SCHOOL-EN KERKMEUBELEN Hetnieuwe laboratorium van de V.U. F Nu de Nieuwe Leidsche Courant zulk een goedkoop Christelijk Dagblad is ZATERDAG 18 MAART 1933 DERDE BLAD PAG. 10 Kerknieuws. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Diemen, cand. M. W. J. C. de Kluis te Utrecht. Aangenomen: Naar Hilversum (vac.-D. Tom Wzn.), H. van de Elskamp te Groningen. NED. HERV. KERK Zestal: Te Kampen (vac.-M. Ottevangpr), H. A. de Geus te De Bilt, C. B. Holland te Putten (G.), G. J. Koolhaas te Charlois (Rot terdam), G. Lans te Huizen (N.-H.), J. A. van Nie te Hoogeveen en P. J. Steenbeék te Oude- water. Beroepen: Te Altforst en Appeltern, cand. Johs. Bronegeest te Leiden. Bedankt: Voor Doornspijk, W. L. Mulder te Huizen (N.-H.). CHR. GEREF. KERK Beroepen: Te 's-Gravenzande, L. S. den Boer te Leerdam. Ds. T. KRAMER "Naar we vernemen, zal Ds. T. Kramer, pred. b(j de Geref. Kerk te Monster aan de te hou den Classicale Vergadering om zijn emeritaat verzoeken, zulks wegens gezondheidsredenen. Het is bekend, dat enkele jaren geleden De. Kramer plotseling zoodanig ongesteld werd, dat hij eenigen tijd rust moest nemen. De pre dikant herstelde wel na eenigen tijd, doch vol ledig herstel van krachten trad niet in, zoo dat thans werd besloten emeritaat aan te vra gen. Ds. Kramer werd 17 Februari 1867 geboren, en deed na zijn studie in 1892 candidaats- examen. Zijn eerste Gemeente was Rottevalle, waar hy 28 Mei 1893 intrede deed. Op 7 Nov. 1897 verwisselde Ds. Kramer van plaats, en deed hy zijn intrede in de tegenwoordige Ge meente. Veel arbeid is daar door hem verricht. De Gemeente nam snel in bloei toe, zoodat in de laatste jaren de plannen tot het bouwen van een nieuwe kerk sterk naar voren kwam. Tot het totstand komen van deze plannen heeft Ds. Kramer veel bijgedragen. Er werd grond voor den nieuwbouw aangekocht, doch de tijds omstandigheden verhinderden tot nu toe met den bouw voortgang te maken. Door zyn prettigen omgang, is Ds. Kramer niet alleen in zijn Gemeente, waarin hij nu ongeveer 36 jaar werkzaam is, een algemeen geachte en beminde persoonlijkheid geworden, doch ook in het geheele Westland heeft hij zich veel vrienden verworven. Het ligt in de bedoeling het emeritaat te gen Augustus aan te vragen. Ds. J. A. RIEKEL Ds. J. A. Riékel, predikant der Chr. Geref. Kerk te Sliedrecht, zal op medisch advies eenigen tjjd rust moeten nemen wegens over spanning. Prof. Dr. ALBERT SCHWEITZER Heden is Prof. Dr. Albert Schweitzer weer naar Lambarene, „aan den rand van het oer woud", in Afrika afgereisd om er „iZending" te dryven en medische hulp te verleenen. Hij heeft een "autobiografie geschreven, waarvan de Engelsche vertaling besproken wordt door E. H. Jeffi in de „Chr. World". Deze schetst Prof. Schweitzer als „een mo dern type van Protestantsche heiligheid". Ds. W. STEUNENBERG Omtrent den toestand van Ds. W. Steunen berg, predikant bij de Geref. Kerk van Rot terdam-Zuid (Katendrecht), kan nog niet veel worden meegedeeld. Na de verrichte operatie van het rechteroog moet de patiënt eenïge eenige dagen volslagen rust houden. Hij wordt, naar men weet, te Utrecht verpleegd en ligt geheel geïsoleerd. Deze week mocht hij totaal geen bezoek ontvangen. HULPDIENST Te Rotterdam-Zuid (Katendrecht) be sloot de Kerkeraad der Geref. Kerk den heer J. W. Tunderman, Theol. cand., te Rotterdam, na ev. gunstig afgelegd praeparatoir examen op 28 Maart as. te verzoeken gedurende de ziekte van Ds. W. Steunenberg diens diensten en catechisatiën over te nemen. OECUMENISCHE DIENST Te Rotterdam wordt morgen een oecu menische godsdienstoefening gehouden van wege het Comité tot bevordering der Stock- holm-gedachte. Deze dienst zal een liturgisch karakter dragen. De volgende predikanten zul len voorgaan: Ds. A. C. G. den Hertog, pred. Ned. Herv. Gemeente, Rotterdam; Ds. E. L. Smelik, pred. Geref. Kerk Hersteld Verband, Rotterdam; Dr. W. J. Wegerif, pred. Rem. Gemeente Utrecht; Ds. S. H. J. Jamee, pred. Ned. Herv. Gemeente Delfshaven; Dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, pred. Ned. Herv. Gemeente Kralingen; en Ds. F. A. Henn, pred. Duitsch Evang. Gemeente Rotterdam. De Kon. Oir. Zangvereeniging „Excelsior" en de orga- ,nist J. H. Besselaar Jr. verleenen muzikale .medewerking. GEREFORMEERDE BOND De Geref. Bond tot verbreiding en verdedi ging van de Waarheid in de Ned. Herv. (Geref.) Kerft houdt zyn Jaarvergadering te Utrecht op 30 Maart a.s. Ds. J. G. Woel- derink, van Vreeswyk, zal in de morgenver gadering refereeren over: „Separatisme en wereldgelijkvormigheid". Des middags worden huishoudelijke zaken behandeld. Er moeten 3 bestuursleden worden gekozen. Van de afd. Zegveld zyn er voorstellen om de studenten, die werden gesteund uit het Studiefonds te verplichten tot terugbetaling van de genoten gelden, en om de spreekbeurten voor het Leer stoelfonds en Studiefonds niet meer te sala- rieeren. De afd. Vlaaxdingen stelt voor een propaganda-commissie te benoemen. „KERKOPBOUW" Prof. Dr. G. v. d. Leeuw, van Groningen, heeft nu in 'n ingezonden schry ven in het or gaan der Confess. Vereeniging, evenals Prof. Dr. A. M. Brouwer, van Utrecht, op een ver gadering te Dordrecht, meegedeeld, dat een rapport der Reorganisatiecommissie vanwege de Vereeniging Kerkopbouw" in de Ned. Hervormde Kerk over eenigen tyd te wach ten is. Hij voegt er aan toe, dat genoemde Vereeniging zich een reorganisatie der Ned. Herv. Kerk zeker niet minder radicaal denikt dan de Vereeniging „Kerkherstel". De Vereeniging heeft „vele bezwaren tegen de huidige Kerkorganisatie, waaronder der allervoornaamste is, dat de huidige Kerk niet spreekt. „Kerkopbouw" „ziet ecihter in deze stomheid der Kerk niet alleen de schuld der organisatie, doch ook en vooral de schuld van het ongeloof en de zonde van hen, die in de Kerk zyn. En in de beginselen der Kerk organisatie van 1816 ziet zjjj niet de eenige beletselen voor het leven der Kerk. Dr. J. Chr. Kromsigt merkt in het Herv. weekblad „De Geref. Kerk" op: „We doen nu m.i. het beste te wachten op het „Kerk- opbouw"-reorganisatierapport. Dan kan dat gelegd naast het door „Kerkopbouw" tegen gestane „KerkhersteT'-reorganisatie-rapport. Dan komt vanzelf de oorzaak van dien tegenstand aan li°t licht." KERKELIJKE GOEDEREN Voor Zeeland zijn tot leden van het Prov. College van Toezicht op het beheer der Kerkelijke goederen en fondsen van de Her vormde Gemeenten in de vac—trijlen Mr. A. A. de Veer en -wylen W. Griep gekozen de heeren Mr. J. H. Bybau te Middelbui-g en J. J. van Gorsel te Rilland-Bath. Schoolnieuws. Prof. Dr. L. KNAPPERT Prof. Dr. L. Knappert, vanwege de Ned. Herv. Kerk aangesteld tot hoogleeraar in de geschiedenis en leerstellingen der Ned. Herv. Kerk aan de Leidsche Universiteit, heeft we gens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd aan het einde van dezen cursus ontslag als hoogleeraar gevraagd. Een verzoekschrift is door 70 Leidsche Theol. studenten aan de Synode der Ned. Herv. Keil. gericht om in de plaats van Prof. Knappert niet alleen een even wetenschappe lijk bekwaam en geschikt, maar ook een vrij zinnig hoogleeraar te benoemen. In het Hervormd weekblad „De Geref. Kerk" treffen we een ingezonden artikel van „eenige Leidsche Theol. studenten" aan, dat bovenstaand petitionnement belicht. Voor eenigen tijd werd een vergadering jor de Herv. studenten te Leiden uitge schreven, om te bespreken een het vorig jaar aangenomen voorstel om, in de vaca tures van Kerkelijke hoogleeraren, die ont staan, zouden, aan de Synode te verzoeken in de plaats van de aftredenden, opvolgers m dezelfde richting te benoemen. Een vrijzinnig student verzette zich tegen dat voorstel, „omdat wij onderwijs behoeven in de theologie en niet in de vrijzinnige theologie of welke andere naam dan ook kan gezet worden in plaats van vrijzinnig' De ethischen spraken van een „daad", n.l. den vrijzinnigen een man te gunnen in hun lijn, waarbij de orthodoxen dan een daad werkelijk offer moesten brengen. Een student, behoorende tot de organisa tie die met de Formulieren van Eenigheid instemt, verklaarde dat het hem onmogelijk was mede te werken aan een petitionne ment, waarin verzocht werd aan de Synode een vrijzinnig hoogleeraar te benoemen. De leider der vergadering beduidde daar na aan de groep van menschen, die het met deze zienswijze eens waren, „dat ze konden vertrekken". De vrijzinnigen en ethischen, zoo zei hij, zullen dan met een 70 a 80 handteekeningen nog voldoende indruk op de synode maken. Het resultaat dezer vergadering is gewor den, dat een commissie werd benoemd tot het opstellen van den tekst voor het bewus te petitionnement, waarin benoemd werden 3 orthodoxe leden en 2 vrijzinnigen. „Maar het allermerkwaardigste is wel, dat mede zitting in die commissie genomen bad een bestuurslid van de Jeugdgroep van Kerkherstel". Op propagandavergaderingen van die Jeugdbeweging voert dit commissie lid het woord en wekt op om mede te wer ken aan „Kerkherstel" door reorganisatie". Door deze houding is een onbegrijpelijk heid ontstSan. Gevraagd wordt nu: z „Kan men als „KerkhcrsteT'-man opko- en voor Reorganisatie der Ned. Hervorm de Kerk en dan tegelijk medewerken aan een petitionnement waarin men een benoe ming vraagt van een vrijzinnig kerkelijk- Prof. Mr. N. W. POSTHUMUS De Universiteit van Londen, heeft Prof. Mr. W. Posthumus te Amsterdam uitgenoodigd een eerie lezingen te houden op het gebied der Economische Geschiedenis. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Hoogleeraarsbenoeming. Bij Jon. besluit is benoemd tot gewoon hoog- leeraar in de Faculteit der Geneeskunde de Rijksuniversiteit te Leiden, om on derwijs te geven in de Heelkunde, Dr. W. F. Suermondt, thans conservator. Willem Frederik Suermondt werd in 1890 te Rotterdam geboren. Op 19-jarigen leeftijd, den 22sten September 1909, werd hij inge schreven als student in de geneeskunde aan de Leidsche Universiteit. Op Vrijdag 28 Mei 1920 promoveerde hij, onder het rectoraat van Prof. Nieuwenhuls, tot Doctor in de Geneeskunde op het proef schrift: „De functie van de maag na de rescheche volgens Billroth". Zijn promotor as Prof. Zaaijer. Dr. Suermondt werd na zijn promotie verbonden aan de heelkundige kliniek van het Acad. Ziekenhuis, waar hij al die jaren onder leiding van zijn promotor, prof. Zaaijer, arbeidde. Weinig trad Dr. Suer mondt in zijn vak- en particuliere leven aar buiten. In het jaar 1920 werd hij toegelaten tot privaat-docent aan de Leidsche Universiteit. In 1927 verscheen van zijn hand: „De chi rurgie van het sympathisch zenuwstelsel" Voorts werden verschillende bijdragen van hem gepubliceerd in het „Maandschrift voor Geneeskunde". GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM D r. F. H. Fischer, toegelaten als pri vaat-docent in de cultuur-geschiedenis, zal zijn lessen aanvangen Dinsdagmiddag 21 Maart a.s. LANDBOUWHOOGESCHOOL TE WAGENINGEN Voor den verderen duur van het loopende studiejaar is wederom tot assistent benoemd de heer A. L. S. Bar te Wageningen. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Den Haag (O. G. Heldringschool voor M.U.L.O., IJsvogelplein 10, hoofd D. Mool- huyzen), L. J. Steenwinkel te Den Haag. Voor tijdelijk. Z ij d e r v e 1 d, P. A. Scherpenzeel te Kin derdijk. CHR. GEREF. SCHOOLONDERWIJS De Vereeniging voor Ohr. Geref. Schoolon derwijs zal ook dit jaar te Utrecht weer congres houden en wel op Woensdag 19 April a.s. TUINBOUWONDERWIJS Te Broek op Langend ij k, waar bin nenkort een Chr. Tuinbouwschool zal worden geopend, vangen de lessen reeds aan in een der lokalen van de Chr. Nat. School. BEWAARSCHOOLONDER WIJS Te Westkapelle heeft de Chr. Bewaar school een nieuw gebouw in gebruik genomen. Mej. A. H. Houba, inspectrice van het Be- waarschoolonderwys, woonde de officieele opening bjj. SCHOOLKWESTIE Te Gramsbergen heeft de meerderheid van den Gemeenteraad geweigerd gevolg te geven aan het verzoek van Gedep. Staten van Overysel om mede te werken aan de stichting eener Herv. School. De Raad had nl. besloten een daartoe noodzakelijke leening uit te stellen en ook nu meende de Raadsm^rderheié met HEELSUM BIJ ARNHEM,TEL. 393 DE OPENINGSPLECHTIGHEID EEN SCHARE VAN AUTORITEITEN Redevoeringen van Dr. Colijn, Prof. Coops en Minister Terpstra Omtrent de openingsplechtigheid bij het ingebruiknemen van het nieuwe laborato rium der Vrije Universiteit, melden wij, in aansluiting op het gisteren reeds gepubli ceerde, het volgende: Een uitgelezen gezelschap De collegenaal van Prof Coops was geheel gevuld met een uitgelezen schare autoritei ten, mannen van wetenschap en genoodig- den. In de eerste plaats vermelden wij de aanwezigheid van den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, Mr. Terp stra en Jhr. Mr Dr. A. Roëll, Commissaris der Koningin in Noord Holland; en den burgemeester van Delft, Mr. J. van Baren, voorts van het directorium der V. U. de hee ren Dr H. Colijn, A. W. F Idenburg, J. Schouten en J. J C van Dijk; de curatoren Mr. S. de Vries Czn., Mr. J. Verdam, Ds. T Ferwerda en Dr. K, Dijk. Verder zagen wij bijna alle hoogleeraren der Vrije, alsmede vertegenwoordigers der openbare Universi teiten t'e Amsterdam, Utrecht, Leiden en Delft; de rector-magnificus van de Thepl. School te Kampen, Prof. Dr. A. G. Honig, en Prof. Dr T. Brandsma, rector-magnificus van de R.K. Universiteit te Nijmegen; ver tegenwoordigers van de Regeeringscommis- sie van Toezicht op de V. U. en van den Onderwijsraad. Openingsrede Dr. H. Colijn Deze allen werden door den president directeur Dr. H. C o 1 ij n, welkom geheeten, nadat Z.Exc. in gebed was voorgegaan. In zonderheid begroette de voorzitter der ver gadering Minister Terpstra en betuigde hij Z.Exc. zijn erkentelijkheid, dat de Regeering op dezen gedenkwaardigen dag van hare belangstelling deed blijken, zulks te meer, omdat de Minister pelf oud-leerling dier Wij staan nog maar aan het begin, aldus ging de spreker voort en herinnerde in dit verband aan de stichting der Universiteit in 1880, die een werk des geloofs is geweest; Gelet op de ongunstige omstandigheden dier dagen, mag er groote dankbaarheid in ons hart zijn als we zien wat in de verloo- pen 50 jaar tot stand is gebracht Van meet af toch stond de gedachte op den voorgrond, om zioh niet tot de drie fa culteiten van destijds te beperken en is ge streefd naar uitbouw. Aanvankelijk dacht men hiertoe het eerst aan de medische fa culteit, maar de weg hiertoe loopt over de faculteit der wis- en natuurkunde. Het \vas geen gemakkelijke taak om tot uitbreiding te komen, omdat genoemde fa culteiten de grootste kosten medebrengen. Daarom was het noodig een beroep te doenj op het volksdeel dat de V. U. steunt en een jubileumgift van 3 ton te vragen. Het ant woord was 5 ton! Daardoor was het moge lijk deze beide laboratia te openen en spr. wil nog eens allen hartelijk danken, die zich hiervoor hebben ingespannnen. Directeuren zijn intusschen er diep van doordrongen, dat hier een bescheiden begin is en zoodra de tijdsomstandigheden weer wat beteren, zal spr. gaarne nog eens met den pelgrimsstaf in de hand het land door gaan. Dr. Colijn droeg hierna, het beheer der laboratoria over aan de hoogleeraren Prof. Dr. J. Coops en Prof. Dr. G. J. Sizoo, met de bede, dat God hun werk in deze faculteit rijkelijk moge zegenen. Moge het u gegeven zijn, aldus besloot de president-directeur zijn aan het slot toegejuichte rede, een schaar van jonge mannen te vormen, die bij degelijke beoefening der wetenschap een vast geloof behouden tot eere van Hem, uit Wien, door Wien en tot Wiem alle dingen zijn! Prof. Coops antwoordt Namens de hoogleeraren der wis- en na tuurkundige faculteit werd deze toespraak te mogen meewerken een financieel débacle <ler gemeente ronder noodzaak te verhaasten temeer omdat volgens eigen verklaring der voorstanders, deze niet rekenen met het be- ïi™ het onderwas en de gemeente, maar af, Ma"®en der Herv' Kerk te dezen ais motief aanvoeren. EXAMENS PROMOTIES Proefschrift getited: „The t naJanda and htadu-javamese airt" de 661 A- J- Bennet, geboren te 's-Hertogenbosch. ACADEMISCHE EXAMENS HAndeLSHOOGESCHOOL. TE TIL- i heer H A ?mdel5Wetenschappencamd.ex., ae neer H, A. G. Moonen te Waalwijk. GYS.iJftw^H2?.R?IT?IT T,E L LEIDEN. Geel.: aSS® h«* '"V Visser l mej. S. Slijpen te Amsterdam. Rechtswetenschan: dr*-t pv de heer x c ker en J. W. Bolhmer. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. schap: cand.ex., de heer J. H. H. ZiUinger Molenaar. Apothekersassistent, de dames A. Nijmejjer te Amsterdam, P. N Oue te Bussum. M. A. C. van maar HU,versum en I. E. Stap te Alk- RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT Geel.: Geneeskunde: artsex, de heer K. P. M. Mcj-cx; - - a. Ver- K, Loe en mej. W. A. Arpad EXAMENS-STUURMAN DE NHAAG, 17 Maart. Geel voor 2den st man gr. stoo-mv., de heeren J. Molenpage J. D. Bljlaard; en voor 3d-- -* stoomv., de heer J M. C. Na: EXAMENS-WIS- EN NATUURKUNDE Voor de M.O.- en L.O.-examens (uitgezonderd M.O. Akte K4), die afgenomen worden te Am sterdam. Groningen, Leiden en Utrecht, is tot voorzitter der examen-commissie Dr G. H. Coops, insp. M.O., Den Haag; ondervoorzitters: Prof. Dr Ir C. B. Biezeno te Delft en Prof. Dr J. de Vries te Utreoht: leden: Prof. Dr J. Droste, Prof. Dr W. H. Keesom, Prof. Dr F A H Schrel- nemakers. Prof. Dr W. van der Woude. Dr J. H. Oort, allen Leiden; Prof. Dr J A Barrau. Prof. Dr J. Wolff, beiden Utrecht; Prof. Dr J. G. van ds Corput. Groningen; Prof. Dr H. Bremekatnp, Prof. Ir P. Landberg. Prof. H. J. van Veen, al len Delft; J. M. W. Spronck, J W. van Eek. J- tok, _N. C. J. Jansen, allen Den Ilaag; beantwoord door Prof. Dr. J. Coops, haar eerste hoogleeraar, die directeuren de ver zekering gaf zooveel mogelijk aan den bloei der faculteit te zullen arbeiden. Daarbij wenscht de faculteit steeds voor oogen te houden het Schriftwoord, waarmede de hal van dit gebouw is gesierd: „Gij, Heere, zijt waardig te ontvangen de heerlijkheid en de eer en de kracht, want Gij hebt alle dingen geschapen en door Uwen wil rijn zij en zijn zij geschapen". Daartoe helpe ons de Al machtige! Wat is, ging Spr. verder, een hoogleeraar In de experimenteele wetenschap zonder la boratorium! Het was daarom goed gezien van directeuren, Spr. en Prof. Sizoo na hun benoeming op te dragen een studiereis te ondernemen. De hierbij opgedane ervaring kwam hen bij het ontwerpen van de bouw plannen voor dit laboratorium zeer te stade. De plaats was als vanzelf aangewezen In den voormaligen tuin van de Valeriuskli- nlek, bij uitstek voor het doel geschikt. Aanvankelijk is gedacht aan twee ge bouwen, voor chemie en physica afzonder lijk, omdat de chemie in den letterlijken zin bij de physica in kwaden reuk staat. Maar de huidige ontwikkeling van ventila tie- en warmtetechniek heeft het mogelijk gemaakt physica en chemie in een gemeen schappelijk gebouw onder te brengen, het geen toch ook weer vele voordeelen biedt Spr. brengt den architect, den heer Boeyenga, een woord van hulde, en eindigt met de verzekering, dat de hoogleeraren der 4e faculteit bij hun wetenschappelijken arbeid het verheven doel der V. U. zullen nastreven. Rede Minister Terpstra. Hierna hield de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Mr. J. Terp stra, de volgende rede: Toen in 1905, onder het ministerschap van Dr Kuyper, den geestelijken vader van deze Universi teit, de Hooger-onder wijswet werd gewij zigd en onder meer de mogeijkheid in de wet werd opgeno men, bijzondere uni versiteiten aan wijzen als bevoegd graden en getuig schriften te verleenen, waaraan civiei-effect verbonden zou zijn, is tegelijkertijd in de wet de bepaling opgenomen, dat deze aanwijzing zou worden ingetrokken, indien niet vijf-en- twintig jaren na de aanwijzing het getal der faculteiten vier, en wederom een kwarteeuw later dit getal vijf bedroeg. Dit wetsvoorshrift met de daaraan verbon den, niet zoo lichte sanctie, bezegelde voor deze Vrije Universiteit in wettelijken en ter- mineerenden vorm hetgeen reeds was eisch van het beginsel, beleden door haar stichters en vrienden, dat rij al was het ook allengs in verband met de mogelijkheden alle terrein van wetenschap binnen den kring van haar Calvinistische wetenschapsbeoefe ning zou dienen te betrekken. De eerste termijn van vijf-en-twintig jaren, door de Hooger Onderwijswet genoemd, is verstreken, maar de aanwijzing der Vrije Universiteit behoefde niet te worden inge trokken; de vierde faculteit kwam tot stand. Ik kan me voorstellen, dat de keus van deze faculteit niet zoo gemakkelijk is weest. Eererzij ds drong de medische wetenschap met haar behoeften, anderzijds de natuur- philosophische faculteit met haar eischen om den voorrang. Aan den eenen kant werd gevoeld de noodzakelijkheid om te voorzien in de opleiding van medici, aan den ande ren kant werd prijs gesteld op de vorming van leeraren voor het voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs en legde tevens 't belang van de wis- en natuurkunde ook voor de studie in de medicijnen gewicht in de schaal. De keus is tenslotte gevallen op de facul teit der wis- en natuurkunde. Een ruim arbeidsveld is hiermede betreden. Onze tijd bracht de beteekenis van deze wetenschap pen tot nooit gedachte hoogte; haar ontwik keling dient het moderne leven in dier voege dat zelfs de stratosfeer wordt betrokken in het pogen om de natuur aan den mensch dienstbaar te maken. De wetenschappelijke arbeid, welke hier verricht zal wru-den, bedoelt rich te richten naar het beginsel, dat aan de Vrije Univer siteit ten grondslag ligt Is dit een betrek kelijke isoleering, het zal toch niet terug houden van het zoeken van aanraking met de wetenschapsbeoefening, zooals die aan andere universiteiten plaats vindt Die sa menwerking zal eenerzij ds aan het streven van de V.U. bevorderlijk kunnen zijn en aan den anderen kant toonen, dat verschei denheid van wetenschappelijk standpunt de ontwikkeling der wetenschap niet in den weg staat, doch integendeel verrijking brengt, wijl zij noopt tot het onderzoeken van de diepere grondslagen der wetenschap, die grondslagen, waarin oók de wortelen van het persoonlijk geloofsleven liggen. Het is heden voor de V.U. een blijde en tevens een zeer belangrijke dag. Een blijde dag, nu het besluit van Curatoren dezer Universiteit tot het in het leven foepen van deze vierde faculteit, welke beslissing in 't K.B. van 7 Januari 1933 haar erkenning heeft ontvangen, thans in tastbare vorm uitdrukking heeft gevonden door dit impo sante laboratoriumgebouw. Een dag van dankbare blijdschap, nu in deze hachelijke tijden mogelijk is gebleken de stichting en inrichting van dit belangrijk gebouw, beves tigd uit de gaven der liefde. Zulk een medeleven van een voor het meerendeel tot de „kleine luyden" behooren de volksdeel met zijn eigen universiteit dwingt bewondering en eerbied af. In dezen zorglijken tijd hebt Gij heeren directeuren een beroep gedaan op de beste gevoelens van dat Calvinistisch volksdeel en Gij zijt daarin aanvankelijk schitterend geslaagd. Tot zelfs de huismoeders hebt Gij voor dezen arbeid ten dienste der wetenschap ge mobiliseerd, of neen, zij hebben Uw mobili satiebevel zelfs niet eens noodig gehad, doch zijn spontaan, uit liefde voor de universiteit te zamen aan den arbeid gegaan om op echt vrouwelijke wijze, door het wekelijks stor ten van een klerine gave, dikwijls afgezon derd van een karig weekgeld, mede moge lijk te maken de stichting en verzorging van deze faculteit der wetenschappen. "lïet is een ontroerend voorbeeld, dat aldus aan ons Nederlandsche volk is gegeven. Het is heden voor U ook een zeer gewich tige dag. Als mannen van nuchtere opvat ting zijt Gij U zonder twijfel bewust ge weest, dat hiermede wederom een stap is gezet, waarop te zijner tijd nog andere zul len moeten volgen. Gij hebt, dat wetende, U daardoor niet laten afschrikken of ont moedigen. In rotsvast vertrouwen op den Heere en in sterk geloof aan de kracht van het beginsel, dat aan deze universiteit werd ten grondslag gelegd, durfdet Gij het on dernemen. Ik twijfel niet, of Gij zult slagen. Het is mij een behoefte, U namens de Re geering op dezen dag hartelijk geluk te wenschen en daarnaast groote waardeering uit te spreken voor hetgeen door U ten bate van de beoefening der wetenschap op zoo bewonderenswaardige wijze is onder nomen en ten deele reeds werd tot stand gebracht. Namens de Theol. School sprak Prof. Dr. A. G. Honig een woord van gelukwensch, daarbij de verwachting uitsprekend, dat de hoogleeraren der vier de faculteit mogen worden bezield door de gedachte, dat dit laboratorium een monu ment der liefde is van duizenden Calvinis ten uit drie werelddeelen. Met machtige in teresse worden de resultaten uwer studie verbeid, Moge door u, hoogleeraren, een prestatie worden verricht van zegenrijke en verstrekkende gevolgen. De Commissaris der Koningin in Noord-Holland, Jhr. Mr. Dr. A. Roëll, sprak een woord van gelukwensch voor dit nieuwe gebouw der V. LT., een sieraad voor Amsterdam en Nederland. Hierna werd nog het woord gevoerd door den rector-magnificus der V. U., Prof. Dr. D. H. Th. Vollenhoven; den voorzitter van de faculteits-vereeniging, den heer J. de Vries, die namens de studenten vier electrische klokken aanbood, en door Prof. Dr. G. J. Sizoo, die allen, die aan bouw en inriohting hadden medegewerkt, dank bracht. De heer T. I. C. van D ij k, vice-president van het directorium, die het voorzitterschap van Dr. Colijn tijdens de vergade.ring had overgenomen, sloot het samenzijn met een algemeen woord van dank, daarbij er op wijzend, dat dit gebouw wel bescheiden van opzet, maar door zijn moderne outilleering een uitnemend apparaat der Wanneer de prij6 van het rundvleescli 6teeds lager wordt, zaJ dit vleeech in groo- tere hoeveelneden gebruikt worden en een mindere co-nsumptie van varkenevleee-oli za.1 er het gevolg van zijn. Algemeen waó men er van overtuigd, dat _en moest komen tot een beperking van den rumdveestapel en men hoopte, dat de regeering deze meening zou deelen en spoe dig de noodige maatregelen zou treffen. Op een vraag, wat er met bet vee ge beuren zou, wanneer dit uit de markt geno men was, deelde men ons mede, dat de bijzonderheden uiteraard nog niet vast ston den. Misschien is er nog een export-moge- lijkheiid te indend, andems zal tot con6er- veerir.g worden overgegaan. Op deze wijze kan men het vieesch eenige jaren goed- bouden. Voor destructie, zooais dit o.a. in Dene marken is toegepasit, bleek men niet veel te gevoelen. Land- en Tuinbouw. BEPERKING VAN DE RUNDVEETEELT MELKGEVEND VEE EERST OPKOOPEN Conserveering liever dan destructie Naar aan leading ven het bericht der een- tnaile landbouworganisaties en den Alg. Ned. Zuiveübond inzake een beperking van den run.dvee6ta.peJ, hebben wij in welingelichte kringen nader geïnformeerd omtrent de be- teekende en de uitvoering der gewensohte maatregelen. Uit de ons gedane mededeeldngen is ons gebleken, dait de organisaties zioh op het standpunt stellen, dot het niet onbillijk ii te achten, dat de consument den voor-oor- logschen prijs voor het rundvleesch betaalt De prijzen van thans liggen daar echter ver beneden en sluiten een aanzienlijk verlies in. Men wenscht thans een heffing in te voeren, waardoor dit verschil tusschen den huiidigen prijs en den voor-oorlogsóhen prijs zooveel mogelijk verdwijnt en de op brengst van deze heffing te storten in fonds. Uit de middeflen van dit fonds zal dan rundvee uit de markt worden genomen. Men zal daartoe in de eerete plaats melk gevend vee nemen, opdat tevens de over productie van melk en zuivelproducten vvordlt beperk! Wellicht zeil er ook toe overgegaan moe ten worden jong vee op te koopen, waar door ook in de toekomst een bepaalde ver mindering blijft doorwerken. Men oordeelde ingrijpen zeer noodig. mede in verband mei de orisis-zuivelwet en met de orisiis-varkenswet UIT HET SOCIALE LEVEN CONFLICT TE IJMUIDEN De wnd. Rijksbemiddelaar in het 2e district, Prof. Mr. A. C. Josephus Jitta, heeft een brief gezonden aan de vereeniging van Ree der s van Visschersvaartuigen te IJmuiden en de IJmuider Federatie van Arbeiders in het visscherij- en transportbedrijf. Hij schrijft daarin o.m. „Gisteren heb ik mij te IJmuiden precies op de hoogte gesteld van den tegenwoordigen toestand van het conflict. Het is mij gebleken, dat partijen in de onder leiding van den burgemeester, in diens functie van bijzonder bemiddelaar, gehouden besprekingen elkander zeer dicht genaderd zyn. Ik heb den indruk, dat er feitelijk nog slechts twee belangrijke geschilpunten bestaan en dat partijen, wat de overige geschilpunten betreft, zonder **eel moeite tot overeenstemming zouden kunnen komen. Ik geef u daarom in overleg met den burgemeester in overweging, deze twee geschilpunten de positie van den vierden matroos aan boord van de kustbooten en de te betalen schadeloosstelling in geval van stilleggen van de booten aan arbitrage te onderwerpen. In overleg met partijen zou men daartoe één of drie arbiters moeten aanwijzen. Voor die functie zouden dunkt mij bijzonder geschikt zijn de burgemeester van Velsen of de heer Oud, directeur van het Staatsvisschers havenbedrijf, die volkomen van de geschil punten op de hoogte zijn. In de acte van compromis, waarin de rege ling van de arbitrage zou moeten worden opgenomen, zouden tevens de punten moeten worden vermeld, waaromtrent overeenstem ming is bereikt. Zelfs lijkt het mij niet onmo gelijk, dat er reeds, zoodra de acte van com promis zal zijn geteekend, zou kunnen worden gevaren op arbeidsvoorwaarden, die afzonderlijk voor deze korte periode zouden worden vastgesteld". Verder wordt een dringend beroep gedaan op beide partyen om zich rekenschap te geven van het groote belang voor het ris- écherybedrijf en voor IJmuiden om thans aan het geschil een eind te maken. Rechtzaken. Het Hoog-Miliitair Gerechtshof heeft be vestigd de be&lii6simg van vice-admkaü'I Schorer, waarbij gehandhaafd is de bestraf fing door den commandant van de Marine te Willemsoord opgelegd aan zeven hoofdbe stuursleden van den Bond van Mairime-edhe- pelingen in verband met een door het hoofdbestuur van den Bond uitgegeven cir- ouilatre, waarin de vrouwen van de Bonds leden werden aangespoord deeJ te nemen aan de op November 1932 door N.V.V. en S.DAP. gehouden betooging te Den Haag en daarbij de Marine-eohepeldmgen te verte genwoordigen en wel zoodanig, dat zij in do demonstratie zelf een afzonderlijke groep zouden vormen om te doen uitkomen wélk deed van het rijkspersoneel door haar werd vertegenwoordigd, terwijl door den oomman dant van de Marine te Willemsoord de deel neming van militairen der zeemacht aan deze demonstratie was verboden. Zooals des tijds is gemeld, zijn 4 dezer hoofdbestuurs leden met 5 en de overige met 3 dagen 6treng arrest met inhouding van de geheele soldij gedurende den straftijd gestraft. ZWARE MISHANDELING Do rechtbank to Den Bosch behandelde do strafzaak tegen den 30-Jarigen caféhouder J. W. te Uden, diio op 19 December van het vorige jaar te Uden een woonwagenbewoner J. H. met een bijl op het hoofd heeft geslagen tengevolge waarvan deze eenige dagen later is overleden. De woonwagenbewoner, die als een vechters baas bekend stond, was dien dag in gezelschap in het café van W. dronken bin den coféhoudei vertering. Er de belde be- nengekomen. Men kreeg twist over de betaling v ontstond een vechtpartij. zoekers naar bulten gingen. W. k\,,^. achterop en sloeg daarop den oudste met een bW neer. Verdachte verklaarde op de zlttinrr voorgevallene te her drie de Administratie van de N. Leidsche Courant Breestraat 12 S, Leiden Hiermede verzoek ik U in te schrijven als abonné op de N. Leidsche Courant voor minstens één jaar de volgende persoon(onen) De aanbrenger (ster) Naam: Adres Adres Dit biljet op te zenden aan de Administratie. Gratis al de tot 1 April 1933 verschijnende nummers. Doorhalen wat niet verlangd wordt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9