WOENSDAG 1 MAART 1933 TWEEDE BLAD PAG. 6 De begrooting in den Leidschen Gemeenteraad VOORTZETTING DER REPLIEKEN WEER EENS NAAR RUSLAND De heer de Reede wil geen herclassificatie Volgende week gaat de Raad weer door De heer Kooistra (s.d.) zet de replie ken voort en verdedigt nogmaals zijn voor stellen betreffende de volkshuisvesting en een algemeene huurverlaging. De communist weer aan 't woord. De heer Knuttel (comm.) zegt dp.t dc brandstichting te Berlijn totaal in strijd is met de practijk van zijn partij (gelach). Do dader is zelf de partij uitgezet wegens ondisciplinaire handelingen. Spr. verdedigt dan weer het ter lezing leggen van de „Tribune" in de leeszaal Reuvcns zijn voorstellen inzake den woning bouw enz. Z.i. kunnen de huren best naar beneden, dat heeft het resultaat van de huurstakingen in Amsterdam bewezen. De heer Scheller: Met medewerking van mijn p.g. de Miranda. De heer Knuttel: U vergist zich, de meesten zjjn gewonnen ook zonder de Mi randa. Spr. maakt zich geen illusie over de aanneming van zijn voorstellen, doch wij moeten de arbeiders voortdurend wijzen op enkele punten waarop de strijd zich kan concentrecren. Financicele bezwaren gelden voor spr. niet, daar moet het kapitalisme zelf maar voor zorgen en niet de arbeiders. Spreker voorziet een ernstige verslechte ring van de rijkssteunregeling na de verkie zingen. Inzake zijn voorstel om vrije baden aan de werkloozen toe te staan is spr. ge negen om prae-advïes af te wachten Spr. verwerpt het denkbeeld van een re organisatie der Stedelijke Werkinrichting, hij handhaaft zijn voorstel tot opheffing. Na een schermutseling met den heer Bos man over het nut van loonsverlaging, (zü. niets anders dan een poging om de lasten van de crisis op de arbeiders af te wentelen), kruist spr. den degen met de S D. A. P. Mevr. Braggaar heeft spr. be streden met het afvangen van vliegen en heeft hem gevraagd, waarom hij niet over M H. heeft gesproken. Spr. kan niet over alles praten, en kiest uit de onderwerpen slechts die welke z. i. de arbeiders den weg kunnen wijzen naar betere toestanden. Mevr Braggaar doet goed werk door aller lei feiten in het licht te stellen, doch haar conclusie is totaal foutief. M H is en blijft een instituut dat de arbeiders net even bo ven deji hongerdood houdt. Mevr. Brag gaar houdt illusies staande, welke niet ver wezenlijkt worden. De heer Vallentgoed: U weet zich er aardig uit te redden. De heer Kooistra: Wat doen deze voor stellen anders? De heer Knuttel noemt den heer v. Eek een van de steunpilaren van 't kapitalisme Spr. ontkent, dat de taktiek der commu nisten is het zaaien van wantrouwen, inte gendeel de taktiek der communisten is juist het wekken van het vertrouwen der arbei ders in hun eigen kracht De heer Van Eek: Hebben jullie ver trouwen in elkaar? De heer Knuttel verzekert miet klem dat de comm. partij de meest honogene partij is die er bestaat De heer Huurman: Jullie hebt toch zeker altijd ruzie. De Knuttel: Ja, wij moesten aanvan kelijk onze partij consolideeren, maar nu zit onze partij goed in elkaar. In loeiden zul len we deze week een nieuw gebouw openen Stemmen: Waar? De heer Knuttel: In de Diefsteeg. De heer Huurman: Dat is dichit bij het politiebureau. ï)e heer Knuttel: De heer van Eek meent dat Rusland geen voorbeeld voor Nederland is. Wij zullen dat bij de verkie zingen wel eens zien. Spr. is voorstander van vnje meeningsuiting en in Rusland is ook vrije meeningsuiting. (Men staat ver stomd). .«ii De heer van Eek: Zou men in Rusland een sociaal-democratisch dagblad kunnen oprichten? De heer Knuttel: Neen, natuurlijk niet! (Geroep: Aha!) Er zijn op 'toogenblik nog belemmeringen, zoolang de dictatuur van het proletariaat nog noodig is, maar deze vrijheidsbelemmeringen zullen metter tijd verdwijnen. Spr. verwijt de s.d.a.p. on der een regen van interrupties, dat zij sleobts achter de arbeiders aanloopt en een slappen strijd voert bij de stakingen, waar van zij er verschillende kaoot heeft ge maakt Wie tegen loonsverlaging is, mag deze nimmer aanvaarden, ook niet in de uiterste noodzakelijkheid. Spr. ziet alleen heil in een massale algemeene staking, waartegenover de bourgeoisie ongetwijfeld geweld zal gebruiken, waarna de arbeiders zich met geweld van de macht moeten mees ter maken. Wij moeten niet afwachten tot dat bet socialisme vanzelf komt. Uit deze crisis komt het kapitalisme nooit meer uit; hoe langer men wacht, des te langer wor den de arbeiders uitgemergeld. Financieels beschouwingen. De heer d c Reede begint met den heei Rosier te herdenken, die vandaag na een dienstperiode van 53 jaar den dienst der gemeente gaat verlaten. Goede wijn behoeft geen krans, maar toch brengt hij den heer Rosier openlijk dank voor zijn vele verdien sten ook voor de raadsleden. (Applaus). Spr. geeft vervolgens den wethouder van financiën in overweging zijn aandacht meer te schenken aan een zuiverder verantwoor ding van den kapitaaldienst Hij verdedigt daarna zijn voorstel inzake subsidie aan de wijkverplegingen. Men moet niet teveel leunen op de overheidskas, doch ook de overheidskas moet niet te veel leunen op het particulier initiatief. Het denkbeeld-Ver- wey om f 1000 te geven aan 't Leidsch Har monie- en Fanfarecorps acht spr. niet de goede weg. Hij geeft den heer Verwey in overweging zijn voorstel te wijzigen in een voorstel tot subsidie aan kunstuitvoeringen in 't algemeen. Inzake de L. D. Mij meent spr. dat kwestie waar het om gaat, slechts is meer zeggenschap van den Raad. De heer Verwey wil leenen om productieve werken, doch heeft vergeten aan te toonen, dat leenen mogelijk is, zonder de begrooting uit het evenwicht te brengen, en wat verstaat de heer Verwey onder productief. De beslis sing omtrent de herclassificatie moet wor den aangehouden tot 1 April. Doch spr. ge voelt niets voor die herclassificatie en hand haaft zijn voorstel. Hij aanvaardt dan ook niet de post. welke B. en W. thans op de begrooting willen brengen, nml. om f48000 vast Ie 51dien, ie halen uit de Gemeente fondsbelasting. Spr. wil zich niet aan dit cijfer vastleggen. Daarna behandelt spr. de afschrijvingskwestie aan de Lichtfabrieken. Idealer ware het de begrooting te sluiten door bezuiniging, doch dat gaat nu eenmaal niet. Z.i. is de afschrijvingskwestie een der belangrijkste beslissingen welke de raad zal moeten nemen. Het is zuiver een papieren kwestie. De gemeente wil beschikken over het geld van de Lichtfabrieken en het gaat nu maar om het systeem. Doet men het zoo als B. en W. willen, dan wordt het onmo gelijk om een zoo groot bedrijf als de Licht fabrieken te overzien. Bij „Endegeest" heb ben wij precies het omgekeerde gedaan, nl. de balans zuiver stellen. Nu moeten we bij de Lichtfabrieken de balans niet verdoeze len. De kostprijs gaat niet naar beneden door een papieren maatregel. Wil de wet houder geld aan de Lichtfabrieken onttrek ken, go?d, maar laai hii den 2 Ion afnemen van het reserve-fonds. Dan weten we ten minste waf er gebeurt. Geen spreektijdbeperking. De heer Groeneveld (s.d.) acht de tijd nog niet gekomen om mee te werken aan spreektijd-beperking. In vergelijking met andere plaatsen wordt hier nog zeer weinig lijd besteed aan de begrooting. Het aantal van 80 voorstellen is ook niet'zoo buitengewoon. B. en W. leggen den raad wel een paar duizend voorstellen voor. Een begrooting vaststellen is wat meer dan een rekensom, het is het vaststellen van Let ge meentebeleid en dan zit men midden in de politiek. Die politiek vindt niet altijd waar deering, ot<i niet van de zijde van den voor zitter. Den heer Vos (v.d.) wijst spr. er op, dat de s.d.ap. de functies verdeelt, hetgeen do heer Vos nu eenmaal niet kan. Waar be taling mogelijk is doet ook de s.d.a.p. daar- aar wel mee. Achtereenvolgens behandelt spr. dan nog eens de door hem aangevoerde kwesties, volkomen blijvend bij hetgeen hij in eerste instantie opmerkte. Spr. gaat ac- cocrd mei prae-advïes op zijn voorstel in zake de brandweer. Dat de s.d.a.p. niet vrij zou zijn in het uitbrengen van haar stem betwist spr. Wetnoudcr Romijn en diens uitlating heeft spr. gegriefd. Z.i. moet er eenheid zijn in een partij, anders komt zij niet tot volle krachi. De heer Wilmer heeft van den heer van Eek klare wijn verlangd, doch zelf heeft hij nooit anders geschonken dan water en melk. In antwoord op diens vraag of de s.d.a p. onder alle omstandig heden de godsdienstbestrijding veroordeelt, zegt spr. dat hij niet gelooft, dat de s.d.a.p, ooit de communistische methoden zal vol gen. Wij hebben nog nooit den godsdienst bestreden. De heer Knuttel: Dan wordt het toch tijd. De heer Groeneveld: 't Is ook uiterst moeilijk om de verschillende godsdiensten te bestrijden, want er zijn er zooveel. In onze partij wordt nooit over godsdienst ge sproken. Weth. Goslinga: De godsdienst wordt er genegeerd. De heer Groeneveld: Ja, in dat op zicht is de s.d.a.p. een godsdienstlooze par tij. Spr. verdedigt daarna nog eens het ge meentebedrijf en keert zich tegen den heer Bosman inzake de loonsverlaging. De heer Knuttel werpt spr. tegen, dat hij geen vrij heden mag eischen, die hij zelf niet verlee- nen wil. De heer Knuttel: Jullie royeeren alle mogelijke leden, die het niet met jullie eens zijn. Democratie! De he»er Groeneveld: Ja, u leidt de aandacht af. Spr. hekelt verder nog meer dere uitlatingen van den communist Daarna wordt de vergadering geschorst tot Maandag 6 Maart STADSNIEUWS LEIDSCH CRISISCOM1TE Het Dag. Bestuur van het Leidsch Crisis- Comité deelt ons mede, dat bij het Comité is ingekomen een gift groot f 300, door het Leidsch Studenten Corps ingezameld ter gelegenheid ven de Dies op 8 Februari j.l. Overeenkomstig de wensch van het Corps is dit bedrag besteed voor het uitreiken van levensmiddelen aan daarvoor in aanmer king komende gezinnen. De acht hier ter stede gevestigde wijk verplegingen hebben daartoe hun zeer ge waardeerde medewerking verleend. De levensmiddelen-pakketten zijn dezer dagen uitgereikt BENOEMING De directie der N.V. v.h. de Vries en Ste vens alhier heeft met ingang van heden be noemd als bedrijfschef van hare afdeeling Centrale verwarming en Electrotechniek de heer H. G. van Veldhoven, werktuigkundig en electro technisch ingenieur. VIOOL-AVOND LAJOS SZIKRA De viool-avond van den violist Lajos Szikra, die Donderdag 23 Februari j.l. uitge steld moest worden tot een anderen datum, kan door omstandigheden in 't geheel niet doorgaan. Men deelt ons mede, dat de geno men toegangsbewijzen ter plaatse waar men ze gekocht ibeeft inwisselbaar zijn. AANBESTEDING In het Bureau van Gemeentewerken is gis teren door B. en W. aanbesteed A: het ma ken van een boord voorziening aan den Zijl singel en het uitvoeren van daarbij behoo- rende werken. Ingekomen waren 13 biljetten: H. Baks en H. Steenkist te Haarlem f15.140.W. F. Marcelis en Co., alhier f 12.999.N.V. W. Visser en Zn. te Wasse naar 12.000,—; Paul, Sliedreciht, 12.190.—; Jac. YVarnaar, alhier f 11.990,II. C. Heems kerk alhier f 11.968,E. Sanders en Co., Gouda f 11.548,—; Th. L. J. Zitman, alhier f 11.000,—J. A. Koning, Voorschoten f 10,800 J. C. Kiebert, Sassenheim f 10.976.J. Lint- sel en J. Bos, 's-Graven(hage, f 10.443; M. Timmer en H. Veld, alhier, f 10.400.Th. de Winter en Van Weeren, alhier f9.690. B: 't aanleggen van straten ten Oosten en ten Zuiden van de Cobetstraat. Ingekomen waren 14 biljetten: H. Baks en H. Steenkist Haarlem f25.400.—; M. Timmers en H. Veld alhier f 20 439,70y Th. de Winter en Van Weeren f23.305,—; P. Korver, alhier f22.000; N.V. W. Visser en Zn, Wassenaar f21.270, W. F. Marcelis en Co, alhier f20.251—; H. C. Heemskerk alhier f21.439.—; E. Sanders en Co., Gouda f20.736,G. A. Koning. Voor schoten, f 19.900; Gebrs. A. en J. A. Schonk, alhier f 18.999; Jac Warnaar, alhier f 19.800; L. P. van de Geer en A. Th Stuifzand^, al hier f17.872,P. Snoeker en Co. alhier, f 16.700,H. Bunschoten. Hillegersberg, f 16.66S,—Gunningen aangehouden. WIE DOET MEE? In de gisteravond gehouden vergadering van het Partijbestuur is uitvoerig de wijze van propaganda voor de komende verkie zingen besproken. In het bijzonder werd erop gewezen, dal we in den dit jaar wel zeer belangrijken strijd moeten kunnen rekenen op aller ine dewerking. En daarom, gij allen, jongeren en ouderen, die bereid zijt op een of andere wijze mede te werken, laat niet op u wach ten. Gij hebt getoond door uw opkomst op den Colijn-avond van harte mee te lev»m Zet nu uw belangstelling om in een da«d en meld aan het Partijbestuur, Hooigrach' 35, dat ge u beschikbaar stelt om mede te helpen aan het vele werk dat ligt to wachten. Niet uitstellen, maar u opgeven, liefst vandaag nogl AFSCHEID VAN DEN HEER F. G. ROSIER De heer F. G. Rosier, referendaris ter ge meente-secretarie, chef van de afd. Alg. Za ken, heeft gisteren afscheid genomen van zijn werkkring. Overeenkomstig zijn uitdruk kelijken wensch bleef alle huldebetoon ach terwege. Alleen bij het afscheid van het college van B. en W. heeft een kleine plech tigheid plaats gehad. De Burgemeester reik te den scheidenden gemeente-ambtenaar n.l. met een van zeer groote waardeering getui gende toespraak de zilveren eere-penning der gemeente uit. Op deze penning, die tot dusverre alleen werd uitgereikt aan don oud-directeur van gemeentewerken Ir. G. L. Driessen is een inscriptie aangebracht, lui dende: F. G. Rosier, getrouw dienaar der gemeente, 1 Jan. 18811 Maart 1933. Het heengaan van den heer Rosier is voor de heele gemeente een groot verlies. Zelden heeft de stad trouwer dienaar gehad. Aan den anderen kant: Aan niemand is de rust meer gegund dan aan hem. Moge hij er nog menig jaar van genieten. HET RESIDENTIE-ORKEST ZESDE ABONNEMENTSCONCERT Het zesde en laatste concert van de serie abonnementsconcerten, die het Residentie- Orkest onder leiding van zijn directeur Dr Peter van Anrooy dezen winter te Leiden heeft gegeven, zal Donderdag 9 Maart a.s. plaats hebben. Solist is de pianist Alexandre Uninsky, eerste prijswinner op het Chopin- concours in 1932 te Warschau gehouden. Hij zal het Pianoconcert in E-moll van Chopin spelen. Het Orkest zal als bijdrage tot de Wagner-herdenking, die alom plaats heeft uitvoeren de Treurmuziek bij Siegfrieds dood uit „Götterdümmerung", Vorspiel und Lie- bestod en de Enleitung 3e Acte (Engelsche hoomsolo: Jaap Stotijn) uit „Tristan und Isolde" en Vorspiel uit „Die Meistersinger von Nürnberg". Het programma bevat voorts een Sinfonia -brevis van Philipp Jarnaoh. (1892 te Noisy geboren), die in eerste uit voering gaat. HUURSTAKINGEN EN WEERSTANDS FONDS Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt wordt morgenavond in het Nutsge- bouw 'n vergadering gehouden van den Ver- huurdersbond voor Leiden en omstr., in wel ke vergadering 't onderwerp „Huurstakingen en Weerstandsfonds" zal behandeld worden. Sprekers zijn de heeren Adolf Bruinsma, Mr. J. Hazenberg en L. Klawer. BRAND IN EEN BLOEMENTENT. Gisteravond is brand ontstaan in de bloe mentent staande op den Apothekersdijk, toebehoorend aan S. P. J. de G. Met een minimax en een slang op de motorspuit is het vuur gedoofd. De schade ain de plan ten en bloemen is vrij groot, maar wordt door verzekering gedekt De oorzaak va;i den brand is waarschijnlijk een achteloos weggeworpen lucifer. BURGERLIJKE STAND OVERLEDENM C UarPe. vr„ 89 J. J van :ek, 81 j J. Bunnlk, 61 J. D Plaujer 91 J- Uit den Omtrek Zooals wij reeds hebben gemeld, bestaat het voornemen om ter gelegenheid van de Willem van Oranje-Herdenking aan de Leid sche Universiteit een orgel aan te bieden. Op de destijds verzonden circulaire is reed9 een flink bedrag bijeen gekomen, maar ook bij de uitvoering van dit sympathiek plan geldt 't: de laatste loodjes wegen 't zwaarst. Het blijkt nuttig er nog eens met nadruk op te wijzen, dat de aanbieding van dit or gel aan de Leidsche Universiteit geschiedt namens alle aan deze Universiteit studee renden, zoodat dan ook met recht verwacht mag worden, dat ook alle studenten met terdaad meedoen cn hun penningske offe ren. Er zijn er nog altijd, die verzuimden hun bijdrage te storten op giro no. 127628 ten name van 't Leidsche Studenten Corps. Het spreekt natuurlijk van zelf, dat een or gel, dat namens alle tegenwoordige en oud Leidsche studenten wordt aangeboden, een instrument moet zijn, dat aan de hoogste eischen van volmaaktheid en grootte vol doet, maar om dit doel te bereiken, moeten de achterblijvers zich haasten door ook van hun belangstelling te doen blijken. Te meer aanleiding bestaat hiertoe omdat niemand minder den de oud-studente prin ses Juliana het goede voorbeeld heeft gege ven door een flink bedrag voor het genoem de doei ter beschikking te stellen. Inmiddels is van den minister van onder wijs de definitieve toestemming ontvangen om het orgel te doen ;|'aatsen in het groot auditorium van het academiegebouw. Moge het nog ontbrekende bedrag spoedig bijeengebracht worden! K. VAN K. RIJNLAND HANDELSREGISTER. Nieuwe inschrijving. M. Kloots, maatkleer- makerij. Leiden, Cobetstraat 47. E.: M. Kloots Leiden. Willy van der Meer, Noordwijk-Binnen, Lindenplein 4. Bloembollenhandol en kuee- kerij. E.: W. S. van der Meer, Noordwijk. Proc.: Mevr. S. C. van der Meervan der Werf, Noordwijk. Wijziging. N.V. Maatschappij" voor Schoen en Lederindustrie Bata (f). Leiden, Haarlem merstraat 67, hoofdz. Amsterdam, Kalver- straat 110/112. Uittr. filiaalh. fil. Leiden: E. Oesterreiciher, Leiden. N. filiaalh. fil. Leiden: Tlh. J. van Hummel, Leiden (B. P.) Opheffing. W. J. Creyghton en Zoon. Lei dein, Hooigracht 46. Grossierszaak in kruide nierswaren en aanverwante artikelen. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vori ge maand (Febr. 1933) ingelegd f581.183.79 en terugbetaald f 418.580,49. 174 nieuwe inleggers zijn ingeschrevenen 173 boekjes werden geheel uitbetaald. Het tegoed der 18397 inleggers, inclusief 1384 deelnemers aan den Afhaaldienst be droeg einde Februari 8.303.849.37. In 4694 posten is in deze maand door den Afhaaldienst f 13.358 ontvangen. INFORMATIE-BUREAU V. V. V. Het Informatie-Bureau van de Vereeni- ging tot bevordering ran het Vreemdelin genverkeer op het Stationsplein is met in gang van heden weer opengesteld, VOETBAL. Gisteren is een wedstrijd gespeeld in de competitie om in Zomerzorgbeker tus schen LP.SV. en de Post, welke wed strijd door de Post met 53 werd gewonnen. Stand hij de rust 2—L ALPHEN AAN DEN RIJN HET STATION DE EERSTE VERBETERINGEN Alhier zijn de nieuwe wachtkamers le en 2de klasse op het station der Nederl. Spoor wegen in gebruik genomen. De nieuwe wachtkamer maakt een prettigen indruk zoowel wat bekleeding als meubilair be treft De onderzijden der wanden zijn met mooie bruine tegels bekleed. Aan den wand hangt een mooi portret van de Koninklijke Familie met op den achtergrond de beelte nis van Willem de Zwijger. Ter gelegenheid van de opening der nieuwe wachtkamer waren de tafels met ruikers bloemen ver sierd, Ook de nieuwe urinoirs zijn in ge bruik genomen. Het geheel is een groote aanwinst voor het station en een goede ver betering! AFSLAG MELK Gister is de prijs van de melk met 1 c. per liter afgeslagen en bedraagt thans 9 c. per liter. GEWETENSGELD Bij den ontvanger der Directe Belastingen alhier werd aan z.g. gewetensgeld ontvan gen een bedrag van 29.68. ALLE BEGIN De heer HL die onder leiding van den heer v. d. H. zich oefende in het besturen van een auto nam bij het inrijden in de Brugge- straat de bocht te ruim met gevolg, dat hij in aanrijding kwam met een tweetal wiel rijders. Op het laatste moment was het de bedoeling van KL deze aanrijding te ont gaan, wat liem echter niet gelukte, maar niettemin draaide hij het stuur in andere richting en schoot tegen de groote etalage ruit van den winkel van den heer Van der Helm, welk hiertegen niet bestand bleek. Persoonlijke ongelukken vonden niet plaats. Wel was er materieele schade. AANRIJDINGEN Gister hadden een viertal aanrijdingen plaats welke alle zonder persoonlijke onge vallen waren De heer Van Dien passeerde met zijn auto op hoek BruggeJuJiana- straat een stilstaande woonwagen welke juist bij het passeeren in beweging werd ge bracht, waarbij beide wagens schade be kwamen. In den Hoorn werd het gespan van landbouwer Van Dijk aangereden. Het paard kreeg verwondingen en de trek hooi was verdwenen. Een melkauto uit Nieuwveen werd in de Raadhuisstraat aan gereden en in de Lindehovenstraat werd paard en kaasbrik van den landbouwer de Vos uit de Schoolstraat aangereden door een luxe auto uit Wageningen. BOSKOOP AANBESTEDING. Uitslag van de aanbesteding van den bouw van winkel, werkplaatsen en 2 bovenwoningen voor den heer J. Kok, alhier, architect de heer J. H. van Osnabrugge, aldaar. Hoogste inschr. voor het bouwwerk J. Gesman, H. Turkenbnrg en H. Oudenes te Alphen a. d. Ryn, met f 24.779; laagste inschr. C. Verweij met f 19.383 en Joh. v. d. Vliet met f 18.252, beiden te Boskoop. Gegund aan C. Verwey. Inschryvers voor het schilderwerk firma P. Goudbode met f 1715 en J. D. Wysman met f 1630, beiden te Boskoop. Gegund aan Wysman. „PATRIMONIUM". Maandagavond heeft de afd. Boskoop de vereeniging „Patrimonium" in de Chr. bewaarschool aan de Nieuwstraat een open bare vergadering gehouden. Als spreker trad op de heer J. Hollander, van Den Haag, over het onderwerp: „Christendom en crisis". DE WERKLOOSHEID. Het aantal werkloozen in deze gemeente bedraagt thans 386. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Voor Zondag 5 Maart zal de Zondagsdienst worden waargenomen door Dr. J. Hamburger. HAZERSWOUDE DE HERVORMDE SCHOOL Dinsdag 7 Maart a.s. des avonds te half acht uur komt Ds. D. A. van den Bosch van Den Haag, op uitnoodiging van den Kerke- raad der Ned. Herv. Kerk, in het kerkge bouw alhier een opwekkende rede houden in heb belang der Herv. Chr. School. DE WERKLOOSHEID Bij het correspondentschap voor Arbeids bemiddeling staan op heden als werkloos in geschreven in onze gemeente 158 personen. AFSCHEID Aan het einde van den Zondagmorgen dienst in de Ned. Herv. Kerk sprak Ds. P. L. Kiehl een hartelijk woord van afscheid tot den heer J. van der Meulen, den orga nist, wegens het verlaten van de gemeente naar Markeloo. Gedurende ongeveer elf jaar heeft de heer van der Meulen met groot mu zikaal lalent het kerkgezang der gemeente begeleid, waarvoor hem een woord van dank zeker toekwam. Nimmer heeft hij zijn dienst behoeven te verzuimen en hij wist door gron dige kennis van het orgel aan dit instru ment de mooiste en diepste tonen te ont lokken. UTVOERING CRESCENDO. Donderdag 2 Mrart zal door de mandoline club ..Crescendo" in het gymnastieklokaal der Chr. school op het dorp een openbare uitvoering worden gegeven, aanvangende des avonds half ach' SCHAAKWEDSTRIJD. De 4de Competitiewedstrijd voor den 7eid- schen Schaakbond tusschen Philidor te Lei den en de Hazenvoudensche Schaakclub had de volgende uitslag: Philidor. H S.C 1. W. F. Snieder—Joh. van Veen 0—1 2. H. J. de Nie—C Brunt 0-1 3. J. E. Stol—A. Cok Vo—Yt 4. G. Pels—G. Ruys y2—]H 5. P. J de ZeeuwD. Hofland 10 6. J. B. van Vliet— M. Matze 1—0 7. A. H. Hooyer—D. van den Bosch afge.hr. 8. J de Boer—J. P. v. d. Bosch Azn. 0—1 9. C. J. Kooreman—J. van Veen 10 10. P. HerfkensJ. van den Toorn 01 4—5 (Philidor had aan de oneven borden Wit) BI'IIGiRK I.IJK BEVALLEN: W E Ptel C W van Lee. Dlemen z.; WE Voskuil- Hoeven z. H E Heüker—Klever z. van ReeuwUk— van Veen z. OVERLEDEN: A van Vliet 72 J man van W E Duindam. M Koetsier 27 J.; D de Bruün 77 Jaar x W Verheul. KATWIJK SCHIETWEDSTRIJD Ter gelegenheid van het koperen huwe lijksfeest van den kampwachter, den ser geant G Schouten zal een schietwedstrijd worden georganiseerd voor de actieve leden van de burgerwacht Deze wedstrijd zal gel.ouden worden Za terdag 4 Maart a.s. des namiddags om 1.30 uur. KATWIJK AAN DEN RIJN ROOVERS J. B. aan den Wassenaarscheweg deed aangifte bij de politie, dat bij hem ont vreemd was een geel lederen werkjas, een zinken petroleumbus met 21 L. petroleum, 3 luiers, een zinken trechter, een tuinhark, eeu hakbijl en een brandhout. Bij P. B. zijn eenige II.L, eierkolen ontvreemd. De politie doet onderzoek HUURPRIJZEN Dat de landerijen toch wel in prijs dalen als gevolg van de crisisomstandigheden be wijst het feit, dat gisteren 9 perceelen tuin en bloembollen land werden verhuurd, be- hoorende bij het pand van voorheen de M. en B. Deze perceelen brachten vorig jaar op ƒ1221.45 in totaal en thans ƒ864. LEZING CHTL J. V. Donderdag 2 Maart a.s. zal des avonds om 7 uur voor de Chr. J. V. in de Neti. Herv. Kerk als spreker optreden. Ds L. D. Poot van Amsterdam met het ondeawerp: „Heden- daagsche Godloochening". KATWIJK AAN ZEE NIEUWE ZAAK GEOPEND Wederom is een der woonhuizen in de Voorstraat, en wel het pand vroeger be woond door den heer Willemse, een der ver tegenwoordigers der oude garde, aan haar vroegere bestemmin onttrokken. Vlak bij zee gelegen, is 't wel te verwonderen, dat niet eerder van dezen buitengewoon mooicn stand gebruik gemaakt werd tot het vesti gen van een zaak of winkel, gelijk nu ge schied is, doordat de heer J. Epskamp hier een kapperszaak vestigde. Bij een bezoek aan de nieuwe zaak bleek ons, dat aan de inrichting en de hygiënisohe verzorging geen moeite noch kosten zijn gespaard; dit geldt zoowel voor de heerensalon als voor de damesafdeelingen, met aparte bediening. Aan de inrichting van het interieur is te zien, dat de heer Epskamp zijn opleiding in de allereerste zaken genoot. Men kan hier werkelijk va verfijnde luxe spreken. Hier door zou het vermoeden gewekt kunnen worden, dat de tarieven, zoowel voor da mes als heeren, aan den hoogen kant zijn. Niets is minder waar, de heer Epskamp vestigt er de aandacht op, dat deze zéér billijk gesteld zijn, en niet hooger dan de algemeen ter plaatse geldende prijzen. Een bezoek aan het Katwijksche Kapperahuis is dan ook aan te bevelen. Wij wenschen den heer en mevr. Epskamp veel succes. Wij vermelden nog. dat de verbouwing in handen was van den aannemer G. Haasnoot, het schilderwerk werd verzorgd door den heer C. A. Kruyt aanleg van sanitair en electriciteit door de Gebrs. Bloot. RADIO-DISTRIBUTIE Met een drie-programma-systeem zijn met goed gevolg proeven genomen, zoodat bin nen korten tijd de buitenlandsche program ma's officieel kunnen doorgegeven worden. PACHTERSVEREENIGING Naar wij vernemen, is alhier een vereeni ging opgericht van pachters van zand- er duingronden tusschen Katwijk en Noord wijk. Het bestuur bestaat uit de heeren Jac. van Eeden P.Bzn., voorzitter, Angevare, Plas Pzn, alhier. PRINS WLLEM VAN ORANJE HERDENKING Het uitvoerend comité stelt zich voor om alhier op Dinsdag 25 April, 's morgens half tien, kinderoptochten in verschillende groe pen te organiseeren. Iedere groep maakt een wandeling door een gedeelte van de plaats gedurende pl.m. 45 minuten, en wordt door een muziekkorps vergezeld. Na het marchee ren zullen de kinderen worden onthaald, ter herinnering zal hun een gedenkplaat uitgereikt worden. LANDVERHURING In de Gemeentezaal heeft de jaarlijksche verhuring va teelland, toebeh. aan de Ge meente Katwijk, plaats gehad. Er werden 9 perceelen verhuurd, tesamen voor f864 per jaar, dezelfde perceelen deden 'tjaar te vn ren nog f 1221.45. ZENDINGSTENTOONSTELLING Op verzoek van de Zendingscommissie der Geref. Kerk alhier wordt door het Zendings bureau te 's-Gravenhage in Iréne een tentoon stelling gehouden van voorwerpen, betrek king hebbende op het Zendingsterrein. De heer P. Lok, oud-hoofd eener Hol- landsch-Chineesche School te Magelang, ver klaart hierbij 't gebruik der verschillende voorwerpen en vertelt van den omvang van den arbeid der Zending, die ook op medisch gebied zich uitbreidde. Gistermiddag had de officieele opening plaats. Ds. Ingwereen opende op de gebrui kelijke wijze en sprak een inleidend wooid, waarin hij in 't bijzonder den heer Lok wel kom heette. Deze. hierop het woord verkrij gende, besprak aan de hand van de tentoon gestelde onderwerpen o.a. de Chineesche je bruiken. en de inhoemsche godsdienst, over het Indische volksleven e.d. Voor de bezoekens was het tentoongestel de zeer interessant, zij kregen, mede dooi de boeiende wijze, waarop de heer Lok ver tikte, een beter id-ee van het Zendingsterrein en de moeilijkheden waarmede de Zending heeft te kampen. Ook gisteravond was er groote belangstel ling. Naar wij hopen, zullen nog yelen ko AGENDA Donderdag 2 Maart. Stadsgehoorzaal. 8 uur. Uitvoering van de Chr. Gymnastiek- en Schermvereeniging „Jahn". Donderdag 2 Maart. SV£ uur, ten huize Laat de Kanterstr. 9. Ledenvergadering Schooi en Werktuinen. Donderdag 2 Maart. Nulsgebouw. 8.15 uur. Vergadering Verhuurdersbond voor Lel den en omstreken. Dienst der apotheken De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 Februari tot en met Zondag 5 Maart as. waargeno men door de apotheken: G F. Reyst, Steen- straat 35, tel. 136, en A. J. Donk, Doezastr. 31, tel. 1313. men genieten van de smaakvolle opstelling der modellen, gebruiksvoorwerpen, enz. en van de boeiende wijze, waarop de heer I.ok hiervan vertelt. Teneinde niet te veel van de krachten der bezoekers te vergen, is de consistorie (tijdelijk) veranderd in een thee- schenkerij, waarvan flink gebruik wordt ge maakt GEOPEND: HET KATWIJKSCH KAPPERSHUIS DAMES- EN HEERENSALONS APARTE BEDIENING Uitgebr. sorteering TOILET ARTIKELEN Zeer billijke prijzen! Beleefd aanbevelend: „HET KATWIJKSCH KAPPERSHUIS-' J. EPSKAMP VOORSTRAAT 4 CRISIS-COMITE Ontwikkeling Werkloozen Gisteravond werd de Ontwikkelingscursus voor werkloozen gesloten door den Burge- necster. De voorzitter van het Comité, de heer P. E. Viervant Tukker, was wegens ongesteldheid verhinderd. De Burgemeester memoreerde, hoe de werkloozen in hun ledigen tijd zich prak tisch hadden kunnen ontwikkelen in nuttig bezg zijn. Doordat er meer werk n de werk- verschaffng kon worden geboden en anderen werk hadden gevonden in tuinarbeid, kon tot opheffing worden overgegaan. Spr. sprak de hoop uit, dat de cursussen in het vol gend winterseizo enniet meer noodig zouden zijn, doch gezen de omstandigheden op eco nomisch gebied, bestaat daar groote vrees Verder dankte spr. allen, de dezen win ter hebben medegewerkt tot het welslagen der cursussen. In het bijzonder dankte de burgemeester den heer A. de Jong, den lei der, en mevrouw Maas, uit Leiden, voor de opofferingen, welke zij zich hebben getroost, om onderwijs te geven. Den heer De Jong werd een wandelstok met zilveren handvat aangeboden en aan mevrouw Maas werd een bloemstuk ge schonken. Hierna dankte de heer De Jong, mede na mens mevrouw Maas, voor de geschenken. De gemaakte teekeningen en het houtsnij werk waren ter bezichtiging gesteld. Het vervaardigde wekte aller bewondering op. Prijzen werden gewonnen voor lijn- en vakteeken endoor de heeren A. Plomp, B. E. Turk, D. Zwaan, C. van Hemers, I. van Duuren, J. de Jong, J. v. d. Zwart en C. Fi- lippo LÏSSE VEILING Donderdagmiddag om twee uur zal éèn WERKLOOSHEID Volgens de laatste telling staan 533 per» sonen als werkzoekenden ingeschreven. ONTWIKKELING WERKLOOZEN Dinsdagavond werd de derde ontwikke lingsavond voor de werkloozen dezer ge meente gehouden. Dezen avond trad als spreker op de heer J. Kraak, dierenarts al hier. Als onderwerp had spreker: „Hel leven van een Javaanschen boer", welke lezing wederom werd verduidelijkt met een mooie serie lichtbeelden. Een niet groot aantal werkloozen volgde met aandacht deze interessante lezing. JAARFEEST J.V. „TIMOTHEUS" Maandag vergaderde de Geref. Jong.ver, „Timotheüs", in het gebouw „De kleine ver eeniging". Om half acht opende de voorzitter, D. Algera. de vergadering met het zingen van Ps. 1381 en ging voor in gebed. Hij sprak hierna een openingswoord han- delend over: „activiteit". Hierna jaarverslag ^secretaris G. Horsman. Nadat er gezongen was en eenige voor drachten gehouden waren, gaf G. Horsman een inleiding over: „De eere Gods", waarop een mooie en leerzame bespreking volgde. Toen eenige afgevaardigden gesproken had den was het pauze. Na de pauze werd er nog eens gezongen, eenige voordrachten en een improvisatie wedstrijd gehouden, die zeer in de smaak viel. Hierna leidde W. Montagne een onder werp in over: „De sociale kwestie". Ook hierop volgde een vruchtbare en levendige bespreking. Vervolgens gaf de voorzitter de afgevaar digde van den kerkeraad, dr. Ruys, het woord, die de Jongel.vereen. toesprak en wees op het mooie werk, dat daar gedaan werd, terwijl hij alle degenen, die nog geen lid waren aanspoorde nog lid te worden. Dr. Ruys ging hierna voor in gebed, waar na de voorzitter de vergadering voor geslo ten verklaarde. MOOIE BEDEELING De heer L. J. Persoon heeft 200 pond spek beschikbaar gesteld voor de R. K. werkloo zen, terwijl de fa. Zwetsloot levensmiddelen heeft geschonken. WILLEM DE ZWIJGER HERDENKING Het college van B. en W. heeft zitting genomen als Eere Comité voor de herden king van het vierde Eeuwfeest van Prins Willem van Oranje. De Burgemeester heeft het Eere Voorzitterschap aanvaard. HUISBROEITENTOONSTELLING In het Buurtschap „De Engel" is een huis broeitentoonstelling gehouden van hvacin- then, tulpen Crocussen en Narcissen, die uit nemend geslaagd is. Deze tentoonstelling gaf vele mooie inzendingen te aanschouwen, j

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6