ZATERDAG 25 MAART 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND BERAADSLAGINGEN VAN HET KABINET-HITLER HUGENBERG DANKT DEN RIJKSKANSELIER BIJZONDERE WET BETREFFENDE DE DOODSTRAF Te Berlijn wordt officieel medegedeeld: Het Rijkskabinet besprak in zijn zitting van gisteren den politieken toestand. Nadat Rijksminister Dr. Hugenberg, na mens de overige leden van het kabinet den Rijkskanselier had bedankt voor zijn in drukwekkend en succesvol optreden in den Rijksdag, bracht de Rijksminister van bin- nenlandsche zaken Dr. Frick verslag uit over de in voorbereiding zijnde maatregelen op het gebied der binnonlandsche politiek. De tank van den voormaligen Rijkscom missaris voor de werkverschaffing wordt door de betrokken instanties overgenomen, tot een nieuwe definitieve regeling is ge troffen. Met de behandeling van de op de agenda staande sociaal-politieke kwesties, in het bijzonder de reorganisatie van het vokver- eenigingswezen, kon men niet gereed ko- Ook overwoog het kabinet een bijzondere wet betreffende politieke misdaden, waarbij voor alles het toepassen van de doodstraf op politieke misdadigers geregeld wordt; onder zekere omstandigheden zal ooik de doodstraf door ophanging toegepast worden. Parlementaire kringen te Berlijn koesto ren groote belangstelling voor het reeds aangekondigde wetsontwerp over de nieuwe regeling voor de vakvereenigingen. Het doel van het regeeringsstreven op dit gebied is in de eerste plaats de groote organisaties van werknemers van eiken invloed der marxistische partijen te bevrijden. Het staat vast, dat het ontwerp de bepaling zal bevat ten, dat vakvereenigingsfunctionarissen niet gelijktijdig functionarissen van de sociaal democratische partij kunnen zijn. Bekende leiders der vrije vakvereenigingen zullen daarom voor de 'keus worden gesteld, of zij van hun Rijksdagmandaat binnen de soc.- dpmocratische partij of van hun leidende fdaats in de vakvereenigingen afstand wil- en doen. De mogelijkheid bestaat, echter ook. dat de Rijksregeering zal voorschrijven, dat nieuwe mannen op de leidende posten der groote vakvereenigingen komen. Vermoedelijk zal aan het hoofd van de al dus van de politiek bevrijde vakvereeni- gingsbeweging een staatscommissaris wor den gesteld, wien het verbinden der belan gen der geheele volkshuishouding, gemak kelijker zou vallen. DE MACHTIGINGSWET VAN KRACHT De Donderdag door den Rijksdag met twee-derde meerderheid aangenomen mach tigingswet (wet tot verlichting van den nood vap v°lk en rijk) is Vrijdag door den Rijks- Sresident onderteekend en gepubliceerd in et staatsblad. De machtigingswet Is hiermede van kracht geworden. Alle Duitsche omroepstations zullen Zater dagavond 'van 18.40 tot 19.05 uur (Amster- damsche Tijd) de op pramofoonplaten op genomen rede, die Rijkskanselier Hitier Donderdag In den Rijksdag heeft gehouden, nogmaals uitzenden. Intusschen is, naar Wolff seint, Vrijdag namiddag Hitler per vliegtuig naar Mün- chen vertrokken, waar hij om 7 uur de9 avonds landde. Hij was vergezeld van den Rijksperschef der N.S.D.A.P. Dr. Dietrich. Het Centrum en de machtigingswet De Centrumsfractio van den Rijksdag is Vrijdagochtend nog eens bijeengekomen. Den partijleider, prelaat Dr. Kaas, werd dank gebracht voor zijn moeizaam en opof ferend werk der afgeloopen weken. De frac tie wees erop, dat de verklaring van den partijleider nopens de machtigingswet ge dragen wordt 'door de oude grondgedachte der Centrumspartij: volk en staat te bewa ren voor chaotische ontwikkelingen en in samenwerking met alle tot opbouw bereide -volksdeelén het staats- en maatschappelijk loven van Duitschland te vernieuwen uit de lovende krachten van het Christelijke volk. De partij blijft aan dit principe trouw. Gemeenschapsgeest en gemeenschappelij ke arbeid is het gebod van het uur. Het gerucht, dat Dr. Brüning voornemens zou zijn uit de Centrumsfractle van den Riiksdag te treden, wordt tegengesproken. Dit gerucht is ontstaan, doordat Dr. Brüning zich in de fractievergadering verzet heeft tegen bet stemmen voor de volmar.htenwet. Hii heeft zich echter, nadat de fractie een maal het besluit had genomen, voor do wet te stemmen, aan de partijtucht onderwor pen en bij de stemming In den Rijksdag .voor de volmachten-wet gestemd. De economische raad van de Beierscho volkspartij heeft aangedrongen op een sa menwerking met de nationaal-socialisten ter versterking van het nationale front. De voorzitter van dezen raad heeft den voor zitter van de partij, staatsraad Sch&ffer een schrijven gezonden, waarin ondubbelzinnig de annsluiting bij het nationale front wordt vp.rlang'd. Tevens wordt te kennen gegeven, dat voor de a..s. vorming van de regeering In Beieren van de zijde der Beiersche volks partij slechts jonge krachten gesteld mois ten worden. De statuten der partij moeten terstond volledig herzien worden Streven naar een algemeene Rijkskerk. Van 3 tot 5 April zal te Berlijn het eerste Congres van de „Duitsche Christenen" wor den gehouden. Deze bewoging telt baar aan hangers vooral onder de nationaal-socialis ten die zich tot de goloovlgen rekenen. F»- Js voor het congres een eere-coinité gevormd, waartoe o.a. minister Goering, graaf Hell- dorf, Kerrl. de voorzitter van den landdaa e.a behooren. Hot doel der beweging is de vorming van een elgemeeno Rijkskerk. Om dit doel te bereiken, wil men van de sterke strooming der nationale revolutie gebruik maken Razzia te Spandan I5ij razzia in woonbarakken, hutten, tuinhuisjes en leegstaande fabrieken te Spandan is een groote hoeveelheid wapens en opruiend drukwerk gevonden. De sedert 1921 bestaande organisatie van Duitsch-natlonnlistlsche Joden, het „Ver bond Nation-deutscher Juden" heeft een cir culaire gezonden aan haar leden, waarin o.a. verklaard wordt: „Treedt met de grootste boslisbheid op tegen elkeen, die de nrüsda dlge poging doet, via omwegen in het bui tenland de Duitsche toekomst te beïnvloe de». Wanneer thans in Amerika, in Polen, i: Nederland en in andere landen van Jood- sche en niet-Joodsche zijde pogingen wor den gedaan, om de nationale regeering in Duitschland te dringen tot het verrichten of nalaten van bepaalde handelingen, dan moeten wij als Duilschers deze intimidatie pogingen met dezelfde beslistheid en ver bittering bestrijden, als elke Duitsche volks genoot van niet-Joodschen stam". Demonstratie tegen loonsverlagingen He Hagen liepen gistermiddag honderden arbeiders te hoop voor het di recti egébouw van de „Hasper Éisen-und Stahhverke' te demonstreeren tegen voorgenomen loons verlagingen, waarvoor men in de eerste plaats den technischen leider der onderne ming verantwoordelijk stelde. Toen de toe stand steeds dreigender werd, greep politie- nresident Herman persoonlijk ln en liet den bedrijfsleider in arrest stellen. Bij het weg rijden van den gearresteerde wilde de me nigte den wagen bestormen en zich mees ter maken van den arrestant. Er werd een demonstratieoptocht gevormd, die onder begeleiding van de politik door de straten van het stadsdeel Haspe marcheerde. Naar verluidt heeft de politio-president do directie der onderneming in overweging gegeven den bedrijfsleider ook na zijn vrij lating uit het arrest voorloopig niet weer in zijn oude functie aan te stellen. Even eens ried de politie-president, de directie aan de voorgenomen loonsverlagingen nog eens te bestudceren, teneinde in dezen tijd van nood onbillijke hardheden te vermijden. Scheid emann zonder pensioen De eerste burgemeester van Kassei. Dr. Stadler, heeft zijn functie ter beschikking gesteld. De functie is opgeheven. De werk zaamheden worden verricht door burge meester Dr. Lahmeyer. Bij een toespraak tot de bevolking zeide „Ministerialdirektor" Dr Freisler, dat maatregelen zullen worden genomen om den vroegeren eerste burge meester der stad Philipp Scheidemann zijn Densioen te ontnemen. Thaelmann gedegradeerd Naar uit Mpskou wordt gemeld, is de Duitsche communist Thaelmann bij besluit van de Komintern van zijn functie onthe ven. Do oorzaak van dit ontslag zou zijn een „onjuist optreden". Vet gecontingenteerd Een noodverordening is uitgevaardigd, waarin een regeling voor de vctindustrie is vervat, waardoor Duitschland voor 80 pet zelf zijn behoefte aan vetten kan bevredi gen, terwij] thans nog van 60 tot 05 pet. moet worden ingevoerd. Margarine, palmine e. d. worden met directen ingang op 50 net. van de gemiddelde productie over 1932 ge contingenteerd. Dit contingent kan tot 60 pet verhoogd worden. Buitenlandsch vet wordt belast met 25 penning per pond. Voor 25 tot 30 millioen, dus de helft der bevol king. worden kaarten uitgegeven voor vet DE ONTBINDING VAN DEN REICHSBANNER MAAGDENBURG, 25 Maart. De district leiders van de Rijksbanier zwart-rood goud ln het district Maagdenburg—Anhait hiel- ren 'e Maagdenburg oen bespreking en be sloten in verband mot de gewijzigde politie ke omstandigheden hun organisatie vrijwil lig te ontbinden. Deze organisatie was de ooreprong van de Rijksbanier voor geheel Duitschland en de opheffing daarvan be- teokent feitelijk de ontbinding van de ge heele organisatie. BIJ DE RIJKSDAGOPENING In do Protcstan'tsche godsdienstoefing, welke te Potsdam aan de plechtige opening van den Duitsohcn rijksdag voorafging, ging voor: de generaalsuperintendont dr. Dibe- Mus. Dr. Dibclius sprak naar aanleiding van dcnzelfden tekst, met welken dr. Von Dry ander op den gedenkwaardigen 4den Aug. 1914 den rijksdag begroette, nl. het woord: Zoo God vóór ons is, wie zal tegen ons zijn (Rom. 8 :31). De rede van dr. Dibelius sprak sterke sympathie .uit met het nieuwe regime in Duitschland. Bij den nieuwen politieken aanvang in Duitschland zag de prediker ook een nieuwe geloofsopwekking en stelde hoopvol de vraag, of niet „Ulrich von Hüt- teo en Luther", het nationale front en de kerk, elkander tlhans opnieuw de hand zou den reiken in trouwen bond tot redding van het vaderland. „Een nieuwe aanvang van de staatsgeschiedenis staat altijd eeniger- mate in het teeken van Het geweld. Want de staat is macht Nieuwe wendingen, nieuw-oriënteoring met groote veranilerin gen en omkeoringen beduiden steeds over winning van het eene over het andere. Maar wij hebben van Luther geleerd, den stao' niet hard te vallen, als deze zijn taak ver vult tegenover hen, die het huwelijk ver woesten, het geloof verachtelijk maken, den dood voor het vaderland smaden dan handele de staat in den naam Gods. We waren echter niet waard Protestani'sche kerk •te beeton, indien wij daar niet met dezelfde vrijmoedigheid als Luther weleer aan toe voegden: de staat mag geen persoonlijke wil lekeur toelaten Is de orde hersteld, dan moeten gerechtigheid en liefde regeeren, op dat een iegelijk, die van goeden wille is, in vrede te midden van zijn volk kan wo nen." Tot slot sprak de prediker de hoop uit, dat „de honderdduizenden broeders en zusters, die door God tot leden van een vrij volk geroepen zijn, en thans nog onder vreemdq heerschappij geknecht zijn", nog eenmaal beleven mogen, dat het geheele Duitsche volk weer vrij wordt. Zooals men weet, is de voornaamste en bijna cenige sport, die president Roosevelt beoefent, de zwemsport. Er is dan ook al lang sprake van, een zwemgelegenheid aan te leggen in het bij de presidentieels wo ning behoorende park. Aangezien Roosevelt hiervoor echter geen gelden uit de openharo kas wilde gebruiken en zelf niet over het benoodigde bedrag beschikte, hebben zijq vrienden en aanhangers thans een bedrag van ruim 11.000 dollar bijeengebracht, waar voor in het park van het Witte Huis een zwembassin zal worden aangelegd. ZAL IJSLAND AMERTRA'S VOORBEELD VOLGEN? Onder den invloed van de toelating van hier in de Ver. Staten, hebben elf leden van het IJslandsche parlement een voorstel tot opheffing van het drankverbod in IJsland ingediend. ZWEEDSCHE TREILER VERGAAN. De sedert vijf weken vermiste Zweedsohe stoomtreiler „Aine" is waarschijnlijk met zijn geheele bemanning, bestaande uit zes man, waaronder drie zoons van don schip per, vergaan. Aan de Schotsche kust zijn wrakstukken van den treiler gevonden. HET FAILLISSEMENT DER SOCIAAL-DEMOCRATIE ZIJN DE LINKSCHE PARTIJEN VOORGOED VERDWENEN? Onze Duitsche correspondent schrijft ons: In dichterlijke opgetogenheid zou kunnen zgggen: 'n nieuwe lente en'n nieuw geluid. Maar op dé geestdrift van dei tionalen feestdag volgt de bezonkenheid van den nuohteren werkdag „Le lendemain de la fête", de dag, welke op een feest volgt, vormt veelal een schrille tegenstelling tot de schoone herinnering. Toen ik uit het voorname Potsdam naar het rumoerige Berlijn terugkeerde, om Un- ter den Linden den fakkeloptocht van tien duizenden jonge menschen gade te slaan gingen mijn gedachten uit naar de Duit sche mannen, die veertien jaar im republi keinschen dienst werkzaam waren, om thans als verraders van hun vaderland voor de rechtbank geroepen te worden. Dapper is het niet, maar van monschelijk standpunt begrijpelijk, dat hun voornaam ste leiders do wijk hebben genomen naar het buitenland. Immers: tegenover zulk een overweldigende meerderheid staat ook een sterke minderheid machteloos. Op de tribune van den tijdelijken rijks dag sloeg ik de verslagenheid der sociaal democratische fractie gade en ik vroeg mij af: wat moet er in het brein van Löbe en Severing omgaan, nu zij zich met hun par tij tot een oppositie gedegradeerd weten, naar wier stem nog nauwelijks geluisterd wordt? Zullen zij tegenover zich zelf erkennen, dat zij blindelings aan hun doe! zijn voor bijgestreefd, dat zij veertien jaar lang vruch teloos ernaar .hebben gestreefd, het Duit sche volk voor een internationale verbroe dering te winnen? De liquidatie der republiek van Weimar speelt zich voor onze oogen af en in het openbaar worden haar schuldeischers met een aalmoes naar huis gestuurd. Men krijgt den indruk, dat deze liquidatie een defini tief karakter draagt Wie in de Garnizoenskerk te Potsdam aanwezig was, wie Hitier tot Hindenburg hcorde spreken, niet meer, zooals totdusver gebruikelijk was, tot den rijkspresident, maar tot den generaal-veldmaarschalk, wie tot in den vroejxn morgen de bevolking der rijkshoofdstad hoorde zingen en jube len die komt met mij tot de gevolgtrek king, dat een overgangstijdperk van het eerste tot het derde rijk achter ons ligt. Wij mogen met onze gedachten niet al te zeer blijven hangen aan het wellicht onre delijk verbod van organisaties, vlaggen en organen, aan de harde maatregelen, welke zonder verderen vorm van proces worden genomen tegen iedereen, die zich tegen het nationaal-socialistisch bewind verzet, wij be leven veel meer: K.P.D. en SP.D. moesten tegenover de sterkte eener nationale herle ving het onderspit delven. Beide sterke or ganisaties hebben jaren achtereen de kracht nunner politieke tegestanders en de prac- tische beteekenis van haar eigen werk ver keord beoordeeld. Tusschen de capitulatie van Severing op den 20en Juli 1932 én het telegrafisch bericht van den 5en Maart uit Zwitserland, dat Otto Braun zijn mandaat voor rijksdag en Pruisischen landdag te' beschikking stelt werd het faillissement der sociaal-democratie voltrokken. De parlementaire indeeling: links, rechts en midden heeft opgehouden te bestaan Tusschen den glans van uniformen, helmen men en ordetcekenen zag men in de Gami- zoenkerk bleek éD bescheiden den prelaat Kaas en don vroegeren Rijkskanseli'-^ Dr. Brüning zitten. Enkele uren later gaf hun partij haar goedkeuring voor de volmachten, welke Hitier voor de eerstvolgende vier jaar ver langde. Maar wat nu verder? Welken weg zal de ze invloedrijke partij inslaan, nu de aan eensluiting met links sedert den 21en Maart 1933 een onmogelijkheid voor haar gewor den is? Zoolang de historische tegenstelling tus schen links en rechts in Duitschland be stond. was het politiek onderscheid vrij eenvoudig. Die van rechts wisten nauwkeu rig wat zij wilden en waren; die van links wilden en handhaafden het tegendeel. Thans is deze populaire antithese ten1 gegaan. De vernietiging van een populaire tegenstelling is altijd het kenteeken e revolutie geweest De nieuwe regecring kan zich terecht aan dienen als het resultaat eener nationale revolutie. Hierdoor is een situatie ontstaan, welke ons doet vragen: zijn de links staande par tijen voorgoed verdwenen, of moeten wij met haar herstel rekening houden? En wat moet men onder deze nieuwe omstandig heden onder rechts verstaan? Zal de nieuwe regeering op den duur niet aan populairiteit afnemen door het uitblij ven van een antipool? Is haar totaliteit niet een gevaar voor de naaste toekomst? Door Adolf Hitler werd de brug gebouwd welke het Duitsche rijk. dat November 1918 verloren scheen te gaan. met het nie rijk van 1933 verbindt. De meerderheid het volk is hem op dezen moeilijken weg ge volgd. Maar wat denkt hij met de millioe- nen te beginnen, die met hun hart aan de republiek van Weimar zijn blijven hangen? In den nacht van Woensdag op Donderdag botste te Haltern (D.) op het marktplein een tank-auto uit de richting Düsseldorf komend, beladen met tonnen olie, laik en vetten, te gen een vrachtwagen uit de richting Vers- Door de botsing kreeg de benzinetank de Düsseldorfsche auto een lek. De benzine ptroomde daardoor op straat en vatte vlam. De chauffeurs trachtten, geholpen door de ii middels gealarmeerde brandweer en S.S. en S.A.-mannen, de aanhangwagens en de tonnen met hun gevaarlijken inhoud van het vuur te verwijderen, toen plotseling met een gewel digen knal de benzinetank inde lucht vloog on een reusachtige steekvlam omhoog schoot, zoodat zelfs de hakenkruisvlag op het stad huis vlam vatte. De brandende benzine viel op de talrijke toeschouwers. In een minimum van tijd ston- een dertigtal personen in „brand" en lie pen als levende fakkels al huilend en schreeu wend langs den weg. Eenige rolden ove straat, weer anderen trokken zich de kleeren het lichaam om aldus de vlammen te dooven. Twee en dertig personen werden naar het ziekenhuis overgebracht. Na verbonden te zijn werden er 14 ontslagen. Van de overige acht tien zijn er inmiddels 2 gestorven, terwijl voor het leven van 4 nog gevreesd wordt. De twee gestorven personen zijn: een wachtmeester van de politie en een hulp- politie-agent. FRANSCHE STEUN AAN NEUNKIRCHEN. Naar Reuter uit Parijs seint, heeft de Fransche staat eenstemmig een crediet van 500.000 frs. gevoteerd voor de door de ramp getroffen bevolking van Neunkirchen Dooi de Kamer is dit crediet reeds eerder goed gekeurd, zooals men weet. MAC DONALDS PLAN DE NIEUWE BASIS HERLEEFD OPTIMISME TE GENEVE Het nut van de „onderonsjes" der groote mogendheden In de gisteren gehouden algemeene be schouwingen in de algemeene commissie dor Ontwapeningsconferentie is op voorstel van Titulescu (Roemenië) het ontwerp-Mac Donald als verderen grondslag der discussie aangenomen. Van alle aanwezige gedclegeci- den heeft alleen de Poolsche zich daar niet over uitgelaten. Allen achtten het plam-Mac Donald in staat om de conferentie voor een mislukking te behoeden, al hebben zij allen natuurlijk wel amendementen op het plan, De gelegeerden van Noorwegen en Dene marken vonden het aantal van 50.000 effec tieven voor hun leger een veel te hoog cijfer, dat zij niet zouden kunnen gebrui- kon. Zij bepleitten voorts aanvulling van Mac Donalds ontwerp met artikels over de budgetaire begrenzing der militaire uitga ven en over de wapenfabricage. Zij vonden voorts, dat Mac Donalds hoofdstuk over de veiligheid maar heel dunnetjes is uitgeval len. De gedelegeerden van Noorwegen en Tur kije waren het voorts samen eens over de wenschelijkheid van een absoluut verboa van tanks en luchtbombardementen en hoopten, dat Engeland niet erop zou blijven aandringen, dat een uitzonderingsbevoegd heid zou worden gegeven voor het werpen van bommen in verafgelegen streken. In verband met het scherpe verzet van Polen en de kleine entente tegen de onder onsjes der groote mogendheden, is interes sant, dat de redevoeringen van de gedele geerden van Nederland, Noorwegen Zwitserland duidelijk lieten zien, dat deze kleine Staten volstrekt geen bezwaar tegen onderlinge besprekingen van de groote mo gendheden hebben en de noodzakelijkheid en het nut daarvan inzien. Natuurlijk zal de ontwapeningsconferentie in haar geheel het laatste woord moeter. behouden, doch ifet accoord van 11 Dec. over de rechtsgelijkheid van Duitschland toont, zooals prof. Rutgers verklaarde, dui delijk het nut dezer onde.ronsjes van de groote mogendheaen aan. De Noorsche gedelegeerde deed zelfs een uitdrukkelijk beroep op de groote mogend heden, om het zoo spoedig mogelijk onder ling eens te worden. De conferentie zal u dan volgen, riep hij haar toe. Motta erkende ook ten volle, dat aan de groote mogendheden, die speciale verant woordelijkheid bezitten, ook bijzondere rech ten toekomen. Aan het slot van de vergadering van gis teravond verklaarde voorzitter Henderson, dat het zijn vaste bedoeling is, da de alge meene beraadslagingen uiterlijk Dinsdag zullen afloopen. Prof. Rutgers' rede Prof. Rutgers vergeleek in zijn rede de Ontwapeningsconferentie met het zoeken van Columbus naar Amerika. Hij sprak ech ter vertrouwen uit in „admiraal" Hender son en bracht hulde aan den moed van Mac Donald om een conventie met concre te cijfers in te dienen. De Nederlandsche delegatie zal medewerken aan de behande ling van het Britsche plan met het vurig verlangen het te zien slagen en met vasten wil om bij te dragen tot het positief resultaat der conferentie. De Nederlandsche delegatie bedankt Mac Donald voor zijn initiatief en voor zijn wei- sprekende en ontroerende redevoering, die de conferentie opnieuw haar zware verant woordelijkheid jegens God en jegens de menschen in herinnering heeft geroepen. Prof. Rutgers juichte het overleg tusschon de hoofdsteden der wereld toe om hierdooi teleurstelilngen en nieuwe vertragingen te kunnen voorkomen. Het acoord van 11 Dec., dat Duitschland naar de conferentie heeft teruggebracht, heeft 't belang daarvan voor de conferentie duidelijk aangetoond. De con ferentie zal goed doen bijeen te blijven, ten einde aldus de regeeringen aan te sporen met zooveel mogelijk spoed tot beslissingen te komen. De Nederlandsche delegatie vvenscht niets liever dan in samenwerking met alle andere delegaties zich van deze erantwoordelijkheid te ontlasten en haar handteekening onder een conventie te kun nen zetten, die aanzienlijke ontwapenings- ^aatregelen zal bevatten. Slmon weer te Genèvc Sir John Simon, de Britsche minister van buitenlandsche zaken is gistermiddag om drie uur per vliegtuig te Genève aangeko men. Naar Reuter seint, zal de Fransche minis ter van buitenlandsche zaken, Paul Bon- voorloopig niet naar Genève terugkee- ren. DE ONDERHANDELINGEN OVER MUSSOLINI'S VIERMOGENDHEDEN VERDRAG LONDEN, 25 Maart. De diplomatieke me dewerker van de Daily Telegraph meent te weten, dat behalve Engeland ook Duitsch land wijzigingen heeft voorgesteld in hpt door Mussolini voorgestelde Viermogend- hedenverdrag. Dit is volledig in overeen stemming met hetgeen men te Rome heeft verwaoht. Do onderhandelingen over het verdrag zullen waarschijnlijk geruimen tijd duren voor dat men een definitieven vorm heeft vastgesteld. Debeweringen dat Frankrijk het plan heeft afgewezen zijn onjuist. DNJEPROSTROl" STILGELEGD? De „sabotage" der Engelsche ingenieurs. Naar uit Londen vernomen wordt heeft de gespannen verhouding tusschen Rusland en Engeland wegens de arrestatie van zes be ambten der firma Vickers een dieperen on dergrond dan de publieke opinie in het eer- sta oogenblik heeft kunnen vermoeden Thans eerst is bekend geworden dat de groote pas voltooide electrische centrale „Djneprostroi", vermoedelijk tengevolge van sabotage, buiten bedrijf gesteld is njoeten worden. De sovjet-regeering tracht deschul digen op te sporen. Het meest trotsche bouwwerk van 't vijf jarenplan, de reusachtige electrische cen trale aan den Dnjepr-rivier, ligt stil. De turbines zijn beschadigd. De Engelsche fir ma Vickers heeft deze turbines geleverd. Toen ze afgeleverd en gemonteerd werden mankeerde er niets aan. De eerste proeven om deze tribines in bedrijf te stellen, ver liepen schitterend. Het buiten bedrijf stellen van deze reus achtige krachtcentrale beteökent een natio nale ramp voor Rusland. Juist scheen het tijdstip aangebroken, om. PUROL et1 op! Dan zijn in een omimezien handen, ruw rood van huishoudelijk of welk ander werk ook weer zacht, gaaf en blank, (Adv.) de nieuwe groote fabrieken door de electri- citeit uit deze reusachtige centrale in wer king tp stellen. Maar er gebeurde niets en de centrale werkte niet. Het is nog niet uitgemaakt, hoe de machi nes zóó beschadigd kunnen worden. Er is intusschen rond deze centrale een geweldige verbittering ontstaan, waardoor de arrestaties van de Engelsche ingenieurs verklaarbaar wordt, want door arrest „wegens sabotage" wordt de aandacht do mislukking zelf afgeleid. De Britsche eisch afgewezen De volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Litwtnoff, heeft den eisch de gear resteerde Britsche onderdanen op vrije vna- ten te stellen, afgewezen. TYPOGRAFENSTAKING TEGEN PREVENTIEVE CENSUUR. In verband met het feit, dat de twee so ciaal-democratische bladen „Arbeiter Ztg. en „Das kleine Blatt" onder preventieve censuur zijn gesteld, hebjien de Weensche kranlenzetters besloten onmiddellijk in sta king te gaan. Bij de meeste Weensohe bladen is de sta king- reeds ingegaan, bij enkele bladen vin den nog onderhandelingen met de zetters plaats. HET CHINEESCHE FRONT DOOR BROKEN? Het Japansche oppercommando deelt me de, dat Japansche cavalerie gisteren onver wacht een aanval heeft gedaan op de Chi- neesche stellingen bij den grootcn muur en het Chineesohe front op acht plaatsen heeft doorbroken. Dc Chineesche troepen zouden thans den strijd hebben opgegeven en 'zich in de rich ting van Peking terugtrekken. DALADIER EN DE SOCIALISTEN. De Fransche premier Daladier heeft uit voerige besprekingen gehouden met een de legatie van de socialistische fractie, waarbij overeenstemming bleek te bestaan, niet al leen over de richting van de buitenlandsche politiek, de intergeallieerde schulden en het sluiten van een ontwapeningsovereen komst, maar ook over de voorwaarden voor 't goedkeuren van de begrootingsartikelen. In tegenstelling met de gewoonte bleek de delegatie zelfg geneigd, de totale begrooting goed te keuren, zoodat de stemming over de wet op de financiën geen groote moeilijkhe den meer schijnt op te zullen leveeren. UIT DE ANTI-REV. PARTIJ DE COLIJNAVOND TE KRIMPEN a d LEK Voor den Colijnavond op Woensdag zal aan den ingang van de Dijklooda te Krimpen a. d. Lek een kaartenverkoop zijn. Bewoners van Bolnes, Slikkerveer en Ridder kerk zijn ook in de gelegenheid deze verga dering bij te wonen. De stoomboot van „De Reedery op de Lek" zal extra dienst varen. De vergaderplaats te Krimpen a'd Lek kan 2000 personen bevatten. Kaarten vrage men aan bij de heeren Hey te Bolnes, Dirksen te Slikkerveer en H. Keemink le Ridderkerk. ARJA De AR.J.A. Studieclub te Doetinchem— Zelhem vergaderde Dinsdag ten huize van den heer Jongeneel te Zelhem. De heer J. Meijer leverde een zeer interessant referaat over de regeering van Koning Willem I, waarop een geanimeerde bespreking volgde. Besloten werd de nieuwe in-wording-zijnde club te Zelhem als geheel zelfstandige club te institueeren. Uit Oost-lndie VERLENGING PENSIOENGERECHTIGDEN LEEFTIJD BATAVIA, 24 Maart (Aneta). De „Java- Bode" meldt, dat het Departement van fi nanciën opnieuw bezwaar maakte tegen de reeds door de regeering voorgenomen ver lenging van den pensioengerechtigden leei- tijd tot 50 jaar. Gemengd Nieuws HEIDEBRAND Te Soesterberg ontstond achter het genie kamp een groote heidebrand. De vlammen zijn door de brandweer van Soesterberg, bijgestaan door een aantal burgers, spoedig gedoofd. On- :r 5 H.A. heidegrond zijn verbrand. Een oogenblik heeft een in de nabijheid van het brandende terrein gelegen kruitmagazijn ern stig gevaar geloopen. BRANDEN. woning van de wed. J. Balster. In een uur tijd was de woning, waarin ook een goud smidswinkel was gevestigd, uitgebrand. Een manufacturenwinkel, naast het brandende perceel gelegen, bekwam waterschade. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de vrij aanzienlijke schade. Men meldt ons uit Zuidbroek: Hedennaoht is door onbekende oorzaak de boerenbehuizing van den heer J. Engels, bewoond door den heer J. Keizer, 6taande aan de Oude Laan alhier, tot den grond toe afgebrand. Het vee kon worden gered. De inboedel ging zoo goed ais geheel verloren. De schade wordt door verzekering gedekt Te A 1 f e n in de gemeente Appoltorn (Gld.) heeft een felle brand gewoed. Het liet zich volgens de N. R. Crt. in den beginnen aanzien, dat een geheele wijk van het dorp zou worden verwoest, maar aangezien tij- diens den brand do wind wat ging liggen, is de brandweer er in geslaagd het vuur meester te worden. In totaal zijn twee boerderijen van den +andbouwer A. Hol afgebrand benevens een groote landbouwschuur, een groote hooiberg en een timmerbedrijf. Twee nabijgelegen boerderijen van de land bouwers Hooyman en van Steenbrugge heb ben groot gevaar geloopen in den brand te worden betrokken, doch do bewoners hob- bon, door op het dak te klimmen, dit dak door middel van snelbluschtocstellen en em mers water nat gehouden, waardoor deze boerderijen behouden zijn gebleven. De sohade is aanzienlijk en wordt door verzekering gedekt Het vee is behoudens een groot aantal kippen, gered kunnen wor den, maar het huisraad is met de in de schuur opgeslagen wintervoorraad graan en een groote partij hout van het timmerbedrijf geheel verloren gegaan. De oorzaak was on bekend. Weerbericht. Het dunne pijltje geeft den Hoogste stand te Damtzig 778.9 Laagste stand te Vardö 747.2. Stand vanmorgen haM twaalf: 771.5 WEERVERWACHTING (Medegedeeld door bet Kon. Ned. Meteorol, Instituut te De Bilt) Zwakke tot matige O. tot Z.O. wind, héli dier tot licht bewolkt, droog weer, iets zacki ter overdag. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) De hooge drukking verplaatste Ihaar cen trum langzaam Oostwaarts, maar handlv. ift zich in onze omgeving, en na de uitbreiding ven de depressie in het Noorden, die de voost uit Scandinavië vrijwel heeft verdre ven, voilgt daar weer drukstljgiing. Op 1 .is land blijft de barometer nog dalen. He.t vasitolend heeft Jjijna ovenail onbewolkt weer, met plaatselijk lichte oohtandvomt, Ooik in Engeland en Zuid-Vlaanderen is het zonniig weer, zoodat Sarna na 12 gr. vorst, des middags 8 gr. dooi meldde. In Nomd- Soandinevië waaien krachtige Westenw mi den en vailt regen. Ierland heeft zware be wolkte Tudht, op IJsland waait het in het Z.W. stormachtig met Z.O. De vo-oruitzmhi ten blijven voor dc beide valgenide dagen gunstig THERMOMETERSTAND Stand vanmongmen haiif twaalf: 8.2 C, 26 MAART. Zonsopgang 5.21 u. Zonsondergang 6.22 vu Nieuwe Maan 3.40 v.m. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 26 MAART. Van 's avonds 6.52 u. tot 's morgens 5.19 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Wal shut 1.95 2.00 Basel -0,12 -0.08 Brulsach 0.89 0.96 Reihnweiler -0.00 -0.00 Kehl 2.08 2.15 Maxan 3.71 3.79 Dleriesheim 1.05 1.06 Mannheim 2.41 2.51 Lohr 1.65 1.72 Mainz 0.46 0.51 Hingen 1.61 1.66 Canp Ems Coblenz Trier Keulen Rührort Wesel Emmerik Dnsseldorf Muastricht iden Vorig 1.94 1.74 1.24 1.28 2.06 2.13 1.01 1.08 1.84 1.86 0.56 O.f-5 0.30 0.28 1.61 1.65 1.31 1.30 1.76 1.74 11.18 11.46 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 26 Maart 11.51 23.66 Hellevoetslnis 3.23 15.37 Willemstad 4.1" 16.83 2.85 14.49 3.03 15.32 t-47 16.60 .32 13.69 2.08 14.30 Haiisweert 2.49 16.21 Delfzijl Terschelling 9.01 21.1 Harl innen Den Helder IJ muiden 3.24 l.\38 Wemeldinge 3.27 16.60 H.v. Holland 2.44 14.51 Vllssingon Scheven ngen 2.54 15.01 Terneuzen Rotterdam 4.27 17.0 27 Maart DelfzUl 12.23 Hellev.sl. Terschell. 9.33 21.46 Wilemst Harlingen 10.25 22.45 Den Helder 8.15 20.10 Zlerlkzee 3.37 16.02 IJmuiden 3.67 16.10 Wemeld. 4.00 16.19 Holl. 3.13 15.16 Vllsa.gen 2.01 14.24 3.23 16.26 Terneuzen 2.38 14.66 i 40.69 17.32 Hansweert 3.20 15.63 ROTTERDAM Maas H°*e' BOOMIMRS 1U Het hotel voor U Open restaurant Nieuwe exploitatie DE SCHIPBREUKELINGEN VAN DE „MADELEINE" Te Amsterdam zijn met de stoomboot „Bur- mania" van de Harlinger Stoomboot Maat schappij de 65 schipbreukelingen aangekomen van de „Madeleine", het Fransche schip, dat bij Terschelling is vergaan. Door bemiddeling van het Fransche consu laat is de bemanning gedeeltelijk onderge bracht in het Zeemanshuis en gedeeltelijk in andere logementen in de 6tad om, wanneer de papieren in orde zyn gebracht, verder door te reizen naar Frankrijk. Aan de Maasbrug te Venlo is wederom een auto met 700 K.G. margarine in beslag genomen. De chauffeur, de heer Vallen uit Venlo, reed door, terwijl de medeinzittende, van Rijn, uit den wagen sprong om het brug geld te betalen. De dienstdoende agent vertrouwde dit echter niet en begaf zich naar den wagen. Toen de chauffeur dit merkte, wilde hij vol gas geven, doch de agent was hem te vlug af, sprong op de treeplank en sommeerde den chauffeur met etui revolver in de hand uit te stappen, waaraan deze dan ook ge volg gaf. Bij onderzoek werd 700 K G. mar garine in de auto gevonden De brugbetsler had tijdens dit onderzoek kans gezien te ontsnappen, doch werd later gearresteerd. Beide personen zijn beruchte smokke laars. BEDRIEGELIJKE BANKBREUK Op last van den Officier van Justitie te Almelo is de in staat van faillissement ver- keerende grossier H. E. aldaar als ver dacht van bedricgelijke bankbreuk gearres teerd en naar het Huis van Bewaring over gebracht. DOODELIJKE VAL. Bij het verrichten van werkzaamheden op den hooizolder van zijn woning had J v. d. Veu te Wanssum (L.) het ongeluk naar be neden te vallen. De ongelukkige overleed eenige tijd later tengevolge van de bekomen hersenschudding en inwendige kneuzingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2