezegd: niet de chaos en niet het fascisme. Tus- schen dir twee wil ik liet kiezen Tegen over het anti-revolutionaire staatsrecht, dat den Nederlandschen historischen grondslag van gezag en vrijheid aan vaardt. vind ik het rationaal-socialisine. dat wél het gezag. maar niet de vrëheid eorhied'gt. Gelijk in Italië en Duitsrh- Inad te zien is. Als men op mij zou wil len stemmen, zal men het voor lief moe ten nemen, dat ik anti-revolutionair ben, Toen de interviewer venvees naar de uit spraak van een hlad. waarin gezegd wera. dat de Regeering nooit iets voor de geeste Jijke belangen van de bemanning deed, antwoordde de oud-minister: „Wat daar beweerd wordt, is niet juist Ik hen als ^ftnister van Marine in 1912 en 1913 dé ëerste geweest, die geldem op Heden wordt in het museum van den Arbeid te Amsterdam de afdeeling „electriciteit" geopend. Op onze foto: De beruchte Langebrug te Haarlem, de schrik van alle automobilisten, die van Amsterdam naar Zandvoort reden yia Haarlemf zal eindelijk worden verbreed. Tijdens de opening van den Rijksdag wilde Prins Eitel Friedrich niet ge fotografeerd wordenmaar... te Imtl. In het Berlijnsche sportpaleis wordt het jaarlijksche sporttournooi der politie-sportvereenigingen gehouden. Op onze foto ziet men de mannen in actie bij het balspel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5