JHeaiue ^Viilsrijr (£oitrant Om den lezerskring aldoor uit te breiden ABONNEMENT: Per kwart na» In Lelden en In plaat- ten waar n ag-Milsrhnp gevestigd Is ƒ235 Fninco pe: post 2.35 portokosten. Pet week f 018 Voni hel Buitenland bij wekelijk- tche sending n <50 Bij dageiijksrho tending 5.50 AIIC9 bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent mei Zondagsblad 7l/s cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 3DVuPTCN.1EN Van I tot S regels I t I'M 0.M4 NO. 3898 WOENSDAG 22 FEBRUARI 1933 Ir.gpz ModedoelingeD van 1—5 regels 2-31 Elke rpgel meer1-<' Ril rnnirari belangrijke korting. Vont 'iet bevingen nan t bureau wurdi berekend f n «i 13e Jaargang Pas is een propaganda-tocht, om lezers voor ons blad te winnen, afgesloten. Met een resultaat, dat alleszins tot blijdschap mocht stemmen. Nu al weer een oproep? Ja, lezers. De reden kunt gij vernemen uit het slotgedeelte van het hoofdartikel van dezen dag. Wij leven in een allerernstigsten tijd en staan vlak vóór een belangrijke gebeurtenis: vernieuwing van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Deze stembus zal uitwijzen, hoe het Nederlandsche volk denkt. Zal het de noodzakelijkheid inzien zoo groot mogelijk getal afge vaardigden te kiezen, die willen leven uit en naar de Christelijke beginselen? Daarvoor is noodig bewerking van de massa. Waar het Christelijk dagblad huisvriend is, is de zaak al beslist. Om het getal lezers op de NIEUWE LEIDSCHE COURANT nog sterker te doen klimmen, besloten wij vanaf heden tot 1 April a.s. al de nog te verschijnen nummers gratis te zenden aan lezers, welke voor minstens één jaar abonné worden. Ditmaal ontvangen, aanbrengers van nieuwe lezers allen boek- premies. Deze premies denken wij te verzenden in April. Men lette er dus wel op: a. Is de NIEUWE LEIDSCHE COURANT na de prijsdaling vanaf 1 Juli 1932 een buitengewoon goedkoop Christelijk dagblad 2.35 per kwartaal voor agentschappen; 18 ets. per week); b. worden alle nummers tot 1 April gratis gezonden aan abonnés voor minstens één jaar. Abonnés op te geven aan De Administratie van de NIEUWE LEIDSCHE COURANT, Breestraat 123, Leiden. Sluit, Christenvolk van Nederland, sluit U aan! Geen enkel land ontkomt aan de ver warring van den tijd, waarin het God heeft beliefd ons te doen leven. Ontbin dende factoren, welke willen afrekenen met getuigenis en historie, hebben in de zoogenaamde Christelijke landen nog nimmer zooveel predikers gevonden, als nu. Revolutionaire stormen gieren over de wereld en wrikken aan de vastig heden van het gezag, hetwelk nog reke ning wil houden met de souvereiniteit Gods over alles. Ondergrondsche stroo mingen beproeven de fundamenten van wat onder Gods beleid is gegroeid, te ondergraven. Democratie, welke slechts bestaanbaar is, als zij zich stelt onder de tucht van Gods Woord, hetwelk in zijn wet geen onderscheid kent tusschén hoog en laag, arm en rijk, wordt op zij gesteld voor de leer van den klassen strijd, van het macht boven recht. Vaderlandsliefde, aansluiting bij de historie van eigen volk met gelijktijdige rechtserkenning van elke andere natie, wordt ondermijnd door een zich scha men over de groote daden van het voor geslacht. Wat, zoo vraagt menigeen zich af, zal straks te zien zijn, als de stormen uitgeraasd zijn en de revolutionaire hartstochten uitgewoed? Een vrediger samenleving, wanneer het mocht geluk ken de banden Gods te verscheuren en den Mensch ten troon te verheffen? Wij gelooven niet, dat God Zijn we reld zal overgeven in voortdurende ver warring. Maar wèl, dat dit geschiedt, om de Christenen te beproeven en ze te stellen voor de vraag, of door hen alles, maar dan ook alles gedaan wordt, om in de samenleving der menschen Gods wil tot weerspiegeling te brengen. Van groot belang zijn de vraagstuk ken, welke de stoffelijke zijde van het leven raken. Wij allen weten er waar lijk genoeg van en wij zijn er zelf verstrikt geraakt. Maar van oneindig grooter belang zijn de zaken van het onzienlijk leven. Bij de dagelijksche moeilijkheden moeten aan den achter grond altijd weer oprijzen de onzien lijke dingen, welke heenwyzen naar de bedoeling Gods met het menschelijk ge slacht. Dat zal ons klein mnken, vaak onte vreden over onszelf, maar toch ook, als wij de keuze moeten doen, dapper. Zonder eenige aarzeling ons verzetten tegen de heerschappij van elke richting, welke het stoffelijke als het belangrijk ste vooropstelt; welke een volmaakte menschheid verwacht, als het stoffelijk maar voor elkaar is. Maar Christus deed het majestueuze woord van zich uitgaan: Zoek eerst het Koninkrijk Gods. Zóó, van den grooten kant, vanaf de onstoffelijke zijde, willen wij gaarne den strijd bezien, welken wij in ons land tegemoet gaan. De aardsche din gen laten ons dan niet los, integendeel zij houden ons ijverig bezig, van den morgen tot den avond, maar zij komen precies op de plaats, welke hun toe komt. Wanneer het om de groote dingen gaat, dus ook bij de aanstaande verkie zing, behoort het positief denkend Christelijk volk van Nederland naast elkaar te staan. Niet tegen elkaar moet de strijd gaan, want zulk een kamp kan slechts een enkele bladzijde beteekenen in den grooten kamp, maar nimmer de eindkamp. De spits van onzen pijl zal dus niet gericht zijn tegen onze vrien den in ander partijverband, al kunnen wy op een bepaald oogenblik misschien niet elk hunner daden goed begrijpen, al zijn ze ons soms een raadsel. Laat ieder hier zijn eigen verantwoordelijk heid dragen. De anti-revolutionairen zoeken niet het nadeel der Christel yk- historischen, om bij de protestanten te blijven. Maar als wy het zoo groot willen zien, spreekt het vanzelf, dat wy alles wat thans knaagt aan de noodzakelijke eenheid der Christenen, en hetwelk nooit het vergezicht kan openen op een eendrachtig optrekken, voorbijgaan. In rustigen tijd kan er van gedachten wor den gewisseld over alles en nog wat, als de stryd aanstaande is. geldt het wacht woord Sluit de gelederen. Laat niemand zich verleiden door dit of dat dwergpartytje; door Jan of Piet, die in zijn eentje of met hun tweeën of drieën een gansch maatschappelijk stel sel in elkaar geknutseld hebben; door persoonlijk teleurgesteldenof door par tijtjes, wi«? eenig recht van bestaan schynt te berusten in critiek op anti revolutionairen of christelyk-histori- schen. Zie de dingen, welke nu op het spel staan in groot formaat. Laat het bloed kruipen, waar het niet gaan kan. l't Komt er zelfs nu niet in de eerste op aan, wie naar de Kamer gaat, I Prof. Goudriaan herinnert er nan dat ofschoon wy het belang van een goede i Troelstra nè zijn vergissing in I9IS „te bezetting heel goed inzien en de roeping! gronde is gegaan als politiek leider Dat is der kiesvereenigingen in deze erkennen,! geen speculatieve mecledcelmg: men kan maar 't gaat om de vraag, hoevele tien duizenden zich in deze dagen van aan val op wat historisch gegroeid is, willen uitspieken voor een krachtigen druk van het Christelijk beginsel op het staatsbeleid in Nederland! Dit zal het doel zyn, hetwelk wy ons voor oogen stellen in dezen verkiezings strijd. Groot formaat, als het kan, en wars van het kleine. Als zóó ons Chris tenvolk, in zijn onderscheiden geledin gen, zich geven wil, uit zyn dure ver plichting jegens God, Die ons thans doet leven, maar ook jegens het land, ons als woonplaats geschonken, dan gaan wy dezen verkiezingsstrijd opge wekt tegemoet. Alle middelen, die oirbaar zyn, moe ten aangegrepen worden. Was onze pers nóg meer verspreid, dan reeds het geval is, hoe sterker zou dit onze positie doen zyn. Ieder heeft van eellenbouw hooren spreken, waarmede men aan socialisti sche of communistische zyde dweept. Cellen in het bedrijfsleven, om van daaruit den klassenstrijd te kunnen pro- pageeren; cellen in leger en vloot, om de dappere ongehoorzaamheid kracht te doen bijzetten; cellen in organisaties, om de leiding om te zetten. Welnu, borduur voort op dit voor beeld. Het aantal cellen, van waaruit dagelijks het pleit gevoerd wordt vóór en steun geboden wordt aan een Chris telijk regeeringsbeleid, zou veel grooter zyn, wanneer in elk Christelijk gezin het Christelijk dagblad de voorkeur had boven alles, wat op dit terrein wordt aangeboden. Nu, nu nog kan in dezen heel wat geschieden. Breng de Christelijke krant, waar zij behoort en nog niet is, en tot aan 26 April aanstaand voorziet gij tegelijk die adressen van argumenten ten behoeve van de goede keuze* Én liet in Troclstia's Gedenkschriften lezen. De lieer Albania loopt hetzelfde gevaar. Want zijn vergissing begint onheilspellend veel op die van Troelstra te lijken. En dan haal het niet, of de mode pers gramstorig in een persoonlijke, onzakelijke aanval ver- Het artikel van prof Goudriaan schud den wij van ons af Het is 'afkomstig van een socialist, die elke voeling met zijn partij verloren heeft. Met slaafsche partijdiscipline alleen komt men er niet. En met het afstonten van parlijgcnouten, die de waarheid zeggen. Daarom is het inhoudlooze antwoord in de roode pers zoo teekenond. BINNENLAND. NIEUW HANDELS- EN SCHEEP VAARTVERDRAG Officieel wordt medegedeeld, dat de Ne derlandsche Minister van Buiteiilandsclie Zaken Jhr. Beelacrts van Blokland, de Bel gische Minister van Buiteiilandsi lio Zaken Hymans en de Luxemhurgsche Mmistet President Beek een nieuw handels- en schoepvaai tverdrag tusschen Nederland. België en Luxemburg hebben omlei tcekend, dat in de plaats treedt van de overeenkomst 1803 De drie genoemde staten verleenen elkaar de onbeperkte en absolute meest begunsti ging en garandeeren eikaars handel het maximum aan faciliteiten. Het verdrag be vat geen douane-tarieven, doch de contrai- teerenden mogendheden verklaren zich be reid om met elkaar in onderhandeling te treden, teneinde hun tarieven aan te pas sen aan de wederzijdsche behoeften van den handel. De Nederlandsche en de Belgische Minis ters van Buitmlandsche Zaken hebbL'ii «.v.*. utl,u5,5 vc42i uc cucuc hguau uu voorts een vestigings- en arheidsverdrag als- vanuit die gezinnen wordt met deze ar- j J".ÏÏnïï T«". Dagelijks wordt dan de onwaarheid argumentatie van de zyde, welke het Christelyk beginsel gram is, bestre den. Tegengif vlak achter het gif aan. Er zal heel wat loskomenreken hier op. Dicht, heel dicht, moeten wy op elkaar aanhouden, in de komende weken. UITGEBANNEN Teekenend is het antwoord, dat Prof. Goudriaan thans nog lid der S.D.A.P van de redactie der roode pers gister avond ontving. Het is gegoten in de vorm van een ontvangpn protest; maar aan tal rijke inzenders was de vorige dag meege deeld, dat de redactie het artikel zelf zon Rhels. Nieuw Beerla; 10 L. S. Hilarides Binnenkort zullen ook Nederland en Luxemburg met elkaar vestigings- en ar heidsverdragen en overeenkomsten tot ver mijding van dubbele belastingheffing slui- DE KAMERVERKIEZINGEN Gistermiddag heeft te Groningen de cen trale kiesvereeniging van de Liberale Staats partij de Vrijheidsbond in den kieskring Groningen vergaderd. De canri it la ten I ij.-i voor de kieskringen Leeuwarden, Groningen en Assen is volgt samengesteld: 1 dr. S. E. B. Biëreina. Usquert; 2. mr. dr. J. P. Hoog land, Leeuwarden; 3. I.ambers, Coevorden, 4 H. D. Louw es, lllrum; 5. A. Brugman* Groningen; 6. mevrouw C. Bakker—boss».-. Den Maag; 7. mr. J. Linthorst Human, Vled- 8. M. Vromen, Leeuwarden; 9. H. tl bespreken, 't Is dus doorzichtig, waarom op de plaats van het hoofdartikel dit zooge naamde protest opgenomen wordt Natuurlijk wordt het artikel van Prof. Goudriaan niet overgenomen. Als de sociaal democraten het niet elders lezen, dan blij ven ze er gelukkig onkundig van, denkt de redactie. Even natuurlijk is het, dat de in houd niet bestreden wordt. Dat is ook ge bruikelijk hij de roode pers, als ze in het nauw zit. Dan gaat ze over tot een aanval op den persoon. Ook Dr. Goudriaan ondervindt dat nu. Hij was „een buitenbeentje in de partij"; ,.een eigenzinnig lid"; knap, maar „dermate in zijn eigen denkbeelden vPrliefd, dat alle gevoel voor een gesloten optreden van een klassenstrijdende partij hem ontgaat en hij haar tusschen de heenen loopt". Ziedaar, dat is de kern. Of hij waarheid sprak of niet, doet er niet; hij looft niei, wat de partij sprak en schreef en diis wordt hij verworpen. Hij juichte Cramer en Oudegecst niet toe en dat moet hij nu be zuren. Vooral de laatsten hadden volgen* hem de muiterij onvoorwaardelijk moeten afkeuren. Wat antwoordt daarop de roode pers? Onze lezers weten, dat de bewering van den schrijver onjuist is en zoowel onze redactie als Albarda en Oudegeest bij herhaling geconstateerd hebben, dat mu terij niet tot onze wapens behoort ei door geen enkel gezag natuurlijk toeg» laten kan worden. Moeten wij hier nog iets van zeggen? Bij herhaling hebben deze heeren gecon stateerdEen raar gezelschap, waar men zegt, dat muiterij ontoelaatbaar is en deze tevens toejuicht en waar men naast de muiters gaat staan! Zeker, dit is een bewijs van kentering, maar de vrijmoedigheid der bewering grenst aan 't ongeloofelijke en overschrijdt de gren zen van het belachelijke. Het is haast Tingjum; 11. H. A. Meyering, Gieten; 12. N de Jager, Groningen; 13. mr. A T Vos. Ap- pingedam; 14 dr. J. J. Boswijk, Oude Pekela BIJNA 50.000 WERKLOOZEN TE AMSTERDAM ONTSTELLENDE CIJFERS. Ultimo Januari 1933 stonden als niet ge plaatst bij de Gemeente Arbeidsbeurs inge schreven 59.288 werkzoekenden, waarvan 49 213 werkloozen naur eigen opgaaf als mede 744 gedeeltelijk werkloozen. Van de overige 9331 stonden 1763 inge schreven als sollicitant naar een amhte- naarslietrekking en 5026 naar een werklic- denfunrtie bij de gemeente (heide groepen niet werkloos); 1165 zijn vrouwen, die voo huiselijke diensten waren ingeschreven en de rest stond ingeschreven om via het arbeidsmarktorgaan van betrekking te ver anderen. Bij vergelijking met de vorige maand, toen het aantal werkloozen 46466 bedroeg, blijkt, dat dit aantal in de verslagmaand 2747 honger is. Vergeleken met dezelfde maand van het vorige jaar, toen 37 967 werkloozen werden genoteerd, is de werkloosheid in de verslag maand 11.216 hooger. Van het totale aantal van 49213 werkloo zen. die aan het einde der maand Januari nog niet aan werk konden worden gehol pne, behoorden tot het bakkersbedrijf 533, het bouwbedrijf 9937, het diamantvak 4372 (in de werkverruiming werkten 345 perso nen). de grafische vakken 1019. het ban dels-, kantoor- en winkelpersoneel 5132, het hotel-, café- en restaurantbedrijf 967. het hout- en meubelbedrijf 2464, het kleeding bedrijf 1311 het metaalbedrijf (inclusief het elect rotechnisch-. film- en radiolied lijf) 7277, het technisch en opzie-hthoudend personeel 517 liet transportbedrijf te land en te wa ter 5126 en de ongeschoolde beroepen 8550. Het diamantvak heeft bovendien 184 gedeel telijk werkloozen. het kleedingbedrijf 423. SOVJET-RECLAME De sovjet-reeeering heeft opdracht gegevei om zoo spoedig mo-e'fjk een klankfilm „l)> Zeven Provinciën" te vervaardigen, waarin d< mu'tery op het Nederlandsche pantserschip ii beeld gebracht zal worden. Deze film zal hegonnen werk, doch de aandacht moet erjuitshi'tenH voor propagandistische doeleinden op gevestigd worden Omdat Prof Goudriaan gebruikt worden. In de opdracht staat, uit zoo terprhl „an Ir All.arda dr spiPEel van ""•'«ik «rma'd. -<at vnor het vervaard,nen deze film geen moeite of geld gespaard ONBEDOELDE SLACHTING WELLICHT GROOTER BLOEDBAD VOORKOMEN? Misschien, zoo schrijft de Maasbode, zal het velen zijn gegaan als ons, en heeft ia het gebeurde met de „Zeven Provin en vooial na het allereerste bericht, n sprake was van een waarschuwing* hom, die zou geworpen zijn naast liet mui tende schip, de vraag door het hoofd ge spreid: Zou de eerste hom, die ilians het schip met een zóó bloedig effect trof, wel licht als waarschuwingsbom naast liet schip iloeld zijn geweest? is gebleken dat dit inderdaad De bom was bedoeld als waarschuwing ak voor de boeg vao het schip, al was de ins van treffen daarbij niet uitgesloten" Ongetwijfeld heeft menigeen die vraag gesteld; maar onmiddellijk dringt zich nu n andere vraag naar voren, welke ook bij d-- •edactie vao de Maasbode leeft: waarom pochten wij pas Maandag vernemen, dat deze hom niet als treffer bedoeld was? Eerlijk gezegd, daar hegrijpen we niet* in en - wanneer we het begrijpen, dan betreuren we dubbel deze late mededecling. Overigens betwijfelen we, gezien de men- liteil der ovrhcerschende bemanning of :n waai-scliuwingsliom niet" meer kwaad dan goed zou gedaan hebben. Men wilde niet gehinderd worden bij het vuur tje stoken. Meer en meer blijkt, zegt de Maasbode, dat de muiters zich feitelijk geen reken schap hehlieii gegeven van de geweldige ernst van hun optreden en geen oogenblik hebben gedacht aan de mogelijkheid van gewelddadige tegeiinia-itregelen. Anders is het onverklaarbaar, dat zij na de herhaalde sommaties en de afwijzing daarvan hunnerzijds in dichte drommen op dek en brug stonden af Ie wachten, wat er gebeuren zou. Hadden zij dekking gezocht, dan zou de kleine hom nagenoeg uitsluitend materieels schade hebben aan gericht. Van de ontstane verwarring hebben de in bedwang gehouden officieren en trouw gebleven manschappen gebruik gemaaki om liet schip wederom in handen te krijgen. Daaruit blijkt, dat er van een overgave door de muiters geen sprake is geweest. Zij hebben de kans niet gehad. Ware de overgave, in geval de eerste lichte bom werkelijk vóór den boeg ware terecht gekomen, moeten worden afge dwongen met de middelen, die na de waarschuwingsborn in werking zouden worden gestPld, dan zou dit wel met zeer groot verlies aan meusclicnlevens, ook van onschuhligen, gepaard zijn gegaan. Over de houding der officieren valt-nog geen zeker oordeel te vellen; zij hebben zich in defensieve verweerstellin'g op hei achterschip gehandhaafd, waardoor zij zich terstond na hei werpen van de bom van de leiding van het schip konden meester maken. Uil de woorden van den vlootcommandant („uit de feiten kan worden opgemaakt, dat met de muiters besprekingen zijn gevoerd") blijkt wel eenige twijfel fcf deze houding in alle op zichten kan worden goedgekeurd. Uit hei feit, dat ten sioite op Madoera niet minder dan 4770 dienstweigeraars in arrest waren, blijkt helaas maar al te zeer bij welk een beduidend percentage van de schepelingen de ware geest afwe zig was, al wordt dit door den vlootvooogü met e. enigen omhaal omschreven. Geruststellend klinkt dan ook wel de zeer nooilige verklaring, dal het onder zoek zal worden gedaan „nauwkeurig en volledig en zonder iets of iemand te ont- Natuurlijk, daarover zijn allen het eens; die eisch behoeft de heer Albarda waarlijk niet te stellen. VLIEGVELD ARNHEM-NIJMEGEN Onder voorzitterschap van den Commis saris van de Koningin in Gelderland, mr. S baron van Heemstra, is gister in hel pro vincichuis een bespreking gehouden tus sclien Gedep. Staten van Geldei land en vei togen\voordigers van het Ministerie van Waterstaat, de gemeentebesturen van Arn hem. Nijmegen en Eist de Kamers van Koophandel te Arnhem en te Nijmegen en de directie van de K I..M. over de wen schelijkheid van de slichting van een vlieg veld voor Arnheni-Nijmegcn en de meesi wenschelijke plaats voor dit vliegveld. Van de zijde van de Nijmeegsche verlegen woordigers heeft men de wcnsclielijkhei-l aangetoond, om het vliegveld in de nabij beid van Nijmegen te stichten. Anderen hebben naar voren gebracht de wonsehelijk beid van een vliegveld te Eist. zijnde dit zoowel voor Nijmegen als voor Arnhem middelpunt, dat gemakkelijk te hereiken Zooals reeds eerder is meegedeeld, geeft ook de directie van de K LM de voorkeu aan een vliegveld te Eist, dal dan de heide pronte plaatsen. Arnhem en Nijmegen, ge- makkelijk in het verkeer kan hel rekken on ook als cpnlrum van pen pront deel van do Retmve zeer pemakkelijk te hereiken is. Een beslissing kon nog niet genomen worden. Mr. Troelstra voorhoudt Imag worden. Zaterdag kwamen de afdeelinpen van het Provinciaal Verhand Noord Holland van „Pro Rege" te Amsterdam hijeen. De ver gadering stond onder leiding van Ds. Die nier. vi.n Vijfhuizen Eerst vyerd hel woord gegeven aan Dr B. Knoppers, van Amsterdam, die her innerile aan het doel dat „Pro Repe" zich gesteld heeft en die in t kort enkele richt lijnen aangaf, waardoor dat iocJ het best zal kunnen worden bereikt, in de orpani satie van een nationale vereeniuing. acht spr de Proviciale Verhanden onmisbaar Hij hooide dat »r een ki-rhtL"- hiding van h't Verl-anrlsheslonr map uilgaan. D heer T. K. R o s j t n, van Bloemen- Voornaamste Nieuws. (blz 1) Te Amsterdam is gister de communist Ineevliel gearresteerd wegens opruiing. Japan voor de Volkenbondsvergadering. Vrijdag a.s. beslissing. Een nieuwe nota in Japan over zijn optreden in China. Het conflict Peru—Columbia voor den Volkenbondsraad. De zonderlinge houding van Peru. Op een Centrumsvergadering te Krefeld is de oud-minister Stegerwald door 'n nazi neergeslagen. (blz 3) Bij een treinbotsing te Den Bosch zijn drie personen gewond. De Eerste Kamer heeft een begin ge maakt met de algemeene beschouwingen /er de begrooting. (blz 5) De ontvangsten der P T. T. daalde over heel de linie. (hlz. 6) De rede van Dr. H Colijn te Rotterdam. SNEEVLIET GEARRESTEERD OPRUIEN TOT DIENSTWEIGERING De communist H. J. F. M. Sneevliet werd gistermiddag te Amsterdam in zijn woning aan den Overtoom gearresteerd, wegens t in Den Helder verspreiden van manifesten, gericht tot marinemannen en personeel van de Rijkswerf. Ook in de bladen .De Arbeid" en „De Gemeenschap" heeft hij dit manifest doen afdrukken en onrierteeKend met zijn naam Hij vergelijkt daarin de muiterij aan boord van de „De Zeven Pro vinciën" met de Engelsche muiterij op de schepen in de nabijheid van Invergordon en hij zegt hierin oa.: „De Zeven Provin ciën" en Invergordon wezen u den wyeg. Durft gij dezen weg te bewandelen? Het moet nu komen tot sprekende daden, waar uit verzet blijkt". Behalve deze passage bevinden zich nog vele gedeelten in Hét uitvoerige manifest, welke voor de justitie reden tot ingrijpen waren. Na voor den Officier van Justitie, mr van Thiel, te zijn geleid, werd hij daarna geleid voor den rechter commissaris. In het uitvoerig verhoor, dat deze den verdachte afnam en dat ongeveer twee uren duurde, verklaarde verd. o.m.: „Het manifest werd door mij zelf opge steld op 4 Februari. Het was geschreven als hoofdartikel voor „De ArhPid": Zondap 5 Februari werd bekend, wat met de .Zeven Provinciën" was gebeurd Ik gaf toen last het artikel in manifestvorm te drukken en bovendien word een 2509 tal losse maniies- ten door mij besteld om te latpn versprei den onder het marine personeel Dien zelf- den dag heb ik die manifesten ter hand ge steld aan personen met opdracht om deze te gaan verspreidon onder het marine-per soneel, o.a in den Helder. De bedoeling van de verspreiding van „De Arbeid" was om de arhpiders aanslui ting bij het NAS te doen zoeken. in bedoeld manifest spoorde ik zoo ver klaarde verd de marinemannen aan om het Eneelsrhe voorbeeld te volgen en om in onderling overleg te treden hntreffonde een collectieve actie tot dienstweigering, overeenkomstig de actie door het Fncelsche marinppprsnnopl te Invergordon destijds ce- voerd en de nu gevoerde actie door het marine-personeel te Snerahava Het motief van miin handelwijze on speciaal miin mo tief om het artikel, hetwelk ik geschreven had toen ik hoorde van het gebeurde met ,Pe Zeven Provinciën" nok als manifest te verspreiden, was. om op die wijze door de door mij bedoelde actie van het marine personeel oen beweging te verwekken d:o zou leiden tot algemeene nmne-tie van het Indische marine-personeel en de geweld dadige onderdrukking van de actie van 't personeel van .De Zeven Provinciën" zou voorkomen. Onder dienstweigering versta ik. dat het marine-personeel nalaat het ge hoorzamen aan door meerderen gegeven hevelen. daal, sprak daarna uitvoerig over de pro paganda die gevoerd moet worden. Hel gaat in onzen tijd om Godsdienst en Gezag. Met tal van voorheelden toonde spr aan hoe heide in onze dagen ondermijnd worden. Daartegen hebben wij op te komen en daar- \oor is noodig. dat wij onze beginselen krachtig prnpngppien en dat ook doen met groot enthousiasme. Tn de daarop gevolgde bespreking, waar aan door verschillende aanwezigen werd deelgenomen, werd door allen de noodzake lijkheid van een krachtige propaganda be pleit. De aandncht werd er ook op gevestigd, dot nu misschien het geschikte oogenblik is Aangebroken om er hij den Minister van Dafensie on aan te dringen de bibliotheken van .Pro Rege" weer op de schepen toe te Inter. Verschillende besluiten werden gennmen voor de te voeren propaganda, waardoor Te beslaande afdeelinsren kunnen worden ver sterkt ®n nieuwe leden kunnen worden ge wonnen. NIJVERDAL EIGEN GEBOUW ..UNITAS" Door de afd. N ij v e r d a I van O a i t a s s een terrein aangekocht, geleeen aan de Spoorstraat met het doel aldaar een eigen gebouw te stichten met kantoor en woning voor den vrijgestelde. De architectuur is op gedragen aan het Architectenbureau H. Vis- scher Jr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1