R.SMEETS BeBe SITTARD Een nieuw Nederlandsch Product De BEBE MOTORBESTELWAGEN MEELFABRIEKEN N.V. ROERMOND GERMANIA Huis van den Eersten Rang KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN I LIMBURG 3 e NUMMER 28 FEBRUARI 1933 De Zeven Schepenen I van Eys en de Kerk t door Pierre Kemp De kerk van Eys stond op een hoogte en het was voor de oudere inenschen heel moeilijk er te -i komen. In een van de schepenen vergade ringen stelde de oude sohcltis, die zelf ook last had van het klimmen naar de kerk dan ook voor, de mid- delen te beramen, om dat ongemak te verhelpen. t De schepenen moesten er eens goed over nadenken, f. maar vooral bezinnen eer te beginnen. Dat deden lt ze ook. Zij vergaderden lang en kwamen na veel wikken en wegen en redetwisten tot het besluit, de kerk naar beneden te schuiven. De groote dag was gekomen. De kerk zou worden vorschoven. De zeven sche penen zetten hun forsche schouders tegen het kerk gebouw en duwden De scholtis ging zien of zij al wat hadden gewonnen. Hij meende van wel, doch de meeningen waren erg verdeeld. De een meende van niet, terwijl de ander volhield, dat de kerk had geschud door hun krachtsinspanning. Zij be sloten het niet bij die eerste poging te laten. Zoo werkten zij een tijdje voort maar, hoezeer de scholtis ook verzekerde dat zij vooruit kwamen, de anderen waren er toch niet zoc van overtuigd en het dispuut begon al weer. Tot men op een nieuwen inval kwam. Ze zouden de zoo gewenschte zekerheid hebben! Zij trokken hun wambuizen uit en legden ze aan de andere zijde van het gebouw. Nu zouden ze toch zeker zien, of ze terrein wonnen. Weer hernamen zij hun geweldigen arbeid van voren Terwijl de vroede vaderen alle krachten inspan den om de kerk te doen wijken, passeerde er iemand aan den anderen kant en zag de wam buizen liggen. Het was iemand van het 6lag, dat alles kan gebruiken er niets laat liggen, behalve molensteenen en gloeiend ijzer. Hij maakte er niet veel omslag mee, maar stal de kl&eren en zette het op een loopen. Toen de vroedt vaderen dachten, dat zij de kerk' nu toch wel een heel eind in de goede richting hadden geduwd, schepter ze even adem en gingen eens zien of zij dit keer iets hadden gewonnen. Dat kon niet anders, meenden ze allemaal, nu zij hun wambuizen niet meer vonden. „Ditmaal hebben we gewonnen; de kerk is ©E als het ware over heen gevlogen!" (Uit: Limburgs Sagenboek, door Pierre Kemp.J Valkenburg (L.) Het middeleeuwsch vestingstadje Valkenburg verschijnt voor het eerst in de geschiedenis opl het jaar 1041. Zijn versterkt kasteel, waarvan de overblijfsels op den heuvel hoog boven het stadje opsteken, was de residentie der dynasten over het land van Valkenburg, wier gebied zich uit strekte over het grootste deel van het tegenwoor dige Zuid-Limburg, met uitzondering van Maastricht. Aan zijne insnoering door grachten en muren heeft het tegenwoordige stadje te danken de kleinste gemeente des lands te zijn. Gedurende de laatste 50 jaren hebben stadje en agglomeratie zich ontwikkeld tot een centrum van vreemde lingenverkeer. De grootste attractie van Valken burg is we! zijn ongeëvenaarde mooie ligging, midden in het Geuldal, aan den voet van den kasteelberg in een heuvel rijk land vol van Automobielfabriek VAN DEN BERGH te BLER1CK - Telefoon 934-265 Afdeeling der N.V. Ned. Textiel-Machinefabriek en Ijzergieterij BEZOEKT Gunstig gelegen Woon- en Industriestad Schitterende omgeving Goedkoope Bouw- en Industrie-terreinen Uitstekende Onderwijs-inrichtingen Burgemeester F- A. L. M DAM EN van Geleen Schrijver van het artikel „Geleen, centrum der nieu we mijnstieek van Zuid- Li-nburg. <2e no. bladz. 9) schilderachtige plekjes. De wandelingen zijn eenig, de flora buitengewoon, de geologische petrefacten, afkomstig uit den mergel zijn voor het oprapen. Met zijn oude poorten, verweerde wallen en ruïnen, vol van romantiek, waaraan het onder- aardsche Valkenburg een geheime bekoring toe voegt, is het een der schitterendste vacantie- oorden van ons land. Beek( L.) Tegen de heuvels aanleunend die Geleen en Geuldal scheiden, ligt een der liefelijkste plaatsen van Zuid-Limburg: Beek. We vinden er in het typisch landelijk en rustig en gezellige plaatsje nrachtige natuurmonumenten, oud-Limburgsche dorps, zoowel als modern ingerichte comfortabele hotels en schitterende winkels. Het leven is ge moedelijk landelijk en toch staan op een half uur afstand de gebouwen-complexen der grootste steenkolenmijn van Europa. Men kan mooie wan delingen maken door ravijnen en over heuvel paden, door veld en -bosch, als in een ander arca- dië, en toch loopt ook door deze plaats een der 6lagaders van het verkeer in Zuid-Limburg, de mooie Rijksweg NijmegenMaastricht Het idyllische wisselt hier af met het grootsche, men kan genieten van panorama's op de Maas vallei, op de Belgische Kempen, op het dal van Geulle en op het Geleendal, met in de verte het industriegebied van Heerlen. Schin op Geul Het dorpje Schin op Geul is een der meest met natuurschoon gezegende plaatsen, gelegen in de nabijheid van Valkenburg; een gedeelte van het dorp, n.l. de buurt St. Pieter grenst direct aan Valkenburg. Beginnen wij van hieruit een wan deling door den Oosterweg, dan passeeren wij eerst het prachtige kasteel OosL Tot aan de 3 Beeldjes en verder het Geulvoetpad op treffen wij een wandelwig aan die wel als een der mooiste van Zuid-Limburg mag genoemd worden. Deze weg wordt ten zuiden begrensd door de snel- vliedende Geul, ten noorden door den steilen boschrand van- den Schaesberg. Het Schaesber- gerbosch met zijn wandelwegen en zijn kluize naarswoning en kerkje, wordt door ieder toerist die Valkenburg bezoekt, bezocht. Volgen wij nu verder het Geulvoetpad dat ons brengt in het dorp, waar de vermoeide wandelaar ruimschoots gelegenheid vindt om uit te rusten. Wil hij ver der genieten van de heerlijke natuur, dan is een wandeling aan te bevelen naar Engwegen, bron aan den voet van den Keutenberg. Dezen berg beklimmen loont de moeite in elk opzicht Vanaf hef plateau aeeft men grootsche vergezichten, kilometers ver. Van hieruit naar het in de berg helling gelegen Dekensboech en Gerendalsbosch, geeft werkelijk voldoening. Schin op Geul biedt den toerist vele mooie wandelingen en is zoo doende een bezoek overwaard. 30 LIMBURG 3e NUMMER 28 FEBRUARI 1933 N.V. LIMBURGSCHE TRAMWEG-MIJ ROERMOND Exploiteert de stroomtramlijnen: Roermond- Meyel; Roermond-ittervonrt grens; Roor- mond-Roosteren-Sittard; Maastricht-Gul pen- Vaals; de electrische lijnen; Heerlen-Sittard; Heerlen Kerkrade; Hecrlen-Brunssum en Heerlen-de I-ocht: de autobusdiens'en: Roermond Herkenbosch-Vlodrop en Roer mond Posterholt grens. WAGENLADINGEN worden ZONDER OVERLADING vervoerd van en naar alle stations der Nederlandsche Spoorwegen naar en van alle plaats-en gelegen aan de lijnen Roermond-Roostcren-Sittard en Maas tricht-Vaals. Vrachtberekening volgens het rechtstreeksch tarief, met de N. S. WAGENLADINGEN MET OVERLADING te Roermand naar en van de lijnen Roer mond-Ittervoort en Roermond-Meyel. Be vrachting tot Roermond volgens tarief der Nederlandsche Spoorwegen en verder vol gens onze zeer lage tarieven. Inlichtingen, zoowel over personen- als over goederen-vervoer worden verstrekt door onze kantoren te Vaals, Maastricht, Heerlen, Echt en door het Hoofdkantoor te Roermond. Godsweerdersingel 62, Telefoon No. 601. TELEFOON 39 Kerkrade, Limbricht, Merkelbeek, Munstergeleen, Nieuwenhagen, Nieuwstadt, Nulh, Obbicht, Oirs- beek, Schaesberg, Schinnen, Schin veld, Simperveld Sittard, Spaubeek, Stein, Ubach over Worms, Urmond, Voerendaal, WijnaniLsrade. Als Secretaris fungeert Jhr. Mr. G. Ruysde Beerenbrouck 1), zoon van onzen Minister- President. De eenïge positie, welke Zuid-Limburg in Nederland inneemt, wordt niet alleen bepaald door baar cultuur-historische monumenten en haar natuurschoon. Ook de Amerikaansche ontwikke ling der groot-industrie in deze streek is een bij uitstek interessant verschijnsel. Het is vooral de mijn-ontginning die wel op zeer bijzondere wijze haar stempel gedrukt heeft op de economische oriëntatie van dit gewest Deze streek drijft enkel en uitsluitend op de Mijnr industrie en daarom zal men de stemmen be grijpen, die opgaan voor bescherming van dit mijngebied, waarin ook ons blad met zijn Mijnennuinmers een allerwege gewaardeerd aan deel heeft gehad. Moge deze bescherming van onze Nederlandsche Mijnindustrie ver kregen worden door de vr ij willige voorkeur van den Neder1 andschen cons u m e n tl De K. v. K. voor Midden-Limburg is gevestigd te Roermond. Het gebied der Kamer omvat de volgende ge meenten; Baexein, Beegden, Buggenum, Budel, Echt, Gralliem, Haelen, Heel c.a., Herten, Heijt- huijsen, Horn, Ilunsel, lttcrvoort, Linne, Maas- bracht, Maasniel, Meijel, Melick c.a., Mon fort, Nederweert, Neer, Neeritter, Nunhem, SL Odiliën- berg. Ohé en Laak, Posterholt, Roermond, Roggel, Roosteren, Stevcnsweert, Stramproy, Susteren, Swalmen, Thorn, Vlodrop, Weert, Wessem. Algemeen Voorzitter is de heer H. M. F". S m e e t s, terwijl Mr. G. D a h m e n het Secreta riaat waarneemt Ook in hei district dezer Kamer heeft de wereldcrisis zijn sporen achtergelaten, al mogen deze niet zoó -cherp zijn afgeteekend als in andere gebieden van ons vaderland. Toch heeft de groot handel gevoelige slagen geleden: handelsinstel lingen als de Roermondsche Eiermijn en de Zuid-Nederlandsche Zuivelbond, instellingen, die den trois van dit district uitmaken, hebben een harden kamp te strijden voor de handhaving van haar belangrijkheid. De voornaamste tak van gewestelijke nijverheid is de kleiwarenindustrie. Wel hebben de meeste steen- en pannenfabrieken zich nog staande kunnen houden, maar wanneer niet spoedig ver betering intreedt, zal uiteindelijk stopzetting van meerdere bedrijven niet kunnen uitblijven. De maatregelen voor uitvoering van de Tarwe- wet leveren voor ie meelindustrie groote moeilijk heden op. .Voor Noordelijk Limburg is de K. v. K. te Venlo gevestigd. Het Bureau der Kamer is samengesteld als yolg1!: P. Clir. J. Haffmans, Algemeen Voorzitter. A. Ch. M H Canoy, Voorzitter der Afd. Grootbedrijf J. H. P van Daelen, Voorzitter der Afd. Kleinbe drijf. Mr. J. B. Wreesmann, Secretaris. Waar de steenfabrieken in het district dezer Kamer zich steeds hebben toegelegd op het maken van een kwaliteitsproduct en haar pro ducten dienicngevolge ook afzet voor betere woni.*?* iw vinden, kunnen zij zich nog tot de gelukkigen rekenen. De vrees bestaat echter algemeen, dat wanneer niet spoedig een verandering ten goede intreedt, l) Drukke werkzaamheden zijn oorzaak dat Jhr. Buys tot zijn spijt geen eigen artikel voor deze nummers kan leveren. Met nadruk wijst hij er echter op, dal d' I.edactie daarin geen bewijs van onvoldoende medeleven moet zien; integendeel, èn de Kamer én haar Secretaris stellen deze uit gaven iii zeer bijzondere mate op prijs. tot sluiting der fabrieken, althans ten deele, zal moeten worden overgegaan. De fabrikanten doen alles om de moordende concurrentie uit het buitenland zooveel mogelijk tegen te gaan; het feit, dat het buitenlandsch product met veel goedkoopere arbeidskrachten wordt gemaakt en door de oms'andigheid, dat dit product door zijn belangrijk minder gewicht (circa 75 procent) we hebben hier de Gres buizen-industrie op het oog veel goedkooper kan worden geleverd, heeft zeer ongunstige bedrijfsresultaten tengevolge. Ingrijpende maatregelen zullen dan ook niet kunne* uitblijven. De mogelijkheid van regeenngshulp voor het gietersbedrijf is beperkt; men zou door wettelijke bepalingen of andere maatregelen de openbare en semi-officieele lichamen kunnen verplichten hun bestellingen in ieder gevai te plaatsen bij Nederlandsche gieterijen wanneer deze kunnen aantoonen, dat de buiten- landsche prijzen beneden de productiekosten hier te lande blijven tengevolge van lagere loonen of andere oorzaken. Dit geldt evenzoo voor d c? machinefabrieken. Gemis aan exportgelegenheid wegens de hooge tolmuren der aangrenzende landen en voorts een gevolg van de vermindering der koopkracht bij de consumenten in eigen land, is ooi-zaak dat eveneens van een minder bevredigenden gang van zaken in de sigarenfabrieken en tabaksbedrij ven moet worden gesproken. De invoer van briketten uit Duitschland heeft ook de afzet van brandturf zeer nadeelig be- invloed. Wanneer in ons land wat meer zou worden nagegaan de herkomst van vele dagelijksche benoodigdheden, zouden b.v. ook de envelop pen-fabrieken het te werk gestelde personeel aan het werk kunnen houden. Over de Venlosche Veilingsvereenigingen zullen wij in een afzonderlijk artikel iets meer zeggen, eveneens over den eierhandel aldaar. Grenzquell Men schrijft ons: Behalve Nederlandsche bieren, zijn vooral in Limburg enkele buitenlandsche soorten zeer ge wild. „Grenzquell", het beroemde en oudste pilsner bier, afkomstig uit de voorbeeldig ingerichte brouwerij Wemesgrün i. Vogtld, vlak bij de Bo- heemsche grens, neemt daaronder wel een eerste plaats in. Vele doktoren schrijven lijders aan suikerziekte liet gebruik van pilsner-bier voor en ook voor hen is „Grenzquell" een uitkomst De importrice, de N.V. Exploitatie Maatschappij van „Klosterbrau" te Venlo, geeft verder gaarne alle inlichtingen. ■Stadhuis Maastricht HOTEL CAFE RESTAURANT VENLO ROERMOND TELEFOON 129 TELEFOON 60 (2 lijnen) Stroomend warm en koud water op alle kamers HOTEL DE LA BOURSE CAFE-RESTAURANT W. A. KOENEN - KUTTSCHRüTTER MARKT Mo. 37 MAASTRICHT TELEFOON 478 voor de Zuid-Limburgsche Mijnstreek, te HEERLEN Telefoon 543 Geleenstraat 55 De actieve Zakenman zorgt, dat zijn zaak in het Han delsregister ingeschreven is en dat die inschrijving gere geld bygewerkt blijft, omdat dit in zijn eigen belang ia.! 3

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 11