ALS DE LEIDER SPREEKT.... Nu de Nieuwe Leidsche Courant zulk een goedkoop Christelijk Dagblad is VRIJDAG 24 FEBRUARI 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 STADSNIEUWS ANTIREVOLUTIONAIRE INVASIE UIT DE DORPEN Een enthousiaste menigte in de Stadsgehoorzaal DE ZALEN VEEL TE KLEIN Zooals door eon brandglas de stralen van de zon zich richten op één punt, zoo had gisteravond het antirevolutionair leven uit den Kamerkieskring Leiden, zich samenge trokken in de Stadsgehoorzaal. Het beeld van het brandglas is al aardig op leeftijd, maar liet heelt voor deze gele genheid zulke uitnemende kwaliteiten, dat we ons verantwoord achten om het te ge bruiken. Inderdaad: ook in de Stadsgehoorzaal zi n de vlammen er uitgeslagen, toen Dr. Colijn de zaal betrad. Hier was een uitgelezen schaar van antirevolutionaire mannen en vrouwen bijeen om den leider te hooren, den van God geschonken generaal, die hen zou aanvuren, reeds door zijn persoon al leen, voor den zwaren strijd, die voor de deur staat. Toen de Leidenaars nog rustig achter hun krantje zaten, begon reeds de invasie uit de bijna zeventig kieskringdorpen. De gelukki gen, die zich van een toegangskaarten had den weten te voorzien hoevele honderden zijn er niet teleurgesteld moeten worden wilden nu ook op tijd aanwezig zijn, althans vroeg genoeg om zich een plaats in de groote zaal te verzekeren. Om althans nog eenige honderden belang stellenden tevreden te kunnen stellen, was besloten ook de foyer te huren en daar door middel van luidsprekers de rede van dr. Colijn over te brengen. Het werd zoodoende een wedloop om een plaats in de groote zaal te bemachtigen. Het beginsel werd toegepast: wie 'teerst komt. wie 'teerst maalt. Daar stonden dus de drommen uit alle windstreken naar Leiden gekomen met de Leidenaars voor de deuren van de Stadsge- Aoorzaal. Inspecteur v. d. Wal had hier de leiding. Hij heeft met zijn mannetjes alles in goede baaien weten te leiden. In minder dan geen tijd was de groote zaal stampvol en spoedig begon het ook in de foyer te droppelen maar eindelijk be stond er voor deze zaal niet veel animo. De menschen stonden liever in de groote zaal dan dat ze zaten in de foyer. Tenslotte werd de toestand in de groote zaal echter zoo onhoudbaar, dat men zich wel met een plaats in de foyer moest tevredeu stellen. Ook deze was dan ook spoedig vol. Onder de aanwezige autoriteiten in de groote zaal, waarvoor drie rijen waren ge reserveerd, bevonden zich o.a. behalve ver schillende Antirevolutionaire voormannen de burgemeester, de wethouders Goslinga en Splinter, Ir. Klinkenberg, directeur van de Stedelijke Lichtfabrieken, vele vooraanstaan de industrieelen, Leidsche advocaten, bur gemeesters uit plaatsen in den kieskring e.a. Het podium van de zaal, dat ook al vele tientallen personen lie vatte waar was een stuk vloer te zien was versierd met palmen en bloemen. Alvorens naar de groote zaal te komen sprak Dr. Colijn een kort woord in de foyer, een woord van begroeting, van bemoediging en bezieling, dat daar met enthousiasme ontvangen werd. Toen ze den leider gezien hadden konden de foyer-mensclien zich he ter met hun verblijf in de bijzaal ver eenigen. Toen Dr. Colijn de groote zaal betrad barstte een luide ovatie los en onmiddellijk daarop klonk een dreunend Wilhelmus. De vergadering stond onder leiding van den heer Nieuwenhuizen, voorzitter van den Kamerkieskring, die bij den aanvang liet zingen Ps. 97 1 en 7 en voorging in dank gebed De heer Nieuwenhuizen las Ps. «.-f en sprak een kort openingswoord, 'n woord van welkom. Spr. wees er daarna op, dat hedenavond niet Dr. Colijn in het middel punt staat, maar onzen God, die Koning is in de wereld en zich van zijn schepselen bedienen wil om Zijn Naam groot te maken. Spr richtte zich daarna tot Dr. Colijn om hem welkom te heeten en hem daarna het woord te geven. Met een daverend gejuich werd Dr. Co lijn op het spreekgestoelte begroet Maar daarna trad een aandachtige stilte in. De rede. Van de rede van ODr. Colijn, welke wij reeds eerder uitvoerig in ons blad hebben opgenomen, zullen we slechts een beknopt verslag geven. Spr. begon met er op te wij zen, dat wij ter stembus gaan, terwijl om ons heen in de wereld de tegenstellingen zich op alamieerende wijze toespitsen. Al om in het staatkundig en economisch leven nemen de spanningen toe. Ook in ons land merkt men versohijnselen op, die het hart met zorg vervullen. En plotseling komt daarbij de regeerlngscrisis, die ons dwingt de verkiezingsactie te versnellen. De ge kozen oplossing van de crisis is boven an dere te verkiezen. De zaken behoeven nu niet stil te staan. Spoedeischende dingen kunnen aan de orde worden gesteld. En men kan ook niet genoeg waarde hechten aan het feit, dat hel nu in Mei optredende kabinet vier maanden tijd heeft om zijn plannen nauwgezet te overwegen voor het er in September mee voor de Kamer komt. Het is thans niet mogelijk, zooals bij vo rige verkiezingen, om op breede wijze tekst en uitleg te geven van wat er in de ko mende vierjarige periode moet geschieden, zooals men dat bij vroegere verkiezingen ge woon was. Dit staat vast: de komende periode zal door de crisis worden beheerscht. Spr. kan en wil slechts enkele groote richtlijnen aangeven, een toelichting op en kele punten van het verkiezingsmanifest. Van groot belang is in de eerste plaats de eisch, dat er moet worden gewerkt om de gezagsondermijnende invloeden, die een ordelijk en rustig volksleven bedreigen, te weerstaan. De verwarring, verwording en het verval in de geestesgesteldheid van ons volk i9 na het gebeurde met de Zeven Provinciën duidelijk aan den dag getreden. Een eind oordeel over deze treurige geschiedenis is nog niet uit te spreken, maar reeds kan nu wel gezegd worden, dat aan een generale schoonmaak groote behoefte bgstaat. Niet alleen bij hen, die de muiterij bedreven, maar ook bij hen, die haar niet hebben we ten te voorkomen en op de juiste manier bestrijden. Verzet tegen het gezag is onaan vaardbaar, met één uitzondering slechts, ni. in het geval, dat het er om gaat Gode meer gehoorzaam te zijn dan de overheid. De regeering heeft niet anders kunnen handelen dan zij heeft gedaan. Op het feit. dat vlak bij de plaats waar Coen 3 eeuwen geleden de Nederlandsche standaard plaat ste, door de muiters op de zes .maal her haalde sommatie drie maal straffeloosheid werd geëischt, kou geen ander antwoord volgen. Openlijk brengt Spr. daarvoor de regeering dank. Er zal nu een grondige zuivering moeten volgen. Gezocht moet worden naar de dJp- pere oorzaak van het feit, dat het overheias gezag zoo diep kon zakken. We moeten lee- ren verstaan, dat de overheid waardeloos zou zijn voor haar hoogste taak: de be scherming van de algemeene belangen, ais ze zou wijken voor een handjevol van lianr eigen gezagshandhavers. Spr. wil echter ook een waarschuwende stem laten hooren tegen de willekeur, die zou kunnen ontstaan door het roepen om sterke gezagsorganen. Ook in de a.r. partij zijn er, die in dit opzicht niet meer zuiver staan. Zelfinkeer is noodig. Voor de hand having van het gezag behoeven we geen dingen uit het buitenland te importeeren. We vinden daarvoor voldoende in wat Groen, Kuypex en Lohman ons hebben ge leerd. In de tweede plaats wees Spr. op de nood zakelijkheid van herstel van de ontredderde financiën, 't Verkiezingsmanifest zegt, dat 't verbroken evenwicht moet worden hersteld door inperking vah de uitgaven en pas als dat niet lukt door verhooging van belastin gen. Er kan dus niet mft genoeg ernst op worden aangedrongen, dat het kiezersvolk een Kamer kiest, die zich daarvan ernstig bewust Is en met een doelbewuste regeering samenwerkt om tot gezonde financiën té komen. Spr. hield vervolgens beschouwingen over het economisch leven, waarbij hij wees op de eisoh van het a.r. manifest, dat het ruil verkeer tusschen de volken moet worden bevrijd van de belemmeringen, die het on dervindt. De antirevolutionairen zijn ech ter nuchter genoeg om zich niet aan een illusie vast te klemmen en daarom voegen zij er hij, dat er op krachtige wijze steun dient te worden verleend om de bronnen van volkswelvaart op peil te houden. Het uiterste moet worden gedaan om den geesel der werkloosheid zooveel mogelijk af te weren, niet in de ee-ste plaats om de finaïicieele, maar om de moreele zijde van dit vraagstuk. Bij het hespreken van de mid delen om de werkloosheid te bestrijden, vraagt Spr. de arbeiders te bedenken, dat de grootste loonsverlaging die hen treffen kan, hierin ligt, dat de bedrijven moeten worden gesloten en zij werkloos worden. Tot de werkgevers zegt Spr., dat begrijpelijk is de vrees van de arbeiders voor een terug keer tot een droef bestaan als voor 30, 40 jaar. De werkgevers hebben de psyche der arbeiders te verstaan in begrijpend mede leven en richtig overleg. Ten slotte, bij alle maatregelen zal reke ning moeten worden gehouden met den Christel ijken eisch van sociale gerechtig heid, opdat de druk niet ruste op de arbei ders, de boeren, de middenstand alleen, doch zoo gelijkmatig mogelijk verdeeld worce over alle groepen des volks. Het regeerbe- leld moet zich laten leiden door vaste be ginselen. Slechts als we ons in het staatkun dige en maatschappelijke laten leiden door de eeuwige beginselen, waarop onze heele Ne derlandsche cultuur is gebouwd, leeren we den druk verdragen. Die beginselen leeren ons ons vertrouwen te stellen op den Poten taat der potentaten. Hij geeft den moeden kracht en vermenigvuldigt de sterkte dien die' geen sterkte heeft. Aan het ëihde van zijn rede verzocht Dr. Colijn de aanwezigen te zingen: Gij toch, Gij zijt de roem, de kracht van hunne kracht De rede van Dr. Colijn werd herhaaldelijk door applaus onderbroken. Vooral was de bijval groot toen de leider opmerkte om een Tweede Kamer te kiezen die inderdaad volks vertegenwoordiging is en niets meer wil zijn, opdat er een Regeering komt die in derdaad kan regeeren. De heer Nieuwenhuizen sprak een kort slotwoord, waarin hij dank bracht aan allen die aan het welslagen van dezen avond hen ben medegewerkt Spr. bad daarna den heer Colijn in de komende dagen moed en steni- te en Gods allerbesten zegen toe. Nadat nog gezongen was: Halleluja, eeuwig dank en eere, sloot Dr. Colijn den avond met dankgebed. Alvorens uiteen te gaan zong het a.r. volk den grijzen leider de zegenbede uit Psalm 134 toe. Een mooie, plechtige avond, een waar dige inzet van den verkiezingsstrijd. Een gehouden collecte bracht ruim f 300 op. DE WERKLOOSHEID. Op den 23sten Februari waren bij de Ar beidsbeurs 3056 werkzoekenden ingeschre ven. Op denzelfden datum van het vorig jaar bedroeg dit aantal 2753. ZICH AANGEMELD. Gisteravond heeft zich aan het politie bureau alhier aangemeld zekere J. H. v. d. B. uit Rotterdam, die bekende ten nadeele van een Rotterdamsche firma f 60. te hebben ontvreemd AANGEHOUDEN. Aangehouden is alhier de 20-jarig« J. N. uit Haarlem, die trachtte alhier een gesto len rijwiel van de hand te doen. VIOOL-AVOND LAJOS SZIKRA. Uitgesteld. Het concert In de Kleine Zaal van de Stadsgehoorzaal van den Hongaarschen violist Lajos Szikra, dat tegen gisteravond was aangekondigd, is tot een anderen da tum uitgesteld. De inrichting van onze Stadsgehoorzaal is den concertbezoekers be kend: wanneer in de Groote Zaal een con cert, vergadering o. d. plaats heeft, is het musiceeren in de Kleine Zaal vrijwel on mogelijk. Met het besluit van den heer Szikra zullen zij, die voornemens waren zijn concert te bezoeken, dan ook ongetwij feld instemmen. Den datum, waarop hot concert thans zal plaats hebben, enz. zullen wij nog nader in ons blad bekend maken. MUSEUM „DE LAKENHAL". In het Stedelijk Museum „De Lakenhal" zijn tijdelijk tentoongesteld vijf fraaie por tretten, levensgroote borstbeelden, gedateerd 1627 en hoogstwaarschijnlijk voorstellende leden van hetzelfde gezin, man, vrouw en drie dochters. De leeftijd der voorgestelde personen, gekleed in het kostbare en weel derige costuum van voorname lieden uit dien tijd, is met de dateering op ieder stuk vermeld. De eigenaar, VV. A. A. J. baron Schimmelpenninck v. d. Oye te Voorschoten heeft deze schilderijen voor korten tijd ter expositie aan de Lakenhal afgestaan, voor namelijk met de bedoeling om de portretten in ruimeren kring bekend te maken, ten einde misschien eenige gegevens te verkrij gen omtrent de indentlteit der voorgestelde personen, waarvan tot heden nog niets be kend is. De porretten waren reeds in 1830 cp Duyvenvoorde aanwezig en vermoedelijk k voor dien tijd EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ Samenkomst in de Graanbeurs Gisteravond hield de Evangelische Maat schappij in de Graanbeurs een propaganda- Ds. J. Riemens, Ned. Herv. predikant al hier, sprak een inleidend woord, waarin hij er op wees dat h«t doel en de werkwijze van de Mij. nog maar weinig bekend is en toon de aan, dat het doel niet negatief, maar positief is. Ds. A. G. H. van Hoogenhuyze, van Am sterdam, voorzitter van het hoofdbestuur, der Evang Mij., begon niet er op te wijzen dat sinds 1853 de Evang. Mij. pal staat voor de reformatorische belijdenis. Meer dan noodig is het, dat wij bepaald worden bij het heilig geloofsbeziL Aan de hand van een tweetal bijbeltek sten: „Mijn Koninkrijk is niet van deze we reld" en „Niet door kracht of geweld, maar door Mijnen geest zal het geschieden, wil Spr. zijn onderwerp bezien. In de jaren die achter ons liggen zien wij telkens' het wereldprotestantisme op den voorgrond treden, Een nieuwe actie open baart zich voor ons geloofsbezit, zooals door Spr. met enkele feiten wordt aangetoond. Hierbij werd uitvoerig stilgestaan bij den grooten geloofsheld Gustaaf Adolf en de groote herdenkingsplechtigheid verleden jaar in Zweden gehouden. Ons Nederlandsche volk, onze vaderland- sohe Kerk vergeet zijn historie gelukkig niet Talloos echter zijn de aanslagen waar door het Protestantisme wordt belaagd. Men tracht uit te roeien wat de reformatie de wereld heeft gegeven. Ontroering grijpt ons aan wanneer wij het Protestantisme van heden ten dage eens aankijken. Er zijn steeds tijden van inzinking ge weest, maar op 't oogenblik zijn de gevaren wel heel groot. Maar daarom: wij versagen niet en houden vast aan het woord van Luther: „Houdt Christus Zijne Kerk in stano zoo laat de hel vrij woeden". Voordat overgegaan werd tot de pauze zette Ds. van Hoogenhuyze doel en werk wijze van de Evangelische Mij. uiteen. Na de pauze stond Spr. stil bij de geva ren die dreigen en stelde op den voorgrond dat wij hier open oogen voor zullen hebben. Een klaar, zelfbewust Protestantisme zal hier tegenover moeten staan Dr. Riemens dankte den spreker voor zijn kalm en helder betoog en wekte op om op 23 Maart in Relioboth te komen, alwaar men hoopt te komen tot oprichting van een afd. Leiden van de Evang. Mij. EXAMENS E. H. B. O.-BRIGADE. Na een tweedaagse!* examen, afgenomen door Dr. E. Renaud, voor de Eerste Leid sche E. H. B. O.-brigade, slaagden de dames J. Wolters, H. Wolters, M. de Haan, W. v. Eyken, G. Leen, J. Oostendorp, C. Bink, N. du Prie, D. Mastrigt, W. v. Vliet, S. J. Tuk ker, C. Jamin, W. Taverne, A. W. Smink, E. Eykman, N. de Lange, S. R. H. Wijzen beek, S. J. H. M. Nicolaï. R. Liszt, A. Anes, II. Kesselring, P. B. v. d. Drift, M. J. Kui- venhoven, M. Remundt, Adolfs, E. G. Bos, M. de Wekker, J. Verheul, F. Driessen, R. Wurzer, J. Carlier en M. Durieux. SCHERMWEDSTRIJDEN In de groote wacht aan het politic-bureau hebben de jaarlijksche onderlinge scherm- wedstrijden van de Leidsche Politie-sport-- verecniging plaats gehad. De wisselbek^n werd gewonnen door Straathof (het vorig jaar door Ehrenhard, die in tusschen ver huisd is). Tweede prijswinnaar werd Hil- ten, derde Inmpelmans, vierde Paling en vijfde inspecteur Van der Ham. De heeren Gijsberti Hoderpijl en de Ja ger traden op als hoofdsecondanten. BURGERLIJKE STAND FKVALLEN: W M van Velzen—van Leeuwen z.: O^TV KoosStoorvogel d.; AA v d Kwaak Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN AANBESTEDING Gister werd aanbesteed de voor den Rijks waterstaat te bouwen duikerling met bij komende werken in de omlegging van den Rijksweg no. 11, Haagsche Schouw—Leiden —Bodegraven, ten zuid-westen van de be bouwde kom van Zwammerdam onder onze gemeente. De heer H. Ouderes, aannemer alhier was laagste inschrijver voor f3979 BENOEMING Met ingang van 6 Maart a.s. is tot brog- knecht aan de Prov. brug in de Broggc- straat benoemd de heer J. Kaptein, van den Haag. NED. CHR. VROUWENBOND In gebouw „Bethel" trad Donderdagavond voor de afd. der N.C.V.B. alhier, op Ds Odé van Koudekerk, met het onderwerp- Chris ten zijn in dezen tijd. De presidente, mevr Westerbrink, opende met gebed, nadat gezongen was Ps 95 2 en 4 en las Joh. 15. Eerst werden enkele huis houdelijke zaken besproken, waarna Ds Odé liet woorde kreeg. Na eenige inleiden de zinnen, koos spr. als uitgangspunt zijner rede Vraag en Antw. van onze Heideiberg- sclie Catechismus: Waarom wordt ge een Christen genaamd? enz., en paste dat toe op dezen tijd. Dat antwoord werd nader on derscheiden in: de Christen als Profeet, Priester en Koning. In groote forsche lijnen liet spr. zien hoe wij, Christenen, in dezen tijd als Profeet, Gods Naam groot moeten maken in den wereld, ons als Priester meer en meer hebben te offeren én tot heil onze Tijder.de naaste én tot heil der gemeenschap om tenslotte stil te staan bij ons koning schap. En dat beteekent hier op aarde aller eerst: strijd. De groote stilte bewees, hoe met volle aan dacht deze schoone lezing werd gevolgd Van de gelegenheid tot bespreking werd dankbaar gebruik gemaakt, waardoor een en ander duidelijker naar voren kwam. Naar aanleiding dezer lezing zette de pre sidente aan het einde der vergadering het doel der Chr. Vrouwenbeweging uiteen, waarna Ds Odé sloot met dankgebed. BOSKOOP TUINBOUWWINTERCURSUS Op de gehouden eindlessen van den land- bouwwintercursus te Boskoop werden bevor derd tot de 2de klasse: J. Uittenbogaard, A. Loef, A. v. Gemeren, A. Goudkado, C. v. Pruisen, G. de Jong, J. Verburg, J. Hond fik sen, D. Byland, H. v. Tol, J. v. Tol, M Kofly, J Mathot, H Stolker, J Streng, H Wijsman, D. C. Jongejan, L. Trimp, A. Nederhof, Boskoop, Cv Qualm, G. de Wilde, C, v» Ofwegen, •utorvt die bieden, aan. Moderne 8TREEPSTOF- FEN 70 cM breed Q dQ exceptioneel goedk. Prima KOORDWOLKNOTTEN van 100 gram 0.59 Tricot DAMESONDER JURKEN een Q CC ongekend koopje TAFELLAKENS m. Q QC geklcurdo randen Geheel nieuwe sorteering THEEDOEKEN 8; 9' 'j 11; 15 O CREPE GEORGETTE dubbel br. In zeer 1 IQ aparte nieuwe dess 1 v PYAMA FLANEL moderne strepen Q QOYz bijzondere prijs Bijzondere aanbieding BONTE f| 11 HANDDOEKEN U' 1 1 SCHOOLBARETTEN en MUTSEN Voor den laagsten prijs FANTASIE OVERHEMDEN goede afwerking en Q QO degelijke kwaliteit Coupons van 10 cl prima LINGERIEKATOEN zeer bijzondere aanbieding 1.25, 1.60, 2.00, 2.25 ALLUMINIUM-PANNEN met geïsoleerde handgre pen, per stel van 0 gg MELKKANNEN met nik kelen zeofdcksel Q QC moderne decors v»Ov HUISHOUDZEEP, le soort per groot dubbel Q 10 ituk, 400 gram, u° 1 Maandag zijn onze Magazijnen vanaf half twee geopend Hezelenburg, A. P. Fase, Hazerswoude; K. Edelman, Reeuwijk; J. Slingerland, WaddinX' veen; C. Marcelis, Rotterdam; B. Stumpel, Leiden; en B. v. Dijk, Utrecht. Het diploma verwierven: K. Stellaard, J. C. Houtman, H. M. Peters, A. Veerman, H de Jong; J. v. Bergen, J. v. Barlingen, H 't Hart, Boskoop; A. Ravensberg, B. Lou- wers, Hazerswoude; P. v. Es, Reewijk; O. v. d Bosch J. Hofman, Waddinxveen, en J. Hasselman, Heemstede. Een getuigschrift voor de 3de jaarcursus: L. 't Hart, W. v. d. Heuvel, U L Schorting- huis, S. L. Schortinghuis, H. Jacobs, A. v Tol, D. Ellenbroek, G. v Klaveren, P. Vliet, Boskoop; J. v. d. Haas Hazerswoude; A Oudijk, Waddinxveen; A. v. Dyk, Staphorst; en J. Vondeling, Rotterdam. HAZERSWOUDE Mr. DE WILDE KOMT SPREKEN Dinsdag 7 Maart a.s. hoopt voor de A.-R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje'' op te treden Mr. J. A. de Wilde, lid van de Tweede-Kamer der Sta ten-Generaal. We wokken een ieder op, deze avond vrij te houden om in de gelegenheid te kimnen zijn den spreker te kunnen hooren. JAARVERGADERING De jaarvergadering van de Chr. Jonge- lingsvereen. „Èere zij God'' zaïl worden ge houden op Woensdag 1 Maart a_s., des avonds ten 7 uur, in het lokaal Salvatori. KATWIJK KAMPEERTERREIN Naar we uit zeer betrouwbare bron ver nemen, is er als gevolg der besprekingen bij de rondvraag van V.V.V. alhier, over het heffen van provisie voor leveranties aan de bewoners van het gemeentelijk kampeerter rein door den bewaker van het terrein, een commissie uit den Katwijkschen Midden stand benoemd, die een conferentie zal aan vragen bij B. en W. om over deze naar de meening der vergadering ontoelaatbare han- deli. gen te gaan spreken. Naar men ons mededeelde is in bedoelde vergadering ter kennis van het bestuur ge bracht, dat iedere leverancier door don kam peerbewaarder verplicht wordt van 10 tot 15 van het geleverde bedrag aan hem af te staan. Niet nakomen hiervan heeft on- oorwaardelijke uitsluiting van leveranties tengevolge. Genoemde commissie heeft o.m. tot taak gekregen te bewerken, dat deze onge hoorde bepalingen worden weggenomen, be doelde persoon geen invloed kan hebben op leveringen en iedere middenstander gelegen heid krgt op gepaste wijze cliëntele te ver krijgen. KATWIJK AAN DEN RIJN ROODE KRUIS De afdeeling Rijnland van het Nederland sche Roode Kruis hield de jaarvergadering Hotel de Roskam. Aanwezig waren 17 le den. Dr Lignat opende de vergadering met en woord van welkom en memoreerde het overlijden van den secretaris, den heer Eg berts, die veel voor de afdeeling deed. De notulen werden goedgekeurd. Dan volgt het jaarverslag door den waarnemend secre taris de heer J H. de Bruyn. Het verslag vermeldde o.m. dat de afdeeling op 23 Juni 1932 de Koninklijke goedkeuring had verkre gen Ook werden er cursussen gegeven voor E.H.B.O. te Oegstgecst, Rijnsburg en Kat wijk. Tevens een propaganda-vorgadering te Rijnsburg. Volgt rapport kascommissie. Van het Hoofdbestuur was een renteloos voor schot van ƒ150 verkregen zonder opzegter mijn. De begrooting vermeldt o.m. bedragen voor herhalingscursussen en terugbetaling voorschot hoofdbestuur, een propaganda- avond in Maart te Katwijk en een Roode- Kruisfilm. Dr de Ruyter—Zijlker stelde voor van het voorschot allereerst verbandmate riaal voor de hulpposten aan te schaffen, als aanschaffen trommels enz. Besproken wordt de salarieering der cur susleiders. Opgemerkt wordt dat brieven van het Roole Kruis alleen portvrij zijn als deze geadresseerd zijn aan 't Hoofdbestuur. Medegedeeld wordt dat Dr. Eikelenboom als bestuurslid en lid heeft bedankt Er was geen animo voor de rondvraag zoodat de voorzitter hierna met een woord van dank voor de belangstelling en aangename dis cussies sloot INKWARTIERING In den nacht van 2 op 3 Maart zullen rond Katwijk nachtelijke oefeningen gehouden worden door 150 militairen. De Z.Ew. Rector van het St. Willebrordus Missie-college heeft voor deze inkwartiering, die aan de nachte lijke oefening voorafgaat, enkele zalen van het college belangeloos beschikbaar gesteld. Door de inwoners zal zulks ongetwijfeld hoo- gelijk worden gewaardeerd, daar deze in kwartiering anders bij de inwoners had moo- ten plaats hebben. Tegen den avond arrivee ren de militairen, om in den nacht vanuit hun kwartier uit te rukken. TUINBOUW Het raakt met den aanvoer der verschil lende winterproducten ten einde. De veilin gen zullen zeer waarschijnlijk vroeger be ëindigd zijn dan vorig jaar. Dat er geregeld voor de meeste producten redelijke prijzen gemaakt zijn, zal hier veel toe hebben bij gedragen. Die nog producten bewaard heeft in de hoop op verhooging der prijzen zal zeker teleurstelling moeten ondervinden. Dank zij de gunstige weersgesteldheid en de regeling voor werkverschaffing door middel van een ten bate der tuinbouwbedrij ven, is er op heden minder werkloosheid dan als regel in dezen tijd het geval is. A. R. KIESVEREENIGING Door het bestuur der A. R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" werden in hun laatst gehouden vergadering de bestuursfunctie^ als volgt verdeeld: De heer G. v .d. Perk, voorzitter; J. v. d. Perk, 2e voorzitter; J de Kreek, le secretaris; Joh. Korpelshoek, 2e secretaris; B. v. d. Jagt, penningmeester; Joh. v d Gugten en J. Slingerland. ZENDING Tot lid van do Zendingscommissie der Gtrcf. Kerk werd in de plaats van den heer Jac. Vliegcnthart, die verplicht aftredend was, gel: i de heer P. de Vries Dzn. PERSONALIA De heer P. A. Roebeling, rijksambtenaar bijij de belastingen alhier, ontving a's zoo danig een overplaatsing naar Hoek van Hol land. KATWIJK AAN ZEE CHR. MONDORGELCLUB „CONCORDIA" Onder de musicccrcnde veroenigingen neemt deze, nog jeugdige afdeeling van de Chr. Jeugd Organisa.io een bijzonder© plaats in. Zij weet met weinig middelen, heel gewone mondorgels een mooi geluid te producccren, welk geluid aangevuld wordt door kleine en giootc trom, xylophoon, castagnetten en triangel. Dat dit maar niet één, twee, drie ging, kan iedereen begrij pen, die 't ooit ondernam, een schare van ruim honderd jongens iets te loeren, op welk terrein dan ook. Do directeur, de heer D. van Wouw, uit Leiden, is hierin echter zeer goed geslaagd, wat ook wei uitkwam in de keeren, dat „Concordia" voor de Hui* zerzender is opgetreden Ook gisteravond, voor de geheel gevulde Groote Zaal bleek weer duidelijk, dat „Concordia" sinds de vorige uitvoering enorm is vooruitgegaan. De hoog gespannen verwachtingen, o.a. gewekt door het be haalde resultaat op het concours te Gouda, werden dan ook niet beschaamd. Steeds wéér komt men onder de bekoring van «leze muziek, voortgebracht door kin deren vanaf 7 jaar en enkele ouderen die in massa geen notenkennis bezitten. De uil voering wordt geopend door den heer A. den Dikken, die, nadat gezongen was Ps. 150 1, do aanwezigen verwelkomt. Spr. is verheugd, zooveel belangstelling voor „Concordia" te zien cn hoopte, dat in dezen somberen tijd allen zouden genieten van de heerlijke, verheffende gave der muziek. 'tZou ons te ver voeren, alle uitgevoerde nummers van het programma te bespreken, we volstaan er mode, de uitvoering zeer geslaagd to noemen, inzonderheid met d« nummers, gespeeld op het Concours te Gouda, waar „Concordia" den tweeden prijs in de 2e afdeeling behaalde. Het eerste „Cours Avant" van A. Corn, en verder een ouverture, „La Reconnaissance" van Bcn- vodt. arrangement D. van Wouw. Mooie, goe>d in het gehoor liggende muziek, met somtijds werkelijk grootsche momenten. Op verzoek werd gespeeld „Groote Potpourri van bekende wijsjes", die eveneens veel succes had. Een verrassing was het optreden van „D. I. V. O." de Chr Meisjes Mondorgel- club uit Wassenaar, die tusschen de num mers 8 en 9 deed hooren. haar oudere zuster in de kunst „Concordia", op den wog naar succes te willen volgen. Ter afwisseling werden door enkele leden eenige samon- spraken gehouden, die veel lachlust ver wekten. Ds. Kalkman sprak een enkel woord tot slot, waarna met het zingen van een twee tal coupletten van het „Wilhelmus" werd geëindigd. BALDADIGHEID In de Waal Malefijtstraat hebben eenige kwajongens gemeend, ongemerkt de gloei lampen van de straatlantaarn stuk to kun nen gooien. 'tLiep hen echter niet moe. zij werden gesnapt en zullen de schade moeten vergoeden. MEISJES PADVINDERIJ Ter gelegenheid der herdenking van de oprichtingsdag der Meisjes Padvinderij op 22 Febr. werd de afdeeling Katwijk onder eenige ceremonieele plechtigheid, eergiste ren te den Haag geïnstalleerd. De installa- tio geschiedde door Mej. Voorhoeve (Vaan drig Heieen) en werd bijgewoond door circa 500 meisjes der Haagsche afdeelingen. Van de Katwijksche afdeeling was het be stuur eveneens tegenwoordig. VOETBALPROGRAMMA A.S. ZATERDAG Quick Boys V—Fides Pacta IV, Juniores „Katwijk—Jun. Rijnsb. Boys. De wedstrijden vangen om 3.30 aan op de terreinen aan de Nieuwe Duinweg. ZENDINGS-TENTOONSTELLING De Zendings-Tentoonstelling, uitgaande van het Zcndingsburcau der Geref. Kerk te den Haag, is vastgesteld van Dinsdag 28 Febr. tot Donderdag 2 Maart in Irene. Zij is geopend nam. 25 en 'a avonds 7.30—9.30 u. KOUDEKERK DROEVE PLECHTIGHEID Op de algemeen begraafplaats alhier werd onder buitengewone belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den 53- jarigen A. Boskeljon, die verleden week Maandag onder de gemeente Alphen a. d. Rijn bij het boompn rooien uit een boom is gevallen aan de gevolgen waarvan hij Donderdagnacht in het Ziekenhuis te Leiden is overleden. Ds. Odé, Ned. Herv. predikant alhier, sprak bij de groeve woorden van troost tot de diep bedroefde familie cn een ernstige waarschuwing naar aanleiding van het Schriftwoord „Maar gij, zijt gij bereid om te sterven?" Diep onder den indruk verliet de groote schare den doodenakker. A. R. KIESVEREENIGING. De A. R. Kiesver. „Nederland en Oranje" hield in deze week een spoedvergadering, waarin vaststelling plaats vond van de can- didatenlijst voor de verkiezing van leden de Administratie van de N. Leidsche Courant Breestraat 123, Leiden Hiermede verzoek ik U in te schryven als abonné op de N. Leidsche Courant voor minstens één jaar de volgende persoon (onen) De aanbrenger ster Naam: Naam: Adres: Adres: Dit biljet op te zenden aan de Administrat. Gratis al de tot 1 April 1933 verschijnende nummer3. Doorhalen wat niet verlangd wordt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2