MAANDAG 20 FEBRUARI 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 tich per auto heeft begeven naar de woning van kolonel Beherens, waar cie commandant van de Zeven Provinciën verblijf hield. Hij heeft dezen officier te omstreeks 8.45 uur medegedeeld, dat het plan bestond bij de schepelingen om gedurende de afwezigheid van de officieren het oorlogsschip te over meesteren en daarmede weg te stoomen. De commandant van de Zeven Provinciën, kapi tein ter zee P. Eikenboom, heeft de waar schuwing in den wind geslagen. Hij gaf te kennen, dat het een fantastisch plan zou zijn en dped in den eersten tijd niets. Te kwart voor tien heeft hij een officier, naar men ons positief wist mede te deelen, den jongsten officier, uitgezonden, die met zijn waarschuwing nog juist op tijd kwam om door de muiters te worden gevangen geno- Herhaaldclijk is in den loop der tijden ge bleken, zoo verklaart het „N. v. d. D. v. N.I." dat de politieke recherche beter op de hoog tc was van verschillende dingen, dan ma rine-autoriteiten zelf, en zoo staat nu de gansche gemeenschap voor de ernstigste verrassing welke de jongste Indische ge schiedenis kent. Men kan den ernst der ge beurtenis in zijn volle beteekenis aanvaar den zonder nochtans het hoofd daarbij te verliezen, gelijk reeds weer menigeen ge neigd is te doen. Een redactie-bureau is in dat opzicht een merkwaardig goed registreercnde thermo meter! Wat men dAér telefonisch en op an dere wijze van links en rechts opvangt, geeft voldoende de stemming in de samen leving weer. Die stemming is er een van „geladenheid" ten opzichte van de muitors, en van hoop. dat de regeering hier met be slistheid ingrijpen en rust en orde herstel len zal. Die regeering kan daarbij rekenen op de geheele Indische burgerij, die haar belang ten deze zéér wel begrijpt IndiË wil geen onrust. Reeds Al te lang, zegt de „Java-bode", tracht een handvol onruststokers hier den indruk te wekken alsof het gansche publiek in een rebelsche stemming verkeert. Dit is, rechtaf gezegd, gelogen. Men wenscht orde en rust, en van verschillende zijden vroeg men ons, waarom men niet spoedigst zou overgaan tot de organisatie van loyale in gezetenen. die actief van hun gevoelens doen blijken zoodra dit noodig is. Wordt Indië vertegenwoordigd door een handvol sociaal-democraten, die hier de be volking opruien? Zal het zoo vraagt men nog langer moeten duren dat het loyale publiek zich onbetuigd laat? Ligt het niet op den weg van dit publiek om bij elke po ging van 'n groepje anti-gezags-Europeanen tot Vergrooting der onrust, naar zoo'n ver gadering te gaan en van zijn afkeer te doen blijken yan dit eeuwige hetzen dat tot ver schrikkelijke resultaten kan leiden? Kort en goed recht! Wij willen erop wijzen, aldus het „Soera- bajasch Handelsblad", dat het stelsel van marinebonden, toegestaan onder het motto, dat zij dienen als veiligheidskleppen, waar door eventueele overkropte gemoederen zirh kunnen luchten, volmaakt fiasco heeft ge maakt, mogelijk heeft gemaakt de gebeur tenissen, welke ten eeuwigen dage, als een smet op onze marine zullen kleven. Wij willen er ten slotte op wijzen, dat die ma rine-bonden oorzaak zijn geweest, dat de tucht op de Nederlandsche marine geleide lijk beneden Amsterdamsch peil is geraakt zooals men weet, een drommels laag peil. Het heftig geschokte gezag herstelle zich met alle middelen, ook de hardste. Wij ad- viseeren om per eerst vertrekkende Neder- landschen stoomer, de Europeesche in arrest verkeerenden naar Europa te zenden, des noods met een detachement troepen ter be waking. Wij kunnen ons thans niet de luxe veroorloven van een lange procedure. Dat kan evengoed in Nederland geschieden. He» voorloopig onderzoek hier is voldoende. Wat het inheemsche personeel aangaat, dient onmiddellijk ontslag te volgen van al len, die door dienstweigering of muiterij strafbaar zijn, de procedure kan later ge schieden. Men voorzie Digoel maar weer eens met wat nieuwe pioniers. Hier op Java late men deze heertjes niet meer op de b- yolking los. Do demonstratie op het Waterloo- plein. Over de bijeenkomst van Batavia's inge zetenen op Dinsdagavond 7 Februari j.l. op het Waterlooplein, schrijft de „Java-B." o.a.: „Deze meeting is een geweldig succes ge worden. Zij stond in het teeken van het sen timent. Dit ligt voor de hand, en is zeer goed. Een enkele maal moet, tusschen het rekenen en wegen, óók van de dingen welke ons eigen griefjes vormen, het hart eens aan het woord komen en zich luchten. Dit is geschied, en op groote schaal. Men kan er de overtuiging uit putten voor zoovpp men dit nog niet wist dat men in breede lagen dezer samenleving niets moot hebben van sociaal-democratisch gedoe. Dit goede sentiment moet levend worden gehou den. Het is wenschelijk, dat zich een kern mannen vormt, die in contact blijven en telkenmale overwegen, wat er is te doen. Van het vormen van een burgerwacht kan geen sprake zijn. Wel is het wenschelijk. dat men paraat blijft om telkens, wanneer dit noodig is, te bewijzen, dat er een einde is gekomen aan het streven van een hand vol sociaal-democraten en hun vakvereeiu gings-aanhang, den indruk te vestigen, dat zij de gemeenschap vertegenwoordigen. Die illusie heeft afgedaan. Het slot van de bijeenkomst, dat zich af speelde op het erf en het bordes van het paleis, was indrukwekkend. De juichende massade landvoogd in het zwart, hoog uitstekend boven allensprekend, met den vinger nu en dan waarschuwend opge heven. als hij het had over de noodzaak tot handhaving van wat ons volk dit kleine, altijd mopperende volk, dat echter tot zo* stoeren arbeid in staat is en hier in drie honderd jaren heeft gewrochthot wa een waardig slot, dat diepen indruk heeft gemaakt. Zoo moge het zijn, en dat. ondanks alle* wat zich hier afspeelt, de góed-vaderland- sche geest zich te rechter tijd moge uiten.... en wij immer nog te juister tijd ons zelf. en het vertrouwen in onze zaak, mogen her vinden. Wij zijn een volk van singulieren aard. Wij hebben storm en ijs noodig om los te komen. Somskaakslagen. En al tijd willen wij opnieuw alleen door schade en schande wijs worden. Maar tochor moet in ons iets zitten, dat zich niet snel niet schitterend manifesteert, doch van heel goed gehalte is. Alleen een volk met uitste kende eigenschappen kon drie eeuwen ach tereen hier dit mooie koloniale werk doen en inderdaad: in samenwerking met alle loyale leden der verschillende bevolkings groepen zal het dit handhaver! DE ONWAARDIGE HOUDING DER S.D.A.P. EEN PARTIJ DIE ZICH ENCANAILLEERT! Prof. Goudriaan zegt zijn meening Ter bevestiging van wat wij heden In ons hoofdartikel schreven ontleenen wij het vol gende aan een artikel in „De Groene Am sterdammer", waarin Prof. dr. ir. J. G o u- lid der S.D.A.P., zijn mecning zegt over het gebeurde aan boord der „Z*- ?n Provinciën". Vuurtje stoken. Een arbeidersbuurt. Straatjongens stoken een vuurtje van oude kranten en brochures. Een geheimzinnig voorbijganger gooit er een geweerpatroon hij. Het Is dit keer nog een betrekkelijk ongevaarlijk ding; hij heeft ook dynamiet in zijn zak; dat bewaart hij later; de jongens moeten eerst scliik in het stoken van knallende vuurtjes krijgen Hij is namelijk niet heelemaal toerekenbaar deze voorbijganger; hij gelooft, dat, wanneer hij er eens in zou slagen een geheel huis op te blazen, dan dan na den klap een bloeien de toovertuin zou verrijzen vol zonneschijn i bloemengeur. Hij moedigt overal het stoken van vuur- ,2s aan en gaat op den hoek van een straat op de loer staan. Een knal. De politieagent uit de buurt komt toegesneld, blaast alarm; het ongelooflijke gebeurt: de klungel wordt door de kwajongens overmeesterd, ontwa pend en in een portiek opgesloten. Later komt de politieauto. Een korte som matie. „Wie willen ons halfuurtje uitspelen; hinder ons niet" „Ben je bedzegt de stem van het Ge zond Verstand en van het Gezag: „vuurtjes stoken terwijl de krankzinnige met z'n dy namiet rondsluipt, lüt het vuur onmid dellijk." „Wij willen ons halfuurtje uit spelen, hinder ons niet." Een schot: een van de belhamels valt: de rest wordt inge rekend. De barbier heeft de beenen genompn en zit achter in z'n scheerderswinkel de straat is leeg; de kwajongens van Volksredactie komen met uitgestreken ge zichten naar hene den; zij hebben zwartgaren hand schoenen aangetrok ken; zij gaan op prof. Dr. ir. rouwbezoek bij de r. Goo'driana Jr. familie van 't slacht offer. Kinderkamer-democratie. In de tragedie van „De Zeven Provinciën' is de houding van liet Tweede Kamerlid ir. Cramer en van de redactie van „Het Volk" een der droevigste tafereelen. En dit uit den band springen van enkele op zichzelf staande personen van het twee de en derde plan is nog niet eens het erg ste, veel erger is de houding van den voor zitter van de S.D.A.P., die in zijn radiorede over „De Zeven Provinciënkrant", die ver boden werd. en de 8 tót 11 provinciën-kran ten, die nog komen konden, het onwaardige spel der verboden blaadjes lustig heeft mee gespeeld. Het ergste is het feit, dat noch hij noch de voorzitter der Tweede Kamerfractie dui delijk en hard heeft uitgesproken, dat de S.D.A.P. de muiterij onvoorwaardelijk af keurt Het ergste is, dat men heeft nagelaten na mens de S D.A.P. een beroep te doen op de opstandelingen om hun verzet tegen het wettig gezag onmiddellijk te staken Want de taak van een groote democrati sche partij, die zich haar verantwoordelijk heid tegenover het geheele volk bewust is, bestaat niet in het zich encanailleeren niet de reactionnaire, anarchistische instincten, die in elke volksmassa sluimeren en in tijd van nood maar al te gemakkelijk tot uit barsting komen. De taak van een verantwoordelijke demo cratische partij is een taak van opvoeding en altijd weer van opvoeding. Zij moet elk harer leden zij moet elk staatsburger het bewustzijn inprenten van zijn rechten èn van zijn plichten. Met name de onafwijs bare plicht van vrijwillige onderschikking onder het gezag, dat hij. als staatsburger zelf mede heeft tot stand gebracht. Het ge zag, waarop hij, dank zij de democratie, ten allen tijde èn door middel van zijn organi satie èn door middel van zijn gekozen ver tegenwoordiger zijn critiek kan doen gelden. Een democratische partij behoort haar olgelingen duidelijk te maken, dat de erg ste misdaad, waaraan zij zich kunnen schul dig maken, bestaat in de inwettige of loyale aantasting van het op wettige en loyale wijze tot stand gekomen gezag. De onwettige aantasting van het wettig gezag is een misdaad tegen de democratie zelf. En wanneer, ondanks haar beleid, deze onwettige aantasting toch plaats vindt, dan behoort een democratische partij om 't even of zij zelf aan het bewind is of oppo sitie is zich loyaal om de regeering te scharen en deze te steunen in het hooghou den van het wettig gezag, waarop èn regee- ringspartij èn oppositie gemeenschappelijk berusten. Zij kan de regeering ter verant woording roepen later. Zoolang het demo cratisch gezag bedreigd wordt, is er maar één leus: Hoog het gezag. Weg met anarchie. Een sterk overheidsgezag is geen reaction naire leus: het is de eisch par excellence van de democratie. Een democratische partij, die de verdedi ging van het gezag in tijd van nood aan anderen overlaat, pleegt verraad aan haar picen beginsel; zij speelt in de kaart der reactie. Democratische leiders, die er in gnuiven wanneer aan dat gezag een slag wordt toe gebracht, moeten het a b c van de democra tie nng leeren. Het is dit soort kinderkamerdemocraten, dat de democratie in de afgeloopen d verduiveld veel kwaad heeft gedaan. Is de S. D. A, P. democratisch? Men kan de vraag stellen en men zal haar na het gebeurde opnieuw moeten stel len: Is de S. D. A. P. wel een democratische partij? Met onoprechtheid en dubbelzinnigheid is nog nooit een groote zaak gediend. Reeds in normale tijden leiden zij tot ver vreemding van de zelfstandige en vaste ka rakters, die een democratische partij vóór alles van noode heeft. Maar in zorgvolle tijdon als de tegenwoor dige kan deze dubbelzinnige tactiek op ieder oogenblik tot consequenties lelden, die nie mand heeft gewild, maar waaraan ieder, die het dubbelzinnig spel heeft meegespeeld, mede schuldig staat. De krankzinnigen van Moskou, die de techniek van den burgeroorlog tot universi tair leervak hebben verheven, en een onder- grondsche organisatie, uniek in de wereld geschiedenis, hebben geschapen tot onder- ijzing van het Westen, liggen overal op do En zij hebben de conjunctuur mee. De gelegenheid voor een massa-psychose is nog nooit zoo gunstig geweest ais thans en nog nooit is de massale infectie zoo bewust stelselmatig toegepast als thans. Wie in dit milieu met het vuur der revo lutie speelt, ia een misdadiger, een misda dige kwajongen of een idioot DE BEHANDELING IN DEN VOLKSRAAD BATAVIA, 18 Febr. (Aneta). De voorzitter van den Volksraad deelt mee, dat op 20 dezer de gemachtigde der regeering voor de afdeeling marine het woord zal voeren over de bekende aangelegenheid, waarna van de zijde van den Volksraad kan worden ge sproken. Ieder spreker krijgt ten hoogste 10 minuten. De regeering zal Maandagavond antwoorden. Indien sommige leden van den Volksraad dan ter zake moties willen in dienen, kunnen deze niet op 20 dezer behan deld worden; de behandeling daarvan zal geschieden op een nader te bepalen tijdstip. De gereserveerde tribunes in de Volks raadszaal zijn geheel besproken. Tot dusve, hebben zich 25 sprekers opgegeven. BATAVIA, 18 Febr. (Aneta). In verband met de ernstige gebeurtenissen, welke zich de afgeloopen weken hebben voorgeduan, heeft de commandant van de zeemacht de olgende verbodsbepalingen uitgevaardigd: lo. bijwoning van alle openbare en besloten vergaderingen van politieken aard en van vergaderingen, waarin de maatregelen van de overheid zullen worden besproken: 2o deelneming aan betoogingen van politieken aard; 3o. bijwoning van bestuurs- of leden vergaderingen ecner organisatie van Euro peesche of Inlandsche militairen der zee macht, tenzij de commandant der marine tot het houden van zulk een vergadering, even tueel onder de door hem te stellen voor waarden, toestemming heeft verleend. DE HOUDING VAN Ir. CRAMER BATAVIA, 18 Febr. (Aneta). Het lid van den Volksraad mr. Hart heeft de schrift* lijke vraag tot de regeering gericht, of zij niet van meening is, dat in verband met het feit, dat de Nederlandsch Indische amb tenaar op non-activiteit ir. Cramer In het openbaar uitdrukkingen zou he' ben gebruikt waarin hij zijn vreugde uitsprak over het gebeurde aan boord van de Zeven Provin ciën, alle termen aanwezig zijn om dien ambtenaar oneervol uit 's lands dienst te verwijderen. BUITENLAND. AMBTENAREN-STAKING TE PAIRJS De ontvredenlieud der Fnaiische ambtena ren met de door de financieele commieeie van den Senaat aangenomen belaeunguioat regelen zal heden voorloopig haar hoogte punt hereiken im een partieele eta-kung in alle stedelijke en staatsbedrijven te Parijs. Zaterdag ie besloten, dat de „métro", de electriciteits- en gasbedrijven, zoomede de posterijen e. d overheidsbedrijven, voor een uur, tusschen 10 en 11 uur zullen worden stilgelegd a.!s laatste waarschuwing aan de legeenng. De postbeambten hebben de be doeling vandaag in den loop van den dog- een of twee bestellingen te laten vervallen, In regeeringekringen wordt er de nadruk op gelegd, dat alle maatregelen zijn getrof fen om stagnatie iin de verschillende bedrij ven te voorkomen. PARIJS, 20 Februari. Hedenmorgen zullen im geheel Frankrijk alle beambten en het geheele overheidspersoneel gedurende kor ten tijd het werk neerleggen. Hoewel deze algemeene staking slechts demonstratief i? bedoeld en van korten duur is, wordt het geheele openbare leve.i er volkomen door gedesorganiseerd. Het postkantoor te Parijs sluit eveneens voor eenigen tijd zijn deuren, zoodat er een volkomen stagnatie in het openbare leven van geheel Frankrijk ontstaat, waarvan de gevolgen thans nog niet zijn te overzien. Ook de onderwijzers hebben zioh bij de protestbeweging aangesloten met het gevolg dat de lessen van de middagschooltijd van middag een half uur na het normaile aan vangsuur zullen beginnen. De geheele protestbeweging van vandaag kan men beschouwen ais een soort generale repetitie, want de versohi-Hende vakbonden zijn vast besloten om in ernst tot een alge meene 6taking van langen duur over te gaan indien de financieele Senaatscommis sie de voorgestelde en door de Kamer reeds aanvaardde beUi6tingvoons>t ellen goedkeurt. Het dreigende gevaar van een algemeene 6taking, die gcruimen tijd zaïl kunnen du ren, is aanleiding geweest voor de sedert 1920 in Frankrijk bestaande technische hulp dienst tot het verspreiden van een oproep aan alle leden, die worden opgewekt on middellijk mede te deelen of zij bereid zijn de voor hen gereserveerde posten in geval van nood te bezetten. HET CONFLICT IN HET VERRE OOSTEN De Japansche aanval op Jehol begonnen Volgons een bericht uit Tsjende. de hoofd stad der provincie Jehol. is d>e aanval der Japanners op de provincie Jehol in den nacht op Zondag in de richting Toekljau- Kailo en Toenljau-Tan6jon ingezet. De Ja pennere hebben herhaalde malen de Chinee sohe stellingen bestormd, doch zij werden teruggeslagen. Do gevechten duren voort. De Mandsjoerijsche regeering heeft thans reeds den plaatsvervangenden mkiiste van Oorlog. Tsjingsjoengi benoemd tot gouver neur-generaal \*ïi.n de provincie Jehol. Naar uit Moekou verluidt, zou het bureau der communistsche internationale voor Weet Europa, dat te Berlijn gevestigd was, in verband met de vorming der nteu regeering in Duitsohland van Berlijn naar Brussel verplaatrt zijn. HITLER VALT HET CENTRUM AAN BONDGENOOT VAN HET MARXISME Veertien jaar lang samen met godloochenaars geregeerd Te Keulen heeft Ziaterdagavond Rijkskan selier Hitler in het Jaarbeursgebouw een rede gehouden. Hij keerde zich daarin heftig tegen de cen trumpartij, die hij de bondgenoot van het Marxisme noemde. Hij las daarop uit den oproep van het Centrum, die aanleiding was voor het in middels reeds weer ingetrokken verbod der Centrum-bladen, een aantal zinnen voor en zei de vervolgens: „Wanneer het Centrum tot ons het verwijt richt, dat wij de orde hebben verstoord, dan wil het blijkbaar den indruk wekken, dat in de afgeloopen veertien jaar rust, veiligheid, tucht en dscipline hebben geheerscht en dat deze pas in de jongste drie weken aan het wankelen zijn geraakt (vroolijkheid). Het feit, dat ik thans een beroep doe op het volk wordt in de proclamatie als onwettig be stempeld, omdat ik er naar streef, mij van de meerderheid te verzekeren. Zeker, heeren van het Centrum, ik streef naar verkrijging der meerderheid. Daartoe ben ik immers verplicht, wanneer ik mij naar de grondwet van Weimar wil richten. Niet ik heb deze constitutie gemaakt. Wan neer de samenstellers nu eensklaps het stre ven naar een meerderheid als iets onbehoor lijks wenschen te brandmerken welnu, dan ben ik ook bereid met een minderheid te regeeren." In den oproep wordt verder betoogd, dat en den eed op de grondwet moet nakomen. Zooiets hoor ik graag. Ik was soldaat en hel» den eed afgelegd. Dien eed heb ik gehouden en ik heb nooit begrepen, dat anderen hem zoo gemakkelijk hebben kunnen breken. Zulke menschen willen nu van de heiligheid van den eed spreken? (Levendige interrup ties: Misdadigers zijn het, die naar Cayenne gedeporteerd moesten worden.) In de procla matie zoo besloot Hitier wordt vaak over het christendom gerept. Wij wenschen door de daad de christelijke idee in den staat te be vestigen, terwijl het Centrum veertien jaar lang samen met godloochenaars heeft gere geerd." De Staalhelmleider Düsterberg zeide in >n rede te Halle oa.. dat de constituiie van Weimar zich niet leent voor 'n Duitsch- land welks bestaan dermate bedreigd is als het Duitschland \an thans. Verder zeide hij, dat de economische politiek der nieuwe re geering zal gebaseerd zijn op den eisch, dat Duitschland zelf in zijn levensonderhoud moet voorzien. Bloedige botsingen In verschillende plaatsen in Duitschland is het Zondag opnieuw tot ernstige botsin gen lusschen politieke tegenstanders geko- Te Bad-Deboran bij Rostock vond een tref fen plaats tusschen communisten en leden van de organisatie-Reichsbanner eenerzijds nationaai-socialisten anderzijds. Onge veer dertig schoten werden gelost, waardoor twee Reichsbannerleden doodelijk werden getroffen en twee Hitlerianen licht werden gewond. Te Chemnitz werd bij een vechtpartij met Hitlerianen een Reichsbanner-lid zóó zwaar gewond, dat hij tijdens zijn overbrenging naar het ziekenhuis bezweek. Te Wuppertal zijn bij een botsing tus schen leden van het „IJzeren Front" en na tionaai-socialisten elf personen gewond, van wie negen zóó ernstig, dat overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk was Ver scheiden gewonden verkeeren in levensge- HET VERBOD DER CENTRUMBLADEN OPGEHEVEN. Centrumleiders hebben Zondagochtend ee-i bespreking gehad met Rijksminister Goering over het verbod van verschillende centrum- hladen wegens de opneming van den ver- kiezingsoproep der r.-katholieke partij. Zij legden, volgens den officieel en persdienst, de verklaring af dat de betrokken katho lieke organisaties met haar oproep op geen enkele wijze de rijksregeering hebben wil len beleedigen of haar op boosaardige wijze verachtelijk hebben willen maken. De pro clamatie was slechts ingegeven door de bezorgdheid over de ontwikkeling, welke de politieke situatie wellicht in de toekomst! zien zal geven. In verhand met deze alg- meene verklaring werd ervan afgezien, een nadere toelichting te gewen, ten aanzien van bepaalde zinsneden, die op andere wijze, dan is geschied, geformuleerd hadden kun nen worden. Minister Göring besloot daarop, het reeds afgekondigde, voor den duur van drie dagen geldende verbod der betrokken bladen in te trekken, aangezien aan het standpunt der regeering door de bovenbedoelde verklaring recht was wedervaren Göring nam deze gelegenheid evenwel te baat, de betrokken bladen te waarschiuven legen het zonder meer opnemen van procla maties. welke helcedigende uitdrukkingen bevatten, daar dit den bladen slechts scha de kan berokkenen Göring gaf uiting aan de hoop. dat deze waarschuwing voldoende zou blijken te zijn en dat hij zich niet ge dwongen zou zien, opnieuw verboden af te kondigen. NOG MEER GEMUILBAND. Naar verder wordt gemeld, vond Zondag middag te Berlijn een congres plaats van „Het Vrije Woord", waaraan door een paar honderd gedelegeerden uit alle deelen des rijks werd deelgenomen Nadat enkele kor te toespraken waren gehouden, werd het congres echter door politiebeambten ontbon den, op grond van het feit, dat de huidige regeering in bepaalde zinsneden in een echtelijk daglicht zou zijn gesteld. Te Dresden sprak de rijksminister van binnenlandsche zaken Dr. Frick, diie o.m. ver klaarde, dat de nationaal socialisten het door velen van hen geëischte verbod der commu nistische partij van de hand wijzen. Het Duitsche volk dient zelf zijn uiterste krach ten in te spannen om hel communisme te vernietigen. Om die reden was de eerste daad der nieuwe regeeririg, het volk nog eens voor het laatst naar de stembus op te roe pen voor den strijd tegen d>e ondermijnende krachten. Mocht echter de 5de Maart geen meerderheid voor de regecring opleveren, dan zou toch nooit een positieve meerderheid lot stand worden gebracht, doch hoogstens een negatieve met steun der communisten Maar ook in dat geval zouden wij, aldus Frick. onzen arbeid tot reddiing van het Duitsche volk voortzetten. Wij zijn niet bereid vrijwii lig ler..g te trekken. TEVEEL AAN STUDEERENDEN IN DUITSCHLAND Maatregelen bij de Gymnasiale eindexamens Naar uit Berlijn gemeld wordt, heeft de rijksminister van binnenlandsche zaken met de ministers van onderwijs der Duitsche lan- overlieg gepleegd naar aanleiding van het feit, dat dit jaar 40.000 gymnasiasten eindexamen zulLn doen en dus voor het grootste gedeelte toegang tot die universitei ten zullen verlangen, hoewel het aantal stu deerenden reeds veel te groot is in verhou ding tot het aantal plaatsen in de verschil lende beroepen. In verhand hiermede is besloten, aan de desbetreffende instanties opdracht te geven bij het afnemen van de examens voor iede- ren candidaat afzonderlijk vast te stellen of hem met het oog op zijn aanleg afgera den moet worden te gaan studecren. Voor het geval een voortzetting van de stu die afgeraden wordt, moet hiervan aantee- kening worden gemaakt, terwijl er den can- didaten op gewezen moet worden, dal hij er niet op moet rekenen eenige begunstigingen te zullen ontvangen. Voorts moet er op gewezen worden, dat tijdens den eersten cursus nog een nader on deczoek naar den aanleg en de capaciteiten zal worden ingesteld. WANDELENDE 3ERG. over een lengte van iy2 tx.xvi. in De weging gekomen. De massa glijdt met een snelheid van 1 M. per uur voorwaarts en bedreigt verschil lend# gemeenten. Troepen zijn gere- quireerd om de bevolking hulp te verleenen Verschillende auloriteiten en ingeneurs zijn ter plaatse om het gevaar zooveel mogelijk te verminderen, ITALIAANSCH-FRANSCH INCIDENT BIJ CORSICA Het „Journal" publiceert een bericht uit Baetia (Coreioa), waarin wordt verklaard, dot twee Fansche stoomtrawlers, ieder met zes koppen bemand, op een mijl afstand van de kust, door een groot Italiaanesh sohip zijn lastig gevallen. Het Itailieansche schip zou eenige malen hebben getracht de beide Fransche booten te rammen. De bemanning van een der Fransche tra lere heeft daarop met een geweer, dat zich toevallig aan boord bevond, eenige schoten op het ItaAiaansche 6chip gelost DUIZENDEN SCHAPEN VERNIETIGD In het Argentijneche district San Jua.n zijn 60.000 schapen door hun eigenaars geslacht en verbrand, daar geen afzetgebied voor de dieren kon worden gevonden. HEEFT PIERRE COT TE VEEL GEZEGD? Het „Joumail des Débate" beweert te weten, dat in den Senaat bekend geworden is. dat minister Cot met Paul Bon cour we gens de door hem op de Ontwapenings conferentie te Genève gehouden rede Zater dag om 5.45 uur bij minister-president Da la- dier ontboden is. De „Echo de Paris" en de Coty-bladen hebben reeds de demissie van Pierre Cot geëischt. wiens verklaringen te Genève in den Senaat grooten indruk gemaakt heb ben. Ook het „Journail des Pébats" behan delt den minister niet vriendelijk. HOE SOVJET-RUSLAND KOLONISEERT Ongeveer 75.000 personen, die geen passen ontvangen hebben, zijn te Charkof uitgewe zen. De Oekranische regeering heeft beslo ten in West- en Ooet-Sibrië kolonies voor deze uitgewezenen te stichten. Land- en Tuinbouw. DE SPOORWEGEN EN DE TUINBOUW Besprekingen met den Handel Te Rotterdam hebben besprekingen plaats gehad tusschen de vertegenwoordigers van de Ned. Spoorwegen en van Exporteurs uit den groenten- fruit- en aardappelhandel, be nevens van enkele veilingen. Deze besprekingen hadden ten doel om eventueel wenschen kenbaar te maken enz. De bijeenkomst werd o.m. bijgewoond behal ve door vertegenwoodigers van het vervoer wezen der Spoorwegen, door den Inspecteur der N. S. te Rotterdam, en door den Direc teur der Westl. Stoomtramweg Mij. Behalve verschillende opmerkingen van meer internen aard, werd vooral de aandacht gevestigd op de wenschelijkheid om een sneller verbinding tot stand te brengen met Zuid Duitschland en met België. Vooral in dezen tijd is het voor den tuinbouw zeer noodzakelijk om de producten zoo versch mogelijk aan te voeren, zoodat snel vervoer naar de diverse markten geboden is. De veilingen zijn bereid aan dit doel zoo veel mogelijk medewerking te veleenen. Van de zijde der Spoorwegen werd klaard hieraan ruime aandacht te zullen be steden. Gevraagd werd naar die plannen tot ver laging der vrachttarieven. Medegedeeld werd dat hieromtrent inderdaad plannen zijn ont worpen, doch dat nog geen beslissing is ver kregen. VARKENSEXPORTEURS. Personen, de kort voor het in werking treden van de Crisis Varkenswet (15 Aug. 1932) een export van levende varkens naar Italië hadden, worden verzocht zich schrif telijk tot de Nederlandsche Varkenscentrale te wenden, onder opgave van het aantal varkens dat door hen in de vier jaren, voor afgaande aan bovenbedoelden datum, is uit gevoerd. KOOPLIEDENVEREEN. „EENDRACHT" De Koopliedenvereenlglng „Eendracht", was van de hoofdzetel te 's-Gravenzande is gevet tlgd. heeft onder leiding van den heer J. va der Hout J.zn., uit 's-Gravonzande. te Rottei dam do algemeene vergadering gehouden. De Voorzitter heeft In z(jn openingswoord g« wezen op de moeilijkheden die zich voor den handel doen gelden. Het Jaarverslag van den secretaris gaf dat het ledental stationair bleef. nl. ruim terwijl het financieel verslag aan batig saldo fSOO aangaf. De heer G. Boers, te Den Hang. werd tot 8tuurslld herkozen, torwill In de ontstane vi turen werden benoemd de heeren J. den I te Delft en L. Verhoog te Monster. Tot V zltter werd benoemd de heer C. van der H_jt. te Rotterdam. Besloten werd de actie omtrent het eeni fnat In handen te laten van de Centrale don Handel. Voorts werd besloten aan de lingen te verzoeken bU geconstateerd o wicht den handelaar vr(j te laten tot koopen en zoonoodlg het product opnieuw te doen on de vellingen veria- zal Jovial de Moustlc. "W. Dam Rzn.. Rld- Weerbericht. Hoogste stand te Hapa"anda 772.5. Laagste s'and te Marseille 746.6. Stand vanmorgen hal ft waal f 767.5. WEERVERW ACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) Zwakke tot matige N tot W. of Z.W. wind nevelig tot zwaar bewolkt of be'rokken, waarschijnlijk sneeuwbuien, lichte vorst tot het vriespunt des nach!s, overdag lichte BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) De hooge druk die Zaterdag over IJsland lag, heeft plaats gemaakt voor een depressie die zich Z.O of O.Z.O. beweegt en '.hans zich bij de Taraor- en Shetlands vertoont. In Schotland en N Ier'and daalt de barometer flink. In N. Frankrijk is hij echter stijgende, zooda' het omslaan van de wind naar het W. bij ons waa-sohiinlijk is Dit beteekent toename der bewolking, kans op sneeuw- buitjes en wat minder nachtvorst. Over het heele gebied zijn de temperaturen beneden normaal, gemiddeld zelf 5.2 gr C wat een zeer groote afwijking is In Scandinavië en Fin'and is de vorst zeer 6treng. Ook in Poleil komt strenge vorst voor. In Duitschland en N. Frankriik vroor het matig, in Z. Frank- riik. Duitschland Ierland en ons land lichtt (De Bilt 5 gr., Maastricht 6 gr. vo-st). Over de Middellandsche zee ligt een diepe depressie die over Z. Frankrijk krachtige en gure N. tot N.O. winden brengt. Over het a'gemeen viel weinig neerslag. Alleen La Conina. Calais en Tho-shavn tapten hoeveel heden boven 5 mm. af THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 0.4 C. 21 FEBRUARI Zonsopgang 7.06 u.; Zonsondergang 5-22 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 20 FEBRUARI Van 's avonds 5.52 u. tot Is morgens 6.34 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden VnrlQ Herten VörÏR Wiiiehat 1.9" 9.02 Caap 1.7i.92 Basel -0. 0 -0.04 Ems 1.27 |.31 nrelsacb O.co 1.05 Cohl=nz O.oo ".32 UHI.nweller -O.C0 -O.cO Trier 0.93 1.03 Kehl V.03 2.13 Kenl.-n 1.92 2,27 8.65 3.81 Die Mannheim Liihr 0.91 0.87 W«i Emmerik Du.i8el.1orr Maastricht HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 21 Februari Delfzijl 8.21 10.58 Hellevoetsl 12.38 Terschelling 5.32 18.12 Willemstad 0.50 13.29 llarungen 6. 5 19.05 Brouwersh. 1l„5n D n llel.ter 4.1: I6.f0 Zierikze. 12.1» Uinuiilen. 0.14 l2.:-0 Wmnelrtinge 12.42-.— II.v Holland 11.51-.- Vlissmg. n .10.56 23.30 Schevenlngen12.04 Tcrn.uz-n .11.»-.— Rotterdam 1.2U 11.01 Hansweeri 12.13 -.— Heusden en Van Buuren. Meeuwen. Idem: van Vark. Rozenburg, stam- van J. Schoenmaker. Boarn: Wahn H. de Mol (voor 3 Jaar) Rotter- ibln. van Ph. KnUnenburg. Den Haag adar, van J. W Schuyl Idem. Schaapshoeve (trek- Gemengd Nieuws TUSSCHEN DE D( RSCHMACHINE Te Schoonoord (Dr.) was de landbouwer Duyfholt bezig met de dorschmachine. Als schoveninsteker was werkzaam R. K. te Odoorn, die bij het insteken van een schoof door de machine gegrepen werd, met het ge volg, dat zyn linkerbenedenarm geheel werd afgekneld. Hij werd naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. WAPENS BIJ DE COMMUNISTEN IN BESLAG GENOMEN Te Sittard zijn door de militaire politie en de recherche van Heerlen by een tweetal com munisten, S. en P., die reeds geruimen tyd door de recherche in hun doen en laten waren gevolgd, 120 revolvers en 800 patronen in be slag genomen. S. en P gaven op, dat deze wapens bestemd waren voor Duitschland. DO' R EEN STIFR GEDOOD Te Bussum werd de slagersknecht Wild schut bij het voederen van een stier zoodanig aangevallen, dat de ongelukkige aan de ge volgen overleed. MISLUKTE ROOFOVERVAL Te Amsterdam kwam in een sigarenwinkel in de Witte de Withstraat een naar schatting 30-jarig persoon, die de aanwezige winkeljuf frouw om een doosje sigaretten verzocht. Ter wijl zy hem eenige merken toonde, trok hij plotseling een revolver en eischte geld. Hij greep twee bankbiljetten, een van f 25 en een van f 10, uit de lade en wilde zich daarmede uit de voeten maken. De juffrouw begon he- v'g te schreeuwen, waarop hy, bang geworden, het geld liet vallen en verdween. De politie ouls. van K Barindregt. Ro: Fc tu".o tVelsel sen. van C. A. A. Kort. - Ussr .t, stamboekj Valt ur, van R. Schelling Gz. [beschikt over een vry nauwkeurig s:0nalementi

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2