WOENSDAG 8 MAART 1933" TWEEDE BL'AD PAG. 5 echen, dat er In Indië een beweging zou ont staan om zooveel mogelijk Nederlandsch Fa brikaat te gebruiken. Doch ik vrees, dat daarvoor zeer weinig zal worden gevoeld, zoolang Nederland op Indische producten, bijvoorbeeld op suiker en thee, hooge invoer rechten heft, en het bestaan van Indische ondernemingen bemoeilijkt, terwijl Neder landsche bodemproducten, waaronder suiker worden gesubsidieerd." BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN HOFBERICHT ONTVANGST VAN GEZANTEN ij De Koningin heeft gistermiddag 5 Vt, uur tert paleize Noordeinde in Den Haag in gehoor ont vangen den heer Anajatollah Khan Samiy, ter overhandiging van zijn geloofsbrief als buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister van Perzië bij Hr. Ms. Hof, alsmede van den terug- roeipingsbrief van zijn ambtsvoorganger, en te 6% uur den heer Hirosi Saito, ter overhandi ging van zijn geloofsbrief, als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van den keizer van Japan bij Hr. Ms. Hof. De Prins heeft de nieuwbenoemde Perzische en Japansche gezanten, na afloop van hun audiëntie bij de Koningin, in particulier ge* hoor ontvangen. EERSTE KAMER DE AGENDA De Eerste Kamer is in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 14 Maart, des nam. half twee uur. Behandeld zal worden het v etsontwerp tot wijziging van de wet tot voorziening in de be hoefte aan geldmiddelen in verband met de af lossing van de Nederlandech-1 ndi sche pond- sterling-leeningen 1921 C en 1923 B. De voorzitter is voornemens: a. aan de centrale afdeeling voor te stellen in de afdeelingen te doen onderzoeken onmid dellijk na de openbare vergadering verschillen de wetsontwerpen, ojl de Surinaamsche be grooting voor 1933 en de Indische Begrooting, wijziging van de Crisispachtwet 1932; b. aan de orde te stellen in een op Woensdag 15 Maart, des v.m. te elf uur te hóuden open bare vergadering, de wetsontwerpen: Rjjksbe- grooting van onderwijs, kuneten en weten schappen, van defensie, vestingbegrooting voor 1933; begrooting van het staatsbedrijf der artilerie-inrichtingen voor 193' ting van buiteniandsche Zaken. WIJZIGING BEGROOTING BINNENLANDSCHE ZAKEN De destructor-kwestie. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de begrooting voor Binnenland- sche Zaken. Op de begrooting wordt o. a. een memorie- post gebracht voor een subsidie aan de stichting „Kweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam". De school, die, te rekenen van 1 Januari 1933, heeft opgehouden te be staan als rijksinstelling, zal als particuliere 'instelling met subsidie van rijk, provincie en gemeente worden bestendigd. Het rijk zal gedurende 10 jaar subsidie verleenen tot een totaal bedrag van f 100.000. Dit subsidie zal met de jaarlijks door het rijk uit te betalen wachtgelden worden verzekerd. Daar de eer ste jaren de wachtgelden vermoedelijk meer zullen bedragen dan f 10.000, kan worden volstaan met een memoriepost. Met betrekking tot de N. V. Nederlandsche Thcrmo-Chemische Fabrieken wordt meege deeld, dat het overleg over de verstrekking van bedrijfskapitaal leidde tot de slotsom, riat centralisatie van de destructie voor een groot gebied meer oeconomisch is dan de centralisatie en dat een gecentraliseerd groot bedrijf hygiënisch betere waarborgen kan geven dan een. aantal kleine bedrijven Deze en dergelijke overwegingen hebben de regeering na rijp beraad doen besluiten, ver der gevolg te geven aan den in de Tweede Karrier geofeenden aandrang om met de N.V. in onderhandeling te treden. Het resultaa^ is een overeenkomst, met de N.V. gesloten onder voorbehoud van me dewerking van de Staten-Generaal. Door het oprichten van een nieuwe N.V. is ervoor gezorgd, dat de nieuwe destructor, indien het rijk daarvoor goed geeft, geen financieelen band heeft met de N.V., die den destructor te Bergen exploiteert, zoodat de minder gunstige exploitatie-uitkomsten van dezen destructor geen invloed kunnen oefenen op-de financieele uitkomsten van den destructor te Woerden, waarvoor de lee ning wordt verstrekt Het wetsontwerp beval een post Van f 1.080.000 als rentedragend .voorschot aan deze N.V. PROV. STATEN VAN Z.-HOLLAND DE VACATURE-HOFFMAN. Het Centraal stembureau heeft benoemd tot lid der Provinciale Staten van Zuid-Hol land wegens het overlijden van dr. A. C A Hoffman, den heer A. C. A. Deerenberg te Schoonhoven. FASCISME EN DE STEMBUS GEEN CANDIDATUUR-GERRITSON Het Alg. secretariaat der. Nat. Unie meldt dat het bericht als zou er sprake van zijn (geweest), dat de voorzitter Prof. Dr. C. Gerretson een plaats op de Fascistische can- didatenlijst zou aanvaarden, yan allen grond is ontbloot BEDRIJVIGHEID DER AMSTER- DAMSCHE COMMUNISTEN GELD IN OVERVLOED? De Amsterdamsche correspondent van de Residentiebode schrijft aan zijn blad: „Te Amsterdam is sinds een half jaar een intense communistische actie waar te nemen. Het was voor velen geen geheim meer, dat het met de geldelijke middelen van de Com munistische Partij Holland een jaar geleden zeer sleoht gesteld was. De leden van de C, P. H. bestaan voor een groot deel uit werkloozen, die geen of zeer weinig contri butie kunnen bijdragen, en de resteerende leden zijn arbeiders, die ook al niet te veel kunnen missen. Er waren dan ook een maand of acht geleden herhaaldelijk moeilijkheden, o.m. met de gemeente over de betalingen van geleverden stroom voor de drukkerij van De Tribune. Er is meermalen gedreigd met buitenstroom, doch op het laatste moment kwam het benoodigde geld bijeen, hoewel met veel moeite. De verhuurders van ver gaderzalen, wilden wel aan de GP.H. ver huren, doch wenschten vooruitbetaling van zaalhuur. Hierin is sinds enkele maanden verande ring gekomen en wel op opvallende wijze. Het dagblad De Tribune is vergroot, nieuwe machines zijn aangeschaft, het gebouw van de drukkerij Is geheel voorzien van dure afsluitrolluiken, een groote moderne bestel auto is aangeschaft, in het centrum van do stad, N.Z. Voorburgwal 274, is een groot pand gehuurd tot Juni a.s., dat dienst zal doen als verkiezings-bureau; telefoon-aansluitin gen zijn aangebracht, op zestien plaatsen in de stad heeft men kelders, boven- of bene denhuizen gehuurd waar de partijgenooten bij dag en nacht toegang hebben en waar bij dag, avond of nacht geregeld klelnè verga deringen gehouden worden. De laatste maanden heeft de C.P.H. ongeveer veertig groote vergaderingen belegd en wel in zalen als het Concertgebouw. Diamantbeurs, ge bouw Harmonie, Bellevue, Handwerker- Vriendenkring. Hierbij zijn zalen, die f 250, I T*" KOFFELRIJMElf, Een Moederlandsch lied Zeer vr» naar J. P. Hefla, Muziek van I. J. Viotta. (Nederlandsch Zangboek Joh. Peer No. 136). De Jeleeden los! de zeilen opl Dat gaat er op een schrobben! Al ziet de tijd ook nog zoo zwart, Wij willen niet meer tobben. In schoonmaaktijd, dat is bekend Is water weer ons element Joho, joho, joho, johol Maak dat je uit de weg komt, ventl Wij trekken de gordijnen aft Wij zuigen stof en kloppen Geen spinnetje, hoe vlug, hoe Meirt± Wij hebben 't in de doppen. In schoonmaaktijd, dat is bekend, Dan is de jacht ons element Joho, joho, joho, joho! Maak dat je uit de weg komt, ventl De kisten en de kasten leegt Sla uit de muffe boeken! Al hebben we geen haarspeld meeti Geen haar blijft v.i de hoeken. In schoonmaaktijddat is bekend, Is krabbelen ons element!, Joho, joho, joho, joho! Maak dat je uit de weg komt, ventl Op! rinso, vim en groene zeep! Op! sponsen, zeemendweilen! De schoonste tijd van 't leven slaati Reveille op de teilen. In schoonmaaktijd, dat is bekend, Is rammelen ons élement Joho, joho, joho, joho! Maak dat je uit de weg komt, vertil Hoezee dan, vrouwen: aangepaktl Stroopt hooger op je mouwen Het is de tijd van luchtigheid, Gesop en water sjouwen. In schoonmaaktijd, dat is bekend, Dan zijn we in ons element Joho, joho, joho, joho! Maak dat je uit de weg korrit, vertil (Nadruk verboden.)) LEO LENS f 150 en 100 per avond kosten. Xan 3d groote demonstratie, enkele weken geleden: op Zondag gehouden en die een van de grootste was, die de C.P.H. te Amsterdam bijeen heeft weten te brengen, was veel geld besteed, een driehonderd beschilderd© doeken en vlaggen werden meegevoerd Uni formen voor Roodfrontstrijders zijn aange schaft, evenals muziekinstrumenten voor het muziekkorps. De bestuurders van de C.P.H. reizen en trekken en rijden druk auto en taxi. Dit alles kost zeer veel geld. Vanwaaf komt dit geld? Het zou zeer belangrijk zijn dit eens te weten". DE WERKELIJKHEID ONDER DE 00GEN ZIEN Singel te Rotterdam leeggevischt. Aan den kant stonden veel nieuwsaieriaen. De betonconstructie van het in aanbouw zijnde Stedelijke. Museum aan de Nassaulaan te 's-Gravenhage* AFWEERMAATREGELEN ZIJN NOODZAKELIJK \ÏEEN GEVAARLIJKE FINANCIEELE EXPERIMENTEN De President van de Nederlandsche Han delsmaatschappij Dr. C. J. K. van Aalst, betuigde zijn volle instemming met de pro paganda voor het Nederlandsch fabrikaat „Als koopman, aldus Dr. van Aalst, „ben ik er altijd voorstander van geweest aan het product van Nederlandschen bodem de voor keur te geven boven het buiteniandsche, al neemt dit niet weg, dat een vrij internatio naal ruilverkeer de ideale toestand blijft. Helaas is daarvan op het oogenblik geen sprake. De toenemende afsluiting van de grenzen ,voor onze industrie- en landbouwproducten dwingt ons er eenvoudig toe, een deel van onze wenschen onvervuld te laten en onze behoeften zooveel mogelijk in het binnen land-zelf te dekken." Vreest U hiervan geen nadeelen voor onze Internationale positie? „Naar mijn méening, moet men de wer (kelijkheid onder de oogen durven zien. Het spreekt vanzelf, dat Nederland op den duur slechts gebaat kan zijn hij een vrij wereld verkeer. Echter moet men niet vergeten, dat elke maatregel van bescherming onmiddel lijk tegenmaatregelen in het buitenland kan uitlokken. Men verbreekt als het ware een geheel net van handelsrelaties, indien men iegenover een bepaald land met tarieven zou gaan vechten. Slechts wannejr wij geheel onafhankelijk ivan handelsverdragen waren, welke op hun beurt wederom onderling verbonden zijn door 'de meest begunstigingsclausule, eerst dan zouden wij wellicht met kans op succes tot ©fweermaatregelen kunnen overgaan". In beginsel bent U daar dus geen tegen Stander van. „Ik zie niet in, waarom men, indien men üaartoe de macht zou hebben, van afweer maatregelen geen gebruik zou maken. Dit lean onder omstandigheden tot vechttarie ven leiden, maar ook daarvan ben ik in be ginsel geen tegenstander, al dient een klein land zich er wel degelijk rekenschap van te geven, dat het uiterst moeilijk zal zijn met Vechttarieven een nivelleering te krijgen Van invoerrechten der met ons handeldrij Vende volken. Zelfs groote landen hebben op dit gebied slechts zelden succes. Voor het oogenblik geloof ik dan ook, dat wij niet verder moeten gaan, dan een actie te voe ren voor het gebruik van Nederlandsch fa bikaat'" Acht U de financieele positie van Neder Vooralsnog krachtig genoeg om ons voor groote schokken in de toekomst te behoe den? „Ons land is ongetwijfeld nog rijk, doch 'daaraan kan spoedig een einde komen. Vergeet niet dat ons land steeds was inge steld op wereldexport, dat het overal een groot aantal afnemers voor zijn producten had, welke afnemers ons zijn ontvallen door de buitengewone maatregelen hunner regee ringen. Ik geloof, daarom, dat Indien daarin niet spoedig verandering komt, Nederland in verhouding veel erger zal worden getrof Ien dan andere landen. Men dient in te zien, dat aan de krachtig Dr. C. J. JL VAN AALST ste reserves eenmaal een einde kan komen en dat men niet zuinig genoeg de financiën kan beheeren. Ook uit dien hoofde lijkt het mij het beste, de werkloosheid te bestrijden, door zooveel mogelijk bestaande bedrij ven gaande te houden. Daartoe kan deze ac tie voor het Nederlandsch Fabrikaat bijzon der veel bijdragen. Het gaat thans hard tegen hard in de wereld en het lijkt mij ten eenenmale ongeoorloofd, van overheidswege bestellingen in het buitenland te doen, als zij het dan ook in enkele gevallen met cenige geldelijke opoffering de Nederland sche nijverheid eveneens voor de levering in aanmerking komt Hierop zou door de autoriteiten een schérpe controle kunnen worden uitgeoefend, die thans helaas ont breekt. Teveel gaat men bij de werkloos heidbestrijding nog uit van het standpunt, dat alleen die werken daarvoor in aanmer king komen, welke het grootste aantal1 on geschoolde arbeiders werk verschaffen. Daardoor loopt men gevaar, dat men kapita len riskeert in landontginningen, ontwate ringswerken kortom in die ondernemingen, waarvan de rentabiliteit in de toekomst nog geenszins vaststaat, Gaat men ter financiee ring van zulke werken leeningen aan, dan creëert men feitelijk schulden, waartegen over geen of althans onvoldoende actief staat, hetgeen in de practijk neerkomt op rentegevende inflatie. „Het mooie nu van de propaganda voor het Nederlandsch product is, dat men daar mee juist géén gevaarlijke financieele expe rimenten, waarvan ons nageslacht de gevol gen zou hebben te dragen op touw zet. De Nederlandsche staatsfinanciën verkeeren in een min of meer zorgelijken toestand, waar bij men bovendien niet moet vergeten, dat Nederland in de toekomst ook voor Indië moet zorgen. Als Indië het volgend jaar an dermaal een tekort heeft, en ik vrees dat dit nog zeer groot zal zijn, zal Nederland weder om moeten steunen omdat Indië zelf niet tegen behoorlijken koers zijn leeningen zal kunnen onderbrengen. Daardoor kan er na tuurlijk een opeenstapeling van schuld ont staan, hetgeen op den duur, bij niet angst vallig beheer, tot inflatie zou kunnen lei den. „Tenslotte nog dit Men zou gaarne wen Door heel Duitschland heen worden op de openbare gébour wen vlaggen met 't hakenkruis geheschen. Onze foto toont een Berlijnsch politiebureau met de partijvlag der Hitlerianen. Tengevolge van den onrustig en toestand zijn de terreinen van de staatsmijn Maurits, voornamelijk de gashouders, van extra bewaking voorzien. Om het terrein en den gxooten gashouder (rechts) 's avonds beter in 't oog te kunnen houden, zijn schijniverpers (links) opgestelde De Chr. gymnastiekver. gracht en Vriendschap" te Hengelo heeft ondet. haar leden er zeven, die uit één gezin komen: dat der fam. Vunderink

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5