Itiruuu' JTriïisrljr dToitraut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD BINNENLAND. Bond van Christelijke Mulo-scholen Nwe tot LEIDSCHE COURANT 1 april a. s. gratis Abonnementsprijs ABONNEMENTi Per kvvnrtna' In Lelden en In plnnt- ien wnnr n ag-uitsrlinp gevestigd la ƒ2.35 Franco pei ptvsl 2.35 portokosten. 'Pei wepk ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- tche zending a4 50 Bu dageiijkscho tending „5.50 Alles bi] vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad lx/i cent Zondagsblad niet aftonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breeskiat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3923 DONDERDAG 23 MAART 1933 ADVERTENT IEN Van 1 tot 6 reeelat-lfj Elke recol meer0.22Vi Ir.gez Mededcelingen Van I— 5 regels m 2.30 Elke regel meer 9-25 Ril contrnrt helnneriike korting. Voor tiet tipvrncn oan t bureau wurdt berekend 0.10 13e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen DE VERKIEZING EN HET BELGISCH VERDRAG Van de z\jde van den Vrijheidsbond wordt beproefd de kwestie van het Verdrag tusschen Nederland en België een rol te doen spelen bij de verkiezing. Het heeft er allen schijn van, dat dit niet geschiedt om zuiver nationale rede nen, maar om vrijzinnigen ervan af te houden hun stem uit te brengen op Dr. Colijn. Dat dit vrij algemeen zoo gevoeld wordt, blijkt ook wel hieruit, dat er bij hen, die tot dusver inzake het Verdrag geen onzeker geluid lieten hooren, in het geheel geen lust aanwezig schijnt te zijn om zich aan te sluiten bij deze vrij heidsbondsche vondst. De National Unie, toch wel een der middenpunten van het sterkste verzet tegen den ka- naalopzet, raadt aan bij de stembus den heer Colijn te nemen. Nu staan de onderhandelingen tus schen België en Nederland reeds een jaar stil. In beide landen naderde het tijdstip, waarop een nieuwe volksver tegenwoordiging moest worden samen gesteld en het ging dus niet aan haast-je rep-je deze allerbelangrijkste zaak voor af nog af te doen. Aan de onderhandelingen, welke weer opgenomen waren na de verwerping van het Verdrag, waaraan in ons land de naam van Minister Van Karnebeek was verbonden, nam namens Nederland deel de heer Colijn. Voor zulke samenspre- kingen zijn mannen noodig van inter nationale bekendheid en die zich ook in de kringen van staatslieden en deskun digen gemakkelijk bewegen. Hier heeft men nu het begin van den draad, waaraan thans van liberale zijde verder gesponnen wordt. Dr. Colijn was voorstander van het verworpen Ver drag, hetwelk ook wij sterk bestreden hebben. Maar na de stemming in de Eerste Kamer heeft de heer Colijn uit gesproken, dat elke regeering thans rekening had te houden met deze duide lijke uitspraak van Kamer en van pu blieke meening. Wanneer iemand als de heer Colijn met zijn staat van dienst zoo iets verklaart, moet dit voldoende zijn, ook om hem in vol vertrouwen aan de tafel der onderhandelaars te doen plaats nemen. De onderhandelingen dan begonnen en het gerucht verbreidde zich, dat de overeenstemming was verkregen op een kanaal tusschen Hollandsch Diep en Schelde, hetwelk van zoodanigen aard zou zijn, dat het geheel in strijd kwam met het zoogenaamde ministeriëele memorandum van 1929, hetwelk steun de op de meening van de meerderheid van ons volk en van de Eerste Kamer. In vervolge hierop nu roept de N. R. Ct. en een rijtje sprekers den heer Colijn naar voren en vraagt niet of dit waar is, doch hoe hij thans over de zaak denkt. Men lette goed op het teere ver schil. Deze oproep, gesteld in krachtigen Verkiezingsstijl, moet al groote verwon dering wekken. Een onderhandelaar, die in strikt vertrouwen werkt, mag niet wat in geheim convent in beginsel mocht zijn overeengekomen, aan ds groote klok hangen. Hij heeft de resul taten over te brengen aan zijn opdracht gevers, dat is de regeering. In hoeverre de regeering andere instanties betrek ken wil bij het vaststellen van haar houding, hetwelk wenschelijk kan zijn, behoort in dit betoog niet thuis. Maar geen enkel persorgaan, al blaast het nog zoo hoog van den toren, heeft langs een omweg te informeeren, hoe de onder handelaar thans denkt. Echter het mooiste komt nog. Het gerucht omtrent de overeenstemming berust louter op fantasie, heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken in de Eerste Kamer verklaard. De onder handelingscommissie heeft na Paschen 1932 niet meer vergaderd. Deze verkiezingscanard is van zijn vleugels beroofd en kan te ruste worden gelegd. Echter nog een enkel woord over het vraagstuk der verhouding tusschen België en Nederland in het algemeen. Natuurlijk moet deze zaak geregeld worden. Ook mag hoop gekoesterd wor den, dat overeenstemming te een of andere tijd bereikt wordt en dat deze overeenstemming de groote meerder heid van beide volken bevrediging gaat schenken. Groeiend wederzij dsch be grip, hetwelk dunkt ons opgemerkt wordt, zal dit vergemakkelijken. Echter kan de verhouding met België in geen enkel opzicht aan de orde ge steld worden bij deze verkiezing. Dit is geen element, hetwelk er zich toe leent, maar het vraagt thans ook niet in de allereerste plaats de aandacht. Het komt er thans op aan een zoo sterk mogelijk Parlement te krijgen, en daarna een krachtige Regeering. Het vaderland moet opgeheven wor den uit zijn geestelijke en economische inzinking, opdat onze bevolking, als God wil, weer met nieuwen levensmoed wordt bezield en zich van haar nationale en ook van haar internationale taak ten volle bewust wordt. De Nederlandsche natie moet weer gevoelen, dat zij niet losgemaakt kan worden van haar groote geschiedenis, doch dat zij het vervolg hiervan heeft te leveren naar den tijd, waarin zij thans leeft. Daar gaat het bij deze verkiezing om. Een Nederlandsch-Belgisch Verdrag is nu niet in de eerste plaats aan de orde. Dat kan blijven rusten tot betere nationale en internationale omstandig heden zijn geschapen. Daarom werken wij niet mede om verwarring in het leven te roepen. Wil men, wanneer het noodig mocht zijn, een zoo sterk mogelijk Nederlandsch front scheppen, dan moet bij voorbaat elk verband bij deze verkiezing wor den afgewezen. MIDDELBURGS NIEUWE BURGEMEESTER INSTALLATIE OP 5 APRIL a.s. Naar wij vernemen zal de installatie van ?n nieuwen burgemeester van Middelburg, den heer Fern hout, plaats hebben op Woensdag 5 April a.s., des middags om WETHOUDERSVERKIEZING TE MIDDELBURG EEN RECHTSCH COLLEGE. Gisteren heeft in den Middelburgschen Gemeenteraad de wethoudersverkiezing plaats gehad, met het resultaat, dat geko zen werd de heer W. A. den Hollander (A.R.), die echter deze benoeming nog in beraad wenscht te houden. DE DUITSCHE RUNSCHEEP VAART ALUEN DOOR DUITSCHE SCHEPEN? Naar de „Msb." uit Duisburg verneemt, zou volgens mededeelingen van den heet Giehn. leider der N.S.B.O., de Duitsche Rijkskanselier heden een rijkscommissaris voor de Duitsche binnenvaart benoemen, die tot taak zal hebben, in de nooden van de binnenvaart te voorzien. In de eerste plaats zal een verbod van gedwongen ver- kooping van schepen ter voldoening vnn 6chuld, voor den duur van minstens 6 12 maanden worden uitgevaardigd, jerwijl ook de aflossing een jaar kan worden uitgesteld Teneinde schippers, wier schip hersteld moet worden, tegemoet te komen, zal het rijk een bedrag van drie millioen mark te gen een zeer lage rente beschikbaar stellen. De binnenscheepvaart zal worden herzien en de verouderde bepalingen zullen eruit verdwijnen. Verplichte nacht- en Zondags rust zal worden ingevoerd. Wat de kwestie van het sloopen der •heepstonnage betreft, werd reeds onder handeld met verschillende hypotheekgevers. Van Nderlandsche zijde is men reeds be reid voor 35 pet. met een dergelijk Dian ac- coord te gaan. Met de Duitsche banken wordt nog onderhandeld. Het sloopen dient natuurlijk gepaard te gaan met een verbod van het bouwen van nieuwe schepen. Op het Duitsche gedeelte van den Rijn, op de Elbe en op de Oder zullen Duitsche ladingen slechts door Duitsche schepen mo gen worden vervoerd. De ladingen, die uit het buitenland komen, zullen eveneens door Duitsche schepen vervoerd moeten worden. Voor het geheele Duitsche stroomgebied zal een Rijksscheepvaartbond worden gesticht DE NOOD DER ZENDING OVER HET WERK IN DE MINAHASSA WERKSPOOR-DIESELMOTOREN VOOR IRAK EEN MOOI SUCCES Naar men ons mededeelt zijn voor de pijpleiding der „Iraq Petroleum Company" een twaalftal motoren besteld bij de Am- sterdamsche fabriek Werkspoor. Van deze motoren wordt ongewoon veel geëischt. Zij moeten hun werk doen dag en nacht door, in een klimaat waar binnen 21 uur de temperatuur wisselt van het'vries punt tot tropische hitte, in een land waar de woestijnstormen het fijne zand in alle gaten en spleten voeren, op plaatsen ver an alle beschaving, waar vrijwel geen con tact met de buitenwereld bestaat en waar het technisch toezicht pracisch ontbreekt. Dat voor zulk een werk een Nederland sche motor wordt uitverkoren, is een groote voldoening, te meer, daar de normale Werkspoor-motor practisch ongewijzigd wordt gebruikt; de eenige verandering Is. dat hij geheel stofdicht wordt gesloten en alle bewegende deelen onder druk worden gesmeerd. AMSTERDAM DE EMMABLOEMCOLLECTE OPBRENGST 22 600. De opbrengst van de Woensdag 22 Maart te Amsterdam gehouden Emmabloem-collec- te is 22.600 geweest. Gistermiddag vergaderden te Utrecht de Samenwerkende Zondingseorporaties in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen De bijeenkomst was belegd ten einde Zen dingsvrienden op de hoogte te brengen mei den huidigen toestand, wuarin de Zending zich bevindt. Ds. Reijnders, Zendingsdirec tor, opende de vergadering op de gebruike lijke wijze en sprak vervolgens over1 de binnenlandsche actie. Ds. Reijnders herinnerde aan de vergade ringen in 1931, waar hij met Dr. Brouwer heeft gesproken. Het verblijdde hem weer deze „general-versammlungen" te houden met Ds. Croinmelin, overtuigd dat contact zoo noodig is en zoo noodig blijft. Spr. behandelde eerst de ramingen van uitgaven, en liet van 1927—1933 zien den groei hierin en besprak de moeilijkheden, die door de tekorten over 1931 ea 1932 ontstaan. Daarna behandelde hij de raming over 1933, die 1.098.000 bedraagt. En dat ondanks het feit, dat op de ramingen van de zende lingen posten geschrapt zijn, omdat de mid delen ontbreken; ondanks het feit van eeti korting op alle salarissen in Indië en iu Nederland. De oorzaak van de hoogere ra ming is voornamelijk gelegen in de grome bezuinigingen door het Indische gouverne ment toegepast op de subsidieering van onderwijs en Medische Zending. Spr. toon de dit met enkele duidelijke voorbeelden aan. Daarnaast moest de raming verhoogd, omdat zekere vaste inkomsten (voorbeeld: de Deli-Zcnding) in dezen tijd wegvielen en daardoor de lasten grooter werden. Spr. behandelde daarna de inkomsten. Verblijdend is het dat deze van f 786.000 in 1927 stegen tot f 971.000 in 1932. Veler vree» is in die jaren wel zeer beschaamd. Wat zat 1933 brengen? Wanneer men opmaakt een raming van vermoedelijke inkomsten, ge baseerd op de inkoms;en van de laatste jaren, dan is dit niet om daarop geheel te steunen, maar wel om in het oog te hou den de cijfers van de verschillende posten, vergelijkingen te kunnen maken en zop tn de gelegenheid te kunnen zijn gedurende 't geheele jaar elke post van inkomslert goeo in het oog te houden. Spr. besprak nu verschillende deze? posten. Het spreekt van zelf, dat aan het bijeen brengen dezer gelden een breede organisa tie ten grondslag ligt Voordat hij hierover spreekt wil hij een algemeene opmerking, laten voorafgaan, dat bij dezen arbeid du- geweldig groeit en organisatie eischt, het feit blijvend moet onder de oogen worden gezien, dat het zakelijke het geestelijke niét moet verdringen. Het geestelijke leven der gemeenten moet gelijken tred houden met het geven, zal du werkelijk een offer zijn. Alleen een gemeente in de zendingshou ding kan het groeiend werk dragen door haar gebed en offer. Hierin ligt z. i. taak voor de predikanten en hierin teekent zich de weg af tot wat men noemt kerke lijke zending. Wat nu de actie in het vaderland betreft wilde Spr. het allereerst hebben over vei- breeding van de basis. Hoe breeder de basis der gevers wordt, des te minder vaak zal op den duur bij dezelfde menschen behoe ven te worden aangeklopt. Deze verbreeding der basis geschiedt al lereerst door de vorming van een vrijwilli gerscorps, waarmede Oegstgeest al 'n paar jaar bezig is. Doel is het vinden in iedere plaats van ons land van een vertegenwoor diger, die belangeloos de belangen der Zen ding behartigt en het noodige contact legt tusschen zendingsmenschen en zcndings- liehamen in de gemcen-te. Deze actie ligt in de lijn van activeering van gemeentekrach ten. die overal de aandacht vraagt in on zen tijd. Deze verbreeding van de basis geschiedt vervolgens door een rechtstreeksche actte uitgaande van Oegstgeest tot verkrijging van adressen. Behoud en organiseeren van het bestaan de. Spr. deed hier enkele grepen. De Pink- stcrcollecte, die jaren lang niet hooger kwam dan f 35.000, is mede door een bij zondere actie'in de laatste jaren met het Pinksterboekje, geklommen tot f 68.000. Ach tereenvolgerts worden nog behandeld: zen- dingsweek, zendingsblad, zendingskalender, film. Naar aanleiding van de uitgedeelde gra fieken behandelde Spr. nog enkele onder- deelen. Ten slotte zeide hij uit de discussies van 1931 sterk de herinnering bewaard te heb ben dat men besefte de moeilijkheid van het historisch gegroeide, maar vooral aan drong op organiseeren van de afzonderlijke gemeenten. Die kant gaat Oegstgeest meer en meer uit, maar men vergete niet dat het zendingswerk is en moet blijven werk van vrijwillige liefde en dat deze vrijwil lige liefde niet steeds gemakkelijk te or ganiseeren is. Oegstgeest staat open voor gezonde, doordachte kritiek en is dankbaar voor elke wenk die het ontvangt. De discussie moge verhelderend werken, tot zegen van Indië en Nederland beide. Director Ds. D. Crommelin heeft vervol gens gesproken over zijn Reis naar de Minahassa De naaste aanleiding lot de reis van Ds. Crommelin was de beweging in de Mina- hassa, ontstaan door de voorgenomen over dracht der scholen van het Ned. Zendeling Genootschap aan de Indische Kerk. Eon langdurig bezoek werd daartoe aan de Mi- nahassa gebracht in gezelschap van den zendingsconsul Graaf van Randwijck. Daar na werd een bezoek gebracht aan de Sangi- en Talaut-eilanden, waar evenals in de Minahassa de organisatie der zelfstandige fnheemsche Kerk de aandacht vraagt. De veel'jongere zending onder de Karo Bataks in de Bovenlanden van Deli gaf een beeld van verblijdende ontwikkeling te zren. Voor al onder het jongere geslacht is belangstel ling voor het Evangelie ontwaakt, die zich in woord en daad uit; ook heeft de nau were aanraking met de Toba Bataksche kerk inspircerend gewerkt. Het bezoek aan Java heeft bij Spr. de JAARVERGADERING TE UTRECHT Hoe de dreigende moeilijkheden voor het IV!ULO tegemoet te komen Tn de gister te Utrecht voortgezette jaar- •vergadering van den Bond van Clir (M)U loscholen heeft de voorzitter. Ds M van Grieken van Rot'erdam, ter. vergadering verwelkomd, de heeren J. Versluys, oud- secr. en eerelid van den Bond, J Th. R. Sch reuder van Haarlem, voorzitter van de Ver. voor Chr. Mulo en J Hobma van Utrecht, voorzitter van de Ver. van Chr. onderwijzers enz. In de morgen vergadering werd het ver slag van de. penningmeester esse, mej. YV. M v. Loon, van Amsterdam, vastgesteld met een batig saldo'van f 555.06. Gevoegd bij d< saldi van vorige jaren heeft dé Bond thdns ruim f2000 in kas. In de plaats van den aftredenden voor zitter. Ds M. van Grieken, werd gekozen tot bestuurslid Ds J C. v a n D ij k, Ned Herv. predikant te Bloemendaal. De heer N. H e u k e I s van Amsterdam, werd als be stuurslid herkozen. In de middagyergadering heeft de heer K. v. d. Kooi, van Apeldoorn, secretaris van de Ver. voor Chr. Mulo en hoofd een Chr. Muloschool, een referaat gehouden over het onderwerp „Te gevolgen der laatste wetswij ziging voor het (M}Ulo en hoe or aan toegemoet te komen". Spr. acht het een gelukkige greep v£ bestuur van den bond, dat het dit onder werp aan de orde stelde, onmiddellijk na de inwerkingtreding van de wijzigingswet. Ligt het onderwerp dezer inleiding niet zóo zeer in de sfeer van het ideëele, actueelen practisch is het in honge matei en ook de ideëele zijde ont breekt niet geheel, gelijk blijken zal. De overgangs-termiin, door de wet gesteld, is juist geschikt, om tijdig- gereed te zijn voor de aanpassing nan de volle wér king van de nieuwe l>epalingen, overal waar deze aanpas sing noodig en mo gelijk kan zijn. Zonder in retro spectieve beschouwingen te vervallen brengt de billijkheid mede, te erkennen, dat de Regeering eenmaal tot bezuiniging gedwon gen, zoo weinig mogelijk destructief is te werk gegaan cn daarmede getoond heeft de maatschappelijke, waarde van het Mulo- instituut te beseffen. Spr. onderschrijft dan ook ten volle de woorden, waarmede de voorzi'ter der verecniging voor Chr. Mulo de heer J. Th. R Schreuder, ter jaarverga ring dier vereeniging op 23 December j 1. zijn beschouwingen over de wijzigingswet besloot: „Brengt de economische crisis, die de Regeering heefl genoopt, bezuinigings maatregelen te treffen ook voor het Mulo donkere wolken, toch behoeven wij omtrent de toekomst niet al te pessimistisch ge stemd te zijn". Waar de Regeering, ter wille van de be zuiniging zich o.m. genoopt zag in de toe komst tot meerdere concentratie te komen bij het Mulo, kwam zij in dit opzicht diame traal tegenover de lijn van den wetgever van 1920 te staan. Toen was het immers juist in tegenovergestelde richting gegaan; toen was het parool: weg met dc roote scholen en werd de leerlingen- schaal in haar differentiatie toegespitst op de belangen der k I e i n e scholen, zoowel bij het L.O. als bij de Ulo. wat om. de on middellijke splitsing van de dubbele l.o.- d. kooi scholen in de groote steden en de opening van talrijke kleine Muloscholcn op hei plat teland tengevolge had. Nu met dit systeem moet worden gebro ken. is het verklaarbaar, dat (ie kleine Muloscliolen haar bestaansmogelijkheid in geperkt zagen, terwijl die der groote daar- en'egcn eonigermate werd verruimd, waar van spr. aan de hand van de jongste ge gevens voor'de Chr. Mulo-scholen in bijzon derheden de gevolgen nagaat. In dezelfde richting werken de verscherp te eischcn voor de bezetting der hoogere Muloklasscn, waardoor met name de kleine scholen in de .gemeenten in het gedrang kunnen komen, gelijk spr. met voorheelden aantoont. Erkentelijk moet men daarom zijn dat ook in dit opzicht voor de bestaande scholen de Rijksvergoeding nog n i e t ver loren behoeft te gaan. indien aan de ver scherpte eischen in eenig jaar niet kan worden voldaan, aangezien er na de beide overgangsjaren nog drie achtereenvolgende jaren tijd is, om zich op de nieuwe eischen in te stellen, mits het leerlingental niet daalt beneden "het drievierde van de nieuwe verzwaarde eischen. Komend tot de vraag, wat er gedaan kan worden om aan de dreigende moeilijkheden tegemoet te komen, geeft spr. eenige wen ken, waarbij hij vooral een 7-tal dingen wil onderstrepen: le hel betrekken van de-1e Uloklassen in de opleiding voor H.B.S, gymnasiun lyceum, blijkens jarenlange ervaring als brugklassen onovertrefbaar; 2e wegneming van de oorzaken, waardoor vooral de tweede Muloklasscn, met name in de groote steden worden gedund; 3e overgang, waar zulks nog niet geschied de, van den driejarigen naar den vierjari gen cursus; 4e uitbreiding van het aantal vak-uren, zoo noodig voor rekening van de schoolkas; 5e het vinden van een middel, om de scholen in de gelegenheid te stellen, des noods door suppletie van het wachtgeld voor rekening van de schoolkas een op wachtgeld komende leerkracht aan te hou- 6e bevordering van het beginsel der streekscholen op het pla'teland; 7e waar het maar even kan, moet elke gelegenheid worden aangegrepen om de kerkelijke gedeeldheid op het gebied van Chr. Mulo op te heffen en bij opening vi nieuwe scholen te voorkomen. Dit is, zoo besluit spr., de weg naar een gezonde concentratie en dien weg moet 't op, tot versterking van de Prot. Chr samen leving, tot een gezonde verdere uitbouw van het Chr. Mulo Indien wij, aldus spr. hiertoe onder trouwe samenwerking van alle posi tief Chr. groepen kunnen komen, dan zal er winst voortkomen uit verlies; uit ver drukking groei: dan zal er, ondanks de on gunst der tijden, onder Gods zegen, voor 't Chr. Mulo nog een sehoone toekomst zijn weggelegd. (Instemming). Op dit referaat volgde een zeer levendige discussie, waaraan acht personen deelna men. Nadat de heer v. d. Kooi de gemaakte opmerkingen had beantwoord, dankte de voorzitter hem voor zijn leerrijk en zakelijk alsook eerlijk betoog. De heer K Brants, van Haarlem, hoofd inspecteur in de vierde hoofdinspectie, die een deel van de middagvergadering bijwoon de, heeft een enkel woord tot de aanwezigen gericht, waarin hij zijn vreugde uitsprak over den groei van het Chr. Mulo en de be- tcekenis van dit onderwijs voor de maat schappij kort onderlijnde. Onder luiden bijval benoemde de vergade ring Ds v. G riek en tot ecre-voorzittér Deze liet zich deze onderscheiding gaarne welgevallen en sprak als zijn hoop uit, daf het Mulo nimmer van karakter veranderen zal en dat God den Bond ook in de toe komst zegenen moge. Nadat gemeenschap pelijk was gezongen Ps. 1001 heeft de heer Brants de geanimeerde vergadering met dankgebed gesloten. meest diepgaande indrukken achtergelaten, doordat hij daar het meeste persoonlijke contact verkrijgen kon, zoowel met tal van oude bekenden als met vooraanstaanden buiten den kring der Christen Javanen. Bij een overzien van alle reisindrukken en vergelijking daarvan met vroegere ervarin gen, werd Spr. het meest getroffen door een geheel veranderde instelling zoowel bij do Inheemsehe Christenen als bij de zendelin gen. Niet meer de Zending heeft de cen trale leidende positie, maar de Inheemsehe Christengemeente, de jonge Kerk; dit is hei beginsel waarvan overal moet worden uil gegaan, al vindt de verwerkelijking daar van nog niet overal gelijkelijk instemming, en is de toepassing afhankelijk van de mate van ontwikkeling der verschillende volksgroepen. l)e Inheemsehe Kerk en de opbouw daarvan is overaj richtsnoer, en naast die Kerk staat de Zending gereed toi hulp en raad. Deze nieuwe, instelling wordt met blijd schap begroet, daar zij geestelijke winst Oe- teekent. Als bewijzen daarvoor noemt Spr. meerdero innerlijke toenadering tusschen zendelingen en Inheemsehe Christenen, .en bij deze laatslen een groeiend verantwoor delijkheidsgevoel zoowel ten opzichte van de eigen gemeente als tegenover de niet- Christen-volksgenooten, dan een meer pei- soonlijke verwerking en toeëigening van het Evangelie, en ook een grootere eenheid on der de Inheemsehe Christenen. Verblijdenu is vooral ook de groeiende toenadering tus schen de volkskerken, die op de zendings- terreinen ontstonden en de fnheemsche groe pen der Indische Kerk, die zich nu. dana zij het gewijzigde standpunt door het kerk bestuur ingenomen, tot zelfstandige kerken gaan ontwikkelen. Ten slotte wees Spr. er op dat de taan van de Zending door dit alles nog lang niet is afgeloopen; alleen een blik op de getals verhouding (1 Christen op 60 bewoners van den Indischen Archipel) toont dit overtui gend aan. Wel wijzigt zich die taak en stelt steeds hooger eisrhen aan de zendelingen. De totaal indruk van Spr.'s reis was ne slist hoopvol: materieel staan de persper tievcn der Zending natuurlijk ook ond*r den invloed der malaise, maar de arbeid zen is over het algemeen bloeiend en stemt tot groote dankbaarheid. Gemengd Nieuws GASONTPLOFFING OP DE MIJNEN Men meldt ons uit Heerlen: Hedenmorgen omstreeks 7 uur vond in de pompenkamer van het stikstofbindines bedrijf der Staatsmijnen te Lutterade, ten gevolge van een breuk van een machine, een gasexploisie plaats, waardoor vrijwel alle ruiten \en het gebouw sprongen, ter wijl zelfs ramen werden weggeslagen. Hel nastroomende gas sloeg met een grooten vlam brandende uit het dak. Door het stopzetten van het bedrijf en sluiten van den gastoevoer werden de vlam men gedoofd. Voornaamste Nieuws* fblz 1> Vergadering der Samenwerkende Zendings Te Breda hee.'t een ontzettend liefdesdrama plaats gehad, waarbij een jongen en een meisje zijn verdronken. Rlz 2. De volmachten voor Hitier, De opening an den Pruisischen Landdag, Duitschland en het Japansche mandaat. Hedenmorgen is op 48-jarigen leeftijd te Oegstgeest overleden Prof. Dr. A. Eekhof, hoogleeraar te Leiden. fblz 5) De Roode Marine VII. Voordracht van de Hooge Raad tot benoe ming van een Raadsheer in de vacature-Mr. Blz De Eerste Kamer heeft de behandeling van de begrooting van Economische Zaken eii Arbeid voortgezet Het bijblad LAND- EN TUINBOUW bevat Praatuurjte. Fruitteelt. Behoud aardappelrassen. GEEN OUD, VERLEGEN GOED moet het zijn. Voornamelijk niet bij een ge neesmiddel, waarbij de kwaliteit en werking ongunstig beïnvloed worden door de oudheid. Daarom moet U „Aspirin-tabletten" alleen in de voor Holland bestemde origineele ver pakkingen fuerkenhaar bij de buisjesverpak king -an 20 6tuks aan den oranjeband en bij de verpakking van 2 tabletten aan het oranje- zakje) koopen. Dan heeft U de zekerheid geen oud goed te ontvangen. (Adv.) Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Onmiddellijk werd met het oprui- mingswerk begonnen. Het bedrijf zal nd eenige uren kunnen worden hervat Verzekering dekt de schade. ONTZETTEND LIEFDESDRAMA JONGEN EN MEISJE VERDI.ONKEN. Men meldt ons uit Breda: Op den Academiesingel alhier heeft zicfi gisteravond een tragische liefdesgeschiede nis afgespeeld, waarbij het 20-jarig meisje R., uit Ginneken, en de 21-jarige jongeman O., uit Terheiden, om het leven zijn geko men. Het meisje had eenige dagen geleden haar verloving met den jongen verbroken. Gister avond ontmoette zij hem op den Academie singel. De jongen sprak haar aan, tenge volge waarvan een woordenwisseling- ont stond. Tijdens deze woordenwisseling sprong het meisje plotseling te water. De jongen wilde haar te hulp komen en sprong onder hulpgeroep eveneens te wafer. Voordat omwonenden te hulp waren ge sneld, waren.beiden in de diepte verdwenen. Na een kwartier werden de lijken opge haald. DE DOODELIJKE DARtp. Jongeman gestikt, moeder behouden. Te Gorinchem werd de politie 's morgerts gewaarschuwd dat zich een geval ran gas- verstikking had voorgedaan in de woning van Jonkman in de Nieuwsteeg. Toen de politie de woning binnentrad, bleek g.en gaskraan open te staan én vond men de échtgenoote van J. zittend op haar stoel, terwijl haar 24 jarige zoon op den grond lag. Met behu'p van zuur stofapparaten werd door een inmiddels ont boden geneesheer getracht de levensgeesten weer op te wekken, hetgeen bij de G0-jarige moeder gelukte. De zoon bleek echter reeds overleden te zyn. Er wordt door de politie onderzoek ingesteld. INDIEN U ZICH REEDS THANS ABONNEERT ONTVANGT U 18 cent per week 0 f2.35 per kwartaal ABONNÉ'S OP TE GEVEN AAN DE ADMINISTRATIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1