lüeaure ^riksrljr (ümmui t Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken BINNENLAND. EERST DE ONDERBOUW Land- en Tuinbouw. ABONNEMENT» Per kwartaal In Lelden en Id plaat- een waar "n aRontschap gevestigd Is f2.35 Franco per post f 2.35 portokosten. Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- «che tending *4-50 Bij dageiijksche zending 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 3 cent met Zondagsblad 7Vi cent Zondagsblad niet afzonderlek verkrijgbaar Bureau: Breeskiat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3914 MAANDAG 13 MAART 1933 AD VERTEN TIEN Van 1 tot 6 regels.L tfVi Elke regel meer.0.22^ Irgez. Mededeellngen Van 1regels 240 Elke regel meer 0-<S Bil contract belangrijke korting. Voor het hevragen aan 1 bureau wordt berekend f 0.10 13e Jaargang Oit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD LIBERALE PERSPECTIEVEN DE REDE VAN MR FOCK Ter gelegenheid van de algemeene ver gadering van de „Vrijheidsbond" heeft Mr. D. Fock, tot heden nog partijvoorzitter, een rede gehouden over de politieke toestand van ons land en de voortreffelijkheid der liberale beginselen voor wetgeving en be stuur. In 't debet van deze rede zouden we in 't algemeen willen boeken, dat ze over 't geheel genomen nog al n e g a t i e f is, d.w.z. er wordt heel veel critiek geoefend op andere partijen. Nu spreekt het wel vanzelf dat een poli tieke program-redevoering wel een negatieve inslag moet hebben; maar groote soberheid dient hierbij te worden betracht. Immers, de hoofdstrekking behoort te zijn om het kie zersvolk duidelijk Ie maken, w at men zelf wil. Want we hebben weinig aan de wetenschap, hoe het niet en wat er niet moet gebeuren; we dienen een richtsnoer te hebben, hoe het wèl dient te geschieden. Zien we nu het resumé, waarmee Mr. Fock zijn rede besloot, dan kunnen wij dit bijna woord voor woord onderschrijven: een hecht en sterk gezag; een sluitende begroo ting; wegneming der handelsbelemmerin gen, een volhardend optreden op buitenland- sche conferenties; steun, zooveel het kan en mag aan kwijnende takken van volkswel vaart; bestrijding der werkloosheid en stre ven naar nationale eenheid. Tot onze spijt moeten we er echter aan toevoegen, dat dit in hoofdzaak slechts for mules zijn en dat het juist op de inhoud aankomt En dan staat het te bezien, hoever de eenstemmigheid zal kunnen gaan. Al licht wachten ons dan teleurstellingen. Niet op alle, maar op verscheiden punten. Het valt te loven en met dankbaarheid te erkennen, dat de liberale partij, onverschil lig welk kabinet aan het bewind is, zich zonder eenig voorbehoud achter en naast de regeering schaart bij de handhaving van het gezag, zoowel wat het principe, als wat de middelen betreft. Ip dat opzicht komen na de verklarin gen van vrijzinnig-democratische zijde de sociaal-democraten geheel geïsoleerd te staan. Uitvoerig heeft aar. Fock betoogd, dat er ten aanzien van de muiterij niets in het optreden der Regeering te laken valt en dat de Vrijheidsbond ten volle steunt de wettige organen om het gezag te handhaven: ook Bijz. Vrijw. Landstorm en Burgerwacht Ook in de internationale politiek zal het komende kabinet zeker kunnen rekenen op de medewerking der liberalen; zoowel wat vredesactie als wat het slechten der tarief muren betreft En waarschijnlijk staat het oolc zoo ten aanzien van steunmaatregelen voor onze kwijnende takken van volksbestaan. De maatregelen, welke het buitenland voortgaat te nemen, dwingen ons volk wel tot een eensgezind optreden en meer dan ooit vindt 'de roep weerklank: steunt het Nederlandsch Fabrikaat! Of het met de andere punten ook zoo gunstig staat, wagen we te betwijfelen. Mr. Fock wenscht als wij, een sluitende begroo ting; maar het enthousiasme, waarmee hij de motie-Boon verdedigde geeft te denken. En nog meer de overbodige öf gevaarlijke yerklaricg: „Wij liberalen streven naar het betrach ten van de uiterste zuinigheid bij den pu- blieken dienst, maar wij behouden ons het recht voor om in de -Kamer elk voorstel daartoe zelfstandig te onderzoeken en onze zelfstandigheid tegenover een buiten ons om tot stand gekomen Regeering te be waren." Van deze vrijheid hebben de liberalen maar al te veel gebruik gemaakt in de laat ste jaren. Twijfelachtig is ook de wijze, waarop het kwaad der werkloosheid zal worden aan getast Hoever willen de liberalen met de verlaging der loonen en de slooping der sociale wetgeving gaan? Dat zijn vragen, welke een positieve beantwoording noodig maken. Maar het meest bedenkelijke is de beteekenis, welke de liberale partij blijk baar hecht aan de leuze der nationale saamhoorigheid; steevast verduidelijkt door de toevoeging, „dal groeps- en partijbelan gen terzijde gesteld moeten worden". Wanneer daarbij als voorbeelden genoemd worden „de nationale omroep", welke ten faveure van de „sectarische omroepen" in zijn vrijheid geknot is en de winkelslui tingswet, welke een vaste plaats op het li berale program kreeg; dan rijst bij ons de vraag of de Vrijheidsbond nog steeds niet weet, dat de schoone dagen van het Olim van „de liberale staat', onherroepelijk voor bij "zijn en dat ons volk „het liberale sec- tarisme" niet wenscht te.aanvaarden als uit beelding van onze nationale eenheid. Het is kostelijk, als Mr. Fock verklaart! grondslag der Europeesche samenleving. Wij zullen ons verzetten tegen eiken aanslag daarop. Nog steeds komt het ons juist voor, dat onze jeugd wordt opgeleid tot Christe lijke en maatschappelijke deugden, zooals de Lager Onderwijswet sedert den tijd van Thorbecke reeds voorschrijft"; doch het wordt bedenkelijk, zoodra daar aan toegevoegd wordt: „maar ook achten wij het noodig, dat ons volk wordt gevormd tot vrije persoonlijk heden en dat de Maatschappij niet wordt gedwongen in het keurslijf van dogma's of utopieën." Want dan voelen wij direct weer, dat een levensbeginsel ons scheidt van de liberalen. En bij alle waardeering voor het goede in hun bedoelen; blijven wij, hij het streven naar een parlementair kabinet, zeggen: non tali auxilio; vrij vertaald: liefst niet met die hulp. NEDERLAND-BELGIE GEEN ONDERHANDELINGEN GAANDE Naar de Brusselsche correspondent van de „Msb." meldt, wordt door het Belgische departement van Buitenlandsche Zaken pertinent tegengesproken, dat er momen teel weder in het geheim tusschen Neder land en België zou worden onderhandeld. EEN CONFLICT IN DEN DIDAMSCHEN RAAD 'N NIET-GEWENSCHTE BURGEMEESTER Vorige week is het in den Didamschen ge meenteraad zeer rumoerig toegegaan, naar aanleiding van de herbenoeming van den burgemeester, die door raad en ingezetenen niet ge.wenscht wordt. Door wethouder Som werd een scherpe toespraak gehouden, waarin hij o.m. zeicje: „Wij kunnen alleen het oogenblik zege nen waarop de benoeming van den burge meester naar elders afkomt". De raad betuigde door applaus zijn in stemming met de rede. Ook bij de verdere agendapunten was het dikwijls zeer rumoerig. Zelfs moest de ver een half uur geschorst worden. DE KAMERVERKIEZINGEN EEN ZUIDERZEE-PARTIJ Door een groep visechere, houders van nevenbedrijven en andere personen i6 een comité gevormd tot stichting van een nieu we politieke partij, genaamd de Zuiderzee- partij, welke reeds bij de a.s. Kamerverkie zingen met een lijst zal uitkomen. Op deze lijst zal als nummer een worden geplaatst de heer E. den Herder te Harderwijk. De we partij stelt zich uitsluitend ten doel op te komen voor de belangen van degenen, die h. L bij de Zuiderzee-drooglegging zijn gedupeerd. VERBOND VOOR NATIONAAL HERSTEL Naar de Limburger Koerier verneemt, heeft prof dr. ir. II. Gelissen. directeur van de Stroomverkoopmaatschappij in Limburg en hoogleeraar aan de R.K. handelshooge- school te Tilburg, op het hem gedane ver zoek om een cnndidatuur te aanvaarden op de lijst, waarmede het Verbond van Natio naal Herstel bij de a.s. verkiezingen voor de Tweede Kamer zal uitkomen, thans defini tief medegedeeld, dat hij zulk een candida- tuur niet wenscht te aanvaarden, vooral omdat hij zich niet in de politiek wensch* te begeven. CHR. NAT. WERKMANSBOND vergaderde in het Bonds- gebouw aan de Botersloot te Rotterdam het Provinciaal Comité Zuid-Holland van den Chr. Nat Werkmansbond. Nadat met zingen, gebed en lezen de ver gadering was geopend werd door den voor zitter, den heer F. Stok, de flinke opkomst (27 afdeelingen met 54 afgevaardigden) wel kom geheeten, waarna hij gevoelvolle woor den sprak over het verlies van den heer Meggelen. Dit is een groot verlies voor den Chr. Nat. Werkmansbond, voor de afd. Rotterdam in 't bijzonder maar zeker ook voor ons Comité, zegt Spr., waar hij al tijd op de vergaderingen aanwezig was, en wij zijn vaak zoo juiste en praktische adviezen mochten beluisteren. Deze toespraak werd staande aangehoord. De verslagen van den secretaris en pen- ningmeest stemden gunstig voor dezen moei lijken tijd. Er moest een verkiezing plaats hebben voor twee bestuurders. De heer W. Steeds stelde zich niet herkiesbaar wegens gevor derden leeftijd. De voorzitter moest hierover zijn leedwezen uitspreken, daar de heer Steeds 28 jaar het Comité heeft gediend met groote trouw. Toch moest Spr. zijn wil eer biedigen, maar voor het Comité wilde Lij hem toch gaarne behouden, waarom hij voor stelde hem tot lid van verdienste te benoe men, wat met applaus werd bevestigd. De heer Koren werd herkozen en voor de open vacature, de heer J. F. L. Negrijn be noemd. Hierna volgde een vragenbespreking tot het doen van meerdere propaganda, het in richten van vergadering-programma's, de ringvorming enz., alles tot uitbreiding van den Chr. Nat Werkmansbond. Een zeer drukke en geanimeerde discussie ontstond met als resultaat, dat alle afge vaardigden voldaan, met nieuwe richtlijnen verrijkt huiswaarts zijn gegaan. Na gezang en dankzegging werd deze ver gadering door den beer W. Steeds gesloten. REDE VAN Prof. Dr. SL0TEMAKER DE BRUINE Algemeene vergadering der Chr. Historische Unie Ter inleiding van de besprekingen op de algemeene vergadering, welke de Chr. Hist. Unie heden te Amsterdam hield, gaf de voorzit ter, Prof. Dr J. R. Slotemaker de Bruine, nauwelijks van een ernstige ziekte hersteld, een niet lange toelichting op de leuze: Kiest de Geer! Maar die roep zou op zich zelf hol zijn en daarom moeten wij dieper graven, opdat wij basis en inhoud vinden voor onze ver kiezingsleuze, want dat is wat anders dan een opsomming van een aantal bijzondere onderwerpen, die wij geschikt achten als voorwerp van komend regeeringsbeleid. En, we mogen het vaderland, met zijn nooden niet vergeten ,doch moeten nochtans eerst naar het buitenland zien. Oorlogs-likwidatie. Bij de bepaling van dat geheel wijs ik er dan op, dat wij nu langzamerhand komen in het tijdperk der likwidatie van den wereld oorlog. Optimisten hebben gemeend, dat de oorlog voorbij was in November 1918, in 1919 en toch zeker in 1920 of '21. Maar wij hadden kunnen weten en wij hadden moeten weten, dat een wereldberoe ring, als deze wereldoorlog heeft beduid en waardoor alle politieke, sociale en economi sche verhoudingen werden geschud en ont wricht, niet in enkele maanden zou kunnen gelikwideerd zijn. En hiermede zeg ik zelfs nog te weinig. Naast het politieke, sociale en economische, ja daarvóór moet ik het geestelijke en het zedelijke noemen. De aller eerste en allerdiepste oorzaak van den nood, waarin wij verkeeren is, dat Gods eeuwige richtlijnen onder de menschen vervangen zijn door richtlijnen uit den mensch. Hier zal allereerst de terugkeer moeten beginnen. Tweezijdigheid. En let nu op wat ik zeg; want ik maak nu een opmerking, die ik nog eenige malen maken zal. Ik waarschuw met grooten ernst voor eenzijdigheid. Een geestesberoering en geestesomwoeling, als wij thans beleven, kenmerkt zich immer daardoor, dat de massa door één leus zich laat tevreden stel len, aan één blik zich vastklampt; om maar vastigheid te hebben. Ik waarschuw daar tegen. De dingen, waarover wij spreken moeten, hebben telkens twee kanten. Ik zal ze een paar maal aanwijzen. Reeds dadelijk hier. Als ik spreek over het verlaten van de richtlijnen van God, dan bedoel ik niet de wereld te verdeelen in twee ongelijke helf ten. waarbij de eene helft zich te goed deed aan wereldlijke wijsbegeerte en wereldlijke kracht tot aan een goddelooze wijsbegeerte toe. terwijl de andere helft en daartoe behooren wij dan zich aan God en Zijn Woord heeft gehouden. Zulk een farizeïsme moet verre van ons zijn. Als één Schrift woord ons thans leiden moet, dan is het wel dit: dat het oordeel beginnen moet bij het huis Gods. Wij en onze vaderen hebben gezondigd en het „Mea Culpa" (het is mijn schuld) mag in ons overleggen nimmer ont breken. De wereld zou thans anders zijn, als de christenen anders waren geweest. Doch dit belet ons niet te zeggen, dat in den afval van Gods Openbaring de diepste oorzaak ligt van den nood en in den terug keer tot die Openbaring het diepste begin van herstel. Geestelijke stroomingen. Groot gevaar, zoo zette de spr. uiteen, dreigt van het wereldcommunisme. Tegen deze geestelijke grootheid ook in ons vaderland en in Indië moet geestelijk verweer staan. Daarnaast moet gelet worden op Duitsch- land. Dit land immers toont op dit oogen blik ontstellend, wat het beduidt, wanneer de macht regeert, ongeacht het recht Er is bij onze oostersche buren een ironie gaande. De huidige regeering gaat met de meest krasse middelen het Marxisme te lijf. Marx intusschen is degeen, die aan Je wereld geleerd had, dat het „Recht" niets anders is dan de weerslag van machtsverhoudingen. En nu men er het Marxisme op ongekend felle wijze gaat uitbannen, leent men eerst van het Marxisme de overtuiging, dat recht is datgene wat macht vermag. Er is nationale opleving, welke te loven valt Maar er is groot gevaar, dat in Duitsch- land dit nationale de eerste plaats inneemt en het religieuse de tweede. Dat God de rtatie dienen zal en niet de natie God. Tegenover zulke verschijnselen, vlak in onze buurt, klemt te meer de noodzaak om in de volksziel de zuivere overtuigingen, geput uit Gods heilige Openbaring, weer te zaaien en op te wekken. Ik denk aan Japan, waar reeds weder een oorlog woedt En de Ontwapeningsconferen tie, waar men niet vordert. Inderdaad de feiten schreeuwen het uit, dat men ook onder de volkeren er niet komt met eenige vredelievende leuzen. De harde werkelijk heid van een bedorven wereld kan alleen gebroken worden indien al door méér dan 'n overtuiging, door wedergeboorte van de volkeren. En zonder waarachtigen in vloed van Gods Geest brengen politieke con ferenties het niet verder. de economische nood. Daar is het afsluitsysteem, dat niemand werkelijk uitkomst brengt en toch niet schijnt gebroken te kunnen worden. Daar is de ontstelTende groei van de werkloos heidscijfers; of ik wijs op den nood in zoo veel deelen van ons volk, waarmede alle deelen des volks van doen hebben, althans van doen moeten hebben krachten het oude wnnrd: Als één lid lijdt, lijden alle leden mede. Hier hebt ge nu een voorbeeld van wat ik zooeven heb genoemd: dat wij tweezijdig denken moeten. Het vrije ruilverkeer is in derdaad het ideaal; maar wie dit denkt, meent hij daarmede het laatste woord ge sproken te hebben? In onze dagen is na tionale voorziening onvermijdelijk en gebo den. Niemand meene, dat langs dien weg de wereld gezond worden zal. Naar een sluitende begrooting moet wor den gestreefd. Maar wij willen haar met het oog op een doel, dat daar achter en dat hooger ligt. Het doel, dat wij onze voorzie ningen op het gebied van het sociale leven, de volksgezondheid, de volksontwikkeling zooveel doenlijk zullen kunnen bewaren. Financieel gezond beleid is aldus een sociale daad van de allereerste orde. Vrijheid en gezag. Ook op dit gebied gaat slechts veilig, wie door eeuwige niet afgeleide beginselen zich leiden laat. Het groote vraagstuk van gezag en vrijheid kan enkel worden opgelost, wan neer wij den gezagsdrager zien als hande lend om Gods wil en de vrijheid des men schen zien als volgend daaruit dat hij als ménsch Gods geschapen is. Dat dan bij de breuk, die in de schepping is gekomen, de nadruk moet vallen op ge zag; dat daarbij in een ontwrichten tijd de nadruk twéé maal moet vallen op gezag, dat spreekt eigenlijk van zelf. Maar ik waarschuw met grooten klem er tegen, dat wij ons door een lawine laten medevoeren, instee van vast op onze voeten te blijven staan. Het is niet te doen om al lerlei Reactionair werk, waarvoor thans stem men opgaan; het is te doen om de handha ving der Gerechtigheid. En wie de Gerech tigheid zoekt, is vervuld van een gansch anderen geest dan wie louter op reactie uit is. In dit opzicht keeren wij ons zoowel tegen fascisten, als tegen communisten en sociaal democraten. Want: Wij komen er alleen uit, wanneer de vrije persoonlijkheid gehand haafd blijft; doch wanneer daarnaast met onverbiddelijken ernst geëischt wordt eer bied voor de overheid, eerbied voor het ge zag, eerbied voor het goddelijk karakter der overheid; een eerbied, dié zich heeft te uiten in daden en die zich ook heeft te uiten in woorden en woordenkeus. Slechts met die tweezijdigheid van gezag en vrijheid zal ons volk en zullen de volkeren gebaat zijn. Parlementair. Tenslotte een woord over het politiek- parlementaire. Het is niet anders dan de toepassing op een speciaal gebied van wat ik zooeven reeds zeide. Wij leven onder het parlementaire stelsel, dat evenmin onver gankelijk zijn zal als andere stelsels; waar van men zelfs kau toegeven, dat het betrek kelijk jong is. Maar het is het eenige stel sel. dat wij kennen, vvaarhij de rechten, der overheid en de rechten des volks beide zijn in het oog gevat. En reeds daarom zijn wij verplicht met alle macht voor de instand houding en de gezonde werking van dat stelsel op te komen. Ja, ook voor een ge zonde werking. Want, zooals vrijheidsleu zen de vrijheid verm lorden en alleen een gezag overlaten, dat geen zedelijk gezag meer is, zoo heeft zich een opvatting van de democratie ingeburgerd, die de handhaving van de democratie volstrekt onmogelijk maken zal, wanneer men de goede lijn ver laat Ten besluite. Deze dingen zijn het, die zich opdringen aan ieder, die het wereldgebeuren naspeurt; die vanuit dat groote gegeven onderzoekt, wat de taak is van het kiezerscorps; ook in een klein land als het onze. De door mij geteekende beginselen zullen de leiding slechts kunnen oefenen, wanneer zij ont leend zijn aan de eeuwige bron der Open baring Gods. Ik hoop u overtuigd te hebben van drie dingen: le. van den vreeselijken ernst der dagen, waarin wij leven en die roepen tot het op den achtergrond brengen van allerlei, dat in andere tijden niet ongewichtig wezen zou. Het gaat nu om de groote vragen. 2e. van het feit, dat het karakter van dien ernst van zedelijken en geestelijken aard is, meer dan alleen van economischen en practischen aard; 3e. dat derhalve voor de wereld en voor ons volk slechts geestelijke fundeering uitkomst bieden kan en dat slechts op zulke fundamenten het noodige practische werk gebouwd zal kunnen worden. NED. LUTH. JONGELINSGBOND Dg Nederl. Luthersche Jongeiingsbond hoopt 15, 16 en 17 April a.s. op het bekende Luthersche Buiten-Centrum te den Dolder de 2e Paasch-Conferentie voor jongeren (meisjes en jonge mannen) te houden. Lei der dezer conferentie is: Da C. Riemers te Bussum. ALG. NED. FASCISTENBOND EEN OFFICIER, DIE DE CONSEKWENTIE TREKT Gemeld wordt, dat in verband met de nadere uitlegging, die de Minister van De fensie in de Tweede Kamer heeft gegeven betreffende het verbod tot het verleenen van steun door beroepsmilitairen aan fascisti sche waarbaarheids-organisaties, kapitein S. Veldmeyer, te Nijmegen, zeer tot zijn leedwezen, heeft moeten bedanken voor een candidatuur als Kamerlid, vanwege den 41- gemeenen Nederlandschen Fascisten Bnnd. Verder vernemen wij, dat van de zijde van den A.N.F.B. een protestactie zal wor den gevoerd tegen deze vergaande beper king van politieke vrijheid op nationaal terrein. HERDENKING KARL MARX ZIJN STERFDAG DOOR DE S.D.A.P. HERDACHT Tn een matig hezochie bijeenkomst in het Concertgebouw te Amsterdam herdacht gis ter met redevoeringen, zang en declamatie A" S.D.A.P. do sterfdag van Karl Ma'i. ERNSTIG AUTO-ONGELUK OP DEN AMERSFOORTSCHEN STRAATWEG DRIE ZWAARGEWONDEN. Zondagmiddag te ongeveer kwart over twee heeft op den Amersfoortschen Straat weg onder Huizen, nabij Crailo, een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een luxe auto, komende uit de richting Amersfoort, welke even te voren een voor dezen rijdenden wagen had gepasseerd en daarbij te veel op het linker gedeelte van den rijweg gekomen was, schoot, doordat de bestuurder een aanrijding wilde vermij den met een uit de tegenovergestelde rich ting komende auto en het stuur daarbij te vel naar rechts omgooide, over den berm van den weg. daarbij een kleine boom om ver rijdende, waarop dc wagen vervolgens kantelde. Twee wielrijders, de 17-jarige J. Bosch en de 18-jarige D. Prins, beiden uil Amsterdam en kantoorbediende van beroep, kwamen onder de omslaande auto terecht. Zij bekwamen beiden een lichte hersen schudding, terwijl laatstgenoemde boven dien een sleutelbeen bleek te hebben gebro ken. Van de inzittenden-van de auto kreeg de 50-jarige Vos uit Bussum een ernstige schedelfractuur en een zware hersenschud ding. Zijn toestand is zorgelijk Van de an dere drie auto-mobilistcn kregen twee hee ren lichte verwondingen aan het hoofd, terwijl een dame vrijwel ongedeerd bleef De inzittenden waren de drie gebroeders Vos uit Bussum, waarvan A. Vos chauffeer de en slechts licht gewond werd, en hun zuster. De carrosserie van de auto werd geheel vernield. De ernstig gewonden zijn in de Majellastichting ter verpleging opgenomen. ZWARE BRAND TE DEN HAAG. Zondagavond omstreeks halfacht werd de brandweer te Den Haag gealarmeerd voor een zwaren binnenbrand in perceel Prin senstraat 14 in het bo\»nliuis, waarin ge vestigd zijn verschillende kantoren. Bene den is een slagerij gevestigd van den heer C., tevens eigenaar van het geheele perceel. De bovenverdiepingen zijn verhuurd aan de firma Stokhuyzeii, die wederom eenige vertrekken op de eerste etage onder-ver huurd heeft aan den agentuur- en commis siehandel van mevr. Hoenterhop. Hoe de brand ontstaan is was ïog niet bekend. Wel vond de brandweer in een hoe.k van een der vertrekken een petroleumkachel, welke klaarblijkelijk omgevallen was en waardoor, naar- men vermoedt, de brand ontstaan is. Er was echter op het tijdstip, dat de buren den brand ontdekten, niemand in het huis aanwezig. Twee vertrekken brandden geheel uit en de brandweer slaag de er slechtsna groote inspanning in ver dere uitbreiding van de vlammen te voor komen. Er werd door enkele personen be weerd, dat zich enkele menschen, welke op de tweede étage woonden, op het dak in veiligheid hadden gebracht. De brandweer zocht eenigen tijd met lantaarns het dak af, doch vond eF niemand. Later bleek, dat de bewuste personen het perceel tijdig hadden kunnen verlaten. De schade is zeer aanzienlijk. Ook de vleeschhouwerii heeft veel van het water geleden. De politie stelt een onderzoek in om de oorzaak van den brand nauwkeurig vast te stellen. EEN ZONDERLING GEVAL. Zondagmiddag omstreeks vier uur wan delde de heer R.» wonende aan de Weissen- bruchstraat te Den Haag, met zijn hond door het Haagsche Bosch en langs den Be- noordenhoutscheweg. De hond is een goed afgerichte hond, die alles, wat hij vindt, naar zijn baa$ brengt Eensklaps kwam hij aanloopen met een menschenhand in zijn bek en liet deze vlak voor den heer R. val len. Deze onthutste hier zoo van, dat hij de hand in het water schopte van de sloot, welke langs den Renooi denhoutscheweg loopt. Echter bedin !,i hij zich oogenblikke- lijk en ging naar rle politie om aangifte te doen. Deze liet de sloot afdreggen, doch zonder resultaat. Toen werden er politie honden op afgestuurd en deze brachten Wel een linnen zak boven, welke een groot aan tal doosjes punaises en naalden bevatte. Van de gezochte menschenhand was echter gen spoor te vinden. De politie acht het niet onmogelijk, dat het een ku sthand is geweest, waardoor de honden haar niet naar boven hebben gebracht. Heden zal echter het onderzoek worden voortgezet AUTOBOTSING ONDER OVERSCHIE. Omstreeks half zes heeft Vrijdagmiddag op den Rijksweg tusschen Rotterdam en Over- schie een ernstige autobotsing plaats gehad. Een vrachtauto, bestuurd door D. D. G. uit Rotterdam, moest uitwijken voor een wiel rijder, doch daardoor ontstond een botsing met een personenauto uit Rotterdam, die juist passeerde en waarin de heer F. K. D. directeur van de Unilever was gezeten. De botsing was zoo hevig dat de vrachtauto ondersteboven viel. De wielrijder, de 15-jar ge J. G. de B uit Rotterdam, kwam gedeel telijk onder de vrachtauto terecht. Hij be kwam gelukkig slechts lichte verwondingen aan de lecnen. De chauffeur, die in ge heel vernielde cabine was gebleven, is ondanks de geweldige buiteling goed af gekomen. Hij had eenige verwondingen aan hoofd en handen bekomen. Per Roode Kruis auto is hij naar zijn woning vervoerd. Als 't even kan Rookt „EDELMAN" (Adv.) Voornaamste Nieuws. Te Amsterdam wordt heden de algemee ne vergadering gehouden van de Chr. Hist. Unie Op de Amersfoortsche Straatweg is bij Huizen een ernstig ongeval gebeurd, waar bij drie personen zwaar zijn gewond. Rijkspresident Vón Hindenburg verordent het oude zwart-wit-rood als Rijksvlag te samen met de hakenkruisvlag te hijschen. In Saksen is de Reichsbanner ontbonden. Hitler eischt in een radiorede discipline en verbiedt het voeren van afzonderlijke acties. De ernstige aardbevingsramp in Califor nia, Longbeach en Compton het ergst ge troffen. De algemeene vergadering van de Libe rale Staatspartij. Mr. D. Fock houdt de openingsrede. BOND WESTLAND Het jaarverslag Verschenen Is het jaarverslag over 1933 van den Bond Westland, waarin de twaalf vei lingverenigingen in het Westland vereenlgd zijn. Het jaarverslag, dat ditmaal door den voorzitter van den Bond. den heer J. Barendse te Poeldijk. Is samengesteld wtjdt eerst gevoel volle en dankbare woorden ter nagedachtenis van wijlen M. v. d. Hout, den onlangs over- toen door hem het secretariaat werd waarge nomen; de jaren na den oorlog waren bij de hoog-conjunctuur niet gemakkelijk g in 1929 bö het jubilei Bond. Het vele goede door hem verricht 1 waarborg, dat hjj zich in de herinnering va de Westlandsche ingezetenen een blijvend plaats heeft veroverd. g geeft dan eerst een kort over het buitenland in ;rden gelegd, onder de aandacht acht. Als gevolg van al die bui- iceft daardoor de groote kwantums moeten op lemen, wat een automatische prijsdaling be- verkstelligde en dikwijls tot waardeloosheid ken. De koude kastomaten, de hoekst het middelmatige Westlandsche bedrijf, hebber ntgelden. evenals de pre icten van den kouden grond. >st prils van het oogsten of nog lager In het verslag wordt in herinnering ge bracht de goed geslaagde proef met het In richten van druiven-eetgelegenheden, In navol ging van do kersen-eetgelegenheden in de Be tuwe. In totaal zijn er 79802 bezoekers geweest aan de officieele eetgelegenheden. die 465.48 kg. druiven hebben gegeten of meegenomen. Al deze personen hebben genoten het büzou- dere van de Westlandsche drulvencultures. De door den Bond ingestelde Crisiscommissie beeft in het afgeloopen jaar enkele adressen de Re? iet den w(jn Wat de pre :ciJni i de i 'elke zijn get •etreft, wordt medegedeeld. iet de leiding reede proefplan t nisatie Ir om handel te drtf- lelUkheden In Indiö worden daar heerschenden economl- ermate boperkt, dat momen- 'an eenige beteekenis In ver- ■roductie kan plaats hebben. en eveneens het conflict met de veiling Kwlnts- heul. Met erkentelijkheid wordt gesproken over den goeden wil van de rogeerlng. om door de rulnbouwsteunwet eenige hulp. hoewel deze ontoereikend Is. aan den tuinbouw te bieden. De uitvoering der wet heeft aan de administra tie der velling zware eischcn gesteld. ..MOBIEL" PARAAT! '"""'ir loonen van de A.R. propaganda-club JHobiet Upm Haag Z,j zor" n het einde van den de la Reyweg vaar een kolossale Coi'jn-.eclc.nii., l'e tol ver m Sr^ortvijk de aznlacht trekt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1