Economie en Financiën 1 WOENSDAG 15 MAART 1933 EERSTE BLAD PAG. 3 Kerknieuws. EVANG. LUTH. KERK Drietal: Te Monnikendam-De Ryp, mej. L. C.Dufour te Groede, cand. Th. Scharten Jr. te Zeist en K. H. Wallien te We:«sp. NED. HERV. KERK beroepen: Te Drachten (als preJ--voor- ganger de/ Ned. Herv. Evangelisatie „Uw Koninkrijk kome M. J. A. de Zwaan te Wamel. Bedankt Voor Oppenhuizen, G. van Veldhui:«m Azn. te Hantum. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Cand. H. J. Langman te Zaandam hoopt Zondag 9 April a.s. des middags te half 3, intrede te doen by de Ned. Hervormde Ge meente te Muiderberg, na bevestiging des morgens te 10 uur door Ds J. Langman, lid der Tweede Kamer, van Den Haag. Cand. P. H. Wo 1 f er t, van Terneuzen. werd Zondagmorgen j.l. door zijn schoon vader Ds. S. Groeneveld, van Terneuzen, be vestigd als predikant der Geref. Kerk van Mariënberg (O.) met een predikatie over Hebr. 1317 en deed des namiddags intrede met 1 Cor. 2:2. JUBILEA. Ds. M. B. Verkerk, predikant der Ned. Hervormde Gemeente te Oude-Tonge, hoopt Woensdag 29 Maart as. zijn 25 jarige ambtsbedif- ning te herden ken. De jubilaris werd geboren <n 1884. Hij werd candidaat tot den H. Dienst in Dren te in 1907 en aan vaardde het pre dikambt te Arne- muiden op 29 Maart 1908. Daar na deed hij in trede te Tholen 1910, Oude Tonge 1913, Polsbroek 1917, Gouderak 1920, Putters- hoek 1924, Mijdrecht 1927 en wederom te Oude Tonge 10 April 1932. Woensdag 29 Maart te 2 uur is er recep tie. Op Zondagmorgen 2 April hoopt Ds. Verkerk een herdenkingsrede te houden. KE REIN STITUEE RIN G Te Den Dolder (U.) had Maandag J.l. in een vergadering van afgevaardigden van den Kerkeraad der Geref. Kerk te Zeist met de stemgerechtigde leden der Dolderwijk en vele belangstellenden de instjtueering plaats eener zefstandige Geref. Kerk en de instel ling der ambten. Ds. W. Verhoef, van Zeist, leidde deze ver gadering. Eerst gaf hij een historisch over zicht van het Kerkelijk leven dezer wijk sinds 1905, memoreerde, dat de emeritus predikant Ds. C. W. E. Ploos van Amstel den laatst en tijd aldaar in den dienst des Woords en der Sacramenten was werkzaam geweest en vroeg toen aan de stemgerech tigde aanwezigen van de wijk of allen er mee accoord gingen, dat de wijk Den Dol der zou worden: zelfstandige Geref. Kerk. Nadat allen zich daarvoor verklaard had den ging men terstond over tot verkiezing van ambtsdragers Tot ouderlingen werden gekozen: Ds. Ploos van Amstel, Evink en Van Reenen; en tot diakenen: Bakhuizen en Gerrits. Ds Ploos van Amstel zegt wel te besef- ren, dat zijn arbeid moeilijker wordt, doch hij aanvaardt dien onder inwachting van Gods genade. Hij acht dezen voor Den Dolder histori- schen dag meer een dag van grooten ernst dan een feestdag, met 't oog op den moei lijken tijd, dien we beleven. Hij dankte de afgevaardigden van den Zeister Kerkeraad voor hun medewerking in dezen, inzonder heid Ds. Gillebaard als wijlcpredikant, doch niet minder den praeses. Ds. J. Gillebaard zeide, dat de Kerk van Zeist zich als een echte moeder verblijdt over het zelfstandig optreden van haar dochter. Hij hoopt a.s. Zondag de gekozen broeders in hun ambt te bevestigen. Met het zingen van Ps. 118:7 vertolkten de aanwezigen den dank aan den Koning dor Kerk voor de hun door Hem geschon ken weldaden. GEREF. KERKEN IN HERST. VERBAND Te Z e i s t op „Woudschoten" zal Dinsdag 9 Mei a.s. de eerstvolgende Classicale Ver gadering der Geref. Kerken in Hersteld Verband worden gehouden. SYNODALE VERGADERINGEN Te Zwolle wordt Woensdag 14 Juni a.s. de Part. Synode der Geref. Kerken vanOver- ysel gehouden. PENSIOEN NED. HERV. KERK In plaats van wijlen Mr. Dr. C. F Schoeh te Amsterdam is benoemd tot voorzitter van den Pensioenraad der Ned. Herv. Kerk Mr S. J. Hogerzeil te Den Haag EMIL BRUNNER IN NEDERLAND Te Utrecht sprak in de aula van de Rijksuniversiteit Prof. Dr. Emil Brunner over het onderwerp: „Geloof en Ervaring." Zoolang, aldus spr., de verhouding tus- schen deze twee nog een vraag is, is er bewe ging in de theologie. Daarom wil spreker ook niet door een oplossing rust trachten te brengen. Dat zou dan een valsche oplossing De dialektische theologie die nu 15 jaar in Duitschland bestaat teekent zich fel af te gen het Duitsch liberalisme en herboren ide alisme v. d. vorige eeuw. De overgang Troeltsch v. d. theologische faculteit naa filosoiphische belicht de toestanden scherp. Men kwam tot de tydlooze theologie, die zeker niet gelijk is aan het Christelijk geloof va eerste Chr. Kerk. Het was eerder een Plato nische ideën filosofie. Evenals het histone- positA-isme en de belevingstheologie stoelt het op Schleiermacher.. Hier waren alle drie verbonden in een natuurlijke eenheid. Het ge tuigt daarom van dilettantisme de stryd ovei één punt tegen Schleiermacher te voeren. De kamp moet tegen alle opgenomen. Het Christendom heeft met al deze stroo mingen iets gemeen, maar gaat er toch ook weer grootsch boven uit. Het platonisch apriorisme bedoelt de eeuwige waarheid te grijpen. Maar ver werpt zoo dat Jezus is de timmermanszoon. De ergernis heeft men er uit gehaald. De waarheid is door Jezus Christus geworden en men doet de proloog van Johannes onrecht als men het anders ziet. Wy moeten hebben het eenmalig historisch feit. weinigen de Christus. Geen historisch geloof ons de Christus. Maar ook zonder historisch geloof geen Christus. Hy is de in het geloof werkende kracht. Fuychologische ervaring zal er altyd zyn. et is de subjectieve zijde van het geloofs- gebeuren. Het geloof verdwijnt geheel in wat het ziet. Het is een poging tot subjectsverwis seling. Christus leeft in mij! Het Woord Gods is daarom ook enkel Woord van God als het de spits op mijn allerpersoon lijkste ik gericht heeft. De latente vertwijfe ling voert tot culminatie en crisii. In Christus het kruis de grootste desperatie. Geloof als passie hoort noodwendig by geloof aan het jenseitige. Hier uit groeit de ware activiteit. Prof. Dr. E. Brümmer spreekt heden avond over „Eros und Liebe" voor de afd. Amsterdam over de N.C.S.V. en de Theol. Fa culteiten van de Vrije Universiteit en de Gem. Universiteit te Amsterdam. ZONDAGSSCHOOLCONFERENTIE Te Hemmen (Bet.) op het kasteel, eigen dom der Hemmensche Zendingsstichting wordt van Vrijdag 17 tot Maandag 20 Maart a.s. van wege de Ned. Zondagn>choolvereeniging een Zondagsschoolconferentie gehouden. De heer H. A. de Boer, van Amsterdam, secretaris, opent de Conferentie. Sprekers (en spreek sters) zyn: Ds. J. Ph. Eggink, over: „Waarom Bybelsche Geschiedenissen?"; mej. C. B. Ryn- ders, directrice der Hemmensche Zendings stichting, over: „Ontr>taan en doel der Hem mensche stichtingen"; de heer H. A. de Boer, „De iZondagssohoolarbeid en het gebed" rver „De materieele zijde van den Zon- ischoolarbeid"; de heer Joh. J. Hesseling, „Het kind en zyn Zondag" en mevr. A. K. NorelStraatsma, over: „Zondagsschool- ervaringen". Voorts vullen een kleine tentoonstelling en een bezoek aan de Zettensche inrichtingen (directeur Dr. J. Lammerts van Bueren) het program nog aan. De p o h i s t o heeft Jezus niet als geloofsobject. Zy ziel Jezus als mensch, niet als Christus, als god- mensch. Positief wordt het goddelijke ver worpen. Jezus is hier niet meer de kurios. De waarheid van de openbaring van de transen- weer ver boven uit. Het geloof als psychologische bele venis ziet het als actualiseering van apriori. Nergens is er dus iets dat overeenkomt met het Christelijk geloof. Het geloof aan het Woord Gods is de kennis van de waarheid. Zijn object is de eeuwige wil Gods. Geen fataal tellectualisme echter, waaraan de tijden na reformatie mank gingen. Het tegenwicht wat de Kerk hier tegenoverstelde was Jezus-Zelf en de Sacramenten. Geen blinde gehoorzaamheid dus, geen dog ma of wet, maar het gaat om de gnosis het geloof. God heeft gesproken, ik heb hoord. Dit is enkel vertrouwend te aanvaarden. God-Zelf staat er borg voor en dat is ge noeg. Evenmin als ik twijfel aan een vriend, die met my spreekt, of hy het wel is, twyfel ik aan God. Het Woord Gods is geen gedachte, maar zelfgetuigenis van God. Geen leer of idée. Dit is juist het gevaar van de orthodoxie die het Woord Gods als een constante grootheid De Platonische logos is zonder inhoud. Het is een immanente grootheid zonder ik-gij houding. Geen relatie van de goddelijke per soon met de creatuur. Het is de geest die in my zelf met mij zelf een zelfgesprek houdt. De histornche empirie onderkent dat met oneindig interesse do mensch ligt vastgemaakt aan Jezus. Velen hebben Jezus gezien, Schoolnieuws. HOOFDBENOEMINGEN. Hitzum (Herv. School), M. Wynia, hoofd te Hindeloopen. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Almelo (Hofkampstraat 2, hoofd A. Muller), J. P.ison te Arnhem. Friesche Palen (Fr.), mej. G. van der Woude te Munnekeburen. l'rk, A. P. Zandstra te Appelscha. Aang. Kampen, A. P. Zandstra te Appelscha. Bedankt. Arnhem (Van Löben Sels-School, Dal- weg 40, hoofd J. M. Caspers), mej. C. M. Uittenbogaard te Arnhem. Voor tydelyk. T. DE JONG t Te Groningen is in den vorigen nacht, 79 jaar oud, overleden de heer T. de Jong, oud-schoolopziener in het arrondissement Ap- pingedam en oud-lid van den Gemeenteraad van Gronignen. Wylen de heer De Jong was eerst by het onderwijs werkzaam, o.m. te Kollum en hoofd der Jan van Nassausch^ol te Sneek. In laatstgenoemde functie werd hy benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Appin- gedam. Na de onderwijs-reorganisatie in 1921 was de heer De Jong nog eenigen tyd school opziener te Groningen. Met ingang van 1 Jan. 1922 werd hem als zoodanig ontslag verleend. Wylen de heer De Jong was in Groningen eenige jaren ouderling van de Geref. Kerk B en later van de Geref. Kerk, welke Kerk hy ook diende als sub-scriba. Voorts was hij tot voor enkele jaren lid de Commissie van Toezicht op de Kweekschool met den Bijbel. EEN HALVE EEUW In April van dit jaar zal het een halve eeuw geleden zijn, dat de School voor Ge woon Lager Onderwijs en de School voor Voorbereidend Onderwijs, uitgaande van de Vereeniging „De School met den Bijbel" te 's Gravenhage, en destijds gevestigd in Van Ostadestraat 114, werden geopend. Thans heeft eerstgenoemde School haar WEEKSTAAT NEDERL. BANK Goudverlies 61 millioen VERTROUWEN TERUGGEKEERD Het lag voor de hand, dat de onrust en spanning op de internationale valutamark ten in de afg&loopen week- tengevolge van de vrees voor een depreciatie van den dol lar en alles wat daarmee verband houdt, ook ons lanid niet opopgemerkt zouden voor bijgaan. Allerlei geruchten, dat na verlaten van den gouden standaard in de V. S. ook de guilden wel vain het goud zou worden los geslagen, deden de ronde en als gevolg daar van ontstond er in het buitenland een groot aanbod van guldens. De gulden lag buiten gewoon zwak in de markt en in verband daarmee apprecieerden francs en belga'e belangrijk boven het gouduitvoerpunt. Ree/is de vonge week Woensdag schre ven wij, dat uit de toenmaals gepubliceerde weekstaat van de Nederlandsche Bank bleek, dat een hoeveelheid goud naar het buitenland was uitgevoerd ten bedrage van ƒ10.000.000. En reeds toen vestigden wij er de aandaoht op, dat udt de nieuwe week staat wel zou blijken, dat er voor een verder aanzienlijk bedrag zou zijn geëxporteerd, omdat deze goudexporten op de weekstaat van de vorige week nog niet tot uitdrukking konden worden gebracht Deze verwachtig ie uitgekomen. De heden gepubliceerde weekstaat van de Nederland sche bank geeft een vermindering van den goudvoorraad te zien van 61 millioen- zoo dat het totaal bedrag is gedaald van 1,00 millioen tot 948 millioen. Zoowel België a'ls Frankrijk hebben deze goudexporten tot zioh getrokken. Toch moet e- de nadruk op worden ge- .wgd. dat niet alléén de vrees en onrust voor depreoiotie van den dollar de oorzaak is ge weest voor de zwakke houding van het Ne derlandsche betaalmiddel. Een geheel oom plex van oorzaken heeft hiertoe medege werkt. Reeds vóór de bankcrisis in de V. S toch hebben transacties plaats gevonden tuesohen Nederlanösobe bankiers eener- zijds en Fran6ohe en Belgische bankiers anderzijds. Een Nederlandsoh bankierssyn- dicaat nam van de Fransohe staatsspoor wegen een bedrag over van f 60.000.000 nom. 3-maand. promessen. Vervolgens werd ook nog een belangrijk bedrag aan schatkist- papier overgenomen ten laste van den Bel gischen staat. Het was de aanvankelijke be doeling, dat de guldensbedragen geleidelijk naar België en Frankrijk zouden worden overgemaakt Dit had reeds de vorige maand tengevolge, dat o.m. de koers van de Beige zioh boven het goeduitvoerpunt ver hief, en dat er goud naar België vloeide. Toen nu de groote bankmoeilijkiheden in de V. S. zich openbaarden en de vorige week ernstige vrees voor den dollar ontstond, is men er in België en Frankrijk toe overge gaan de reeteerende bedragen onmiddellijk naar Brussel en Parijs over te maken, waar door een belangrijke druk op den gulden werd uitgeoefend. Dooh ook Engeland deed er nog een schep je boven op. Men weet, dat er in dit land- vlek na hel verlaten van den gouden stan- cLaand, ernstige verdachtmakingen zijn ge uit La-v. de positie van den gulden. Deze hetze is op een volslagen mislukking uit- geloopen en kon tenslotte slechts het ver trouwen in den gulden helpen verbeteren. In tijden van onrust en wantrouwen komen echter de oude gevoelens weer boven- met gevolg dat er ook uit Engeland een flink aanbod van guldens te cons taleeren viei. Daar echter de Ned. Bank, sedert het ver laten van den gouden standaard door Enge land, geen goud meer voor export daarheen beschikbaar stelt, heeft men via Parijs deze transacties doen uitvoeren omdat verzen dling van goud van Parijs naar Londen wel mogelijk is. Er waren dus verleden week wel geheel bijzondere omstandigheden, die zulk een 6terke druk op den gulden uitoefenden. En in dit licht bezien is een export van 61 mil lioen gulden niet een6 erg belangrijk. Te zijner tijd toch zullen de aan Frankrijk België beschikbaar gestelde bedragen weer worden afgelost, hetgeen ongetwijfeld appre ciatie van den gulden teweeg zal brengen met vermoedelijk goud verzendingen naar Nederland. Inmiddels is de onrust en spanning van verleden week verdwenen. Roosevelt heeft en behoudt tot nu toe een goede pers, de be volking heeft vertrouwen in hem, de dollar ie op goudporiteit gehandhaafd inatuurlijk met een korreltje zout genomen!), de ban en beurzen gaan weer open, kortom de situatie is zeer verbeterd en deze week zijn dientengevolge ook de goud verli ezen der Ned. Bank weer tot stilstand gekomen. De overige posten in de weekstaat van heden zijn weinig belangrijk. De rekening- oourant6G.ldi van derden zijn, als gevolg van de goudonttrekking met een ongeveer gelijk bedrag- met 58 millioen tot 201 millioen verminderd. De diecontoportefeuMle steeg van ƒ32.9 tot ƒ35.9 mill., de beleeni-n- gen daalden van ƒ73.9 tot ƒ70.3 millioen. De bankbiljettencirculatie kromp in van 973-5 tot 966.5 millioen. De gouddiekkdng der biljetten bedraagt thans 98.2 (v. w. 103,6 toch altijd nog zeer belangrijk, wanneer men bedenkt dat de minimum grens 40 bedraagtI AMERIKAANSCHE BEURZEN WORDEN HEROPEND MET INGANG VAN HEDEN TOENEMENDE ONTSPANNING In Oe bankcrisis der Ver. Staten velt toe nemende ontspanning te constateeren. G:s- L/r zijn de banken geopend in 251 andere steden, zoodat het aantal heropende banken tot 2000 is gestegen. De berichten uit de V. "I.- dfie bij de toenemende ontspanning sterk verminderen, melden, dat de bankzaken een vlot verloop hebben en dat de stortin gen bij de banken grooter blijven dan de op- ragingen. Toch werd niet verwacht, dat de goederen- en effectenbeurs voor Vrijdag of Maandag zouden worden heropend. Tlians wordt echter definitief medegedeeld, dat het beursbe6tu<ur van New-York besloten heeft beurs heden weer open te stellen. Daar- benevens zullen ook alle goederenbeurzen worden geopend, behalve de katoen- en tarwebeure te Chicago. Deze zuMen eerst morgen worden geopend. Alles wijst iin de richting van toenemend vertrouwen. Woodin, de minister ven Fa len, verklaarde zich gister opgetogen de sohitterende wijze waarop de bevol king meewerkt Hij meende, dat de angst psychose van voor de bankcrisis voorbij is en dat de ba6is gelegd is voor nieuwe herstel Zware gevangenisstraffen Het hof van appel heeft het vonnis tegen de beide directeuren-generaal ran de Bank of United States, Bemhard K. Marcus en Saul Singers bevestigd. Zij waren reep. ver oordeeld tot 3 en 6 jaar gevangenisstraf we gens verduisteringen van ongeveer 2 mil lioen dollar bij het filiaal Municipal Safe Deposit Cy. De Paramount Pulblic Corp. heeft bij het federale gerechtshof verzocht onder cura- teele te worden gesteld. SOERABAJA, NIVAS-AFDOENINGEN Ruim 26000 tons afgedaan (Aneta). D« N.I.V.A.S. onbekende prijzen. In de tweede DIVIDENDEN OVER 1932 sterdam f32 (v. J. f Centrale H; f 13 (v. J. f 15) Bank voor Schou zee 12 (v. J. 10). Hypotheekbank te Hypotheekbank t« 's-Gravenhage n en Dalreland te Zlerlk- Zlerlkzee 6 (i Hypotheekbank 17.60 -erzekerlngnbank 41 (onv.) gebouw in de Saenredamstraat 4, terwijl voor de Bewaarschool een keurig nieuw ge bouw werd geplaatst in de Van Beijeren- straat 4. o Het ligt In de bedoeling van het bestuur van bovengenoemde Vereeniging dit heuge lijk feit feestelijk te herdenken en we) D.V. op Vrijdag 7 April a.s., des avonds half acht, in de zaal Dunne Bierkade 16. Belangstellenden kunnen zich voor een toegangsbewijs wenden tot den secretaris der Vereeniging: ir. R. G. Gerritzen, Sta tionsweg 16, 's-Gravenhage. EXAMENS ACADEMISCHE EXAMENS RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gesl.: Indologie: taalk. cand.ex., de heer P. W. Johan Geneeskunde: doet ex.. de Wis- en Natuurkunde F: c S. J. M. S. Holzsohuher von Harrbach te Den x., mej. A. W. Soetekouw t< Gesl.: Germi mej. G. C. Hon J ^«"Lee Weten30haPI>*n: cand-*x-» m01- F- TV. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Gesl.: Godgeleerdheid: prop.ex.. de heer E. cand.ex., de heeren D. Westerveld en W. Aalders EXAMENS-MACHINIST DEN HAAG. 14 Maart Gesl. voor diploma A. de heeren A. H. F. van Veelen te Amsterdam, M. Korving te Scheveningen en L Tonkea Groningen. EXAMENS-VISSCHERIJ DEN HAAG, 14 Maart. Voor stuurlieden schippers. Geel. als stuurman op zeil- en stoc zeevlsschersvaartulgen A. de Mol, W. Zuljder- duijn, J. Klok en G. v. d. Plas en als schipper D. van Duyn en H. van Beelen, allen van Kat wijk; als schipper op stoomzeevleschersi tuigen J. Klinkenberg en M. Groenendijk, IJmuiden en als stuurman T. van Dorp HAGENER STRASSENRAHN A.G. Voorstel tot renteverlaging Op 18 Fehr. werd een vergadering gehouden xn houders van 8 (hans G eerste hyp. obl. Hagener Strassenbahn A.G. ter bespreking van het voorstel tot verlaging van de interest ge durende 1 Aug. 1932 tot 31 Aug 1935 tot 4 Daar niet voldoende obligatiekapitaal verte- Gister Is een tweede vergadering gehouden, aarln het voorstel werd aanvaard In de ver gadering werd tevens een ..compromis*'-voorstel aangenomen, hierop neerkomende dat ia Mei 1935 een commissie zal worden benoemd be staande uit een vertegenwoordiger van Neder landsche en van Duitsche obligatiehouders en van de trustee om te onderzoeken, welke rente -na zal kunnen worden betaald met dien tande echter, dat de rente niet Lager zal zijn dan 4 Vraag en Antwoord. 8202 P. d. S. n. Probeer u dio ;ir en 1 deel ammonia). blanke splrltusvecf. i K. Wanneer i HHBUHHRHHi da vcoof wal frfaoh gehouden worden door dag en nacht de ramen open te houden, behalve dan wanneer het vrleet of mistig weer is. 8205 K. v. d. S. te B. Volgens art 78 Ziektewet kunt u zioh vrijwillig verzekeren te gen zlokte enz. Vraagt u maar eens Inlichtingen bij den Raad van Arbeid te Lelden. OPLOSSINGEN De oplossingen van de raadsels uit onze rubriek van 1 Maart jl. zijn als volgt: Verschuif raadsel pasVorM, gltaAr, boortOreN, LooDmijn, cOsmOgrafie, denneNaaLd, afschrikwek kend, EveNwijdig, stilLevEn, mandoline, violoncel. Kabel Orgel Luifel Edel Het raadsel van een „el" Wortel Adel Tegel Ezel Roebel Vel Kruiswoordraadsel Horizontaal: V e r t ic a a Honorarium Sol Idee Ark El Oker Pees Uden Regeeren Nieuweling Mud Usurpateur Do Eenparig Eed Opa Neo Pedestal Bas Ob Uso As Ale Nu De Oo Ets Dor Litoraal Erf Neeg Leen Lieu Lira Ondankbaar Aan Aha TWEE ER BIJ WAT VORMEN ZIJ? Voeg bij ieder der onderstaande woorden twee letters, en rangschik deze tezamen met de oude, zoodanig, dat er nieuwe woor- den ontstaan (bv. boer e 1 roebel). De beginletters van de nieuwe woorden, gele zen van boven naar beneden, vormen de naam van een beroemde waterval! GAL (wordt: deel van een vinger of teen) DIANA (wordt: Oer-inwoner van Amerika) KAN (wordt: gewichtig deel van scheeps- NOR (wordt: kleur) [tuigage). STAM (wordt: ziekte der ademhalingswe- [gen) KERK (wordt: ander woord voor „vlegel"). DONS (wordt: schoone Grieksche jongeling) WOORDVERANDERING Wanneer men van onderstaande woorden de middelste drie letters door andere ver vangt, zooSat nieuwe woorden ontstaan, krijgt men op de middelste verticale rij een spreekwoord. BARON wordt B N (hoogerop) KOORD wordt K D (op tafel) BLAAR wordt B R (op brood) VREDE wordt V E (sterkte) DOORN wordt D N (booze geest). BOORD wordt B D (niet smal) KLEUR wordt K R (huisdier). NEET VORSTELIJK, MAAR DUIDELIJK Van koningin Victoria, de grootmoeder van ex-keizer Wilhelm II, wordt verteld, dot zij eens een Engelsch tijdschrift verzen stuurde onder een schuilnaam. Eenigen tijd later las zij onder de correspondentie rubriek van dit blad: „In de prullemand. Wees zoo goed ons van verdere inzendin gen te verschoonen!" Koningin Victoria moest er hartelijk om lachen, maar dit voorval is, naar men beweert, oorzaak ge worden van de hartgrondige, beroemd ge worden haat van haar kleinzoon tegen „krantenmenschen". Inmiddels volgde Ko ningin Victoria 't tijdschrift-advies trouw op KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: V erticaal 1. Waterkoeling 1. Afdeeling 3. Gezichtseinde 2. Deel van een schoenveter 5. Besluit 3. Jongensnaam 7. Stadhouder in het vroegere Perzische 4. Deftige vrouw Rijk 5. Aanwijzend v.n.w. 9 Portugeesche stad 6. Plaatsje in Gelderland 10. Van bijzondere voortreffelijkheid 7. Rivier in de Donaulanden 12. In onmiddellijke nabijheid 8. Door middel van 13. Peulvrucht 11. Volwassen 15. Duitsche rivier 12. Oude Grieksche pasmunt 17. Afkorting; onder andere 14. Soort zeef IS. ex. officier (ambtshalve) 16. Dakbedekking 19. Overzetvaartuig 19 Lastig 21. Berg in Jeruzalem (Waarop Salomons 20 Blaasinstrument tempel stond) 21. Nauw 23 Wordt bij tennissen gebruikt 22 Onzin 24. Kleine afgesloten ruimte 23 Vlug 26 Plaatsje in Noord-Holland 25. Metaal 28 Kerkscheuring 26. Verfstof 29 Dorpje in de Prov. Utrecht 27. Zangvogel 30. Vod 31. Katachtig roofdier VERZAMEL-RAAD SEL Deze week hebben we eens een aardig iadsel samengesteld, dat geheel en al in elkander grijpt Het is samengesteld uit 4 deelen, genummerd A, B, C en D. Daar A. 4 jongens en twee meisjes gaan op stap De beginletters van hun voornamen vor men de plaats, waaar zij naar toe gaan, om zich te vermaken. (Volgorde: Jongen, Meis je, j., j., m., j.). B. Schrijf de letters van de uitkomst van A, welke uitkomst dus evenveel letters heeft, als er jongens en meisjes zijn, namelijk 6 boven naar beneden onder elkaar. Zij worden voorgesteld door de letters x hier onder. Vul nu de woorden in van de vol gende beteekenis. 1. afgebakende hoeveelheid werk 2. hoogteverschil van waterstand in rivier 3. Bedroefdheid 4. Wat iedere vrouw beheerscht 5. Tuinbouwgereedschap 6. Gebruiksnaam voor sociteit Op de plaats van de letters o komt nu van boven naar beneden de naam te staan van het snoepgoed, dat zij in de vermaaks- gelegenheid A aten Schrijf de letters der uitkomst van B eveneens van boven naar beneden verticaal op. Zij worden voorgesteld door de letters o. Vul nu de woorden in. Bij n zal nu het woord verschijnen, dat aangeeft, wat zoj deden na hun uitstapje. C. Wielrennersterm voor vooruitschieten. D. Schrap de twee laatste letters van C Plaats op eenigen afstand daaronder het woord „Werk" en tracht door geregelde ver andering van één letter (waarbij toch goede Nederlandsche woorden moeten ontstaan) door middel van acht veranderingen hier toe te komen. Ga je gang. Probeeren! 6. o a 1. Blijde ontmoeting. 2. Bekende Fr. vrouwenmoordenaar 3. Landsman van den vrouwenmoordenaar 4 Excuus 5. Klimmen EEN LETTER VERSPRINGT! Verander van de woorden: NERO, BERG, KEEL steeds één letter, zoodanig, dat er een geheel nieuw en goed, woord ontstaat Tracht nu in den kortst mogelijken tijd, door middel van het minste aantal wijzi gingen te komen tot respectievelijk WEES, TAAL en WROK. (Als voorbeeld moge die nen de verandering van BIER in TROM in vijf veranderingen: Bier, bies, bres, tree, tros, trom). VERGELIJKINGS - RAADSEL Los op de vergelijking: (A-t) (B-k) 4-4C+(D-r) (E-t) (F-k) x. indien het volgende gegeven is: A: Kasteel B. Bovendeel van een huis Bivakwoning minus t D. Woede E. Kinderspeelgoed Deel van een sabel (snijdende gedeeltey x.: Zoek dat nu zelf maar eens uit!... INZENDING VAN OPLOSSINGEN Oplossingen, welke voor een premie in aanmerking komen, moeten vóór Woensdag Maart a.s. in ons bezit zijn. Men zende alleen de oplossing van het Kruiswoord raadsel en plaatse de gevraagde woorden, zonder verdere toevoeging, duidelijk onder elkander. Horizontaal en verticaal apart. Adresseeren aan de redactie, en in den lin ker bovenhoek vermelden: GEDACHTEN- KRACHT. PREMIES Deze week kwamen voor de premies ia aanmerking: H. M KRUITHOF, Honingerdijk 77b, R'danx J. v. d. LUGT, Termeerweg 11, Maarssen. W. DE ROO, Fahrenheitstr. 253, Den Haag

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3