llktuti? jCeiitsdjf (Üoumnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken 13e Jaargang EERSTE BLAD BINNENLAND. ABONNEMENTi Per kwartaal In Leiden en In plaat» •en waar "n agentschap gevestigd la ƒ245 Franco per post 245 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- «che sending „{.50 Bu dagenjksche zending 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3909 DINSDAG 7 MAART 1933 A D VERTEN. \ER Van 1 tot 8 regpia Elke rvgel meerft 77\\ Ingez. Mededeellngen Van 1—tl regels 248 Elke regel meerft.|5 Bij contract be!aneri|ke korting. Voor het bevragen aan "t bureau wordt berekend g.jft Dit nummer bestaat uit DRIE bladen MET STILLE VOLDOENING Het laatste nummer van de Nationale Unie geeft vrijwel de bevestiging van het geen wij schreven over deze partij en de be weging voor Nationaal Herstel, welke hals over kop candidaten stelt bij de komende verkiezingen. Met stille voldoening slaat het orgaan der Unie de actie gade. Het is niet blind voor de zwakke plek, dat namelijk het Verbond voor! Nationaal Herstel het Nederlandsche volk niets te zeggen heeft; maar,de kracht van het Verbond is gelegen in het aanstonds aannemelijke zijner stellingen en in do on middellijke beschikbaarheid van een pu bliek, dat redelijkerwijs geacht kan worden op de nationale accentuatie dezer stellingen te reageeren." Dit publiek vindt men bij de liberalen en Chr. historischen, welke groepen, volgens de Nationale Unie èn in 1925 èn in 1933 de Re geering „op de meest bijkomstige gronden deden vallen". En dus is het waarschijnlijk, idat het Verbond aanstonds succes behaalt bij de stembus. Gemakkelijk, aldus luidt het betoog, zal dat niet gaan. Het lijkt meer op stemmen- verspilling. Maar, „nader beschouwd krijgt deze, onder normale omstandigheden inder daad uitzichtslooze opzet, kans op een zeer bepaald effect Wij achten het zeer wel mo- lijk, dat het Verbond een man in de Kamer krijgt en wij stellen er prijs op hier van stonde af aan te verklaren, dat wij aan de bedoeling die hier vóór zit van harte het dubbele succes toewenschen". Dat is een meevaller voor Nat Herstel. Nog dezer dagen verklaarde een spreker voor de Nationale Unie te Vlaardingen, dat deze laatste organisatie, in tegenstelling met de eerste, een politieke partij is, doch die haar tijd weet af te wachten; doch nauw- lijks keert de eerste haar rokje om of de Unie voorspelt haar succes. Alleen maar, het orgaan der Unie is blijk baar meer politiek bij dan het Verbond. Dit droomt zich eon „machtspositie" in de Ka mer, maar de Unie constateert imet stil ge noegen, dat er misschien één Kamerzetel veroverd kan worden. Hetgeen natuurlijk de positie der Regeering ongemeen zal ver sterken I Hoe meer verbrokkeling hoe beter, nietwaar? Een nieuwe wereldoorlog breekt de laat ste ketenen, waarmee het communisme thans nog wordt bedwongen en baant weg tot de wereldrevolutie. Een nieuwe wereldoorlog zal door nieuwe en nog uit te vinden duivelsche ver delgingsmiddelen voor legers en burgers nog veel moordender zijn dan de wereldoorlog Wanneer dat alles ons duidelijk voor oogen staat, kan het niet anders, of wij zul len ijveren voor vredesactio^ wat niet zeggen wil ontwapening zonder meer, en bidden, dat God de dreigende geesel van de nieuw oorlog genadiglijk afwende. Bladen, die in een tijd, dat een kruitdamp in de atmosfeer hangt, het publiek brengen een oorlogspsychose, de massa er op voorbereiden, dat er een nieuwe oorlog ko men moet, dat alles noodzakelijk in die richting drijft en men dus reeds rekening met haar spoedige komst moet houden, spe len met den vrede en het lot van eigen en andere volken een noodlottig en boosaardig spel. Er is, nu er hoven zijn van internationale justitie, volkenbondsvergaderingen en plech tige beloften tot het hadhaven van den vrede, geen enkele rechtsgrond voor een oorlogsverklaring meer aanwezig. Wie thans, gelijk bijv. Japan tegen de al- gemeene wensch van heel de wereld in, met schending van beloften en plichten de vrede breekt, begaat daarmee een onrechtvaardige daad, vergrijpt zich aan de menschheid. Niemand heeft het recht, een dergelijke daad voor te stellen als noodzakelijk, als onvermijdelijk. Het kwaad van een dergelijke onrecht matige oorlog moet onvoorwaardelijk als zonde worden gebrandmerkt en heel de pers der overige volken heeft éénstemmig beslist permanent haar regeering voor te houden, dat zij zich wach ten tot dergelijke handelwij zen ar toevlucht te nemen, omdat zij daarmee 'n zware zonde op zich laden maar ook rechtdraads ingaan tegen den wil van haar onderdanen. BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD POLITIEKE ACTIE OORLOGSPSYCHOSE De ontwikkeling der internationale ver houdingen en gebeurtenissen van de laatste tijd geven ernstig reden tot ongerustheid. Daar zijn de oorlogsverwikkelingen in het Verre Oosten. Daar zijn de gestadige uit breiding en oefening der Russische strijd machten. Daar zijn de Duitsche eischen tot herbewapening. Daar zijn niet het minst al de mislukkingen, nu al zooveel jaren lang, op de ontwapenings- en vredesconferenties. Men is bovendien in sommige landen bezig met het aankweeken van een kunstmatige, maar daarom niet minder gevaarlijke oor logsstemming. Mussolini leidt zijn volk in militairistisch- Iiationalistische richting en doet zijn luide verklaringen van vredelievendheid door- gaans gepaard gaan met zelfversterking. Generaal Trousson in Frankrijk hield in Nov. '32 een wraakzuchtige redevoering, door velen hartelijk toegejuicht. Ook bladen doen mede aan het opwekken ,Van deze noodlottige oorlogspsychose. Recent zijn bijv. de geruchtmakende arti kelen van Le Soir, die de naderende oor log als onvermijdelijk aankondigt, een oor log, wel niet morgen, maar dan toch. Deze manier van volksleiding verdient de naam van volksmisleiding. Het wordt algemeen erkend, van hoe enorme beteekenis de pers is bij de vorming Van publieke oordeelen en wenschen. Het klassieke gezegde: de schoolmeesters hebben den oorlog gewonnen, kan wel om gezet worden in: de pers wint de oorlog. Zonder de aanvurende en bezielende, tot volhouden schier dwingende dagbladactie zou waarschijnlijk de wereldoorlog een ge heel ander verloop hebben gehad. Als onverantwoordelijk en misdadig moet dan ook het geschrijf van Le Soir en an dere dergelijke bladen worden veroordeeld en bestreden. De pers heeft niet tot taak, het volk te brengen onder de suggestie, dat er voor op lossing der internationale verwarring maar één uitWeg meer is: n.l. oorlog. De pers heeft integendeel tot taak en roe ping, wijzende op het toenemende oorlogs gevaar. dc oorlog zoo fel mogelijk te bestrij den en er tegen te waarschuwen, alle po gingen, die worden aangewend tot voorko ming van de herhaling van de gruwelijke wereldoorlog te steunen en de vredeswil in het volk sterker te maken. Een nieuwe wereldoorlog kunnen de vol keren. die van West- en Midden-Europa met name, niet meer doorstaan, zonder in de af grond van volslagen uitputting en verwar ring neer te storten. De vervroegde Kamerverkiezingen hebben blijkbaar de Antirevolutionairen niet ver rast Het Verkiezingsmanifest was vroeg tijdig gereed, de organisatie bleek perfect te functioneeren, de samenstelling van de can- didatenlijst was binnen enkele dagen in het geheele land voor elkaar. Dat het besluit om Dr. Colijn op alle lijsten als trekker te doen optreden enkele moeilijk heden in bepaalde kieskringen heeft wegge nomen lijkt ons voor tegenspraak niet vat baar. Overigens schijnt de volgorde nergens moeilijkheden gebracht te hebben. Daar is in verband met den ernst van onzen tijd, toch wel iets waar te nemen van een zich willen schikken, van een stemming die het zwaarst laat wegen, wat momenteel ook het zwaarst is, al zal, wanneer men de candidaatlijst beziet wel niet ieders ideaal zijn bereikt De hoofdstad was niet de eerste in de rij der plaatsen, waar de groote inzet van de actie voor de komende verkiezingen werd ingezet. Voor de christelijke partijen in het algemeen, vooo de Antirevolutionaire partij al evenmin, heeft zij bij de electorale wor steling, doorslaande beteekenis. Maar toen Amsterdam aan het bod kwam heeft ze toch een heel goed figuur gemaakt en een schare bijeengebracht, als sedert lan gen tijd, door haar niet was gemobiliseerd. Dat geeft ons ook voor de a.s. verkiezingen moed en vertrouwen. In vorige jaren konden wij het, ook bij de groote verkiezingsmeeting, ook wanneer de leider der partij zelf sprak, het met de groote zaal van het Concertgebouw die pl.m. 2000 personen bevatten kan, w J af. En eerlijk gezegd waren wij dan nog al tevreden over onze prestaties. Maar ditmaal bleek al spoedig dat het niet zou lukken. Hoewel alleen zij, die leden wa» ren van de Kiesvereeniging, op vertoon van een bon, uit het Maandblad der Centrale, zich van een plaatsbewijs konden voorzien en voor dit plaatsbewijs een bedrag van ƒ0.25 moesten betalen, was binnen enkele dagen geen kaart voor het Concertgebouw meer beschikbaar. Het aantal teleurgestelden was zoo groot en de drang om toch ook te mogen hooren zoo sterk, dat een nevenzaal moest worden gezocht. Men koos daarvoor de nabij gele gen Keizersgrachtkerk, dh 1600 menschen bevatten kan. Dan had men tenminste eenig ruimte overschot voor de nalezingen. Evenwel men had nog grooter gebouw kunnen nemen, 't Werd in het bijgebouw geen nalezing, zooals de voorzitter daar, het uitdrukte, maar een complete wijnoogst. En had men nog een zaal gehad en de spre kers op één avond driemaal hadden kunnen spreken, dan zou ook deze gevuld zijn ge weest Want nu waren in beide zalen, bij wijze van spreken, mepr menschen dan er in kon den. En velen moesten worden afgewezen, omdat er tenslotte toch ook aan den inhoud van elke zaal een grens is. Daar was dus een groote belangstelling bij onze Antirevolutionairen. Daar was ook groot enthousiasme. Vanaf zeven uur toen de deuren van de Keizers leven was niet minder sterk. Bij het ge meenschappelijk gezang bleek dat en bij de gespannen aandacht waarmee twee uren lang werd geluisterd. Aan de b roe hu re verkoop was dat merkbaar en aan de collecte. En niet minder aan het plechtig oogenblik toen Dr Colijn op den kansel kwam en de vergadering hem de zegenbede uit Ps. 121 toezong. Tegenover den smaad van den tegenstan der, die dikwijls een zoo scherp persoonlijk karakter krijgt, die zoo vergiftigend is, sta dan maar de eenvoudige liefde, de hartelijke trouw en het oprechte gebed van ons Anti revolutionaire volk. Met grooto dankbaarheid mogen wij terugzien op onze vergadering van 1 Maart. Ze zal echter nooit anders kun nen zijn dan de', inzet van een vermoeien de zware campagne die enkele weken lang de krachten van al onze menschen zal vor- i enkel opzicht komt de Overheid onze propagandisten en die van andere par tijen te hulp. Ze wil het bekladden van stra- n en muren radicaal verbieden. Dat geeft onze plak- en kalkploegen ver- ademing. Dat bevordert de aesthetiek bij den stembusstrijd. Wij zullen dus alle krachten moeten inspannen bij de verspreiding van onze lectuur. Als wij ons daar goed op inschieten en het huisbezoek niet vergeten, is er gegronde hoop, dat ook de hoofdstad een bijdrage le veren zal aan een stembussucces voor de Antirevolutionaire Partij. AREND VAN AMSTEL. HERMUNTING VAN ZILVERGELD Men schrijft ons: De hermunting van de grove zilveren munten in munten van lager gehalte is voor Nederland vrijwel afgeloopen voor Indië voor een groot gedeelte. Door deze hermunting is zilver vrijgeko men tot een hoeveelheid, die op dit oogen blik reeds meer dan een half millioen KG. omvat en die alleen nog stijgen kan. Aan genomen wordt dat nog niet in tientallen jaren dit materiaal voor uitbreiding der circulatie in Ned. Indië, die zeer sterk is ingekrompen, noodig zal zijn. Het zal ver kocht moeten worden gelijk ook steeds in de bedoeling heeft gelegen. Normaal wordt zilver verhandeld in ba ren van zeer hoog gehalte. Het is daarom gewensebt het beschikbare metaal, vóór don verkoop in den vorm over te brengen. Hiervoor is noodig het metaal te affineeren i beslmen. deze affinatie in plaats an in het buitenland aan 's Rijks Munt1 uit te voeren. Hiervoor worden op het bestaande ter rein eenige lokaliteten (veel ruimte wordt net vereisch) bijgebouwd. Daarin zal langs electrolytischen weg de bedoelde affinage plaats hebben. De opdrachten voor een en ander zijn uitgegaan. Er wordt gerekend op een productie aan fijn zilver van circa 500 K.G. per etmaal. De werkzaamheden zullen geschieden in continubedrijf (6 dagen per week) en dus "n 3 ploegen. Aan deze werkzaamheden in eigen be-1 heer zijn niet onbelangrijke voordeelen ver bonden en bovendien gaat eenige arbeids verruiming ermede gepaard. Verwacht wordt dat de nieuwe inrichting dezen zomer gereed zal komen en in ge bruik wordt genomen. sie, welke zich o.m. in verschillende persorga nen in de zuidelijke provinciën heeft geopen baard en de daaruit sprekende bezorgdheid ir verband met den aanleg van verdediging nabij de Belgische grens, hebben uiteraard ook de aandacht der regeering getrokken. Alhoewel de minister het begrijpelijk acht, dat de aan leg dier versterkingen, mede gelet op het stre ven van bepaalde partijen om de weermacht tot een veiligheidswacht te verminderen, gerustheid heeft doen ontstaan, vermeent hy dat daarvoor onder de huidige omstandighe den geen bepaalde reden aanwezig is. Aan verdere vermindering van de cavalerie kan niet worden gedacht. In 1932 hebben 57 personen een beroep de dienstweigeringswet gedaan. Van dezen hebben 4 hun verzoek ingetrokken; 50 zagen hun bezwaren erkend en 2 werden afgewezen. De gouverneur der K.M.A. heeft een cadet- eergeant krijgstuchtelijk gestraft, omdat deze de bedoeling van de op hem rustende verplich- tnig tot hulpverleening aan burgerlijke diena ren van de openbare macht heeft miskend door zich ten onrechte te beijveren om op 20 Sep tember 1932 te 's-Gravenhage herhaaldelijk aanwezig te zijn op plaatsen en tijdstippen, waarop ongeregeldheden konden worden ver- Een nadere regeling van de kostenverdeeling voor de Indische vloot moet uit hoofde van de bijzondere tijdsomstandigheden nog wachten. DE MUITERIJ IN INDIE STRENGERE GRENSBEWAKING In verband met de onrust in Duitschland heeft men op verschillende plaatsen o.a. te Vaals en te Sittard, de grensbewaking en de controle op de vreemdelingen verscherpt, zidks speciaal met het oog op communisten, wien het in Duitschland te gevaarlijk wordt en die daarom naar Nederlandsch grondge bied de wijk zouden willen nemen. Naar de „Msb." meldt staan de Staatsmijn Maurits en de Ammoniakfabriek te Lutte- radeSittard dag en nacht onder uitgebreide en zeer strenge bewaking. Vooral in de om geving van gasketels is de bewaking zeer streng, terwijl tot ondersteuning der controle overal schijnwerpers staan opgesteld, extra-verlichting is aangebracht. GEEN ASPIRIN DE „INGEZONDEN MEDEDEEUNG" VOL SPOTTERNIJ In ons nummer van 23 Febr. 1.1. maakten we enkele opmerkingen over een „Ingezon den Mededeeling" in een onzer groote dag bladen. De spotternij, welke daarin ten beste werd gegeven ter aanprijzing van een middel tegen hoofdpijn, wag meer dan bar. Op verzoek van de NV. Handel-Mij. ,-Ne- digepha" te Amsterdam, deelen we gaarne mee, dat in deze Mededeeling geen sprake was van het zeer bekende middel tegen hoofdpijn: Aspirin. BEGROOTING VAN DEFENSIE vang nam, klonken de liederen op. En in het Concertgebouw was het niet anders. Toen de sprekers hun woord tot de verga dering richtten, elk naar eigen gaven en op vatting bleek hoe warm werd meegeleefd. In het Concertgebouw daverde het van het ap plaus bij elke geestige opmerking. Het was een ware ovatie toen de heer Colijn het po dium betrad. In%de Keizersgrachtkerk ging het minder luidruchtig toe. Daar hield men rekening met de sfe«r van het gebouw. Maar het mee- J Den gelieelen dag heeft de Volksraad Maandag onder groote belangstelling be steed aan het zich lucht geven over de ge beurtenissen bij de Marine. Des morgens kwam de vlootvoogd eerst met een nadere uiteenzetting en een enkele verbetering, en toen kwamen de bijna 30 leden aan hel woord ,die hadden ingeschreven. Niemand zelfs niet de soc.-dem.- nam de muiterij ir bescherming, wel poogde men te vergoelij ken en te spreken van „z.g. muiterij", im mers de mannen hadden niets kwaads in den zin. Toch achtte men hun daad, ook al was er wellicht heimelijke goedkeuring, als bij de nationalisten, onverstandig. Verschil lende leden achtten ook het onmiddellijk met een bom werpen, verkeerd, zij hadden grooter lankmoedigheid verwacht. Van an deren kant werd hiertegen opgemerkt- dat hot gevloeide bloed uitsluitend over de hoofden der muiters komt. Hun verregaan de brutaliteit, toen zij toch konden zien, dat het raeenens werd, is de schuld. Men zocht algemeen ook dieper naar de oorza ken, en was wel algemeen in zijn afkeu ring der lending. De heer Fruin uitte zich zelfs niet malsch over de opperste marine leiding, hetgeen den Commandant der Zee macht in zijn antwoord, des avonds, waar uit men intusschen niet veel wijzer werd, met een sneer deed zeggen, dat- voorzoover de opmerkingen van dit lid van belang werden geacht, de Regeering daarop nader zou antwoorden. De heer Fruin heeft zich intusschen met een schriftelijke vraag tot de Regeering gewend, of zij wil mededeelen welke van zijn vragen van belang geacht worden. Algemeen bekend is de hautaine, zelfgenoegzame houding der officieren van de marine, hun bekwaamheid als salonjon ker- hun neerzien op minderen, en verwon dering werd uitgesproken, dat men zóó slecht op de hoogte was van den geest der bemanning. Het wachten is nu op het onder zoek dat reeds aan den gang is en naar men hoopt spoedig algemeen voldoening zal geven zoowel in het straffen van muiters als van verantwoordelijke officieren. Veel vrucht heeft het debat op den laatsten dag van deze Volksraadszitting niet opgeleverd, maar het was toch een welkome gelegen heid van ons semi-parlement, om de ver ontwaardiging der Indische gemeenschap uit te spreken in alle toonaarden. WROEGING ONDER HET EUROPEESCH PERSONEEL Officieren in hospitaal BATAVIA, 6 Maart, (Aneta). Naar wij vernemen zijn de zeeofficieren Fels en Van Booven in 't Militair Hospitaal opgenomen. Geen bezoek wordt bij hen toegelaten. Het Bataviaasche publiek gaf op ver schillende manieren blijk van zijn sympa thie voor de troepen, welke ter bewaking van de gearresteerde marine-schepelingen naar Onrust werden gedetacheerd. O.a. had den zendingen van versnaperingen en roo- kerij enz. geregeld plaats. Thans leverden deze militairen een tegen prestatie door een geldsom te schenken aan het Centraal werkloozen-comité. SOERABAJA, 6 Maart (Aneta). Een re dacteur van het Soer. Hbl. had een gesprek met een korporaal van de onderzeedienst, volgens hetwelk de Hollandsche „Jannen" de gevolgen van hun aanvankelijk ageereu tegen de salariskorting niet hebben over zien; anders hadden zij het niet zoo ver laten komen. De wroeging onder het Euro- peesche marinepersoneel over den klap, der Marine door het gebeurde toegebracht, is zoo groot- dat men zou wenschen, dat er nu werkelijk iets gebeurde, opdat men zou kunnen toonen, dat men op het personeel wel degelijk kan vertrouwen. Verder ver klaarde de korporaal, dat men in den be-1 ginne een vergadering tusschen de korpo raals en minderen eenerzijds en onderoffi cieren anderzijds heeft verboden. Als er eer. gecombineerde vergadering was geweest zou van de onderofficieren allicht invloed ten goede zijn uitgegaan op de korporaals er. minderen en misschien zou dan nog vee! voorkomen zijn geworden, wat nu heeft LAND- EN TUINBOUW JOBSTIJDINGEN VOOR LAND- EN TUINBOUW ENGELAND GAAT DRASTISCHE MAATREGELEN NEMEN DICTATORIALE MACHT VOOH STAATSBÜREAUX LONDEN, 7 Maart De Engelsche minister van landbouw, Elliot heeft gister in het Lagerhuis aangekondigd, dat hij een vér strekkend wetsontwerp zal indienen tot steun aan den Engelsc'hen landbouw. Zoo mogelijk zal het Lagerhuis dit ontwerp nog vóór Paschen moeten behandelen. Naar verluidt zal de voorgestelde wet den minister van landbouw vérstrekkende be voegdheden geven tot regeling van den in voer en den verkoop van landbouwproduc n. De bestaande wetgeving inzake het aan de markt brengen van landbouwproducten zal worden gewijzigd. Volgens de „Daily Herald" zal de produc tie en de verkoop van spek en van de ove rige varkens- en zuivelindustrie onder con trole komen te staan van op te richten met dictatoriale volmachten te bekleeden Staats- bureaux. Ook de invoer van vleesch zal op nieuw worden geregeld. De Engelsche regeering hoopt den land bouw in Engeland met behulp van deze nieuwe wettelijke maatregel binnen drie jaar tot nieuwen bloei te brengen. Voornaamste Nieuws* (blz 1) Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de Begrooting van Defensie. De Engelsche regeering gaat drastische maatregelen nemen om de land- en tuinbouw in het eigen land te steunen. (blz. 2) Na de nationalistische overwinning in Duitschland worden overal hakenkruisvlag- gen geheschen op openbare gebouwen. Goe- ring raadt verzet daartegen af. Bestuurs omzettingen ook in Bremen, Lubeck en Hes sen. Wat zal in Beieren gebeuren? EIEREN EN HARDE KAAS DUITSCHE INVOERRECHTEN VERHOOGD In de Reichs Anzeiger van gister is •erordening verschenen van den rijksminis- er van financiën en van den rijksminister voor de voedselvoorziening en landbouw, waarbij de invoerrechten op eieren van 30 tot 70 mark per dubbele centenaar worden erhoogd. Tegelijkertijd wondt de rijksminister van financiën gemachtigd, den invoer van 30.000 dozijn harde kazen tegen een invoer recht van zestig mark, ook na de algemecne verhooging van het invoerrecht op kaas toe te laten. Hiermede wordt de reeds vóór de verkie zingen aangekondigde bescherming voor de Duitsche eieren en kaasproducenten in het leven geroepen. De speciale machtiging aan den rijksminister van financiën ten opzich te van den invoer van kaas, moet de moge lijkheid scheppen rekening te houden met de belangen van den buitenlandschen han- gfil. De directie van den landbouw deelt dat blijkens telefonisch bericht van rijkslandbouw-consulent te Berlijn het auto nome invoerrecht op eieren met ingang van 11 dezer is gebracht op 70 Mark per 100 kilogram. Dat op harde kaas is ver hoogd tot 30 Mark per 100 kilogram- even eens met ingang van a.s. Zaterdag. mr J H van Maarseveen. Tilburg Bij de Zondag gehouden stemming, waar aan 32055 kiezers deelnamen, is de offici- eele lijst der R.K. Staatspartij in den Rijks- kieskring Tilburg aldus samengesteld: 1 n J Kuiper; 2 mr L G Kortenhorst; 3 dr Moller; 4 J Vos (allen aftredend); 5 J J Aken (Zevenbergen); 6 P Moors (N. Vos meer); 7 mr T J Verschuur ('s Hage); 8 J Sassen (Geertruidenberg); 9 ir A J L Juten (Bergen op Zoom); 10 J A de Zwart (Nij megen). Er zijn 4 zetels. Den Bosch In den Rijkskieskring Den Bosch zijn de vijf beschikbare zetels toegevallen aan de heeren: 1 mr dr L N Deckers; 2 A N Fles- kens; 3 mr F Teulings; J v d Putt (Eind hoven) en M J van Poll. De heeren Schaepman en Lockefeer kee- ren dus niet in de Kamer terug. Hier wer den 60471 stemmen uitgebracht. Voorloop!ge fascistische lijst De voorloopt ge fascistische candidaten- lijst is als volgt samengesteld: 1 J A Baars Den Haag; 2 J G v Heyst- Den Haag, oud resident van Madoera; 3 Th Riel, Den Haag; 4 D v. Dam, Nieuwerbrug; 5 S Veld- meyer, Nijmegen; 6 L v Zandwijk, Herwij. nen; 7 dr A A Jurgens. Berg en Dal; 8 J L Lekkerkerk, Zuidland; 9 mr W baron van Heeckeren van Keil, Ruurlo; 10 J Brugman Amsterdam. De mogelijkheid bestaat nog, dat deze oorloopige lijst zal worden gewijzigd in dier voege, dat de namen van prof. C. Ger- "■♦".on en van mr W M Westerman er op en komen. Voorts wordt het samengaan met enkele andere fascistisch georiënteerde groepen waarschijnlijk geacht DE LEGER-ORGANISATIE BLIJFT INTACT In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inz. de begrooting van Defensie be strijdt de mini6ter het denkbeeld van nationale ontwapening, en spreekt hij als zijn m.ening uit, dat een z.g. veiligheidswacht een weinig geslaagde poging is om de onveiligheid te be mantelen, waarin de afschaffing van de wesr- macht ons zou brengen. Het overleg ter zake in de Tweede Kamer heeft den minister aanleiding gegeven tot her- nieuwe ampele overweging van de aanvanke lijk voorgenomen reorganisatie der infanterie en der artillerie Door de verschillende bezuini gingen is de oorlogsorganisatie van het leger tot dusver niet aangetast, zij hadden uitslui tend de strekking, het verkrijgen van een meer I ..„vi.i,umcu, u tv oeconomisch vredesbediif. I J van Koeverden; 5 J A de Zwart; 6 mr W De levendige belan<yitelling voor- de defen- j van Basten Batenburg; 7 C A A Cruysen; plaats gehad. DE KAMERVERKIEZINGEN R-K. LUSTEN ArnhemNijmegen t,,1?® voorloopige volgorde van do lijst der Katholieke Staatspartij in den kring Ara nem—Nijmegen is na de Zondag in 137 kiesvereenigingen gehouden stemming als völgt samengesteld: 1 mr J A H van Schalk r./V' h y baron van Voorst tot Voorst (attr); 3 J J W van IJsselmuiden; 4 G W ALGEM. DEMOCRATISCHE UNIE De Algemeen Democratische Unie (ADU) stelt candndaat voor de verkiezing van le den voor de Tweede Kamer: KIrSchultz van Haegen te Aerden- hout- Dr R de Waard te Groningen, J. A vanSijn Rotterdam, A. van Gent, Waalwijk ?r0 \?T\?rTa,Ch!en- R Wat'es- Groningen owl,-. de Kru>'ff- Haarlem, G. H H Wychgel, Arnhem, Mevr. P H A. Smit— Schiitkink Kool, Amsterdam: K. Breebaart, Kolhorn, W. F H. Busch, Soest, Mevr H. van GenusGodfried, Sappemeer, N. Kraak Meemann, Amsterdam Chr F. Hossen. Mid- delharnis, T. Woudstra. Groningen- mej. E Tonkes Groningen. Mevr J G. H. Venema y^haf,cAlSen- r,A" We|sman Diemen en Mevr. A. Schwier-RU(ters, Amsterdam. Lijstaanvoerders zullen zijn in de kies krmgen Groningen .Leeuwarden en Assen: Dr R. de Waard: Den Helder- K. Breebaart- in Maastricht, Tilbure en 's-Hertogenbosch: j - Gcnt: «n Haarlem, Amsterdam, Lei den, Den Haag, Rotterdam, Dordrecht. Nii- mrgen. ^^hem Middelburg, Utrecht en Z^' 'o. »_.c l H Scriultz van Piastiras grijpt de macht in Griekenland. Samenzwering te Moskou. Mac Donald en Simon naar Genève om de Ontwapeningsconferentie te redden. Voor af bespreking met Daladier te Parijs. Zal Amerika Sovjet-Rusland erkennen? De Ver. Staten hebben tot en met Donder dag a.s. den gouden standaard verlaten. Roosevelt heeft een embargo op den goud export afgekondigd. Het s nog niet bekend of de gouden standaard definitief zal worden prijsgegeven. Verwacht wordt, dat het mo ratorium na Donderdag a.s. opnieuw zal worden verlengd. Het R. K. Werkliedenverbond heeft een buitengewone vergadering gehouden ter be spreking van de beteekenis der handelspoli tiek voor de R.K. arbeiders. (bis. S) Op de binnenplaats van de Amsterdamsche Universiteit zijn de beeltenissen van Bar- laens en Vossius onthuld. Mr. L. J. A. Trip, president van de Neder landsche Bank< heeft verklaard, dat Neder land onder geen voorwaarde den gouden standaard zal prijsgeven. (blz. 6) Een logisch en economisch gezonde actie. Het oordeel van Mr Trip over de propa ganda voor Nederlandsch Fabrikaat. Het verkiezingscongres der S.D.A.P. (blz 9) Onze Roode Marine. Het ontslag der bur gerbestuurders. Brief uit Tropisch Nederland. De tentoon stelling van de schilderijen van H. M. de Koningin. ONS FEUILLETON Het feuilleton, dat we in ons blad van gisteren beëindigden, was kort maar boeiend. Veel te kort, vonden sommi gen, die zich al maar afvroegen: hoe zal dat met die twee onverschrokken Hollanders afloopen? en die het „slot" veel te gewoon vonden. Vóór we beginnen met de publicatie van een groot verhaal, geven we eerst nog éen paar kleinere. Vandaag vinden onze lezers 't begin van een schets van de hand van H. A. v. d. Mast, die ongetwijfeld voor velen een oude bekende is, die men wel weer eens graag ontmoeten zal. HR MS HEEMSKERCK Hr. Ms. pantserschip Heemskerck, onder bevel van den kap .ter zee C ter Poorten, is gisteren uit Funchal vertrokken met bo- stemming Nieuwediep. UIT DE ANTI-REV. PARTIJ DR. COLIJN NAAR DE KRIMPENERWAARD Gisteren deelden we mee, dat op één avond twee vergaderingen, en wel één te Krimpen a. d. IJsse] en één te Schoonhoven zouden worden belegd, waar om beurten zullen optreden Dr. H. Colijn en Dl H. Vis- scher. Dit bericht behoeft in zooverre ver betering, dat de bijeenkomst niet te Krim pen a. d. I.Tssel. doch te Krimpen a.d. Lek wordt gehouden, en wel in de Dijkloods. Dr. COLIJN TE FLUNDERT. De spreekbeurt van Dr. Colijn in do Geref. Kerk te Klundert. die in Febr. moest plaats hebben en later weer uitgesteld werd is later vastgesteld op 24 Maart a.s. KIESKRING 's GRAVENHAGE 1 Dr H Colijn: 2 Mr J A de Wilde; 3 L F Duymaer van Twist; 4 J J C van Dijk; 5 J Schouten; 6 C Smeenk; 7 H Amelink; 8 Dr H Visscher; 9 A Zijlstra; 10 C van den Heu vel; 11 Mr. C S Dobben de Bruyn; 12 Mr J Terpstra; 13 Ds C van der Zaal; 14 P Wie- linga; 15 Dr A A L Rutgers; 16 Mr T A van Dijken; 17 J L Verbeek Wolthuys; 18 F V Valstar; 19 H Smitskamp; 20 A Masten broek. KIESKRING DRENTE De anti-rev. candidatenlijst voor de kies kring Drente is als volgt vastgesteld: 1. Dr. H. Colijn, 2. L. F. Duymaer vafl Twist, 3. C v d Heuvel, 4. J Schouten, A. de Wilde, 6. C Smeenk, 7. Prof H. Visscher, 8. H. Amelink, 9 J. J. C. v Dijk, A Zijlstra, 11. Mr J Terpstra, 12. C S van Dobben de Bruyn, 13. Ds C v d Zaal, 14. P. Wielenga, 15. Dr. A. A. E. Rutgers, 16. Mr. T. v. Dijken, 17. Mr. J. Bouma, 18. G. J. Wilms, 19. J. Tjalma, 20. J. Middelveld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1