DINSDAG 14 MAART 1933 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS UITLOTING GELDLEENINGEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat op 23 Maart 19S3, des namiddags te 2 uur, in een der vertrekken van het Gemeentehuis zal worden overgegaan tot uitloting van de achter de navolgende obligatieleeningen vernielde bedragen: 3 pet. geldleening van 1896 groot f 1.069.000 31/2 pet geldleening «van 1904 groot f 500.000 f 10.000. 31/0 pcL geldleening van 1906 groot f 890.000 f 23.000. 4 pet. geldleening van 1911 groot f 2.000.000 41/! 5pCt. geldleening van 1914 groot f 2.200.000 4i/l pet. geldleening van 1917 groot f 800.000 f 20.000. A. VAN DE SANDE JYAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 14 Maart 1933. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat J. J. Mark, te Lelden, een verzoek heelt inge- dient ter bekominc van een verlof B voor den verkoop uitsluitend van alcohohiyen drank, voor gebruik in de cantine van het clubgebouw dcc vereeniging ..Letdsche Foot ball Club", staande op een terrein in den Boschhuizer polder (Haagweg), kad. Sectie O. No. 667. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 14 Maart 1933. LEIDSCH CRISISCOM1TE CRISIS-BRIEFKAARTEN Postrekening 188690 Vanaf heden tot en met 31 Dec. 1933 1 den briefkaarten verkrijgbaar gesteld, wel ke met een toeslag boven de gewone fran- keerwaarde ten behoeve van het Crisis Comité worden verkocht De kaarten worden uitgegeven met een frankeerwaarde van 3, 5 en 7% cent; de verkoopprijs zal bedragen 5, 8 en 11 cent. Deze briefkaarten blijven geldig voor post- gebruik tot en met 31 December 1934. Vanwege het Crisis-Comité Leiden zullen vanaf heden door de Posterijen eenige dui- zende reclame-enveloppen door de stad wor den bezorgd. Hierin bevindt zich een port vrije bestelkaart. Ziet, hier wordt wèèr een gelegenheid ge boden de helpende hand te kunnen bieden. We hopen, dat velen daarvan gebruik zullen maken. Bestellingen kunnen ook telerphonisch wor den opgegeven (No. 1946) dit in liet bijzon der voor personen, die niet in het bezit vfLn de bestelkaart mochten zijn. De nood wordt steeds grooter het aan tal nieuwe stille armen stijgt onheil spellend en de geldmiddelen, waarover het Comité beschikt slinken sneL Moet het Comité het nog zoo hoogst nood zakelijke werk stopzetten? 4 Stadgenooten helpt en toont Uw ge voel van saamhoorigheid en burgerzin! Van 1 Jan. t/m. 25 Febr. 1932 werd ont vangen: f 7327.825. Van 1 Jan. t/m. 25 Febr. 1933 werd ont vangen: f 4822.685. Deze groote achteruitgang met daar tegenover steeds grooter wordende nood baart veel zorg. In het Morschweg-kwartier is dringend hulp noodig voor de Woensdag-collecte. Wie geeft zich hiervoor op? (Telefoon 1946 Bureau Stille Rijn of Tel. 1953 Mevr. Wichers Rollandet, Koninginnelaan Oegst- geest). - ZENDINGSSAMENKOMST IN DE MAREKERK DE INTERNATIONALE ZENDINGSZAAK De samenwerkende Zendingsvereenigingen alhier hadden gisteravond de laatste zen dingsvergadering van dezen winter beiegu in de Marekerk. Ds. Rauws, van Oegstgeest, hield, na voor te zijn gegaan in gebed, een toespraak ter inleiding van den spreker en de spreek ster, dr. en mevrouw Van Boetzelaer van Dubbeldam. Hij schetste hierbij de bijzon dere kennis, die het echtpaar van Boetze laer had van de zending in 't algemeen en van de Indië-Zending in het bijzonder. Het zangkoor „Hallelujah", directrice mej. T. Leening, verleende na dit openingswoord en ook na de verdere toespraken, zijn me dewerking, op keurige wijze. Mevrouw Baronesse Van Boetzelaer, een der vice-voorzitters van den Intern. Zen dingsraad, voerde het eerst het woord en wees op den buitengewoon moeilijken tijd. Het woord internationaal is haast niet meei te gebruiken. De zending kent het woord echter nog wel. De Internationale Zending is meer daiji organisatie, het is een gemeenschap van ai/- beiders in Gods Koninkrijk. De leiders val» de Intern. Zending bezoeken zeer regelma tig alle zendingsterreinen, zoowel in Afrikli, China als Indië. Ook uit ons Indië, met zijn Zendingscon- suls worden steeds beter de berichten door gegeven aan den Intern. Zendingsraad (On derwijs, opleiding, verzorgen van zieken, sociaal werk, lectuurverspreiding). God wil de Intern. Zendingsraad gebi/ul ken als een instrument om Zijn zegen luit te deelen ten bate van de Wereldzcndinp. Na het zingen van Gezang 245 2 splrak dr. Boetzelaer over „Problemen in de jVe- reldzending". De Protestantsche Zending, vroeger afzon derlijk georganiseerd en los van elkaar staand, is thans vereenigd in den Zendings raad. Ieder land heeft hierin zijn plaats. De Nederlan'dsche Zending is een klein on derdeel van de Wereldzending: het evan gelie is universeel. De Ned. Zending is, ln vergelijking met andere landen, maar gering. Wat de kosten betreft nemen Amerika 3/5, Engeland en Schotland 1/5 voor hun rekening. 1 pet. van de kosten betaalt Nederland, dus een be scheiden deel. Na gewezen te hebben op den algemeenen roep om hulp in andere landen, bepaalde spr. zich tot Nederland, leder weet, dat ook hier, vanuit Oegstgeest, vele noodkreten op gaan. En toch, al zijn de zorgen groot, het is al Gods werk. Hij zal het dan ook zeker in stand houden. God laat ons het Koninkrijk Gods zien. Hij bouwt Zijn rijk, met onze hulp, met ons als mede-arbeiders. Na zang van het koor werd deze bijeen komst met gebed gesloten. GEREF. OPLEIDINGSSCHOOL HOOGLANDSCHE KERKGRACHT EEN MOOIE OUDERAVOND In de geheel gevulde gymnastiekzaal is gisteravond de jaarlijksche ouderavond van de Gereformeerde Opleidingsschool aan de Hocglandsche Kerkgracht gehouden. De bijeenkomst stond onder leiding van den heer T. S. Goslinga, die na de opening opde gebruikelijke wijze, de aanwezigen welkom heette, waarna hij wees op hei groote voorrecht, dat wij bezitten, dat wij onze kinderen kunnen zenden naar een Chr. school. In de wereld rondom ons heerscht een hevige stoim en er is reden om de toe komst donker in te zien, vooral voor onze kinderen. Er is echter geen reden om groo- ten angst te hebben. Toen Jezus in de storm op de zee van Tiberias wandelde, werden de discipelen bevreesd. Zij waren zo.o ang stig, dat zij Jezus voor een spooksel aan zagen. Laat de angst ons niet overmeeste ren. Jezus houdt een wakend oog op de zijnen. Een lichtpunt in dezen tijd is hel Chr. onderwijs. Daarmee kunnen we een dam opwerpen tegen de revolutie. We moe ten doen wat onze hand vindt om te doen, maar dan kunnen we verder ook rustig alles overlaten aan den Vader die in de hemelen is. Na dit openingswoord stelden zich ach ter in de zaal cxe jongens en meisjes van de zesde kias op, die onder leiding van den heer v. d. Giezen een spreeJikoor vormden en een passiedicht zegden, dat zij daarna tweestemmig zongen, untroerend door den naïeven klemtoon klonk het spreekkoor en de zang was welluidend en zuiver. De kin deren zongen daarna nog verschillende andere versjes, allemaal a capella en had den daarmee verdiend succes, een succea dat vooral te danken was aan den leider, die met veel geduld en groote bekwaamheid deze nummeis met zijn kinaeren moet heu- ben ingestudeerd. Er werd daarna een kopje thee geser veerd, waarna Ue onderwijzers en de ouders zioh successievelijk naar de lokalen bega ven om het werk der kinderen te bezxen- tigen en de belangen der kinderen te be spreken. Het grootste gedeehe van de avond ging met deze bezichtiging en bespreking heen. Vervolgens hield de onderwijzer J. Siljee een referaat over het onderwerp: „Ze nuwachtigheid en opvoeding". Spr. wees op het gejaagde en «erveuse van onzen tijci. Prof. Jelgersma heeft reeds voor den oor log gezegd dat beschaving praedisponeert voor zenuwziekte en de meeste zenuwartsen onderschrijven deze meening. Ook bij het schoolkind komt veel nervo siteit voor. Nader hierop ingaande behan delde Spr. een drietal vragen: Welke rol speelt de aanleg? Welke invloed oefent de school uit? Welke ten slotte het huisgezin? De aanleg voor nervositeit constateerde Spr. zonder meer, waarbij hij de waarschuwing gaf, aan nerveuse kinderen niet zulk een speciale aandacht te besteden, dat zij gaan denken dat zij buitenbeentjes zijn. Op schooi komt zenuwachtigheid in allerlei vormen voor. Zij behoeft niet direct duidelijk nam buiten te treden. De school heeft in dit op zicht groote invloed op het kind. De schooi is eigenlijk een onnatuurlijke instelling. Zij is een cultuur-instelling en dientenge volge een bron van zenuwachtigheid voor het kind. De kinderen moeten daarom niet te vroeg naar school. Prof. Jelgersma wn de kinderen niet eerder naar school zenden dan op het tiende jaar. Vbor dien tijd zijn de Jrinderhersens nog niet genoeg ontwus- keld. In onze omstandigheden is deze ge dachte van Prof. Jelgersma echter moeilijjc uitvoerbaar. Toch is voorzichtigheid gebo den. Het is dan ook heelemaal niet erg ais een kind eens een jaar blijft zitten. Dat kan het in zijn latere leven tot zegen zijn. De school moet trachten haar schadelijku werking op te heffen. Dat kan door een compromis tusschen cultuur en natuur. Het is gemakkelijk gezegd, maar brengt groote moeilijkheden mee. Toch moet er naar ge streefd worden. Voor normale kinderen kan de school onschadelijk zijn, wanneer vol doende rekening wordt gehouden met pac- dagogische psychologische beginselen en wanneer de klasse-onderwijzer over vol doende tact beschikt* Ook de invloed van het huisgezin is van groote beteekenis. De sfeer van de huiska mer kan van beslissende beteekenis zijn. Daarnaast moet er zijn opvoeding tot zelf- beheersching. Dat is niet anders dan tucht. Er moet gehoorzaamheid zijn. Het gezag moet hoog gehouden worden. Het is mogelijk voor de kinderen dezen enerveerenden ti)d rustig door te brengen, en om dit aan te toonen wijst Spr. op het klassieke voorbeeld van Paulus, die zoo ontzaglijk veel heeft meegemaakt, die nochtans zijn weg met blijdschap reisde door „deze lichte verdruk king", die haast voorbij gaat. Hij vond rust bij God, tot Wien ook wij gaan moeten, tot Hem die gezegd heeft: Komt allen tot Mij, die vermoeid en belast zijt en Ik zal u rust geven. Het hoofd der school, de heer Meyer, kreeg daarna het woord om eenige mededeelingen te doen over het leven van de school. Spr. maakte eenige behartens- waardige opmerkingen voor de ouders over het contact tusschen huisgezin en schooi en eenige algemeen paedagogische opmer kingen. Ten slotte wees Spr. er op, dat m deze school wordt opgevoed het gedoopte kind. Dagelijks wordt het kind gewezen 0 het voorrecht dat het dragen mag de un. form van Jezus Christus. Het gedoopte kind wordt opgevoed tot bekeering. De vergadering werd daarna gesloten, waarna Dr. J. G. van Els voorging in dank- A.-R. HULPCENTRALE LEIDEN' In de gisteravond gehouden vergadering van de onlangs ingestelde Hulpcentrale Lei den van den Kamerkieskring Leiden zijn tot bestuursleden gekozen de heeren D. Pur- mentier. Leiden, A. Vogelaar, Sassenheim, en J. Peereboom, Leiderdorp. De heer D. Parmentier werd tevens aangewezen als af gevaardigde in het Kieskringbest uur. UNIVERSITEIT VAN LEIDEN. BEGIN VAN BRAND Hedenmorgen te 8 uur is een begin van brand ontstaan in het perceel Witte Sin gel 31, bewoond door Prof. K. Een electrisch theeketeltje, dat men de vorige avond had vergeten uit te schakelen, was, toen het wa ter verkookt was, gaan gloeien en veroor zaakte brand. Het vuur werd echter tijdig ontdekt en kon met emmers water worden geblusoht. De motorspuit, welke was uitge rukt ^behoefde geen dienst te doen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Willem z v P Sloos en A v Ton geren Suzanne Maria d v A Massaar en Ch M EUpenlierger Josina d v A Massaar »n Th M EUgenberger Willy d v J F A Braham en W C B Landweer AHe z v P Keozer en B A Kerkholf Frederik Hubertus z v P C Heemskerk en M J C Berbe Allda Corne.ia d v M Sluüter en A Teunlssen Jelle Fieter z v P Buwalda en G Tunsiena Cornells z v A A Kruiken en C C Rootfnkkers GaUiaflna Anne d v M NU» en J M Langeveld Johsnnes Jacques z J J Lau en J Tegelaar Cornells Jozepli a C de Groot en Chr J Col pa Wllhelmlna Sophia d v C Varkevlsser en J A H Vermeer T d OVERLEDEN: H Owel. dr. 2 J. J P de R00UDulemond. wede. 55 J. W Overdük, zn, 1 uren A. Koot, man. 69 j. GEH1JWD: A J Livingston en P J Zandvliet K. VAN K. RIJNLAND HANDELSREGISTER. Wijziging. 13 Maart. Firma I. Zandvoort's Slagerijen, Leiden. Oude Vest 55. Vest. fil.: Leiden, Hoogewoerd 42. d.d. 9 Maart 1933. 13 Maart. Gebrs. de Bruyn, Zoeterwoude, Hooge Rijndijk F. 90, benzinehandel; gara gebedrijf. Door uittreding van den vennoot Th. J. de Bruyn, te Rotterdam, dd. 11 Maart 1933. is de (vennootschap onder firma ont bonden. De handelszaak wordt voortgezet door den overblijvenden vennoot: A. F. de Bruyn, te Zoeterwoude (H. V.), als eenig eigenaar, onder den ouden naam. Wijz. uit- geoef. bedr. in: benzinehandel, oliën, vetten en teerproducten. ERNSTIGE AANRIJDING Gistermiddag omstreeks 5 uur had op den Hooge Rijndijk onder de gemeente Zoeter woude een ernstige aanrijding plaats. Een luxe auto .bestuurd door v. d. Loo uit Voor burg, begon nabij de betonfabriek- plotseling te slingeren en kwam in botsing met de wielrijdster mevr. H. geb. M., wonende alhier. Mevr. H. kwam met het hoofd tegen de voorruit van de auto terecht en werd in de naast den weg gelegen sloot geslingerd. Zwaar gewond werd zij opgenomen. Na door Dr de Bruyne voorloopig te zijn verbon den, is zij naar het Diaconessenhuis te Lei den vervoerd. De auto is door de Zoetcrwoudsche politie ln beslag genomen. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN TE WATER. Zaterdagmiddag geraakte in den Hoorn een 4-jarig zoontje van V. in een onbewaakt oogenblik te water. Het kind werd gered en dank zij de toepassing van kunstmatige ademhaling door den heer W. K. en Dr. l-L gelukte het het kereltje, dat reeds bewuste loos was, ibij te brengen. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent een gevonden autobandhouch, nikkel polshorloge en zilver ringetje zijn inlichtingen te bekomen aan het politie bureau. CHR. KINDERKOOR ..SURSUM CORDA". Bij het schrijven van dit opschrift den ken we aan de keurig uitgevoerde „Eloe- men-Cant.Me" een vorig jaar door het kin derkoor van „Sursum Corda'. Geweldige be langstelling was er. Nu komt het kinder koor met een vierde uitvoering op Dinsdag •28 Maart ajs. en Vrijdag 31 Maart d.a.v. Een fijn programma met solo, meisjeskoor, speei- liedjes en tableau en natuurlijk een paai mooie van Cath. van Rennes. Het kinder koor. onder leiding van zijn gewaardeerden directeur, de heer J. van Beek, van Woerden, met zulk een met zorg samengesteld pro gramma zal zeer vele liefhebbers van zang en vooral kinderzang naar het Nutsgebouw doen gaan. De uitvoeringen vangen aan te halfacht. RECTIFICATIE. In ons 'blad van gisteren werden een drie tal berichten (betreffende leden stembu- reaux, een benoeming en de Openb. L. Raadhuisstraat) abusievelijk onder Leiden geplaatst. BOSKOOP BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: N J van Weerdhulzen 1 L Verwoerdt. BEVALLEN: J BoomBlom a. fil vi OUen—Everlink d. OVERLEDEN: G van Leeuwen 60 J. HAZERSWOUDE CRISIS-COMITÉ. Tot lid van het plaatselijk crisis-comité alhier is voor het Rietveld, wegens bedan ken van den heer G. van Dorp, aangewezen de heer Joh. van Meurs, die zich hiertoe be reid verklaarde. VEILING. IBij de gehouden veiling waren aange voerd 14535 eieren, waarvoor werd besteed voor kipeieren f 2.05 a f 2.75 per 100 stuks, eendeieren f 1.80 a f 2.10 per 100 stuks; hanen f 0.75 per stuk. KATWIJK AAN ZEE OM NATIONALE GOEDEREN Aan de oproep om te komen luisteren ntwr den heer S c h 0 u t e n, lid der Tweede Kamer, was door zoovelen gehoor gegeven, dat Irene te klein bleek en men naar de kerk verhuisde. De voorzi.ter der plaatselijke A. R. kiea- verocniging, de heer C. A. V e 11 k a m p, liet zingen Ps. 75 4 en ging voor in gebed, waarna hij zijn voldoening uitsprak over de flinke belangstelling voor dit belang rijke onderwerp, en het woord gaf aan den heer Schouten, die zou spreken over boven genoemd onderwerp. Allereerst besprak de heer Schouten de groote moeilijkheden op economisch gebied, waarin de wereld verkeert. Onze Nederland- sc-he huishouding is niet ingesteld op de behoefte van ons eigen volk, maar is aan gewezen op uitvoer naar andere landen. In normale tijden was het zóó, dat van onze land- en tuinbouwproducten het overgroot* deel naar het buitenland ging.. Van oudsher is Nederland een land geweest dat 'n groot aandeel had in het internationale handels verkeer, vandaar een bloeiende groote zee vaart, Rijnvaart en binnenvaart In dit alles is een -groote verandering gekomen door de algemeene verarming als gevolg van den wereldkrijg. In het buitenland waren de gevolgen fu nest, mede door de destructie in de gem.- financiën. en een ongezond bankwezen was de zaak niet meer te houden, hetgeen aller eerst bleek bij de Oesterreiohische Bank- anstalt, de Duitsche banken en het loslaten van het Engelsche Pond. Dit alles had een groote verschuiving de welvaart tengevolge, en werden allerlei maatregelen getroffen om 't economisch le ven te versterken. Van al deze dingen is Nederland in toenemende mate slachtoffer geworden, zijn wij van de markt gedrongen, is onze economische welvaart gedaald. De Regeering stond zoodoende voor de zware taak haar uiterste kracht in te spannen, om althans de hoofdbronnen van onze welvaart zoo eenigszius mogelijk te behouden in de stormen die hen teisterden. Verschillende maatregelen werden genomen ter bescher ming van landbouw en veeteelt en vissche- rij, enz., die niet altijd voldoende worden gewaardeerd. Ons economisch leven is door den gang van zaken in de verdrukking gekomen, door den ondergang bedreigd; hiertegen heb ben wij schouder aan schouder te strijden. at niet zonder gezonde staatsfinan ciën, waarbij d-e inkomsten de uitgaven dekken. Hierbij is een scherp onderscheid te maken in gewone en buitengewone uit gaven. hetgeen Spr. nader aanduidde. Mei de inkomsten is men den laatsten tijd oy een belangrijk lager punt gekomen, de uit gaven verminderden echter niet, maar too» den een stijgende lijn, zoodat 't financier evenwicht is verbroken, en de begrooting 1933 een tekort opleverde van circa 150 miliioen, dat nog niet geheel wegge werkt is. Ondanks deze druakende lastuu zijn er nog menschen, te onderscheiden m reéele, op den grond staande menschen e» zwevende menschen, fantasten, die in Iitxn verkiezingsprogram de verschillende bevoi kingsgroepen vermindering van drukkende lasten voorspiegelen, alleen ie verwerkelij ken onder een buitengewoon hooge wei- vaartsconjunctuur, zooms de vvereid nooit kennen zal. Zij toonen hiermede geen ver- antu oordelij klieidsge voel. ook he* geval bij de S. D. A. p., die het inzicht der leuen ondergeschikt maakt aan dat der paiüj, getuige net be kende geval in den Amsteruamscnen Raaa, en zoo een partij is van Jan Klaassen, die aan de draadjes trekt. Een andere partij, liberalistische, is de partij van de groot* lijn. Van kleine bezuinigingen wil men niet weten, b.v. het Noodwetje van den Ministei van Onuerwijs, dal 6 miliioen oplevert, en stemt men tegen. Zij hadden de groote lijn, den heer Feberwee, in studie ge nomen, die 25 miliioen zou opleveren. In Nederland, aldus de heer Schouten, is een geroep om de sterke rnan. Velen den ken hierbij aan een krachtmensch, die mir oichts dir nichts met geweld den bezem za» kunnen hanteeren om den stal van het pu blieke leven te reinigen. Unze menschen verlangen dit niet, wy willen geen stex-kte die op geweld rust, daar geweid steeds tox tyronnie leidt. Zoo heersent in Rusland de dictatuur van het proletariaat, van degenen, die op den top van de communistische agitatie staan, als uiring van de tyrannie in demonischen vorm. Een onjuste uiting van gezag wordt even eens beoogd door het fascisme in Italië, dai in het herstel van het Imperium Romanum zijn hoogste streven ziet, evenals dit staat te gebeuren in Duitschland, waar de nazi's het hers.el van den staat zien als het hoog ste levensdoel. Wij streven als A. R. naar sterk gezag in zedelijken zin, zedelijk geadeld omdat zijn adel moet bestaan in het erkennen Gods souvereiniteit. Dit in het gehoorzamen aan Zijn wil. Ons volk, eenig in de wereld geschiedenis, in zijn strijd voor de vrijheid, zal ook nu weer moeten strijden voor de nationale goederen; stel u onder het gezag, worstelt om de vrijheid, vindt in het ge loof uw krachten en laat de uitkomst bij God. Wethouder Veltkamp dankte den spreker voor zijn bezielend woord en sprak den wensch uit, dat de uitwerking zou gezien worden in het aantal uitgebrachte stemmen op de partij, waarna gezongen werd Psalm 86 6 en de heer Schouten met dankzeg ging eindigde. BINNEN GESLEEPT De motorlogger KW 62 van de reederij K. Klein, die wegens motordefect op 110 mijl afstand van IJmuiden vrijwel hulpe loos ronddreef, werd door de KW 110 van de Reederij N. Parlevliet binnen gesleept. BESCHADIGD De winkelier D. v. B. deed bij de politie aangifte, dat zijn buiten hangende sigaretten automaat herhaaldelijk werd beschadigd. Een onderzoek wordt ingesteld. ZE ZIJN ER VROEG BIJ Waarschijnlijk gelokt door 't mooie weer hebben de eerste kampeerders het seizoen geopend, ook werden reeds badlijsten in geleverd, hetgeen wel een unicum mab genoemd worden. BOTSING In de Ann astraat kwamen een tweetal wielrijders, K. v. d. P. en K. H., met elkaar in botsing, doordat eerstgenoemde te snel reed. H.'s fiets werd ernstig beschadigd, - d. P. zou de onkosten vergoeden. GESLAA9D Geslaagd voor het examen schipper op stoomzeevisschersvaartuigen de heeren Huig van Beelen Hzn. en Dirk van Duyn Hzn., leerlingen van de Visscherijsohool al hier. 1 LEIDERDORP WERKLOOZEN. Vorige week stonden 84 werkloozen bij het agentschap der arbeidsbemiddeling inge schreven. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: J. de Bruijne—Aldewereld d. M. C. Bartels—van der Meer cl. Overleden: Neeltje Blom 12 jaar. LISSE NED. HERV. SCHOOL In het Schoolgebouw hield de Ned. Herv. Schoolvereeniging een Jaarvergadering on der leiding van den Voorzitter Ds. G. Tiche laar, welke in zijn openingswoord speciaal het personeel der Kleuterschool en Lagere School verwelkomde. Spr. memoreerde de uitwendige bloei der School, doch wees er tevens op dat alles afhankelijk is van Gods zegen. Door den heer A Tibboel werden als wn. secetaris de notulen gelezen, welke werden vastgesteld. De heer K. Tanis hracht een uitvoerig jaarverslag uit waarin een duidelijk over zicht werd gegeven van den bloei der School. De heer J. Dekker gaf een overzicht der finantiën. Door den nood der tijd vermin derde het bedrag der contributie, terwijl de pas opgerichte kleuterschool ook finantieele zorgen met zioh meebracht. Nadat een bestuursverkiezing had plaats gehad hield het hoofd der school, de heer J. Dekker, een interessante lezing over het onderwerp: „Montessori en haar stelsel". Tot slot werd gezongen de Avondzang. CHR. BEWAARSCHOOL Mej. M. de Jonge te Goes is benoemd als Hoofd der Chr. Bewaarschool alhier, welke per 1 April geopend zal worden. AUTOBOTSING Nabij „Welhedrogen" raakte de bestuurder van een auto-car uit den 1-Iaag het stuur kwijt, waardoor de wagen met een talrijk gezelschap tej-en het hekwerk aldaar op vloog en groote ruïne veroorzaakte. Het hek werk en steenen palen ter dikte van een ve meter werden aan stukten gereden. De auto-car bekwam zoo goed als geen schade. De politie maakte proces-verbar.l op. LEIDSCHENDAM RAADSVERGADERING VAN VEUR. In de laatstgehouden raadsvernadering der gemeente Veur werd tot raadslid toegelaten in de plaats van wijlen den heer v. Heijningen de heer F. J. Zuidwijk (R.-K.). Aangenomen werd het voorstel van den heer Koerts (V.-B.) een gedeeltelijke resti tutie te verleenen van betaalde kosten van rioleering, wijziging der bouwverordening, iststel'ing van een verordening, houdende bepalingen in acht te nemen bij het sluiter. overeenkomsten inzake bijdragen in de kosten van rioleeringen. Toegezegd werd op voorstel van den heer Koerts (V.-B.) tot overwegir*; van de instelling van een schoon heidscommissie. Vastgesteld werd het uitbreidingsplan, een verordening regelende de bebouwing van gronden, beslissingen inzake bezwaarschriften tegen het uitbreidingsplan, een verordening houdende algemeene regelen ter bescherming de belangen van derden, rooilijnen, bouw- verboden enz. Aangenomen werd het voorstel tot wijzi ging van het raadsbesluit van 10 October terzake van den aankoop van perceelen, in verband met de verbreeding van den Yeur- schen straatweg en het bouwen van een nieuwe brug in den Veurschen achterweg bij de Boschlaan. Met op een na algemeene stemmen werd „angenomen een voorstel tot wijziging der gemeenschappelijke regeling betreffende toelating van leerlingen op de od. scholen te Voorburg. Op verzoek van de R.-K., Chr. en moderne bouwvakarbeidersbonden werd tot een volger.de vergadering aangehouden het voorstel tot bepaling van uit te betalen loonen bij uitvoe ring van werken door de gemeente (f 0.52 per uur). De rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1932, en een wijziging van de Alg. Politieverordening werden goedgekeurd. NOORDWIJK RIJWIEL ONTVREEMD De heer V. te Noordwijkerhout, doet aan gifte van vermissing van een damesrijwiel dat hij geplaatst had in een poort aan de Voorstraat alhier. Onderzoek wordt inge steld. WEGGELOOPEN Een 15-jai-ige jongen, zekere E. d. W. af komstig uit Amsterdam, die, na een be straffing door zijn vader de ouderlijke wo ning had verlaten en alhier werd aange troffen, is door bemiddeling van de politie weder ter beschikking van zijn oudei-s ge steld, EEN WOESTELING Een bestuurder van een vierwielig mo torrijtuig, zekere d. M. uit Oegstgeest reed met zeer groote snelheid over de Voor straat en bracht daardoor de vrijheid cn veiligheid van het verkeer in gevaar. Ver volgens voldeed hij niet aan de vordering van de politie om te stoppen doch reed met nog grootere snelheid door en doofde zijn lichten. Hij werd echter door de politie op gespoord, terwijl van een en ander px-oces- verbaal wordt opgemaakt. DUINBRANDJE In de Zuidduinen, ter hoogte van de v. do Berghstichtng heeft een duinbrandje plaats gehad. Er is or.geveer 1000 M2 helm verbrand. Door particulieren is de brand gebluscht. KIEZERSLIJST Het aantal kiezers voor de Tweede Kamer der Staten Generaal bedraagt volgens de juist vastgestelden kiezerslijst 5230. HERIJK MATEN EN GEWICHTEN De herijk van maten en gewichten zal in onze gemeente plaats hebben te Noordwijk aan Zee in het gebouw voor Christ. Be langen, Hoofdstraat Nr. 11 op Woensdag 15 Maart 1933 van 10 tot 12% en van I0V2 tot 16Yz uur en te Noordwijk Binnen een der localen van de voormalige openbare school op Donderdag 16 en Vrijdag Maart a.s. telkens van 10 tot 12 en 13 tot 16 uui'. COMMISSIE VOOR HET DIEPDELVEN Naar wij vernemen heeft de Commissie voor de kleine kweekers uit haar midden SASSENHEIM DRIE JONGENS VAN EEN AUTO GEVALLEN. In de Hoofdstraat reed de met ledige bloe- menkisten beladen vrachtauto van den heer Heemskerk uit Noordwijkerhout op de terug reis van de bloemenveiling. Op de kisten hadden een 3-tal jongens een plaatsje ge vonden. Bij hef nemen van een bocht gingen de kisten aan het glijden en kwamen met de jongens op de straat terecht. Een van de jongens kwam er goed af, hij was slechts licht gewond, doch de twee anderen werden bewusteloos opgenomen en latei- naar een ziekenhuis te Leiden overgebracht. STOMPWIJK RAADSVERGADERING VAN STOMPWIJK, Vorige week kwam de raad van Stompwjjk in openbare vergadering bijeen. Zonder bespreking en z.h-s. werden ver schillende voorstellen aangenomen; o.a. het maken van een centrale telefooninstallatie met afdeelingsaansluitingen. B. en W. .*an Veur zullen bevorderen, dat deze gemeente de hdft betaalt. Weth. van Wyk (r.-k.) verklaarde zich tegen het voorstel. Voorts het geven van presentiegeld voor de vergaderin gen van de Commissie voor Werkloozen (de heer Bloemheuvel s.-d.) vergaarde zich met het oog op de tijdsomstandigheden tegen); een wijziging der gemeentelijke regeling betreffende toelating van leerlingen op de o.l. scholen in Voorburg; toekenning afstandsvergoeding voor leerlingen, die dan 4 K.M. van de school wonen (art. 13 L.O.-wet)wijziging der gemeentebegroo- ting in verband met verhoogde raming wcrkloozenuitktering; benoeming van den heer H. J. M. van Hei-pen tot ambtenaar van de Burg. Stand; wijziging der Alg. Politie verordening met het oog op hinderlijk struik gewas in tuinen aan de Westvlietweg. In een adres van de buurtvereeniging „Westvliet" werd verzocht: le. een vaste politiepost aan den West vlietweg (oxpgeving park Leeuwen bergh 2e. een bij verordening vast te stellen maximum-snelheid voor verkeer op den West vlietweg tusschen grens Rijswijk en het viaduct Z.H.E.S.M.; 3e. een arrestantenlokaal aan of bij ge noemden Westvlietweg; 4e. een betere openbare verlichting aan den Westvlietweg en in het park Leeuwen bergh. De heer Vink (a.-r.) gaf toe, dat in de punten 1 en 3 te veel gevraagd wordt; doch hy verzocht den Burgemeester om ernstig na te gaan of (ook in verband met andere om standigheden) voor één der veldwachters, die thans in Voorburg woont, een woning in park Leeuwenbergh of omgeving gezocht kan worden. Hij dankte B. en W. voor de toezeg ging, dat binnenkort een maximum-snelheid voor deze zeer druk bereden weg zal vast gesteld worden en legde een kaartje over, waaruit bleek, dat de verlichting toch werke lijk wel iets te wenschen overlaat, ook na bijplaatsing van toegezegde lantaarns. De Voorzitter wees op een getroffen regeling met de marechaussee en beloofde deze dingen nader te zullen bezien en de heer Willemse (r.-k.) drong er op aan de sne'heid niet al te zeer te beperken: 40 X.M. leek hem voldoende. Van alle zijden werd instemming betuigd met het ernstige zoeken naar werkverschaf fing, maar alle sprekers onderschreven de uiteenzetting van den heer Vink (a.-r.), dat het voorgestelde plan eigenlijk geen werk verschaffing was. Dit plan toch bestaat in de reconstructie van de Broekweg, die al lang op de agenda staat, doch wegens leeningsmoei- lykheden werd uitgesteld. Het is dus normaal werk. Voorts is de helft aan materialen noodig; doch het grootste bezwaar is, dat slechts 35 ct. per uur zal betaald worden. Dat is ver beneden de norm der gemeente en het gevolg zal zijn, dat de hoofden van groote gezinnen minder kunnen verdienen dan ze nu aan steun ontvangen. Echter moet toegegeven worden dat de werkverschaffingsloonen elders nog aanmerkelijk lager zijn; dat het N.V.V. als laagste norm streeft naar 24 ct. per uur en dat b.v. een gemeente als Katwijk slechts 32 ct. betaalt. In een gemeente onder de rook van den Haag, waar men 50 ct. verdient, is 35 ct. echter te laag en daarom adviseerde hij het voorstel niet te verwerpen (wegens de consekwenties) maar nog eens te gaan praten. Spr. wees voorts op noodzakelijke en doelmatige werkverschaffingsobjecten. De heeren de Langen (r.-k.) Bloemheuvel (s.-d.) waren het met de critiek volkomen eens, doch niet met de con clusie; zy zouden tegenstemmen. De laatste j /-* 1 j viuöic, "O iuum.11 ic^cilou:jjuiiuIU -L/c ILo.c als leden van de Commissie voor het diep- w om in een commissie voor nadar delven aangewezen de heeren J. van xvo- mijnenburg en C Soeteman zoodat deze Com missie bestaat uit genoemde heeren, bene vens het Raadslid, de heer Van der Niet. TOEGANG ONVRIJE DUINEN Naar wij vernemen zullen de toegangs kaarten voor de z.g.n. onvrije duiven, 15 Maart a.s., zooals aanvankelijk was gepu bliceerd, nog niet verkrijgbaar zijn. Een nadere publicatie van de zijde van het ge meentebestuur vanaf welken dati<r.n deze wel verkrijgbaar zullen zijn, zal alsnog vol gen. NOORDWIJKERHOUT GEMEENTERAAD De raad dezer gemeente vergaderde onder voorzitterschap van Burgemeester A A C M van lersel. Afwezig is wegens verblijf in het buitenland de heer J v d Berg. De voorzitter opent met gebed, waarna voorlezing der notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken is een ver zoek van den Bond van Koffiehuishouders om het sluitingsuur van café's op 11 uur cn Zaterdag en Zondag op 12 uur te stellen. Wordt op voorstel van B. en W. aan ge noemden bond om advies teruggezonden. Een verzoek van Wed. F Buschman om per week 1 huurtoeslag. Wordt afgewezen. De wijziging begrooting 1933 gaat niet zonder meer onder de hamer door. Ged. Staten zouden de volgende posten willen verlaagd zien: Kosten Stembureau var» 100 op 75, kosten Bureaubehoeften van ƒ7570, Sub sidie Zuigelingenzorg van ƒ500—400, Plant soen van 400 op 370, Riolen van 280 op ƒ100, Commissie Schoolverzuim van ƒ150 op 75, Subsidie Muziekvereenigingen van 100 op nihil, Verplaatsing Muziektent van ƒ300 op 250. De Voox*zitter zou alsnog de voorgestel.le postenvermindering aangenomen willen zien, zulks in verband met de toegezegde dekking van het begrootingstekoi-t, hetwelk nu is gedaald tot ƒ8810. Aldus wordt be sloten. Op voorstel van B. en W. wordt aan J P de Jong een perceel bouwgrond verkocht, aan de Julianastraat, tegen ƒ2 50 per M2. Op voorstel van B. en W. wordt een kas- geldleening aangegaan groot 40.000 k 2y2 Op voorstel var. B. en W. wordt aan H v d Voet, J v d Meer, J de Kan en P v d Berg grond in huur gegeven zich bpvindende voor de perceelen van genoemde personen tegen 25 ct. per jaar. Op voorstel van B. en W. wordt een bode en fraude-vex-zekering gesloten tegen ƒ2.75 per ƒ1000 tot ten hoogste ƒ2000. De Raad gaat daarna in geheime zitting. overleg met de regeering zitting te De heer Willemse (r.-k.) wel aan het voorstel geven, onder beding, dat naar verhooging van het uurloon gestreefd zal worden. Voorts gaf hij verschillende tech nische wenken over het wegdek, tengevolge waarvan B. en W. toezegden, dit onderdeel nog eens te bezien en zoo noodig beter mate riaal te nemen. De Voorzitter sloot zich geheel bij den heer Vink aan: het voorstel aanvaarden, om dat er anders moeilijkheden te vreezen zyn ten aanzien van het subsidie; doch tevens in een conferentie op verhooging van iiet accoordloon aan te dringen. Aldus werd met 3 stemmen tegen besloten. Aan 't slot der vergadering kwam de heer Vink nog eVen terug op schriftelijk door hem gestelde vragen ter zake van het be stellen van kruiwagens voor Gemeentewerken buiten de gemeente. De toezegging werd gegeven, dat hierop voortaan nauwkeurig gelet zal worden. De heer Willemse (r.-k.) wees er op, dat de fabrieks-kruiwagens lang zoo soliede niet zyn als die van de wagenmakers. Het oogenblikkelyke voordeel is dus maar schijn. Voorts kwam de heer Vink terug op ge stelde vragen ten aanzien van het verplichte lidmaatschap voor patroons. Ter wille van de concurrentie juichte hij deze beslissing toe; maar eenige soepelheid in de toepassing voor zeer kleine patroons, die nooit personeel in dienst hebben en nu zelfs van alle kleine reparaties uitgesloten zyn, achtte hy ge- wenscht. Nadrukkelijk verklaarde hij, dat hy hierin niet speurde, zooals sommigen in de gemeente, de invloed van de Hanze, de Kerk of misschien wel de Paus; maar dat het een zuiver zake lijke kwestie was. De Voorzitter zegde overweging toe* Hierna behandelde de raad in geheime zitting verschillende belastingzaken. WOUBRUGGF. BIJTIJDS GERED. In een onbewaakt oogenblik geraakte het 4-jarig zoontje van den heer Van der W. in de Woudwatering. De groentenhandelaar S. die het ongeval bemerkte, sprong cordaat gekleed te water en smaakte de groote vol doening het kind van een wisse dood to redden. COLLECTE. De collecte ten bate van het Crisiscomité heeft opgebracht f 95.35. GEVONDEN VOORWERPEN. Ter secretarie zijn inlichtingen te beko men omtrent de volgende gevonden voor werpen: een transpoi trijwiel, een schaap eiï een schroefslfutel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6