Jïiruiur ^riitëdjr (üoiirnnt EERSTE BLAD Nwe leidsche courant ABONNEMENT: Per kwnrfnn' In Lelden en In plant- gen wnnr n ng-nit.srhnp gevestigd Is f2 35 Frnnro per post f 2.35 portokosten. Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- «che zending <50 Bil dageiijksrho zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7V2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Eureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3917 DONDERDAG 16 MAART 1933 ADVERTENTIEN Van 1 lot 6 regels Elke regel mper Ir.ger Medeilepllngen van 1—5 rpgels Elke regpl meer f 1.I9W 822*4 2-30 1.45 Hit rnntrart hplnneriikp korting, 'oor lie'i hpvmgpn aan '1 bureau wurdl berekend f 0.10 13e Jaargang Dit nummet bestaat uit DRIE bladen Stortvloed van Candidatenlijsten WAAROM DAT GEKALK? In verschillende plaatsen zijn de gemeen tebesturen o.i. terecht van oordeel, dat publieke straat geen reclamebord voor de verkiezingen mag zijn en het besmeuren van trottoir en rijweg is daarom verboden. B. en W. van Rotterdam waren echter de meening toegedaan, dat de liberaliteit derde om 't kalken wel toe te laten. Hel ge volg daarvan is, dat in minder dan tijd de openbare weg beklodderd en beklad- derd is met schreeuwende, ontsierende re clame, welke vaak met de waarheid over hoop ligt en met opruierij krijgertje speelt. Voor het Beursgebouw b.v. kan men lezen Men moet het geld halen, waar het zit: stemt communisten. Op een andere plaats staat: Weg met Ruys, Weiter en Colijn. Elders: Massa-verzet!! Weer op een andere plaats: Redt de jongens van de „Zeven Pro vinciën". Nog weer verder: Tegen eiken loonroof en steunverlaging. Vervolgens: Zwaard in den grond Rood Front En ook: Indonesië moet nu los van Nederland. Is dat geoorloofde propaganda? Mag deze thans toegelaten worden? De Burgemeester zal antwoorden: Neen! Die opruierij is ontoelaatbaar. Ik heb trou wens als eisch gesteld, dat de tekst der clame aan behoorlijke eischen moest voldoen Dat is allemaal waar en goed bedoeld. Maar men had er rekening mee moeten houden, dat sedert maanden particuliere huizen, doch vooral gestichten en gebouwen yan andersdenkenden door de opruiers en hun vrienden bekladderd worden met schan delijke scheidspreuken, welke slechts de grootste moeite verwijderd kunnen wor den. Aan hen,, die zulke wandaden bedrijven kan men niet het vertrouwen schenken, dat ze in vérkiezingsdagen zich van behoorlijke taal- zullen bedienen. De burgemeester van Velsen komt er rond Ivoor uit, dat hij openbare bijeenkomsten van Communisten en O. S. P. zooveel moge lijk wil tegenwerken. Want, zegt hij, doel van gemelde politieke partijen en stroo mingen is krachtens hun alom verkondigde beginselen gericht op het veroorzaken var revolutie, onrust en wanorde. Tot het berei ken van dit beoogde doel dragen de hier be doelde vergaderingen in hooge mate bij. De practijk heeft dit reeds afdoende bewezen" De burgemeester is dan ook vast besloten Dm met alle hem ten dienste staande wette lijke middelen de actie der gemelde strot', mingen en partijen, die niets anders beoogen dan ondermijning en vernietiging van staat en maatschappij, tegen te gaan en krachte loos te maken. Dit lijkt ons een betere houding dan die Jvan het college van B. en W. te Rotterdam. Waarom geen radicaal verbod tegen het kalken? Dat voorkomt ontsiering van de straat, maar ook buitensporigheden, welke anders toch niet te keeren zijn. Ondanks politie-toezicht en goede bedoelingen. 53 PARTIJEN NEMEN AAN DE VERKIEZINGEN DEEL EEN RECORD-CIJFER Het Verbond voor Nationaal Herstel meldt: Mevr. S. G. Landweerde Visser, Soest n prof. dr ir. HCJ Th Gelissen, Roermond hebben zich, hoewel zij zich als candidate!) hadden beschikbaar gesteld, hij nadere over weging van onze candidatenlijst terugge trokken, daar zij zich niet in de politiek wenschen te begeven R.K. Volkspartij Bij de in den kieskring 's-Gravenhage in gediende lijst van de R.K. Volkspartij ont braken de bewilligingsverklaringcn van dc canrlidaten Moors, mej. Hondelveld en mevr. Robert—De Wolff. 2. Socl 3. Anti-Revoluti 4. Ch ris tel ijk -11 6'. Vrijzinnig De; 7. Staatkundig R.K. Arbeldore atspartij nd-srh irtlj istelljke Arbeiders Partij cht Unie I Herstel jn Unie BINNENLAND. IR. CRAMER VRAAGT ONTSLAG UIT DE INDISCHE DIENST BATAVIA, 16 Maart (Aneta). De Java- Bode meldt, dat het lid van de Tweede Kamer, de heer ir. Ch. G. Cramer, met in gang van uit. April ontslag heeft gevraagd uit den Indischen dienst RADIO EN DE VERKIEZINGEN VERKIEZINGSPROPAGANDA Door den Minister van Waterstaat is voor de politieke partijen, die reeds in de Tweede Kamer vertegenwoordigers hebben, een re geling gemaakt voor het gebruik van den Radio-Omroep voor verkiezingspropaganda. Voor 16 Maart moeten de partijen laten weten of zij op zendtijd reflecteeren. De gelegenheid tot het uitspreken van ver- kiezings-redevoeringen voor de microfoon wordt alleen gegeven tusschen 27 Maart en, 25 April. In dat tijdvak zal 't niet zijn toegestaan om op andere wijze radio-uitzendingen te orgs niseeren, die politieke propaganda beoogen. Op Zondagen en op Algemeen Program- dagen wordt evenmin vergunning verleend tot het houden van verkiezingsredevoerin gen Het. ligt in de bedoeling om de partijery per twee leden van de Kamer écn kwartie/ zendtijd te verleenen. Is het getal Kamerleden oneven, dop wordt het voor de zendtijdherokening naafr boven tot een even getal afgerond. Op den inhoud der verkiezhigsredevoerin- gen zijn de bepalingen van het Ra^io-Gon- Irole Reglement ten volle van tt^- •---i-g. Alg. Ned. Fascistenbond Te Zwolle trachtte de Alg. Ned. Fascisten hond (Baars) om kwart over vier lijst in te dienen, die echter als zijnde te laat, geweigerd werd. Amsterdam In Amsterdam zijn nog ingediend: Nieu we Socialistische Partij (1. A. van Veen). Anti-Crisispartij (1. J. H. Koebrugge), Onaf hankelijke Zakenlui (1. G. Lampetje), Lijst Friesscheijn (1. P. J. Friesscheijn), Volks welvaartpartij (1. W. C van Dijk); Cen»r Democr. Arbeiderspartij (1. E H Baandcrs) Op de Amsterdamsche lijst der RK. Arbei derspartij staan: 1. Chr. Vocht, 2. P M Ver- bruggen, 3. G J Bik, 4 A N K Bcrkelaar, 5. A Bongers, GAL Larners, 7. P L Lejeune, 8 G. J. W Poelgeest, 9 F M Hoogduin, 10 M. de Haan, 11. J A v d Kant Maastricht In den kieskring Maastricht zijn nog in gediend: Partij voor werkverschafing: 1. F. Jacobs (Geleen). R.K.Federatie: 1 H H Meertens, 2 H W Mulkens, 3. J H Eich, 4 M H Neven, 5. P H Sluisman; R.K. Arbeiderspartij: 1. A Bongers, 2 P A Lejeune, 3 C P A Vocht; Alg Dcm Unie: 1. W A Kalse Rotterdam Van Rotterdam vermeldden we nog niet de lijst van de Ned. Fascisten Beweging (1 Knotsenborg); de particuliere lijst-K'öhler en een lijst van de Nat. Werkloozen Partij (1 d Bogerd). Diversen In Den Helder en Utrecht is onder de 25 candidatenlijsten een van de zich noemende Zuiderzee-partij, welke do namen beval van: l. E den Helder, 2. B Blok, 3. A A van Doorn. In Leeuwarden, Arnhem en Utrecht is ooi' een lijst ingediend van de partij voor liet „Algemeen Welzijn", die de namen J. Huys- kens en 1. Gazan bevat. Te Nijmegen is ingediend een lijst voor een „Nieuwe Socialistische Partij", bevatten de alleen den naam A. van Veen. Te Assen heeft de „Proletarische Groep" een lijst ingediend met de namen: 1. H. Emmelkamp, 2. R. Ruiter, 3 II Veldhuis In Amsterdam en Haarlem is een lijsi in gediend waar op alleen de naam P J. Friesscheijn voorkomt. Deze heer noemt zich de „Eenigste Midderistandspartjj". De lijst—de Wit is behalve in Haarlem en Den Helder ook ingediend in Amsterdam. In Utrecht bestaan „Oranje-fascisten" die op hun lijst zetten: 1. J. G A van Zijsl (Leusden), 2. H M Kempenaar (Den Hnag). Ook in Arnhem hebben ze een lijst inge diend, waarop alleen de naam van Zijst De lijst-Wolfswinkel is behalve in Utrecht, Arnhem en Leiden, gesteld in Nijmegen, ze „Partij ton bate van Bo"rer.bnlan- gen" heet; te Amsterdam, te Dordrecht te Zwolle, te 's-Hertogcnbosch, waar ze wera 'ngediend onder het devies „Tegen de Cri- sis-varkenswet", te Tilburg en te Assen, waar ze „Ver. Vrije Handel" als naam mee ^eg. De lijst „Voor Recht en Vrijheid" (1 Kolt hek) is ook gesteld in Dnrdreciit, Den Bosch, Leeuwarden, Maastricht, Utrecht en Arnhem. De lijst der Ned. Fascisten Unie is ojk in gediend in Utrecht en Zwolle (1. K. E. Cha- rante). De Ned Volkspartij voor hoofd- en hand arbeiders diende behalve te Amsterdam een lijst in te Leiden en te Haarlem. De Nat. Socialistische part 11 (1. de Joodej nog ingediend in 's-Hertogenbosch, Utrecht en Arnhem. Het Nat. Verbond Plicht, Orde, Recht (1. A. Bruinsma) is ook vertegenwoordigd in Den Bosch, Leeuwarden, Maastricht. Den Helder, Assen. Te 's-Hertogenbosch is nog een pan'culiere lijst-Engels ingeleverd, waarop alleen de heer J. J. Engels uit Helmond voorkomt. Een lijst, b-svattende de namen: 1. A Kuy- pers, 2. A vau Vugt (beiden Den Bosch- is ngediend in 's-Hertogenbosch, Tilbuig, Den Haag, Rotterdam D": Fath. Dem. Boi.l heeft in alle kies kringen een liist ingediend behalve Ti Assen Niet ingediend zijn: in Den Haag de lijst der Chr. Arbeiderspartij (Dekker), Aig Ned. Huurdersbond (Van Zon) en Kleine Mid denstand (Bouterse); in Nijmegen- R.K. Ar beiderspartij en Chr. Arbeiders Par'/j. 53 Partijen en groepen hebben candid .tenlijsten ingediend. Een recordcijfer. Bij dc gisteren gehouden candidaatste!- ling voor de verkiez:ngon van leden dpr Tweede Kamer, welke od 26 April as zullen plaats vinden, is een recordaantal Candida tenlijsten ingediend. Niet minder dan 53 partijen en groepen zullen hij de a.s. verkie zingen de stemmen van de kiezers vragen Ingediend werden lijsten door de volgende partijen en -oepen: 4. Al: 15. Verbond voor Natlonn 16. Verbond van National 17 Nederland.sehe Fascial 18. Algemeene Nederlands 19. Onafhankelijk Socialistische Partij 20. Revolutionair Socialistische Partij 21. Recht r- - 22. R.K. V< 23. Vrije C 24. Paftij en fndi 25. Nations al Verbond ..Plicht. Orde h-Katholieke Democratisch al Socialistische Partij ideldrijvenden Recht'- 32. LIJst-TrlesschlJn. 33. Volks welvaartpartij 34. Volkspartij Hoofd- en Hr ndarbeiders tlngbetalers 45. Proletarische Grc_„ 47 Bouwvakarbeiders 50. Nationale Vrijzln! 51. Algemeene A 52. Nationale W 53. LIJst-Engels Bij de vorige verkiezingen, sinds de in voering van de evenredige vertegcnwnordi ging, namen aan de verkiezingen deel In 1918 32, in 1922 48, in 1925 33 en in 1929 36 partijen of groepen. Voor de invoering van de evenredige vertegenwoordiging be droeg het aantal partijen, dat aan de verkie zingen deelnam in 1913 9 en in 1917 15. Van de 53 partijen en groepen, die than: lijsten hebhen ingediend, hebben in de ont bonden Kamer slechts tien (10) partijen 1 of meer vertegenwoordigers. Het Rijn-Schelde-vraagstuk Rotterdamsche en Brabantsche Belangen Vergadering Kanalen--Comité Bergen-op-Zoom EEN AANVAARDBAAR PLAN Voor het Kanalen-Comité van Noord-Bra bant hebben gisteren te Bergen op Zoo:n 't woord gevoerd de heeren Mr. W. B a en J. Schil huis, heiden van Rotterdam. Mr. Baars begun met er op te wijzen, welk een bedroevende en vernederende toe stand het is voor ons nationaal Neder- landsch zelfstandigheidsgevoel, dat wij over de herziening met België van de tractaten van 1S39. en in liet bijzonder ten aanzien van de Rijn-Scheldeverbinding, ook thans nog steeds met elkaar moeten spreken in een atmosfeer van onzekerheid, zelfs van ongerustheid omtrent wat straks staat te gebeuren met betrekking tot het behoud van de belangrijke hoofdbronnen van onze welvaart. Zulks nu nog, anno 1933, na veer tien jaren van onderhandelingen, niettegen staande: a. het verdrag van 1925, hetwelk een ge sloten kanaalverbinding van uit de Ant- werpsche dokken tot in het Hollandsch Diep inhield, door de Nederlandsohe volksverte genwoordiging in 1927 is gedesavoueerd; b. het desbetreffend Witboek, der Neder landsohe Regcering het Memorandum van 1929 aan het Nederlandsohe volk voorhield, waarin de natie gerust gesteld werd met de verzekering dat „een kanaal rnet deken- merkende eigenschappen van het Moerdijk kanaal, als zoodanig werden genoemd de schepping in België van een kunstinati- gen Rijnmond en verlenging van de Ant- werpsche dokken op Nederlandsch gebied, nooit, tegen welke concessie ook, zou wor den toegestaan en dat de Regeering er zich van bewust was, dat iedere Nederlandsohe Regeering, die toch 11. een verbinding met zulke kenmerkende eigenschappen zoude bewilligen, door de natie zoude worden ge wraakt: er in het voorjaar van 1932 een storm van verontwaardiging door het Nederland- sche volk is gegaan, toen het Dagblad van Noord-Brabant in staat was te onthullen dat weer opgenomen en reeds ver gevorder de onderhandelingen tusschen België en Nederland stonden afgesloten te worden, rbij opnieuw, zij het met een ander tracé, een kanaal met de kenmerkende eigenschappen van het Moerdijkkanaal door Nederland zou worden aanvaard, op welke publicatie een spontane krachtige actie is gevolgd, die eerst, naar buiten althans, op hield, toen in April 1932 door den Minister Buitenlandsche Zaken in de Eerste Kamer de verklaring werd afgelegd, dat, uit hoofde van gerezen moeilijkheden, de Re- geering van oordeel was, dat het nu beier werd geoordeeld, deze materie ter regeling r te laten aan de nieuwe Regeering, die de verkiezingen van 1933 zou optreden. Belgische compensaties Nederland kan nimmer de afschaffing /an het complex fiscaal-protectionistische maat regelen, waarmede België in samenwerking met Frankrijk sinds den oorlog bezig is het Rijnverkeer van Rotterdam af te leiden en naar Antwerpen te voeren, als compensatie aanvaarden tegenover de vervulling van Belgische wenschen in zake de Rijn-Schelde verbinding. en zulks daarom niet: 1. wijl die maatregelen op Nederlandsch gebied door een vreemden staat genomen worden in strijd met het internationale rivierenrecht, du6 een onrecht vormen. En al kan Nederland door het feit, dat het eenmaal aan België een onopzegbaar door- vaart-servituut op zijn waterwegen tusschen Rijn en Schelde heeft toegestaan, zonder ■daarop scheepvaartrechten te kunnen hef fen, langs fiscalen weg daar niets tegen doen, het blijft in strijd met de goede trouw om dat servituut te misbnuiiken om daar mede Rijnverkeer van Nederlandsohe ha vens af te leiden, waartoe dit doorvaart- servituut nimmer gegeven werd. Tegen dat onrecht heeft Nederland met andere mid deleen op te komen, dan met het bewilligen in een nieuwe Rijn—Schel de-verbinding. 2. wijl het als zoodanig nok geen compen saties zijn. Het zou niet andere zijn voor Bel gië dan het vervangen van een fiscaal mid del door een technisch middel en de voor- deeliger positie van Rotterdam zou ver dwenen zijn, welke in geve! van werkelijke compensaties toch zou moeten zijn gehand haafd. 3. wijl wel nimmer een garantie ware te geven dat dergelijke beschermende maat regelen zullen blijven afgeschaft. Ver- draeen kunnen veranderd worden en ver vallen: maar een eenmaal gegraven kanaal blijft. En zou men voor zo< danige garantie de merleu-prkipg van Frankrük aanvaarden, eerst dan zou Rotterdam ifhankelijk van Fransche gunst den invloed der Fransche Rijn politiek aan den lijve ervaren. Rede van den heer J. Schllthuls Vóór den oorlog, aldius de heer Jan v. c h i 11 h u i s. was van het Rijnverkeer, aal Lobith passeerde. 24 afkomstig of bestemd naar België. 60 kwam rekening van Rotterdam. Na den oorlog daalde hel Beelgische aandeel tot 18% (1928 en 1929). Na 1929 heeft het Bolgische percentage zich hersteld tot 26 in 1932, hetgeen dus reeds meer is dan vóór den oorkg. Antwerpen had in 1929 10, in 1932 13 van het totaal, Rotterdam had toen nog 46% Verbetering van de verbinding tusschen Schelde en Rijn zou het evenwicht tur«chen Antwerpen en Rotterdam ten aanzien het Rijnverkee- nog meer verleggen ir. voordeel van Antwerpen en zeer sterk zou een kanaal dat doen, dat de Antvverpsche havens verbindt met het Hollandsch Diep, zooals het Moerdijk ka na al zou doen. Toch aanvaardt men ook te Rotterdam het Memorandum van 1929, al geeft ook de daarin als uiterete concessie beschreven verbetering Antwerpen voordeelen ten koste van de Nederlandsohe havens. Men voelt namelijk ook te Rotterdam veel voor een vriendschappelijke verhouding tot België en voor een welwillende sfeer tusschen beide lenden. Daarbij behooren onderhandelingen op voet van gelijkheid en met ontzien van eikaars belangen en daarin past niet een Moerdijkkanaal. Dit zou zijn het eenzijdig opleggen van onredelijke eischen, in strijd met iedere gezonde internationaIe gedachte Ondanks dit allee bleek in het voorjaar de Nederlandsche rageenng toch weer van zins om aan België een Rijn—Schelde-ver binding toe te staan, die den kenmerkende eigensohappen bezat van een Moerdijk- kanaal. Het zou namelijk weer een gesloten kanaal naar de Antwerpsche haven zijn. Niet alleen Rotterdam en de velen in den lande, die in zulk een kanaal een ernstige bedreiging zien van waardevolle Nederland sche welvaartbronnen, hebben zich daar- togen verzet. doch ook Noord Brabant ver hief zijn stem daartegen en deed dat op zeer krachtige wijze Het deed dat op gronden van waferetaatkundigen aard en tevens omdat zoon kanaal Noord-Brabant voorgoed zou afsluiten van het zeefront, dat eerdere ontwikkeling der provincie litermate groote waarde valt te achten. Daarbij Kwam dan een argument ran zeer srroote bet eekenis. Een Moerdijk ka na al of het kanaal, dat de regeering in 1932 blijk baar wenschte toe te staan, zou Noord- Brabant steeds meer oriënreeren od Ant werpen en deze provincie maken tot een rast deel an het achterdeel dier haven, economisch geheel daarvan afhankelijk. Uit nationale overwegingen wenschte Noord- echter nauwere oriëntatie op de Nederlandsche havens, nauwere aansluiting aan het Noordelijk deel van Nederland. Een nationaal plan Uit de verachi'llende -Vlannen, die binnen et raam ran het Memorandum van 1929 znn opgebouwu. heeft zich ontwikkeld de wensch naar een open boezem op de West er- Schel de tot Bergen-op-Zoom met een daar van uitgaand kanaal in Noordelijke richting onder den ouden Nnord-Brabantochen wal niet verder dan Dintelsas. Daardoor behoudt Noord-Bra ba ut zijn zeefront, wat, nu deze provincie het noodig acht voor zijn verdere agrarische en indu6trieele ontwikkeling al6 nationaal belang dient te worden aanvaard. Verder kan door middel va- dezen waterweg en enkele daarmee verbind houdende een voudiger kanalen voldaan worden aan Noord-Brabantsche wenschen op het gebied ran de afwatering en de scheepvaart naar de Nederlandsche zeehavens. Bij nadere beschouwing van dit plan blijkt het, dat ook Limburg daarbij baat "al vinden. Uit deze Noord-Brabantsche en dus nationale over wegingen sluiten ook de andere groenen in Nederland, die zich tegen een Moerriiikplnn hebben verzet, zich bij dit plan aan en ook te Rotter,nam deelt men dat gevoelen. Zoo is de eenheid ontstaan niet s'echt6 ten lan- zien van wat nen niet wil, doch ook ten anzien van der. positieven eisch, wat dan wel als wenschelijk valt te beschouwen. HET CONFLICT TE IJMUIDEN Gisteravond is de eerste trawler, hemand met werkwilligen vermoedelijk leden van den Christelijkcn Rond naar zee gegaan, n.l. de „Knikker Ut... 4". De trawler had gistermorgen ijs geladen De opvarenden zijn in alle stilte me* een 'ito van de gemeente politie aan boord ge brarht. Vóór het vertrek was de geheele Trawler- kade afgezet, z.nndat de posters der IJmui der Federatie geen gelegenheid kregen, zich de opvarenden in verhindine te stellen ans liggen nog twee gehunkerde traw lers gereed om naar zee te vertrekken. Deze moeten eheter nog van ijs worden voorzien Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te IJsselstein, A. M. den Ondsten te Elburg. Bedankt: Voor Rijsoord, H. W. Lovink te Gramsbergen. Voor Uroot-Ammers, A. G. Oosterhuis te Eemnes-Buiten. afscheid, bevestiging, intrede Men schrijft ons: Dr D. Jacobs, die het beroep naar de Ned. Hervormde Gemeente van Boskoop aannam, heeft Zondagmiddag jl. te Tuil en 't Waai (bij Vreeswijk) afscheid gepieekl met Kfeze 6 23 en 24. Onder de vele aan wezigen waren onderscheiden collega's uit den Ring Wijk. Aan het einde werd dc ver trekkende predikant toegesproken door Ds A. Buurman, van Wijk bij Duurstede, na mens den Ring, en Ds D. van Luttervclt, van Schalkwijk ,als consulent, welke laatste de Gemeente verzocht dr Jacobs Ps. 121-i toe te zingen. Ds C Heemskerk. Ned. Herv. pre-- dikanl te Dordrecht, wien eervol emeritaat is verleend, denkt Zondag 23 April a.s. in den avonddienst afscheid te nemen. Hij is voornemens zich te vestigen te Ter Aar bij Alpheii aan den Rijn. JUBILEA Ds. Z. Hoek, predikant der Geref. Kerk te Zonnemaire, heeft in verband met zijn 40- jarige ambtsbediening een gedachtenisrede ge houden over 1 Sam. 712. Aan het einde werd hg toegesproken door oud. J. van der Panne namens Kerkeraad en Gemeente; door Ds. M. Heuzeveldt, van Nieuwerkerk, namens de Clas sis Zierikzee; en door afgevaardigden van Ker ken op Schouwen en Duiveland. O.K. EN C.G.K. Te Mussel (Gr.) is Maandag j.l., naar de „Stand." meldt, een openbaar debat ge houden tusschen Ds. I. de Wolff, predikant der Geref Kerk, en Ds. P. W. Dam, predikant der Chr. Geref. Kerk aldaar. De vergadering, die om 7 uur begon, duurde tot ongeveer 12 uur. Het kerkgebouwtje, dat 250 zitplaatsen telt, was gevuld met meer dan 400 menschen, onder wie velen uit de omliggende plaatsen. Het onderwerp van het debat was: „Is het voor de viemchaar der H. Schrift verant woord, dat de Gereformeerde en de Christe- Hjke-Gereformeerden kerkelijk gescheiden le ven?" Doel der vergadering was om een eersten stap te doen op den weg der vereeniging. De vergadering, die onder leiding stond in den heer C. Q. Ossevanger, hoofd der Ge ref. School, had een zeer ordelijk verloop. „lutherschen" en „hersteld-lutherschen" In betrekking tot de toelating als propo nent bij de Evang. Luthersche Kerk heeft de Kerkeraad van Weesp bij de Synode een voorstel tot Reglementswijziging ingediend, uitgaande van het volgende motief: „Waar de proponenten en predikanten van onze Kerk beroepbaar zijn bij het Herst. Evang. Luth. Kerkgenootschap, komt het den Kerkeraad niet goed voor, dat onze Kerk aan de Herst Evang. Luth. proponen ten en predikanten niet de gelijke rechten geeft". Wat toelating van candidaten uit andere Kerkformatics betreft, wordt voorge-tebl: „Het Colloquium Doctum kan dan pas wor den gehouden, indien er gebrek is aan pro ponenten en predikanten bij de Evang. Luth. Kerk en de Synode, op voorstel van de Synodale Commissie, heeft aangenomen, telkens voor den tijd van hoogstens één jaar, dat gelegenheid kan gegeven worden tot het houden van het Colloquium Doctum" De toelichting hierbij luidt aldus: „De niet Luthersche Kerken hebben of krijgen een grooten overvloed van proponenten en predikanten en het gevaar is niet uitgeslo ten (zie Groningen en Vecndam-Wilaer- vank) dat, hoewel er genoeg predikanten en proponenten zijn bij onze eigen Kerk, dezen, doordat men uit andere Kerken be roept, de dupe daarvan zijn Waar de mogelijkheid bestaat, dat er een tekort zou kunnen komen aan propo nenten en predikanten, meent de Kerke raad de mogelijkheid te moeten voorstellen, dat hierin kan worden voorzien. Dat de Synode hierover heslist, heeft dit voor, dat waar deze gewoonlijk maar éénmaal 's jaars vergadert, het goed overwogen ge schiedt, en nadat de behoefte gebleken is". kerk en alcohol Een oude verordening van het Hongaar sche Ministerie van Binnenlandscho Zaken verbood het schenken van alcoholische dranken op Zon- en Feestdagen in de om eeving van kerken, en wel in een omtrek van 200 Meter. Aan dit verbod werd tot dus 'er niet streng de hand gehouden. Onlangs ichter werd namens de Gereformeerde Kerken aan de autoriteiten gevraagd op «Ie toepassing van het verbod te gaan letten. Hierop is thans beschikt, dat de verorde ning weer streng moet worden nageleefd. ZENDING D s. A. V o e is van zijn studiereis door Voor-Indië teruggekeerd naar Djokja en heeft Voornaamste Nieuws» (blz 1) Te Bergen op Zoom hebben de heeren Mr W. Baars en J. Schilthuis gesproken over de Rijn-Sc.l)P.ldp-verbinding. Aan de verkiezing voor de Tweede Kamer zal door 53 partijen worden deelgenomen. (hlz. 2) De gebeurtenissen in Oostenrijk. Een deel der Parlementsleden, tegen de noodverorde ning in, bijeen. Het gebouw door politie Amnestie in Pruisen voor revolutie-mis daden. Mac Donalds nieuwe ontwapeningeplan wordt morgen hekend. Mac Donald en Simon gaan deze week nog naar Rome. Roosevelt overweegt herhebossching en be perking van tarweverhouw in verband met het werkloozenvraagstuk. De arrestatie van Engelsche onderdanen te Moskou. Nieuwe Rritsrhe démarche. Wervelstorm in Tennessee. De laatste aardbeving in Japan heeft 4000 menschen het leven gekost (hlz- De Eerste Kamer heeft gister de Onderwijs hegrontine aangenomen en is daarna over gegaan tot de behandeling van de begroo ting van Defensie. (hlz 5) Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Economische Zaken en Arbeid. Wz 8 De New-Yorksche Effectenbeurs is gister heropend. Nerveuze stemming met sterk op- loopcnde koersen. Dividenden over 1932. Uitgifte van schatKistpapier tot een bedrag van hoogstens 50 millioen. Het bijblad LAND- EN TUINBOUW be- Praatuurtje. Varkenshandel cn varkenswet. Kiest eieren voor uw geld! Melkproductie in Februari. zijn arbeid als docent aan de Opleidingsschool aldaar vanwege de Zending der Geref. Kerk van Amsterdam aanvaard. Dr. J. E. Verveen, die een paar jaar geleden door de Geref. Kerk te Utrecht is be noemd tot Missionair arts, en sinds dien tijd zich heeft bekwaamd in de Chirurgie, zal D.V. 7 April van Genua vertrekken naar Java. De Kerk van Utrecht heeft hem voorloopig afge staan aan de Kerk te Delft voor den arbeid te Klaten. Ned. Zendingsschool. Tot leden van het bestuur der Ned. Zendingnschool zijn herbenoemd: a. door het Hoofdbestuur van het Ned. Zendelinggenootschap de heer G. J. Staal te Den Haag; b. door het Hoofdbestuur der Ned. Zendingsvereeniging Ds. P. G. de Vey Mestdagh te Rotterdam. GEESTELIJKE ZORG VOOR SCHIPPERS Te Groningen besloot de Kerkeraad -'er Ned. Hervormde Gemeente tot het in het leven roepen van een Commissie ter beharti ging van de geestelijke belangen der binnen schippens. GIFTEN EN LEGATEN Te Ruinerwold (Dr.) is door wijlen mej. de wed.. H. de VriesJager aan de recht zinnige Ned. Herv. Evangelisatie aldaar f50U, vrij van rechten, vermaakt. DEN HAAG Mr. Dr. w. m. westerman N3ar wij venemen. heuben B. en W. de aanwijzing van den heer Westerman, refe rendaris ter Secretarie, als chef van de af deel ing Kabinetszaken ingetrokken en hem in denzeifdern rang geplaatst in algemeenen dienst van de Secretarie. Dit besluit berust op de overweging, dat het niet wenschelijk wordt geacht, dat ambtenaar, die door een candidatuur voor de Kamer politiek naar buiten moet optre* den, een positie heeft, waarin een strijdend politicus niet op zijn plaats is. HAARLEM REDE Dr. COLIJN EN Prof. GEELS. In de Kloppersingelkerk trad gisteravond op Dr. H. C o 1 n, na ingeleid te zijn door Mr. A. Bruch, voorzitter der plaatselijke kiesvereen. Dr. Colijn besprak eerst de poli tieke en economische toestand in verschil lende landen van Europa en daarna de hoofd- inzet van de verkiezingen 1933: een krachtig bewind en een krachtige samenwerking tus schen Kamer en Regeering. Vier hoofdvragen trekken de aandacht: de ontredderde finan ciën, de economische crisis, de werkloosheid en de handhaving van het gezag. Elk der vier punten werden door den spreker in 't Kort algemeen beschouwd. Daarna sprak Prof. Geels, uit Apeldoorn, terwijl Dr. Colijn zich naar de Wilhe'mina- kerk begaf om ook daar nog te spreken. INDIEN U ZICH REEDS THANS ABONNEERT ONTVANGT U TOT 1 APRIL A. S. GRATIS Abonnementsprijs 18 cent per week f2.35 per kwartaal abo::né's op te geven aan de administratie

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1