BINNENLAND. Kunst en Letteren. MAANDAG 20 FEBRUARI 1933 TWEEDE BLAD PAG. 5 OFFICIEELE BERICHTEN BURGEMEESTERS BIJ K. B. zijn opnieuw benoemd tot burge. meester van Bibergen J. P. A. Wilhelm, van Arkel en Kedlchem F. J. Folkerts. van Oude- Hage van Amerongen Jhr H. van den Bosch, van Staphorst A. H. J. van Wijngaarden, van Sittard M. W. J. Coenders en van Elsloo F. Bussen. AUDIËNTIES De audiëntie van den Minister van Water staat zal a.s. Woensdag 22 dezer niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den minister van Economische Zaken en Arbeid zol op Donder dag 23 Febr. a.s. niet plaats hebben. LANDDAG N.C.R.V. OP 27 JULI TE APELDOORN. Het Dagelijksch Bestuur onzer Ned. Chr. Radio-Vereeniging is voornemens in Juli van dit jaar een N.C.R.V.-Landdag te organi- seoren. Op dien landdagg wordt vee! bezoek ver wacht Behalve het geheele bestuur zullen daar tegenwoordig zijn de leiders van den omroep, hot N. C. R. V. dames koor, de ver zorgers van kinder-, planten-, landbouw- en vrouwenuurtjes, de leden van sprekers-, muziek-, letterkundige-, en propaganda- eommissies, de provinciale besturen, de leden van den verecnigingsraad, verschillende sprekers en musici, die min of meer geregeld voor de microfoon optreden, een groot aantal leden, in 't kort zoo deelt de „Omroep- gids" mede onze geheele familie, voor zoover die niiot door den omroep of door andere omstandigheden zal zijn verhinderd. Het spreckl wel vanzelf, dat veel nog nadere bespreking en regeling vereischt. Het geheele programma moet nog worden opge maakt. Muziekkorpsen zullen nog worden uitgenoodigd. Getracht zal worden extra- treinen ingelegd te krijgen, die aan de hoofd stations de reizigers, in autobussen uit die verder gelegen plaatsen aangevoerd, kunnen opnemen. Juist, omdat het zoo gewenscht ls, dat velen van de leden vroegtijdig met het maken hunner vacantie- en zomerplannen met dezen landdag kunnen rekenen, is plaats en datum reeds vastgesteld. D.V. zal de landdag worden gehouden op het land goed Berg en Bosch te Apeldoorn op Don derdag 27 Juli a.s. De uren van aanvang en einde zullen zoo worden vastgesteld, dat, enkele uitzonderingen daargelaten, alle be zoekers in één dag uit en thuis kunnen zijn. ARBEID VAN VREEMDE WERKKRACHTEN MEER WERKVERRUIMING GEVRAAGD Blijkens het Voorloopig Verslag der Eer ste Kamer uit, do begrooting van Binnen- landsche Zaken werd door eenige leden gevraagd of de regeering eindelijk den tijd gekomen acht om het verrichten van arbeid in ons land door buitenlandsche arbeids krachten aan wettelijke bepalingen te bin den. Sommige leden waren van oordeel, dal ter bestrijding der werkloosheid meer op werkverruiming dan op werkverschaffing moet worden aangestuurd en zouden daar om invoering van de 40-urige werkweek vvenschen. Aangedrongen werd op verhooging van de uitkeeringen aan de werkloozenkassen. GEEN GEBED MAAR DE INTERNATIONALE Zooals men weet, heeft de roode pers bij zondere relaties met partijgenootcn onder de mariniers. Dus citeert Het Volk uit een brief van 9 Jan. J.I., geschreven op den kruiser „Java": „Aan boord van ,De Zeven Provinciën" en de .Java" werd na iederen maaltijd op het sein van den tamboer: „bidden" de In ternationale gezongen, gevolgd door het bondslied." Deze vervanging van het tafelgebed door de Internationale is „Het Volk" natuurlijk, om in de taal van ir Cramer te spreken, uit het hart gegrepen. Zij accentueert haar stemming in een giftig stukje tegen „apos tel Deckers", eere-voorzitter van een fancy- fair voor het „apostolaat ter zee": „Minister Deckers was wel zoo vriende lijk het voorzitterschap te aanvaardon van het eere-comité voor een fancy-fair ten bate van het „apostolaat ter zoe" Het doel dezer instelling is het behartigen van „de gods dienstige, zedelijke en cultureele belangen der zeelieden". „Inderdaad, voor dit heilig werk is onze dappere burgerministcr van Defensie de aangewezen man. Reeds krijgt men er, „be halve de vele vermakelijkheden", een seheepsaltaar te zien. Wij missen in de op somming der bezienswaardigheden een ten toonstelling van „kleine bommen". „Het Volk" is niet maar een beetje ge beten op den Bond van Christelijk Marine personeel en de R K. Vereen, van Marine personeel, die ook in de salaris-kwestie op ernstige wijze de belangen der schepelingen behartigen, maar zich ook nog om gebed, plicht, tucht en orde bekommeren, zegt d e T ij d. Dat zijn verouderde organisaties, bang om op de commandobrug te klimmen en met kanonnen en geweren te dreigen. „Wij, sociaal-democraten, kunnen ons al leen verheugen over een onbruikbare vloot", riep onze Indonesische kameraad Palar op de jongste protest-vergadering uit Daarom moeten de christelijke bonden tegen en zoo mogelijk eruit gewerkt, door ze te hoo- nen „met den Bijbel, de jeneverflesch en oorlogstuig", zooals het Kamerlid Drop dal zoo welversneden op de roode bierkade ver* In geen geval een seheepsaltaar, geen ge bed de SDAP zorgt wel voor 't moderne zee-apostol&at en de Internationale aan de scheepstafel! BEGRAFENIS JAC. PH. CARO OVERWELDIGENDE BELANGSTELLING. Onder overweldigende belangstelling is Zaterdag, zooals we in een deel der vorige oplage nog meldden, op de derde alge nveene begraafplaats te Utrecht het stoffe lijk overschot van den heer Jac. Ph. Caro ter ruste gelegd. Het aantaJ bloemstukken, dat was gezonden, was zoo overstelpend groot, dat twee landauers noodig waren om de bloemstukken in den stoet mee te voe ren. Aan den Amsterdamschen Straatweg, waar het sterfhuis was, had zich 'n dichte meniete opgesteld, en de belangstelling wsrd reeds daar zóó groot, dat de politie het ver keer In de richting Amsterdam moest ..in leggen. Onder de bloemstukken waren er van den Commissaris der Koningin, van de Ned. Bach vereen iging, van personeel en leer linger der Rijkskweekschool aan de Malie baan, van de Ned. Chr. Radiovereeniging. van de oudercommissie der school aan de Poortstraat, van oudercommissie, personeel en leerlingen der Scheepstrasohool, van de Kon. Ver, Het Nederlandsche Lied, van de Chr. Oratoriumvereeniging van Coers' Lied. van de Ned. Vereen, van Concertzangers en -zangeressen, van dirigent en leden van het U. S. O Op de begraafplaats was de belangstel ling zoo overweldigend, dat de aula tot op de laatste plaats bezet was, lang voorda* de stoet arriveerde, en talloos velen moes ten teruggewezen worden, die zich toen een plaats zochten aan de groeve, waar straks het stoffelijk overschot van den beminden doode zou worden neergevleid. Duizenden waren opgekomen om aan den grooten Utrechtsohen zanger en Volkszangleider de laatste eer te bewijzen. In de spreekruimte, waar de belangstel lenden dicht opeen stonden, worden ee-st de vele bloemstukken binnengereden. Ze werden vooraf naar de grafstede vervoerd, waar ze rondom de groeve geschikt werden, zoodat de laatste rustplaats van den zangei omkransd was met bloemen en groen. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de burgemeester en gemeente-secretaris van Utrecht, de chef der afd. onderwijs ter ge meente-secretarie Dr. N. R. Luiken, de gem. inspecteur voor het lager onderwijs, Ds. A d. Hoeve, deputaties van de Kon. Chr Oratoriumvereeniging te Amsterdam, de Chr. Oratoriumvereeniging te Utrecht, de Kon. Ver. Het Nederlandsche Lied, Coers' Lied, de Chr. Oranjevereeniging te Utrecht, de Chr. Gem. Zangvereen De Lofstem, de Ned. Vereen, van Concertzangers en -zan geressen. Voorts waren tegenwoordig de rijksinspecteur voor het 1. o. Dr. Fook, de notaties van de Vereen, van Hoofden van Scholen en van het Gezelschap van Hoof den van Scholen te Utrecht, de toonkun stenaars en toonkunstenaressen Tom Denijs To Vincent. Cath. van Rennes Di Moorlag, Martine Dhont, Jac. van Kempen. Max Kloos. De Kon. Utr. Ver. voor Kerkgezang was tegenwoordig in den persoon van be stuursleden en dirigent Verder waren te genwoordig Sam Dresden, Barend Ronden, mevr. PoolmanMeisner, Markus Plooyer, Dr. G. P. Ma rang, predikant der Ned Herv Gemeente Ln de wijk, waar de heer Caro woonde, Ds. Steil wag, predikant der Evang Luth. Gemeente de heer Tolk namens ue Ned. Chr. Radio Vereen., een deputatie na mens hei U.S.O. en namens den dirigent den heer Van Goudoever, Dr. Ir. G. W. van Heukelom, voorzitter van het U.S.O., en de heer Van Geelen, secretaris. De lieer /an Siifhout, administrateur van het U.S.O., Mr. G. S. A, E. B. Meyer, bestuurslid van het U.S.O., Mr. Labouchère, voorzitter van de afd. Utrecht van Toonkunst, en vele anderen. Eerste spreker was Mr. A. J. F o c k, rij ks- inspecteur voor het L o., die als volgt sprak: Een rijzige gestalte is uit het mm den van ons ondei-wijs heengegaan, de groote man, die zich gevoelde aangetrokken tot het kind, juist lot het volkskind so ciaal. Caro heeft het devies dat schoonheid in de opvoeding noodzakelijk element is, m teen daad omgezet. Spr. dacht aan den 'dichtregel: „ln liederen leef ik, totdat des Doods hamd mij de oogen sluit" en aan dien Duitsehen regel: .JBóse Menschen habe keine Lieder". Caro heeft veel liederen ge had, en die gezongen en daardoor veel schoonheid in veler Teven gebracht. Caro rust zacht. Dr. Ir. G. W. van Heukelom betoon de zich zeer ontroerd en zeide, dat slecht* na zeer groote aarzeling hij er toe komen kon om hier te spreken na de geweldige jnt roering, welke ons allen bij het abonne mentsconcert heeft aangegrepen, en waar na gedachten en overleggingen in ons han zijn geweest, die woorden overbodig maken. Maar we moeten tóch uitspreken onzen dank en innige bewondering voor wat Caro ons heel zijn leven gegeven heeft Onze dank is niet begrensd, hij is bijna eeuwig We zullen gevoelens van onbeschrijflijke dank in ons hart bewaren. De heer A. Wisse, directeur der Rijks kweekschool, sprak namens personeel en leerlingen dier school en schetste Caro voor cLe klasse: Zijn groote gestalte en zijn groote mooie oogen imponeerden de leerlingen. De slag is erg voor ons, maar het leed der familie is oneindig zwaarder. Zijn plaats is nu ledig, maar de plaats, welke hij in ons hart innam, blijft bezet. Misschien kan dat eenigermate het leed der familie verzach ten. Schenke God aan zijn vrouw en kinde ren steun om het leed te dragen De heer Tom Den ij s sprak namens de Ver. van Concertzangers en -zangeressen. Reeds lang voor onze vereeniging werd op gericht wist hij, als hij voor een zieken collega optrad,het leed te verzachten. Da* zullen wij nooit vergeten. De heer J. Vermaas voerde het woord namens de hoofden van scholen te Utrecht, schetste de ontroering toen het bericht van het overlijden tot ons kwam. Aan zijn taak als leider der volkszangdagcn gaf hij zich met alle toewijding. Zijn heengaan is niet een gemis voor de Utrechtsche schoolwereld alleen, maar voor geheel Utrecht Hij was een populair man, die de liefde van velen gewonnen had. Maar het graf is niet het einde. Over het graf ontmoeten onze gees ten elkaar weer. En zoo roepen wij hem oe: rust zacht Dr. G. W. H arren steln, pred. der Geref. Kerk te Amsterdam, wilde als voor zitter der Kon. Chr. Oratoriumvereeniging te- Amsterdam vertolken de dank van duizen den, die van de gaven van Caro genoten hebben. Er zal wel geen andere vereen ig-ng zijn geweest die zooveel van Caro genoten heeft als de Kon. Chr Oratoriumvereeni ging te Amsterdam In December van het vorige jaar mochten we hem een eenvou dige huldiging bereiden omdat hij voor de 25ste maal voor ons was opgetreden. \Ve zagen toen de vreugde van htl publiek, dat niet moede werd hem te huldigen, we za gen ook de vreugde in zijn oogen. En hij nam toen van ons afscheid met de woorden waarmee hij altijd afscheid nam: tot de vreugde des wederzlens. Nu zal er hier op aarde geen weerzien meer zijn. De slag vat. zijn heengaan wordt niet alleen in Utrecht gevoeld, maar ook ln Amsterdam en m het geheele land. Voor onze vereeniging zong hij speciaal altijd in het Kerstoratorium, dat aanvangt met de woorden: De dagen des menschen zijn als het gras. als een bloem alzoo bloeit bij. Die woorden zijn we' °P treffende wijze aan Caro bewaarheid. Maar hij zong óók in dit oratorium de zang vai. den erijzen Simeon: „Zoo laat uw knecht nu Heer heengaan in vrede, want ^miine oogen hebben uwe zaligheid gezien". F.n dat is de troost die er hier bij dit stervet, is. Duizenden in ons land danken God voor wat ze door Caro genoten hebben en ge denken in hun gebed de familie, wier leen zoo zwaar te dragen is. Mej. Hester Wegerif sprak namens de Vereen, ter bevordering van den Volks zang enkele ontroerende woorden vlak bij de lijkbaar: „Caro. wij danken u van gan seher harte voor heteeen gij voor Volks- 7.nnar hebt gedaan. Gij blijft ons overgete- lijk". De heer K 1 e y n m a n sprak namens de oudercommissie der Srheepstraschool. van welke school de heer Caro hoofd was en bracht een laatsten groet namens ouders en leerlingen. De heer La ge man, waarnemend hoofo der Scheenstraschool. wilde een woord van dank 6preken, en de belofte afleggen, den het personeel aan de sohool zal voortgaan in den weg welke hun onvergetelijk hoofd gewezen heeft. Daarna vond de droeve gang naar de groeve plaats. Achter de baar volgden de honderden, en over de zonoverschcnen grindpaden schreed de stoet achter de met bloemen gedekte baar naar de plaats waar Caro's stoffelijk overschot zal rusten. Het vereischte overleg om de menigte, welke de aula gevuld had, een goede op stelling te geven rond de groeve, waarom heen zich reeds velen hadden geschaard. Onder diepe stilte werd de kist met het stoffelijk overschot neergelaten in de groeve, nagestaard door de velen die genoten heb ben van Caro's zang, die zijn forsche ge stalte. zijn sprekende trekken zich nog voor den geest haalden, en die zich nog niet kon den indenken, dat ze dezen van God bege nadigden zanger nimmer meer zouden zien nimmer meer zouden hooren De heer Caro, zoon van den overledene, sprak woorden van dank ook namens me vrouw Caro en haar dochter, die waren ach tergebleven in het sterfhuis aan den Am sterdamschen Straatweg, omdat ze dien roffelrijmen. De groote held Ik weel niet of ik het wel goed zie, Maar 'k heb zoo'n (burgerlijk) idee D'ontbinding van de Tweede Kamer Valt onze roode pers niet mee. Ze schrijft wel dagelijks luidruchtig: Bij ons bestaat geen plaats voor angstt. Maar overschreeuwt het oud gezegde Dat treitert: Eerlijk duurt het lanystl Ik weet niet of ik het wel goed zie, Maar 'k heb zoo'n (burgerlijk) idee: De bom sloeg in in het verschrompeld Geweten der S. D. A. P. Het klopt wel, trotscher dan te voren, Eenswezend met de muiters, voort Maar dat bevestigt slechts de waarheid Van 't oud gezegde: Soort zoekt soortl Ik weet niet of ik het wel goed zie, Maar 'k heb zoo'n (burgerlijk) ideel De politieke winden zitten De roode kapiteins niet mee. Ze doen wel of ze vroolijk zeilen Ter extra vette kiezersvangst, Maar zullen tot hun scha en schande Ervaren: Eerlijk duurt het langst..,* Want zéker weet ik dat ik goed zie Dat in ons lauwe vaderland Een felle strijd voor recht en orde En voor de waarheid is ontbrandt 't Geweten van ons volk, gelukkig Is door 't bedrog nog niet gesmoord! Dat zal zich klaar lijk demonstreer en Naar 't oude spreekwoord: Soort zoekt [soort. (Nadruk verboden.) LEO LENS moeilijken tocht naar het kerkhof niet kon* den volbrengen. Witte bloemen waren ln het graf ge strooid, en de gansche menigte trok langs de groeve, een eerbetoon vo] van indruk wekkendheid. een stillen groet aan dezea grooten doode, een blik ln het graf, waar omheen de bloemen spraken van de liefcW van duizenden in den lande BILDERDIJKGENOOTSCHAP Het bestuur van het Bilderdijkgenootschap heeft Dr. K. H. E. de Jong, privaat-docent aan de Universiteit van Leiden aangewezen tot ondervoorzitter. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: Voorz. August Heyting; ondervoorzitter dr. K. H. E. de Jong; secr« E. G. van Bolhuis en penningm. J. Hovix, Prins Lreorye van tiuyc.uria bczocut tul sLoppenkwartier van Middiesborough, in Yoricsnvre, waar hij zich op de hooate stelde van den arbeid voor werkloozen. Alles op Pn tijd! Na zware arbeid is 't goed eten. De Zivitsersche zeilvlieger W üly Famez bracht als eerste met 'n zeilvliegtuig pr»t van Zi'rich naar Milaan over Je taak van den huidigen politie igent te Parijs. Op den verkeers toren van een boulevard. hechts: Het Sportfondsenbad te irnhem heeft een dak, dat uit twe< edeelten bestaat. Bij mooi weer ka 't dak electrisch ope> geschoven worden. 't Wil de laatste dagen wel wit teren: 't vriest en 't sneeuw Zou dat 't afscheid van d< Winterkoning zijn Magnus von Jevetzow, die dezer lagen benoemd is tol jolitiepresident van Berlijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5