WOENSDAG 8 MAART 1933 w Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Gorinchem (vac.-Jac. J. H. Pop), O. W. C. van der Willigen van der Veen te Rhoon. Aangenofen: Naar Gasselte (Dr.), cand. J. Oosterhuis te Marum (Gr.). Bedankt: Voor Tienhoven (U.)> W. J. Keiler te Nij kerkerveen. GEREF. GEMEENTEN Tweetal: Te Rijssen (Eschstraat), J. D. Barth te Borssele en M. Heikoop te Utrecht. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Groningen (vac.-G. H. A. van der Vegte), J. van Herksen te Ermelo en K. Sietsma te Eindhoven. BEROEPINUSWERK Te Amsterdam is de formatie van een drietal ter beroeping van een predikant bij de Ned. Hervormde Gemeente in de vac.-Prof. Dr. A. H. de Hartog wegens onvoltalligheid van de Kerkeraadsvergadering uitgesteld tot Maan dagavond 20 Maart a.s. NIEUWE PREDIKANTSPLAATSEN Te Amstelveen denkt de Kerkeraad der Geref. Kerk nog in den loop van dit jaar tot het beroepen van een tweeden predikant te kunnen overgaan. Ds. A. ANDREE Naar we vernemen, is de ernetige ongesteld heid van Ds. A. Andree, te Groningen, em. predikant van de Geref. Kerk van Krabben- dyke, in zooverre verbetering ingetreden, dat de patiënt overdag eenige uren in den huise- lijken kring op een ruststoel mag doorbren gen. Na zyn jongste ziekte is Ds. Andree aan één kant verlamd en de behandelende genees heer verwacht daarin ook geen verbetering. Het vervoer van den patiënt van de ruststoel naar bed vordert groote inspanning. Hoewel Ds. Andree nog altijd de hoop koes tert dat het hem gegeven zal worden nog één maal voor zijn Gemeente te Krabbendijke te kunnen optreden om afscheid van haar te kun nen nemen, laat het zich aanzien dat daar mede, zoo het ooit zal kunnen plaats vinden, nog geruimen tijd zal gemoeid zyn. Dr. J. H. BAV1NCK Naar de „Stand." verneemt, is er in den toeetand var Dr. J. H. Bavinck, Geref. miss. predikant te Solo, een aanmerkelijke verbete ring ingetreden. Dr. Bavinck is lydende aan typhus, maar de temperatuur is regelmatig aan het dalen. Ook de algemeene toestand van den patiënt is veel beter dan de vorige week. In de Zendingskringen te Solo is groote blijd schap, dat het dreigend gevaar aanvankelijk is afgewend. JUBILEA Ds. S. Kamper, predikant der Geref. Kerk te Meerkerk, hoopt 29 Maart a.s. te herdenken, dat hy 25 jaar het predikambt heeft vervuld. Hy is geboren 4 Augustus 1876 te Mijdrecht; was eerst onderwijzer en werd 21 November 1907 candidaat in de Theologie aan de Vrye Univeneiteit te Amsterdam. Ds. Kamper deed 29 Maart 1908 zyn intrede in de Geref. Kerk te Haastrecht. Op 31 Maart 1912 aanvaardde hy voorts zijn ambt te Wer kendam, om 26 Jan. '13 te Oldebroek intrede te doen. Te dezer plaatse is hij ruim 15 jaren predikant geweest. In 1928 nam hij een beroep aan naar Meerkerk. BEGRAFENIS Ds J. DE VISSER Te Middelburg heeft gisteren onder groote belangstelling uit Kerkelijke kringen en uit vereenigingen, waarvan de overledene deel uitmaakte of vroeger bestuurslid was, de teraardebestelling plaats gehad van wijlen Ds. J. de Visser, in leven oifdste predikant der Ned. Herv. Gemeente aldaar. Verscheiden bloemstukken dekten de lijk kist. Aan de geopende groeve voerde alleen het woord Ds. G. J. Veenhuijsen, Herv. pre dikant te Harderwijk, een zwager van den overledene. De zoon, Mr. J. de Visser, dankte alien voor de laatste eer zyn vader bewezen. BEGRAFENIS DS J. VONK Minstens 6 700 menschen hadden zich om de geopende groeve te Maassluis opge steld, toen gistermiddag te ruim half 3 de lijkstoet het kerkhof op reed, om Ds. Johan nes Vonk naar zijn laatste rustplaats te brengen. Toen de kist opgebaard was en door leden van den Geref. Kerkeraad graf waarts werd gedragen, volgde een lange rij familieleden, vrienden en deputaten van verschillende Vereenigingen, benevens plaat selijke autoriteiten. Twee minuten voor 3 werd de kist neergelaten, waarop het woord werd gegeven aan Ds. J. Rietberg, Geref. predikant te Maassluis, die in opdracht van zijn Kerkeraad namens den Kerkeraad der Geref. Kerk van Maassluis en de geheele Geref. Kerk aldaar eerbiedige dank baarheid uitsprak jegens God, Die Ds. Vonk in Maassluis had gebracht en daar 36 jaar had willen sterken. Allen weten, dat hij een man was met groote liefde en rijke gaven. Niet altijd is zijn levenspad op rozen gegaan en velen zouden hem nu nog wel om ver geving willen vragen, maar zij kunnen ver zekerd zijn, dat hij allen vergeven heeft. Hij had een rijken levensavond, gedragen door de liefde en sympathie van de gansche gemeente, en ondervond wat de dichter van Ps. 84 zegt: de Heere zal genade en eer gevendie in oprechtheid wandelen. Hem zelf was echter het allergrootste, dat ook hij mocht behooren tot de kinderen Gods. De vreeze des doods was van hem gegaan. Vlak ivoor zijn ster en zeide hij nog dat hij zeker wist dat hij inging in de eeuwige heerlijk heid. Daarmee trooste God zijn kinderen en kleinkinderen en allen die hem liefhadden En laten wij allen als ingeplant in Christus denzelfden weg mogen wandelen. De tweede spreker was Ds. J. H. Hei da, Geref. predikant te Vlaardingen, die namens het Kerkblad der Geref. Kerken sprak. Maas sluis rouwt en wij, die met Ds. Vonk in de kleine kerkelijke pers hebben gearbeid, met haar. Hij had verstaan het woord van Da Costa, dat de pers en de boekdrukkerij een pad ten hemel cn ter hel Daarom be werkte hij in 1S9C de oprichting van het Ker'.blad en arbeidde daar 37 }ar aan. Hij deed dat niet uit lust tot schrijven, maar om er Christus in te verheerlijken en Zijn Kerk op te bouwen. Eerst enkele maanden geleden moest hi dit werk loslaten, toen hij verwachtte, dat het met hem naar het einde lijp. Reeds toen zeide hij tot een der redac teuren, dat zijn heengaan in vrede zou zijn. Het was toen echter nog geen heengaan. D; t kwam bij hem ook als een dief in den nacht. Slechts één dag is hij weer ernstig ziek geweest. Zich richtend tot de omstanders vermaant "de sprekci hen niet Heen het schoone en goede der aarde te zoeken, maar te knielen ,voor den Koning, Dien Ds. Vonk diende. Namens bestuur en personeel van „Effa- tha" smak Ds. LH. v. d Meiden, Chr Geref. predikant te 's Gravenhage. Allereerst met een heenwijzing naar Ps. 33 1 een .woord van dankbaarheid voor hetgeen God ook aan „Effatha" in Ds. Vonk gaf. Twee dingen treffen in zijn leven diep: le Hij zocht nooit zichzelf, maar Jezus Christus en het heil der doofstommen; 2e Zijn optre den en werk droegen het stempel van Gods werk. In de tweede plaats een woord van rouwbetoon. Als Samuël gestorven is,,klaagt gansch Israël. Nu Ds. Vonk gestorven is, treurt in heel Nederland „Effatha" over het verlies van zijn voorzitter: het bestuur, het personeel, de duizenden contribuanten, vrienden en vriendinnen, In de derde plaats een woord van opwekking hem na te volgen. Laten wij allen als hij op het pad der gods vrucht wandelen, opdat onze weg niet gaat door de poort, waarboven staat geschreven: Laat varen alle hoop, die hier binnen gaat, maar door de poort des Heeren. Hij zegene de familie om Zijns Naams wil. Als vierde spreker voerde het woord de heer A. Oosterwijk van 's Gravenhage, Penningmeester van „Barthiméus". Ook hij begon met een woord van dankbaarheid aan God, Die dezen broeder een groote, haast onuitblusschelijke liefde had gegeven voor het misdeelde kind. In 1915 begon hij reeds te wer'- voor de oprichting van de school, die in 1918 geo pend werd en een Christelijke opvoeding wilde geven aan blinde kinderen en jonge lieden, omdai het blinde kind allereerst noo dig heeft de aanraking met het Licht der wereld, dat ~ok voor hen verschenen is. Verleden week Woensdag dacht hij nog eenmaal de inrichting weer te kunnen be zoeken, maar God heeft het anders gewild en hem opgenomen in den hemel der heer lijkheid. De vijfde spreker was Ds. A. J.Bosman, die sprak nam as het Tehuis voor Zeelieden en de Afdeeling Maassluis van het Ned. Bij belgenootschap. Hij had gaarne aan dit graf willen zwijgen, zooals men zwijgt als men een kunstwerk bewondert, want hij ziet in Ds. Vonk een kunstwerk van Gods hand. Zwijgend had hij Gods werk willen bewonderen, zich schamend dat hij zelf zoo veel minder deed en met zooveel meer te kortkomingen en met de wensch, dat God hem met den geest van Ds. Vonk bezielde. Door zijn persoon en woord maakte hij allen gewillig, zoodat het eerste booze woord in hun vergaderingen nog moest vallen. Daar zal men hun Voorzitter nooit vergeten. De zesde spreker was Ds. J. K 1 o o t s, Ned Herv. predikant die sprak namens het Co mité van aassluis en Maasland der Prot. Kerkeraden. Dit Comité bracht Ds. Vonk tot stand om de toenemende onzedelijkheid te gen te gaan, en hij was daarvan tot op zijn ouden dag de bezielende Voorzitter. Ook op dit terrein wilde hij alles doen, wat moge lijk was om de menschen weer tot den Ko ning te brengen. Mogen wij zijn navolgers zijn en één zijn tegen alles, dat de banden aan God verscheurt, tot eere Gods en heil onzes volks. De 7e spreker was Ds. F. W. H. Bremer, Geref predikant te Maassluis, die het woord voerde namens het lokaal Comité der V. U. en den Ring Maasland en Maassluis. Al had de Theologische school de liefde van zijn hart, toch had Ds. Vonk ook de V. U. lief, daar hi; allen lief had, die met hem God wilden dienen en alles, wat de eere van Zijn Naam te doel had. Hij was niet eng en niet kerkistisch. Als Voorzitter gaf hij vaste lei ding, maar was toch soepel als het niet de beginselen betrof Nu heeft hii den goeden strijd gestreden, den loop voleindigd, het geloof behouden en de kroon ontvangen, dien God hem geschonken heeft Hier gevoe len wij, dat wij menschen klein zijn en God alleen .groot. Laten wij als Ds. Vonk niet ons zelf zoeken, maar God, dan kunnep wij ons aan allen arbeid in Gods Róninkrijk geven. Op zijn sterfbed zeide hij, dat hij rustte in God, Hij kon zoo hartelijk bidden, ook voor de V.lT. Dat wij zijn voorbeeld volgen, op dat ook wij Hij. het eindigen van ons leven kunnen rusten in God. Hem zij de heerlijk heid in alle eeuwigheid! De achtste spreker was de EdelAchtb. Heer C. P. I. Dommisse, Burgemeester van Maassluis, die er op wees, dat Ds. Vonk niet alleen een goed Dienaar des Woords en een goed kinderverzorger was, maar ook een goed burger. Hij was een goed Christen en een goed Christen is ook een goed burger. Hij leefde met Maassluis mee. Zijn deur was altijd open voor allen en voor alle be langen van Maassluis. Er is nu een bidder minder voor armen en ellendigen. Maassluis zal hem misSen. Als de Emmaüsgangers wan delde hij met Jezus. Laten v/ij ook zoo met Jezus wandelen. De 9de spreker was Ds. M. H. A. v d V a 1 k van Rotterdam Hij prijst eerst Gods groot heid en goedheid, waar Hij Zijn rijke ga ven wil leggen in arme menschenkinderen. Dan vertelt hij, hoe. Ds. Vonk 56 jaar gele den bij zijn vader en moeder zijn vrouw leer de kennen en hoe Mev. Vonk een t veede moe der voor hem en zijn broeders en zusters werd. Zij veréenigde in zich de gave van Martha, die der '.lenende liefde, met die van Maria, het zitten aan Jezus' voeten. En Ds. Vonk was een Nathanaël, een man in wien geen bedrog was. Deze twee vonden el kander ten huize zijner ouders en werden tot een eenheid. Toen zijn vader hen trouwde sprak hij tot hen: Wees een zegen en weest gezegend! Dit woord is in beiden vervuld geworden. Dankbaar herinnert hij zich wat beiden voor zijn familie geweest zijn. Hij dankt God, Die hem deze man op zijn le venspad heeft doen ontmoeten. Menigmaal is hij door hem vermaand en bestraft, en eens knielde hij mét hem neder om Gods ontferming in te roepen. Zaterdag heeft hij tot de dochter van Ds. Vonk gezegd: Hij is nu niet meer hier, maar boven. Let op den vrome, want het einde van dien mensch zal vrede zijn. Ten r'otte sprak nog Ds. E. Vonk broeder van den overledene Hij vertelde in 2 jaar nu 4 broeders verloren te hebben, waarvan 3 in de laatste 9 maanden, Als zijn broeder Johannes alles, wat. hier nu gesproken was, had hunnen hooren, dan zou hij gezegd hebben: Broeders, dat is veel te veel en veel te mooi voor mij. En toch is hij die woorden waardig, omdat God hem tot alles bekwaam de. Toen hun vader gestorven was, was hij de vader der familie en ieder ging met zijn lek. en gebrek naar oome Jan. Men was blij als hij met vacantie kwam. Nu zullen wij hem niet meer zien in zijn vriendelijke oogen en zijn lieve stem niet meer hooren. Eén gebrek had hij: hij was er grootsch op, dat hij 40 jaren den Heere in het ambt had mogen dienen en wilde graag blijven leven tot hij 55 jaren dominee was. Maar dat heeft niet zoo mogen zijn. God geve, dat wij mogen heengaan als hij en dat alle fa milieleden zijn voetstappen mogen drukken Nadat de spreker alle aanwezigen, in 't bijzonder wie 't woord voerden, namens de de familie bedankt heeft, verzoekt hij te zin gen het lievelingsvers van Ds, Vonk: Ps. °i 6. Hiermede was de plechtigheid geëindigd. VRIJE EVANG. GEMEENTE Driedaagsche Conferentie te Rotterdam* De Vrije Evangelische Gemeente te Rotter dam houdt in de groote zaal van Geb. de Een dracht haar driedaagsche jaarlyksche Conte- rentie. Gistermorgen is de Conferentie ge opend met een bidstond, waarna 's middags om 3 uur onder leiding van Db. J. Enter, van Rotterdam, de eerste middagsamenkomst is aangevangen. Als thema voor de 3 middagsa menkomsten is ingesteld het onderwerp: „De Heilige Strijd. (Efeze 6 1020). Gistermid dag werd behandeld het eerste deel van dit on derwerp: „De ernst van den strijd". Ds. D. W. Veldkamp, van Leeuwarden, heeft als eerste spreker naar aanleiding van Ef. 6 11 en 12 er op gewezen, hoe de Satan zyn strijdkrachten concentreert en hoe hij zich speciaal ten doel stelt Gods volk te bestrijden. Zijn verschijning is altyd onzichtbaar, is vaax zeer vroom en gaat gepaard met groote macht Toch behoeft die machtsconcentratie den Christen geen vrees aan te jagen, Hy is ge borgen in Christus en behoeft niets te vree-1 zen. De strijd des Christens is geen onbegon nen stry'd, maar in den Naam des Heeren zal de overwinning toch aan de zyde van Gods volk zijn. Nadat een lied gezongen was, heeft Ds. J ac Lissenberg, v«n Dordrecht, er op gewe zen hoe noodzakelijk het voor den Christen is den booze te onderkennen en te wederstaan in den boozen dag. Vreeze mag er bij hem niet bestaan. Geloof, hoop en liefde moeten hem vergezellen op de levensreis. De gansche wa penrusting Gods moet worden aangedaan. Door genade, schuilend by Jezus, zal de overwin ning zeker zijn. Dan is er geen onder- maar ook geen overschatting van den ernst van den In de avondsamenkomsten zal het onderwerp „De Heiligt-. Boodschap" worden behandeld, Als eerste onderdeel daarvan werd gisteravond gesproken over: „Gesloten levens". Hedenmid dag komt aan de orde het onderwerp: „De toe rusting voor den strijd" en hedenavond „On diepe levens". Morgenmiddag wordt behan deld het onderwerp: „De overwinning in den strijd" en morgenavond „Verwarde levens". lederen morgen 10 uur wordt een bidstond gehouden. De middag- en avondsamenkom sten vangen aan om 3 en 8 uur. GEREF. MANNENVEREENIGINGEN De Geref. Mannenvereenigingen te Naald wijk, te Pijnacker, te IJsselmonde, te Putten (G.), te Barneveld, te Hoorn, te Zaandam en te Giessendam, hebben zich by den Bond van G.M.V. in Nederland, aangesloten, waardoor het aantal aangesloten Vereenigingen tot 175 gestegen ie. KERKORGELS Te Rotterdam-Vreewijk zal ten behoeve der in aanbouw zijnde Vredeskerk voor de Ned. Herv. Gemeente een nieuw orgel worden gebouwd, volgens het electrisch-pneu- matische systeem. Het zal omvatten 23 spre kende registers, alle met zelfstandige pijpen, bovendien één register ale transmissie in het pedaal. De speeltafel zal geplaatst worden op een aparte gaanderij tegenover het orgel. In het front (ontworpen door de heeren Verha gen en Kok, architecten der kerk) zal een prestant 16 voet worden opgenomen. De bouw van dit orgel is opgedragen aan de firma Valckx en Van Kouteren en Co., kerkorgel bouwers te Rotterdam. Schoolnieuws. R.K. HANDELSHOOGESCHOOL TE TILBURG De R. K. Handelshoogeschool te Tilburg heeft gisterey haar vyfden verjaardag ge vierd. De Rector-magnificus, Prof. Dr. M. J. H. Cobbenhagen, hield in de aula een rede over: „Het verband tusschen inkomen-theorie en prijs-theorie". iu Vooraf wijdde Spr. eenige woorden aan de nagedachtenis van den eenige dagen geleden gestorven hoogleeraar Mr. Dr. A. B. S; Triebels. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN Bij Kon. besluit is de benoeming van J. H e s s i n g tot bijzonder hoogleeraar voor den leerstoel vanwege het Bolland-Genoot schap voor zuivere rede by de Faculteit der Letteren en Wijsbegeerte aan de Rijksuniver siteit te Leiden, om onderwijs te geven in de Hegelsche Philosophie, bekrachtigd. STUDENTENREIS NAAR ITALIË De „Ente Nazionale per le Industrie Tu- ristische", het officieele Italiaansch inlich tingenbureau voor Vreemdelingenverkeer, heeft tegen de Paaschvacantie een reis voor studenten naar Italië voorbereid. Het begin punt van de reis is Arnhem, vandaar gaat men naar Bazel, Chiasso, Milaan, Bologna, Rome enz. over München naar Utrecht terug. In Italië zal de Studentenorganisatie G. U. T. het gezelschap ontvangen. De reis duurt van 8—25 April. Verdere inlichtingen by de E. N. I. T., Prinsengracht 592 te Amsterdam. STUDIEREIS NAAR ZUID-AFRIKA Het uitvoerend comité van de F.A.K. heeft op zich genomen, om de reis van de Neder- landsche studenten door Zuid-Afrika te orga- niseeren. Aan het dagelyksch bestuur is op gedragen, een program op te stellen en alle noodzakelijke regelingen te treffen. Voorloo- pig is vastgesteld, dat de ontvangst van de studenten te Kaapstad zal geschieden door het plaatselijk „Schakelcomité" der F.A.K. Te Stellenbosch zal Prof. Dr. E. P. Pienaar de zaken regelen te Bloemfontein de voorzit ter van de F.A.K., Dr. N. J. van de Merwe, L. V.; in Johannesburg de Transvaalsche on- derwyzersvereemging (Mr. L. J. Erasmus) en in Pretoria, Prof. Dr. T. J. Hugo en mevr. E. G. Jansen. Op de andere plaatsen zal men door de af deelingen van de F.A.K. ontvangen worden. Een bezoek aan het Krugerwildpark staat zéker op het program „daar mag hulte nie weg bly nie" en verder alle mogelyke andere bezienswaardigheden. Het correspondentie-adres van Tak Zuid- Afrika is, Afrikanerhuis, Vondelstrajat 60, Amsterdam (W.). ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Maartensdijk, U. (Molenweg)me}. N. A. Verbeek, thans kw. aan deze School. Voor tydelijk. Kampen (Prinses Julianaschool, hoofd H. Snel), A. Eandstra te Appelscha. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT Prof. D r. F. A. F. C. Went is door de American Society of Plant Physiologists be noemd tot correspondeerend lid. EXAMENS PROMOTIES RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Gepro moveerd ls tot Doctor ln de Geneeskunde, de heer H. Th. van Wimersma Greidanus, g-ebo- ren te Amsterdam, op proefschrift: „Instinct en karakter. Proeve eener characterologie op lnstinct-paychologlsohen grondslag." ACADEMISCHE EXAMENS RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gesl.; Geneeskunde: doet. ex., mej. C. C. Bontenbal te Röswük (Z.-H.) en de heer C, Scheygrond to Nieuwenhoorn. Wis- en Natuurkunde, hoofdv. Gcologiet doet. ex.. de heer L. A. J. Bakx te Lelden; id., hoofdv. Scheikunde: doet. ex., de heer A. de Haan te Den Haag. LANDBOUWHOOGESCHOOL TE WAGB- N1NGEN. Gesl.: Ned. Boschbouw: lngen. ex., de hoer A. A. Bonnema te Dortmund; Kol. Bosch- bouw: ineen. ex., do hoec D.-Mol to Rockanje. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Ge slaagd; Rechtswetenschap: doet. ex., de heer J. Algera. EXAMENS-MACHINIST DEN HAAG, 7 Maart. Gesl. voor diploma A. de heeren T. Swlers. Groningen: J. H. H. van Maostrigt. Rotterdam, en C. J. van de Ven, Vlissingen. EXAMENS-RADIOTELEGRAFIE Xn April a-s. en zoo noodle ln Mei worden examens afgenomen voor: A. het certificaat als scheepsradlotelegrafist eerste klasse: B. het certificaat als scheepsradlotelegrafist tweede klasse: C. het certificaat als scheepsradlotelc- fonist; D. het bijzonder certificaat ais scheeps radiotelegrafist, bevoegdheid gevende tot de uitoefening van den radiote.legraafdienst aan boord van schepen, aan welke niet ingevolge inernationaie overeenkomsten de verplichting opgelegd is, voorzien te zijn van een radioteJe- graaflnriching. Bepalingen en regelingen op aanvrage verkrijgbaar bij het Hoofdbestuur der Posterijen. Telegrafie en Telefonie, 5do af deeling A, Den Haag. EXAMENS-VISSCHERIJ De examens voor stuurlieden en schippers vangen 5 April a.s. aan te Den Haag. Carel van Bylandtlnan 5. Aanvragen om toelating tot dit examen to rn-hten aan den voorzitter der commissie vóór 23 Muort a.s. aan genoemd Wetenschap. ROTTERDAM-MOMBASSA CAUSERIE VAN DEN HEER v. d. LEEUW Voor de leden van de Kon. Roei- en Zeil- vereeniging „De Maas" en de Rotterdamsche Aero-club heeft de heer M. A. G. van dep Leeuw, die onlangs met mevr. v. d. Leeuw een vliegtocht maakte naar Mom bassa, een causerie gehouden over deze za kenreis. Er wa9 zeer veel belangstelling; in de volle zaal merkten we op den burgemeester, Mr. P. Droogleever Fortuyn, tal van luchtvaart autoriteiten en vooraanstaande persoonlijk heden uit het Rotterdamsche leven. De heer H. Schalkwijk, vice-president van „De Maas", heeft den heer van der Leeuw dank gezegd voor zijn bereidwilligheid iets over zijn tocht te vertellen en hem gehul digd als uitstekend navigator. De heer v. d. Leeuw is daarna met zijn allersmakelijkst voorgedragen reisverhaal begonnen. Het idee om per vliegtuig het kantoor van de fa. Van Nelle te Mombassa te bezoeken was niet uit de lucht komen vallen maar het duurde toch tot September alvorens de de finitieve toebereidselen werden getroffen. De voorbereiding van de tocht vroeg veel tijd omdat voor elk land waarover men heen wilde vliegen een vergunning moest worden verkregen en hoe verder weg, hoe moeilijker zulk een toestemming was te verkrijgen. De Automobile Association leverde de kaarten, twee revolvers en een Mauser, welke moes ten dienen om bij een noodlanding in (le woestijn de wilde dieren te beteugelen en de reserve-onderdeelen vroegen ook veel ge wicht. Om het slagen van de tocht zoo veel mogelijk te bevorderen werd van te voren aan de Shell opdracht gegeven in Afrika op bepaalde afstanden benzine gereed te hou den. Dat was een dure geschiedenis, omdat oo benzine vaak op kameelen door da woestijn moest worden gevoerd en door het schonken de bussen meer leeg dan vol op de p'aats van bestemming aankwamen. Bij een actiera dius. van het vliegtuig van 5% oor was er op gerekend, dat eiken dag niet meer dan vier vlieguren zouden worden afgelegd, zoo dat een flinke reserve achter de hand was. Mevr. v. d. Leeuw stond er op ha,ar man te vergezellen, wat deze heel gezellig vond en waarop hij ook niet wejnig trotsch was, maar de noodzakelijke bagage voor het wel slagen van den tocht nam zooveel gewicht in, dat er ten slotte niet meer dan 12% K.G. aan kleeding e.d. mocht worden geladen een zware slag voor elke vrouw. Ter gemoetkoming aan dit bezwaar wer den eohter naar Rome, Cairo en Mombassa tassehen met kleeren vooruit gezonden. Op 24 November had op Waalhaven de start plaats en de eerste twee dagen verliep de tocht rustig tot men in Rome kwam en daar hoorde, dat de vliegvelden op Sicilië onder water stonden. Een of twee weken wachte» op beter weer ging niet, omdat men overal het echtpaar verwachlte en daarom werd a» hulp van het voortreffelijk georganiseerde luchtvaartministerie ingeroepen. Via Dar- dinie en Corsica was de tocht, zij het mex moeite, toch mogelijk. Temidden van het rotsachtige Sardinië had men echter een noodlanding moeten maken op een klem veldje, omdat wolkenbanken het zicht on mogelijk maakten. Te midden van onweders werd de Middei- landsche Zee overgestoken en de luchtreizi gers mochten het loven bij Bizerta de kust van Tunis te bereiken omdat hier de corri dor ligt waarover men de stad Tunis kan bereiken. Links en rechts van deze stroon van 1 K.M. breedte is het overvliegen ver boden omdat Tunis een oorlogshaven is. In een storm werd naar Gabes gevlogen en dea dag daarop bereikte men het schoone Tri poli met z'n oases. Zandstormen hielden de reizigers telkens even op in het Italiaansche gebied, maar de Italiaansche officieren waren allervoorko- mendst en hielpen waar ze konden. De tocht van Bengahzi naar Amseat moest deels over een bergketen van 600 M. hoogte en deels over de dorre woestijn worden ge- i vlogen, een tocht aan een stuk van 550 K.M. Opstandige Arabieren waren in dit ge bied vaak door Italiaansche machines met bommen bestookt en dat was oorzaak, dat men bij een noodlanding niet kon rekenen op een vriendelijke behandeling Veilig be reikte men echter het naargeestige garni zoensplaatsje met z'n allee vanroodge verfde benzineblikken. De Italiaansche pilote Aglelini, die denzeir den langs een andere route was vertrokken, bleek echter te zijn verongelukt en 15 Ita- liaansohe legermachines hadden twee dagen lang 8 uur per dag boven het woeste berg land gecirkeld om haar te zoeken, zonder echter resultaat te hebben. Over de schoonheid van Egypte uit de lucht gezien liet de heer v. d. Leeuw zich op enthousiaste wijze uit en de lantaarn plaatjes, welke hij vertoonde, waren ook wel in staat om dien indruk van schoonheid 'te bevestigen. De koningsgraven en de ko ningsvallei gaven prachtige beelden. Te Assoean heersche echter groote hitte en toen het echtpaar beneden zich de zeil scheepjes op de Nijl zagen drijveai konden ze de lust niet bedwingen om even te dalen en op het water verkoeling te zoeken. Te Wadj Haifa kreeg men, als alle lucht reizigers, een getikte instructie mee over de te volgen route. Wilde men van deze route afwijken, dan nam het gouvernement geen enkele verantwoordelijkheid op zich, omdat men dan bij noodlanding in de woestijn vrijwel onvindbaar zou zijn. Moeten gouvernementsvliegtuigen zulk een vliegtuig opzoeken, dan kost dit het gou vernenient 50 p. st. per vlieguur, wat men wel wat veel vindt. Aan dames is het ver boden zonder mannelijk geleide de Soedan over te vliegen en dit dreigde een wereld reis van de dames Backer en Page in de war te sturen, omdat zé maar twee plaatsen in hun vliegtuig .hadden. Men moest wachten op een „competent mail", die opdaagde tn den vorm van een klein Belgje, die een dei dames over bracht, t3j*wijl de ander met de Imperial Airways verder vloog. Spr. schet ste de bezwaren van hot vliegen boven de verblindende woestijn, die geenszins een egale zandvlakte is, maar telkens door ber gen en heuvelen wordt onderbroken. Gevaarlijk was ook het vliegen boven de geweldige moerassen bij Malakal en Costi, waar nijlpaard en krokodil in menigte rond zwemmen. Nauwkeurig had men op compas moeten vliegen tot men veilig in Juba land de. Dat de negerdorpen de Westersche be schaving nog wel wat leeren toonde spr. aan met het typisch voorbeeld van de ver plichte voorraadschuren, waarin op last van de dorpsoverheid in tijden van overvloed leeftocht voor slechte jaren moet worden opgeslagen. Uitvoerig beschreef spr. de be zienswaardigheden van het prachtige Vic- toriameer en zijn omgeving met den legen- darischen krokodil Lutembi en de millioenen roode flamingo's die uit de lucht gezien als een rose rand om een meertje zijn gelegen en er als een rose wolk boven drijven. Om Nairobi te bereiken had men een berg rug van 3000 M. hoogte moeten overvliegen en door de bewolking was het zelfs noodig een kwartier lang op 3400 M. hoogte blind te vliegen. Het vliegveld van Nairobi is ge legen midden in een wild reservaat, met gevolg, dat met een hek het vliegveld moet worden beschermd voor de invallen van wilde dieren. De tocht naar Mombassa, ook weer op groote hoogte gevlogen wegens de hoogte der bergen, had een bevredigend verloop en na de aankomst op het kantoor waren de luchtreizigers nog even doorgegaan naar het prachtig gelegen Zanzibar. De terugreis leverde evenals de heenreis telkens bezwaren op, die men echter wist te overwinnen. De sterke Noordenwind, dien men tegen had, wist men te overwinnen door op groote hoogte te vliegen, waar men dan vaak zelfs wind mee had en waar het ook veel koeler was. Op de pleisterplaatsen werden uitstapjes gemaakt naar negerfees ten en olifantpartijen. Een noodlanding bij Lyon dreigee ten slotte nog even een ontijdig eind aan de wereldreis te maken, doch het blijde slot was. dat men veilig weer op een kouden dag op Waalhaven landde. De met groote belangstelling gevolgde causerie vond telkens 'n dankbaar applaus. Land- en Tuinbouw. BOND VAN MELKVEEHOUDERS De heer A. N. Vaandrager heeft zyn her benoeming tot voorzitter van de Bond van Melkveehouders aangenomen. CHRISTELIJKE BOEREN- EN TUINDERS- BOND Vergadering van de Geldersche afdeeling te Vorden gehouden De groote vergadering van de Geld. Afd. van den C.B.T.B. werd 's morgens te half ell door den heer C. R o e'te r d i n k met gebed en Schriftlezing geopend. Ongeveer 90 per sonen waren ter vergadering aanwezig in het Nutsgebouw, vertegenwoordigende 21 plaatselijke afdeelingen van de Geldersche afdeeling. De heer Roeterdink heette allen hartelijk welkom, inzonderheid de heeren Bloemsma en Honigh, resp. pluimvee- en fruitteeltconsulent in deze provincie. Na le zing der notulen volgde het jaarverslag, dat van gestadigen vooruitgang ln het ledental gewaagde en van de cpridbting van een viertal nieuwe afdeelingen. Het financieel verslag wees een batig saldo aan van f 15b. Bij de daarop volgende verkiezinge.n wer den de heeren Van Hemessen en Roeter dink herkozen als leden van het hoofdbe stuur en de heeren Colenbrander uit Vars- seveld en Borren uit Voorthuizen tot be stuursleden van de Prov. Afdeeling. Hierna kreeg de heer K. G. Rouwenhorst het woord om enkele bezwaren en wensohen .nzake de Crisisvarkenewet ter sprake te brengen. De bedoe&ing wob dat de leden zich zooveel mogelijk zouden uitspreken, welke vragen de inleider op de namiddagvengadering voor den aanvang zullen worden medege deeld, temeer om een vlot verloop van die middagvergadering te bevorderen. Hierna werden nog vele vragen en klachten geuit, welke door den secretaris werden geno teerd, om ze den heer De Jong voor te leg gen. Na enkeüe mededeelingen van de Com- missie voor de fruitteelt werd deze verga dering gesloten tot 's namiddags circa half drie uur. Bij de heropening waren beide Nutszalen bijna geheel vol met ongeveer 350 belang stellenden. De spreker de heer Ir. W. de Jong, Rijksveeteeltconsulent en voorzit ter der Ned. Varkenscentrale begon er me de zijn vreugde te uiten dat hij in een ver gadering als deze kon spreken over het onderwerp: De Crlslsvarkenswet en het Varkens stamboek. Hij wees op hetgeen tot nu toe door de Centrale was bereikt Door het stabilisatie fonds, dat gevormd wordt door een accijns op de binnemlandsohe consumptie, 16 het mogelijk een bijslag te geven op de export. Door de sterke uitvoer naar Engeland vóór de oontingenteering is bereikt, dat wij nu nog een belangrijk kwantum naar Enge land wekelijks kunnen exporteeren. Dat de uiit te betalen prijzen nog niet het niveau bereikt hebben wat het bestuur der Cen trale zioh had voorgesteid, is niet te wij ten aan een tegenvallen van de bijdragen uit de binnenlandsche consumptie aan het &tabili6atiefonds, maar aan de val van de baconprijzen in het buitenland en te groot aanbod ïn het binnenland. Bij verstandige beperking der varkensmesterij b.v. tot 2/3 en eenige stijging die op de baconmarkt schijnt te komen, zal de prijsstijging niet uitblijven, mits andere oorzaken b.v. een soberpe daling van de run-dveeprijzen in het binnenland, de zaak mocht bederven. Een groot voordeel acht spreker evenwel de verbetering van de kwaliteit door het werk der centrale. Binnen enkele weken zal een nieuwe method e van kwaliteitsbepaling mrt de daanaan verbonden betaling haar beslag krijgen. Niet alleen de dikte van het spek aJ6 tot nog tot, maar ook het type van het varken zal hierbij in oogen&ohouw geno men worden, onder toezicht van een com missie uit de drie groote landbouworgani saties. Op de afrekeningen zal dan het kwa liteitsimerk weer aangebracht worden. Hierna werden verschillendp vragen naar voren gebracht, die door den spreker dui delijk werden beantwoord. Ook deed Spre ker nog een mededeeling ml. dat een rege ling in voorbereiding is om zware varkens te leveren. Deze zeer drukke vergadering werd circa vijf uur 'e namiddags met eenige woorden van dank tot den spreker gericht, gesloten. HET „BLAUW" BIJ AARDAPPELEN Het „blauw" bij aardappelen, hier en daar ook wel het „zwart" of grauwieezigheid genoemd, is in den oogst van het afgeloopen jaar weer waargenomen en soms zelfs in zeer sterke mate. Vandaar, dat de Planten- ziektenkundige Dienst het raadzaam acht, de aandacht van de verbouwers te vestigen op de jvsjze, waurep het „blauw geheel of Gemengd Nieuws* SPOORWEGONGEVAL BIJ HELMOND VIER GEWONDEN Men meldt ons uit Helmond: Gistermiddag is van den trein van Deume rijdende in de richting Eindhoven, die te 5.36 uur hier moest binnenkomen, even voor het station Helmond, een wagon ontspoord. De trein bestond uit vijf personenrijtuigen. Terwijl hij een wissel passeerde liep dé vierde wagon, een eerste klasse rijtuig,"uit de rails. De trein brak in stukken en de eigenaardigheid deed zich hierbij voor, dat de eerste drie wagons op de rails bleven staan, de vierde ontspoorde en de vijfde eveneens op het goede spoor bleef. Een viertal heeren, welke zich in het eer ste klasse rijtuig bevonden, werd licht ge wond. Zij liepen enkele schrammen op. Óp het station heeft men hen verbonden. Een dokter, welke inmiddels te hulp was geroe pen, behoefde geen assistentie meer te ver- leenen. De lichtgewonden zijn met denzelfden trein weer verder gereisd. De trein had twintig minuten vertraging. Het gederail leerde rijtuig, dat overeind is blijven staan, is nog in aanraking geweest met een rangeer motor. Deze machine moest buiten werking worden gesteld. De sohade is overigens ge ring. Te kwart over zeven arriveerde uit Eind hoven een werkwagen, die het gederailleerde personenrijtuig weer op de rails zal zetten. Men hoopte hiermede na enkele uren gereed te zijn. De oorzaak van het ongeval is onbekend. Van een paniek onder de reizigers was geen sprake. Het treinverkeer ondervond geen stagnatie. DOODELIJK AUTO ONGELUK. Een 83-jarige doove schoenlapper uit N ij m e g e n is op den rijksweg bij Lent door een autobus van de Geldersche Tram wegmaatschappij overreden en gedood, BRANDEN. Te Lutjebroek (N.-H.) is het café „Dö Raap" met kolfzaal en kapberg geheel af gebrand. De brandweer kon de belendende perceelen behouden. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. SCHIETPARTIJ OP EEN SMOKKELAUTO* Op een der drukste punten van de binnen stad in Sittard vond een schietpartij op een smokkelauto plaats. Reeds den geheelen namiddag werd door kommiezen, gendar» men en politie een smokkelauto verwacht' met wapenen voor Duitschland. Overal wa ren wachtposten uitgezet, terwijl de wég tusschen de Graetheide en Sittard ter hoog te van de spoorwegbrug aan het stations emplacement gebarricadeerd was. Om half zeven k zeven uur kwam de verdachte auto met een vaart van pl.m. 80 K.M. uit de richting Graetheide aanzetten en brak door de aangebrachte versperringen heen. Dq schoten, die men haar achterna zond, trof fen geen doel. Via de Wilhelrninalaan rende de auto door het drukkere stadsgedeelte van Sittard. Aan het drukke kruispunt Rijksweg-Wilhelminalaan werd door een aldaar opgestelden wachtpost een aantal revolverschoten gelost op de auto. Deze wist echter aan het gevaar nogmaals te ontsnap pen, terwijl de kogels door de ruiten van de coiffeurszaak van den heer H. heen den in het scheersalon staanden 29-jarigen heer M. de Wever, wonende aan de Limbrichter* straat te Sittard, in de longen troffen, zoo dat deze neerviel. Operatief ingrijpen bleek noodzakelijk. De smokkelauto, welke was ontkomen, !s later nog aan de Slachthuisstraat te Sittard gezien. Volgens sommigen waren de voor banden lek. Reeds Vrijdag waren overal wachtposten uitgezet en versperringen aan gebracht, aangezien men inlichtingen ont vangen had, dat een smokkelauto met 3 a 4000 revolvers Sittard zou passeeren. Do opgeworpen barricade bestond uit boom stammen en planken met spijkers, zoodat de auto een ontzettende vaart moet hebben gehad om de versperring te passeeren. Eenige weken geleden moesten twee gees telijken op den Wehrerweg geruimen tijd plat op den grond blijven liggen om te ont komen aan de kogeis. AUTO ONGELUKKEN. Bij Tubbergen (Ov.) is op den weg naar Vasse het 4-jarig zoontje van den land bouwer L. door een auto overreden. Met een ernstige hoofdwonde en inwendige kneuzin gen is het kind opgenomen. Gebleken is, dat de remmen van de auto niet in orde waren. Te Arnhem werd op het Stations plein, die op een tramwagen wilde stappen, van den vluchtheuvel gedrongen, juist op het oogenblik, dat een autobus passeerde. De man, die in aanraking met de bus kwamj viel, met het gevolg, dat een der achterwie len van de bus hem over zijn beenen ging, Nadat hij per autobrancard naar het Sted* ziekenhuis was overgebracht, bleek, dat het linkeronderbeen was gebroken. DE MARGARINE-SMOKKELARIJ. Langs de Duitsch-Limburgsche grens duurt de smokkelhandel in margarine voort, ondanks het feit, dat groote hoeveelheden in beslag werden genomen. Thans is door de maréchaussée te Boxmeer binnengebracht een groote vrachtauto met een lading van 2500 K.G. margarine, die frauduleus was ingevoerd. Na sommatie werd niet gestopt, waarna eenige malen op deze auto moest worden geschoten. Daarna schijnt de ver voerder het veiliger te hebben gevonden niet verder te rijden. De wagen werd langs den weg gezet, terwijl de chauffeur kans zag in het nachtelijk duister te ontkomen. i EEN GEVAARLIJKE KOE Men meldt ons uit Lage-Zwaluwe: Terwijl de veekoopman N. Luyken alhier een koe ge leidde over den Hoornhilschen dijk rukte het dier zich plotseling los en wierp zijn geleider aan den kant van den weg, alwaar hy in het prikkeldraad terecht kwam. Met een flinke hoofdwonde moest hy zicK onder behandeling stellen van Dr. Doormans, INBRAAK IN EEN KERK. Dieven hebben zich toegang verschaft tof de Geref. kerk te T e r A a r. Zij stelden zich tevreden met de gemaakte kleederen van da naaivereeniging. De brandkast bleef onge schonden. grootendeels kan worden voorkomen. Uit onderzoekingen is gebleken, dat Het „blauw"-worden wordt tegengegaan doo>£ het toedienen van kali. Voor advies omtrent de aan te wenden meststoffen en de hoeveelheden wende men zich tot de rijksland- en tuinhouwconsulen- ten, die evenals de Plantenziektenkundige'n Dienst en de hierbij werkzame ambtenaren gaarne nadere inlichtingen omtrent het L „blauw" .verstrekken,

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8