DINSDAG 28 FEBRUARI 1933 ECONOMISCHE PROBLEMEN DE BANKCRISIS IN AMERIKA 1MITCHELL EXIT Mitchell is de president van de National City Bank of New-York, de grootste Ame i rikaansche bank. Door het verhoor, dat hij had te ondergaan, in verband mei het I Senaats-onderzoek naar het Amerikaansche i bankwezen, moest hij verschillende onge- i rechtigheden erkennen, welke aanleiding i vormden, dat hij als president dezer mach tige instelling had af te treden. Tevens be dankte hij voor honderden bij-baantjes, die hem geleidelijk waren gegeven. Men spreekt van het schandaal der National City Bank alhoewel de draagwijdte van dit schandaal nog niet ten volle bekend is. Een der Se naatsleden wilde Mitchell op dezelfde wijze laten behandelen als destijds de koning van de onderwereld Al Capone, hetgeen wel het beste bewijs is voor heigeen bij dat on derzoek is losgekomen. Over de particu liere geste van den heer Mitchell willen wij het in dit verband niet hebben; een derge lijk verhaal behoort eerder thuis in sensa tie-litteratuur, wat economische artikelen nu eenmaal niet zijn. Evenmin willen wij uitweiden over hetgeen bij de National City Bank zal zijn geschied en bij haar dochter instelling de National City Corporation, welk laatste lichaam ook in Nederland enkele vertakkingen in het leven heeft ge roepen. Zooals bekend behartigde de Natio nal City Corporation het plaatsen van door de National City Bank overgenomen effec ten onder het publiek, waartoe deze doch terinstelling in de voornaamste centra filia len heeft opgericht. Wat er met de National City Bank is ge- I schied is. zooals wij hierboven hebben ge zegd, nog niet bekend. Men laat er weinig over los; evenmin verneemt men iets van opvragingen van deposito's of een run van het publiek, al blijkt de situatie zeer ner veus te zijn, nu bekend gemaakt is, dat tnen overweegt om ook in New-York maat regelen te nemen om opvragingen van bij de banken gedeponeerde gelden eventueel te voorkomen. Bevroren posities De bankkrach Is nu over een groot deel Van Amerika verspreid; alles is zoo goed els bevroren en het zijn voornamelijk de bankinstellingen in het industrieel hoog ontwikkelde Oosten, die er het ergste aan toe zijn. Dit kan ook niet anders, omdat New-York, Chicago e.d. plaatsen de centra vormden voor geheel Amerika. Van u;t New-York hadden de groote remisen plaats naar het binnenland; wanneer 't hart van bet financieele systeem op een gegeven mo ment niet meer kan werken en het ziet er naar uit, dat dit binnen enkele dagen 't geval zal zijn zal men moeten ingrijpen. Het zou ons niet verwonderen, wanneer binnenkort Wallstreet enkele dagen zal 1 den gesloten. Immers zij, die nog ovei i fecten beschikken en geen geld meer van j de banken kunnen knjgen,t?ullen ter wille i van de dringend benoodigde'contanten, deze waarden willen realiseeren. De stroom van verkoopen zou weieens zulk een omvang kunnen aannemen, d'at Walstreet ze niet meer zal kunnen verwerken. Er resten Hoover nog circa zes dagen. Zal hij nog zooveel pech hebben, dat een der gelijk voorval de laatste dagen van zijn be wind zal verdonkeren? Zal Hoover njg het algemeene moratorium moeten afkondigen, zoodat Roosevelt, bij den intrede als Presi dent. zal kunnen wijzen op den ontredder den boedel van zijn voorganger? Groote spanning Het spant In Amerika; het land van den almighty dollar kraakt in al zijn voegen. Wij willen, in het zicht van de ernstige gebeurtenissen, die zich over een paar dagen zullen afspelen geen voorspellingen doen. Men ,za.l moeten ingrijpen hetzij door het bevriezingsproces zoo krachtig en 1 zoo vlug mogelijk tot stand te brengen, want wanneer de banken eenmaar wettelijk hun loketten zullen hebben gesloten, is er geen direct gevaar meer. Men zal dan tijd hebben om na te denken over hetgeen te doen staat, om het bedrijfsleven weer te doen ontdooien zonder, dat de patiënt er 't leven bij inschiet. Hetzij door ongelimiteerd te steunen en daardoor den dollar te doen deprecieeren. Roosevelt heeft destijds gezegd dat hij een geheel uitgewerkt plan had om de economische situatie radicaal te verbete ren, welk plan bekend zou worden gemaakt zoodra hij aan het bewind zou zijn geko men. Wat dit plan inhoudt, is nog niet ont huld. maar het zou oo.s niet verwonderen, leer de goudwaarde van den dollar be langrijk zou worden verlaagd. Men hand haaft daardoor den gouden standaard, zoo genaamd, maar men bereikt practisch het zelfde als wanneer men het goud den rug had toegedraaid. Er is echter één verschil. Met de waardevermindering van den dol- lai en met handhaving van 't goud saneert de situatie slechts tijdelijk. Men ziet dit aan de franc. Poincare bracht destijds den franc van 50 cent tot 10 cent terug, maar hij hield krampachtig aan het goud vast Het resultaat is, dat de franc ver moedelijk een nieuwe aderlating zal heb ben te ondergaan, al ontkennen enkele Fransche deskundigen deze mogelijkheid. Naar een opluchting? De krach doet aan den eenen kant veel kwaad, maar aan de andere zijde helpt zij veel ongerechtigheid de wereld uit Het is oen opluchting, dat eindelijk een einde zal komen aan de plutocratie. Té lang heeft de wereld gezucht onder den druk van 't geld en daardoor van de financiers. Geld was dï spil, waarom heen zich alles bewoog en daardoor waren het de geldmagnaten, die alle leidsels van het wereldgebeuren in handen hadden. Zij deden alsof zij verstand van alles hadden. Bekleedde Mitchell niet een goede achthonderd bijbaantjes? Ban kiers zijn nuttige menschen, wanneer zij in hun milieu blijven, waarvan zij verstand hebben. Bewegen zij zich op het terrein van anderen, dan loopt het geheel in 't honderd Er is nog zeer veel te redderen. Het sa- neeringsproces begint nu eerst goed en zoo lang de groote schoonmaak niet is afge- loopen, zoolang zal de crisis geen einde nemen. Toch vermeenen wij te durven zeg gen, dat elke nieuwe ellende het einde der evenwichtsverstoring nader brengt. Dat is het eenige lichtpunt, dat wij in het don kere versohipt zien. Het is niet de eerste maal, dat wij dit zeggen, maar wij kunnen het niet genoeg herhalen: „Men zal afstand moeten doen van de denkbeelden, die gezond waren in een andere periode van ons economische be staan, het heden vergt andere wetten, dan die, welke onze éminente mannen uit een afgesloten tijdperk aanhangen. Goud. meest begunstiging, vrijhandel, individualisme zullen moeten plaats maken voor de man aged currency, preferentieele overeenkom sten, waarbij prestaties en contraprestaties tegenover elkander zullen worden afgeme ten, een soort planwirtschaft, zonder de fouten van hetgeen daaromtrent tot nu toe bekend is geworden, soliaarisme onder lei ding en toezicht van den Staat, terwijl en dit is voor ons het voornaamste het haken naar geld vervangen zal moeten wor den door een groeiend besef, dat het alge meen belang een betere gids is dan het schroffe egoisme. Onze komende generatie, die zooveel beproevingen heeft moeten ver duren en die tot nu toe nog geen plaats heeft weten te vinden in het productie-pro ces, weet, wat het beteekent, wanneer men slechts aan zichzelf denkt en dan nog wel in den vorm van geld in plaats van mora liteit en idealisme! BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN BIJ IC. B. la benoemd tot ridder In <J« Ord •am Oranje-Nassau met de zwaarden, de kapltei ran den Gen. Staf A! Q. KL Dljxhoorn; TWEEDE BLAD PAG. 5 BIJ DE P.T.T. VOORLOOPIG VERSLAG EERSTE KAMER OVER DE POSTBEGROOTING In het Voorloopig Verslag der Eerste Ka mer over de begroeting voor 1933 van het Staatsbedrijf der P.T.T. is, in verband met een opmerking over de verstandhouding tus schen de leiding van het bedrijf ep. het per- soneel, medegedeeld d~t alle critiek op de bedrijfsleiding wordt geweerd uit het orgaan der Vereeniging van Hnogere Ambtenaren, en door het bestuur daai vau in gesloten om slag aan de leden wordt toegezonden. Dn zou geschieden omdat de bedrijfsleiding zou vorderen, dat haar inzichten blindelings door de ambtenaren worden aanvaard. Het bestuur der Vereeniging van Hoogere Ambtenaren der P.T.T. heeft thans aan de Eerste Kamer geschreven, dat die passage in het Voorloopig Verslag op een misverstanu moet berusten. Hoewel in het Tijdschrift voor Posterijen, Telegrafie en Telefonie, or gaan der Vereeniging, meermalen verschil van inzicht met den directeur-generaal van het bedrijf tot uiting is gekomen en ook nu nog komt, is van 'n aandrang van de zijde van den directeur-generaal, om de inzichten van de bedrijfsleiding blindelings door de ambtenaren te doen aanvaarden, nimmer ge bleken. Het bestuur zendt inderdaad om trent ondernomen stappen nu en dan mede- deelingen in gesloten omslag aan de leden, doch onder de redenen daarvoor komt de vrees voor nadeel, als gevolg van openlijke critiek op de bedrijfsleiding, niet voor. AANBESTEDINGEN Vanwege bet Prov. Bestuur van Zuid-Hol land werd heden aanbesteed: 1. het maken van de kunstwerken voor de verbetering van den prov. weg 's-Graven- deel—Strijen. Laagste inschr. A, J. Verjaal te Dreischox voor f 42.525. 2. .Het verbeteren van een gedeelte van den weg LeiderdorpAardam (Baron Wit ter t van Hoogland-brugkom van Hoogma- de), bestaande uit het dempen van slooten en vaart, het verbreeden van het bestaande weglichaam en het aanbrengen van een klin kerbestrating op fundeering, met bijkomen de werken, onder de gem. Woubrugge. Laag ste insohr. N.V. de Geruischlooze Weg te Heemstede voor f 31.890. 3. Het onderhouden van de verkeerswegen DelftPijnackex—Zegwaart, PijnackerBer- kel en Berkelbuurtschap Katwijk geduren de de jaren 1933 en 1934. Laagste inschr. W. Ooms Czn. te Ammerstol voor f 39.000 4. Het leveren van steenslag voor 't on derhoud van do prov. wegen op Voorne en Putten, in de Hoekscha Waard, op het eiland van Dordrecht, in de Krimpenerwaard en op Goeree en Overflakkee. Laagste inschr. M. v. d. Straaten te Mijnsheerenland voor f 11.800. WATERSTAND IN HET GOOI De minister van waterstaat heeft aan het bestuur van de vereeniging Gemeentebelan gen te Naarden, in antwoord op een adres dat in October tot hem is gericht, geschre ven, dat hij er toe wil meewerken, de over gangsperiode van een' peil van 't IJsselmeer van 0—13 m. N.A.P. naar dat van P. 40m— N.A.P. zoo kort mogelijk te doen zijn Omtrent maatregelen, welke tot spoediger verlaging van het wettelijk vastgesteld peil van 0.13mN.A.P. zullen kunnen leiden dan aanvankelijk werd gedacht, is tusschen de betrokken departementen overleg gaande. MEER LUCHTVRACHT Behalve het gewicht van de wekelijksche luchtpost naar Indië, dat zich thans geregeld boven de 300 kg. verheft, is ook de hoeveel heid vracht, welke eenige maanden lang constant gebleven is, stijgende. Dit betreft zoowel de lading met bestemming naar Indië als de lading voor de tusschengelegen sta tions. Opmerkelijk is niet alleen de steeds toenemende verscheidenheid der artikelen, doch ook de toenemende toevoer van zendin gen uit andere landen, in het bijzonder uit Duitschland, Denemarken, Zweden en En geland. EEN WEDDENSCHAP EEN BEGROOTINGSREDE VOOR ZES SIGAREN De Roosendaaische correspondent van de Maasbode schrijft: De Roosendaaische gemeenteraad heeft dti jaar vijf zittingen noodig gehad om de ge- meentebegrooting af te handelen. Volgens het verslag in het „Volk" zou dit een gevolg zijn „van het betoog van ons eenigste raads lid pg. H. Leeuw". Dit betoog heeft in eerste instantie bij de algemeene beschouwingen ruim 2Vfc uur 611 in tweede instantie nog weer ruim uur in beslag genomen. Het was echter niet omwille van het ge meentebelang of om wille van de belangen der crisisslachtoffers, zelfs niet eens wat men allicht zou vermoeden omwille van partijbelang, neen men raadt het in geen tienen! het ging om eenweddenschap De spoorman Leeuw had met een collega bij de spoorwegen een weddenschap aange gaan, dat het raadslid Leeuw bij de alge meene beschouwingen in eerste instantie minstens 2 uur aan het woord zou zijn. Voor iedere 5 minuten meer zou hij eensigaar krijgen (tot een maximum van 10 sigaren) en voor iedere 5 minuten minder zou hij een sigaar moeten geven. En de heer de Leenw heeft de wedden schap gewonnen met heit noodwendig gevolg dat de Roosendaaische Raad, na vier zittin gen, nog een vijfde vergadering waarop niemand had gerekend er aan moest vast knoopen op een volgenden dag. Deze extra vergadering, welke slechts vijf kwartier duurde, kostte de gemeentekas vèr over de f 100. Alle commentaar lijkt ons hierbij overbo dig en het is ook duidelijk waarom de „cor respondent" Leeuw, die verslaggever is der roode Arbeidspers, alleen maar het betoog van p.g. Leeuw aanhaalde als oorzaak van de langdurige behandeling der begrooting, zonder de eigenlijke oorzaak er bij te noc- ROFFELPJJMEN. Dan wordt het tijd! Hulp-, adjunct- en hoofdcommiezen!, Ambtenaars der P. T. TA Speur- en straatpolitiemannenl Keurmeesters van vleesch en vee! Allen gij die hoofd of zolen Fiets of uniform verslijt In de dienst der plaatselijke Of der hooge overheidI Als het waar is, wat een schrijver. Mij zeer pertinent verklaart: Dat er menigeen van u nog In 't neutrale sclmitje vaart Als het waar is, dat neutrale Bonden róóde bonden zijn Die zich listiglijk versieren Met een glimp neutrale schijnf Als het waar is, dat gij, dienaars Van het dorp, de stad, de staat Onomkoopbaar zijt, en nimmer TJ door schijn bedriegen laat Wel, dan wordt het tijd, meneer en, I Dat ge u met haast bekeert, Dat ge u met rassche schreden Christelijk organiseert! Gij, die weet van door te tasten, Blijft niet op een afstand staan Nu de roode roep tot Holland Weer z'n aanspraak heeft gedaan; Komthelpt mee bewijs te geven Dat de gróóte meerderheid Hoofd- en hand- en hart-arb eiders f Niet aan roode banden leit! Zet er mee de schouders onder Geeft uw hart, uw hoofd, uw hand i Voor de Christelijke actie In ons vrije vaderlandl (Nadruk verboden.) LEO LENS. NAAR LINKS GERICHT? HET GEWEER VAN DE B.V.L. In de roode pers wordt geconcludeerd „De geweren der landstormers zijn gericht naar links, zij zijn bestemd om tegen de so cialistische arbeidersbeweging te worden ge- Een ervaring van 14 jaar bewijst evenwel, dat het hiermede anders is gesteld; schrijft •het „Landstormblad". Veertien jaar lang hangen de geweren der landstormers rustig in de geweerrekken met den loop naar beneden gekeerd en het is de wensch der landstormers, dat zij daar rustig kunnen blijven. Zij zijn bestemd om slechts tegen oproermakers te worden gebruikt." De socialistische partijen en de socialisti sche arbeidersbeweging, zelfs ook de com munisten, hebben 14 jaren ongestoord hun gang kunnen gaan, zonder dat zij zelfs een der 76000 geweren der landstormers te zien kregen. Wie geen oproermaker wordt, heeft van den Landstorm niets te vreezen De bekende Ds. C W. J. van Lummel Geref. predikant te Zuidland, ver kreeg eervol emeritaat. Nabij Detroit reed 'n luxe-auto in volle vaart tegen een passeerenden sneltrein, daar de overwegwachter vergat de Generaal Ho-Tsjoe-Koeo (links) bestu- boomen ts shuteju Ds vernielde wagen, waaruit een doods en een fi^aargewonde werden geborgent na 't ongeluk, deert op 't operatieterrein de stafkaart. Bij den f eestelijken intocht van den nieuwen burgemeester van Lieshout J had de bierbrouwerij Bavaria gezorgd voor een eerebooa Het monumentale Rijksdag gebouw, dat gisteravond door een N ederlandschen communist in brand is gestoken. De Italiaansche luchtmacht heeft een groep piloten, bekend als de „iuchtduivels"In formatie nemen de \S drieste vliegers een duik naar de aarde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5