Duitsche grondwetsartikelen opgeschort mmwmii) Een noodverordening fer bescherming van volk en staaf WOENSDAG 1 MAART 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE TOESTAND IN DUITSCHLAND Do ontwikkeling van den toestand in Duitschland wordt ook ten onzent met spanning gevolgd. Het is nog niet mogelijk uit te maken welk percentage verkiezingspropaganda voor het nationaal-soclalisme er schuilt in den stroom van medcdeelingen, die te Ber lijn sinds Maandagnacht worden gelanceerd. Het zal den lezer wellicht niet ontgaan zijn, dat er een hiaat is tusschen de brand stichting in het Rijksdaggebouw en wat men daarover tot dusver weet en de vond sten in de communistische centrale te Ber lijn, het Karl Liebknechthuis, waarboven thans triomfantelijk do vlag met het ha kenkruis wappert Wij bedoelen n.l. dit dat de nationale rogeering nog niet duidelijk heeft gemaakt waarom zij niet beter op haar qui vive is geweest bij de bewaking van de openbare gebouwen, wanneer inderdaad uit het ge vonden materiaal zulke booze plannen wa ren gebleken. Haar forsche maatregelen tegen de com munistische „omwentelingspogingen", die zij toch reeds in den zin had, hebben thans, nu de afschuwelijke wandaad van Maan dagavond zonder twijfel aan de communis ten moet toegeschreven worden, echter een aanleiding gekregen, die wel door niemand kan miskend of gekleineerd kan worden. Ook al moet men de mededee- lingen, van regeeringswege gedaan, over de communistische plannen, nog op gezag aan vaarden, het gebeurde met ,het Rijksdag gebouw is sprekend genoeg om alles wat over de gruwelijke voornemens der volge lingen van Moskou gemeld wordt aanne melijk te maken. Het kan daarom slechts worden toege juicht, dat de tegenwoordige Duitsche re geering de kracht en den moed blijkt tt. hebben om het vuur, dat het geheele Duit sche Rijk in vlammen dreigt te zetten, over al waar zij het smeulen of opvlammen er van waarneemt, uit te trappen. De partij van Hitier wil, zooals men weet, niet als „partij" beschouwd worden, maar „als beweging", als „het Duitsche volk". Officieel zal zij daarom wel niet toegeven, dat het gebeurde haar welkom is zoo vlak voor de verkiezingen. Niettemin is dit fei telijk zoo. Een betere politieke meevaller dan deze hadden Hitier en de zijnen nau welijks kunnen droomen. Velen die tot nog toe geen ernst hebben gemaakt met het bolsjewistisch gevaar in Duitschland zaï thans de angst om het hart slaan en de meest voor de hand liggende reactie zal zijn, dat zij Zondag a.3. door middel van het stembiljet, zich voegen bij degenen, die do onwettige gewelddaad met de middelen van het wettig gezag ten uiterste toe willen bestrijden en door daden toonen, dat zij voor geen enkele consequentie terugdeinzen Dat de communistische en ook de socialis tische pers voorgoed verboden is, mag in den strijd, die de nationale regeering thans begonnen is, wel als het meest indrukwek kend en afdoend middel worden beschouwd. Men zal er zich er wellicht eenigszins over verwonderen, dat Hitiers regeoring even krachtig tegen de socialisten als tegen de communisten optreedt, omdat van een directe samenwerking tusschen die beiden nog niets gebleken is. Toch is dit wel con sequent wanneer men bedenkt, dat de sociaal-democraten eveneens uit de begin selen van het Marxisme leven. Zij deinzen slechts terug voor de strakke doorvoering daarvan maar helpen niettemin de massa rijp maken voor de bolsjewistische revolutie PROTESTVERGADERING TEGEN DE SPAANSCHE REGEERING Te Barcelona is een vergadering gehou den door de nationale arbeidersfederatie, waar 8000 personen aanwezig waren. Een der sprekers verklaarde, dat de federatie 1.200.000 leden had en tot alles bereid was. De arbeiders zouden niet terugschrikken voor een heftige actie om hun doeleinden te bereiken. De geheele vergadering was ge richt tegen de politiek van de regeering. Van de zijde der Sovjet-regeering wordt medegedeeld, dat voor meer dan tien mil- lioen dollar opdrachten en bestellingen, die bestemd waren voor het buitenland voor den invoer van machines en spoorwegmateriaal, niet geplaatst zullen worden aangezien al deze tot nog toe ingevoerde goederen op bet oogenblik door de Sovjet-industrie in Sov jet-Rusland zelf vervaardigd kunnen wor den en de productie-capaciteit zoodanig is toegenomen, dat het benoodigde tijdig gele verd kan worden. ALS CERMAK KOMT TE STERVEN Ingeval de burgemeester van Chicago, Cermak, die bij den aanslag op president Roosevelt ernstig gewond werd, komt te ster ven, zal de bedrijver van den aanslag de Italiaan Zangara, onverwijld gevonnist wor den, en zal de beschuldiging luiden: moord in den eersten graad, waarop in den staat Florida de doodstraf staat ROOSEVELTS AMBTSAANVAARDING Uitzending per radio Naar wij vernemen zal de K.R.O. op Zater dag 4 Maart a.s. tusschen 6.20 uur en 6.45 uur de inauguratie en daarna de inaugurale rede van den nieuwen president der Vereenigde Statne. Roosevelt, uit Amerika opnieuw uit zenden. DE FINANCIEELE VOORSTELLEN DER FRANSCHE REGEERING. Nadat de Fransche Senaat de financieele Voorstellen van de regeering met 190 tegen 40 stemmen bad aangenomen, zijn deze gisteravond ook door de Kamer aangeno men en wel met 386 tegen 187 stemmen. D odsfraf op verschillende misdrijven De socialistische pers voorgoed verboden Uitgebreide maatregelen en steeds meer arrestaties De Duitsche Rijksregeering heeft Dinsdagavond een direct van kracht wordende noodverordening uitgevaar digd tot bescherming van volk en staat, welke de rijksregeering verregaande volmachten geeft B\j par. 1 worden tot verweer tegen communistische daden van terreur de artikelen van de rijksgrondwet, welke betrekking hebben op de waarborging der persoonlijke vrijheid, de persvrij heid, de vrijheid van vergadering, huis zoekingen en inbeslagnemingen, buiten werking gesteld. Par. 2 bepaalt, dat de rijksregeering de bevoegdheden der opperste lands- autoriteiten in zooverre tijdelijk kan waarnemen, als in een land niet de maatregelen getroffen zijn tot herstel van de openbare veiligheid en orde. HINDENBURG Op grond van deze bepaling kan de rijksregeering de uitvoerende macht in de landen op zich nemen. In verdere artikelen van de verorde ning wordt bedreigd met gevangenis straffen, subs, hooge geldboeten, degene die geen gevolg geeft aan sommaties, de rust en orde te herstellen. Met den dood wordt degene gestraft, die hoogverraad pleegt, gift mengt, brand sticht, aanslagen op spoorlijnen e. d. pleegt. Met den dood of tuchthuisstraf wordt bestraft hij, die opwekt tot het dooden van den rijkspresident of leden der re geering, eveneens degene, die" zulk een daad zou bedrijven. Voorts degene, die tot ernstig oproer opruit, met het wapen in de hand wordt gearresteerd, vrijheidsberooving pleegt, om zich politieke gijzelaars te verschaf fen. De regeering verklaart, dat door deze verordening de verkiezingsstrijd niet zal worden belemmerd, doch met het oog op het groote gevaar, dat bestaat, met alle middelen moet worden opge treden. OFFICIEELE TOELICHTING 1 Het materiaal uit het Lieb knechthuis bewees het groote gevaar. Uit de kringen van de rijksregeering ïs naar aanleiding van het rapport, dat de rijks commissaris voor 'het Pruisische ministerie van binnenl. zaken, rijksminister Goe- ring gister aan het kabinet heeft uitgebracht, GöBING nog eens samenvattend meegedeeld, dat het voornaamste daarvan is het feit, dat in de gewelven en ondergrondsr.he gangen van het Liebknechthuis een ontzaglijke hoeveel heid materiaal, honderden centenaars, in beslag genomen is. Dit materiaal, dat thans door den advo caat-generaal persoonlijk wordt bestudeerd, levet het klare bewijs, dat van communisti sche zijde systematische terroris- tistiisclfe handelingen werden 'voorbereid. In het gezicht van dit voor volk en staat buitengewone gevaar, heeft die Rijksregeering besloten, onverwijld te handelen. Men heeft verder bepaalde plannen voor het nemen van gijzelaars gevonden. Voor alles betreft dit de vrouwen en kinderen van bepaalde persoonlijkheden Verder bevinden zich onder het materiaal zeer nauwkeurige aanwijzingen omtrent brandstichtingen in openbaro ge bouwen en inlichtingen over bepaalde ter roristische groepen, die op bepaalde plaat sen aan het werk gezet moesten worden en die in de uniform van politie, S.A. en Stalen Helm moesten optreden. Wat de brandstichting in den Rijksdag betreft, is het onweerlegbare bewijs gevon den, dat de gewezen Rijksdagafge- vaardigde Torgler niet slechts met den gearresteerden Nederlandschen con nist, maar met verscheidene brand stichters eenige uren in den Rijksdag samen geweest is. De vlucht van de andere brandstichters is klaarblijkelijk daardoor te verklaren, dat zij door de zich onder het ge bouw van den Rijksdag bevindende gangen van de centrale verwarming naar de wo ning van den president van den Rijksdag konden ontkomen. Al deze bijzonderheden, die slechts een gedeelte van het materiaal betreffen, heb ben de regeering genoopt tot de vaststelling van de noodverordening ter bestrijding van het communistische gevaar. Van toonaangevende zijde Is Wolff er nog op gewezen, dat een verordening, als die tot bescherming van volk en sfaat, door een regeering natuurlijk eerst dan wordt vast gesteld, als werkelijk het hoogste gevaar daar is. De rijksregeering is van meening, dat de verordening i/ioest worden afgekondigd daar het groot te gevaar voor volk en staat bestond en nog bestaat Met allen ernst moot er op gewezen worden, dat verder gegronde verdenking bestaat, dat de communistische acties zul len worden voortgezet Het schijnt mogelijk, dat de centrale van deze acties van Berlijn naar elders verplaatst zal wor den. Gevaren, die hieruit zoudon kunnen ontstaan, moeten bijv. voorkomen worden door art 2 van de nieuwe verordening, dat de rijksregeering machtigt, in geval van weigering van een land, om zelf in te grij pen, zelf de leiding te nemen. Dat het gevaar van dergelijke terroristi sche handelingen nog altijd groot is, blijkt reeds uit de gerechtvaardigde veronder stelling, dat evenals in het Liebknecht-huis te Berlijn ook elders geheime gan gen en ondergrondsche gewei ven aanwezig zijn, die het staatsgevaar lijke bedrijf van de communisten dienen of hun een toevluchtsoord bieden. Dat een verdwijning naar het buitenland niet zoo gemakkelijk mogelijk is, daarvoor zijn aan de grens de noodige maatregelen getroffen. In toonaangèvende politieke kringen is men overtuigd, dat in het geheele volk dankbaarheid heerscht, als thans met alle kracht tegen het communisme wordt opge treden. Niemand mag er ook aan twijfelen, dat alle kringen, die met de commu nisten samen werken of voldoendo verdacht zijn van zoodanige samenwerking, door de verordening even scherp ge troffen zullen worden, als de commu nisten zelf. Het zwaartepunt van den strijd tegen staat en regeering is thans klaarblijkelijk naar het buitenland verlegd. Ook hiermede heeft het rijkskabinet zich bezig gehouden en het heeft maatregelen getroffen, om a a n vallen over den omweg van het buitenland af te slaan. Ook in gevallen dat kranten, correspondenten of journalis ten zich ertoe leenen, langs dezen weg staatsgevaarlijke stappen te steunen, zal worden ingegrepen. Do desbetreffende ordening zou waarschijnlijk heden aan den rijkspresident worden voorgelegd en den zelfden dag in werking treden. Tenslotte kan worden vastgesteld, dat nieits de regeering ervan zal afhouden, den strijd togen de staatsgevaarlijke elementen met alle kracht te voeren. Wie zioh voor het communisme verklaart, zal de gevolgen daarvan aan zichzelf te wijten hebben. De roode pers voorgoed verboden Op een persconferentie gisteravond door de Regeering gegeven, werd o.m. gezegd, dat de noodverordening met de afkondiging van den sltaat van beleg gelijk staat De regeermacht in de bondsstaten, welke de maatregelen niet ten uitvoer mochten brengen, gaat automatisch op de Rijksre geering over. De sociaal-democratische, zoowel als de communistische pers wordt in Duitschland niet slechts t Ij del ij k maar voor goed verboden, zoolang deze regeering bestaat cn dat zal, naar men verzekerde heel lang zijn. Wankelen of een stap terug doen In den strijd tegen het bolsjewisme, kan de regee ring niet meier, want dan is zij voorgoed verloren. Of deze Regeering hand haaft zich óf het bolsjewisme komt Een derde mogelijkheid bestaat nieit meer. De tijd van de parlementaire de mo c r a t i e 'in Duitschland is, zeide men, voorgoed ton einde. De gestelde vraag, met welke sociaal democraten de bnandstiohter in verbinding had gestaan, bl:ef onbeantwoord. Bij het honderden centenaars wegend ma teriaal, dat in het Karl Liebknecht-huis ont dekt is, bevindt zich, gelijk uit het voort gezet onderzoek gebleken is, ongelooflijke dingen. Zoo zijn vervalschte bevelen van politie officieren in beslag genomen, die bv. be trekking hebben op het laten aanrukken van ijl-auto's en dergelijke. Eveneens werden vervalschte bevelen van S.A.- en S.S.-leiders ontdekt Er is in het materiaal zelfs sprake van 't vergiftigen van spijzen en waterbronnen. Het is vastgesteld, dat de afgevaardigde Mijnzenberg de geestelijke leider van dicze terreuractie was. Hij is niet te vinden en kon daarom nog niet gearresteerd worden. Van welingelichte zijde wordt nog mede gedeeld, dat Maandagavond twee lieden aan de „Vorwilrts" getelefoneerd hebben, dat de Rijksdagbrand door rijksminister Goering was gesticht Zij hebben bij hun verhoor verklaard, dat de aanwijzing om zulk een gerucht te verspreiden, hun door de „VorWüLrts" zelf Is gegeven. Naar door het Berlijnsche polltle-presi- dium wordt medegedeeld, is aan de politie ke politie bekend geworden, dat de K.P.D. van plan was, op den dag der verkiezingen resp. de dagen daarvóór of daarna, stelsel matig opgezette overvallen op leden der nationale korpsen, inzonderheid van de S.A en de S.S. te ondernemen en hierbij even- tueele bewapende leden dezer organisaties zonder pardon met toepassing van wapen geweld onschadelijk te maken. De gezamenlijke actie zou op zoodanige wijze doorgevoerd worden, dat de daders zooveel mogelijk als communisten onher- kend zouden blijven. Op surveillance zijnde politiebeambten zouden door het voorhouden van pistolen tot overgave der wapenen gedwongen wor den. Van de zijde der politie zijn de noodige tegenmaatregelen getroffen. De Hakenkruisvlag op Liebknechthuis De „Angriff meldde gisteravond: Vanavond legen half zeven werd op het Karl Liebknechthuis de hakenkruisvlag geheschen. Een S.A.-stormtroep stond aan getreden voor het gebouw. De stormleider wees in een korte toespraak op de beteeke- nis van dezen dag en verklaarde, dat met het Ihijschen van de hakenkruisvlag op het Karl Liebknechthuis het werk van Horst Wessel in vervulling is gegaan. Doortastend optreden der politie Dinsdag werd gemeld: De politieactie, die hedennacht onder lei ding van Oberregierungsrat Diels, den nieu wen leider der afdeeling I van het Berlijn- sóhe politie-presidium doorgevoerd werd, is de grootste speciale actie der crimineele politie in Duitschland sinds vele jaren. In Berlijn alleen werden, behalve de be ambten der politieke politie, alle criminee le beambten van het politie-presidium en van de politiebureaux 's nachts gewekt en op de snelste wijze naar het politie-presi dium vervoerd. Daar werden de beambten ingedeeld en onder geleide van politie in uniform per auto naar de verschillende stadsdeelen gebracht, waar dan huis voor huis volgens de opgestelde lijsten de ar restaties der verdachte K.P.D.-leiders plaats hadden. Evenals te Berlijn werden in Pruisen de maatregelen doorgevoerd, nadat per politie- redio alle politiebureaux waren ingelicht. Een deel der communistische parlements leden heeft zióh weliswaar door de vlucht aan arrestatie onttrokken, doch alle grenzen worden scherp bewaakt, zoodat het den vluchtelingen nauwelijks zal gelukkeD Duitschland te verlaten. De politie-actie in het Vorw&rtsgebouw was, naar wij van wei-ingelichte zijde ver nemen, uitgelokt, doordat het de politie ter oore was gekomen, dat de „Vorwürts" dc schuld aan de brandstichting in het Rijks daggebouw aan de nationaal-socialisten wilde toeschrijven, terwijl het tegendeel reeds officieel was vastgesteld. Bij de doorzoeking van het „Vorwfirts"- gebouw en de in beslagneming der ter per se zijnde nummers van de „Vorwftrts" wer den verder nog in beslag genomen: 125.000 exemplaren van een propagandanummer, 90.000 ex. van een vlugschrift, 20.000 naam- opgaven van nieuwe leden, 3500 ex. van de „Wochenschau", 14.000 ex. van het tijd schrift „Der Kommunalbeambte" en 17.000 ex. tvan het tijdschrift „Einigkeit". Arrestaties en andere maatregelen In den loop van gisteren is het aantal gearresteerden te Berlijn gestegen tot 150. Alle communistische leiders, die men te pakken heeft kunnen krijgen, zijn daar on der in de eerste plaats, maar verder ook personen, die geacht worden met de com munisten te sympathiseeren, als de advoca ten Apfel, Litten en Barbasch, die commu nisten hebben verdedigd, een geneesheer, Hodann, die boeken met „populair-weten- schappelijken inhoud" heeft gepubliceerd, de schrijver van het boek „De bloedige in ternationale van de oorlogsindustrie", Dr. Lehmann-Russbüldt, den bekenden pacifist Karl von Ossietzki, den Nederland schen schrijver Nico Rost, wiens hee- Ie bibliotheek van 600 boeken en alle pa pieren in beslag genomen zijn en nog an dere schrijvers. Alle lokalen der communisten in Berlijn zijn gesloten. Te Altona, Stuttgart, Bremen, Stettin, in Oldenburg en in Schwerin zijn eveneens scherpe maatregelen genomen tegen de com munisten. De officieele Pruisische persdienst meldt: Het onderzoek naar den brand in den Rijksdag heeft tot nu toe aan het licht ge bracht, dat alleen voor het bijeenbrengen van het ontbrandbaro materiaal ten min ste 7 menschen noodig zijn geweest, terwijl voor de verdeel ing van de brandhaarden en de gelijktijdige ontsteking in het gewel dige gebouw ten minste 10 menschen noo dig waren. Zonder twijfel zijn de brand stichters zoo volkomen van de bijzonder heden van het gebouw op de hoogte geweest als slechts zij, die jarenlang ongehinderd in en uitgaan te weten kunnen zijn gekomen. Er bestaat daarom ernstige verdenking te gen de afgevaardigden der communistische partij, die in het bijzonder in den laatsten tijd zeer vaalk om alle mogelijke redenen in den Rijksdag bijeen kwamen. Uit deze be kendheid met het gebouw en de dienstin- deeling van de ambtenaren knn ook ver klaard worden, dat voorlpopdg slechts de op heeterdaad betrapte Nederlandsche commu nist gearresteerd kon worden. Dc gearres teerde. die ook in Nederland als bijzonder radicaal bekend stond, heeft de vergaderin gen van het communistische vartijbestuur steeds bijgewoond en er op gestaan, dat hij aan de brandstiobiting zqv meedoen, Het onderzoek heeft verder aan het licht gebracht, dat 3 getuigen den gearresteerde eenige uren voor het uitbreken van den brand in gezelschap van den Rijksdagafge vaardigde Koenen in één der wandelgangen gezien hebben. Daar voorts de ingang voor de afgevaar digden om 5 uur 's avonds gesloten wordt, maar de communistische afgevaardigden Torgler en Koenen pas om half negen hun jassen in hun kamer hebben laten brengen en pas tegen tien uur door e<jn anderen in gang het Rijksdaggebouw verlieten, bestaat tegen deze afgevaardigden ernstige verden king. Het gerucht, dat de afgevaardigde Torgler zich vrijwillig ter beschikking van de politie gesteld zou hebben, is onjuist Wel heeft hij door middel van zijn advo caat om een vrijgeleide verzocht, toen hij inzag dat ontsnapping onmogelijk was. Het vrijgeleide werd geweigerd en Torgler is gearresteerd. Een overzicht van de verwoestingen - tegen den middag heeft de dienst doende commandant der politie den pers- vertegenwoorigers, die voor het Rijksdag gebouw aanwezig waren, zonder echter toe- gelalen te worden, eenige mededeelingcn gedaan omtrent het onderzoek, waarna de pers een rondgang door het gebouw mooht maken. De groote voor de plenaire zittingszaal gelegen wandelhal met het standbeeld van keizer Wilhelm I is zoo goed als onbe schadigd, doch in de plaats van de gang die van de hal naar de zaal leidt, ziet men een groot geblakerd gat. De muur, die de zaal van de hal scheidt, is door het vuur vernield. Men ziet in de zaal zelf slechts de kale wanden met meters hoog het verbrande hout en niets herinnert eraan, dat op deze plaats de monumentale zaal, waarin de Duit sche rijksdag bijeenkwam, is geweest Op de plaatsen, waar do banken der af gevaardigden, het spreekgestoelle, het ver hoogde podium voor het presidium en de regeerings-estrade hebben gestaan, ziet men niets meer van dit alles. Do geheele grond is bedekt door een verkoolde houtmassa en gebogen ijzeren stangen, die uit de, over- kapping naar beneden zijn gevallen. Er moet In de zaal een reusachtige hitte hebben geheerscht, want ook op de plaatsen die de vlammen niet konden bereiken, is de kostbare houtbetimmering verkoold of weggebrand. Een zware ijzeren draagstang boven het presidium is geheel verbogen en dreigt naar beneden te storten, cn zelfs tal van steenen in de muren zijn gesprongen. Op de plaatsen van de regeering en de leden van den rijksraad stijgt nog rook uit de pulnhoopen. Alle tribunes zijn uitge brand Aan den kant van de groote publieke tribune hangt een groot deel van de geheel verbogen ijzerconstructie van de glazen overkapping naar beneden. Ook de ongeveer dertig meter boven de vernielde overkap ping uitstekende koepel van het rijksdag- gebouw is beschadigd. De ijzeren draagstan- gen zijn verbogen of zwartgebrand en nau welijks een ruit is heel gebleven. Ook rondom de zittingszaal heeft het vuur groote schade aangericht. Vooral de wan delgang met de lichtpartijen is ernstig be schadigd Men bemerkt hier nog duidelijk de sporen van twee brandhaarden, waarvan één in de voorhal van de zaal van den rijksraad lag. De zware tapijten in de wan delgangen zijn voor het grootste gedeelte een prooi der vlammen geworden. In het rijksdag-restaurant kan men, even eens nog de sporen der vlammen waarne men. Hier is een portière in brand gestoken Het vuur sloeg over naar de er achter ge legen deur en tastte de houtbetimmering aan, doch kon nog tijdig gebluscht worden. Verscheidene werkkamers van de pers, die achter de perstribune zijn gelegen, zijn geheel uitgebrand. Behalve tafels, stoelen en kasten, zijn ook schrijfmachines en cy clostyles vernield. Hitier Donderdag voor de radio. Hitier zal Donderdagavond a.s. in ver band met de brandstichting en de ontdekte omwentelingsplannen een radiorede hou den, die om 10 minuten vóór 8 Amsterdam- schen tijd, volgens een ander bericht om 7.20 Amsterdamschen tijd begint De titel van zijn rede zal zijn: „Het wareldgevaar van het bolsjewisme". Valsche geruchten. In verschillende deelen van Duitschland. aldus meldt Wolff, zijn gister in den loop van den dag geruchten opgedoken van nieu we groote branden; de bron waaruit deze geruchten kwamen, kon niet vastgesteld worden. Een aantal dagbladredacties te Berlijn werd opgebeld met de mededeeling, dat het raadhuis van Berlijn Schöneberg in brand stond Andere kregen het bericht, dat het slot te Clmrlottenburg in brand stond. Voorts werd medegedeeld, dat te Stuttgart het landdaggebouw in lichter laaie stond. Deze berichten werden stelselmatig ver spreid en droegen er toe bij, de bevolking te verontrusten. Naar Wolff verneemt, wordt naar de ver spreiders van de berichten gezocht; men zal strenge straffen toepassen, indien zij de po litie in handen vallen. Communistische agitatie te Weenen Tengevolge van de gebeurtenissen in Duitschland is, naar uit Weenen aan de N R. C. wordt gemeld, in heel Oostenrijk de politieke politie gealarmeerd. De dienst aan de grensstations is zeer verscherpt Te Weenen zijn bijzondere maatregelen geno men tegen communistische agitators in Duitschland. Sedert Maandag zijn de com munisten te Weenen koortsachtig in de weer. De politie heeft in het Noord Wester station te Weenen een wagon met 64 kisten in beslag genomen, welke 6700 K.G. com munistisch agitatie-materiaal bevatte en waarvan de inhoud als „kinderboeken" was gedeclareerd. Het transport was door firma Schenker verricht In verband met de brandstichting in het Rijksdaggebouw, heeft de voorzitter van den Beierschen Landdag Dr. Stang, tot na der aankondiging, den toegang tot het ge bouw van den Beierschen Landdag voor het publiek verboden. Toegang hebben alleen Landdag-afgevaardigden en journalisten. Het bestuur van de Vereeniging van Ne derlandsche Staatsburgers „Hollandia" te Berlijn heeft het volgende telegram gezon den aan Rijkspresident Von Hindenburg: „Diep verontwaardigd over den misdadi- gen aanslag op het Rijksdaggebouw spreekt de Vereeniging van Nederlandsche Staats burgers „Hollandia" te Berlijn haar op rechte deelneming uit en betuigt haar sym pathie met het Duitsche volk". Te Hannover zijn talrijke huiszoekingen verricht en gistermorgen zijn reeds meer dan 140 functiona'issen dei K. P. D. gear resteerd. Ctrircnt Ihet rnultaat der huis- Weerbericht. Het dunne ptjltje «soft den vortgen stand aan Hoogste stand te Janmayen 777.3, Laagste stand te Valentia 750.2. Stand vanmorgen halftwaalf 764.5. WEERVERW ACHTING Zwakke tot matige Z.O. tot Z. wind, toe nemende bewolking, weinig of geen regen in het NO.; in het Z.W. meer kans op regen; iets zachter. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De hooge druk bij IJsland neemt vrij snel af en die bij Scandinavië beweegt zich Z. waarts. Op den oceaan vertoont zich een laag drukgebied dat zioh N.O. waarts uit breidt, zoodat thans de kans op zacht weer toeneemt. Op de Britsche eilanden waait hst krachtig uit Z.O. en valt op veel plaatsen regen. In Zweden en in N. Noorwegen neemt, de vorst toe, ook in Duitschland is er bij heldere of nevelachtige lucht de vorst over al toegenomen. In Z. Frankrijk steeg de tem peratuur tot boven normaal en is de lucht bijna overal betrokken of nevelig. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 2 MAART Van 's avonds 6.08 u. tot 's morgens 6.15 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Walshnt 1.74 1.71 Caup 1.26 1.28 Basel -0.34 -0.32 Ems 0.00 1.19 Brelsach 0.72 0.69 Cohlenz 1.49 1.59 Kelhnweiler -0.00 -0.69 Trier 0.60 0.00 Kehl 1.82 1.84 Keulen 1.11 1.»S Maxan 0.00 3.32 Ruhrort 0.21 0.19 Diedeshelm 0.00 0.74 Wesel 0.00 0.48 Mannheim 1.98 1.98 Emmerik 0.00 1.87 Lohr 1.39 1.40 Dusseldorf 0.00 0.00 Malnz 0.00 O.04 Maastricht 2.03 2.06 Blngen 0.00 0.00 Venlo 11.(8 1088 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Terschelling 12.01 Wl leirstad 7.22 19.41 Harlinuen 0.30 12.40 Brouwersh. 638 17.54 Den Helder 10."6 22.26 Zlerlkzee 6.04 18.24 IJmuiden 6.35 18.62 Wemeldinge 6Ü30 iKSl H.v. Holland 6.43 17.67 Vlissingen 4.39 17.01 Scheven ngen 6.53 18.07 Terneuzen 6.16 17.37 Rotterdam 7437 20.07 Hausweert 5.62 18.17 Goering hedenavond voor de radio Rijksminister Goering zal vanavond 10 minuten voor 7 AmsL tijd. in opdracht van de Rijksregeering, het woord voeren voor alle Duitsche zenders over de noodverorde ning van de Rijksregeering van hedon te gen het communistische gevaar. Nog 200 arrestaties BERLIJN, 1 Maart In den afgeloopen nacht zijn te Berlijn wederom vele huiszoe kingen gedaan bij communistisohe functio narissen en in een groot aantal K. P D.- lokalen. In totaal werden vannacht onge veer 200 communisten en zg. partijloozen gearresteerd, en om verhoord te worden naar het politie-presidium overgebracht In het algemeen is de nacht rustig ver- loopen en slechts op twee plaatsen kwam het tot schietpartijen, waarhij fewee nazi's werden gewond. Ernstige gevechten te Worms WORMS, 1 Maart Nadat zich gistermid dag reeds eenige ernstige botsingen hadden voorgedaan, ontstonden in den afgeloopen nacht nieuwe vechtpartijen voor het Volks gebouw. De deur werd doorzeefd met ko gels en alle ruiten werden ingeslagen. Nazi's drongen het huis i:men. De café houder werd door een messteek in hetihart getroffen en was op slag dood. In de Löwengarten werd een man dooï een kogel in den buik getroffen en even eens gedood. De geheele politie van Worms was van nacht gealarmeerd. DE SOCIAAL-DEMOCRATEN WIJZEN DE TERREUR AF, ZEGT WELS BERLIJN, 1 Maart. De voorzitter der S.P.D., Otto Wels, heeft een brief gericht aan den Rijkscommissaris voor Pruisen, vice-kanselier Von Papen, waarin hij schrijft, dat de veronderstelling, dat de S.P.D. iets te maken heeft met de lieden die den Rijksdag in brand staken, onjuist is. Het geheele verleden van de S.P.D. geeft daar geen aanleiding toe. Integendeel be wijst haar geheele geschiedenis, dat zij ter roristische daden van eiken aard afwijst, en dat haar aanhangers steeds een in elk op zicht voortreffelijke discipline aan den dag hebben gelegd. En de kolommen in de communistische pers, die tot nu toe met de scherpste aan vallen op de S.P.D. waren gevuld, bewijzen het beste, dat een communistisch-soc.-dem. eenheidsfront niet bestaat Het verbod der soc.-dem. dagbladen, ma nifesten en plakkaten is met dit alles m scherpe tegenstelling. De S.P.D. verwacht derhalve, dat Von Papen in zijn functie van Rijkscommissaris voor Pruisen er voor zal zorgen, dat dit verbod wordt opgeheven Officieel wordt te Koningsbergen medege deeld: De politiepresident heeft alle verga deringen verboden wegens het onmiddellijk in gevaar brengen van de openbare veilig heid. Hij heeft voorts alle communistische vlugschriften en de „Echo des Ostens" in beslag laten nemen. De politie heeft het Lenin Huis bezet en de daar staande drukpersen stilgelegd. Voorts zijn onverwachts huiszoekingen ver richt bij een aantal functionarissen der ICP.D. Ook plakkaten der S.P.D. zijn in be- sILag genomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2