KENTERING Juist voor Vrouwen! AKKER.CACHETS De S. D. A. P. neemt haar draai Over de late wijsheid van den heer Al- barda maakten we reeds enkele opmerkin gen. Er kan nog veel aan toegevoegd worden, maar dat is onnoodig. Echter moei wel gewezen worden op het artikel van den parlementairen leider der S.D.A.P. als symptoom van de kentering, welke zich sedert Zondag in roodo kringen openbaart. Een kentering, die zooveel mo gelijk gemaskeerd zal worden, doch waar schijnlijk ook de meest-slaafsche lezers van de roode pers niet zal ontgaan. De heer Albarda vangt zijn artikel aan met „eenige verstandige woorden", welke de N. Rott Crt, reeds op 6 Februari schreef Ja, verstandige woorden zocht men toen in de roode pers tevergeefs. Maar daarom is het ietwat verdacht,, als de heer Albarda schrijft: „Het blad beschouwde begrijpelijkerwijs evenals ieder onzer, de muiterij als „een hoogst ernstig feit". Het is niet tot ons doorgedrongen, dat „ieder onzer", dat wil dus zeggen, alle roode sprekers en schrijvers de muiterij als „een hoogst ernstig feit" beschouwden. Integendeel: er was vreugde; het deed goed; het was het begin van een nieuwe dag; men had alleen zijn kracht overschat; enz. enz. En de grijze Wibaut, die in de Eerste Kamer de muiterij „onduldbaar" noemde, haastte zich om de volgende dag lijn woorden dusdanig te interpreteeren, dat de S.D.A.P. weer beide kanten uit kon: naar de revolutie en naar de rust Een „hoogst ernstig feit!' Maar elk advies, hoe men de muiters tot rede moest brengen, bleef achterwege. De Regeering moest mild en zachtmoedig zijn en geen geweld gebrui ken. Dat was de wijsheid der S.D.A.P., welke echter niet nader ontleed werd. Want dan zou het een bolster zonder noot blijken. Een ernstig feltl Ja, dat maakte men van, toen het drama was afgespeeld. Toen, om met Dr. Goudriaan te spreken, „kwamen de kwajongens van de Volkredactie met uitgestreken gezichten naar beneden; zij hebben zwartgaren handsohoenen aange trokken; zij gaan op rouwbezoek bij de familie van het slachtoffer. De krankzinnige grijnst. Het heeft hem Verduiveld goed gedaan". Toen daverde het In de roode pers over „laffe moord", „op laaghartige wijze om het leven brengen", „de terreur der overheer- schera", „Ruys met bloed besmeurd" enz En geweldig was de opgeschroefde ver ontwaardiging over de schriftelijke vraag, welke het lid van de Volksraad, Mr. Hart, tot de Inndische regeering richtte, „of zij niet van meening is, dat in verband met het feit, dat de Ned.-Indlsche ambtenaar op non-activiteit, de heer Ir. Cramer, die ln het openbaar uitdrukkingen zou hebben ge bruikt, waarin hij zijn vreugde uitsprak over het gebeurde aan boord van „De Zeven Pro vinciën", alle termen aanwezig zijn dien ambtenaar oneervol uit 's lands dienst te verwijderen". Dan heet het: „reactie raast"; Cramer moet geslachtofferd worden" enz. Alsof het niet de natuurlijkste zaak van d»- wereld moest zijn, (indien het mogelijk was; doch daarvoor past men wel op, door zelf geen strafbaar feil te plegen), dat de Over beid oneervol uit haar dienst ontslaat, iedei die zegt: zoo'n muiterij doet mij verduiveld veel goed en als het er op aankomt, schaar ik mij aan de zijde van het onwettig verzet tegenover de wettige overheidl Iedereen in de S.D.A.P. durft dat toch niet (meer) te zeggen. Ir. Albarda zegt nu: Geen. eerlijk en ernstig mensch zal de „muiterij" beschouwen als een onschul dige handeling, die goedgekeurd maR worden. Zelfs als die handeling ten onrechte muiterij genoemd wordt, en in wezen en bedoeling slechts een zeer slecht gekozen vorm van demonstratie was, kan zij niet anders dan volstrekt ontoelaatbaar worden genoemd. De eerlijke en ernstige menschen zijn in de SJJ.A.P. dan wel bar dun gezaaid. Want pers en sprekers hebben in allerlei toonaard de muiterij toegejuicht en verdedigd. Dagen aan één stuk. Met deze uitspraak van den leider neemt de S.D.A.P. echter haar draai. Straks bij de interpellatie in de Kamer wordt de taal van het Volk straal genegeerd. Precies als in .1918 wil de S.D.A.P. als vredestichter fungeeren, nadat ze eerst de strijd heeft doen ontvlammen. We kennen dat spelletje. De kentering is er nu. Reeds de „Kwa jongens, die het Volk schrijven", kalmeeren wat De roes der propagandistische opwin ding raakt uitgewerkt. De inzinking komt Straks vertellen ze ons met een stalen gezicht, dat zij van meetaf tot bezinning, kalmte en zoo weinig mogelijk opwinding aangespoord hebben. Laat ons hen dan antwoorden met hun eigen dreigementen: Wij vergeten niet! Neen wij vergeten niet, hoe de roode pers en de roode propagandisten de menschen opgeruid en opgezweept hebben en hoezeer Dr. Goudriaan gelijk had, toen hij schreef: Het ergste is het feit, dat noch de partij voorzitter, noch de voorzitter der Tweede Kamerfractie duidelijk en hard heeft uitgesproken, dat de S.D.A.P. de muiterij onvoorwaardelijk afkeurt. Het ergste is, dat men heeft nagelaten namens de S.D.A.P. een beroep te doen op de opstandelingen om hun verzet tegen het wettig gezag onmiddellijk te staken. Met die late wijijsheid kwam men, toen het te laat was. Daarom kleeft er bloed aan de handen der roode opruiers en agitators! BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN lille" 'der'3 OranJe-.Nu^suu-orde aan J. de ie-r. gemeente-onlvan«er te Krulmngen. EEREMEDAILLE J K. B. is toegekend ue aan de Orde van iJe-Nassau verbonden eree-medallle In goud Re«deirte8Zwol1e.m(Verb. ber.). BURGEMEESTER STAATSVISSCHERSHAVENBEDRIJF BIJ K. B. is met ingang van 1 Maart 1933 aan U Krljnen te ljmuldenop *{Jn vwMïk eervo ntslag verleend als 3de boekhouder bij het Itaatsvla-sc-hersha ven bedrijf te ljmulden. we ena ooheffing van zijn «trekking. POSTERIJEN ENZ. BIJ K B. la aan den commies bij den P.T.T.- ienst S van der Brug belast met de functie an directeur van het P.T.T-kantoor te Wol- ega. met Ingang van 16 Mei 1933 op zijn ver- STEMBUREAU TWEEDE KAMER Bij K. B. Is op zijn verzoek eervol ontslag erleend aan F. W. P. Kumbrlnk als plaatsver- angend lid van het Hoofdstembureau voor de erklezlng van leden van de Tweede Kamer der taten-Oeneraal in den kieskring XV. met dank- etulging voor de als zoodanig bewezen dien ten en Is bij voormeld Hoofdstembureau be- oemd tot lid, U Frunsen. lid van den laad der emeente Zwolle en tot plaatsvervangend lid. VOOGDIJRAAD 'S-GRAVENHAGE I Bij K. B. Is benoemd tot nd van den Voogdij aad "s-Gravenhage I: mevr. C. M. de Kanter ;eb. Heuff wonende te 's-Gravenhage. ALGEMEEN RIJKSARCHIEF BIJ K B. Is aan Mr C. C D, Ebell, arohlvarl: bij het AJg. Rijksarchief te Den Haag, op zijl erzoek eervol ontslag verleend. RIJKSGEBOUWENDIENST BIJ K. B. Is met Ingang van 1 April 1933 aai - "-ouwkund'ige bij dei tslag uit 'a Rijks verleend aan W. C. van Oordt. ontvang dir. bel.. Invoerr. en acc. te Wageninge PT W. Blijham, adj..accountant der dir. Is benoemd toi het ksdnster en L. G. J. H. Hai °B.' C. E. om. t< der reg. en dom. ter I registratie Mei 1933 dienst wegens verandering het dienstvak waarbij hij i K. Tol. verifi- der dJr. bel. TWEEDE KAMER AFDEELINGSONDERZOEK. De Centrale afdeeling heeft besloten, in de afdeelingen te doen onderzoeken op Vrij- lag a.s o. m. de wetsontwerpen: aangaan van een of meer geldleeningen ten laste van het Rijk; wijziging der wet op de kanselarijrechten; goedkeuring van den onderhandsrhen ver koop aan de gemeente Doesburg van eenige perceelen grond en water welke hebben be hoord tot de voormalige vesting Doesburg, suppletoire Indische begrooting voor 1933. De Tweede Kamer heeft besloten, tegen „.s. Vrijdag bij den aanvang der vergade ring aan de orde te stellen de wetsontwer pen: wijziging van de grens tusschen de ge meenten Stad-Hardenberg en Amht-Harden- herg; onteigening voor verbreeding en verbete ring van den Plattenhurgerweg te Arnhem; wijziging van het IVe hoofdstuk der Rijks hegrooting voor 1932 (verschillende onder werpen) verzekering van mijnarbeiders tegen gel delijkc gevolgen van invaliditeit cn oudei- Jom. ONTVANGSTEN VAN DE P. T. T. DALING OVER HEEL DE LINIE. De diensten der P. T. en T. hebben over de maand Januari 1933 opgebracht: 1 Posterijen f 2.881.474 of f 271.608 minder dan vorig jaar en f 231.326 minder dan de begrooting; Telegrafie f 333.709 of f 59.444 minder dan vorig jaar en f 29.251 minder dan de begroo- ting; Telefonie f 1.926.138 of f 12.331 minder dan vorig jaar en f 3.562 minder dan de begroo- ting; Postchèque- en Girodienst f 425.356 of f 94.097 minder dan vorig jaar en f 20.456 meer dan de begrooting; Totalen: f 5.566.677 of f 437.480 minder dan vorig jaar en f 243.683 minder dan de be grooting. BEDRIJFSRADENWET Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer het wetsontwerp tot instelling van be- drijfsraden. Wij ontleenen daaraan het volgende: Het is aan gegronden twijfel onderhevig, of het beter ware geweest, alvorens de tot standkoming van bedrijfsraden te bevorde ren, eerst de vereenvoudiging van de sociale verzekering ter hand te nemen en de uit voering van een gedeelte der Ongevallenwet en ln\aliditeits-verzekering door de betrok ken organisaties mogelijk te maken, zooals zulks reeds met de Ziektewet is geschied. Door eerst den bedrijfsraad in te stellen, wordt het orgaan geschapen, dat bij de in voering der sociale verzekering betrokken kan worden. Zulks schijnt verkieslijker dan het bevorderen van een herziening der sociale verzekering, zonder dat hei orgaan, dat bij de gewijzigde uitvoering een groote rol moet gaan spelen, in het leven is ge roepen. minister betoogt ten slotte, dat de belangen van den consument door dit ont werp niet benadeeld worden. Wordt in de toekomst verordende bevoegdheid aan de bedrijfsraden gegeven, dan zal de overheid dit zeker niet doen, zonder dat de waarbor gen kunnen worden geacht aanwezig te zijn die beoogen het belang van den consument te beschermen. De minister ziet ook geen verschijnselen, die de vrees wettigen dat werkgevers en werknemers met succes zullen samenspan ten koste van het algemeen belang. WIJ NEMEN ACTE... Is Nederland wel in staat, zijn koloniën behoorlijk te besturen?, aldus heet het in meerdere buitenlandsche bladen n. a. v, de jongste gebeurtenissen op de Indische vloot. Op deze bezorgde vraag van welmeenende journalisten, die natuurlijk Indië nooit hpb- ben gezien dan op een plaatje, moge voor ditmaal worden geantwoord met een uil- spraak van den Belgischen Prins, die Insu- linde kent uit eigen aanschouwing. In het Album, gewijd aan zijn Indische reis, heet het, dat hij is „doordrongen van bewonde ring voor het grootsche werk dat Nederland in zijn overzeesche gebieden heeft tot stand gebracht". „Het Nederland9che volk, door een erva ring van drie eeuwen voorgelicht, wist methodische en wetenschappelijke kolonisa tie te doen gepaard gaan mei bezorgdheid voor het welzijn van de inheemsche bevol king. Zoo heeft het een ontzaglijke taak vol bracht, die tot voorbeeld strekt en de belang stelling gaande houdt van ieder die zich wijdt aan de bestudeering van de koloniale vraagstukken". DE NATIONALE HERSTEL BEWEGING STICHTINGSACTE VERLEDEN. Gisteren werd te 's-Gravenhage de Stich- tingsacte verleden van het Fonds tot bevorde ring van de Nationale Herstelbeweging. Voor de eerste maal treden als bestuursleden op de oprichters, zijnde de heeren H. N. A. Swart, oud-vice-president van den Raad van Ned.- Indië, voorzitter, Mr. Dr. H. H. A. van Gijbland Oosterhoff, onder-voorzitter, F. J. Heeris, secretaris, J. Th. Furstner en Dr. Ir. J. G. J. C. Nieuwenhuys. Aan de organisatie wordt met grooten spoed gewerkt. In verschillende plaatsen, o.m. te Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Haar lem, het Gooi, Helder, zijn reeds afdeelineen opgericht. In Utrecht, Amersfoort, Breda en ROFFELRIJM EN, Zü met stilt Als mij één ding spijt, m'n lezers, Is het, dut ik met m'n pen Aan dc zij het groote cirkel Van ons blad gebonden ben. O, wat zou ik graag m'n woord eens Als de roode broeders doen: In een heel het land bestrijkend Manifest van een miljoen! ln zoo'n massarondzendschrijven, Dat geen deurtje overslaat, Maar, genood of niet, de woning Van een ieder binnen gaat! 't Zou natuurlijk sterk verschillen Van het liederlijk pamflet Dat de roode loop op Holland Lallende heeft ingezet: Vijftig regels honderd leugens, Geeft dit jammerlijk product Van 't vernuft der roode „leiding", Die benauwd voor Moskou bukt. Als je 't in je bus zult vinden, Gooi het niet de kachel in: Léés het, en vooral: bespreek het Met je vrouw, je huisgezin; Wie voor tienprocent normaal is Is nog schitterend in staat In te zien, dat hier de muiters- Leiding nakend voor je staat. Dat is waarlijk een verdienste Van dat gore strooibiljet: Dat het met één handomdraaien Heel de beerput open zet. Wat een pestwalm van verwording Stijgt er uit die kelder op! Wat een monster van verleiding Kruipt hier uit de roode dop! En toch zal je het beleven Dat de domheid en de haat 't Prijzen zal als het aroma Van „het" proletariaat! Kom, pak aan! versta je roeping! Zit niet stil! doe ook eens wat, En bestorm de slappelingen Een paar weken met ons blad! Ga mèt ons met kracht bestrijden De verleugening van Rood! Maak het voor je buurman helder: Rood is voor ons volk: de Dood! (Nadruk verboden.) LEO LENS DE „NEDERLAND-EXPRESS" De speciale boottrein met post en pas giers, in aansluiting op het d.d. 24 Februari a.s. van Genua vertrekkende stoomschip „Johan de Witt", zal Donderdag om 8 uur van I)en Haag S.S. vertrekken; vertrek van Utrecht CS. 9.07 uur van Arnhem 10 02 uur, van Nijmegen 10.28 uur. De vertrektijden voor de aansluitende treinen naar Utrecht zijn, van Amsterdam C.S. 7.57 uur, van Am sterdam W.P. 8.12 uur, van Rotterdam Maas 7.19 uur. Aankomst te Genua Vrijdag morgen a.3. to 7.30 uur. zijn die "AKKERTJES" een ideaal middeL Ze helpen venassend bij onbehaaglijkheid, maar bovendien ook bij klachien op gezette tijden Volgent rocopt .on A poIhtktr Oumonl. Onder den rook van Leeuwarden staat een spinkop-moleuije, dat door een electrisch gemaal vervangen zal worden. H.K.H. Prinses Juliana keerde weer in Den Haag terug na haar verblijf in Zwitserland. De aankomst aan het S.S.-station. H. M. de Koningin, die de Prinses verwel komde, begeeft zich met haar Dochter naar het Paleis. Herauten kondigen te Oberschreiberhau in Silezië de wereldkampioenschapswedstrijden aan voor tweepersoons-bobleden. De artillerie-af deeling, die Den Bosch voorgo d verlaat, demonstreerde met haar nieuwe gasmaskers. Dr. M. H. A. v. d. Valk, 'voorganger der Presbyt. gemeente te Rotterdam, hoopt 1 Maart zijn zilveren ambtsjubileum te vieren. De beiaardier van Nijkerk, de heer J. W. Me-ill, repeteert voor concert, dat hedenavo.d per radio won uitgezonden» De plaatswaar het verbindingskanaal Delfshavensche en Rotte rrl am rche Schie is d*,or- -egriven. Daardoor vervalt de Schieweg bij de Ssuuiu., Bij Sluis 0 te Den Bosch, die verbreed dige druktj door den aanvoer

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5