De bankcrisis in de Ver. Staten Uit West-Indië. WOENSDAG 8 MAART 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND IN HET ONTWAAKTE DUITSCHLAND DE REGEERING-HITLER AAN HET WERK GETOGEN De propaganda moet voortgezet om inslapen" te voorkomen Het Duitsche Rijkskabinet besloot, dat de Rijksdag van 3 tot 8 April zal bijeenkomen. Men heeft er dus van afgezien dit op 22 Maart, den verjaardag van Keizer Wil helm I. of op 1 April, den Bismarck dag, ie doen plaatsvinden. De plechtige openingszitting zal in de gar nizoenskerk te Potsdam plaats hebben. De ze kerk, waar zich achter het altaar het graf van koning Friedrich Wilhelm I en zijn zoon Frederik den Grooten bevindt, wordt sedert den brand van het rijksdag gebouw door de politie streng bewaakt. Vóór de opening van den Rijksdag zal in de Evangelische Niikolai-kerk en in do ka tholieke stadskerk een godsdienstoefening voor de rijksdagafgevaardigden worden ge houden. Rijkspresident won Hindenburg zal op het graf van Frederik den Grooten een krans neerleggen. De propagande moet voortgezet In de Kabinetszitting bracht Hitier rap port uit over den toestand, die tengevolge van de verkiezingen is ontstaan. Hij wees daarbij op de noodzakelijkheid, om op groot- sclie schaal de propaganda verder te blijven voeren, ook om het volk op de hoogte le houden van hetgeen verricht' wordt, tenein de geen letargie op politiek gebied te laten ontstaan. Naar verluidt, zal een propagan- dacomraissariaat voor de pers en de radio worden ingesteld, waarvan Göbbels, de pro- pagandachef der nationaal-socialisten, de leider zal worden,. Hem wordt een Duitsch- nationale medewerker ter zijde gesteld. Wijziging van de Grondwet Hitier betoogde voorts de noodzakelijkheid, dat het rijk en de landen een zelfde politiek volgen. Bij de opening van den Rijksdag zal een wetsontwerp worden ingediend lot het verkrijgen van de noodige volmachten voor de Rijksregeering, dat het karakter van een wijziging van de constitutie draagt. Von Papen en Seldte danken den Rijks kanselier uit naam van het kabinet voor hetgeen hij bij de verkiezingen heeft ver richt. Het ingrijpen in landen en steden Dr. Frick gaf een overzicht van de gebeur tenissen in Hamburg, Bremen, Lübeck en Hessen. Hij wees er op, dat de getroffen maatregelen noodig zijn geweest, daar er gevaar voor een staatsgreep en voor versto ring van orde en veiligheid bestond. Voorts wees hij er op, dat de tegenwoor dige regeerders in die steden en landen niet meer op het volk steunen en dat de t,ucht bij de politie gevaar zou hebben geloopen, indien het rijk niet had ingegrepen. Buitenlandsche correspondenten met verbanning bedreigd. In verband met kwaadwillige berichtge ving over de Duitsche binnenlandsche ge beurtenissen in de buitenlandsche pers wa ren bij de Rijksregeering ernstige maatre gelen tegen een aantal correspondenten van buitenlandsche bladen in voorbereiding. Een deel van deze correspondenten heeft zich door vertrek naar het buitenland aan de hand der politie onttrokken. Wat de overige correspondenten betreft, .van hen heeft de Rijksregeering de verzeke ring ontvangen, dat zij in de toekomst m hun berichtgeving zich van iedere kwaad willige tendenz zullen onthouden en dub belzinnigheden vermijden. Met het oog op deze toezegging is den betrokken correspondenten een uitwijzing gespaard gebleven en is hun een proeftijd van twee maanden toegestaan. Beklag over Zweedsche uitingen Uit Stockholm wordt gemeld: Op last van de Rijksregeering heeft de Duitsche zaak gelastigde, legatieraad Meynen, gisteren bij het Zweedsche ministerie van buitenland sche zaken geprotesteerd tegen de bewoor dingen, waarin de sociaal-democratische mi nister-president Hansson zich bij een poli tieke lezing over de politiek van Hitier heeft uitgelaten. a v Ook beklaagde hij zich over de houding van een deel der Zweedsche pers, vooral wat de beweringen over het uitoefenen van een terreur tijdens de verkiezingscampagne en een provoceerend optreden der nationaal- socialisten betreft» De socialisten en de terreur De S.D.P. heeft in een schrijven aan vice- kanselier Von Papen er nogmaals op gewe zen, dat er geen verband bestaat tusschen ihen en de communistische en anarchisti sche organisaties. De S.D.P. heeft zidh al tijd van terreur onthouden. De brief besluit met het verzoek aan den vice-kanselier, te willen bewerkstelligen, dat de maatregelen, die tegen de S.D.P. zijn genomen, worden ingetrokken, aangezien zij voor de bescher ming van orde en veiligheid geenszins ge rechtvaardigd zijn. De hakenkruisvlag Het Saksische staatsministerie heeft een verordening afgekondigd, waarin wordt be paald, dat tegen het hijschen van Haken kruis-vlaggen en zwart-wit-roode vlaggen op openbare gebouwen hoogstens mag wor den geprotesteerd, doch dat' men zich daar tegen niet daadwerkelijk mag verzetten. Centrum en Nazi's in Baden Uit Karlsruhe wordt gemeld: Naar wij Vernemen vinden tuschen nazi's en afge vaardigden van het Centrum onderhande lingen plaats, met het doel de regeering te hervormen. De nazi's streven daarbij naar het zoo spoedig mogelijk uitsdhrijven van nieuwe verkiezingen. Regeerlngsreconstructie in Beieren De Beiersche minister-president Dr. Held heeft aangedrongen op bespoediging van de onderhandelingen over de regeeringsrecon- structie. De onderhandelingen zullen niet Voor het begin van de volgende week kun nen beginnen, daar de nationaal-socialisti- sche leiders in beslag worden genomen door de gemeenteraadsverkiezingen in Pruisen. De Wurlembergsche minister-president Bolz heeft in den landdag medegedeeld, dat het kabinet vandaag zal vergaderen, om over een nieuwe regeeringsvorm te beraad- slagen. Verkiezingen in Schaumbuig-LiPpe De landsregeering ven Sohaumburg-Lippe ia met het oog op de gewijzigde politieke machtsverhoudingen afgetreden. De landdag zal terstond bijeenkomen om over zijn eigen ontbinding en bet uitschrij ven van nieuwe verkiezingen besluiten te nemen. Begrafenisstoet beschoten Te Dusseldorf is Dinsdagmiddag bij de teraardebestelling van den Vrijdagavond doodgeschoten S.A.-leider. Hoffmann, uit de huizen en van de daken, waar de stoet langs trok. geschoten. Politie en hulptroepen beantwoordden 't vuur. Volgens een mededeeling der politie is eén persoon gedood. Zes personen werden meer of minder ernstig gewond. De politic Ihecft een 50-tal personen ge- arresteei-d. Tegen den bij de brandstichting in het Rijksdaggebouw gearresteerden Van der Lubbe, is op bevel van den officier van Justitie een rechtsvervolging wegens hoog verraad en ernstige brandstichting inge diend. Voor misdaden van deze soort kan volgens de wet levenslange tuchthuisstraf worden opgelegd. In Anhalt geen soc.-dem. ambtenaren De landdag van Anhalt heeft een nat-soc. voorstel aangenomen, volgens hetwelk staatsambtenaren en -beambten in de toe komst geen lid meer van de SD.P. mogen zijn. Nazi's en middenstand De nationaal-socialisten in den Anhaltre Landdag hebben voorgesteld, dat de staats- autoriteiten verplicht zullen zijn in het ver volg hun aankoopen niet meer te doen In warenhuizen, coöperatieve vereenigingen en eenbeidsprijzenwinkels. De uitgaven moeten veeleer worden ge daan bij de goede, oude, Christelijke mid denstanders. Vlaggen-oorlog te Goslar Te Goslar hebben gisternamiddag S. A. en S. S.-troepen uit Vienenburg en omge ving het vakvereenigingshuis bezet De roode vlag werd neergehaald en vervangen door de swasticavlag- Van het raadhuis werd de zwart-rood-gouden vlag neerge haald waarna deze, tezamen met de roode vlag verbrand werd. Hierop werd de swas ticavlag door soc.-dem. weer van het vak- vedeenigïngshuis verwijderd en eveneens op straat verbrand. De S. A. bezette het vak vereenigingshuis opnieuw .waarna wederom een swasticavlag werd geheschen. De po litie zette toen de straat af- Tegen den avond werd van het vakvereenigingshuis ten tweede male de swasticavlag neerge haald Toen de natsoc. hierop van een na burig stuk grond bij het vakvereenigings huis trachtten te komen, werden zij met ver scheidene schoten ontvangen. De politie, on dtersteund door hulppolitie is den toestand meester. De rust in de stad is weergekeerd. Drukkerijen gesloten Naar de „Voelkische Beobachter" meldt, duiken steeds weer nieuwe comunisti sche vlugschriften-op. Op bevel van minister Goering worden thans alle drukkerijen en uitgeverijen die aan de communistische partij leveren of ge leverd helbben zonder pardon gesloten. Het in beslag genomen materiaal ligt in groeien de stapels in het politiepresidium- Weder om is heden veel communistisch propagan damateriaal in beslag genomen, terwijl te vens een aantal schrijfmachines en cyclo styles hetzelfde lot ondergingen. Na het bloedbad te Altona. Gisternacht zijn te Altona gedurende en na de schietpartij zeventig personen ge arresteerd, uitsluitend communisten. Gistermiddag te één uur werd op den to n van het Berlijnsche Stadhuis de zwartr wit-roode vlag geheschen. DANTZIG EN POLEN BURGERWACHT OPGEROEPEN De politie-autoriteiten te Dantzig deelen mede: In verband met de Poolsche daad an geweld op de Westerplatte is in het be lang van de orde en veiligheid een deel der burgerwacht opgeroepen. Deze burger wacht, die het karakter heeft van hulppoli tie, doet met de beambten der stadspolitie den straatdienst De senaat heeft zich bij den hoogen commis saris van den Volkenbond beklaagd over de Poolsche rechtsinbreuk. DE STAATSGREEP IN GRIEKENLAND Wij hebben melding gemaakt van de aatsgreep van generaal Piastiras. Het blijkt, dat deze staatsgreep inging te gen de meerderheid in het pas gekozen par lement, waarin de oppositie nl. 141 van de 248 zetels heeft boziet Piastiras heeft dan ook dadelijk het veld eer moeten ruimen voor een regeering onder Otheneos. En doze regeering zal ver moedelijk onder leiding van Tsaldaris, den leider der volkspartij worden voortgezet De President der republiek Zaïmis heeft het ■oorloopig kabinet onder leiding van Otho- nos, dat uit burgers en militairen bestaat, reeds beëedigd. Men neemt aan dat Piastiras weer zal trachten naar het buitenland uit te wijken. RUSLAND EN HET VERRE OOSTEN GEEN DEELNAME AAN DE VOLKEN BONDSBESPREKINGEN Rusland heeft den Volkenbond laten wi ten, dat het niet wil deelnemen aan de be sprekingen over het Verre Oosten. Litwinof stelt in de nota vast, dat de Russische re geering principieel op het standpunt van de onaantastbaarheid van buitenlandsche sou- vereiniteiten staat. Om deze redenen en in verband met den geheelen politieken toe stand is de Sovjet-regeering gedwongen de uitnoodiging tot deelneming aan deze be raadslagingen over het conflict over het Verre Oosten af te wijzen. DE PARLEMENTSCRISIS TE WEENEN Het ministerie mag niet weg In den zonderlingen parlementairen toe stand in Oostenrijk, waar de nationale raad niet bijeengeroepen kan worden omdat alle presidenten ontslag hebben genomen, is nog geen verandering gekomen. De zienswijzen en meeningen der partijen loopen thans Jermate uiteen, dat van een zekere verscherping der tegenstellingen kan worden gesproken. Er gaan geruchten, volgens welke in christelijk-sociale kringen en bij den Hei- matbond een sterke neiging bestaat, om de volksvertegenwoordiging tot nader order uit te schakelen teneinde zoo mogelijk terstond met noodverordeningen te kunnen optreden tegen de persvrijheid en de vrijheid tot ver gaderen. De ministerraad besloot een verbod van vergaderingen en optochten voor het geheele bondsgebied en beperkende bepalingen voor de pers uit te vaardigen, teneinde verstoring van de orde te voorkomen en een einde te maken aan de voortdurende opruiing. De bondskanselier heeft het aftreden van het kabinet aan den bondspresident aange boden doch deze heeft dit niet kunnen aan vaarden met het oog op de moeilijken toe stand. Hij verzocht het ministerie de staats zaken met rustige kracht verder te leiden en alles in het werk te stellen om de moei- lijkb"den, vooral ook de binnenlandsche Po litieke verwarring, zoo spoedig mogelijk in den geest van a>- grondwet te ^ve-winnen BANKEN GEDEELTELIJK WEER OPENGESTELD HET RECONSTRUCTIEPROGRAM VAN ROOSEVELT Verlenging van het goudembargo? EEN CORRUPT EN GEWETENLOOS BANKSTELSEL DE IERSCHE ANNUÏTEITEN In het Engelsche Lagerhuis deelde minis ter Thomas gister mede, dat de Valera hem in kermis gesteld heeft van het besluit om de geblokkeerde bedragen der annuiteiteii ter beschikking te stellen van de Iersche schatkist Thomas heeft hierop geantwoord, dat hij dit gebaar betreurde, doch nog Is bereid was tot arbitrage. JEHOL GEHEEL BEZET NA HEVIGEN STRIJD BIJ DE KOEPEIKOPAS Bij de eenige pas in Jehol die door de Japanners niet bozet was, om den Chinee- zen gelegenheid te geven tot den aftocht, de Koepeikopas, is een hevige strijd ont brand, die geëindigd is met de bezetting van de pas door het Japanscht leger. De geheele provincie Jehol bevindt zich thans in het bezit van de Japansche en Mands- joerijsche troepen. De Mandsjrerijsche regeering heeft beslo ten terstond de inrichting van het bestuur ter hand te nemen. Er zal terstond een aan vang worden gemaak met den aanleg van een spoorweg door de bergen van Jehol. welke waarschijnlijk groote strategische be- toekenis zal verkrijgen. De Chineesche generale straf voor den krijgsraad De Chineesche regeering geeft In een .erklaring toe, dat de klachten der Chinee sche openbare meening naar aanleiding van het falen van het Chineesche leger in Jehol volkomen gerechtvaardigd zijn. De Chineesche regeering heeft zich e overtuigd, dat de leiding van het Chinee sche leger niet voor haar taak is berekend geweest Tegen een aantal officieren van het Chi neesche leger zijn processen aanhangig ge maakt wegens hoogverraad. Alle leden van den Chineeschen generalen staf zullen voor den krijgsraad worden gedaagd en gevon nist DE GODSDIENSTHAAT IN BELGIE A bas la Calotte! Naar Le Pays Wallon bericht, heeft de Bond van Onderwijs te Doornik een banket georganiseerd om het kartel tus schen socialisten en liberalen te vieren. Zij droegen daarbij als teeken hunner verbroe dering: een priester die weggeschopt wordt met het onderschrift: A bas la calotte! Weg met de geestelijkheid! Het is bekend, hoe in België op tal van plaatsen de socialisten met de liberalen samengaan, teneinde het bijzonder onder wijs en de invloed van de godsdienst te bre ken. De haat tegen de kerk is grooter dan hun liefde tot de werklieden, aldus merkt een Vlaamsch blad op naar aanleiding van bovengenoemd banket: „Over ouderdomspensioenen werd niet ge sproken, of er werd niet geredevoerd over den werkloozenonderstandook niet over het verdedigen van onze sociale wetgeving. Dat alles werd verdrongen en versmacht onder den hartskreet van de liberale loge mannen en de socialistische vrijdenkers: „A has la calotte!" Maar of de arbeidersklas cfaarvan soep zal kunnen koken, kan de socialisten niet schelen! Hun haat tegen den priester domi neert duizendmaal zelfs hun voorliefde voor do werklioden." In welingelichte kringen te Kopenhagen houd men staande, dat de koning er van heeft afgezien, om via Berlijn van de Riviera terug te keeren, omdat er een munistisch complot ontdekt was, om zijn trein te doen ontsporen. Verklaard wordt, dat het bericht afkom stig is van den Duitschen geheimen dienst ONTPLOFFING IN EEN FILMFABRIEK Vftf dooden Te Tervueren bij Brussel zijn vijf perso nen om het leven gekomen bij een ontplof fing in een gebouw waar 1500 K.G. film lag opgeslagen. Daders gearresteerd Naar uit Denver, Colorado, gemeld wordt, is het de Amerikaanscho luchtpolitie ge lukt de bende op te sporen, die den ban kier Boettchcr ontvoerd had. De bende is op een afgelegen farm in de nabijheid van Mitchol in Zuid-Dukota gearresteerd. Het betreft hier twee mannen en drie vrouwen. Twee leden van de bende slaagden er in kort te voren in een auto te ontko men. Zij zullen vermoedelijk pogen over het gebergte de Canadeesche grens te bereiken. De politie was door oen vuu do vrouwen op het spoor gekomen van de verblijfplaats van de bende. ECONOMIE EN FIN ANCIEN In de Amerikaansche bankcrisis i6 gister een lichte ontspanning ingetreden. Te New- York zijn de meeste banken weer geopend, echter met strikte inachtneming van de vol gende door het Ministerie van Financiën voorgeschreven bepalingen, waarbij de ban ken gemachtigd worden: le. Wusseils aan te nemen voor de verzen dingen va n voedingswaren. 2e. Safe-operaties te doen plaats vinden. 3e. Cheques uit te betaJen welke getrokken zijn op de schatkist der Vereenigde Staten. 4e. Deposito's aJ te lossen welke ontvan gen zijn om te worden geinoasseerd toen de bank-opera ties voor de laatste maal werden stopgezet. 5e. Betalingen in ontvangst te nemen van cliënten voor vervallende effecten en obli gaties. De Fedemall Reserve Banks hebben de normaie werkzaamheden hervat. Het noodgeld In overleg met President Roo6eveilt is thans besloten Jat 't noodgeld dat men voor nemens is m circulatie te brengen, zal worden uitgegeven door de plaatselijke clearing-houses en gegarandeerd zal wor den door de luquide activa der velschillen de betrokken banken. Verwacht wordt, dat de eigenlijke circulatie van het noodgeld 10 Maart zal beginnen. De biljetten zuilen door het bankiers clearinghouse worden uit gegeven, met dien verstande, dat de toe stemming tot uitgifte van heit noodgeld door het Ministerie ieder oogenbLik kan worden ingetrokken, ingeval een gemeen schappelijk plan voor de financieels con solidatie van het geheele bondsgebied der V.S. uitgewerkt mocht zijn. Men verwacht, dal auilk een plan reeds hinnen enkele da gen gereed zal zijn. Inmiddels heeft de Reflico de uitgifte ran nieuwe oredieten voorloopig gestaakt» Het volk achter den President De openstelling der banken, zij het met de uitgevaardigde restrictaebepaldngen, was gisteir de belangrijkste ^ebeurtenis van den dag. In de voorschriften is bepaaild, dat de banken er voor moeten zorgen, dat het hamsteren van baar geld moet worden voorkomen en dat er geen onnoodige ont trekkingen van goud plaats vinden. Het ie merkwaardig dat de telegrammen er mei ding van maken, dat een aantal goudham- eteraara hun goud reeds hebben terugge bracht en onder de nieuwe depositobepailin- gen hebben gedeponeerd. Het heele olk heeft zich, naar uit Ne v York wordt gemeld, achter den president geeohaaird iin zijn 6trijd om de moeilijkhe den te overwinnen. Deze zelf is met ijzeren energie besloten om, zonder acht te slaan op de particuliere wenschen van bepaalde financieele kringen, de reorganisatie door te voeren. Het reconstrnctieprogram President Rooseveflt en de leden va® bet kabinet zijn thans druk bezig de Boodschap op te stellen, welke Donderdagmiddag in de buitengewone zitting van het Congres zal worden voorgelezen. Het staat vast, dat alile voorstellen van Roosevelt op de snelst mogelijke wijze zullen worden aamgenomen. De congresleiders hopen, dat het geheele reconstructieplan van Roosevelt voor Zater dag in het Parlement kan worden behan deld. De verwachting is, dat de bankholi- day mogelijk tot Zaterdag zal wonden ver lengd. Naar verluidt zou het program va® Roo sevelt uit de volgende voornaamste punten bestaan: Een federale garantie van 60 pet voor de deposito's op de liquide banken en een onge limiteerde uitbreiding van het goudembarga Het program zal waarschijnlijk aanknoo- pen aa® het door den senaat reeds aangeno men voorstel-Glass. Een krachtig blok in het congres is vooratander van een be perkte deflatie door het opleggen van een groote federale leening voor openbare wer ken. Deze leening zou da® doo/ de federal reserve banken voor een deel als dekking voor valuta gebruikt kunnen worden. Het pailement van den staat New York heeft gisteravond te Albany vergadeaxi en besloten, een fonds van 1500 millioen dol lar te vormen teneinde de deposito's der banken te beschermen en een normale af vloeiing van geld uit New-York, het fina®- oieele centrum der wereld, mogelijk te ma ken. Het wetsontwerp werd ingediend door den ledder van de meerderheid in het Huis, senator John Dunningan. Het fonds zal den naam dragen van New York State Deposi tors Corporation. De New Yorksche ban ken zullen 10 poL van hun beschikbare middelen erin moten bijdragen. De gou verneur va® den staat New York Lebmann kreeg tenslotte vérstrekkende volmachten om eventueel nog andere maatregelen te nemen ter bestrijding va® de bankcrisis. Te Miami in den staat Florida hebben zeven banken staatssecretaris Woodin ver gunning gevraagd om geopend te blijven teneinde te kunnen voorzien in de behoef ten van staat en gemeente en vnan de onge veer 150.000 vreemdelingen, die de bad plaats bezoeken. In het verzoek werd mede gedeeld, dat de betrokken banken over ruimschoots /oldoende middelen beschik ken en geen clearing houee-certófifaten noo- diig hebben. De staat New York zal waarschijnlijk eigen noodgeld uitgeven, daar de door het Clearing-house te New York voorgenomen emissie van noodgeld op dekkingemoeilijk- heden bij de banken stuit Het onderzoek begint De federale regeering heeft thans, in ver band met de uitgifte van bet noodgeld or der gegeven, dat een onderzoek zal worden ingesteld naar dt crod'jiwaardiehedd va.i alle Amerikaansche banken. In de afgeloo- pen critieke week is, naar de Federal Re serve Banks mededeelen, bij 450 banken in totaal voor 962 millioen dollar oan de ban ken onttrokken Door de inflatie-vrees zijn de prijzen der levensmiddelen in New-York reeds gestegen. Ook de gnoothandeleprijzen van slachtvee en katoenproducten zijn aan zienlijk opgeloopen. Primitieve toestanden De bankcrisis heeft tot amusante tooneol- tjes geleid bij een worstelwedstrijd in New York, waar het publiek toegang werd ver leend tegen betaling van elk object, dal eenige waarde heeft Zelf6 huishoudelijke artikelen en kruidenierswaren zijn aange nomen als entreeprijs! De invloed in het buitenland De republiek Sa® Salvador heeft den ex port va® gouden munten veirboden. De ban ken in Guatemala zullen tijdelijk gesloten worden. De effectenbeurs te Tokio ie va®- daag weer geopend. De beurzen voor katoen, suiker en kunst zijde, zijn reeds Dinsdag weer gehouden. De handel in deviezen is bij besluit der Japansche bank vereen iging tegen Woens dag weer vrijgegeven, met uitzondering da® van Amerikaansche dollars. Ln den Japanschen landdag heeft de mi nister van Financiën in verband met de financieele crisis in Amerika medegedeeld, dat de Japansche regeering een politiek van afwachten zal volgen. De Japansche bank heeft besloten den aankoop van goud stop te zetten totdat de Amerikaansche financieele toestaind zal zijn opgehelderd. Een verklaring van Roosevelt Roosevelt heeft verklaard, dat de valuta der Vereenigde Staten geenszins in elkaa is gestort. De moeilijkheden zijn sleohts het gevolg van een corrupt en gewetenloos bank-6tel6el. De voornaamste taak der re geering Roosevelt bestaat daarin eerst door noodmaatregelen op korten termijn de hui dige moeilijkheden te overwinnen en daar na het volksvertrouwen te heratellen door een volkomen reorganisatie van het Ameri kaansche bankstel6el op de basi6 van fede ralisme. Men Loopt dat de moeilijkheden nog slechts enkele dagen zullen duren. Rust ln Ned-Indië BATAVIA, 7 Maart (Aneta). De president va® de Javasche Bank vindt geen aanlei ding een soortgelijke geruststellende ven klaring af te leggen als de president van de Nederland6ohe Bank deed aangezien de niet-nerveuze toestand in Ned.-Inddë zulks fihan6 geenszins vereieoht Weerbericht WEEKSTAAT NEDERLANDSCHE BANK Lichte vermindering van de goudvoorraad De weekstaat va® de Nedierlandsohe Bans vertoont heden sleohts in zeer geringe mate de invloed van de moeilijkheden in V. S. De goudvoorraad is sleohts met f lu millioen verminderd van f 1045 tot f 1034.2 millioen, zulks in verband met de zeer vaste tendenz, die deze week ontstond voor belga's en fransohe francs. Beiden kwamen boven het gouduitvoerpunt (f 9.81), hetgeen export naar België en Frankrijk tengevolge heeft gehad. Intussohen is het verzonden bedrag zoo miniem, dat bezwaarlijk van export van eenige beteekenis kan worden gesproken. Een goudvoorraad van meer dan een miljard is voorwaar geen kleinigheid! De biljetten zijn thans gedekt voor 103.6 pet. (v. w. 106.5) door goud en voor 106.2 pet door goud en zilver (v. w. 112.6 pet). Dus nog voor meer dan de volle 100 pet Aangezien na het opmaken van de week staat nog eenige goudverzendingen hebben plaats gehad, moet met een verdere lichte vermindering van de goudvoorraad reke ning worden gehouden. In de overige pos ten van de staat kwam nagenoeg geen ver andering. DE THEERESTRICTIE Economische Commissie adviseert tot medewerking. BUITENZORG. 7 Maart (Aneta). De Ecooo- heeft aan de Regeering ad- kan vereenigei Uit het Sociale Leven. DE LOONEN IN DE SCHOENINDUSTRIE Door de Federatie von Nederlandsche Schoen fabrikanten Is de kwestie van de collectieve arbeidsovereenkomst nader besproken. De voor de zijde der werknemi .andeJiJksc kken bedrag Gemengd Nieuws KIND ONDER EEN STAPEL BALEN GEDOOD Te Veenendaal speelde het 3%-jarig zoon tje van B. van Doorn aan de Buurtsteeg bij de ouderlijke woning op eenige opgestapel de balen meel en graan. De balen gingen aan 't glijden en de kleine geraakte er on der. Eenige oogenblikkcn later was hij ie voorschijn gebracht, doch men kon slechts den dood constateeren. DOOR EEN LIERHANDEL ERNSTIG GETROFFEN In de Petroleumhaven te Pernis had gis termorgen omstreeks 12 uur een ernstig on geval plaats. De schipper J. v. d. Ende van de directie-ark van de fa. A. Volkers, kreeg bij het keeren van genoem 'e schuit, doordat hij uitgleed, een slag van den lierhandel, waardoor v. d. E. een schedelbreuk en her senschudding bekwam. Dr. J. W. Meerwalt verleende eerste hulp en achtte overbren ging naar een ziekenhuis wel gewen- doch de patiënt kon niet vervoerd worden. SMOKKELWAAR IN BESLAG GENOMEN Te Well (L.) werd de vorige week door de ambtenaren der belastingen een smokkel auto gesommeerd om te stoppen, waaraan geen gevolg werd gegeven. Direct werd het vuur op de auto geopend, doch schijnbaar zonder resultact, waarop de kommiezen met Uit Oost-lndie PUltJe sseft den vortgen stand i Hoogste stand te Helsinfors 779.7 Laagste standd te Vestmanei 143.7 Stand vanmorgen half twaalf 772.8 WEERVERW ACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) Zwakke veranderlijke wind, nevelig tot licht of half bewolkt, droog weer, weinig verande- in temperatuur, des ochtends om bet vriespunt. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Ron. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) De stijging van den luchtdruk in het waar- nemingngebied hield het geheele etmaal aan. In de heide hoogdrukgebieden in Finland en Spanje steeg de druk tot boven 775, in het N.O. zelfs tot 780 m.M. Op de oceaan ligt een uitgestrekte depressie met minima beneden 735 m.M., ten W. van IJsland en op 48° N.br. "3° W.l. Waar de nacht helder was, daalde de temperatuur wel even onder het vriespunt vormde zich bij de heerschende zwakke wind, mist. In Finland en Zweden werd de vorst minder streng. Op het vasteland stijgt de barometer nog, bij IJsland en W.-Ierland daalt hij. Ter wijl dus in het W. de strooming uit Z.-Z.W. aanhoudt, zullen de winden op het vrnteland uiteenloopen en zwak blijven en het weer neve lig en overdag zonnig zijn. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen half twaalf: 9.0 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 9 MAART Van 's avonds 6.21 u. tot 's morgens 5.59 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Walshut 2.06 2.06 Canp 2.48 9.30 Rasel -0.14 -0.18 Ems 1.72 1.85 Brelsach 1.18 1.12 Cohlenz 3.10 3.04 Relhnweiler -0.00 -0.00 Trier 2.83 2.">fi Kehl 2.30 2.44 Keulen 1.15 1.03 Maxan 4.00 4.09 Rührort 1.84 1.54 Diedeshelm 1.60 1.88 Wesel 0.31 0.91 Mannheim 3.12 3.15 Emmerik 2.77 2.21 Lohr 2.54 2.45 Dusseldorf 2.54 2.35 Mains 1.16 1.09 Maastricht 2.1S 2.03 Blngen 2.21 2.12 Venlo 12.06 U.16 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 9 Maart Delfzijl 9.35 91.58 Hellevoetsluis 1.16 13J56 Terschelling 6.49 19.12 Wl leu stad 2.12 14.34 Harlineen 7.30 19.55 Brouwersh. 0.28 12.48 Den Helder 5.20 17.35 Zierlkzee 0.47 13.19 IJmuiden 1.56 13.43 Wemeldinge 1. >4 13.42 H.V. Holland 0.46 I3.u0 Vllssingen 12.01 Scheven ngen 0.56 13.10 Terneuzen 1.04 12.33 Rotterdam 2.22 15.02 Hausweert 0.36 13.10 een andere auto hen achtervolgden. Spoedig was zij ingehaald en opnieuw onder vuur genomen. Nadat drie banden kapot en dc benzinetank lek was geschoten, werd de auto met den chauffeur ingerekend, 't Bleek dat hij 700 K.G. Duitsche margarine vervoerde. Auto en margarine werden in beslag geno- In den afgeloopen nacht werd door de kommiezen H., B. en v. L» te Wellerloolj eveneens een auto gesommeerd om te stop pen, doch zonder gevolg. Nadat eenige scho ten waren gelost stopte de auto. Bij de aan houding bleek de chauffeur een bekendo smokkelaar te zijn. In de auto was 4210 pond Duitsche margarine gepakt Auto en marga rine werden in beslag genomen. Te Budel (N.-Br.) hebben de kommiezen een vrachtauto aangehouden. Bij onderzoek bleek de wagen geladen te zijn met 2000 kg. uit Duitschland binnengesmokkelde suiker. De man was op weg naar Eindhoven. Tegen den vrachtrijder is procesverbaal opgemaakt De auto en de suiker zijn in beslag genomen. Hef verhoor der schepelingen op Madoera BATAVIA, 7 Maart- Het verhoor der hon derden schepelingen van de marine, die op Madoera in arrest zijn, wordt regelmatig voortgezet. Evenals dit bij de andere sche pelingen het geval is, zullen zij na de ver- hooren tijdens het voorloopig onderzoek in tweene instantie onder eede worden ge hoord en vervolgens naar den Krijgsraad worden verwezen. DE INLANDSCHE DIENSTWEIGERAARS. BATAVIA, 7 Maart Naar wij vernemen, hebben de verwijzingen inzake de inlan ders-dienstweigeraars bij de Marine, die thans te Malang zijn opgesloten, bereids plaats gevonden. DE OFFICIEREN DER „ZEVEN PROVINCIËN" ONDER LICHT ARREST BATAVIA, 7 Maart Naar wij vernemen, zijn alle officieren die tijdens de muiterij aan boord van de „Zeven Provinciën" aan wezig waren, onder lichten vorm van arrest gesteld nl. met waarneming van den dienst BEGROOTING CURACAO WTLT.F.MSTAD (Curacao), 6 Maart (Ane ta)- Bij den Kolonialen Raad is het ontwerp ingediend voor de begrooting voor het dienstjaar 1934. De inkomsten worden ge raamd op f 6.352.000, de uitgaven op f 6.322.000. Onder deze uitgaven zijn begre pen f 975.000 voor aflossing en rente der kasvoorschotten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2