Gemeente Venlo TECELEN EEN GEMAKKELIJKE BRANDSTOF Waar zal ik mij vestigen Natuurlijk daar, waar goede tarieven bestaan van Gas, Water en Electriciteit I Nu, zulks is het gevai in de VOOR ELK HUISGEZIN ZIJN DE IN BRANDHOUT VERPAKTE BRIKETTEN Geen gruis en stof - Geen breuk Volle 100% nuttige brandstof uinig i n e I ij k LIMBURG 3e NUMMER 28 FEBRUARI 1933 „Houdt goeden moed" Het schrijven van een artikel over de Lira bwrgsche Industrie is geen gemakkelijke taak, zelfs niet aan de hand van de ons bereidwillig verstrekte verstagen van de Kamers van Koop handel en babrieken in deae provincie. En geens- ains kan men verwachten een min of meer be moedigende en opwekkende beschouwing, waar voor alleen een blik in de toekomst aanleiding zou kunnen geven. De jaarverslagen bieden helaas al zeer weinig aanknoopingspunten voor een opwekkende beschouwing; 1932 en ook zijn voor ganger is door het grootste deel der werkgever» en werknemers uit Limburg trouwens uit heel ons vaderland met moeite en zorg doorworsteld. De eenige gevolgtrekking, die naar we hopen uit de achter ons liggende periode gemaakt kan worden, is wel deze, dat het bedrijfsleven bezwaar lijk een nog diepere inzinking zal kunnen vertoonen. Gelukkig rijn er symptomen, die er dan ook op wijzen, dat voor deze gevolgtrekking reeds eenige grond aanwezig is. „Onze Gids" bevat nd. een metiedeeling van het Duitsche „.Instituut voor Conjunctuur-onderzoek", waarin wordt te kennen gegeven, dat niet alteen voor Duitsehlanxl. doch «tuk voor Engeland, de Ver. Staten. Nederland, België, Zweden en Noorwegen, bet laagste punt der conjunctuur bereikt ia. Het overgangsstadium is dus aangevangen, doch het blijft nu een open vraag, hoe lang deze periode zal aanhouden, hoe tang het nog zal duren voordat er weer sprake kan zijn vau een omhoog gaan. Het is echter noodzakelijk, dat een ieder worde doordrongen van het besef, dat het economisch herstel slechts met medewerking van allen kan tot stand komen. Het herstel van het econo mische leven moet komen door vermindering en tenslotte door verdwijning der werkloosheid, dus door meer werkgelegenheid. De huidige economische verwarring is inters nationaal en zal dus ook internationaal moeten worden opgelost, hetgeen, gezien de verschillende conferenties der mogendheden, in een iangzaam tempo zal' geschieden. Toch mogen we hopen dat het bedrijfsleven na tn het aphel'ium te zijn beland1, weder zal terug komen in haar perihelium, om zich te koesteren fn een zon van welvaart en voorspoed. Er behoort ongetwijfeld moed toe om dit te gelooven, doch Is dit niet een der specifiek Hollandsche eigen schappen, die evenals veerkracht en volharding ons land en volk in den loop der geschiedenis zoo vaak door moeilijke omstandigheden hebben ge holpen? Natuurlijk is de depressie te diep geweest, dan dat we na een korte rustperiode zoo maar weer zonder schokken omhoog zouden gaan en zonder kleerscheuren en litteekens komen we er niet uit Wanneer we nu maar en dit geldt vooral voor de leidende persoonlijkheden uit dj achter ons liggende jaren geleerd Itebben, dat arbeid slechts vruchtdragend kan zijn, indien deze voortvloeit uit en tevens gebaseerd is op een gezond en hoog ontwikkeld saamhoorifjiheidsgevoel, Geul, Slenaken, Ulestraten, Vaals, Valkenburg; Wylre en Wittem. De samenstelling der Kamer is als volgt; Voorzitter: Jules Schaepkemsv. Riempst Onder-Voorzitters: Ir. Petrus Regout, tevens Voorzitter der Afd. Grootbedrijf en J. va n X oor den, tevens Voorzitter der Afd. Kleinbedrijf. De functie van Secretaris wordt sedert 1 April Iftfi waargenomen door Mr. \V. J. Korn, als opvolger van Mr. Gieten, thans directeur van bet Economisch Technologisch Instituut. Er wordt op de fabrieken in het district der Kamer nog gewerkt. De werkloosheid is echter overal zeer groot. In de Keramische industrie, waarin eenige jaren geleden nog ongeveer 7000 arbeiders werk /onden, is thans slechts arbeid voor plra. 3600 personen, waarvan het overgroote deel maar een gedeelte van de week werkt. De Kamer is van meening, dat van een anti- dumpingwet slechts dan eenig heil voor de Neder- laudsche aardewerkindustrie te verwachten is, in dien de invoer van buitenlandsche producten zal worden belast met een invoerrecht naar het gewicht. Indien de buitenlandsche invoer van Keramische producten, en zeer zeker die, welke op irreële wijze concurreert, zou woroen geweerd, dan zou etn groot afzetgebied voor deze industrie in het land zelf te bewerken zijn. Ook den Middenstand gaat het niet beter. Zon der in den strijd tegen het z.g. groot-winkel bedrijf partij te kiezen, zat het afbrokkelen van den zelfstandigen Middenstand op den duur funest zijn voor de geheele maatschappelijke constellatie. Strijd zal er gevoerd dienen te worden tegen han deldrijvende ambtenaren van het Rijk. Provincie, en Gemeente, ouderwijzers en Semi-Overheids- hedrijven, welke opgericht zijn met kapitaal uit openbare kassen. De val van bet Engelsche Pond heef» de Kera mische industrie wei de grootst*, slag toegebracht, gevolgd door den Japansche- Yen, die de concur rentiemogelijkheden uitschakelt op dte inter nationale markten, welke nog niet door tolmuren waren afgesloten en die den strijd op de binnen- landsche markt nog ongelijker maakt als tot nog toe. Ook „De Sphinx", de N.V. kristal-, glas- en aardewerkfabriek te Maastricht, staat geheel onder den invloed der crisis. Doordat Engeland, Duitschland, Polen, Tsjecho-Slowakije hun oog op Nederland gevestigd hebben er» hier vasten voet willen krijgen ten koste zelfs van toonendo prijzen, is de concurrentie in het binnenland nog verscherpt. Het ia geen eerlijke strijd meer, bet is geen kwestie van tech nische» of commereieelen aar dl Gemis aan orders is oorzaak dat telkens per soneel ontslagen moet worden, heigeen remmend werkt op een goede werkindeeling. immers niet alleen de loonen kunnen door d? industrieën slechts met veel moeite naar omlaag gebracht worden, alles moet gelijk'ijdig naar e.enredigheid mede-dalen, wil de koopkracht op een behoorlijk peil blijven. De lifiuidatieprijaen der vallende bedreven be derven bovendien de marktprijzen voor de nog overgebleven bedrijven. Het gebied der Kamer voor de Zuid-Limburgscbe Mijnstreek te Heerlen omvat: Ams ten rade. Beek, Bïngelrade, Boe hoi tz, Bom, Bioeksittard, Brunssum, Elsloo, Eygelshoven, Ge leen, Grevenbicht, Heerlen, Hoensbroek, Jabeek GAS van een goede en gelijk matige samenstelling en een hooge calorische waarde. WATER, onttrokken aan een maagdelijken bodem, de aange name smaak hiervan wordt door een ieder geroemd. ELECTRICITEIT. Goedkoope tarieven voor licht en beweeg kracht en gunstige bepalingen voor vastrecht en nacht- stroomtarieven. dan ia er reeds veel' gewonnen. We hebben mogen constateeren dat men In Limburg paraat is, om binnen, laten we hopen, ofzienbaren tijd, het werk dat de zoo zeer begeerde opleving met zich mee zat brengen, met energio en bekwaamheid uit te voeren. We mogen deze korte Inleiding, vooraf gegaan aa~ de uespreking van bovenstaande jaarverslagen beëindigen, -.iet Je woorden, van den heer Dr.vaa Aalst uit li ja hero penings-rede voering voor den Pbohi-zender: „Houdt goeden moed, het zal eens ver keer ent Vooruit, daar ligt de taak voor hoofd en handen". We willen nu heel in bet kort iets vertellen van d" Kamers van Koophandel en Fabrieken in Limburg. Tot bet ressort der Kamer voor het District Maastricht en Omstreken beboeren de gemeenten: Am bij. Bemeten, Berg en Terblijt, Borgharen, Bunde, Cadier en Keer, Eyv den, St Geertruid, Geuile, Gronsvetd, Gulpen, Heer Houthem, Hulsberg, Itteren. Klimmen, Maastricht, Margraten, Meerssen, Mesch, Mheer, Noorbeek, On<PVstkenburg, Ryckhoit, Scbimmert, SchiQ-op- 2 LIMBURG 3e NUMMER O 28 FEBRUARI 193 3 Limburg door Dr. Felix Rutten Wanneer mijn blikken langs de heuvels glijden Die rijzen in de rondte tan mijn land. Wier koepelwelving uelig slaat beplant Al et koren geel en blond lot ién i :r blijden Voor wie er 't blinken ziet in 't zonnelicht, Guud'lende graanoogst tegen 's hemels blauwen: Dan moet 'k mijn handen tol rereering vouwen; Dankbaar voor dit aandoenlijk vergezicht Dan is 't of ik in 't heilige der heilgen Van Gods doorzongen wereldtempel stond En voor mijn oog de schrijn rees ran 't Verbond Die gouden Serafs met hun wiek beveilgen; Dan is mijn land me in zijn voldragen rust, Verguld kleinood, waarin de zonnestralen Hun glorie spieglen en hun glans herhalen, Als de Ark, waarop Gods welbehagen rust. Nog een enkel woord over Venlo Ongetwijfeld heeft de gunstige ligging van Venlo veel bijgedragen tot de ontwikkeling van deze stad. Venlo zelf is geen industrieele stad, al zijn bin nen haar muren gevestigd verschillende in dustrieele bedrijven van beteekenis; toch is deze stad op dit gebied mede vooral van beteekenis, omdat zij wordt omgeven door zeer belangrijke industrieën, waaronder steen-, grèsbuizcn- en dak pannen fabrieken die in de naburige plaatsen Tegelcn, B-erick en anuere Noord-Limburgsche gemeenten zijn gevestigd. In Venlo zelf vormt de tuinbouw sedert tal van jaren een der hoofdbronnen van bestaan en wie zich de moeite wil getroosten in de omgeving van Venlo een kijkje te nemen, zal zien, dal men, voor wat de ontwikkeling van den tuinbouw betreft, ook hier met zijn tijd is meegegaan. Werden oud tijds de groenten op den kouden grond geteeld, inmiddels is veel verai.derd en tal van kassen zij a verrezen, waarin ck prouncten wo-den gekweekt op een wijze als elders niet beter kan geschieden. De ontwikkeling van den tuinbouw heeft in den loop der jaren een groote vlucht genomen en wel in die mate dat thans te Venlo zijn gevestigd twee veilingsvereenigingen waar de te Venlo ge teelde groenten geregeld worden geveild en aan den handel afgezet. In het belangrijke ariikel van Venlo's burger vader, Mr. B. Berger (2e Limbursrnummer, blad 3) hebben we .telaas kunnen lezen dat ook de crisis aldaar op dit oog«nblik zwaar wordt ge voeld. De vermlnde.de Duitsche Koopkracht en ie, naarmate de p-iize»» dalen, in verhouding hooger wordende Duitsche invoerrechten, zijn wel de i>e- langrijkste oorzaken dat de uitkomst van 1e groenteteelt zeer ongunstig genoemd moet worden. Was 1930 voor de tuinders reeds een slecht jaar, dat bijna 466000 bij zijn voorganger ten acht-sr blee', 193t ging nog verder in dalende richting en deed de mindere opbrengst nog 30 000 grea ter worden. De Limburgsche groententeler is toch Het belangrijkste industrie centrum van Noord-Limburg, met goede spoor- en water verbindingen, biedt gunstige voorwaarden voor vestiging van nieuwe industrieën Gemakkelijk loedkoop O. L. Vrouwekcrk. voor zijn afzet in hoofdzaak op Duitschlana aan gewezen en Venlo direct bij de Duitsche grens gelegen, heeft in zijn onmiddellijke nabijheid ver schillende Duitsche industrie-centra, waarvan wel het voornaamste is het industrieele Biihr-centrum en daarheen werden voorheen de producten van den Venloschen bodem nagenoeg in hun geheel vervoerd. Van de eens zoo levendige expo 'thandel is momenteel weinig of niets meer overgebleven. De omstandigheid dat te Venlo vijf spoorweg- lijnen te zamen komen en vooral de ligging aan de -Maas, die ook reeds vóór de uitvoering der Maaskanalisatie-werken tot Venlo nacenoeg ge durende het geheele jaar bevaarbaar was. is voor deze plaats als handelsstad van beteekenis. Im mers de afstand van Rotterdam over de Maas naar Venlo bedraagt slechts 162 KM, terwijl die ov°r de Bijn naar de streken die van Ven'o.uit bedien-J kunnen worden, beloopt 242 K.M., zooda» export naa:- Duitschland over de Maas en vanaf Venio per spoor in ve e gevallen een niet onbelangrijke besnarine van transportkosten oplevert. Venlo heelt voorts het voordeel te zijn gelegen in de nabijheid, maar toch op een gelukkige af stand van rijke kolenvelden, bekend onder den naam van Peelmijnvelden en wanneer tot ontgin ning van deze kolenvelden zal worden overeegaao, za' Venlo daa-van wis en zeker profiteeren. Moge Venlo onder het krachtige beleid van zijn Burgemeester Mr. B. Berger zich verder blij ven ontwikkelen als een der voornaamste ge meenten van het schoonc Limburg! Meerssen Meerssen, het oudp Marsna der Romeinen, ligt aan den ingang der Geulvallei, wa-r dit aai zich verliest In het br*:ede Maasdal. Ten Noorden en ten Zuiden van de kom beginnen de heuvels, die zich Oostwaarts voortzetten en het prachtige Geuldal vormen. Aan dc Noordzijde de bekende Kruisberg (103 M.), de Raarberg (102 M.) en de Wijngaard» berg (104 M.) met mooie vergezichten ovej\ de Geul- en Maasvallei. Aan de Zuidzijde de Heiberg, eveneens met een heerlijk panorama over beide dalen, de stad Maastricht, het plateau van Keer en de Belgische Kenipen. Als monument verrijst in dc kom de grijze, uit tufkrijt gebouwde R.K. Kerk een juweeltje van Fransche gothiek, dagteekenenae uit fli XIVe eeuw, met sen theotheca of Sacramentshuisje (einde der XVe eeuw), een unicum in Nederland. Vercler het schoone landgoed „de Proosdii" vast aan de kerk gebouwd met prachtig paik, oor^ sprunkelijk een oalts der Karciinpois, .uter een rijk klooster, e-n bezitting der beroemde abdij der Bene lietijnen van Reims. Meerssen neeft verder Protestar.tsche en Israë* lietische bedehuizen, Lagere en Muioscboien voor Jongens en meisjes, een lagere landbouwschool enz tl

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10