Bij Ruwe Handen Puroi WOENSDAG 1 MAARi ISj3 TWEEDE BLAD PAG. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN KOL. RAAD VAN CURAQAO BIJ Kon. besluit zijn benoemd: le. tot lid van den Kolonialen Raad van Cura- Cao. de heer D. Caprlles; 2e. mei. ingang van den tweeden Dinsdag In de maand Mei 1933, tot leden van voormeld college de heeren J. H. Sprocket. R. S. Lannoy ©n Mr G. H. Eskes, alsmede onderscheidenlijk tot voorzitter en onder-vourzitter de leden Jossy C. Henrique® en Dr W. Ch. de la Trij EUie. NEDERLANDSCHE VARKENSCENTRALE BIJ besohlkking van den minister van Eoon. Zaken en Arbeid ls: le. Ingetrokken de benoe ming van den heer F. J. M. Smits van Oljen, te Eindhoven, als lid van het bestuur van de Vereen. ..De Ned. Varkensoentrale"; 2e. in diens plaats benoemd tot Md van het bestuur van de Vereen. „De Ned. Varkensoen trale": de heer P. J. van Haaren, te Tilburg. WATERSCHAPPEN BIJ K. B. zijn benoemd: lot voorzitter van het bestuur van het waterschap de Johannes Kerk- bovenpolder, Jhr Mr T. J. van Iddekinge. te Haren: tot lid van het bestuur van het water- echap de Westpolder, M. Dijkhuis, te Westpol der: tot heemraad van den polder Oositzaan, J. Zwart Jzn.. te Zaandam; tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den Willem Adrlaan- polder, G. G. de Vos, te Kortgene; tot gezworene van den Paullnapolder, L. BMck, te Biervliet; tot gezworene van den Dfjckmeesterpolder, C. IA. Barbé, te Philippine; tot gecommitteerde van het waterschap Polder van Empel en Meerwijk, C. A- J. Brantjos te Vucht. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN DOORWERKENDE BEZUINIGING De Personeelraad van de Ned. Spoorwe gen heeft, zoo meldt het „Leidsch Dagblad", aan de vakorganisaties een afschrift van een Bchrijven van de directie gezonden, omtrent de vermindering van toelagen, premies en {vergoedingen ingaande 1 April a.s. Binnen twee weken moeten de organisaties [hun meeningen omtrent de wijzigingen aan iden Personeelraad kenbaar maken. Ten eerste zal de toelage voor onderhoud eigen rijwiel, thans bedragende f20 per jaar, te ruggebracht worden tot f 15 per jaar, en ten Iweede zal de toelage voor onderhoud van eigen rijwiel voor hen, die belast zijn met |het bezorgen van kennisgevingen van aan komst en voor dit doel gemiddeld ten min ste 4 uren per dag hun rijwiel gebruiken ((thans bedragende f50 per jaar) gebracht Worden op f35, een en ander in verband taet de aanzienlijke prijsdaling van rijwielen wi onderdeeien. De minimumpremie welke aan wachters in wachteressen wordt toegerekend voor de bediening van stopplaatsen en voor den ver hoop van plaatskaarten en rijwielkaarten (thans bedragende f2.50 per week en per post bij uitgifte van 1000 kaartjes of minder fer maand) wordt fl per week. Tengevolge van het veiminderde vervoer is op verschil lende stopplaatsen een zoodanige verminde ring ontstaan in het aantal verkochte plaats en rijwielkaarten, dat het thans geldend minimumbedrag dezer premie veel te hoog geacht wordt. De vergoeding voor het ge scheiden leven van het gezin, thans bedra gende f2.50 per etmaal voor ambtenaren en 1.75 voor beambten, komt op 2 en 1.40 per etmaal. De vergoeding voor 'oogenaamd koffie geld voor personeel, d-t toestemming heeft om tusschen de oude en nieuwe standplaats heen en weer te reizen komt van 50 op 30 cent per dag voor ambtenaren en van 25 op 15 cent voor beambten. De premieregeling ten aanzien van wacht- reseves voor regelmatige bediening van overwegen komt tot dusver hierop neer dat aan betrokkenen per kwartaal wordt Uitbe taald f3 wanneer in dat tijdvak geen over tredingen zijn voorgekomen, f 2 wanneer in dit tijdvak één overtreding heeft plaats ge had, f 1 wanneer in dit tijdvak 2 overtredin gen en niets wanneer in dit tijdvak drie of meer overtredingen hebben plaats gevonden. Volgens deze regeling krijgt dus een wach- teres, die per kwartaal b.v. twee malen de boomen niet gesloten heeft bij passeeren van treinen, toch nog een premie. Dit doet uit den aard der zaak zonderling aan. De di rectie wil deze premie geheel afsc'haffen of verminderen en vaststellen op f 1 per maand. Voor machinisten vervalt de rangeertoe lage voor rangeerdiensten korter dan 15 mi- In het algemeen zal de door de directie voorgestelde verlaging van de toelagen, pre mies en vergoedingen van 20 tot 94 pet. be dragen. Nog deze week vindt een hoofdbestuurs vergadering van de Ned. Vereenigingen voor Spoor- en Tramwegpersoneel plaats, terwijl ook de andere organisaties spoedvergade ringen zullen beleggen, waarin de voorgestel de verlagingen besproken zullen worden. EEN RIVIERSTRAND-BAD BIJ ZWOLLE Door den Minister van Waterstaat is aan de N.V. Openluchtbad „Vechterstrand" ver gunning verleend tot het inrichten en ex- ploiteeren van een badgelegenheid in de Overijsselsche Vecht bij Zwolle, tusschen de Berkummerbrug en het Haersterveer. In verband met normalisatie-werkzaamheden aan de Vecht zal in Mei van dit jaar alleen het Noorderbad geopend worden, en :het Zui- derbad in 1934. Met het graven van het bassin voor onge- oefenden, het aanleggen der stranden en zonnebaden en het egaliseeren van het ter rein is reeds eenige weken geleden een aan vang gemaakt. Het grondwerk wordt onder leiding van de Nederlandsche Heidemaat schappij door werkioozen uit Zwollerkerspel uitgevoerd. DE RECLAMESCHILDERS VAN MOSKOU De reclame-sohiiderij op het straatasfalt door de propagandisten vaji Moskou ts hier en daar al begonnen. Vooral de muiterij wordt daarbij geëxploiteerd, en we zullen,i schrijft de Tijd, „De Zeven Provinciën nog wei in roode contouren op de straaistee- nen zien eer het als de „Hollandsche Pole- kim-iiim" tegen het imperialisme wordt uit gezonden. Louter om de reclame komt de Communis tisohe Partij Holland bij de a.s. verkiezingen met een lijst uit, waarop als candidaten beur teiings Nederlanders en Indonesiërs voorko men. Onder den lijstaanvoerder L. D. H. de Visser volgen de namen van Alimiii Prawi- radirdja, Sardjono (voorzitter van de Parlai Kommunis Indonesia), Hoestam Effendi, Boe disoetjitro (secretaris van Partai Kommunis Indonesia), Moesso, terwijl de tweede en de vierde candidaat op dit moment geïnter neerd zitten in het Digoelkamp in Nieuw- Guinea. Kamercandidaten en gevangenen! En .niet het partijbestuur, der communisten bepaal de deze reclame, zij werd aan het bestpur gedicteerd door Moskou. De dictatuur van het blanke en bruine proletariaat! DE KENTERING.; ALS MEN HET MAAR GELOOVEN WIL Merkwaardig is thans voor de toekomst vast te leggen, hoe de kentering zich vol trekt en de S.D.A.P., die eersi de muiterij toejuichte, in haar schulp- kruipt. In het Kameroverzicht leest men nü deze. makke opmerkingen: „Een front van Lohman tot Van Embden, gelijk Mendels het gister uitdrukte, schijnt het staatkundig ideaal te zijn van alle bui- gerlijke partijen, die het niet kunnen ver kroppen, dat de S.D.A.P. in de betreurens waardige geschiedemis van de „De Zeven Provinciën" zioh zelve is gebleven en ér niet aan gedacht heeft, op sommatie de verkla ringen af te leggen, welke zij voor het »f»t- soen'" van de Parlij noodig achtten. Natuurlijk hebben alle burgerlijke par tijen het bloedig optreden tegen de „De 2e- i ven Provinciën" goedgekeurd. Gister heeft Mendels het standpunt van de S.D.A.P. in zake de Indonesische gebeui-" tenissen krachtig verdedigd, zonder daarbij de daad van de muiters ook maar in éen opzicht voor zijn verantwoording te nemen dat is, het gescheld van de burgerpers ten spijt, trouwens nergens door ons gebeurd doch ook zonder hen tot „misdadigers" te stempelen". Laten de lezers der roode pers nu toch de deugd der vergeetachtigheid beoefenen! LIBERAAL VERKIEZINGS MANIFEST Een doelbewuste regeering en welvaarts-politiek Reeds begin November, loen de algemeene beschouwingen in de Tweede Karner begon nen, zond de Vrijheidsbond een politiek ma nifest de wereld in. Thans, aan de voor avond der verkiezingen, wordt dat in hoofd zaak herhaald en met herinnering aan mui terij en Kamerontbinding, worden als pro grampunten gesteld: Regeeringsbeleid. De Liberale Staats partij de Vrijheidsbond meent, dat ons land vóór alles behoefte heeft aan een krachtige doelbewuste regeering. De ervaring in de thans loopende parlementaire periode en vooral in den laatsten tijd opgedaan, heeft doen zien waartoe een weifelende, vreesach tige regeering leidt. Doelbewust kan een regeering slechts zijn, indien zij gedragen wordt door gemeenschappelijke beginselen. De Liberale Staatspartij de Vrijheidsbond streeft naar een regeering, wier gemeen schappelijk beginsel wortelt in het besef, dat de burgers van Nederland één volk zijn en dat in het regeeringsbeleid de rijkseenheid -behoort voorop te staan. Welvaartspolitiek. De Vrijheidsbond acht .het noodzakelijk, dat alle krachten worden gericht op een herstel van het economisch evenwicht. Daarvoor is in de eerste paats noodig een terugkeer naar het vrije ruilver keer tusschen de volken. Maar voorloopig zullen wel steunmaategelen noodig zijn. Voorts is een sluitende begrooting een eerste éisch voor gezond overheidsbeheer. Bij het aanzienlijk gedaald welvaartspeil is deze slechts te verkrijgen door verdergaande ver sobering der huishouding van het Rijk en zijn onderdeeien en moet verhooging van belasting als een bedreiging van het wel vaartsherstel worden beschouwd. Winkelsluitings- en Arbeidswet moeten herzien worden. Geestelijke Vrijheid. De Vrijheidsbond ziet met verontrusting, dat de geestelijke vrij heid, een onzer grootste nationale goederen, meer en meer bedreigd wordt door hén, die de behartiging van partijbelangen nastreven. Zij zal blijven strijden tegen elke inbreuk daarop. In de eerste plaats zal zij bevorde ren, dat de radio in ons land hoofdzakelijk wordt gebruikt in nationalen zin tot ver hooging van het geestelijk peil van ons volk en dat een einde wordt gemaakt aan het misbruik voor politieke propaganda (en bate van enkele partijen met uitsluiting van andere. Internationale Politiek. Onder versterking van het besef, dat de eenheid van het Ne derlandsche volk, mede tegenover het bui tenland, moet worden bevestigd, wenscht de Vrijheidsbond krachtig mede te werken aan de bevordering van een vreedzaam ver keer tusschen de volken. Overzeesche Gewesten. De Vrijheidsbond wenscht een krachtige handhaving van het gezag in Nederlandsch-Indië, het opruiend en aan de Nederlandsche leiding vijandig drijven van een kleine groep, dat het een heidsbesef van alle ingezetenen ondermijnt, moet doelbewust bestreden worden. Voorts streeft hij naar een hervorming van de te genwoordige kostbare staatsinrichting, ten einde door versobering in het groot, zonder nieuwe lasten op de bedrijven of op de inge zetenen te leggen, tot een sluitend budget te komen. Hierdoor; zal zij tevens de belangen van ambtenaren en gepensionneerden kun nen beschermen. ,.IK ZAL HANDHAVEN" HOE „DE BOUWER" DE MUITERIJ VERHEERLIJKT In het orgaan van de roode bond van Bouwvakarbeiders verheerlijkte een dichter de muiterij als volgt: „Een knal weerkinkt, daar suist een bom Als wraak van Neêrlands ploertendom En treft er bruin en blank. Daar stroomt het kostbaar menschenbloed Als loon voor trouwen dienst en moed Als vaderlandsohe dank. De mannen bruin, de mannen blank, Uiteengescheurd, in bloed en stank, Vermoord door heerschersknechten. Zij stierven voor hun recht als mensch Geweld was niet hun laatste wensoh Zij vielen voor hun rechten". Zooals men ziet, valt hier nog eenige ach terlijkheid in de draaierij te constateeren. VERWERPEN EN TOEJUrCHEN HET WAS EEN ANARCHISTISCHE STRIJDMETHODE De communisten verwijten de S.D.A.P., dat zij de muiters „in de rug aanvalt". Niets van waar, zegt de draaiende roode pers: „Herhaaldelijk hebben wij te kennen ge geven, ook vóór de gebeurtenissen in de In donesische wateren, dat wij iedere indivi- dueele opstandigheid tegen de militare tucht regels verwerpen. Zelfs bij tijdelijk succes ROFFELRIJMEN Hemd of pantser? Roodhemd, withemd, blauwhemd, bruiri Met of zonder hakenkruis[hemt» Met of zonder pijl-insigne Hoor en in ons land land niet thuis. Als uit hemd of broek of stropdas Je beginsel blijken moet; Als uit je geslagen speldje Spreekt je strijdbereid gemoedi Als met uiterlijke fratsen Aan de leegte wordt voldaan Die er in de diepste diepte Van je wezen is ontstaan...w Wees dan zeker, waarde broeder Beste jonge kameraad, Dat je aan het uiterst randje Van de steile afgrond staat! Als er liefde in je hart leeft, Vuur in je vervaard gemoed, Als de geestdrift voor de vrijheid Je van vechtlust trillen doet, Grijp dan naar het scherpe wapen Dat je het beginsel biedt; Ruil het hemd in voor het pantser Want het hemd beschut je niet. Daarvoor is de strijd te hevig, Daarvoor is de strijd te fel; Maak toch van zoo'n brandend vraag Niet een kleurig kinderspel Wil je mee het volle leven En de volle strijd in gaan? Pak dan aan en sluit de rijen Exerceer mee! Word Arjaan! Ga met onsman, schoer aan schoudert' Voorwaarts in de rechte lijn, Als onwrikbre overwinnaars Achter Generaal Colijn!. (Nadruk verboden.). LEO LENS*. kan zulk verzet ten slotte sl-echts leiden tot nadeel en ellende voor de betrokkenen. Wie het militaire pakje aantrekt, heeft zich te onderwerpen aan de regels van het speL, Onze strijd voor de ontwapening voeren wij op politiek terrein; alleen daar kan hij goedl. resultaat geven". Wij waren voor de bemanning een steuri in de rug. „Hetgeen ons niet ontslaat van den plicht* de arbeidersjongens op het onjuiste van dergelijke anarchistische strijdmethodeei te. wijzen". 1 Hoe braaf! Jammer, dat de wijsheid weef zoo laat kwam, Bij het klooster aan de Orthenpoort te 's-Hertogenbosch werden gewelven opgegraven, dateer end uit de lUe eeuw. Als een fakkel boven Berlijn zoo vlamde de groote glazen koepel, die boven de groote vergaderzaal is gebouwd. De eerste vuurhaard, toen de vlammen hier geen voedsel meer vonden. De brand in het Rijksdag gebouw is vandaag natuurlijk het onderwerp voor onze foto-pagina. Op bovenstaande foto ziet men het middengedeelte van het geiveldige gebouw, ivaar de brand het felst woedde. De rijkskanselier Hitler met prins August Wilhelm, dr. Goebbels en eenige poiitie-autoriteiten in het gebouw. Langs de zijde waar zich de ingang vóór de afgevaardigden bevindtstond een lange rij brandweer-auto's.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5