VAN KLOKKEN EN KLANKEN Gemengd Nieuws. 'n Migraine op komst? AKKER.CACHET5 Radio Nieuws. DE LAATSTE DER TRIBUNEN WOENSDAG 15 MAART 1933 TWEEDE BLAD PAG. 5 KON. NEDERLANDSCHE JAARBEURS ELECTRISCHE STROOMINGEN EN GOLVEN EEN BEIAARD TER BEURZE De eerste dag. jDe eerste clag volop zon en een ge zellige drukte in Utrechts straten. Het aan tal autos, dat geparkeerd moest worden, was reeds dezen dag zoo groot, dat langs de geheele Cathrijnekade en op het terrein Leidsche Veer de wagens geplaatst moesten worden. Ter beurze was het in den middag reeds vrij druk; als regel is de eerste dag zeer kalm; deze goede inzet belooft dus wei iets voor het bezoek ter Voorjaarsbeurs. De beiaard zal bespeeld worden. Niet de beiaard van den Dom, maar een eigen echte en heusche- lijke beiaard ter Jaarbeurs. De Klokken gieterij Van Bergen te Heiligerlee en Bilt- hoven heeft een klokkenspel vervaardigd, bestemd voor den Cuneratoren te Rhenen. Deze beiaard is geheel van Nederlandsch fabrikaat; het bevat voorloopig drie octa ven, maar de bedoeling is het uit te brei den. Het klokkenspel is op het Vreeburg terrein opgesteld, en trekt daar zeer de aan dacht. Gedurende de Jaarbeurs zal het nu en dan bespeeld worden door den Utrecht- schen beiaardier Johan Wagenaar. De radio neemt ter beurze ook weer een voorname plaats in. Wanneer we verschil lende firma's op radio-gebied bespreken, dan noemen we eerst Philips, die haar stand ■weer geheel gewijzigd heeft, waardoor een ruimer indruk is verkregen, en het geheel meer overzichtelijk werd. Philips. Philips Radio geeft een compleet over zicht van haar ontvangapparaten, alle ge bouwd volgens het „Super-lnductie"-prin- cipe. Daar zijn allereerst de vierkrings- apparaten 620 A en 630 A voor wisselstroom aansluiting het laatste met ingebouwden electro-dynamischen luidspreker, die zelfs aan hen, die vlakbij een omroepzender wo nen, de gelegenheid bieden, ook andere Europeesche programma's uitmuntend te ontvangen. Degte toestellen zijn beide voorzien van de Philips micrometerschaal die in verbinding met de bij elk apparaat verstrekte gedruk te lijst vam omroepzenders het instellen van een gewenscht station even eenvoudig maakt als het kiezen van een nummer bij het tele- foneeren. (De tweekrings „Super-Inductie"- toestellen 820 A en 830 A, het laatste met ingebouwden ferrodynamischen luidspreker zijn kwaliteits-wisselstroom-ontvangers in de lage prijsklasse, met een voor derge lijke toestellen buitengewone selectiviteit en gevoeligheid. De apparaten 630 A en S30 A zijn ook verkrijgbaar voor aansluiting op een gelijkstroomnet. Op den Philips-stand worden inlichtingen verstrekt over de mogelijkheid om geduren de zes weken, van 15 Maart tot 30 April, een moderne „Super-Inductie"-ontvanger 630 A of 620 A met electrodynamischen luid spreker 2123 aan te schaffen, waarbij een Philips-toestel van oud model als gedeelte lijke betalng kaïn dienen. Door deelname aan de hieraan verbonden prijsvraag kan men een gekocht apparaat zelfs gratis in bezit krijgen. Philips Radio brengt tevens de tot heden nog ontbrekende schakel in de keten de» „Super-Inductie"-toestellen, nl. een toestel met batterijvoeding, het tweekrings „Su- per-Inductie"-apparaat 830 B met ingebouv» den luidspreker en batterijen, ten gerieve van hen, die niet op een electriciteitsnet zijn aangesloten. Dan zijn er nog de radio-gramofoons 670 A en 870 A, de eerste voorzien van een vierkrings-, de laatste van een tweekrings „Super-inductie" chassis. ingebouwde», electro-dynamischen luidspreker en 'n elec- trische gramofoon met de nieuwste Philip» gramofoonopnemer. Al de „Super-Inductie "- apparaten zijn voorzien van de bekende Gouden „Miniwatt"-lampen; bij het door batterijen gevoede apparaat 830 B hebben de hierin noodige speciale 2-Volts lampen ter onderscheiding een zilverkleurige huid. Van haar luidsprekers tount Philips Ra dio een aantal modellen, zooaJs de eiectro- magnetische 2007, 2019, 2021 en 2032, verder de electrodynamisclie 2123 en ae 2150'SO, een luidspreker van groot vermogen met klankbord- Nieuw is de op deze Jaarbeurs voor het eerst getoonde „Philivox", een electrische gramoloon met ingebouwden 12- wait versterker, welke compleet met luid spreker wordt geleverd, ten gebruike b.v. in restauratieruimten, feestzalen e.d. Als hoofdvertegenwoordiger van de N. S. F. stelt Philips Radio de nieuwste ontvang apparaten van deze fabriek, de tweekrings Hilversum 24 en de vierkrings Hilversum 45 ten toon. Op het gebied van verlichting geeft Phi lips een volledig overzicht van haar arma turen voor ieder denkbaar geval van bin nen- en buitenverlichting. Ook is er ter demonstratie aanwezig do Philips Photometer, waarmede gloeilampen kunnen worden vergeleken, wat betreft hun economie; hierdoor wordt de consument ge waarschuwd voor het gebruik van lampen, die te veel stroom verbruiken in verhouding tot het uitgestraalde licht, dus te duur zijn in de practijk. Vermelden wij ten slotte nog de bekende „UltrasoT'-apparaten in de laat ste, goedkoope uitvoering, waarbij de re flector zoowel hangend als staand kan wor den gebezigd. R. S. Stokvis en Zonen. De stands van de N. V. Handelmaatschap pij R. S. Stokvis en Zonen zijn weer op de oude bekende plaats, in het midden van de groote zaal te vinden. Van vier afdeelingen zijn daar nieuwe artikelen geëxposeerd, nl.: Afdeeling Radio met Erres Radiotoestel len, luidsprekers, electrische gramofoons en onderdeelen. Afdeeling Gas en Electriciteit met haar den, haardkachels, Inventa gasfornuizen en -comforen, electrische kronen en kaplicn- ten, kolenfornuizen. Afdeeling Water met Fasto geysers, druk automaten en snehvaterverwarmers. ALS T JAARBEURS IS.... 'Gisterenmorgen Is de 28ste Kon. Ned. Jaarbeurs te Utrecht geopend. Door het Jaarbeurs- bestuur wordt een actie gevoerd tegen de valsche toegangskaarten, die elk jaar in omloop worden gebracht. Een sandwichman loopt voor de Jaarbeurs met een bord met duidelijk opschrift om het publiek te waarschuwen. Afdeeling Gereedschappen met „Kroon" en „Populair" waschmachines, „Acme" en „Victory" wringmachines. Wat de afdeeling Radio betreft vinden we geëxposeerd de Erras K.Y. 123, een :J- krings, 4-lamps toestel in gepolitoerd noten houten uitvoering met ingebouwden electro dynamischen luidspreker. Dit toestel wordt voor het eerst in Utrecht geëxposeerd. De prijs van dit apparaat bedraagt f 195. Nieuw zijn verder K.Y. 122 eiken (K.Y. 125 noten), een 4-lamps toestel zonder luid spreker en de Erres electro-dynamische luid sprekers No. 1 en 2. No. 1 is uitgevoerd ais tafeltoestel en kost f 52.50; No. 2 is een staand model, de prijs bedraagt f 60. Sterk trekt een nieuwe 6 Watt electrische gramofoon de aandacht Telefunken. Onder de exposanten van radio-apparaten neemt ook nu weer Tele funken haar voorname plaats in. Niet omdat er veel nieuws te brengen was, want na de groote per fectionneering der appara ten, welke ter najaars beu rs te zien gegeven werd viel belangrijke wijziging niet te verwachten. Maar de geëxposeerde toestelle»» trekken ook thans weer de aandacht dooi verschillende gunstige factoren. De practisoh volmaakte superheterodyne- ontvanger wordt thans geleverd in fraaie houten kast; de type-benaming is dan Teie- funken 651 WL. Óok het gevoelige en selec tieve ontvangtoestel 343 WL is nu in houten kast verkrijgbaar als type 345 WL. In de prachtige radio-gramofooncombina- tie, den 650 KW, is de superheterodyne inge bouwd, terwijl ook het gramofoongedeeiie voldoet aan de hoogste eischen, welke men in verband met den tegenwoordigen stano der techniek daaraan mag stellen. Een nieuwe pick-up met toonarm en vo lumeregelaar wordt door Telefunken voor den populairen prijs van f 12.50 aan de markt ge- bracht. De lage prijs en ae 4^2" werkelijk uitstekende hoe- danigheden van dit appn- raat, zoomede de keurige BB afwerking ervan, vormen k J voor den gramofoonliefheb ber een zeer attractieve aanbieding. De afgeschermde anten ne-kabel, welke snel terrein verovert en ook werkelijk een uitstekend middel is tegen tram- en andere storingen, is hier te zien. Als bewijs voor de goede resultaten, welke hiermee verkregen worden, deelde men ons mee, dat men met behulp van de afgescherm de antennekabel het Amstelhotel een instal latie heeft kunnen bezorgen, welke absoluut storingvrij is, wat de tram betreft. Dit is een sterlcsprekend staaltje. Bij Siemens vindt men voorts antistorlngs middelen, zooals condensatoren en smoor- spoelen. Een collectie artikelen op smalfilm- gebied valt op door de zorgvuldige afwer king van het geëxposeerde. Voorts trekken de aandacht de Sinterko rund-bougies, electrische klokken, schellen, batterijen en verdere electrische artikelen. Tot slot zij nog vermeld een electrisch vei- ligheids-scheerapparaat, waarbij het mesje een snel heen en weergaande beweging maakt, loodrecht op de richting waarlangs het apparaat over het gelaat wordt bewogen. Hierdoor wordt een zuiver snijdende werking verkregen, in tegenstelling met het gewone scheerapparaat, dat de haren eigenlijk af schaaft. Het scheren met zulk een electrisch toestelletje moet werkelijk ideaal zijn! Uit Oost-lndie POGING TOT INBRAAK BATAVIA, 15 Maart (Aneta). De boekhouder van de regentschapswerken te Tjiandjoer, de heer van Leyen, deed een poging om in 's lands kas in te breken. Hij werd gearresteerd en heeft een bekentenis Het Crisissteuncomité voor Ned.-Indië, postgiro nr. 198000 schrijft ons: Het Crisissteuncomité voor Ned.-Indië te Den Haag, moge opnieuw langs dezen weg een dringend beroep doen op het saamhoo- righeidsgevoel en de offervaardigheid van de Nederlanders hier te lande en in het buitenland inzonderheid van de Indische verlofgangers en gepensionneerden tot leniging van den nood, ontstaan door de toenemende werkloosheid onder de ver schillende groepen der bevolking van Ned.- Indië. Welk een omvang dit euvel heeft aange nomen, moge blijken uit de volgende cijfers betreffende de werkloosheid onder de Euro peesche bevolking in Ned.-Indië. In Febr. 1931 telde men 2400 werkloozen, in Dec. '31 3110, in Juli 1932 3590 en in Febr. 1933 5520 Met deze cijfers voor oogen behoeft het geen verdere toelichting, dat versterking YjfkWVfi WfM miïtmWi van de middelen, die noodig zijn om de ergste gevolgen der werkloosheid eeniger- mate te verzachten, dringend noodig is in den meest volstrekten zin des woords. Geldelijke bijdragen liefst vaste maan- delijksche bijdragen tot leniging van den heerschenden grooten nood zullen door voor noemd Comité gaarne in ontvangst worden genomen ter overmaking aan het Centraal Comité voor steun aan werkloozen te Bata- BRIGADE IN BOVEN DIGOEL VERMIST BANDOENG, 15 Maart (Aneta). Het leger bestuur ontving een telegram uit Boven- Digoel meldende dat een patrouilleeren de brigade uit Boven-Digoel een week over tijd is. De brigade ageerde in overstroomd ge bied. Aangenomen wordt dat de brigade van den weg is afgesneden, zoodat zij niet kan terugkeeren. Pogingen worden onder nomen om de brigade op te sporen. GROOTE BRAND TE SPAKENBURG DE NED. KNOOPENFABRIEK BEDREIGD Men meldt ons uit Spakenburg: Vanochtend omstreeks half zeven is dooi tot nu toe onopgehelderde oorzaak brand ontstaan in de Nederlandsche Knoopen- fabriek. De fabriek is eigendom van de gemeente Bunschoten en is opgericht in 1929 met het doel om de Zuiderzeevisschers werkzaam te stellen. De brand is uitgebroken in de cartonnoge- afdeeling, welke weld, a in lichter laaie stond. De vlammen deelden zich mede aan het aangrenzende kantoorgedeelte, dat even zeer spoedig een vuurzee was. De brandweer slaagde er in het vuur tot de cartonnageafdeeling en de kantoorloka len te beperken. De eigenlijke fabriek, wel ke zich achter het verbrande gedeelte be vindt, bleef door het vuur onaangetast. De fabriek waarin ongeveer 200 arbeiders werkzaam zijn en waar dag en nacht wordt gewerkt, moet tijdelijk worden stopgezet De directeur, de heer Frankfort, acht het ech ter waarschijnlijk, da de werkzaamheden Donderdagmorgen weer kunnen wordci. hervat. De schade, waarvan het bedrag nog niet kon worden vastgesteld, wordt dor- verze kering gedekt FELLE FABRIEKSBRAND EEN TON SCHADE In de lederwarenfabriek van de firma T. Roorda en Zoon gelegen aan den Kanaal- weg 250 in de gemeente Frankeradeel nabij Harlingen, brak brand uit Het vuur, dat gretig voedsel vond in de groote voorraad licht brandbaar materiaal, breidde zich snel over het geheele fabriekscomplex uit, dat voornamelijk uit hout is opgetrokken. Toen de beide motorspuiten van Harlingen en Franeker arriveerden stond het grootste deel der fabriek reeds in lichte laaie. Het vuur dreigde over te slaan naar vier in de nabijheid gelegen woningen. De bewoners brachten hun inboedels reeds in veiligheid De brandweer slaagde er in, het vuur tot de fabriek te beperken. Deze is grootendeels uitgebrand. Een groote voorraad lederwaren en materiaal benevens een aantal machines zijn verloren gegaan. Na twee uren was men het vuur meester. Oorzaak van de brand is vermoedelijk het warm-loopen van een centrifuge. De schade, door verzekering ge dekt, wordt op bijna 1 ton SMOKKELAAR DOODGESCHOTEN Tusschen Philippine (Z.) en Bouchaute is een berucht smokkelaar J. K., die met een auto goederen van Nederland naar België trachtte te vervoeren, nadat reeds zijn auto was stuk geschoten, zelf door een kogel van een der douane beambten getroffen. Hij was onmiddellijk dood. AUTO-ONGELUKKEN Te A pe 1 d o o r n is op het terrein van de werkverschaffing op Groenendaal de werk man H. J. L. door een auto aangereden en ernstig aan het hoofd verwond geworden L. stond te praten en liep iets achteruit, waardoor hij door de naderende auto werd gegrepen. Per ziekenauto werd hij naar het St Liduina-ziekenhuis aan den Arnhem- schen weg gebracht HUURSTAKING OPGEHEVEN De huurstaking bij de firma H. van der Schaar, te Amsterdam, is opgeheven. De huren blijven onveranderd. Rancunemaat regelen zullen niet worden genomen. Het Comité der Huurstakers draagt zelf de kos ten. Deze huurstaking, die thans is opge heven, betreft een aantal huizen in de Jan Evertsenstraat en omgeving. NA RUIM TWINTIG JAAR. Men meldt ons uit Lage Zwaluwe: De arbeider J. Sulkers alhier verloor ruim 21 jaar geleden, in de weide van D. den Engelsen zijn horloge in kast Dezer dagen vond bij het graven in de weide de knecht van den Engelsen het verlorene terug. Op de horlogckast kon hij den naam van den eigenaar nog lezen. ROFFELRIJMEN. Die zit! In een kalme Haagsche winkel Staat een heel eenvoudig man, Eén, zooals je er wél honderd Elke dag ontmoeten kan. Net als hij is afgeholpen En de winkel uit zal gaan Komt een sjieke jonge moeder Met haar kinderwagen aan; Onze man gaat vlug terzijde, Maakt zich aan de muurkant smal, Dat hij met z'n grove kleeren Al dat fijns niet raken zal Even kijkt-ie in de wagen: Jonges, denk-ie, wat een schat!, Maar dan zegt-ie met verheffing: Wat een mormeldier is dat!" Daarmee doelt-ie op het wezen Dat er naast het kindje ligt: Een ontzettend leelijk aapje Met een baviaansch gezicht. Het mevrouwtje kijkt heel nijdig; Dan vervolgt de werkman weer: „Dat je nou zoo'n kind een pop geeft, Of een poesie, of een beer Nou, dat kan ik me begrijpen, Ook al snapt het wurm geen snars, Maar zoo'n wicht zóó'n beest te geven Dat vin ik, jevrouw, iets bars!" Het mevrouwtje kijkt nog kwader, Snibt: „Fhü, wat weet jij daarvan! Zulke dingen moet je vóélen: Dat is baby's talisman!" „Nou daar voél ik dan geen steek van, Maar me ooge benne best; Ik docht eigenlijk: hoe kommen Die twee uit hetzelfde nest!" (Nadruk verboden.) LEO LENS. Als 's morgens dai onbehaaglijke gevoel weer zoo'n ellendige aanval van migraine aankondiat, voorkom dan die misère met 1 of 2 j DIEFSTAL UIT VAKVEREENIGINGS- GEBOUW. In den nacht van 12 op 13 dezer hebben onbekenden zich vermoedelijk laten inslui ten in het gebouw van de Algcmeene Neder landsche Metaalbewerkersbond in de 2e Jan van der Heijdenstraat te Amsterdam. Eenige kasten en lessenaars werden onderzocht waaruit pl.m. f 80 is ontvreemd. Tevens is getracht de brandkast te forceeren. DOXDERDAG 16 MAART. Huizen (296.1 M.) N.C.R.V. 10 00 Gramofoon. 10.15 Morgendienst Ds. C. J. Hoekendijk. 10.45 Florence Middaugh zingt met orgeloe- J. C. 6.45 Knippen en stofv- op de wereld gebeurt". 7.40 L. Schu Het Parlementaire stelsel. 8.00 Utrechtse!» Stedelijk Orkest. 9.00 L. W. J. van Hasselt: fi rheid bü de opvoeding. 9.30 Vervolg 2.45 Gramofoon. 3.00 Naaicursus. 3.45 Gramofoon. 4-00 Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Tsjecho-Slowaaksche volkslle- 5.30 Omroeporkest. 7.00 Omroeporkest. 8.15 Caecllia c i Lajos. 11.00 Va- Brussel (Vlaamsch) (337.8 M.) 12.20 Gramo foon. 1.20 Omroepkletnorkest. 5.20 Radio symphonleorkest. 6.05 Kinderuurtje. 6.50 Gramofoon. 8.20 De Reuskensrevue. (Fransch) (509.3 M.\ 12.20 Omroepklelnorkest. I.20 Gramofoon. 5.20 Omroeporkest. 6.35 Gramofoon. 7.05 Kamei concert. 8.20 Ra- alo-symphonieorkest. 9.05 Concert. 9.20 Omroeporkest. Da v entry (1554.4 M.) 10.35 Morgenwijding. 12.20 OrgelspeL 1.05 Midland Studio-orkest. 3 20 Vesper uit de Westminster Abdy. 4.25 Hotel Metropole orkest. 6 50 De grondsla gen der muziek. 8.20 L'Aml Fritz. S.55 BBC-orkest. 10.50 Korte dienst uit St. Mi chaels Chester Square. Kalundborg (1153.8 M.) 7.60 Morgenwijding II.20 Concert 2.20 Viool recital. 8.40 Concert. 7.30 Concert uit het Staats Om- roepgebouw. 9.50 Declamatie. 10.10 Feest van ds Kopenhaagache Amateurzeilclub. n. (1634.9 M.A 6.50 - 1.2C k. musicum. 7.20 Populair -angenberg (472.4 M.^ 6.25 Gramofoon. 9.35 Mensch und Welt 1 20 Populair con cert 12.20 Concert 4.20 Concert 7.20 Zweedsche volksmuziek. 7.55 Omroeporkest 'Ondon Nat. (261.3 M.) 12.20 Orgel l.|»S Orkest. 5.35 Concert 9-55 BBC-orkest London Reg. (355.9 M.) 10.35 Morgenwijding 12.20 Concert 1.35 Concert 2.20 Concert 6.55 Brldgewater en zUn Kwintet. 7.50 Bal ladeconcert 8.20 Schotsch Studio orkest Midland R eg. (498.9 M.) 12.20 Concert 1.35 Concert 2.20 Concert. 6.55 Midland Studioorkest. 8.20 „Salomo" van Handel. 10.25 Gramofoon. ParUs (Rodlo Parls^ (1724 M.) 8.05 Gramo foon. 12.50 Orkestconcert 1.25 Vocaal kwartet 1.55 Orkestconcert. 6.20 Da. JX. Boegner: La vle chrétienne: Les heures ob- 8.20 Radio. BRANDEN —Te Houtigehage (Fr.) is de boerenbe- huizing van A. Tuinstra afgebrand. Het vee werd gered, de inboedel ging verloren. De oorzaak is onbekend. SCHOOL-VERKEERSEXAMEN We geven hierbij een foto van het dezer dagen van schoolkinderen afgenomen verkeers examen te Dordrecht. Twee scholen hebben thans een groep „goede weggebruikers gevormd, nl de Prinses Julianaschool, die de primeur heeft, en 'de gemeenteschool aan het Kasperpad. De regels van de weg bleken er goed in te zitten. Dat toont ook de foto wel. Achteraan reed een agent van politie, met in het zijspan de examinator, de heet G. J. van Zeben, inspecteur van politie. VRAAGT SPOOR'/ LET OP MET FABRIEKSMERK MOSTERD FEUILLETON Cola di Rienzi, de groote Senator van Rome in de 14e eeuw Door Edw. BULWER LYTTON ,(2 Eindelijk, toen het donkerder werd, be gonnen zij te bedenken dat het reeds over den tijd was, waarop zij gewoonlijk naar ihuis terugkeerden. „Wacht even", zei Cola opeens, „ons ge- feprek heeft mdj iets doen vergeten I Vader Uberto beloofde mij een zeldzaam hand schrift, waaruit, zooals de goede broeder mij bekende, niemand in het klooster kon wijs worden. Vanavond zou ik het in zijn cel komen halen. Wacht hier een paar minuten, het is maar halfweegs op den Aventijnschen berg. Ik ben dadelijk terug!" „Kan ik niet meegaan?" „Neen", antwoordde Cola zorgzaam en Vriendelijk, „gij hebt het den gehcelen dag druk gehad en zult wel vermoeid zijn; mijn Werk, lichamelijk tenminste, is niet zwaar geweest Gij zijt ook te tenger; de rust zal u goed doen. Ik blijf niet lang weg". De knaap drong niet verder aan, ofschoon hij zeer gaarne zijn broeder had willen ver gezellen; doch hij was zacht en meegaande Van karakter, en weerstreefde zelden ook bet minste bevel van hen die hij liefhad. Dij ging op een bankje aan den oever zit-. I. ten, dn het zware, droefgeestige verborg weldra de hooge gestalte en den vasten stap van zijn broeder voor zijn blik. Eerst bleef hij rustig zitten, genietend van de koelte en denkend over al de verhalen van het oude Rome die zijn broeder hem onder de wandeling verteld had. Toen her innerde hij zich dat zijn zusje Irene hem verzocht had, wat bloemen voor haar mee tï brengen. Hij ging ze plukken, want op de eenzame plek groeiden er velen, en nam weer plaats op de bank. Nu ging hij een krans vlechten, zooals de boeren uit het zuiden nog zoo gaarne doen, en waarin zij nog iets van hun klassieke bekwaamheid behouden hebben. Terwijl de knaap hiermede bezig was, hooide hij in de verte paardengetrappel en het luide geschreeuw van mannen. Het rumoer kwam naderbij. .Misschien een baron, die met zijn gevo'7 van ten leest terugkomt", dacht de knaap. „Het zal wel een mooi gezicht zijn hun witte p'uimen en scharlaken mantels! Zoo iets zie ik graag, maar ik zal toch maken dat ik uit den weg kom." Werktuigelijk nog met zijn krans voort gaande, doch den blik gericht naar het punt \vrar hij den stoet dacht te zien ver schijnen, begaf de jonge Romein zich wat meer naar de rivier. Daar verscheen de stoet, waarlijk een schiiterend gezelschap; ruiters voorop, twee aan twee, wanneer de breedte van het pad het toeliet, met prachtig uitgeruste paarden, vroolijk wapperende pluimen en harnassen, in de schemering glinsterend. Een groote troep soldaten, allen gewapend, sommigen met pieken en pantsers, anderen met min der krijgshaftige of onhandiger wapens, volgden de ruiters; en hoog boven pluimen en panieken wapperde de bloedroode banier der Orsini'3, met motto en devies (waarop duidelijk het Welfische embleem met de sleutels van St Petrus uitkwam) in glan zend goud er opgewerkt De knaap werd een oogenblik angstig, want in dien tijd, en in die stad vreesden de plebejers een edel man, omgeven door zijn krijgslieden meer dan een wild dier; het was echter reeds te laat om te vluchten de stoet was vlak bij „Hei, jongen!" riep de aanvoerder der ruiters, Martino di Porto, eeu lid van het machtige geslacht der Orsini's; „hebt gij ook eeu schip de rivier zien opvaren? Maar gij moet het wel gezien hebben hoe lang is dat geleden?" „Omstreeks een half uur geleden zag ik een groot vaartuig", antwoordde de knaap, verschrikt door de ruwe stem en de gebie dende houding van den ridder. .Zeilde het recht vooruit, met een groene vlag aan den spiegel?" „Juist, edele heer." „Vooruit dan! wij hebben het eer de maan opkomt", zeeide de baron. „Vooruit! laat den knaap meegaan; hij mocht eens een verrader zijn en de Colonna's waarschuwen" „Voor Orsini, voor Orsini!" schreeuwde het volk; „vooruit, vooruit!" en ondanks het smeeken en tegenstribbelen van den knaap nam de menigte hem in haar midden en droeg, of liever sleepte hem voort ang stig, ademloos, bijna schreiend, den krans nog steeds aan zijn arm hangend, terwijl hem een piek in de hand geduwd werd. Toch, niettegenstaande zijn ongerustheid, voelde hij een soort van kinderlijke nieuws gierigheid naar den afloop van de ver volging. Uit het luide en drukke spreken om hem heen maakte hij op, dat het schip dat hij gezien had, beladen was met graan, be stemd voor een vesting verder de rivier op. Deze vesting was in handen van de Colonna's, die in doodelijke vijandschap met de Orsini's leefden! en de menigte waaronder de knaap zoo ongelukkig was verzeild geraakt, wilde dien voorraad on derscheppen en aan het garnizoen van Mar tino di Porto bezorgen. Dit verhoogde nog zijn ontsteltenis, want de knaap behoorde tot een familie, die aanspraak maakte op de bescherming van de Colonna's. Angstig en met tranen in de oogen keek hij telkens naar de steile helling van den Aventinus; doch zijn helper, zijn beschermer kwam maar niet Een eind verderop, bij een kromming van den weg, kregen zij opeens het voorwerp van hun vervolging in het oog; bij het ljcht der eerste starren zagen zij het schip snel voortzei len. „Den Heiligen zij dank!" riep de aanvoer der; „nu is het in onze macht!" „Halt!" zei een kapitein (een Duitscher) die naast Martino reed. half fluisterend: „ik hoor geluiden, die mij niet bevallen, bij gindsche boomen luisterl het hinniken van een paard! op mijn woord van eer, daar blinkt ook een kuras!" „Voorwaarts, mannen," riep Martino; „de reiger zal den adelaar niet te sluw af zijn voorwaarts!" Met hernieuwd geschreeuw stormde de troep voort, totdat, dicht bij het boschje waarvan de Duitscher gesproken had, een klein aantal ruiters, zwaargewapend, hethout te voorschijn kwamen, en met speren in de hand tusschen de rijen der ver volgers drongen. „Voor Colonna! voor Colonna!" „Voor Orsini! voor Orsini!" klonk het luid en scherp van weerskanten. Martino di Porto, een zware, woeste man, en zijn ruiters, meest Duitsche huurlingen, wankelden niet onder den aanval. „Neem u in acht voor den greep van den beer!" riep Orsini, toen hij zijn tegenpartij met paard en al met zijn lans deed neer storten. De strijd was kort en hevig; de geharnaste ruiters waren goed beschut beter dan de halfgewapende mannen, die te voet Orsini volgden, en die, elkander voortdrijvend tegen Colonna instormden. Na een hagelbui van steenen en werpspiesen, die tegen de zware harnassen der ruiters kletterden, werden z handgemeen met den vijand, en belemmer den door hun aantal de bewegingen der paarden, terwijl speer, zwaard en strijdbijl vreesclijk onder hen huishielden. Martino die zich er weinig om bekommerde, hoe- velen er van dat mindere volk gedood wer den, zag dat de vijanden voor het oogenblik in- verwarring gebracht waren door den wnesten aanval en het opdringen van zij 1 voetvolk; wan* hoewel de weg minder smal was dan die van zooeven, was de plaats <ler ontmoeting toch niet ruim. Hij gaf eenigen van zijn ruiters een wenk, en wilde juist het schip opnieuw volgen, dat bijna uit zicht was geraakt, toen een trompet geschal op eenigen afstand werd beantwoord door een zijner vijanden naast hem en de kreet „Colonna ter hulpe!" van verre werd herhaald. Na enkele oogenblikken zag men een groot aantal ruiters in vollen draf naderen, met de banieren van Colonna voorop. „Vloek over die heksenmeesters! Wie had kunnen donken, dat zij zoo listig onze be doelingen zouden raden?" mompelde Mar tino; „die kans mogen wij niet wagen". En de hand die hij eerst had opgeheven om het sein te geven tot vooruitstormen, gaf nu het teeken om terug te trekken. Vast aaneengesloten en in volmaakte orde keerden Martino's ruiters zich om tot de vlucht; het voetvolk dat slechts was meege komen in de hoop op buit, bleef achter. Wel trachtten zij hun aanvoerders te volgen; maar zij konden onmogelijk de vlugge paar^ den en scherpe lansen van hun tegenstan ders ontwijken, wier bloed verhit was door de schermutseling, en die tegenover hen handelen, als een knaap zou handelen die een wespennest uitroeit. Het voetvolk vlucht te weg naar alle kanten sommigen ont kwamen op de heuvels, waar de paarden hen niet konden volgen; anderen sprongen in de rivier en zwommen naar de overzijde wie, minder koelbloedig of meer onerva ren recht voor zich uit vluchtten, dekten, door den vijand den weg te versperren, de vlucht van hun eigen aanvoerders, doch werden zelf man voor man gedood in do wilde, meedoogenlooze vervolging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5