Pm MAANDAG '6 MAART 1932 TWEEDE BLAD PAG." 5 AANSLUITING OP GRONDSLAG DER CONFESSIE Lezing van Prof. Visscher voor de Bond van Herv. Geref. Mannenvereen. PROP. VISSCHER TOT VOORZITTER GEKOZEN Zaterdag heeft de Bond van Ned. Herv. Mannenvereen. op Geref. grondslag te Utrecht een vergadering gehouden. De heer M. Noteboom, van Gouderak, opende de goed bezochte vergadering en herinnerde er aan hoe, evenals in Daniëls tijd, beginselvastheid noodig is. Daartoe is noodig geheiligde beginselkennis. De slap heid in onzen tijd is vaak te wijten aan gebrek aan grondige kennis. Verblijdend is dat wij nu een Bond van Herv. Geref. Man- nenvereenigingen hebben, die aaneensluiting zoekt op den grondslag der confessie. Prof. Visscher kreeg hierna 't woord om te spreken over: Wij beleven aldus Spr., een ontroerend Brnstigen tijd, die nauwelijks in de historie geëvenaard wordt .Dit geldt voor onze jeug digen van jaren, maar ook voor onze man nen. Daarom hebben wij nu vooral noodig elkander te steunen, door met elkander te gtreven naar meerdere en diepere kennis van de beginselen. Dat is daarom zoo noodig, om dat er in onze maatschap pij zoo groote verwarring heerscht Er zijn voor deze ver warring algemeene oorza ken in ons maatschappe lijk leven aan te wijzen, die ge-boren zijn uit de geestelijke ontwikkeling der laatste eeuw. In de eerste plaats is onze tijd geest door en door mate rialistisch. De massa wordt h. vixci.r ni<* mear d°°,r eeuwige dingen geboeid. Daarbij komt nu in de tweede plaats, dat <feze ma terialistische drijfkracht den mensch toch niet gelukkig heeft gemaakt Er is geble ven een levensholheid, die duizenden onbe vredigd laat De teleurstelling in de cultuur weelde baart een revolutiegeest, dia de vol keren doorwoelt De vulkaan kan elkoogen- blik tot uitbarsting komen. Rusland is de dreigende wolk uit het Oosten. Wat in Duitschland geschiedt, mag ons met vrees vervullen. Zoo zijn er velerlei teekenen des tijds, die 'ons tot nadenken mogen brengen over den ernst van het leven. Wij voelen behoefte aan aansluiting, aan onderlinge trouw, en het vormen van een phalanx van mannen, die weten, wat zij willen en willen, wat zij waarlijk weten. Ook voor ons kerkelijk leven Is zulks van (groot belang. Er is groot gevaar, dat ons kerkelijk leven oidt verzwolgen döur de kolken der revolutionaire stroomingen van dezen tijd. Er heerschen in de Ned. Herv. Kerk drie stroomingen. Ten eerste Moder nisme. Dat is in zijn wezen een filosofie met wat mysticisme gemengd, goed voor dames en heeren uit de fijnere kringen, maar het staat geheel buiten de massa. Deze heeft er niets aan. Zij laat haar onberoerd, spreekt niet tot het gemoed, heeft rouwens niets te brengen, dat de mensch van nature ook niet heeft Daarnaast is er de ethische beweging als vervloeiende staalkaart vol kleuren. Zij werd geboren uit het conflict van Gods kerk met den tijdgeest in de vorige eeuw en zij was de proeve eener verzoening tus- schen wat wezenlijk onverzoenlijk is. Het Woord Gods zonk weg als de grond slag der Kerk. Het gevoel werd de maat staf en het nam alzoo de heerschappij van het woord des Heeren over. Alle groote heilsfeiten werden gebaseerd op gevoel; ook hier dus in wezen een modernisme, doch gehuld in de vormen van de ortho doxie. Een „ik", dat heerscht over 't woord en een Gemeente, die de maatstaf bieden moet met haar geloof, hoewel zij een geheel opgrijpbare grootheid is. Onder den invloed van de ethische be schouwingen is de Kerk verworden, gleed ze af van de basis der reformatie, werd 't Kruis geplaatst in de nevelen eener valsche mystiek. Te midden en tegenover dit alles leven wij Gereformeerden, staan wij tot heden nog met een kleine groep, opgekomen na 1886, tot nieuw leven gebracht op een soms wondere wijze. Wij Gereformeerden zijn er nog, eigenlijk moet ik zeggen: zijn er weer. Men heeft ons dood verklaard wel eer, maar we zijn opgeleefd. Wij staan nog met het profetisch Woord, dat zeer vast is, met de onverminkte confessie der vaderen, die ong de gereformeerde lijnen aangeeft op elk gebied. Maar de wereld, waarin wij leven, is ver ward. Ook op ons Gereformeerden werkt de geest des tijds. Velen zwerven weg, naar Rome, naar de sociaal-democratie, naar het communisme zelfs. De gevaren, die ons om ringen, zijn vele. Echter moeten wij bij de aaneensluiting kieskeurig zijn uit beginsel oogpunt. De Reformatie heeft ons bevrijd van menschelijk gezag, ons aan Gods gezatr onderworpen. En dat gezag spreekt tot ons door het Woord. Daarom schiep de Refor matie een nieuw kerkelijk leven. En als er nu samenbinding zal zijn, dan kan zuks alleen, omdat er eenheid in de be ginselen onder ons is. Onder leiding van onze predikanten moeten onze mannen samengaan, samenstreven naar verdieping der kennis, naax verlichting over ons levens pad. We moeten samenkomen om te leeren ken nen de stroomingen dezes tijds in het licht van Gods Woord. Wij moeten een kern vor men, waaruit ouderlingen en diakenen op komen, kerkvoogden en leiders op het ge bied van maatschappij, Kerk en Staat Wij Gereformeerden, zullen de plaats moeten in nemen onder de zon en in de zon des levens, opdat Gods Woord zijn invloed ver krijgen zal Wij hebben te weinig goed-onderlegde krachten, te weinig menschen op elk ge- D^e Bond zal de groote bron kunnen worden, waaruit in de toekomst Gods Kerk de leidende krachten zal kunnen verkrij gen, die zij noodig heeft Een geanimeerde discussie volgde. Bij acclamatie werd Prof. Visscher als voorzitter gekozen. Deze liet zich de benoe ming welgevallen. Vervolgens werd een voorloopig bestuur gekozen uit de heeren Ds K 1 ij s e n e r, Ds R ij n s b u r ge r, M. N o t eb o o m en J. H. an Erven. BINNENLAND. 0FF1CIEELE BERICHTEN AUDIËNTIE De gewone audlöntte zal plaats hebb HOOGHEEMRAADSCHAP laad, D. Evers te Baambrugge, aadaohap Amatel- VRAGEN VAN KAMERLEDEN De heer Drop heeft aan den Minister van Waterstaat gevraagd, of hem bekend is, dat de Koninklijke Luchtvaart-Maatschappij personeel in dienst heeft te Schiphol op weekloonen van f 6 en f 20 ongeveer en op maandsalarissen van f 62.25 en f 85.75, als mede op jaarsalarissen van f 1680 en f 2100 en te Rotterdam op weekloonen van f 5, f 12.50 en f 17.50, alsmede van f 27.25 tot ten hoogste f 152 per maand, ook voor functies met belangrijke verantwoordelijkheid, ter wijl de dienstroosters voor een deel van het personeel 70 en meer dienst- en werkuren aangeven. Hij vraagt of ook de Minister niet van meening is, dat het aanbeveling verdient, voortaan bij de toekenning van subsidies aan de K.L.M. de voorwaarde te stellen, dat Je loonen en arbeidsvoorwaarden, zooveel mogelijk in overleg tusschen de directie en moeten worden vast NIET-GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN TERUGGAAF VAN BELASTING De K.N.A.C. schrijft ons: Met bijzondere voldoening zal ln de krin gen van de automobilisten kennis zijn go nomen van de indiening van het wetsont werp tot wijziging en aanvulling van de wet op de personeele belasting 1896. Door deze wijziging toch zal het mogelijk zijn om voor dit jaar teruggaaf te erlangen van de belasting, welke men betaald heeft voor 't houden van een automobiel, waarvan men wegens de tijdsomstandigheden geen ge bruik heeft kunnen maken. De ontheffingsbepaiing zal reeds voor het loopende jaar kunnen worden Ten aanzien van de controle heeft de mi nister het plan voorschriften vast te stel len, waarnaar de belanghebbende, die voor ontheffing in aanmerking wil komen, zich zal hebben te gedragen. Vermoedelijk zul len de daaruit voortspruitende verplichtin gen hierop neerkomen, dat de belasting- plichtingen in den aanvang van het belas tingjaar moeten kennis geven van hun voornemen om ontheffing te vragen en dan het motorrijtuig gedeeltelijk zullen moeten deinonteeren (bv. de wielen of banden af nemen) en het niet zonder voorkennis van de ambtenaren naar een andere bergplaats mogen overbrengen. Bij een onderzoeken zal het rijtuig tevens in de aangewezen berg plaats en gedeeltelijk gedemonteerd aanwe zig moeten worden bevonden. DE ERFENIS DER VADEREN in den vorm van mooie witte tanden kan men door regel matig poetsen met de bekende Chlorodont- tandpasta tot op hoogen leeftijd behouden. Een proef overtuigt Per tube 35 cent EXTRA JAARBEURSTREIN OP 16 MAART A.S. De Nederlandsche Spoorwegen hebben ten behoeve van de jaarbeursbezoekers een ex tra-trein ingelegd. De trein zal Donderdag 16 Maart loopen. Het vertrekpunt is Gro ningen en alleen op de stations Assen, Hoo geveen, Meppel, Zwolle zal worden gestopt Aansluiting voor hen, die uit Leeuwarden, Heerenveen en Steenwijk komen, zal kun nen geschieden op het station Zwolle. STATION-BEPLANTINGEN De Nederl. Vereen, voor tuin- en land- sehnjjskunst, Bond van Nederl. tuinarchi tecten (B-N-T.), hebben in een brief aan de Nederl. Spoorwegen de wenschelijkheid be toogd, dat de beplantingen op de stations aan hooge eischen zullen voldoen en zich zullen aansluiten aan het omringende land schap, en zich bereid verklaren te dien aanzien aanwijzingen van algemeenen aard te verstrekken. De Spoorwegen hebben dit bij het p neel bekend gemaakt en medegedeeld, dat stationschefs, die zich voor den aanleg van beplantingen beijveren, zich, indien zij inee- nen, dat deskundige voorlichting in dezen aanbeveling verdient, rechtstreeks kunnen wenden tot het secretariaat van de ver- eeniging. ..RIJDT VEILIG I" KOSTELOOZE A.N.W.B.-UITGAVE De Minister van Justitie heeft onlangs aangedrongen op beter toezicht op verkeers overtredingen door het rijverkeer. De A.N W B.-Toeristenbond voor Nederland heeft in verhand hiermede een overzichtelijke bro chure „Rijdt veilig!" uitgegeven en aan de gemeentebesturen kosteloos aangeboden Vele kleine verkeersvergrijpen worden uit onwetendheid begaan en in die gevallen een waarschuwing (en een boekje „Rijdt veilig!") meestal veel nuttiger dan een on middellijk bekeuren. Met de uitgave van dit werkje heeft de A.N.W.B. ongetwijfeld weer nuttig werk verricht en de weggebruikers aan zich ver plicht SOC.-DEM. BURGEMEESTERS EN DE PROPAGANDA OP STRAAT In de Zaandamsche raad was een lid ver bolgen op burgemeester K. ter Laan, omdat de politie een straatdemonstratie van de O.S.P. had verboden en uiteengejaagd. Wat antwoordde daarop de roode burge meester? In eerste instantie dit: Aan den heer Poppe zegt spr., dat als er gedemonstreerd wordt, men vergunning noo dig heeft. Het is iets anders dan reclame maken. Er is maar één baas op straat en op dien Zaterdag had de politie eerder moeten ingrijpen en direct het verlofbriefje moeten vragen of anders de demonstratie moeten be letten. Of te hard is opgetreden kan spr. niet beoordeelen, doch hij zal order geven, dat wel direct opgetreden zal worden. En op een volgenden avond tijdens de be handeling der gemeente-begrooting komt deze sociaal-democraat nog eens op het ge val terug en lezen wij: Het geval der O.S.P. op 7 Jan. verdedigt spr. nog eens in het licht van politiebeleid en merkt nog op, dat de rechter in dit punt de betrokken personen heeft veroordeeld. Politieke demonstraties moeten echter steeds worden aangevraagd, zoo niet dan moet de politie ingrijpen. En in het alge meen moet de politie ingrijpen, indien het verkeer bij dergelijke demonstraties in ge vaar wordt gebracht. Het feit van 7 Jan. 1.1. was een schandaal, maar niet van de kant der politie, aldus spr. We zouden zoo zeggen, voegt de Maas bode hieraan toe, dat de redactie van „het Volk" hieruit wel eenige leering kan trek- POLITIEKE NAIJVER VERBOND VOOR NATIONAAL HERSTEL EN LIBERALE STAATSPARTIJ „DE VRIJHEIDSBOND" In een geschrift vestigt het hoofdbestuur van den Vrijheidsbond de aandacht op de overeenkomst van het program van dien Bond en het program van het Verbond voor Nationaal Herstel. Mede in verband met uitlatingen van ge lijke strekking van Mr. Wendelaar in 'n ver gadering te 's-Gravenhage gehouden, vestigt het Verbond voor Nationaal Herstel er na drukkelijk de aandacht op, dat zijn program reeds den lOen Febr. werd gepubliceerd. Den 22en verscheen er een toelichting op en dien zelfden dag publiceerde het hoofd bestuur van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" een oproep aan de kiezers, ROFFELRIJMEN. Carnavalsnacht Een lezer uit de mflnstreek «endt me een knipsel van een kolom uit schakeling van vechtpartöen, moord en brand, van één Carnavals (Zon* Vasten schijnt maar zwaar te vallen Als er eerst niet is gelost Wat aan lagere genotzucht Door de booze harten rost. Uit ons geestlijk donker zuiden Met een lichtstad als Maastricht, Zendt een lezer mij een tragisch Zondagsch camavalsbericht: Een kolom van drankellende Die de feestvreugdheeft gestoord Eéne trits van vechtpartijen, Met een laffe, wreede moord En een tweetal brandgevallen Midden in. de Zondagspret: Rookend ging de kermisvierder, Dronken voor het laatst, naar bed 't Was een zeer naargeestig schouwspel Om daar zwijgend en ontdaan 't Uitgehoste f eestgezelschap Bleek en bevend te zien staan ln de straat, waar kort tevoren 't Feestrumoer gedaverd had, En de dood thans offers eischte Schrijft het plaatselijke blad. Ja, dat kan ik me begrijpen! Maar één ding begrijp ik niet: Dat de Roomsche Kerk de gruwel Van het carnaval niet ziet. Wordt de smet van zooveel zonde Voor een fractie weggedaan Door in vastentijd een simpel Stukje vleesch te laten staan? Is de zonde weg te wisschen Van de zedelooze pret Door de ernstigste onthouding En het vaak herhaald gebed? Wat een armoe, als de kerk zich Aanpast aan de streek, de tijd! Wat een rijkdom, uit het diensthuis Van de schijn te zijn geleid! (Nadruk verboden,X LEO LENS waarin voor het eerst de woorden „nationaal herstel" werden gebruikt. Hierop werd door Mr. Dr. Gybland Ooster hof f in de, te 's-Gravenhage op 24 Februari gehouden vergadering, reeds de aandacht gevestigd. Den 23en Februari zelde Mr. Wendelaaf te Dordrecht, dat hij zich met het program ma van het Verbond voor Nationaal Herstel kon vereenigen. Met geen woord werd toen van een overeenkomst gerept 7-jPNp v ll ais cr 'lïf V A Franklin Roosevelt en Herbert Hoover, 'de nieuwe en de afgetreden President van de Vereenig de Staten van Amerika. Rechts: het Capitool te Washington, waar de plechtige ambtsoverdracht plaats had. Het kabinet-Hitier, welks positie door de verkiezingen van gisteren zeer is versterkt. Zittend v. 1. n. r. Goering, Hitler, Von Papen. Bereden S.A.-troepen tijdens een propaganda-tocht door, Berlijn. Rijkskanselier Adolf Hitler tijdens een groote politieke rede voor de gisteren gehouden ver kiezingeni Met de auto uit om stemmen voor. twart-wit-rood te werven. Het verbrande deel van het Rijksdag gebouw is voor het publiek ter bezichtiging gestéld. Het aanbrengen van den eersten nieuwen ijzeren pijler in het groote viaduct bji het Beursstation te Rotterdam*

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5