BINNENLAND. Schoolnieuws. MAANDAG 20 MAART 1933 VERBOND VOOR NAT. HERSTEL DE HOUDING VAN PROF. Dr PIERSON Naar aanleiling van de aan de pers ver strekte mededeeling van het Verbond voor Nationaal Herstel, als zoude het uittreden van prof. dr J. L. M. Pierson in verband staan tot zijn ontslagaanvrage als buitenge woon hocgleeraar, geeft prof. Pierson ons de volgende uiteenzetting der feiten: I-let Verbond voor Nationaal Herstel heet te eind 1932 nog Contact Club, daarvan was ik lid. Dt-ze club \an ongeveer gelijkgezin den had geen politieke aspiraties. Zonder mijn inptlirviicn is deze club ges.n'voi uit de asc.h is Verbond voor Nationaal Her stel geboren met de beginselverklaring, geen nieuwe politiike partij te willen zijn. Blijkens candidaatsteBing is het dit nu wèl. De voorzitter van do Contact Club, de secre taris van het Verbind en de secretaris van het college van '.u;muren van het Fonds ter bevorieriug van Indologische Studiën aan de Rijksuniversiteit to Utrecht, zijn een en dezelfde persoon. Ziedaar het verband. Telefonisch word mij gevraagd mijn naam onder een manifest te mogen plaatsen tegen de algemeene gezagsondermijning. Ik stem de bier volgaarne in toe, maar wist niet dat dit manifest uitging van de herr Contact Club. Kou werkelijk Nationaal Her stel is niet gebaat bij een nieuwe partij, die-verwarrend werkt en de stemmen ver snippert. Een waarachtig Nationaal Herstel meet zoeken naar wat de bestaande natio nale i var tij en bindt om zóó de veelal onbe langrijke tegenstelling te doen verdwijnen. Ook om deze reden ben ik, als fascist, lid van geen enkele partij. EEN FRIESCH-NATIONALE STRIJDVEREENIGING Men meldt ons: Onlangs is te Leeuwarden een „Friesoh- nationale strijdvereeniging" opgericht, die den naam draagt van De Swarte Heap. Deze naam werd ontleend aan den z.g. Aru- mer Zwarte Hoop, die in de 15e eeuw, ge durende de Friescli-Hollandsche oorlogen, Friesland tegen Holland verdedigde. Deze nieuwe strijdvereeniging is van mee ning, dat de strijd voor de vertrapte rech ten van het Friesche volk te bescheiden en behoedzaam wordt gevoerd en teveel een uitsluitend cultureel karakter draagt. Zij zal dien strijd voeren met alle middelen, die zij geschikt oordeelt. Haar grondslagen zijn: 1. De politieke opbouw der Germaansche staten moet organisch zijn, cLw.z. op den grondslag van de bestaande volken. 2. Het Friesche volk heeft als eigen Ger- maansch volk recht op autonome ontwik keling. 3. Het historisch verband met andere Germaansche volkeren zal niet veronacht zaamd worden. Als symbool is gekozen het witte joelrad op een zwarte vlag. Men zal beginnen met het voeren van actie voor een autonoom Friesland. DE WIJZE ZETTER DE TYPOGRAAF VERBETERT DEN MAGISTRAAT De IJmuider Federatie noemt, zeer onde mocratisch. de werkwilligen „onderkrui pers"; hoewel de Ghr. Bond een collectief contract met de reeders afsloot. Als straks de Federatie hetzelfde en op dezelfde voor waarden doet, dan zijn haar leden natuur lijk geen onderkruipers, a] staken enkele communisten misschien door. Hoe het zij, de Federatiemenschen hebben de werkwilligen zooveel mogelijk gemoles teerd, geplaagd, gesard en kwalijk bejegend. Gevolg daarvan is blijkbaar geweest, dat sommige werkwilligen zich een revolver hebben aangeschaft om zich desnoods te verdedigen als er geen beschermende poli tie in zioht is. De Federatie en met haar de Roode pers kent nog het kunstje: stuivertje wisselen! Als werkwilligen mishandeld worden, dan heet het: wie niet hooren wilof onder kruipers krijgen gezelschap, of zooiets.Maar als werkwilligen zich wapenen en zich niet laten mishandelen, dan treden zij „provo- ceerend" op, en komt het „tot een handge meen, waarbij de onderkruiper een stevig pak slaag oploopt". tDe vredelievende leden der Federatie hebben dat dreigen of schieten met een re volver natuurlijk niet uitgelokt? En de lei ders zetten nimmer hun menschen op? Maar als zoo'n „onderkruiper" een stevig pak slaag oploopt" (men voelt, hoe de re dactie in haar vuistje lacht), dan vraagt een raadslid aan den Burgemeester of deze wel bescherming verleent tegen „dreigende werkwilligen"? De wijze zetter aan de roo de pers maakt er echter van „welke maat regelen zijn door u getroffen ter bescher ming van een zoo groot gedeelte der inge zetenen, hij de staking betrokken, tegen met revolvers bedreigde Averkwilligen". De volgende dag komt er dan een ver betering: „Natuurlijk vroeg Van der Veer niet om bescherming tegen „bedreigde", maar tegen met revolvers „dreigende werkwilli gen". Neen, natuurlijk behoeven werkwilligen niet beschermd te worden. Doch, waarom is hier geen sprake van „onderkruipers"? Daardoor vergiste de zetter zich natuur lijk. Of, had hij eigenlijk toch gelijk? DE INDISCHE BELASTINGEN Het Centraal Kal voor eenigen tUrt g werking der statistiek van de Inkomstenbelas ting over 1030. De statistiek is afgeslo 1 Jan. 1932, een jaar. na afloop van het opgelegd. De cijfers zün van waarde, omdat ze een in zicht geven in de grootte en verdeeHng van het inkomen der mindere militairen, daar deze deed. Aan deze cijfers is het volgende ontleend: >elastbaro inkom ïrden 4.042.0 eg f 1.899.105.570 lelastingplichti- ler Europeanen ret inkomen der mindere militairen, daar deze niet in de inkomstenbelasting worden aange slagen). Van deze 94.684 belastingplichtigen iadden 91 '«.eer d 100.000; 1X276' mM middelde inkomen per peann bedroeg f 5.735. Het belastbare inkoi 100.000, doch een inkom men van f 15—5( in f 10—25.000. 1 belastingschuldig Gemiddeld bedroeg het inkomen f 825 per be lastingschuldige. Het aantal in de inkomstenbelasting aange slagen Inlanders bedroeg 3.501.207. ZfJ vormer echter slechts een deel van deze bevolkings groep. daar de landrente-pltchtlgen op Java er Madoera en in de Buitenbezittingen, voor zoo ver zö alleen inkomsten uit den grond trekken en de Zelfbestuurs onderhoorigen buiten deze —300.000 geen be landaard voorkom f 25100.000: 23 .stingpllchtigen i. In de Ink. In de groep 1 in hoofdi S f 988.287.431 an gaat. kan f 100 dez f 10—25.0C (ezel. opce zön d. aanslag niet afgetr de statistiek worden op volgt over de drie land f 16.460.68i islag v lastlngpllohtiger f25.000. Van het door Europi deel werd bjjna 31 pet. door i aangeslagenen opgebracht- Kerknieuws NED. HERV. KERK Bedankt: Voor Den Bommel (Flakkee) J Haring te Giessendam-Nederhardinxvcld Voor N ij kerk (vac.-P. J. van Melle), S, Goverts Jr., te Gameren CHR. GEREF. KERK Bedankt: Voor Baarn, L. S. den Boer, te Leerdam. HULPPREDIKERS In Ie laatste jaren is in de Gerïf. TGrken het instituut van hulpprediker op don voor grond gekomen. In de „Amst. Kerkbode" schrijft Ds. J. L. Schouten, predikant der Geref. Kerk te Amsterdam, o.m. liet volgende: „Het komt ons voor, dat wij dat hulp predikerschap niet moeten gaan uitbreiden, vooral geen pogingen moeten doen, om er een ambtelijk karakter aan te geven, en het daardoor tot een blijvend instituut in onze Geref. Kerken te maken. „Daar zijn al vragen en voorstellen in die chting gedaan, maar naar onze overtui ging moeten wij dien weg niet op. „Een hulpprediker is een candidaat, die een bepaalde Gemeente voor een bepaal den tijd wordt aangesteld, om hulpdienst te errichten bij de prediking en bij allerlei anderen ambtelijken arbeid. Het behoeit geen betoog, dat het werk van zulk een hulpprediker principieel onderscheiden is van dat van een dienaar des Woords. Maar 't behoeft evenmin betoog, dat dit onderscheid door de meeste leden der Gemeente uit het oog wordt verloren. Dat moet op den duur leiden tot onderschatting van den ambte lijken arbeid, waardoor èn het kerkelijk be sef èn het geestelijk leven in de Gemeente schade gaan lijden. ..Wanneer een Kerk meent, dat zij zich met zulk een hulpdienst wel redden kan, levert zij daardoor het bewijs, dat zij den ambtelijken arbeid niet in zijn ware be- teekenis doorziet „Als het onderscheid tusschen niet-amb- telijken en ambtelijken arbeid uit het oog wordt verloren, dan kan dit niet anders dan schade berokkenen aan het Kerkelijk en geestelijk leven. „Als men nu in sommige Kerken zulk een hulpprediker ook nog tot ouderling gaat benoemen, dan maakt men daardoor de ver warring nog grooter. ..Door deze benoeming tot ouderling krijgt toch zijn werk, dat hij als hulpprediker ver richt, geen ambtelijk karakter. Zoo'n can didaat wordt maar voor korten tijd aange steld voor allerlei werkzaamheden, die niet met het ouderlingschap in verband staan. Wordt hij nu tot ouderling benoemd, dan ■ordt daardoor de gedachte gewekt, dat hij anders niet als hulpprediker zou kunnen op treden, en wordt de schijn gegeven, dat zijn arbeid daardoor een ambtelijk karakter krijgt. „Wij zijn van oordeel, dat het aanstellen an hulppredikers een uitzondering moet blijven. ,3ij ziekte van een dienaar des Woords, op plaatsen waar veel Evangelisatiewerk valt te verrichten, en in groote steden kun- hulppredikers onder leiding van een dienaar des Woords of een consulent uitne mende diensten bewijzen, en kan het ver richten van dergelijke hulpdiensten ook voor de practische vorming van aanstaande dienaren des Woords een rijke winst afwer pen. „De vragen en de voorstellen om de moge lijkheid te scheppen, dat hulppredikers ook ambtelijk kunnen optreden, moeten echter, inziens, om principieele en practische redenen worden ter zijde, gelegd". Ds. P. GROOTE Pz. Ds. P. Groote Pzn., de bekende emeritus predikant der Evang. Luthersche Gemeente te Amsterdam, tegenwoordig wonende te Hilversum, deelt mee, dat hij, op ernstig advies van zijn geneesheer, althans voorloo- pig van het vervullen van preekbeurten moet afzien De 80-jarige mocht in 1932 nog 37 malen in den predikdienst optreden. OM DE PASTORIE Middachten en Ellecom. De kwes tie tusschen het kasteel Middachten en de Ned. Herv. Gemeente van Ellecom is nog niet opgelost. Nu Ds. B. de Jong naar Medemblik vertrok, staat de pastorie leeg. Inmiddels biedt Middachten het hui? publiek te huur aan: het tuinhek is van een ketting met slot voorzien, terwijl een bord met het opschrift „verboden toegang" is aangebracht. De Kerkvoogdij echter, de Kerkelijke Gemeente beschouwend als de rechtmatige eigenaresse, heeft Ds. de Jong gesommeerd, den huissleutel aan haar af te geven. Zij meent, dat volgens de Regle menten de sleutel aan den president-kerk- 'oogd moet worden ter hand gesteld, van wien de predikant hem indertijd ook ontving. Dat deze functie niet meer door denzelfden per- Graaf Bentinck van Middachten) wordt vervuld, doet naar de opvatting der Kerk voogdij niet ter zake. Ds. de Jong heeft getracht de klip te om zeilen. Hy stuurde den sleutel naarden Burgemeester van Rheden, misschien in de hoop dat deze als arbiter in het geschil zal optreden. GOEDE VRIJDAG-HERDENKINGSDAG Dcor het Comité „Goede Vrijdag-Herden kingsdag" (voorz. W. Mulder, Den Haag; secr. J. A. van Putten, Amsterdam), in de volgende circulaire aan de Kerkeraden der Ned. Herv. Kerk verzonden: „Aangezien er in den laatsten tijd in alle Christelijke kringen een toenemende neiging te bespeuren valt om den Goeden Vfydag meer dan voorheen, gelijk te stellen met de andere Chr. Feestdagen, veroorlooft ons Comité zich, in verband met de U toegezonden circulaires in 1929 en 1930 benevens ons schrijven aan de Classicaal-Besturen in 1931, nogmaals ernstig verzoek tot U te richten om den Goe den Vrijdag meer wijding te geven, door op dien gewichtigen dag de Aannemelingen te willen bevestigen in den morgendienst, en dr<s avonds het Heilig Avondmaal te bedienen, waaraan de nieuwe lidmaten dan mogen deel nemen. Dit zal voor hen en wellicht voor velen hunner familie een onvergetelijke dag zijn, en de sterfdag des Heeren zal voorzeker beter tot zijn recht komen'.' Het Comité vertrouwt, „dat deze daad te vens de éénheid tasschen de Gemeenten der Ned. Hervormde Kerk nog zal bevorderen". „LAATSTE OVERDENKINGEN" Van wijlen Prof. L. Lindeboom is onder bovenstaanden titel bij de N.V. „De Graafschap" te Aalten een bundel van 22 meditaties verschenen. Toen de hoogleeraar ziek werd, droeg hij Prof. Dr. T. Hoekstra op deze Overdenkin gen, die vroeger in de „Wekker" versche nen, te bundelen en uit te geven. Hij had gehoopt, dat hij de verschijning nog beleven zou. Echter werd hij. 4 Januari 1.1. door den dood weggenomen. Zoo spreekt nu, ook door deze uitgave, de heengegane geliefde en ge- eerde strijder voor zijn Heere en Heiland nog na zijn dood. Deze medidaties gaan alle van een woord uit het Nieuwe Testament uit Ze zijn kort en krachtig, tegelijk duidelijk, ernstig ver manend en teeder vertroostend. Zeer velen zullen zij welkom zijn. In de goedverzorgde uitgave is een foto van Prof. Lindeboom, ten voeten uit, opgenomen. KERKELIJKE JAARBOEKJES Na de vroeger vermelde werden nog de vol gende Jaarboekjes 1933 van Geref. Kerken ontvangen: Amsterdam-West (Sloterdijk), saai gesteld door J. J. Hageman en Ds. Y. van d< ,Zee, met medewerking van de „Kerkblad' commissie. We vinden hier verslagen, statii tieken (zelfs betreffende de viering van hi H. Avondmaal) van Kerk en Vereenigingsle- ven, waarna het officieel gedeelte met vens van het Kerkelijk- en Vereenigingsleven volgt. Het zielental, 2370, is sinds 1929 met 210 achteruitgegaan, als gevolg van het feit, dat in Mei 1931 het Staatsliedehkwartier naar Amsterdam overging. Rotterda m-Z u i d (Katendrecht)uitg. D. Meenks, geredigeerd door T. Jongeling, M. Sarelse en B. Wilschut. Dit Jaarboekje be paalt zich tot de vermelding van uitvoerige gegevens oip de terreinen van Kerk eenigingen. Vooral Evangelisatie, Onderwijs en Jeugdactie beslaan een groot gebied, op intensief gearbeid wordt. Tenslotte is op genomen een 7de hoofdstuk over de „Geschie denis van de Kerk van Katendrecht". GUTENBERG-BIJBEL De beroemde Pelpliner Gutenberg-bijbel, welke een millioen waard moet zijn, zal door de Poolsche T peering als „eigendom van het gansche volk" aan de Nationale Bibliotheek te Warschau worden toege voegd. indien een volksinzameling de be- ooodigdê koopsom bijeenbrengt. Gelukt dit echter niet, dan zal bet kostbare stuk naar liet buitenland verkocht worden. SCHETSEN VOOR BIJBELSCHE GESCHIEDENIS Deze bekende uitgave van Mazijks Uitge versbureau te Rotterdam, verschijnt op go- gelde tijden. Sinds onze laatste aankondi ging ontvingen wij weer een achttal schet- ten. Thans wordt Jezus' lijden behandeld; de inteekenaren kunnen er dus al direct profijt van hebben. Velen maken van deze schetsen een ijve rig en dankbaar gebruik en datf verdienen zij ten volle. Wij blijven ze warm aanbe velen. EVANGELISATIE Ds. W. A. Hoek, Ned. Hervormd predi kant te Amsterdam, heeft wegens te druk ke werkzaamheden het directoraat der Hervormde Stadszending aldaar tegen 1 Mei a.s. neergelegd, om weer als te voren zich geheel aan het predikambt te kunnen wijden. Ds. TI. M Sasse, voorheen predikant Ce 's-Heerenberg, en sinds 15 Maart 1931 hulp prediker te Amsterdam, zal Ds. Hoek als directeur der Stadszending opvolgen. INWENDIGE ZENDING Conferentie voor I. Z. Dit jaar zal van 1821 Juli a.s. te Barchem de Con ferentie voor Inwendige Zending worden ge houden. Het thema der conferentie luidt: „De Christen in het volle leven van onzen tijd". Het programma is als volgt: Dinsdag 18 Juli 1930 u.: Opening door den voorzitter, Ds. A. J. Roozemeyer, Am sterdam. 20.u.: „Geloofsbezit", mej. Dr. A. Snethlage, Amsterdam. Woensdag 19 Juli 10.u.: Godsdienstoefe ning, mej. Ds. A. J. van den Ban, Vlissin- gen. 10.30 u.: „Groote bewegingen van n tijd (communisme, fascisme enz.); wat willen zij?" Mr. N. Stufkens, de Bilt 16 30 u.: „De beteelcenis der Federatie", mej M. W. Barger, Zeist. 19.30 u.: „Onze hou ding tegenover de groote bewegingen van onzen tijd: wat wil het Evangelie?", Mr. N. Stufkens, De Bilt. Donderdag 20 Juli 10.u.: Godsdienst oefening, mej. Ds. A. J. vab den Ban, VIis- m 10.30 u.: „Christian Science". Dr. O. Norel, Amsterdam. 16.30 u.: „Bewe gingen van Actief Christendom", Jhr. M. C. T. van Lennpp, Bussum. 19.30 u.: „Wat leeren ons de opgravingen in Mesopota- mië?" Prof. Dr. F. M. Th. Böhl, Leiden. Vrijdag 21 .Tuli 9.30 u.: „Zendingswerk zaamheid op Nieuw^Guinea'j Zendeling F. J. F. van Hasselt, Breukelen. 10.30 u.: Slotrede door den voorzitter. ZENDING Zendingsprofessor. Op de vraag wat de voorrang moest hebben, een hoog- leeraarszetel voor zendingstheorie en zen dingsgeschiedenis of een hoogleeraarszf tel elenctiek (wetenschap der weerlegging de niet-Christelijke godsdiensten) heb ben de Geref. missionaire predikanten on Java aan de curatoren der Theologische School van de Geref. kerken te Kampen met eenstemmigheid geantwoord, dat naar hun oordeel, „d'e benoeming van een pro fessor in de Zendingstheorio en Zendings geschiedenis zeer beslist den voorrang moet hebben". Een breedvoerig rapport, opgesteld door Dr F. L. Bakker, docent der opleidings school te Djocja, licht dit oordeel toe. De redacteur van Het Zendingsblad der Ceref Kerken, Dr. W. Breukelaar te Santpoort, ver klaart in het jongste nummer van dit or gaan, „geheel met dit oordeel accoord" te gaan. De komende Generale Synode der Geref. Kerken zal met een en ander onge twijfeld ernstig rekening houden. GIFTEN EN LEGATEN To Westerbork (Dr.) ontvingen de Diaconieën der Ned. Herv. Gemeente en Geref. Kerk, elk 1000.als legaat van wijlen Mr. L. Nysingh Kymmell, in leven kantonrechter te Meppsl. PROF. DR. A. EEKHOF Prof. Dr. A. Eekhof, hoogleeraar in het Geref. Protestantisme aan do Leidsche Uni versiteit is ernstig ziek. Hij is lijdende longontsteking. Zijn toestand geeft voorloo- pig geen reden tot bezorgdheid, VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. De Senaat zal Maandagmiddag 27 Maart a.s. in het Kol. Instituut in plechtige zitting bijeenkomen ter herdenking van Prins Willen: I. Na een openingswoord van den Pector- magnificus, Prof. Dr. D. H. Th. Vollonhoven, zal Prof. Dr. A. A. van Schelven een rede houden over: „Prins Willems geloof en gods- dienstpolitiék". BIJZONDERE LEERSTOELEN De Senaat der Rijksuniversiteit te Utrecht heeft zich met een adres gericht tot den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, waarin spoedige indiening verzocht van een voorstel tot wijziging der H. O.-Wet ten aanzien van het instituut der bijzondere leerstoelen. Adr. acht het noodzakelijk, dat waarbor gen tegen misbruik van dat instituut teld. De kans, dat bijzondere leer stoelen wordien gevestigd voor vakken, die naar het oordeel der betrokken faculteiten niet voor een professoraat in aanmerking komen, behoort z.i. te worden uitgesloten. Voorts wordt herinnerd aan cTe voorstel len van den onderwijsraad van 1928, waar in de gedachte is ontwikkeld, dat de bij zondere leerstoelen ook door lectoren kun nen worden bezet. „F.Q.I." TE KAMPEN Voor bovengenoemd Studentencorps aan de Theol. School te Kampen, trad Dr J. W A. Schouten, van Arnhem, op met het onderwerp: „Evolutie". Spr. beperkte zich tot het evolutiepro bleem in de biologie. Het gaat dan vraag, of de eene soort in een andere kan overgaan, of individuen, die wij tot een soort B rekenen, kunnen afstammen individuen, die de soortkenmerken A ver- toonen. In de vorige eeuw heeft Darw' dezen overgang verdedigd. Het Darwinisme was niet bestand tegen het voortgezet tisch natuuronderzoek, en evenmin het Lamarckisme en de mutatietheorie vai Vries. Al bleken deze pogingen om de lutie te verklaren onjuist, toch wordt ook thans nog de evolutieleer aanvaard door de overgroote meerderheid der biologen. Men voert voor de evolutie gronden aan uit de systhematiek, de embryologie. De waarnemingen, deze argumenten zijn ontleend, zijn niet strijd met de opvatting, dat de afzonderlijke soorten zijn geschapen. Van veel belang de vraag, wat de palaeontologie aan het licht brengt. Sommigen meenen, dat men uit de fossielen de evolutie kan bewijzen. Deze bewijzen zijn weinig overtuigend. Wel gebleken, dat de ouderdom der aarde grooter is dan velen vroeger hebben ge meend. Dit maant tot groole voorzichtigheid wanneer men wil extrapoleeren uit waar nemingen, die in een halve of een heele eeuw tijds verricht zijn. Uit de Heilige Schrift blijkt duidelijk, dat de geheele levende wereld niet uit één enkele oercel ontstaan is. De vraag of een soort A in een soort B kan overgaan is echter een biologisch probleem. Wanneer die evolutieleer zich aandient ïls een apriorisme, -is natuur-wetenschappe- lijk verdere discussie uitgesloten. Alleen kan men er tegenover den tegenstander zijn verwondering over uitspreken, dat 't ontstaan van nieuwe soorten nog nooit 1. waargenomen. Wanneer de evolutie echter een natuurwetenschappelijke theorie wil zijn, dan moet zij volgens de inductieve methode getoetst worden aan de waarne mingen. De conclusie is dan, dat voldoende bewijzen ontbreken. Geen enkele waarne ming is in strijd met de opvatting, d'at God bij de toebereiding der aarde de afzonder lijke soorten heeft geschapen. Nadat Dr Schouten verschillende vrageis beantwoord had, sloot de praetor de bijeen komst. CHR. MIDDELBAAR ONDERWIJS De Vereeniging van Leeraren bij het Chr Middelbaar Onderwijs houdt 12 en 13 April a,s. te Utrecht haar jaarvergadering. Op Woensdagavond 12 April is er in het gebouw der C-hr. H.B.S. een avondvergade ring. Voorts worden op Donderdag 13 April tal van sectievergaderingen gehouden en excursies gemaakt, waarna een gemeen schappelijke middagvergadering volgt. HET MIDDELBAAR ONDERWIJS. Bij J. B. Wolters te GroningenDen Haag —Batavia kwam uit: „Het Middelhaar On derwijs (wenschen en mogelijkheden)" door Dr. W. J. Kolkert Jr. De schrijver, wiens publicatie reeds verschenen is in de Juli- Aug. afleveringen 1932 van het tijdschrift „Antirev. Staatkunde" handelt hier aller eerst over de principieel-staatkundige zijde van het vraagstuk. De samenvatting van zijn beschouwingen moge uit het volgende blijken: Ook het Middelbaar Onderwijs is een be langrijk gebied der cultuur. Er zijn twee culturen, de autonome en de heteronome, die in het leven van enkeling en mensch- heid om den voorrang strijden. Er is dus ook tweeërlei beginsel in het schoolonder wijs als wezenlijk dee] der gezinsopvoeding. In een gemengde bevolking als die der cul- tu urstaten hebben beide soorten van on der-j wijs gelijk bestaansrecht: vrij, naast elkan-j der, uitgaande van een vereeniging als or ganisatie van gelijkgezinde ouders. Openl baar Staatsonderwijs is in den tegenwooif- digen tijd du? een anachronisme- De kin do ren uit beide cultuurkringen kunnen alleen op de eigen vrije school beginselvast ond/:r yvijs ontvangen. Niet de verdeeldheid, ma/ir integendeel de diepere eenheid de-s volks fin "olkomen gelijke rechtsbedeeling wordt fil- oo bevorderd. In elke schoolgemeenschap, .ïaar 't beginsel van het vrije onderwijs In gericht, zijn twee belangenkringen als orga nen te onderkennen: de vereeniging der geestverwante ouders (met de leerlingen) en het leerarencollege. Voor normale, gezon de samenwerking stellen beide hun eigen voorwaarden. Afzonderlijk onderwijs voor jongens en meisjes is vooral in de rij pings jaren hegins&leisch voor beide soorten van vrije scholen. Vervolgens bespreekt Dr Kolkert den pae- dagogisch-teel inischen bouw van het M.O. Na uiteengezet te hebben, dat niet de rechtr ache partijen alleen de onderwijstegenstel- lingen uit den weg ruimen moeten, maar <Jat van beide zijden, vrijzinnige zoowel als rechtzinnige, in dien weg de natonale vrede op onderwijsgebied door waarachtige bevre diging gezocht moet en kan worden, be toogt hij, dat meer dan tot nu toe de M.S.- typen en da aanleg van de leerlingen op el kaar passen móeten. Zoowel 't Gymnasium B als hM Lyceum kunnen z.i. niet aan die voccwaarU^ Wmtwoorden. De Kweekschool zoo bHoogt ij verder, worde in het M.O. ingelijfd. De opleiding van de leeraren zij alleen academisch. Ze moet echter korter van duur zijn, en, naast de wetenschappe lijke vakstudie, ook methodologisch-didacti- sclie en paedagogisch-psychologische scho ling omvatten Een aanmerkelijk deel van den misoogst van hot M.O. is het gevolg daarvan, dat vele leerlingen er naar hun aanleg niet lihuis behooren. Elke M.S. dient in aansluiting aan het nj pingsproces der leerlingen, te bestaan uit een onderhouw een bovenbouw. Elke M.S. moet zesjarig cursus zijn. In plaats van de strakke n malisatie is grooter vrijheid van programma indeeling gewenscht. De programma's heb ben versobering noodig. De lichamelijke oefening breke met de klasse-indeeling en worde buiten de rooster verplaatst naar daarvoor uitsluitend bestemde uren. Het organische verband met de school blijve ge handhaafd. Inzake de toelating, aldus gaat Dr. Kolkert voort, zij er meer overleg samenwerking tusschen L.O. en M.O. Elke M.S. heeft recht op een eigen schoolexamen Voor de diploma's van het Gymnasium (A en B), van het R.K. 6-jarige Humanistische Gymnasium en van de HiB.S (B) even tueel Lyceum worde het recht tot het af leggen van universitaire examens (effectus civilis) verruimd. De inspectie worde ge reorganiseerd. Deze opsomming van wenschen en moge lijkheden. voor het M.O. moge doen zien dat Dr. Kolkert verre perspec"ieven op dit gebied heeft Zij mogen autoriteiten en do centen tot overweging strekken. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Eindhoven (Chr. Nat. School, hoofd P. Swart), mej M. A. van Melle te Goes. Voor tijdelijk. Krimpen a. d. IJ s s e I (Tuinstraat, hoofd J. Seckei), mej. A. J. Brakman te P.iissum. UNIE „EEN SCHOOL MET DEN BIJBEL". Reeds publiceerden we de agenda van de op Dinsdag 18 April a.s. teUtrechtte houden 55ste algemeene vergadering. We herinneren er nog aan, dat in de middagvergadering Mr. J. A. de Wilde, van Den Haag, spreken zal over: „Het gewijzigd Unie-rapport" „'t KAN MIJ NIET BOMMEN' K. schrijft in het Chr. Schoolblad „Onze Vacatures" een waarschuwend woord, alt- volgt: „Hij is onderwijzer en doet zijn werk meer of minder goed. Voorts gaat hij uit school naar huis en heeft tot een spreekwoord: „'t Kan mij niet bommen." Je moet werken voor je brood, dat is van zelf, maar verder Geen studie, geen kunst, geen muziek, niets. Hoogstens een les na schooltijd, want die brengt geld in de zak. Een volslagen materialist is hij. Er zijn ook anderen, natuurlijk, onderwij zers, waarvoor we uit diep respect de hoed afnemen, stoere werkers in de school, die van hun leerlingen houden en van hun werk houden en hun school. Maar het komt ons toch voor, dat onze tijd hier en daar te veel onderwijzers komen, die behooren tot de gebruikers van dat leelijke gezegde. De goeden niet te na gesproken, hoor. Maar onze tijd is arm aan menschen met een ideaal, helaas, en wat moet er dan van terecht komen? Jammeren op zijn tijd is goed, misschien helpt het nog wat Maar dan moeten we ook weer aan werk, en met vreugde. Maar waar is de arbeidsvreugde?" ARBEIDSREGELING OP SCHOOL Bij Kon. pesluit is vastgesteld een nieuwe bepaling, waardoor zal komen vast te staan, door wien en op welke wijze de bijeenkomst hoofden van scholen en onderwijzers voor het ontwerpen van arbeidsregeling, die vooi meer dan één school of voor meer dan éér gelijkelijk zal werken ten aanzien var het algemeen vormend onderwijs en het be- waarschoolonderwjjs, wordt bijeengeroepen en geleid. OUDERS CONTRA ONDERWIJZERS In den laatsten tijd komen er steeds meer berichten over aanmatigend, dreigend, ja, zelfs handtastelijk optreden van ouders tegen- hoofd en personeel van scholen, aldus schrijft men in „Het Onderwijs", orgaan van de Vereen, van Hoofden van (Openbare) Scholen in Nederland. is, zoo wordt geconstateerd, een geest geringschatting en miskenning. „Die kenning blijkt uit het optreden van sommige ouders, als de onderwijzer van hun kind moeite doet om het na schooltijd bij te i daarom eiken dag een half uurtje werkt. In plaats van dankbaar te zijn, ko men sommige moeders of vaders met een op gestreken zeil aan school, zijn klaar met scheldwoorden, gebruiken gaarne de uit drukkingen „de pik hebben op" en „hoogerop zoeken". Vooral die laatste uitdrukking is tegenwoordig zeer geliefd. O wee, z' fichool een strijd ontbrandt over te „dichte bevolking", dat teere, dat de eer f ders raakt: de juffrouw is gek, zij gaat af op kinderpraatjes, ze zal haar met haarspel- het gezicht krabben en het natuurlijk hoogerop zoeken. En werkelijk komt zoo'r moeder wel eens met het kind op het stad huis om den wethouder voor het onderwijs te spreken en dezen te doen constateeren, dat - geen vuiltje aan de lucht is". Schrijver geeft voorts eenige middelen ter verbetering van dezen misstand aan. O.a. wyst hij op de taak, die hier voor de Ouder- ligt. „Een verstandig® voorzitter onderwijlscommissie kan meer berei ken dan tien politieagenten". UNIE-COLLECTE De 54e Unie-collecte van de Unie, een School met den Bijbel, heeft over 1932 in totaal opgebracht f95.418.87 (1930 f 107 792.31 1931 f 99.559.41). In 1S79 is de eerste collecte ehouden met een opbrengst van f42.188.63i terwijl tot heden in totaal is gecollecteerd f 5.303 442.321/,. In 1SS3 tot en met 1S86,1912 met 1921 en 1926 tot en met 1930, was de jaarlijksche opbrengst hooger dan 100.000 gld.; de hoogste opbrengst gaf 1918 met f 177.076.39; de laagste 1879 ihet f42.188.63Vj Gemiddeld hebben de collecten sedert 1S79 iets meer dan f 100.000 per jaar opgebracht. De ongunstige tijdsomstandigheden laten zich ook in dezen gelden; de opbrengst over 1932 was maar iets hooger, dan die over 1900 en lager dan die over 1901 tot en met 1931 GEREF. SCHOOLVERBAND Het examen Geloofsleer In de „Geref. School", het orgaan van Geref. Schoolverband, komt een rai>port voor omtrent het examen Geloofsleer na jaar 1932. Alle, dwz. tien rapporten kwamen in, /enals tien cijferlijstjes, ofschoon deze niet voor alle fabrieken volledig waren inge- "uld. Op één na zijn alle rapporten in klaag toon gesteld, 't Heet: Bij vernieuwing bleek dat de candidaten zich zeer onvoldoende voorbereiden. De kennis was over het al; meen bedroevend. Het blijft een klagen over vaak gebr°kki kennis van de definities van den Cateet mus en van de bewijsplaatsen uit de He ge Schrift; vooral over het gebrek aan zirht, ook als het opzeggen van het gel< de nog wel gaat. De formuleering in de a woorden is vaag en onduidelijk Het breekt aan de juiste onderscheiding in uiteenzetten van den inhoud van het d ma. De indruk is, dat er vluchtig wordt studeerd; men geeft zich veel te wei moeite om de bronnen te bestudeeren, voor het examen zijn aangewezen. Volgens een onder rapport is de indn dat goede catechisanten beter kunnen a woorden dan vele onderwijzers, zelfs op reformeerde Scholen. Natuurlijk betreffen deze oordeeJvclI gen niet de enkele gunstige uitzondering D,e kennis van de geschiedenis der Gt formeerde gezindheid liet over het al meen te wenschen over. Toch zegt een i rapporten: Eigenaardig is, dat men over algemeen weinig of niet op de hoogte met de geestelijke stroomingen, Kerkeli bladen, richtingen en personen van tegenwoordigen tijd; men weet dikwijls het bestaan ervan nauwelijks af. ONDERWIJS-ACHTERLIJKE KINDERE Te Utrecht wordt Zaterdag 1 April in „Terminus" een algemeene vergadering houden door de Vereen, tot bevordering van Chr. Onderwijs aan Achterlijke en zwakke Kinderen. Na afdoening van de hl houdelijke zaken, zal door den heer J. L Witt rapport worden uitgebracht van eeT zoek aan de „Werkplaate-gemeenschap' Bilthoven. De heer W. Blanken zal een lc_ houden over: „De globalisatie-psychologie grondslag voor het leesonderwijs aa zinnigen", en mej. Mink over: „De gloft methode in de practijk". VERKEERSONDERWIJS Tegenwoordig worden bij het Lager derwijs wel vakken onderdak gebracht, er minder voor in aanmerking komen i, het bovenstaande. Strikt genomen beho ook verkeersonderwijs niet op het leerpli Maar met name in de groote steden, \vs het intensief verkeer zoo vele slachtoff ook onder dë jeugd maakt en het gewena is, dat het jonge volkje systematisch op hoogte gebracht wordt van de noodige keersregelen, achten wij het ganschelijk misplaatst, maar eer gewenscht, dat school zich hier niet onbetuigd laat. Hoe dat doe, is haar zaak. Maar dat zij het d ook goed doe! We vestigen de aandai hiervoor op „Verkeersonderwijs op de gere School" van Dijkstra's Uitgeveri Zeist, een bijzonder duidelijk en geïl treerd boekje met de voornaamste reg voor het verkeer, in eenvoudige vragen opgaven door J. Nauta, hoofd eener schi te Amsterdam, verwerkt- We adviseei schoolhoofden in elk geval een exempli ter kennismaking zich aan te schaffen. AFBRAAK VAN DE OPENBARE SCH0I Te Amsterdam had een hoofd ee Openbare School in den vorsttijd eerst leerlingen geen „vrjj voor ys" willen gei later wel. De onderwijzer, die bij zijn patri op ijsverlof aandrong, «schreef in „De Vo school" een artikel onder den titel: knaap remt ijsvermaak". Die „zure was natuurlijk het schoolhoofd, met naam al in het blad vermeld, en voorts betiteld „Petrus de Machtswellustige", „De Norscl enz. Het bestuur van de afd. Amsterdam Vereeniging van Hoofden van Openbare S len schrijft in het orgaan „Het Onderwijs", te hebben afgevraagd, „hoe het mogelijk dat menschen, die zich steeds preisenteeren stryders by uitnemendheid voor de Openb School door het schryven en opnemen van dergelijk stuk de Openbare School in disc diet brengen". Bij een samenspreking den Wethouder van Onderwys Boekman (si aal-democraat) gaf ook deze zijn afkeui over het geschrevene te kennen. Maar - krachtig optreden tegen den schrjjver, achterwege. In „Het Onderwijs" schryft nu genoemd stuur verder o.m.: „Onze autoriteiten la het kwaad voortwoekeren inplaats van diep in het gezwel te zetten en de wondep eeris en voor goed uit te snyden". We kunnen er wel aan toevoegen: Zóó ken de openbare onderwijzers zelf de Op bare School af! SPELLINGKWESTIE Naar blijkt uit een mededeeling van heer H. A. Höweler in het jongste „Weëkl Gymn. en M.O." over het resultaat zijner leden jaar October geopende spellingsenqui heeft hy van 400 circulaires, door hem ver» den, er zestig terugontvangen, waarop de i ning van 800 docenten is aangeduid. De heer Höweler heeft zijn collegals v gesteld te komen tot een spellings c o in p mis teneinde het onderwijs en ten slotte maatschappij te behoeden voor uitbreiding bestendiging van den chaos in de orthograp! Hij constateert dat 33 d.w.z. de groot groep onder degenen, die op zijn enquête ingegaan, zulk een compromis wenschen. Zyn plan om deze enquête te beginnen gerijpt, nadat hem door een onderzoek, December 1931 ingesteld, was gebleken, ruim 1200 docenten, verdeeld over 11S sc len zich om uiteenloopende redenen hieli aan de spelling De Vries en Te Winkel. Hy bereidt thane het derde stadium zjji actie voor. EXAMENS ACADEMISCHE EXAMENS RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Apothekersassistent, de dames RL E. A. I t" M" Greebe. belden te Den Has J. J. Valk te Apeldoorn. EXAMEN-STUURMAN DEN HAAG, 18 Maart Gesl. voor 3den s IVf. 40 heere°J- 4« EXAMENS-DELFSTOFKUNDE Tot ondervoorzitters van de subcomm M. O. Akte K4 zijn ben< a Amsterdam:' Prof. Dr Th. J, Leid: Prof. Dr B. G. Esohèr. EXAMENS-VREEMDE TALEN De mondelinge examens voor Franse Hoogduitsch en Engelsch L.O. worden nomen in Augustus, zoo noodig ook i laatst van Juli. Evenzoo die voor M. Dio voor MO. B worden gehouden Iverstvacantie op d'e H. B. Scholen, zoo nu dig reeds eenige dagen vroeger. Het taalkti dig gedeelte voor Fransch en Engelsch Mi B kan reeds in Juli en het letterkunde g deelte daarna in December worden legd. Voor Hoogduitsch M.O. B kan keuze het taalkundig gedeelte in den en het letterkundig gedeelte in den wint of omgekeerd worden afgelegd. Voor Franse M.O. B kan ook het geheele examen in d zomer worden afgelegd. Aanmelding alle deze examens moet geschiede-. .Mei a.s.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10