DE RIJKSDAG-OPENING Kritieke toestand in Oostenrijk JIM, DE ZOON VAN BOBBY WOENSDAG 15 MAART 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE S.A.-TERREUR FRANKRIJK EN DE S.A. IN DE RIJNLANDZONE ONTSTEMMING DIE NIET IN ENGELAND WORDT GEDEELD Optreden van S.A.-afdeelingen als hulp politie in de door het Verdrag van Versailles gedemilitariseerde Rijnlandzöne, inzonder heid te K hl en te Spiers, heelt de Fransche regeering en pers aanleiding gegeven tot protesten. De Fransche gezant te Berlijn heeft bij den minister van buitenlandsche zaken zijn beklag ingediend, doch Von .Neu- rath heeft dit beklag als ongemotiveerd af gewezen. De slechts gedurende 36 uren in Kehl ondergebrachte S. A.-mansiriappen, waarvan hoogstens één van elke 10 man een jachtgeweer of revolver bcr.at, noch de hulppolitie konden als gewapende strijd krachten beschouwd worden. Overigens gaat 't hier over binnenlandsch-politieke maat regelen, die dienden tot handhaving der in gevaar gebrachte rust en veiligheid. De Franscihe regeering heeft het gebeurde ook bij de Engelsche regeering doen ter sprake brengen. De „Echo de Paris bevat een bericht uit Londen over een langdurig onderhoud van den Franschen ambassadeur aldaar in het Foreign Office teneinde te in- formeeren of men in Engeland van meening is dat de bezetting van verschillende ste den in het Rijnland, die in de gedemilitari seerde zóne liggen, door nationaal-socialis- tische troepen een formeele schending van artikel 43 van het Verdrag van Versailles beteekent. Volgens de „Echo de Paris" be schouwt men te Londen deze bezetting als een binnenlandsche Duitsche aangelegen heid, die geen bedreiging van Frankrijk is. Het daaromtrent uitgebraahte rapport der Engelsche kroonjuristen zal zoo spoedig mo gelijk ter kennis worden gebracht van den Engelschen ministerpresident en den minis ter van Buitenlandsche Zaken. Het blad herinnert er in verband hier mede aan, dat Engeland indertijd tegen het optreden van Frankrijk heeft geprotesteerd toen Fransche troepen in 1920 eenige Duit sche steden buiten het bezette gebied had den bezet nadat Rijksweer-troepen naar de gedemilitariseerde zóne waren gezonden om communistische onlusten te onderdrukken. De „Daily Telegraph" schrijft, dat men de S.A.-troepen moeilijk kan beschouwen als soldaten in den zin van riet Verdrag van Versailles, terwijl men ze ook bezwaarlijk als politie kan beschouwen. De desbetref fende bepalingen zijn ruimschoots ver ouderd. Natuurlijk zou men een technische interpretatie der bepalingen kunnen con- strueeren. Doch men weet te Londen dat men ook met andere dan zuiver juridische overwegingen rekening moet houden. Duitschland bevindt zich in een toestand van revolutie en de nationaal-socialistische troepen hebben in het Rijnland slechts ge daan, wat zij ook in andere steden van Duitschland hebben gedaan. De Duitsche regeering moet er ecriter rekening mee houden, dat de gebeurtenissen in Frankrijk den angst voor een aanval hebben doen toe nemen. GEZANT VON PRITTWITZ TREEDT AT Geen sympathie met Hltler-réglme De Duitsche gezant te Washington von Prittwitz und Gaffron, heeft zijn ontslag aangeboden ,daar hij geen sympathie heeft voor het Hitler-régime. Een onzer lezers, die tijdens de Rijksdag- verkiezingsweek in Duitschland in Tsjecho- Slowakije gereisd heeft, deelde ons mede, te hebben geconstateerd, dat de Tsjecho- Slowaaksche grens overal met militairen was afgezet, uit vrees voor de propaganda der nazi's op Tsjechisch gebied. In Tsjecho Slowakije, zoo vernam hij, wordt door de nazi's zeer sterkmet „cellen" gewerkt en deze komen uiteraard het sterkst tot gel ding bij het Duitsch-sprekend gedeelte der bevolking. Onze zegsman zeide in een res taurant een gesprek te hebben gehoord tus- schen Duitschers, waaruit hem bleek, dat een nazi uit Duitschland bezig was Tsje chische Duitschers te instrueeren. Dat daar bij met groote woorden werd geschermd, kan men wel daaruit afleiden, dat deze heer zich ook over de nazi-propaganda in Nederland uitliet en mededeelde, dat alleen in Nedrland 16000 Duitsche nationaal-socia- listen hun ideeén propageeren. Dat het in elk geval in Tsjecho-Slowakije ernst begint te worden, blijkt wel uit een telegram uit Praag, mededeelende, dat te Asch, in Bohemen, Sudeten-Duitsche natio- naal-socialisten een vergadering hebben be legd, waar ze met 200 soc.-democraten en communisten slaags zijn geraakt. De gen darmerie moest ingrijpen en eenige charges uitvoeren. Een persoon werd zwaar en vele anderen licht gewond. Onder de in de zaal aanwezige sociaal-democraten bevonden zich velen die uit Duitschland waren geJtomen. Bij hun terugkeer over de grens werden zij door op Duitsch gebied geposteerde S.A.- troepen aangehouden en gearresteerd. De communistische afgevaardigden naar Rijksdag en Pruisischen landdag zullen in het geheel niet toegelaten worden. Zij zul len ook verstoken blijven van de gewone voorrechten en dus ook geen spoorweg abonnementen of presentiegelden ontvan gen. In het gebouw van den landdag had gis ter met goedkeuring van den voorzitter van den landdag een huiszoeking plaats, in het bijzonder in de werkkamer der communis tische afgevaardigden en in de zaal. waar de communistische fractie vergaderde. Een aantal drukwerken en andere documenten zijn in beslag genomen. De nationaal-socia listische landdagfractie zal Donderdag haar eerste vergadering houden. Het program voor de Rijksdag- zitting te Potsdam. Blijkens het program voor de Rijksdag zitting te Potsdam op 21 Maart a.s. zullen tusschen half elf en half twaalf kerkdien sten worden gehouden in de Nikolaïkerk cu in de katholieke pastoriekerk. Na afloop hiervan zullen de afgevaardigden onder het gelui van de klokken van alle Potsdani- mer kerken naar de garnizoenskerk trek ken, waar zij te kwart voor twaalf aankt»- men en begroet worden met orgelspel van Pro' Boeker, die het praeludiuin in E-moil van Baeh ten gehoore zal brengen. Terwijl hei fit ats- en Domkoor uit Berlijn „Nun lob' mein Seel dcm Herrn" zingt, zal te 12 uur Rijkspresident von Hindenburg de gar nizoenskerk betreden. Hij zal een korte toe spraak houden, die beantwoord wordt met een rede van Rijskanselier Hitier. Vervol gens zingt het Domkoor weer en begeeft de Rijkspresident zich met zijn adjudant naar 't graf van Frederik den Groote, waar een krans wordt neergelegd. De plechtigheid wordt beëindigd met orgelspel van Prof. Becker, n.l. het Nederlandsche Dankgebed („Wilt heden nu treden") en „Heer maak ons Vrij". Nog wordt vernomen, dat de Rijkspresi dent voor thet altaar zal plaats nemen. Rechts en links van hem zullen de leden der Rijksregeering en de minister-presiden ten der landen zetelen en in het schip der kerk de rijksdagfracties, aan de eene zijde de nationaal-socialistische fractie en aan de andere de vertegenwoordigers der overige partijen. Het corps diplomatique en de pers krij gen een plaats op het koor. Voor de Duitsche en buitenlandsche pers staan 80 pbatsen ter beschikking, een naar erhouding zeer gering aantal plaatsen. Een interessante gebeurtenis vond plaats te Berlinchen (Neumark). Daar had zich op het marktplein de vroegere communistische vaandelgroep met haar opgerolde banier voor riet front der S.A., S.S. en Staal helm opgesteld, waarop de Staalhelmleider een toespraak hield, waarin hij op de beteekenis van deze stonde wees en zijn vreugde er- uitsprak, dat de misleide mannen de communistische dwaasheid hadden ingcnien en weer „in de gemeenschap van Duitsche menschen" zouden worden opgenomen. De communisten ontrolden daarop hun roode vlag, drenkten haar in spiritus en staken haar aan .waarop het Duitschland- lied en het Horst Wessel-lied gezamenlijk gezongen werd. De symbolische plecritigheid werd door bijna alle bewoners der stad bij gewoond. TEGEN „DE DOODGRAVERS VAN DEN KLEINHANDEL" Uit Berlijn wordt gemeld: De van natio naal-socialistische zijde reeds lang geëisch- te en aangekondigde speciale belasting der warenhuizen, der winkels met eenheidsprij zen en de groote zaken met filialen, die als de doodgravers beschouwd worden van den kleinhandel, die den grondslag van den middenstand vormt, zou binnenkort in Pruisen een feit worden. De nieuwe belasting 'zou deels voor fis- Socialisten en nationaal-socialisten werken samen tegen Dollfuss Mobilisatie van den soc.-democratische Schutzbund te Innsbruck ARRESTATIE VAN COMMUNISTEN Te Annaberg in Silezië zijn 150 commu nisten, die bij een revolutionair complot be trokken waren, gearresteerd. EEN GEZEGELD PAKKET MET STAATS DOCUMENTEN De persdienst van het Badensche staats- ministerie publiceert een mededeeling, vol gens welke de afgetreden staatspresident een aantal belangrijke staatsdocumenten ver wijderd zou hebben. Hij heeft dece documen ten in een gezegeld pakket bij het staats archief gedeponeerd, waarvan een acte is opgemaakt, waarin o.a. bepaald wordt, dat het pakket zonder toestemming van den- gene, die het in depot rieeft gegeven of bij diens overlijden von zijn rechtverkrijgenden voor 1 April 1963 niet geopend mag worden en eerst na dien datum eigendom van den Badensche staat wordt Wel heeft de afgetreden staatspresident zich het recht voorbehouden, het pakket ten alle tijde terug te vorderen. Ht pakket is thans op last van den rijks commissaris door de politie opgespoord. De rijkscommissaris is met de bestudeering der stukken bezig. De S. A.-teneur In den nacht van Maandag op Dinsdag is de voorzitter van de centrum fractie van den gemeenteraad van Dortmund, Koch. door eenige S.A.-ers uit zijn woning gehaald en naar een in de buurt gelegen lokaal over gebracht, waar men hem heeft gedwongen een schriftelijke verklaring af te leggen, in de toekomst nimmer meer den leider der N.S.D.A.P. te beschimpen. De voorzitter der Centrumpartij, afdeeling Westfalen, heeft geprotesteerd bij von Pa- pne, die zich met het ministerie van binnen landsche zakem heeft in verbinding gesteld. De eerste S.A.-mannen bestraft Gistermorgen zijn drie S.A.-mannen inde woning van een Joodsch koopman te Keu len binnengedrongen, wie zij, onder bedrei ging met revolvers, dwongen tot afgifte van 800 mark contanten. De daders zijn door de leiding van de S.A.-afdeeling opgespoord en zij moesten onmiddellijk hun bruine hem den uittrekken. Na deze acte van uitstooting uit het partijverband zijn zij aan de politie overgeleverd, die een aanklacht wegens over val met roof tegen ihe© heeft ingediend. Door het eenstemmig bedanken van de voorzitters van het Oostenrijksche parlement is een situatie geschapen, die tot ernstige verwikkelingen blijkt te leiden. De regeering onder leiding van minister president Dollfuss, die formeel ontslag heeft genomen docri nadat Bondspresident Miklas dit ontslag had geweigerd, begonnen is op autoritaire wijze, met noodverorderingen te regeeren, krijgt ae radicale oppositie-groe pen van links en rechts, tegen zich. Volgens laatste berichten begint deze tegenstelling zich zelfs uóó toe te spitsen, dat er een bur geroorlog dreigt Zooals gezegd keeren de extremisten van links en rechts zich gelijkelijk tegen de re- geering-Dollfuss. Er zijn nog pogingen gedaan om tusschen de Christelijk-socialen en de socialisten tot overeenstemming te komen, doch de linker vleugel der sociaal-democraten blijkt te hebben gezegevierd en men schijnt nu van plan te zijn te trachten 'het herstel van den grondwettelijken toestand in riet parlement desnoods met geweld af te dwingen. Zij kunnen daarbij aanvankelijk rekenen p de hulp der nationaal-socialisten, die evenals de socialisten dreigen met algemee- ne staking. In den Neder-Oostenrijkschen landdag, die gisteren bijeenkwam, heeft een der nat. soc. leiders, een officier van 'het Bondsleger nog wel, in een zeer heftige rede het leger en de gendarmerie opgeroepen om zich aan de zijde der nationaal-socialisten te scharen om de regeering te dwingen de grondwet te eer biedigen. En deze landdag heeft tenslotte een natio- naal-socialistisch voorstel aangenomen waar in de directe afzetting van de regeering- Dollfuss wordt geëischt, in verband met de schending van de grondwet door haar uit vaardiging van noodverordeningen. Voorts wordt de directe ontbinding van den natio- nalen raad en de uitschrijving van nieuwe verkiezingen geëischt. Een gelijkluidend voorstel der sociaal-democraten werd even eens aangenomen. Een ernstige verwikkeling doet zicri voor doordat de regeering met geweld wil ver hinderen dat de oppositie voor 't parlement bijeenkomt Men weet dat een der reeds afgetreden vice-voorzittere den Nationalen Raad toch bijeengeroepen heeft, De regeering heeft, om dat te verhinderen, 2000 man troepen naar Weenen laten komen en schijnt ook vast besloten om de algemeene staking, welke door de socialisten en nationaal socialisten tegen heden was uitgeschreven, met geweld te keeren. De soc. dem. Schutzbund te Inns bruck mobiliseert Ernstig ls in verband met het bovenstaan de het telegram dat ons in den loop van he denmorgfen uit Innsbruck bereikte. In den loop van den naoht ontving de landsregee- ring van Tirol mededeelingen omtrent een mobilisatie van den sociaal democratisch re- publikeinscrien Schutzbund en omtrent een algemeene staking. In verband hiermede werd vannacht om 4 uur door de TTiroler landsregeering de Hei matwehr te Innsbruck officieel aangesteld tot hulppolitie. De geheele Heimatwehr werd in den loop van den nacht gealarmeerd en samengetrokken. De sociaal democratische Schutzbund heeft zich eveneens gereed ge maakt en zijn permaneite stormtroepen in het soc. democratische Volksgebouw belang rijk versterkt. Er zouden te Innsbruck Schutzbundforma- ties uit geheel Tirol zijn samengetrokken. Op de binnenplaats van riet Volksgebouw te Innsbruck wemelt het van in uniform ge- kleede, en, naar men zegt, voor een deel on gewapende Schutzbundleden. Ook de gendarmerie en het Bondsleger zijn in den loop van den nacht gealarmeerd en staan sedert vanmorgen vroeg voor elk alarm gereed. Gendarmerie-patrouilles op motorrijwielen doorkruisen Innsbruck en omgeving. Op het dak van het gebouw van de Tiroler landsregeering zijn twee muurkanteelen uit gebroken, klaarblijkelijk voor de opstelling van machinegeweren. De gouwleiding in Tirol van de O.N.S.P. publiceert een oproep om de rust te bewaren Ondanks alle tegenstanders zullen de nazi's ook in Oostenrijk hun denkbeelden weten te verwezenlijken. Uit Helsingfore wordt gemeld: Als gevolg van de talrijke cn uitgebreide jacht-expedi- ties in Rusland, vluohten honderden wilde dieren over de grens naar Polen en Fin land. Vooral in Polen komen veel wilde dieren en de douanebeambten melden, dat groote kudden wilde beren, wolven en vossen de grens over komen. De autoriteiten overwegen maatregelen om aan deze invasie van wilde dieren paal en perk te stellen. MINISTER COT LEERT VLIEGEN De Fransche minister voor luchtvaart, Pierre Cot, leert op het oogenblik vliegen op het militaire vliegveld te Le Bourget De minister is hiertoe overgegaan, om met kennis van zaken de vraagstukken van zijn departement te kunnen behandelen NA DE AARDBEVING IN CALEFORNIE De Amerikaansche senaat heeft een voor stel aangenomen, dat voorziet in een fonds van 5 millioen dollar ten behoeve van de aardbeving in Californië. De aanneming van dit voorstel door het huis van afgevaar digden is verzekerd. DE LAATSTE OBRENOVITSJ OVERLEDEN Op 94-jarigen leeftijd is te Graz overleden Anastasia Obrenovitsj, de laatste nazaat uit dit oude koninklijke geslacht De laatste Obrenovitsj, die koning van Servië geweest is, was de ongelukkige Alexander, die met zijn vrouw Draga, in zijn paleis te Belgrado in 1903 werd ver moord. ECHTE SENSATIE IN EEN CIRCUS Tijdens een circusvoorstelling te Marseille ontstond in de arena een verwoed gevecht tusschen een groep van vijftien ijsberen. Een beer werd door de anderen aan stuk ken gescheurd. Twee man van het circus- personeel, die trachtten de dieren tot kalm te te hrengen, werden gewond. 50 dooden, 70 gewonden Uit Mexico-City wordt gemeld, dat te Abuscatlan in een bioscoop theater een ern stig ongeluk geschiedde, waardoor 31 be zoekers werden gedood en 70 gewond. Een leidingdraad van het hoogspannings net brak nl. door, kwam in aanraking met het metalen hekwerk op de balustrade van het balcon en maakte kortsluiting. Twintig bezoekers, die op de ijzeren ba lustrade leunden, werden op slag gedood Er ontstond een paniek, waarin ieder trachtte naar den uitgang te dringen en vrouwen en kinderen onder den voet werden geloopen. De paniek maakte nog 11 slachtoffe.s, terwijl in totaal een zeventigtal personen werden gewond. Een nader telegram meldt: Men telt thans 41 dooden, waaronder 20. die door den electrischen stroom ge-do >d werden, terwijl vele anderen doodgedrukt en onder den voet geloopen werden tijdens de ontstane paniek. In een later rapport over het ongeluk wordt de vree® geuit, dat er 50 dooden zijn. NEW-YORK. Nader wordt gemeld dat 50 personen om het leven zijn gekomen, ter wijl zeventig bezoekers ten deele "-w-tig zijn gewond. Een groot aantal der lacht- offers zijn vrouwen en "deren. EEN SCHIJNACCOORD TE GENEVE OP HET GEBIED DER ONTWAPENING Gisteravond werd te Genève bekend, dat de kleine acht mogendheden, waarbij ook Nederland is, zich hebben uitgesproken voor voorloopige onbeduidende comentio, zooals Norman Davis tezijnertijd in Decem ber bepleit heeft, en waarvan thans Frank rijk en Benes de advocaten zijn. De conventie zou de punten inhouden, die reeds in de beikende resolutie-Ben es van 't vorige jaar Juli een voorloopige regeling hadden gevonden en voorts de verplichting, dat geen nieuwe bewapeningsvermeerde ring zal plaats vinden gedurende den tijd der onderbreking der Ontwapeningsconfe rentie, die twee of drie jaar zal kunnen duren. De kleine acht hebben aan hun bereidwil ligheid tot deze conventie de voorwaarde verbonden, dat de voorloopige conventie te vens een regeling van het internationale toezicht op de naleving dezer conventie brengen zal en bovendien een z.g. veilig heidsclausule zal inhouden, waardoor de conventie zal kunnen opgezegd worden, in dien andere staten, die buiten de conventie blijven, waarhij natuurlijk aan Duitsohland en Italië moet worden gedacht, tot vermeer dering hunner bewapening zouden overgqan. Men zou zich bij zulk een conventie, die dus hoofdzakelijk slechts een bewapenines- stilstand brengen zou, neerleggen, schrijft de corr. der Maasbode te Genève, indien een dergelijke conventie door alle staten zou worden aanvaard. Het kan dan weliswaar een zeer mager resultaat der ontwapenings conferentie zijn. doch het verhinderen van een nieuwen bewapeningswedloop zal toch* zeker niet te onderschatten zijn. Helaas schijnt de mogelijkheid van een algemeene aanvaarding van een dergeliike noodcon- ventie slechts gering door de houding van Duitschland en Italië. Indien de kleine aoht hun toestemming tot het plan Benes afhankelijk hadden ge maakt van een mededoen van alle groote mogendheden. Japan desnoods uitgezonderd, zouden de bezwaren tegen dit besluit der kleine acht zeker zijn weggevallen. Helaas hebben de kleine acht hun toestemming slechts gebonden aan die van het mededoen van de Vereen. Staten van Amerik, hetgeen dus beteekent. dat de kleine acht bereid zijn, mede te doen aan een nood-conventie, ook al verklaren Duitschland en Italië die voor onaannemelijk en al wordt deze de oorzaak van de algeheeie breuk der ontwa peningsconferentie en een verscherping dientengevolge van den Internationalen toe stand. Het komt genoemden correspondent voor, dat het besluit der kleine acht. van wie geen enkele minister van buitenlandsche zaken op het oogeniblik te Genève is, nog eens goed door de verantwoordelijke leiders der buitenlandsche politiek van deze lan den, in nadere overweging behoort te wor den genomen. Nader wordt ons uit Genève gemeld: In den avond heeft Mac Donald een vrij langdurig bezoek van Bon cour ontvangen. Naar verluidt is in hoofdzaak de kwestie van de uitwerking van een gedeeltelijk ac- coord besproken. Benes heefi daarmede reeds e©n aanvang gemaakt Dit ontwerp- accoord zal in de eerstvolgende dagen aan de mogendheden worden voorgelegd. De partijen staan niet meer gelijk De Fransche kolonel Fabry, de voorzitter van de legercommissie der kamer, publi ceert in de „Intransigeant" een hoofdartikel, waarin hij verklaart, dat de partijen te Ge nève niet meer gelijk staan. Adolf Hitler heeft, evenals Mussolini, de geheele storm achtige jeugd van zijn land achter zich. Noch Mac Donald nooh Paul Boncour heb ben de jeugd van hun land als een vast aaneengesloten blok achter zich. In dit op zicht zijn Italië en Duitschland Frankrijk een geheele generatie vooruit. DE BIERWET IN DE VER. STATEN De commissie van het Amerikaansche huis van afgevaardigden heeft de hiervoor- stellen aangenomen. Bier en dergelijke al coholische dranken met een alcoholgehalte van ten hoogste 3.2 pet van het gewicht, worden toegestaan. Er zal een bondsbelas- tmg van vijf dollar per vat op moeten wor den betaald. Voorts wordt bepaald, dat bij zondere regelingen zullen kunnen worden getroffen door de afzonderlijke staten. Het verzenden van bier naar „droge" staten is •erboden. Overtredingen zullen worden ge straft met geldboeten van ten hoogste 1000 dollar en gevangenis voor den duur van ten hoogste een jaar. Het wetsontwerp wordt van kracht, li da gen na de onderteekening door den presi dent DOODVONNIS TEGEN ZANGARA BEKRACHTIGD De gouverneur van den staat Florida heeft het dood\onnis tegen den moordenaar van Cermak, den burgemeester van Chi cago, bekrachtigd. Zangara zal op 20 Maart terechtgesteld worden. MIAMI, 15 Maart De gouverneur van den staat Florida heeft gister het bestuit waar bij de pleger van den moordaanslag op President Roosevelt, tengevolge waai-van burgemeester Cermak werd gewond en is o\erleden. Zangara, die verleden week ter dood werd veroordeeld, terecht zal worden gesteld op den electrischen stoel, ondertee kend. EEN AMERTKAANSCH EMBARGO OP WAPENS? Het departement van Stiat te Washing ton heeft de Britsche regi .ng er va-n ver wittigd, dat president Roosevelt eerlang het Congres machtiging zal vragen in samen werking met andere mogenheden een em- irgo te verklaren op munitieverschepingen Men weet, dat Engeland juist dat embar go heeft opgeheven, omdat andere mogend heden niet meewerkten. HEVIGE AARDSCHOK IN DE EGEÏSCHE ZEE Op de eilanden Mytilini (J.esbos) en Lim- nos is een hevige aardschok waargenomen. Deze beide eilanden liggen op ongeveer 130 K.M. van elkander verwijderd. EEN CHINEESCHE OVERWINNING De Hsi Feng Kao-pas heroverd Volgens berichten van Chineescbe zijde heeft generaal Soeng Tsje Yoeang vandaag telegrafisch gemeld, dat hij den Japan- schen troepen bij den Hsi Feng Kao-pas een ernstige nederlaag heeft toegebracht, waarbij hij 18 stukken geschut, 7 tanks en 5000 geweren heeft buit gemaakt De gene raal meldt, dat hij den pas heeft heroverd en do Japanners heeft achtervolgd, die in wanorde terugtrekken. Er worden te Tsjifeng voorzorgsmaatre gelen genomen, daar mededeeling is ont vangen, dat de legerautoriteiten te Peking een prijs van een milloen yoean hebben ge steld op de hoofden van Tsjang Kai-peng den opperbevelhebber van Mantsjoekwo, en den Japanschen bevelhebber. JAPAN LANDT TROEPEN TE TANGKOE Opwinding te Peking PEKING, 15 ]Maart. Het 'bericht, dat Ja- pansche oorlogsschepen troepen en zeesol daten te Tangkoe aan land hebben gezet, heeft te Peking groote opwinding veroor zaakt Men concludeert hieruit, dat Japan voornemens is het eigenlijke China binnen te vallen. De Chineesche regeering heeft be sloten Tientsin ten koste van alles te ver dedigen en alle beschikbare troepen voor de verdediging der stad te mobiliseeren. Naar verluidt zouden onder den indruk van deze landing de Japansche eischen in zake onderhandelingen over Jehol en Mand- sjoerije zijn EEN „TELEFOON DETECTIVE" VOOR ROOSEVELT De beschermingsmaatregelen voor presi dent .Roosevelt zijn sedert den aansla* te Miami, waarbij de burgemeester van Chi cago, Cermak, gelijk bekend, het leven verloor, aanzienlijk verscherpt Behalve het gebruikelijke legertjo detec tives, dat Roosevelt overal vergezelt, heeft de president thans ook een „telefoon-detec tive gekregen". De dectective, Louise Hachmeister, con troleert alle gesprekken van Rooeev/lt en ile verbinding kan slechts met haar hulp tot stand worden gebracht Met behulp van de telefoon-centrale is zij in staat, terstond vast te stellen, waar de ijf.rsoon, die de verbinding vraagt, zich be vindt. NIEUWE „BROODWINNING" TE SHANGHAI Engelsche detectives te Shanghai hebben een bende misdadigers op heeterdaad be trapt. die zioh voordeden als politie-beamb- ten en invallen deden in opiumkitten en sjieelholen. De bende arresteerde dan zgn. tien eigenaar van de inrichting en zeide, er geen verder werk van te zullen maken, in dien een bepaald, som gelds werd beta-aid. De meeste slachtoffers deden d:t om de ge vangenis te ontJoopem LICHAMELIJKE OEFENING VOETBAL DE &N.V.B..BONDSDAG Deden vorig jaar ongeveer 20 elftallen mee aan den Bondsdag van den C.N.V B. dit getal is thans reeds overschreden en de inschrijving blijft nog even geopend. Behalve de reeds door ons vermelde clubs hebben nog Ingeschreven: DOTO I en II, Utrecht; Be Quick I en 1T, Zwolle; Eendracht I en II, Rotterdam; HBS comb., Schiedam; Oranje Nassau II, Sneek; TOG I, Rotterdam; DW I, Rotterdam; Spar ta I. Mep pel; EDO I, Utrecht; ODS I, Rot terdam. Indien er nog gelegenheid voor is, wor den bij de inschrijvingen ook nog gevoegd Be Quick III en Eendracht IIL NAGEKOMEN UITSLAGEN Utrecht: D.V.V. I—Blauw Wit 2—2 Utrecht: CD.O. I—Desto II 1—9 Zwolle: Zwaluwen I—Volharding I n.d. Kampen: D.O.S. IIGo Ahead 11 02 (gest) Zwolle: Be Quick II—Volharding II n.d. Rijssen: Excelsior IVolharding 5—1 DE C.N.V.B.-COMPETITIE Gesp. Gew. Gel Verl. Pnt. 9 6 1 2 13 S3— 8 6 I 1 12 24—11 8 4 4 8 23—19 8 4 4 8 28—24 7 2 1 4 5 12—43 Gesp. Gew. Gel. Verl. Pnt t Dee to II 6 5 10 21— 6 E.D.O. I 8 4 4 8 25—23 Doto II 5 3 2 6 11—16 Elb. Boys I Gesp. Gew. Gel. Verl. Pnt 14 41—29 13 27—16 11 35—20 11 31—21 Weerbericht et dunne Pültje geeft den rorlgen stand aan Hoogste etond te Clermont 770.1. Laagste stand te Andach.ee 7-14.6 Stand vanmorgen halftwaalf 765.7. WEER VERWACHTING (Medegedeeld door bet Kon. Ned. MeteoroL Institont te De Bilt) Metrige tot knaobtige Z. tot Z.W. windt, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk ige regen, aanvankolijk iets zaohter. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door bet Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) Het Westelijk deel van het waarnemings gebied is onder invloed gekomen van de Oceaan-depressie. Daardoor nam de bewol king toe, terwijl over Ierland reeds regen viel. Ook thans daalt daar de barometer nog. De kern van het hooge drukgebied die gister over de Golf van Biscaye lag, ver plaatste zich O.- of O. N. O.-waart®, en strekte zioh hedenmorgen over Zuid-Frankrijk uiL Aangezien over Duitschland de barometer nog langzaam stijgt, zeil in onze omgeving de Luchtdruk toenemen, en hiermede de periode van rustig weer beëindigen. Ook de regenikansen zijn vrij grooL De nnchtteimpe- rtuur zal eeróerszins stijgen. Ondeir invloed van de W.ZAV. luchtstroom- zijn reeds over Groot Brittannië, Ierian-d, ons land, Noord-Frank rij k en bijna heel Duiitschland die oohtendtemperaturen hooger geworden. Over Soandiinavië en IJsland, waar zidh nog 6teeds depressies handhaven, is het kouder geworden, vooral in Finland vroor het hedennacht nog streng. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 7.4 C. 16 MAART Zonsopgang 6.15 u.; Zonsondergang 6.04 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 16 MAART Van 's avonds 6.34 u. tot 's morgerr 5.43 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Walshut 1.85 0.00 Canp 1.99 ".04 Basel -0.17 -0.12 Ems 0.00 1.31 BrHsaeh 0.90 0.97 Cohlenz 2.19 "29 Relhnweller -0.00 -0.00 Trier 0.97 0.95 K-hl 2.08 2.13 Kenlen 9.0fi 2.22 Maxan 0.00 4.84 Rnhrort 0.81 0 99 Oieileshelm 0.00 i.°ft Wesel 0.00 0.87 Mannheim 2.56 2.64 Emmerik 0/0 2.24 Lohr 1/9 8 95 Dusseldorf 0.00 1.72 Mainz 0.00 0.74 Maastricht 1.80 1.71 Bingen 1.76 1.86 Venlo 11.10 1132 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 16 Maart Delfzijl 1.54 14.23 HellevoetslnlB 5.48 18.04 Terschelling 11.32 23.49 Wi le.. stad 6/8 18 56 Harlin-en 0.05 12.25 Brouwersh. 5.0 1/.16 Den Helder 10.I5 22. 0 Zierikzee 5.29 17 51 iJmuiden 6.47 18.07 Wemeldinge 6.64 1815 H.v. Holland 4/7 17.10 Vlissingen 3.62 16.15 Scheven ngen 6.17 17.20 Terneuzen 4.29 ifi.52 Rotterdam 6.57 iy.29 Hansweert 6.17 17.44 Be Qu-lck II Be Quick UI Z.S.V. II 6 KORFBAL DE BONDSDAG VAN DEN C K.B. Voor den Bondsdag van den C.K.B., welke D.V. op Tweeden Pa asch dag op Woude- 8teyn te Rotterdam zal worden gehouden hebben zich bereids 54 twaalftallen opgege ven. Zooals steeds komen de meeste cjubs uit Zuid-Holland; op een enkele uitzondering na zijn uit deze provincie alle clubs tegen woordig. De gevolgen van de crisis doen zich ge voelen in het inschrijven met minder twaalf tallen van bekende clubs. Zoo doen O.D.I., Hollandia en Pernix, die vorig jaar met vier twaalftallen inschreven, het thans met min der. Amsteiland is flink vertegenwoordigd: niet alleen verschijnen Oranje Nassau, Wart burgia en Oranje Zwart weer op het appèl, ook de nieuwe club Z.K.C. uit Zaandam, zal voor het eerst onder de gasten gerekend worden. Uit Utrecht heeft de vereeniging D.V.V., uit Zeist ingeschreven, uit Gelderland zul len aanwezig zijn S.S.S., Wageningen, Velu- wezoom, de Steeg en D.K.O.D., Heelsum. De grootste verrassing was echter wel de in schrijving van Zwart Wit te Doetinchem... omdat deze club zich per gelijke post aan sloot als lid van den C.K.B.! Ten einde de laatkomers ter wille te zijn zal de inschrijving nog geopend blijven tot 20 dezer; dan sluit de bus onherroepelijk. Waarschijnlijk zal het aantal inschrijvin gen van vorig jaar (58) dan nog wel overi troffen worden. Vriendsch appel ij k: Den Haag: N.I.O. I—V.E.O. Door G. Th ROTMAN Een aap vindt, dat is wel bekend, In dieverij zijn element; Het snoepen is zijn grootst gebrek. Vriend Jim heeft dan ook danig trc Iets extra fijns te consumeeren En gaat de kasten inspecteeren; Dat dit niet zoo voorzichtig gaat, Aanschouw j' op bovenstaande plaat! Als elke kast is leeggegooid En alles op den grond gestrooid, Zet hij het keukenkraantje open En laat het water zoomaar loopen, Steekt in een bus vol stroop zijn kop, Maar ditmaal heeft vriend Jim een strop Want ach, het hoofd van onzen held Zit onbeweeglijk vastgekneldl (Wordt Vrijdag vervolgd)'

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2