HEROPENING Donderdag avond 0 uur WOENSDAG 8 MAART 1933 TWEEDE BLAD PAG. 6 De begrooting in den Leidschen Gemeenteraad DE ARTIKELSGEWIJZE BEHANDELING ALLERLEI KLEINGOED Nog enkele roode voorstellen OUDE BEKENDEN In de gistermiddag gehouden raadszitting was de Raad aan de ariikelsgewijze behan deling van de begrooting De uitgaven Bij volgno. 214 dringt de heer Beek en kamp (a.r.) er op aan, dat op deze post (drukwerk) zooveel mogelijk wordt bezui nigd. Bij volgno. 266, belooning van inspec teurs, dienaars en verdere beambten van po litie, wenscht de heer Knuttel (comm.) geacht te worden tegen te hebben gestemd, omdat, het politie-instifcuut tegen de arbei ders wordt gebruikt. Bij volgno. 267 verdedigt, de heer K u y- pers (s.d.) zijin voorstel om bij een te bou wen steenen standplaats, voor de verkeers politie, op den hoek Noordeinde—Breestraal en Kort Rapenburg centrale verwarming en verlichting aan te laten brengen. De Voorzitter voelt niet veel voor deze verwarming. Br bestaat ook geen be hoefte aan bij het politiekorps. In Amster dam heeft men twee verwamde verkeers posten gehad, maar men is er daar al op teruggekomen. Het voorstel wordt verworpen met de stemmen van de s.da.p. en den commu nist voor. Bij volgno. 268 dringt de heer Kooi- stra (s.d.) er op aan dat de concierge van hej politiebureau een andere woning krijgt. Waarom wordt hem de woning boven do garage niet gegeven? Antwoord heeft Spr. niet noodig, zoodat de wethouder er dau ook het zwijgen toedoet. Bij volgno. 272 verdedigt de heer Kui pers (s.d.) zijn voorstel om de Alg. Bond van Politiepersoneel een subsidie te geven van f 100 voor de cursus tot opleiding bij de politie. Het voorstel wordt, nadat de Voorzitter het afgeraden heeft, verworpen met 20 tegen 8 stemmen. Voor stemt alleen de s.d.a.p. Bij volgno. 277 klaagt de heer Groene re 1 d over de sledhte verzorging van de straatverlichting. De controle van de politie is maar gebrekkig. Spr. dringt er op aan dat de beproefde controle van vooilheen weer wordt ingevoerd. De Voorzitter is van meening, dat er geen reden is op den ouden toestand te rug te komen. De controle, zooals tij thans opnieuw is geregeld, is voldoende. Bij volgno. 291 betoogt de heer Knuttel dat het gewenscht is dat de Gezondheidscoiu missie blijft bestaan. Wethouder Romijn vindt de argumen ten die de heer Knuttel hiertoe aanvoert niet steekhoudend. School- en Volksbaden Bij volgno. 309 verdedigt de heer K o o 1 e (s.d.) een voorstel om de wekelijksche schoolbaden in het badhuis in de v. d. Werfstraat te bestendigen. Door de desbe treffende commissie is voorgesteld deze ba den voortaan om de veertien dagen te doen plaats hebben. Er wordt door deze maat regel slechts f 328 bezuinigd, zooals Spr. heeft berekend op grond van den toesta net in zijn eigen badihuis. Moet voor dit lutteio bedrag een stuik cultureel werk worden af gebroken? Voorts verdedigt de heer Koole een voor stel om B. en W. op te dragen in het belang der Volkshygiëne en Volksgezondheid een badhuis te bouwen in Tuimstadwijk. In die wijk bestaat er groote behoefte aan. Wethouder Romijn zegt dat de maat regel om voortaan de kinderen slechts een maal in de 14 dagen een sohoolbad te ge ven door de noodzaak wordt opgelegd. Ook op den Geneeskundigen Dienst moet bezul- uigd worden. De bezuiniging wordt door den directeur van den Geneesk. Dienst De- groot op f 1700. Voor het stichten van een badhuis in Tuinstadwijk is geen geld. De heer Knuttel (comm.) steunt de voorstellen van den heer Koole, evenals de heer Vos (v.d.). De heer Manders (r.k.) steunt het voorstel-Koole om het wekelijk- sohe schoolbad te bestendigen. De heer v. Rosmalen (cji.) is op financieele gron den tefcen de beide voorstellen. De heer v. Eek (s.d.) stelt voor om het eerste voor stel (wekelijksch schoolbad) aan te houden om eerst nog eens de verschillende cijfers onder oogen te zien. Wethouder Romijn raadt het af. Het heeft geen zin. Het voor- stel-Van Eek wordt verworpen met 17 tegen 14 stemmen. De heer Manders betoogt, dat de cijfers van den heer Koole de ju isle zijn. lDat komt neer op 2 cent per bad. Dat moet de gemeente voor het belang van het kind toch over hebben. De heer Van Stralen (s.d.) betoogt, dat het hier gaat over een zaak, waarvan de gemeente afblijven moet. Hier mag niet bezuinigd worden. Heti voorstel-Koole (wekelijksch school bad) wordt verworpen met 17 tegen 15 stemmen. Voor stemden de s.d.a.p. en de heeren Knuttel, Vos, Tol, Manders en Don ders. Het voorstel-Koole (badhuis Tuinstad- wijk) wordt verworpen met 20 tegen 12 stemmen. Voor stemde de s.d.a.p. en de hee ren Knuttel en Vos. Bij volgno. 311 verdedigt de heer Koole (s.d.) een voorstel, luidende als volgt1: De Raad besluit aan de besturen der beide zweminrichtingen op te dragen de zwem inrichtingen des Zondags zoowel 's morgens als 's middags open te stellen, waarbij de uren van openstelling in overleg met B. en W. moeten worden geregeld. De Voorzitter verwijst den heer Koole naar het antwoord, dat bij vorige begrootingen bij de behandeling van deze kwestie ls gegeven. De heer Goslinga (a.r.) zegt er be zwaar tegen te hebben 's Zondags menschen aan het werk te stellen als dat niet nood zakelijk is.. Waarom wil men het bestuur iets opdragen, waartegen het zich verzet? Het voorstel-Koole wordt verworpen met 18 tegen 14 stemmen. Bij volgno. 344 wil de heer Eikerbout (a.r.) de post om het aanschaffen van een motornaaimachine schrappen, daar de te genwoordige machine niet oordeelkundig is gebruikt. Wethouder Wilbrink raadt 't schrap pen van den post af. De nieuwe machine ls van een heel ander type en zal beter vol doen. Bij volgno. 246 dringt de heer Valient- goed (s.d.) aan op het aanstellen van een vijfde assistent-brugwachter. De brugwarh ters maken te veel uren per week, soms 100 üren per week. (De heer Wilbrink zegt dat de heer Vallentgoed de zaak sensationeel wil voor stellen. Dat werktijden van 80100 uur wor den gemaakt is in 't algemeen absoluut onjuist. Weihouder Goslinga merkt op, dat het niet in 't belang is van de brugwachters om een vijfden assistent aan te stellen. In den laatsten tijd zijn lange werktijden voorge komen, maar dit is toe te schrijven aan ab normale omstandigheden (veel ziekte). Bij volgno. 347 drigt de heer Koole (s.d.) aan op de plaatsing van meer urinoirs. Bij volgno. 351 dringt de heer Manders (r.k.) aan op verhooging van het salaris van den directeur van Markt- en. Haven dienst Webhouder Goslinga antwoordt dat deze zaak de aandacht heeft. Een voorstel is te venvachten. Bij volgno. 379 vestigt de heer K o o i s t r a (s.d.) de aandacht op het- „imenschenpaK huis". Kan daarin geen stookgelegenhela worden aangebracht? Wethouder Splinter zal hieraan aan dacht schenken. Bij volgno. 389 stelt de heer Groeneveld voor een bedrag van f 1000 beschikbaar te stellen voorde vereenigingen voor arbeiders ontwikkeling. Wethouder Goslinga wijst er op dat een dergelijke subsidie door de Kroon niet goed gekeurd zou worden. Ook als dit niet vast zou staan, zou spr. het voorstel echter af wijzen. B. en W. voelen voor een nieuw tei»- rein van subsidie niets. Bovendien: vele ver eenigingen die op dit terrein werkzaam zijn, zouden van een dergelijk subsidie niet eens gediond zijn. Het voorstel-Groeneveld wordt verworpen met alleen de stemmen van de s.d.a.p. voor. Bij volgno. 504 stelt de heer Groene veld (s.d.) voor de subsidie van f 100 voor den Centralen Ouderraad op dit bedrag te •handhaven. Wethouder Tepe wijst er op dat de Cen trale Ouderraad dit bedrag niet noodig heelt Het voorslel wordt verworpen met 1813 stemmen. Vóór de s.d.a p. en de heer Knuttel Drie oude bekenden Bij art. 507 verdedigt mevr. Braggaar de Does (s.d.) drie oude bekenden onder de xoorstellen. nml. een voorstel om over te gaan tot instelling van een gemeentelijke commissie voor schoolkindervoeding en -kleeding, een voorstel om de schoolkinder voeding ook gedurende de vacanties te ver strekken en een voorstel om bij schoolkin dervoeding en -kleeding sohoenen te ver strekken in plaats van klompen en de daar bij behoorende reparaties. Spr. somt een serie klachten op die over de school voeding tot haar gekomen zijn. Gelukkig besteed Dr. Horst aan verschillen de minder gewenschte toestanden reeds aan dacht. Het is gewenscht dat de gemeente deze zaak ter hand neemt Spr. betoogt voorts de noodzakelijkheid van voedselver- stirekking in de vacantie. Juist in dien tijd hebben de kinderen het meest een stevig maal noodig. Klompen drukken op het kind het stempel der armoede. Het verstrekken van schoenen is, gelooft Spr., niet duurder. De heer Bergers (r.k.) brengt hulde aan de Vereen, voor Schoolkindervoeding en -kleeding voor haar werk in het belang van het arme kind. Spr. verzet zich tegen het instellen van een gem. commissie. Het werk kan niet beter geschieden dan dit thans het geval is. Er komen de laatste jaren zoo goed als geen klachten. Als ze er zijn komen ze altijd uit denzelfden hoek. Het verstrekken van schoenen in plaats van klompen acht Spr. niet noodig. De heer Knuttel (comm.) steunt de voorstellen van mevr. Braggaar d-s Does. Wethouder Tepe zegt dat B. en W. en de raadsmeerderheid op het standpunt de raadsmeerderheid op het standpunt staan dat niet de gemeente maar de ouders hier een primaire taak hebben. De s.d.a.p. staat oo een ander standpunt. Vandaar dit jaar lijks uitkomend verschil in inzicht ten op- ziohte van deze voorstellen. Klachten over de voeding zijn ook door het instellen van een gemeentelijke oommissie niet te voorko men. Aan de hand van enkele rapporten toont Spr. aan, dat het voedsel thans goed is. De verstrekking van de kindervoeding in de vacanties heeft plaats tegenwoordig, maar alleen als crisismaatregel. B. en W. wenschen hiervan geen principe te maken. Spr. blijft zich ook verzetten tegen de mee ning dat het verstrekken van schoenen de voorkeur verdient boven het verstrekken van klompen. De verpaderine wordt daarna verdaagd tot hedenmiddag 2 uur. STADSNIEUWS INLEVERING VAN VUURWAPENEN De Commissaris van Politie te Leiden brengt ter algemeen e kennis, dat, in ver band met de op 1 Maart 1933 in werking getreden gewijzigde Vuunvapenwet 1919 en het eveneens gewijzigde Vuurwapenregle ment, door hem een bevel is uitgevaardigd betreffende inlevering van alle vuurwape nen. waaronder begrepen alarmpistolen en andere soortgelijke voor bedreiging of af dreiging geschikte voorwerpen en (of) mu nitie, door hen, die momenteel tot het voor handen hebben daarvan niet bevoegd zijn. De inlevering kan geschieden tot 1 April 1933 aan het Bureau van Politie (Afd. Bij zondere Wetten) Zonneveldstraat 10, alhier, icderen werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 5 uur. Gedurende dien tijd zal aan belanghebben den alsnog desgewenscht gelegenheid wor den gegeven om een machtiging tot het voorhanden hebben van het (de) vuur wapen (en) en (of) munitie in te dienen. Genoemd bevel is niet van toepassing op de alarmvuurwapenen, bedoeld in artikel 1 van het Vuurwapen reglement, dat zijn alarmpistolen en andere soortgelijke voor bedreiging of afdreiging geschikte voorwer pen, welke geen loop of een kennelijk ver korten, geheel gevuldcn loop hebben en welke zoodanig zijn ingericht, dat zij enkel losse patronen van een kaliber .van niet grooter dan 6 m.M. kunnen bevatten, ter wijl dc ligplaats van die patronen en de gasuitlaat loodrecht staan op den loop of op de lengterichting van het voorwerp. Belanghebbenden worden opmerkzaam gemaakt dat de onbevoegde bezitter bij hef niet voldoen aan het hevel strafbaar is, on geacht de strafbaarheid van het onbevoegd voorhanden hebben van de vuurwapenen en (of) munitie en dat onder „vuurwapenen" cn onder „Munitie" onderdeelen van vuur wapenen en onderdeden van muniiie zijn begrepen. NATIONALE BOND ..HET MOBILISATIEKRUIS" EEN LEIDSCHE AFDEELING OPGERICHT Gisterenavond werd, onder voorzitterschap van den heer Ten Cate Brouwer, lid van het hoofdbestuur van bovenvermelden Bond, een druk bezochte bijeenkomst gohouden met vertegenwoordigers van verschillende corpo raties en met vele vooraanstaande personen uit Leiden en omgeving, om te komen tot de oprichting van een Leidsche afdeeling van dezen Bond. Slechts zeer weinigen hadden door drin gende redenen geen gevolg kunnen geven aan de uitnoodiging om aanwezig te zijn, doch van al degenen, die uitgenoodigd wa ren, kwamen sympathiebetuigingen in. Het hoofdbestuur, dat reeds direct van zijn volle medewerking deed blijken, had luit,- generaal van Terwisga afgevaardigd om op deze bijeenkomst in het kort het doel en den werkkring van den Bond uiteen te zetten en zijn bezielend en begeesterend woord heeft er niet weinig toe bijgedragen, dat alle aan wezigen staande de bijeenkomst hun volle medewerking toezegden. Met groote voldoening kan de Voorzitter Zijne Excellentie van Terwisga dan ook dan ken voor de moeite welke hij zich heeft wil len getroosten om op zijn hoogen leeftijd nog op zoo krachtige wijze de propaganda voor den Bond te Leiden te hebben willen inzet ten, waardoor de oprichting van de afdee ling Leiden een feit. geworden is. Onmiddellijk werd dan ook overgegaan tot het samenstellen van een bestuur. Op verzoek van den Voorzitter namen in dit bestuur zitting de heeren: Ds. E. L. Nau- ta. P. C. Labryn, J. F. la Rivière, M. van Mens, J. J. M. Meyers, G. J. M. J. Molken- boer, Mr F. J. J. Trapman, D. H. Blotkamp, F,. Raams, F. Simons, Tli. Kramp, C. A. de Bruijn, H. M. Verhulst en J. C. A. Schrassert Bert, terwijl voorts nog de heeren Ds H. Thomas. Kapelaan H. J. Baneert en F. Tref fers zullen worden aangezocht eveneens het lidmaatsohaap van dit bestuur te willen aanvaarden. Na het vertrek van luit-generaal van Ter wisga bleven de aanwezige leden van het Voorloopig Comité nog bijeen, ter benoeming van een Voorloopige Dagelijksch Bestuur, dat na eenige bespreking als volgt wordt samengesteld: Voorzitter: D. ten Cate Brouwer, Wasse- naarscheweg 6, Leiden; le Secretaris: J. F. la Rivière, Plantsoen, Leiden. 2e Secretaris: Jan Th. Witte, Cobetstr. 85, Leiden. Penningmeester: H. M. Verhulst, Hooge- Woerd 123, Leiden. Leden: P. C. Labrijn, Witte Singel 83; M. van Mens, da Costastraat 43; C A. de Bruijn, Cobethstraat 4; Ds. H. Thomas, Havenkade 5; Kapelaan H. J. Bangert, Breestraat, allen Leiden. Hierna sluit de Voorzitter de bijeenkomst waarbij hij zijn grooten dank vertolkt aan de aanwezigen voor hun directe en daadwer kelijke medewerking, tevens de hoop uit sprekend, dat spoedig na deze bijeenkomst een groote en bloeiende afdeeling van den Bond in Leiden moge opgroeien. Het secretariaat van de afd. Leiden van den Nationalen Bond „Het Mobilisatiekruis" zal voorloopig gevestigd zijn bij den 2en secretaris: Cobetstraat 85, alhier. K. VAN K. RIJNLAND HANDELSREGISTER. Wijziging. 7 Maart Hillenaar en Co., Lel den, Korte Schoolsteeg 4, koffiehuishouders. Uittr. Beh. venn.: P. V. H. Pont, Leideni dd. 6 Maart 1933. N. Beh. venn.: J. A. Vol kers. Leiden. 7 Maart. Fabriek van Verduurzaamde Le vensmiddelen voorh. L. E. Nieuwenhuizen. Leiden. Morschweg 60. De statuten zijn ge wijzigd. Wijz. handeldsn. in: N V. Fabriek van verduurzaamde Levensmiddelen voor heen L. E. Nieuwenhuizen. Opheffing. J. van Velzen, Leiden, Hooge- woerd 166, winkel in schoonmaak- en huis houdelijke artikelen. VAN WIE? Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een rijwiel dat onbeheerd op straat is aangetroffen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Pleter zn van S St/aathof en T v Houten Adolflna Carolina Hanna. dr van J M E R'Jn^burger Pleter. zn van d RUdt Edmond Louis d H< J Bvoslus en E P Joh an Marie, s B J Janssens, i A C P Seebregts Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN A. Th. HELLEGERS, f In het St. Elisabeth-ziekenhuis te Leiden is gister overleden pastoor A. Th. Hellegers, een broer van den pastoor der parochie Al phen. De overleden pastoor was hier met verlof toen hij ongesteld werd en zich on der heelkundige behandeling te Leiden moest stellen. Hij werd in 1890 tot priester gewijd en was kapelaan te Langeraar, Rot terdam, Vlissingen en Den Haag. Daarna was hij pastoor te Tholen en den laatsten tijd te Dongen. Donderdagmorgen te 9 uur zal in Alphen de plechtige uitvaart plaats vinden en de bijzetting op de R.-K. Begraai- plaats aan de Paradijslaan. AANVARING. Door een motorboot werd tegen den staal draad gevaren van het pontveer aan Gouw- sluis toen de zoon van den veerman beaig was een auto over te zetten. Toen de boot midden in den Rijn was, zag de veerman die zelf op den wal stond een motor boot aankomen, die niet reageerde op het roode licht van de pont en doorvoer. Ten einde een ongeluk te voorkomen, trachtte de voerman den staaldraad los te gooien, hij kon echter niet voorkomen, dat de motor toch nog tegen den staaldraad voer, waar door de lier met zoo'n kracht terugsloeg, dat de veerman een hand brak en zich ter stond onder heelkundige behandeling moest stellen. Motorboot en gezagvoerder zijn be kend. HAZERSWOUDE PROPAGANDA-AVOND A.R. KIES VEREENIGINGEN. Rede Mr. J. A. de Wilde. Dinsdagavond werd in het gymnastiek lokaal der Chr. School op het dorp een pro- paganda-avond gehouden door de A.R. Kies verenigingen uit deze omgeving. De Kies verenigingen van Boskoop, Koudekerk, Ha- zerswoude Rijndijk en Benthuizen waren uitgenoodigd, uit welke plaatsen velen wa ren "«ngekomen om te hooren n^ar de rede van Mr. J. A. de Wilde, van 's-Gravenhage. lid der Tweede Kamer. Namens de Kamer- kieskring Leiden werd deze goed beznehte vergadering geopend door den voorzitter der, plaatselijke kiesvereniging, de heer D. de Onze verbouwing is gereed Schoenmagazijn M. SIMONIS Haarlemmerstraat 138 Telefoon 699 Bruijn, die liet zingen Ps. 97 1, voorging in gebed en daarop las een gedeelte van Ps. 97. De voorzitter sprak een openings woord waarin met nadruk werd gewezen op de groote beteekenis van de verkiezing die aanstaande is, riep allen een welkom toe, in 't bijzonder den spreker voor dezen avond Mr. J. A. de Wilde. Hierop verkreeg Mr. de Wilde het woord voor het houden van zijn rede „In ongebro ken kracht". Spr. begon met te wijzen op de omstandigheden die het noodig maakten dat de verkiezingen een paar maanden eer der moeten worden gehouden en nu op 26 April zullen plaats hebben, wat ongetwij feld de beste oplossing is in deze crisistijd van de groote problemen, zoowel nationale als internationale. Vervolgens staat spr. stil bij de groote moeilijkheden in het bui tenland, inzonderheid bij de financieele be zwaren waaronder de nieuwe president van Amerika is opgetreden, en schetst de toe stand in Duitsch.and. Op duidelijke wijze zette spr. uiteen de parlementaire, de gees telijke en economische crisis, wijst op het gevaar van het fascisme, waarbij het hoogste instantie gaat om de aanbidding van den staat De A.I.. partij, die staat op den grondslag van Gods Woord, wil hand haven de grondslagen voor het gezinsleven, het gezag houg houden en strijdt tevens voor een goed financieel lieheer. Met volle nadruk werd door spr. hierop gewezen en hierbij in het licht gesteld de noodzakelijk heid van een sluitende begrooting. Met cijfers werd aangetoond de groote moeilijkheid, waarmee de Regeering te Kampen heeft op dit gebied. Na nog te heb ben stil gestaan bij economische moeilijk heden, wekte Spr. ernstig op tot vurige actie voor onze A.-R. beginselen, opdat bij de a.s. verkiezing een zoo groot mogelijk aantal stemmen worde uitgebracht op Dr H. Colijn. Deze met bezieling uitgesproken rede werd mpt stille aandaoht door de talrijke aanwe zigen gevolgd, en met groot applaus be groet Van de gelegenheid tot het 6tellen van vragen werd door een drietal der aan wezigen gebruik gemaakt, waardoor spreker in de gelegenheid werd gesteld enkele za ken nog meer breedvoerig toe te lichten. De voorzitter bracht aan het einde van de goed geslaagde propaganda-avond een woord van warmen dank aan den spreker, waarop na dat gezongen was het eerste couplet van het Wilhelmus, Mr de Wilde voorging in dank gebed. BIDUUR VOOR T GEWAS. Hedenavond zal in de Geref. Kerk biduur voor 't gewas worden gehouden, aanvang 7 uur, waarbij hoopt voor te gaan Ds. den Hartogh. KATWIJK HERDENKING VADER DES VADERLANDS Vereenigingen en particulieren in Katwijk en omsteken, die willen deelnemen aan deze Nationale Volkshui de op 17 April te Delft (we gaven 't uitvoerig programma reeds in ons blad) gelieven zich zoo spoe dig mogelijk op te geven aan een der be stuursleden van eerstgenoemd comité, tw- de heeren J. Volbeda, W. van den Akker en A. Wassenaar. RAADSZITTING Vergadering van den raad op Donderdag avond a.s. n-m. 7.30 uur. Agenda: Notulen, Ingekomen stukken. Voorstel tot benoeming van eenige leden van stembureaux. Voor stellen tot verkoop van grond. Voorstel tot verkoop van het v.m. Groot-Badhotelterrein- Voorstel tot verstrekking van een kasgeld- leening. Voorstel tot vaststelling van 't ko hier der Straatbelasting 1932. Voorstel tot vaststelling van het voorschot op de vergoo ding ingevolge art 101 der L. O.-wet 1920- Voorstel tot afwijking van de verordenin gen regelende het pensioenverhaal. Voorstel tot het overnemen van grond ten behoeve van trottoiraanleg- Voorstel tot het beleg gen van door het bestuur der Herv Scholen gestorte waarborgsom Praeadvies op een verzoek om een bijstcunregeling voor ven ters. Praeadvies op het verzoek van de vcr- eeniging „Quick Boys" om vermindering van huur van het voetbalterrein Praeadvies op een verzoek om wijziging van de veror dening op de Zeebaden en het strand. Voor stel tot verlenging van de steunregeling voor werklooze arbeiders. Behandeling be lastingreclames. Rondvraag. KATWIJK AAN DEN RIJN ORANJEVEREENIGING De Oranjevereeniging hield haar jaarver gadering in het Parochiehuis. De opkomst was maar matig. De voorzitter de heer A. Wassenaar opende de vergadering met een woord van welkom waarna de secretaris de heer Jac. v. Elk notulen en jaarverslag las. In het jaarverslag werd gememoreerd wat in het afgeloopen jaar door de vereeni- ging was verricht De penninipnecster de heer F. v. d. Valk deed financieel verslag, er was een batig saldo van f38 50. De reke ning werd goedgekeurd en de penningmees ter dank gezegd voor zijn goed beheer. Volgde bestuursverkiezing, aftredend de heeren G. v. d. Perk, C de Jong en C. Braun niet herkiesbaar. Gekozen werden de hee ren P. A. Schoneveld, J. C. Minnee en L. v. d. Valk. De laatstgenoemde was niet ter vergadering. Van zijn benoeming zal kennis worden gegeven. Dan volgde een uitge breide bespreking over de feestviering. Be sloten werd het Koninginnefeest te vieren op Donderdag 31 Augustus, doch alleen met een kinderfeest Bij de rondvraag kwam ter sprake het slechte vergadering-bezoek. Meer dere middelen hiertegen werden aan de hand gedaan, doch een besluit in deze werd niet genomen. Hierna sluiting der verga dering. SLUITING DER RIJKSTUINBOUWCURSUS Gisteren hdd de eindles en tevens de sluiting plaats van genoemde twee-jaarlijk- sche cursus, hoofd de he F. D. Noest te Leiden, en uitgaande van de afd. Katwijk a, d. Rijn der vereeniging voor Bloembol lencultuur. Tegenwoordig waren behalve leeraren en cursisten do heer B. Donk, als vertegen woordiger van den Rijkstuinbouwconsulent te Lisse, de heer A: Korpelshoek, secretaris der Tuinbouwvereen. K. en O., de heeren C. van Zijst en G. v. d. Does, reap, voorzit ter en secretaris van de alhier bestaande vereeniging van oud-cursisten en eenige leden van den Raad van Toezicht Van B. en W. en van het schoolbestuur der R.K. School was bericht ontvangen, dat zij tot hun spijt verhinderd waren de eindles bij te wonen. Na opening door den voorzitter van Bloembollencultuur, den heer Nic. Bos die alle aanwezigen een hartelijk welkom toeriep, werd de eindles begonnen, waarin de 12 aanwezige cursisten, waaronder een vrouwelijke, blijk gaven van hun kunnen, met als gevolg, dat aan allen oen diploma kon worden uitgereikt Die uitreiking ge schiedde door den heer Donk, die met een hartelijk toespraakje aan ieder der cursis ten het zoo zeer begeerde diploma ter hand stelde. Nog werd het woord gevoerd door den heer C. vein Zijst, die gaarne zag, dat de nieuw gediplomeerden zich zouden aan sluiten bij de vereeniging van oud-cursisten De Voorzitter dankte hierna de leeraren en het gemeentebestuur voor de medewer king, het schoolbestuur voor het afstaan der schoollokalen en wees er tevens op hoe dienstig het is, dat de cursisten hun be gonnen werk voortzetten, niet denkend.dat een diploma hun volwaardige tuinders go- maakt heeft De heer Bos, voorzitter van Bloembollencultuur, bad ten slotte nog een extra woord van dank in ontvangst te ne men voor zijn medewerking, waarna-deze cursus weer tot het verleden behoorde. KATWIJK AAN ZEE GESLAAGD Geslaagd voor stuurman op stoomzeevio- schersvaartuigen, de heeren W Zuyderduyn Jzn., Arend de Mol Wzn, Com. Guyt Hzn. Gijsb v d Plas IJzn, Jan Klok Jzn, leerlin gen van de Visscherijschool, alhier. VALSCHE MUNT Op het politiebureau is een valsch kwar- tjo gedeponeerd. Bij onderzoek bleek hel van lood te zijn vervaardigd en slecht af gewerkt, o.a. ontbreekt de geribde rand en is die oppervlakte zeer ruw en onduidelijk. MISHANDELING Toen de heer W. v d L, wonende Stenge- linstraat, bij een zijner huurders, zekere G. in de Baljuwstraat, om de huishuur kwam werd hij door dezen mishandeld en bloe dend in het gelaat verwond, v. d. L. d'eed hiervan aangifte bij de politie. ZILVEREN JUBILEUM Dinsdag 4 April as. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat het Rotterdamsch Zeehospi- tum, alhier, werd geopend. STRAATWEG KATWIJK—VALKENBURG Met de werkzaamheden aan den straat weg Katwijk aan ZeeValkenburg zal begin a.s. week een aanvang gemaakt wor den. LISSE LEZING VOOR DE WERKLOOZEN Dinsdagmiddag hield dc chef-poli tie, de heer J. Warmenihoven, een lezing voor ont wikkeling van de werkloozen in gebouw De Vereeniging. De chef-politie sprak over het onder werp: „Wat is het algemeen begrip van Dolitie?" Spr. gaf eerst een duidelijk beeld waar door de Staat ontstaat. Zal zulk een Staat werkelijk gunstig werken, dan dienen de le den, die een dergelijke gemeensohap hebben gevormd, zioh te onthouden van handelin gen, die de zelfstandigheid van andere le den zouden schaden. Vooral moet het ge meenschapsbeginsel worden gehandhaafd tegenover hem die het zou schenden. Vervolgens handelt Spr. over de verschil lende regeeringsvormen in ons vaderland en andere landen en tevens over het wezen en doel der grondwet. Alle bestaande wet ten vinden hun grondslag in de grondwet, waarin de wetgevende en uitvoerende macht van den Staat is geregeld. De Koningin, als Hoofd van den Staat, heeft een groote en zware plioht. Immers zij dient er voor Ie waken, dat de uitgevaardigde wetten ge handhaafd en niet overtreden worden. Van zelfsprekend moet zij bij deze taak kun nen beschikken over een groote staf van personen, die haar in de uitoefening var dien plicht behulpzaam zijn, hetgeen na der werd aangetoond. Een deel van deze uitvoerende macht nu is de politie, welke weer te onderscheiden is in technische po- tie en veiligheidspolitie, aan wie is opge dragen de handhaving der orde en bescher ming van personen en goederen. Deze zaak zet Spr. nader uiteen. Ten slotte kwam de heer Warmenihoven tot de vraag hoe wij de taak der politie kunnen vergemakkelijken, nl. door ons rus tige leden der maatschappij te betoonen. La ten we nimmer ergens gaan staan waar door de politie belemmerd wordt haar taak te vervullen. Spreek nooit laatdunkend over de politie en haar gezag, waardoor het gezag neergehaald wordt. Bedenk dat de politie op de eerste plaats is voor u, dat zij steeds klaar staat en bereid ls in alles u tp helpen, indien u zich een waar lid van de mensdhelijke samenleving toont. Den heer Warmenihoven werd dank ge bracht voor zijn leerzaam en opbouweno betoog. CHR. HISTORISCHE UNIE Afd. Haarlemmermeer Dinsdagavond hield de Chr. Hist. Unte afd. Haarlemmermeer een openbare propa- gandavergadering. De vergadering werd door den voorzitter der afdeeling de heer de Kooker ge opend. Spr. wees op de groote kracht van het gebed der geloovigen en sprak de wensch uit dat deze avond van een goede saamhoorigheid moge getuigen. Daarna werd het woord c^geven aan den ueer J. D e 1 f a s. van Haarlem, welke sprak over „Vriiheid in Teilige banc'en". Hei Ne- derlandsche volk. aldus spr., heeft voor zijn vrijheid van godsdienst en geweten een j Batelaan tc Barneveld. strijd van 80 jaren gevoerd. Wij als Chr. Hist, staan op den bodem van dit historische beginsel. Geven wij acht wat om ons heen gebeurt dan vragen wij ons af of dat vrijheid of los bandigheid is. Het is tegenwoordig zoo ten opzichte van de positie der landen dat men alle pogingen in het werk s:elt dat de banden die de vol keren onderling moesten verbinden, worden' verbroken en ieder zoekt zijn eigen grenzen zoo hermetisoh mogelijk te sluiten. Dit ver schijnsel openbaart zich ook in ons eigen volksleven. Er is een vluchten van elkander af, hetgeen nader wordt aangetoond. Wij «ijn echter allen geroepen om als broeders samen te werken tot heil van ons volk. Deze zaak hebben we ons goed voor oogen te stellen. Spr. toont vervolgens aan dat de vrijheid die in bandeloosheid is ontaard geen vrij heid of neutraliteit meer is. Het ware gezag kan alleen zijn een ge zag van God ingesteld. Er is een groote ze gen gelegen in het feit dat onze Koningin naast God de Nederlanden mag besturen. Een vorstin, die de nooden en behoeften van haar volk aan haar God opdraagt Gesproken werd vervolgens over do ge zinsontwrichting in onze dagen. Er moet weer een hechte saamwerking komen, van welk ideaal we eohter nog zeer ver verwijderd zijn. Laten wij streven naar een hooghouden van het gezag. Het gaat om zoo groote en hooge dingen. Spr. gaat daarna in het kort het beleid der regeering na in de kwesties van den dag. In korte bewoordingen wekt spr. op tot beleving der Chr. Hist beginselen, welke beginselen bevorderlijk mogen zijn tot eer en heerlijkheid van Gods Koninkrijk. Van de gelegenheid tot gedachlenwisse- ling werd door enkelen gebruik gemaakt waarop de heer Deljos van repliek diende. De heer Deljos werd dank gebracht voor zijn boeiende rede. waarna de vergadering werd gesloten met dankzegging. VOOR DE WERKLOOZEN Wij vernemen dat heden (Woensdag) avond tussohen 6 en 8 uur de firma Kr. Zwetsloot voor de werklooze gezinnen per gezin 9 p. bruine boonen en 2 pond Java- rijst beschikbaar stelt. Ieder werkloos gezin kan van deze aanbieding gebruik maken. Dit idee van deze firma kan zeer zeker tor voorbeeld strekken. NOORDWIJK ANTIREV PROPAGANDACLUB Maandagavond hield de Anti-rev. Propa ganda en Studieolub in het Vereenigingage bouw te Noordwijk a. Zee haar eerste ver gadering. De heer G. VQgelaar opende de vergade ring en ging voor in gebed. In zijn openings! woord wees spr. er op dat de A.R. beginse len onze liefde en toewijding dubbel waard zijn en spoort aan om ze met nauwgezet heid te bestudeeren. Spr. geeft daarna het woord aan den heer A. Veefkind, welke in leidde zijn onderwerp „Over onze Koloniale politiek mede in verband met de jongste gebeurtenissen". Hii deed dot aan de band van ons A. R. program, toegelicht door Dr. H. Colijn. Inleider toonde aan, dat de kolo niale politiek zooals die in de vorige eeuw gevoerd werd om maar zooveel mogelijk te profiteeren van Indië plaat6 gemaakt heeft voor een politiek om ons Indië tot hooger ontwikkeling te brengen en vooral zicli ook aanpast bij de Aziatische geaardheid van de inlander om zoo langzamerhand te gera ken tot een meer zelfstandig bestuur; doch edhter in één staatsverband met bet moe derland. De bespreking die volgde stond op hoog peil. Een achttal vragen werden gesteld, welker beantwoording blijk gaf dat de in leider zioh in deze vraagstukken zeer goed had ingewerkt Punt 5 van de agenda was verkiezing van een bestuurslid. De heer J. Hoekstra had de meeste stemmen op zich vereenigd en liet zich de benoeming welgevallen. Na eenige aangelegenheden van himdhou- delijken aard eloc' de heer G. Vogelaar de zeer goed geslaagde vergadering en ging de heer A. Veefkind in dankgebed voor. In de volgende vergadering welke in April zal gehouden worden, hoopt de heer J. H. Hegeman een referaat te houden over: „Het gezag". Nog zij hier opgemerkt -'at de oprichting van een A.R. Prop. Club alhier voor een goed deel te danken is aan de medewerking van den heer A. Warnaar van Sassenheim. RIJNSBURG OVERZICHT BLOEMENHANDEL Het ging den laatsten tijd al niet te best., doch vooral de laatste dagen is er de klad in gekomen. Verschillende soorten geven thans verlies. Er is zeer weinig vraag voor exDort en de binnenlandsehe markt kan de geweldig groote aanvoer niet verzwelgen. Betaald werd voor tulpen per dozijn: Cou- rone d'or 1420 ct.. La Reine 10—12 ct., Electra 1419 ct, Bartigon 13'5 ct, Vuur baak 12—18 ct, Grand due 16—19 ct. Vic- toir d' Olivierre 1015 ct., Prosperity 812 ct. Gele Prins 1420 ct.. Herman Schlegel S—12 ct, Elisabeth 12—18 ct. Mr. v. d. Hoeff 1620 ct, Flamingo 9--13 ct, Witte Valk 1421 ct.. Rose Gris de lin 7—10 ct, Muril- lo 1014 ct, Cramoisie Brillant 711 ct, Moore 811 ct, Mac Kinley 9—12 ct, Wil liam Copland 1115 ct, Theeroos 12—16 ct. William Pitf 1014 ct.. Rijzende Zon 15— 18 ct. Narcissen per 100 20—40 ct; Hvacin- then f 1.30—2.20 per 100 SASSENHEIM DE JONGE SAMUEL. Gisteravond vierde de Knapenvereen. De Jonge Samuel haar 23ste jaarfeest Hef sa menzijn werd ditmaal ter besparing van' kosten in besloten kring gevierd. De jaar verslagen van secretaris en penningmeester getuigden van een opgewekt vereenigings- leven. Het ledental is geklommen tot 27. Er was veel animo voor een Bijbelsch Prijs raadsel, waarvoor drie boeken waren be schikbaar gesteld. Deze vóelen ten deel aan 1. P. van Diggelen, 2. C. van Nieuwkoop en 3 G. Wijntjes. De beide voorzitters hadden weder van de leden een aiardige verrassing in ontvangst te nemen, welke door hen in grooten dank werd aanvaard. Laatste Nieuws. SMOKKELARIJ VAN WAPENS Men meldt ons uit Sittard: Te Beek is Dinsdagavond een auto waarin gezeten waren O. en N. uit Sittard en V. uit Est aangehouden na beschoten te zijn door de politie. De aoto bleek 350 revolvers en 5000 patronen te vervoeren. De inzittenden zün gearresteerd. Een andere smokkelauto wist te ontkomen. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen: Te Waddinxveen, D. J. van de_Graaf te Ede (G.). nkt: Voor Lage Vuursche (U.), B»

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6