Gemengd Nieuws. BINNENLAND. DONDERDAG 23 MAART 1S33 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND VOLMACHTEN VOOR HITLER Vandaag zou Rijkskanselior Adolf Hitler in den Rijksdag zijn regeeringsverklarlng afleggen. Morgen zal dte beslissing vallen over de machtigingswet. Hoe die beslissing zal zijn, zal, naar ge meld wordt, afhangen van den inhoud van do regeeringsverklaring. Het Centrum, dat wel uit zijn traditioneele sleutelpositie voor de gewone meerderheid is verdrongen maar haar nog bezit voor de tweederde meerderheid, zou do machtigings wet nog kunnen tegenhouden. Of het dat zal ondernemen komt ons ech ter niet waarschijnlijk voor, zélfs wanneer Hitler met zijn regeeringsverklaring, naar het oordeel van het Centrum ,in gebreke zou blijven. Wel schrijft het orgaan der Christelijke vakvereenigingen „Der Deutsche", dat, bij de onderhandelingen tusschen Hitler cn dr. Kaas over de medewerking van het Cen trum voor do machtigingswet, het zwaarte punt op het programma der regeoring wordt gelegd. Maar hetzelfde blad erkent, dat de Rijksregcering vastbesloten is de machti gingswet in elk geval door te drijven. En een officieus bericht zegt, dat men in par lementaire kringen erop rekent, dat het Centrum en de Beiersche Volkspartij, niet tegenstaande zekere bedenkingen, aanne ming van dc machtigingswet niet zullen tegenwerken, om een voor deze partijen zeer bedenkelijke verscherping van de situatie te vermijden. Tevens wijst men erop, dat de nationale partijen toegestemd hebben on. een Centrumafgevaardigdo te benoemen als eerste vice-president van den Rijksdag, het geen erop wijst, dat een basis van overeen stemming moet zijn bereikt. Het nationaal-socialistiseh persbureau heeft trouwens reeds dit doorzetten van den regeeringswil aangekondigd door tc spreken van de huiengewoon snelle ontwikkeling in de laatste weken en dagen, „wellicht nau welijks in de samenstelling van het tegen woordige parlement haar werkelijke weer spiegeling gevonden". Zouden de burgerlijke middenpartijen de machtigingswet weigeren, dan zou dit „getuigen van een gehoel verkeerd inzicht van den feitelijkcn toestand en dat zou ook niet in het belang van die onwillige par tijen zijn. Dat do regeering-llitler vastbe sloten is het mandaat van het volk, dat zij bezit iet prijs te geven aan partij-politiek onverstand is duidelijk. De partijen moeten goed begrijpen, dat de niet-aanneming van de machtigingswet een oorlogsverklaring he- teekent, die de regeering op dezelfde wijze zal beantwoorden". Dit is een duidelijk dreigement der re geering en men moet wel aannemen, dat het Centrum en de Beiersche Volkspartij de wet wel zullen goedkeuren om oen vooi hen buitengewoon bedenkelijke verschei ping van den geheelen toestand te ver mijden. Waartoe de nationaal-sociallsten en hun vrienden op het gebied der wetgeving in staat zijn, is nog eens duidelijk aan het licht gekomen bij de discussie in de huis houdelijke commissie van den Rijksdag, hij het opstellen van het nieuwe reglement van orde. Hierbij wees de sociaal-democratische voorzitter Högener, bij het voorstel voorkoming van obstructie (aanwezig-ver klaring van afwezige leden) erop, dat dit een afwijking van de grondwet zou zijn, zoo dat er een tweederde meerderheid vereischt zou zijn. De nazi-afgevaardigde Frank II legde toen de volgende merkwaardige vor- klarinig af: „Wij eischen hetzelfde recht ais de sociaal-democraten in November 1918 voor zich opeischten. De geslaagde nationa le revolutie geeft ons een nieuwe rechts basis, zoodat wij hier te beslissen hebben wat in de toekomst als recht zal gelden. Het begrip „aanwezigheid" in den zin van artikel 76 der Grondwet zullen wij zóó uit leggen als wij dat noodig achten". De nationaal-socialisten zijn dus van plan zoo moet men wel concludeercn hun opvattingen boven de grondwet te stellen. Dit «eggen zij trouwens in hun ontwerp- machtigingswet ook op de meest on vei bloemde wijze, waar dit afwijking van de grondwet door de rijkswetten, die de regee ring wil afkondigen, veroorlooft. Wij komen in dit verhand ook nog eens terug op het feit, dat de machtigingswet den Rijksdagpresident van de wetgeving uitsluit „Van bevoogde zijde" wordt tegen die, ook in een Duitsch blad gemaakte op merking, aangevoerd, „dat integendeel er naar wordt gestreefd den Rijkspresident vrij te maken van de verantwoordelijkheid, wel ke vooi-taan door de Rijksregeering zal wor den gedragen". Deze fraaie bewoordingen kunnen niet wegredeneeren, dat de machtigingswet den Rijkspresident als „Hüter der Verfassung", volgens artikel 70 der Grondwet, opzij zei en hem alleen overlaat de taak van het on derteekenen van verdragen met het bui tenland, het voeren van het opperbevel over de weermacht, het recht van gratie en be noeming en ontslag van rijkskanseliers en ministers. De heer Von Hindenburg schijnt dus, wanneer het wagentje van Hitier goed blijft sporen, een gemakkelijk leventje te zullen krijgen. Hij heeft zijn taak voor de natio- uale opleving trouwens verricht, zijn rol gespeeld. In het verslag van de opening van den Pruisischen Landdag kunnen we bovendien lezen, dat Hitler van nu af de grootste man in Dultschland ls. Als we andere uitlatingen van nationaal- socialistisrhe en Duitsch-nationale zijde in den Pruissischen Landdag goed interpretee- ren dan behoeft Von Hindenburg nu uit zichzelf nog maar even nóg verder terzijde te reden om Hohenzollern weer aan het hoofd van het Duitsche rijk te doen terug- keeren, met Adolf Hitler als een Duitsche Mussolini. DUITSCHLAND EN SOVJET-RUSLAND. Radek schrijft in de „Isvestia", dat het politiek program der Nazi's slechts hilari teit zal verwekken bij de communistische lezers, doch de nazi's hebben een program van buitenlandsche politiek opg\steld, dat gericht is tegen het bestaan van een land, waarmede DuJtschland goede betrekkingen van nabuurschap onderhoudt op grond van een tusschen beide landen gesloten verdrag. Die goede relaties tussohen de beide landen zouden onmogelijk kunnen worden voort gezet, indien de buitenlandsche politick van een hunner door de ander niet zou worden beantwoord. HITLER EEREBURGER VAN BREMEN* Rijkskanselier Hitier ls tot eereburger van Bremen benoemd. Hitier heeft toege zegd zelf te Bremen de oorkox.de in ont vangst te komen nemen. PRUISENS HITLER-LENTE LANDDAG GEOPEND .,Geen ander-leider van het Duitsche voik dan Hitier" HERINNERING AAN WILHELM I Hitlergroet aan Duitsch-Oostenryk De 83-jarige generaal Litzmann heeft gis ternamiddag als ouderdomspresident den Pruisischen Landdag geopend. Hij noemde dezen landdag den landdag van de Hitlerlente. „Wicn de beteekenis van deze lente nog niet duidelijk was, hem zal de onvergetelijke dag van gisteren in Pots dam en in de Kroll-opera wel de oogen ge opend hebben, tenzij hij geestelijk-blind ge boren is, of niet wil zien. In de plechtige, stemming van deze ure ls het mij een behoefte des harten, luide tc zeggen, dat iedere eerlijke Pruis en Duit- scher erkennen moet, dat dit nationaal réveil aan niemand anders te danken is, dan aan Adolf Hitler cn zijn nationaal- socialistische beweging. Ook stel ik hier plechtig vast, dat wij goen anderen leider liet Duitsche volk erkennen, dan onzen leider, Adolf Hitler (storm achtig gejuich bij de nazis). In dezen geest open ik den landdag van de Hitler-lcnte". De nationaal-socialist Kube, leider der fractie, nam daarna het woord. Hij wees op de beteekenis van den 22sten Maart, den geboortedag van den laatsten grooten vertegenwoordiger den troon der Hohenzolle Wilhelm I van Pruisen. Hij stelde Kerrl weer voor als president van den landdag cn sprak dan op felle wijze over de wijze waarop de nazis in den tijd van het opkomen der beweging behandeld werden. „Als thans Huschke op ons een be roep doet. om allen gekozenen gelijke rech ten toe te kennen, dan antwoorden wij: In dit huis zult gij den mond niet open doen, gij niet en uw volgelingen niet Wij hebben niet mogen spreken, toen we als vertegen woordigers des volks gekozen waren; wij zullen thans verhinderen dat gij hier nog ooit uw ongewasschcn mondwerk spreken Slechts hun zullen wij gelegenheid geven hier mee te werken, die dit willen volgens de richtlijnen van Hitier en zijn kabinet Wij zullen trouwens de komende regoo ring van Pruisen ieder middel ter beschik king stellen, om de pest van het marxismo onder het Duitsche volk uit te roeion (stormachtig gejuich rechts). Spreker bracht vervolgens een groet aan de 8 in de zaal aanwezige vertogenwoordi gers van het nationaal-socialistische Duit sche Oostenrijk. Als leider der nationaal socialistische politiek in dit huis, tevens i n opdracht van Hitier, wil spreker hier meed elen, dat wij Pruisen groot Duit- schers zijn en blijven, en ons doel slechts bereikt zullen achten, als het gansclio tschland, met inbegrip van Duitsch-Oostenrijk, met ons derland in één grooten staat e n i g d is, welke dan de wereld-zending der Duitschers dienen kan. Winterfeld, de Duitsch-nationale leider, sprak daarna. Ook hij wees op de beteeke nis van 22 Maart, geboortedag van „onzen ouden heldenkeizer", en sprak daarbij de hoop uit, „dat eens de tijd weer komen zal. dat over Pruisen-Duitschland de Hohenzol lern-kroon weer heerschen zal. Dat doel heeft ons knmer voor oogen gestaan!" Toen Winterfeld zich daarna weer naar zijn plaats begaf, snelde Kube naar hen» >e. om hem de hand te drukken Met de stemmen der socialisten en leden der staatspartij tegen werd daarop Kerll als voorzitter herkozen. Verder werden gekozen tot eerste vice- -oorzitter Haake (nat-soc.), tweede vice- zitter Raumhoff (Centrum), derde vice-voor- zitter von Kries (D. Nat). Begroet met het „heil" der nazis houdt daarna Kerll zijn rede. Hij brengt dank aan ouderdomspresident, Litzmann (de nazis schreeuwen: heil Litzmann!) en roemt hem als den roemrijken oorlogsveteraan, den overwinnaar van Brezany. Spreker juichi verder over de losgebarsten nationale lente en voorziet, dat onder de nieuwe vlaggen het Duitsche volk één zal worden. Daarop werd het nieuwe reglement van orde aangenomen en overgegaan tot de sa menstelling der commissies. Op voorstel van Kube naim de landdag ervolgens een motie aan, waarin goed keuring wordt gehecht aan de rechten Pruisische comissorf ale sering, zooals die zijn vastgesteld door de noodverordening van 6 Februari 1933 De landdag verklaart zich accoord met de voorloopige waarneming der zaken door de door den rijkspresident henoemde rijkscom- lissarissen, in afwachting van de verkie- ng van een premier. Tegen de eerste zinsnede stemden de socialisten en het Centrum; het tweede ge- deelt© werd ook door het centrum goedge keurd. De landdag machtigde den voorzitter tijd cn agenda van de volgende zitting vast te stellen en de vergadering ging onder heil- geroep voor Adolf Hitler uiteen. DUITSCHLAND EN HET JAPANSCHE MANDAAT In verband met Japans plan om met zijn uittreden uit den Volkenbond het mandaat over de vroegere Duitsche eilandengroepen in den Stillen Oceaan te blijven uitoefenen, wordt in Berlijnsche krinigen gewezen op de wijzo, waarop Japan mot het mandaat werd belast Met den Volkenbond is de status ge regeld, terwijl later, in 1922, ook met de Ver- ecnigde Staten een regeling tot stand kwam, waarbij rekening werd gehouden met de Amerikaansche kabelverbinding en handels belangen. Wat betreft het standpunt der Duitsche rrjgeering in de kwestie der koloniën, na het uittreden van Japan uit den Volken- l-ond, de regeering is van mecning, dat door de ondubbelzinnige verklaring der Japan- sche regeering, dat zij ook na het uittreden \nn Japan haar mandaatmacht wil blijven uitoefenen, een buitengewoon ernstig pro bleem is ontstaan, waarvoor Duitschland uit zuiver principieele motieven groote be langstelling heeft Dc Cwcstie mag niot eenzijdig door Japan behandeld worden. Zij kan slechts interna tionaal geregeld worden, daar zij verband houdt met de principieele kwesties van het raondaatstelsel cn dus valt onder de be voegdheden van de Volkcnbondsinstanties4 namelijk den raad van do mandaatcommis sie. Als deze instanties die kwestie behan delen, zal de Duitsche regoering het stand punt innemen, dat in overeenstemming is met de algemeene koloniale belangen van Duilschland. HAKENKRUISV7-AG IN 'T S AAR GEBIED VERBODEN. Op grond van het vlaggen verbod heeft de politie te Saarbruccken de hakenkruis- vlag op het partijgebouw der nationaal-so cialislen verwijderd en in beslag genomen. De gnuwleiding der nazi's in het Saarge- bied heeft den Rijkskanselier van dit feit verwittigd en hem verzocht er togen te pro- testecren. COMMUNISTEN DOODGESCHOTEN. De politie te Gelsenkirchen deelt mede, dat Woensdagochtend de communistische functionaris Erich Lange door een S.S.-man is doodgeschoten. Woensdagochtend Is te Gladbach-Rheidt een communiste, die tezamen met haarman was gearresteerd en kans had gezien onder weg te ontsnappen, doodgeschoten. De werd ernstig gewond. DE VAKVEREENIGINGSWET Volgens berichten in de Berlijnsche bladen ls in het rijksministerie van arbeid een ont werp uitgewerkt voor een reorganisatie het vakvereenigingswezen. Onm'ddellijk i eind'ging van de korte rijksdagoeriode het kab:net aldus melden de bladen verder bijeenkomen om de nieuwe verordening het vakvereenigingswezen definitief te maken. HUISZOEKING IN PROF. EINSTEINS WONING. Tengevolge van een mededecling bij «le politie dat in het huls van Prof Einstein bij Potsdam wapenen en munitie verborgen waren, doorzocht de plaatselijke- en hulp politie zijn huis. Ze vonden echter geen wapenen en niets wat een misdadig karak ter had. Zooals men weet zal Prof. Einstein niet meer naar Duitschland terugkeeren, maar zich in België vestigen. GOERING PRUISISCH PREMIER? De Pruisische persdienst der NSDAP deelt mede: De verkiezing van den Pruisischen pre mier zal op zyn laatst plaats vinden op 2 Mei. Op dien dag zal de nationaal sociaTsti- sche landdagfractie een nationaal socialist tot minister-president kiezen. De 211 nationaal socialisten sterke fractie is alleen in staat zonder hulp van een andere fractie een natio naal socialistische zege te behalen. Naar deze persdienst verneemt, komt Rijksminister Goe- ring in aanmerking voor de functie van pre mier van Pruisen. NIEUWE LEIDING VAN DEN WARENHUISBOND. Het verbond van Duitsche warenhuizen deelt mede. dat zijn presidium is afgetreden. Met de leiding der zaken is een commisso riale bondsleiding belast Deze commissie heeft volmacht gekregen een raad van ad vies van 6 leden te benoemen, die haar bij de werkzaamheden zal bijstaan. Het be stuur ivan het verbond eischt, dat alle leden zioh aan de beslissingen van de nieuwe leiding zullen onderwerpen. De Germania meldt, dat Dinsdagochtend de leden der Centrumfractie van den Rijks dag te Berlijn voor het vertrek per autobus naar Potsdam op wapenen zijn gefouilleerd. Bij informatie aan het Pruisische ministerie van binnenlandsche zaken heeft men toen medegedeeld, dat een dergelijke opdracht niet was gegeven. STUDENTEN-ONLUSTEN TE WEENEN. Te Wecncn zijn twee hooge scholen geslo ten wegens studentonrelletjcs, die ontstaan waren naar aanleiding van het Simmering- proces. De vrijspraak welke tot de herrie aanleiding was. betrof een aantal personen, die ervan waren beschuldigd, twee nationaal- socialisten en een beambte in de YVcehschc voorstad Simmering te hebben vermoord, hij een optocht der nationaal-socialisten tober van het vorig jaar, toen uit het sociaal-democraisch gebouw te Simmering een aantal schoten werden gelost MASARIJK OVER FASCISME. President Masarijk, van Tsjecho-Slowakije. heeft in een interview gezegd: Het fascis draagt een zeker democratisch element zich, doch om te slagen, moet het overeen stemmen rnet het publiek belang. Mussolini hoeft het monarchisme op den achtergrond geschoven en in zekeren zin de republiek ngesteld. Het fascisme streeft naar invoering van een zekere populaire regeering, doch neigt tevens naar de autocratie. Eén man alléén kan geen bevolking van 40 millioen men- schen regeeren. MUSSOLINI'S VREDESVOORSTEL Voorloopig antwoord van Duitschland. De Duitsche regeering heeft een voorloopig antwoord op de voorstellen van Mussolini laten overhandigen. Zij verklaart zich princi pieel tot goedkeuring van de voorstellen be reid, doch maakt op talrijke punten voorbe- Te Rome schijnt dit eerste antwoord eenige teleurstelling te hebben gewekt. DE VERDAGING DER ONTWAPENINGS CONFERENTIE Henderson had gisteren een langdurig on derhoud met den Duitschen gedelegeerde, gezant Nadolny, die voor het voorste] tot ver daging van de conferentie is. Hij sprak daar- by de hoop uit, dat van de Paaschvacantie gebruik zal worden gemaakt, om een overeen stemming tusschen de groote mogendheden lt bereiken. PERU AANVALLER. De commissie van den Volkenbond, welke belast is met de behandeling van het Hict tusschen Peru en Columbia, heeft op nieuw zitting gehouden. Hierin is vastge steld, dat Peru het advies van den Volken bond niet heeft opgevolgd, en dientengevolge als aanvaller moet worden beschouwd. EEN KERK WORDT MUSEUM Dc gewezen vroeg-Gothische „Minoriten- kirche" te Regensburg zal. samen met het nabijgelegen klooster, worden veranderd in een museum, dat het grootste provinciale museum van Beieren zal worden. In de eigenlijke kerk zal men een indruk verkrij gen van de ontwikkeling van het graf-mo nument van don Gothischen tijd tot het Rococo-tijdperk In den Kruisgang van het klooster cn in de omliggende vertrekken zijn Romeinsche en voorhistorische antiqui teiten ondergebracht. Een verdere afdueling ls gewijd aan de kunst van het Donau- gebied. VOORSTELLEN VAN ROOSEVELT TOT BESTRIJDING VAN WERKLOOSHEID. President Roosevelt heeft 't Congres een omvangrijk voorstel doen toekomen, bevat- tenuo vérgaande maatregelen tot bestrij ding van de werkloosheid. Het betreft in hoofdzaak de volgende punten: 1. Tc werkstelling van 250 000 werkloozcn in hoofdzaak voor werkzaamheden aan ri vieren en andere normalisatieweikzaamhe- den; 2 De instelling van dc functie van werk- vorschaffingscommissaris. 2. Directe werkloozcnsteun van de honds- regeering aan de verschillende staten. t. Een groot program van verdere werk zaamheden. Het eerste punt is direct uit te voeren, daar voorloopig geen bijzondere financieele moeilijkheden bestaan. De senatoren Robinson en Wagner heb ben een wetsontwerp ingediend, waarbij wordt voorgesteld, dat een bedrag van 200 millioen dollar beschikbaar zal worden ge steld voor de uitvoering van groote werk- verschaffingsohjecten. Teneinde te voorkomen, dat met dit geld de werkloosheid niet doeltreffend bestreden zal worden, stellen genoemde senatoren voor, een soort legerorganisatie te vormen, waarbij 250000 werkloozen dienst zouden kunnen nemen. Ze zouden, volgens het plan, een bedrag van 30 dollar per maand kunnen verdienen en verder van de regeoring gratis uniforme klèeding, voeding, huisvesting, eventueel in kampen, en ziekenverpleging kunnen krij- gen. DE ONTWAPENING Een Amerikaansch plan Hooge politieke kringen te Washington hebben gisteren een Amerikaansch plan bekend gemaakt, dat een Europccsch ont- wapcnings-accoord nastreeft Het plan houdt in. 1. De Vereonigde Staten zijn voor mede werking aan het plan-Mussolini. Daarenbo ven komen zij op voor een overeenkomst betreffende het niot toepassen van geweld in Europa voor den duur van de eerstvol gende 10 jaar. Het Kellogg Brinnd-part moet ten grondslag hieraan liggen, zonder even wel ingeval van inbreuken op het verdrag verplichtingen voor Amerika met zich mede te brengen. 2 Het streven der Europeesche landen naar een definitief aeroord over do bewape ningen te land wordt goedgekeurd in be lang van een vergrooting van het wedcr- zijdscho vertrouwen. 3 Amerika biedt zijn medewerking aan bij de opstelling van de plannen voor een dergelijk accoord en wi] in ieder geval trachten een overeenkomst op grond van hel plan Mussolini te vergemakkelijken. 4. De regeoring der Vereenigrie Stalen is er voorstander van, alle F.nropeosrho |nn. den op to nomen in het plan van Musso lini. Norman Davis zou bovenstaand ontwerp ir.<vbrongen naar Europa. Hij is er hoven- dien van op de hoogte gesteld, dat de re- treenng der Vereonigde Staten de volledige Du.tsohe gelijkgerechtigheid voorstaat SLACHTOFFERS VAN EEN LAWINE Te La Praz zijn op M 14 arbeiders door een lawine overvailen en bedolven. Het reddingswerk, dat ernstig door het dreigen van nieuwe lawines bedreigd werd, leidde tot het resultaat, dat 9 personen ge red werden De vijf overigen zijn om het leven gekomen. FRANSCH STOOMSCHIP VERGAAN TER HOOGTE VAN TERSCHELLING De bemanning, ca. 65 personen, gered Men meüd't oaxs uit Tenscheflling: Woensdagavond omeitreeks half 10 wer den noodseinen ontvangen van hot F run- 6ohe vrachtschip „Madeline", dat zich op 53 gr. 50 min. Nbr. cn 3 gr. 50 min. O lengte op ongeveer 70 mijl afstand van Terschel ling, in nood bevond. Onniiddollijik daarop is het bergingevaar- tuiig „Hofiilond" van de reedenij Doekson ter assistentie uitgevairen. Te omstreeks 1 uur mbdilenna-dht kwam de „Holland" bij het Fransche stoomschip, dat zich in zilnikenden toestand bevond. De „Holland" heeft aillle opvarenden, naat verluidt ongeveer 65 peisonen, aam boord genomen. Het bengimgwvaartuig bevindt zrjdh thans op weg naar Teieoholling, en heeft, voor zoover bekend, de redeturugs-booten van de „Madeleine" op sleeptouw. Het i6 niet bekend wat de oorzaak is van het zinken van de „Madeleine". Het is niet onmogelijk dat het sdhiip met een ande.'- vaartuig im aanvaring is geewecst. De „Madeleine" is een vrachtschip van ongeveer 2000 ton, thuisbehooivnde ie f*'é camp, reederij Lóón Poret. Het weird n 1907 te Rotterdam bij de Rott. Droogdok-Mij ge bouwd. Gisteravond zijn ook de sleep bieten „Utrecht" van Den Helder en de „Witte Zee" van Hoek van Holland naar de plaats von de ramp vertrokkon. De „Utro. bi" kwam om 3 uur vannacht op de plaai6 van de ramp aan, dooh het Fransche schip was reed6 om 2 uur 's nachts gezonken. De „Holland" hoeft de bemanning, drfe !n de reddingbooten was gegaan, opgepikt, en bevond zich hedenmorgen om haif 10 naMi Haaks vuurschip, en wordt om 11 uur te Terschelling verwacht De „Madoloiine" staat niet in-de lijst vam stoomschepen ingeschreven, maar is ver moedelijk een Fransche treiler. Het schip is zeer waarechijnijllk lek gesprongen. Weerbericht SNORDERSRELLETJE. Te Amsterdam heeft Woensdagmiddag tusschen ha'f zes en half zeven het verkeer op verschillende plaatsen veel belemmering on dervonden. Een aantal H-G.T.-taxibestuurders, evuld met andere snorders, hebben onge- gelijktijdig op een vyfta' punten in hun wayens dwars over den w»g over de tramrails geplaatst, daarna hun wagen op slot genaakt en dien verlaten. Het hoORte van 200,1 E,vob! dat het 4jverkeer ernstig werd m-inn nvannnii.,. belemmerd. De verkeerspolitie trad dade'yk doortastend op. Van de wagens, die op den weg vastgezet waren, werd een ruit ingeslagen om in de auto te komen. Deze werd vervolgens aan kant van den weg rezet. Talrijke nic gierigen maakten de taak van de politie niet gemakkelijk. Toen de taxi's eenmaal venvy derd waren kwam er spoedig weer schot in het verkeer. Verbolgenheid van de chauffeurs tegen poMtie, die de laatste dagen strenger treedt tegen snorren, moet beschouwd worden als oorzaak van dit relletje, waarvan het naspel voor velen wel zal gegeven worden voor den rechter. AUTO-ONGELUKKEN. Te Bodegraven had op den Rijksstraat weg een vierdubbele aanrijding plaats Een auto, bestuurd door v. d. B. uit !*>est kwam uit de richting Utrecht. By den veehouder Vr. stond een melkauto uit Woerden stil. Uit de - richting Eodegraven kwam op dat moment een lrrastraat RJdens zyn dienst infectie opgeloo- luxe auto bestuurd door V. uit Voorhout, pen' waaraan hy is overleden. AAN INFECTIE BEZWEKEN Te Amsterdam heeft een verpleger v .G.G. en G.D. aan het zittinglokaa] in de Wil- waardoor v. d. B. uit Soest moest stoppen. Achter de auto uit Soest kwam een luxe auto bestuurd^ door L. uit Oisterwyk, die zyn wagen niet meer kon houden en teger. v. d. B. opreed, v. d. B. kwam daardoor weer tegen de melkauto aan, terwyl de auto uit de rich ting Bodeeraven wat links van den wen kwam en ook nog schade opliep. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Van een en ander door de Rijkspolitie proces verbaal DOODELIJK MOTORONGELUK. W e er t reed de 23-j"arige M. Moris met zyn motorfiets tegen een paal van het electrische net. De jonve man was oyna op EEN GOEDE VANGST Eenige dagen geleden maakten wy melding ai de arrestatie van H. K. uit Leur en A. K. uit Oploo, die zich op verdachte wyze op het terrein van de Hollandsche Kunstzijde Industrie te Breda ophie'den. By een huiszoeking ten huize van de wed. B. te Leur, schoonmoeder van H. K., is thans een groote hoeveelheid van diefstal afkom stige voorwerpen gevonden. O-a. werden voor werpen gevonden afkomstig van de inbraken in de R.-K. kerken te Rysberren en Dorst en van verschillende andere, gedurende de laat ste weken in de omgeving van Breda ge pleegde inbraken, afkomstig. HUISZOEKINGEN BIJ COMMUNISTEN. De politie te Heerlen heeft by verschillende communisten te Heerlen huiszoekingen ver richten, waarby in totaal twintig invallen zouden zyn gedaan. Omtrent het resultaat der huiszoekingen omtrent het motief hiervan is nog niets bekend. BRANDSTICHTING Te Onstwedde (Gr.) is door de politie en veldwacht aangehouden de schoenmaker J. L. te Assen, die verdacht wordt van brand stichting in een kapsehuur van den landbou- Maarsing in die gemeente. De man is ter beschikking der justitie gesteld. Onder Finsterwolde (Gr.) is het huis der tamilie Sicmans geheel afgebrand. De bewo ners man en vrouw werden verdacht van brandstichting gearresteerd, doch later weer op vrye voeten gesteld. Echter zyn nieuwe getuigen verhoord en werd de arrestatie van de vrouw bevolen, daar zij van brandstichting wordt verdacht. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT Te Bunne in de gemeente Vries (Dr.) is door den kommies en de politie een inval ge daan by den arbeider J. H. Het vermoeden is gerezen, dat H. er een geheime distilleer derij °P hield en dat vermoeden was ge wettigd. Door de politie is het volledige toe stel met toebehooren in beslag genomen. Pro ces-verbaal is opgemaakt. TYPHUS-EPIDEMIE In de laatste dagen hebben zich in de ge meente Velsen (N.H.) niet minder dan tien typhusgevallen voorgedaan. Er worden voor zorgsmaatregelen getroffen om eventueele uit ltreiding van deze ziekte tegen te gaan. BRANDEN. Te An i m brak door onbekende oorzaak brand uit op de v'iering van de opslagplaatsen der niineraalwaterfabriek van de onderneming „Nederlands Bronnenbelang". Dit pand loopt door tot den achterkant der huizen van de Laurierstraat. Uit den toeaang tot het vebouw sloegen zware rookwolken. Het b'eek, dat de vuurhaard moeilyk te be reiken was, maar blykbaar nam het vuur toe, te oordeelen naar het dichter worden der rookwolken. Toen de brandweer, die inmiddels versterkt was, tot den vuurhaard was door gedrongen, bleek de brand over de geheele vliering en een gedeelte van den zo'dcr in daar opgeslagen emballage te woeden. Zy was het vuur spoedie met vier stralen meester. De zolder is gedeeltelijk, de vliering gei.eel uitgebrand, en op velschillende plaatsen is de kap van het gebouw doorgebrand. Het gelykvloersche gedeelte, waarin 414 mi'lioen flesschen bronwater la"en opgeslagen bleef geheel voor het vuur gespaard. De aan zienlijke schade wordt door verzekering gedekt. Te Berghem is de arbeiderswoning van v\ Waardenburg geheel in de asch gelegd. Het huis was niet verzekerd. BESCHIKBAARSTELLING CONSUMPTIE-AARDAPPELEN INVENTARISATIE OP 27 MAART De Minister v Economische Zaken en Ar beid heeft te kennen gegeven voornemens te zijn de Volksver egonwoordiging voor te stellen 25 cent per 100 K.G. consumptie aardappelen beschikbaar te stellen voor -oo- ver deze nog in het bezit zijn der verbou wers. Een inventarisatie zal op Maande 27 Maart plaats hebben en zal voor de ast- stelling hiervan maa'staf kunnen ziin In Noord-Holland en Zuid-Holland heb ben de Tarwe-organisaties deze inventari satie op zich genomen. In geheel Noord- Holland en Zuid-Holland zullen op Mann- dag 27 Maart zitdagen belegd worden waar op de aardappeltelers zich kunnen vervoe gen om het inventarisatieformulier in te vullen. Er zal specificatie gevraagd worden nl naar de soorten. Van iederen voorraad in totaal door een tclor op te geven zal bij de eventucvïle uitbetaling eerst 1000 kg. in ndering worden gebracht» Hoogste stand te Kopenhagen 779.4. Laagsto stand te Reykjavik 737.5. Stand vanmorgen halftwaalf 774.3. W CBR VERW AC FITING (Medegedeeld door het Kon Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt) Matige O. tot Z.W. wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, iets warmer. BUITENLANDSCH WE BRRG RICHT Instituut te De Bilt) (Medegedeeld dooi het Kon. Ned. MeteoroL De hooge druk is weer toegenomen en be reikte in het centrum van Denemarken bijna 780 mM. De depressie heeft zich weer vooral naar IJsland verplaatst De daling uit de Golf van Biseaye trok naar de Midde'land- schc Zee. Alleen in Ierland, in Spanje en aan de Noorsche kust brengt de depressie regen Op het vasteland is bijna overal de lucht weinig bewolkt met lichte vorst in heel Duitsrhland. In Scandinavië nam de vorst af. Op IJsland steeg de temperatuur tot 10 gr. C. hoven normaal. Alleen op Groen land en Spitsbergen houdt dp strenge koude aan. Voor onze omgeving blijft nog droog weer met langzaam stijgende temperatuur tè wachten. TBERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 7.0 C. 24 MAART. 5.56 u. Zonsondergang 6.18 u. Van 's avonds 6.48 u. tot 's morgens 5.23 u. WATERSTANDEN Heden Vorig RIVIEREN Lolir Minnz 2.04 2.1 fi Canp -0.00 -0.ofi Erna 0.97 1.00 Colilenz •0.00 -n.on Trier 2.19 o.?6 Keulen 3.8 .VK Külirort DiirtMelilorf MiiKtiiricht Venlo 2.11 9.04 I.2K 1.39 1.82 l.f 6 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzfjl ,8 Wi ieH Btad i Helder 6. ui 18.3'i iiuden 2.12 14.28 Holland ijit l3.4f> even ngen 1.44 '3.J5 terdam 3.18 iWl DE WEGENFONDSBEGROOTING NOTITIES UIT DE MEM. v. ANTWOORD Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de Wegonfondsbegroo- ting voor 1933 outleenen wij liet volgende: Van den weg Den Haag— Rotterdam kost alleen het 1 y2 KM. lange wogvak van Üver- schie naar Rotterdam ongeveer 1000 gulden per M. Ooi-zaak hiervan is, dat de vaste grond hier eex-st ongeveer 15 k 17 M. onder het terrein werd aangetroffen, terwijl met het oog op toekomstige bebouwing een zeer stabiel zandlicliaam noodig is, waarmede voldoende waarborgen werden verkregen togen verschuiving en nazakking. Speciale auto-wegen Wanneer met den aanleg van autowegen voor snel vorkeer uitsluitend wordt gedacht aan viaducten en dergelijke, wolke uitslui tend bestemd zijn om het verkeer ovej- zeer grooten afstand te dienen, meent de minis ter, dat vooralsnog voor don aanleg van die wegen geen aanleiding bestaat. Wegenbelasting Een heffingssysteem voor de wegenbelas ting, als werd geopperd, met den te vervoe ren last als belastingcritcrium, moet naar liet gevoelen van den minister van finan ciën worden ontraden. Bruggenbouw Omtrent het onderzoek, dat is ingesteld n na te gaan. op welke wijze de bruggen in de Westelijke verbinding, te weten, die bij Moerdijk, Dordrecht cn Rotterdam en over de Noord, zouden kunnen worden ge- bou'.vd, al of niet met behulp van een con sortium en met tijdelijke tolheffing ter be strijding van de kosten, welke uit de ver vroegde uitvoering zullen voortvloeien, kan nog geen mededecling worden gedaan. Zoo dra dat onderzoek is afgoloopon cn de Re georing haar standpunt heeft bepaald, zal de Volksvertegenwoordiging ongetwijfeld de gelegenheid krijgen, zich ook te dezer zake to teraden. Uit het feit, dat de bruggen bijna uitslui tend voor autovervoer dienst zullen doen, zou nog niet behoeven te volgen, dat de kosten geheel door dat vervoer moeten wor den gedragen Bij een goode verbinding tus schen belangrijke doelen van ons land on derling toch zijn mede groote belangen betrokken. Toegangsweg Katerveer Verbetering van den toegangsweg naar de IJsselbrug bij Katerveer hangt samen met de verlegging van den Rijksweg om Zwolle. Het tracé voor deze wegverlegcing is on langs vastgesteld, waarna aan don Riiks- waterstaat opdracht is Reueven do voorha- reidinp van den bouw van een nieuwe hntrr over de Willemsvaart te Zwolle hij den opoolderberp ter hond te nemen. Do u.tvoe- rmg. van deze werken zal zooveel mogelijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2