ftRIEP 2ATERDAG 18 FEBRUARI 1933 EERSTE BLAD PAG. 3 Vreeselijke toestanden bij de Nederic ndsche Marine Hoe het bij de opleiding toegaat OVERZICHT DER LOONEN Ontstellende mededeelingen Als oud-matroos voel ik. mij er to.e verplicht een korte, verklaring te geven hoe het bij onze Nederlandsche Marine gaat. Als jongen van 17 of 18 jaar komt men op het Wachtschip te Vlissingen om opgeleid te woi'den als matroos 3e klas, om daarna de Vloot op te gaan Direct als je op het Wachtschip komt, krijg je al een indruk dat alles rood is, en nog eens rood. Direct komen er ©enige gewezen A. J. C.-ers naar je toe om te vragen of je lid wil worden van den Bond voor Minder-Marine-Personeel. Mijn antwoord was: ik ben hier gekomen om mijn Vaderland te dienen, maar niet om het gezag te ondermijnen. Toen wero ik lid van den Bond van Chr. Marine personeel. Wij hadden geen leven aan boord; er wordt op het Wachtschip met God en Zijn dienst gespot; daar doen zelfs onder-officieren aan mee. Ik kan namen noemen van bootslui en onder- bo- officieren van de mariniers, die de jon- gens ophitsen tegen het geloof. Ik zal het nooit vergeten, dat op een in Zondagmorgen om 8 uur Ds. de Voogd thans Ned. Herv. pred. te Delft voor aal- heen te Vlissingen, voor ons zou voorgaan in den Dienst des Woords, op een gege- in ven moment riep; „Sergeant, waarschuwt iets U de jongens eens!" De sergeant zat te •Ie slapen in de z.g. ouderlingenbank, het tied overgroots deel van de jongens zat in len,1 "romans en detectiveverhalen te lezen. De Dat noemt men nu gezag! is Als wij stonden te seinen, dan kregen ied wij Het Volk de Voorwaarts of de Tri zee bune om daaruit te seinen (nietwaar in bootsman M en kwartiermeester R lijk laat nu uw verderfelijke taal eens hoo- en- ren, of zijn deze heeren misschien bij de |.*n muiters? Ook noodig ik luit. ter zee 2e us. klasse R. uit dit tegen te spreken. Ook be- kan de thans gepensioneerde adjudant en ziekenverpleger H. daarvan meepraten: ni- die heeft vaak genoeg gezegd. ius „Als je zoo iets hoort, zeg het dan maar tegen mij". Aan den heer H. hadden wij als jongens van Chr. beginselen een groote steun; thans vindt men geen Chr. bond meer in Vlissingen nu is rood de baas. Dat alles vindt plaats op Hr. Ms. Wachtschip te Vlissingen, dat is de op leiding tot matroos; dus laat staan wat zij op de vloot zijn. Ik ben nog 3 weken op Hr Ms. „Brinio" u. geplaatst geweest. Wat ik daar gezien en gehoord heb is in één woord afschuwe lijk. Ze beginnen alvast met het afschaf a, fen van het z.g. „stilte blazen" vóór en nè het eten. N Bid je toch, dan Is er een gevloek en geraas van gelijken in rang en ook van onze onderofficieren en korporaals, Dat is nu gezag, dat is onze Nederlandsche Marine! En als je als matroos 3e klas niet revo lutionair genopg bent. dan gaan de ï- heeren onderofficieren van den modernen bond de Chr. jongens voordragen voor ontslag uit den Zeedienst wegens „gemis aan aanleg". Het is wel opmerkelijk dat g in tien maanden tijd twaalf jongens van 0 Chr. beginselen aan den dijk werden ge us zet, en juist de men«=chen van den B. v. 6 M M. P. blijven in dienst 7 Ik hoop, dat de marine-autoriteiten dit 9 eens goed onder de oogen willen zien; 9 I ik men te alle tijde bereid hen monde- !j ling en schriftelijk nog meerdere inlich- tingen te verstrekken, De waarheid bevestigd! Wij vonden de mededeelingen in dit schrijven zoo ontroerend, dat wij vóór plaat- i aing ons over de mogelijkheid van zulke I toestanden wilden vergewissen. Dus wend- den wij ons tot een ingewijde, die deze op- leiding kent en het geheele marine-milieu, zoowel te Vlissingen als te Den Helder. Deze ingewijde schrijft ons, na kennis te j hebben genomen van het stuk van den heer Bolland, als volgt: Het onderschrift zal uiteraard nogal omvangrijk moeten zijn. Als gevraagd wordt of de mededeelin gen van den heer Bolland juist zijn, uan aarzelen we geen oogenblik deze vraag bevestigend te beantwoorden. Het is evenwel ncoit te bewijzen want ^op hetzelfde oogenblik, dat het bewijs geleverd wordt, is de ongewerischte zaak uit de wereld Ons is bekend, dat een onderofficier wegens gelanceerde berichten over niis- -standen bij de opleiding tot matroos ont boden is bij den Minister van Defensie. .Serieus is daarbij de woordvoerder aangehoord en ook commandant en eer ste Officier zijn later naar den Haag ge weest in verband met deze zaak. Al wal er verder in deze zaak verno men is, was de navolgende maatregel: „Gecontroleerd moest worden hoeveel fleschjes bier de onderofficieren dron- ken". Een maatregel niet tot verbetering, maar tot verbittering. Niet onnoodig in dit verband is het volgende: Een candidaat-matroos, nog niet ge kleed zijnde in uniform, bezigde uitdruk kingen, welke hem totaal ongeschikt maakten voor de marine. Zulks bracht men natuurlijk over aan den onderoffi cier van de opleiding, die het doorgaf aan den officier van de betrokken divisie en deze meldde het aan het hoofd van de opleiding. Resultaat? Glimlachend, achtend, en schouderophalend de op dracht tot: „Aannemen". De zaak is dan beslist in het nadeel Meen nu niet, dat aan boord van het Wachtschip Vlissingen geen christen- officieren waren. De commandant en twee van de hoog ste officieren stonden bekend als posi tieve christenen. (We spreken van den tijd, waarop de heer Bolland doelt). Er bestaat o.i. dan ook ge<*n enkel bezwaar het artikel van den heer B. te lancecren. Het eenige wat ons als ingewijde ons bloed doet koken is het feit, dat Boots man M., mei v\ en zoo vaak de beinngen van onze jongens, zoowel geestelijk als stoffelijk zijn besproken, zich daarbij ge heel in strijd met de werkelijkheid heeft voorgedaan. Dat is trouwens de methode, waaraan onze marine ten gronde gaat en de mede deelingen in „De Telegraaf" van den heer P. D. Beversluis, ten opzichte van de betrouwbaarheid der onderofficieren is er goedwillend als hij is, toch vlak naast. Het grootste deel van de onder officieren is onbetrouwbaar. Eerst wanneer de onderoffi- cieren het C. A. M B. O. verlaten, toonen ze betrouwbaar te zijn Overigens toont naast alles wat repds tfpenbaar gemaakt werd, het stuk van den heer B. de toestand bij de opleiding aan. Volk van Nederland daar in Vlissingen wordt de grondslag van de Nederland sche weermacht gelegd! Wij wisten wel, dat het heel moeilijk is voor Christelijk marinepersoneel, om vol gens zijn beginselen te kunnen leven op de vloot, maar dat het zoo erg was, konden wij niet vermoeden. Thans worden de dingen openbaar. In een brief van 9 Januari, geschreven aan boord van de „Java en opgenomen in de roode dagbladpers, staat te lezen: „Aan boord vqn „De Zeven Provinciën" en de Java" werd na iederen maaltijd op hel sein van den lamboer: „bidden" de Internationale qezongen, qevolqd door het bondslied." Dat is de hel, waarin onze Christelijke jongens moeten verkeeren aan boord. Leg de schepen liever aan de ketting, dan zulke revolutionaire, anti godsdienstige broeines ten te doen blijven oestaan DE SOLDIJREGELING BIJ DE MARINE Een beter bestaan, dan velen in de burgermaatschappij hebben Van bovenbedoelden oud-manne-oinderof- licieu- ontvingen vve ook een vuneuig uver- ziuut van ue aounjiegeimg uy ue UiOi-ne. Van verscninenue zijnen wus uus ver zoent hierover eens oeinge niöueuce.nigen te noeu. Uns voiK wil weien, ui net waar is, wat ue roovwj peis inerover puo..c.eeru xjjn me looueu zoo sctiaiHieiyK nu*g, mat protest en verzet, zoo ai mei t* veiueo.gcu, maar dan toch te begrijpen waron? .Ntou, geou L-p.aivb vuji. an uarle is hei uiuiuie poison^! een goeue so.uijregvuiig gttguiro; OJ. sla voorop; want er zyu zeer ouauiügenaine Kanten aan ueze iev«mapop tie; maar, daarmee wordt uan ook eae- uiug gonouufcii. ue ueroouiag is r. i e t scnau- uenjK iaag, maar betreKKenjK royaai. Liet is met uoemijK een vonouige staat der sojcnji-egeitrig op te nemen, uaarom moeten we met ouKeu: voorbeeiutn voistaan: liaarby meraen we a'iürecust op, uul de soldijen reeds op 1 Maart 1Ü32 een kleine ajsuig ueorou oUoeigami ei. ual op ju.ii. Üjod ue tvveeuc venaguyt ïag.ng. uai een zuiver beeld te verkrijgen geven vve: de soldij per week vóór 1 Maart 1932, op 1 i op I iüov Eerst enkele voorbeeluen van goiiuwdeu in aigoaioeue dienst. De ituigbte uezoiuig.ug gei ut voor een matroos ie al. na 2 dienst jaren: 114.85; f 14.00; i 13.89. ivict ueze ;uge soiuy worut in de opruierspeis druk ge kt. We lazen, aJs we ons met vergissen, nat een matroos zyu vrouw maar 1 per week kan ai dragen of sturen. Liet schijnt stelling uitgaat, da« zoo u matroos ui ueu egel mei getrouwd is; al heen hy - ge- nuwxl zijuue ruim 14 meer uan ue onge trouwde matroos. Echter, nauweujks is men een sport lioo- ger op ue maritieme ladder ol de weeksoldy wordt (voor en na de verlagingen; voor matroos le kl. met 4 dieiistjaien 125.74; 12o.ll; 123.92. En verder knuii liet gelei delijk op. We doen enkele grepen: roipo- 4 dienstjaren I2y.5ö; 12ö.öi; 127.48; korporaal 1U dienstjaren 133.42; 132.58; 131.04; sergeant 10 diens, jaren: fOi.55, 130.50; f34.82; majoor 10 dienstjaren 142.30; f41.03; 139.14; adjudant (maxi rnuuij 18 dienstjaren f50.39; 148.04; 140.40. in de vakgroepen loopen de soldijen nog iets op. net begint mei korporaal- teiegralist met 4 dienstjaren 132.78; 132.01; 130.47. De laagste bezoldiging bij de vak groepen is stoker le kl. 0 dienstjaren: 128.02; 127.92; 120.49. De hoogste soldij heelt een adjudant-machinist 18 dienstjaren: 153.78; 151.82; f49.51. Voor de uitgehuwden zijn de soldijen aan merkelijk lager. Een gehuwd sergeam niet 0 dienstjaren ontvangt byv. thans per >\eeh f 31.05; zijn ongehuwde collega I 20.05; een gehuwd sergeant bij de vakgroepen met 0 dienstjaren heelt thans 134.2'j; zijn onge huwde collega f28.06. Men ziet hieruit, dat het versc.til zuch ongeveer beweegt tusscheu 14.50 en 16 per week. Bovenstaande cijfers geven eer. indruk in de loonen bij de marine in Nederland. Doch, ze zijn niet volledig. Men moet aller eerst rekening houden met het feit. Jat be halve de bezoldiging de manschappen vrije kost en verblijf aan boord hebben. Geen vrije kleeding; die komt in mindering van de soldij. Voorts moet men in rekening brengen, dat bovenstaande soldijen netto-bed lagen zijn; d.w.z. de pensioen promie is er reeds algetrokken. Dat zuiks uiet weinig betee- kent, blijkt voldoende hieruit, dat voor een matroos 2e kl. 183.21 per jaar betaald wordt; voor een matroos le kl. 1135.91, voor een korporaal 1 L3.44; sergeant 1205.44; aiajour f224.06; adjudant f265.57; (bij de vakgroep zelfs f261.06). Ten slotte moet men nog in aanmerking nemen, dat bij verblijf in de tropen een toeslag wordt gegeven. Wat dat beteekent, biykt vrij duidelijk uit de mededeelingeu, welke minister üeckens in de Tweede Kanier deed. Hij zei; Een matroos der 2de klasse, de eenvou digste schepeling, had op 1 Januari 1932 (dit is blijkbaar een vergissing en moet 1933 zijn; anders klopt het niet); dus vóór de laatste korting, in I n d i een soldij van 12.60 per dag, benevens huisvesting en voe ding. Na de korting, hem nu opgelegd, zal hij hebben huisvesting en voeding en f 2.50 per dag. Een matroos der 1ste klasse, na 14 jaren dienst, had maximum 15.65 per dag en krijgt nu f5 40, benevens huisvesting en voeding. Een jong korporaal met twee dienstjaren kreeg vroeger f5.35 en ontvangt thans per dag f5.10, boven hulsvesting en voeding. Na 12 dienstjaren kreeg een korpo raal per dag f8.55. Nu ontvangt hij nog f8.20. Een sergeant met 6 dienstjaren als onderofficier ontving vóór de korting f 7.LI en krijgt na de korting f7.45 per dag, na 12 dienstjaren vroeger f 10.10 per dag en nu f9.65. Een sergean,-majoor met 16 dienst jaren als ondenolficier krijgt na de korting nog f 11.65 per dag, een adjudanl-ondeioift- cier met 18 dienstjaren als onderofficier 1 12.95. We zullen het hierbij laten, 't Bovenstaan de toont duidelijk aan, hoe ongeinotriveerd liet optreden der muiters was ook, als men uet ueouiouwt m veroaaui met ue wonen, welke by de marine betaald worden. Trouwens, wie uen Helder van nu en van vóór 30 jaar kent, wee« dat. Jaren geleden werd er m dit centrum der marine veel stille armoede geleden, want de bezoldiging was uitermate soliraaJ; in de laatste laren was het opvallend, hoezeer de welvaart toe En zij, die thans wel verwijderd zullen worden uit de kringen der marine, zullen in de buigennaatschappij tevergeefs een be trekking zoeken, welke een gelijkwaardige oeaooning geelt. NOG EEN GETUIGENIS Het oordeel van een oud-marineman Een oud-marrne-onderoilliciei uit den ileiuer zendt ons een uitvoerig artikel over net ontstellende teit van üe muiterij in Indic, dat volkomen het bovonstaande be- inj wyst er op, dat de inlieemsche beman nmg net oug«ijnsaiie-verm«>gon mist 0111 zoon onderneming op touw te zetten en de navigatie te voeren. Daarom wijst alles op ue groo.e onbetrouwbaarneiü van liet Euro- pecscne marine-personeel, van de hoogste oiuieroitii ier tot ue minste matroos; de goe den niet te na gesproken. Maar, zegt hij. van ouuerui 11 eieren en minderen, slaan on der leiding van beambten, die erkende sociaal uemuLraUm en out wapenaars zyu, terwyl de hoolu- en aldeenugsuestureu de- zellue beginseiicn zijn Loegedaun. Liet mag een wonder heeton, dat een uit barsting ais ueze al ttiei eerdei is geschied, stelselmatig is al jaien critiek geoeieud up anes wat ue Marine aangaat; nu wordt ue saiariskurung ais motiei genomen, doch dc uorzaak zit dieper. Bij mdiensii«jumg als matroos, -jtokei enz., woruen de meeslen lid van de Socia listische Hond van Minder iViarme-Eersoneei en begun de vergil tiging omgewerkt. mei de strytl tegen het gezag; wordt uien 11a vei loop van tijd bevorderd tot onderotfi cier, dan gaat men over naar de Bond van Onderofficieren en wordt liet geleerde de theorieün der S.D.A.1-'. op uczellde wijze in toepassing gebracht, met het gevolg, dat voor commandant en officieren s.eun die zijde allerminst is te verwachten. Daarom kan ik mij de strijd zoo goed denkeu van de coniessioneeie Bonden. Die hebben een wein.g benijdenswaardige posi tie temidden van hui) roode kameraden, alle eerbied vooi die mannen, die hun be ginsel onder die omstandigheden durven beiijdenl Hoe hel mogelijk is dat een onderoffi cier met de adjudantsrang in groot tenue met twee o! aiecr ontwapenaars op audiëntie bij een Minister durft te gaan is mij een raadsel; nog grootei is nujn verbazing, dat de Minister ze nog ontvangt ook en dot al zooveel jaien als deze on dermijning van gezag heeft geduurd. De gevolgen zyn met Uitgebleven, men heeft nu een zeer onbetrouwbare Marine, welke het geld. en de moeite nuttaloo» is verspild. Plicht en verantwoordelijkheid tellen voor velen niet meer; wie zooiets zou willen propageeren is geheel verouderd; getuige Alg. Mar. Weekblad en Volk, waarin hun eischen in duidelijke taal zijn aangegeven. De Marine-organisa.ies zijn een onding ge worden, de meeste onderofficieren hebben het devies: ontwapening, in het vaandei staan; te kortzichtig om te begrijpen wat er >->r hun op het spel staat. Zoo zou ik door kunnen gaan. maar dit moet nog gezegd worden: wanneer de re volutiegeest onder de onderofficieren tot in de hoogste rangen nie; volkomen wordt uit gebannen, zal men nooit een goede Marine kunnen opbouwen. „Om echter nog met een enkel woord te illustreeren de ontzettend hooge inzet, welke een der als hoofdleiders der muiterij ge noemde personen, n.l. de korporaal-machi nist Boschart, bij zijn roekeloos spel heeft ge daan moge dienen, dat deze ongeveer 30- jarige ongehuwde korporaal in Oost- lndië een weekinkomen van circa f45.— ge noot, mitsgaders vrije voeding, huisvesting en geneeskundige verpleging. Ook al zou de ze man (en dan alleen door eigen schuld) geen hoogeren rang hebben bereikt, dan ware hem op 45-jarigen leeftijd een levens lang pensioen van minstens f25— per week verleend. En omdat van dit weekloon van f 45.— in verband met de crisis, vermoede lijk 7 pet of pi.minus f3— per week zou moeten worden afgestaan, moest worden overgegaan tot het plegen van het in het zeebestaan zwaarst denkbare misdrijf. Thans zijn alle geldelijke inkomsten van Boschart en zijn medeschuldigen van het oogenblik van aanvang der muiterij af onherroepelijk verloren! Is het doel: wat nietszeggende partij bevrediging, zelfs bij eenige benade ring het nameloos leed. over hoog en lnast marinepersoneel en hun nabestaanden, gebracht waard?" BINNENLAND. JEUGDHERBERG ..N.B.A.S.-BONDSHUIS" BELANGRIJKE UITBREIDING De jeugdherberg „N.B.A.S.-Bondshuis" te Oldenbroek zal belangrijk worden uitge breid, wardoor het zal mogelijk worden niet minder dan 124 jeugdige trekkers tege lijk een veilig onderdak te verschaffen. Ar chitect is de heer J. G de Bruin te Hil versum. Een dezer dagen zal mei den bouw een aanvang worden gemaakt. Het ligt in de bedoeling de jeugdherberg, welke na de u'tbreiding één der grootste in ons land zal zijn. met Pinksteren 4 en 5 Juni a.s. feestelijk te openen. NED. BOND V. HUISEIGENAREN DE HOOGE WONINGHUREN Door den Ned. Bond van Huiseigenaren is een rekwest gericht aan den Minister raad. waarin gewezen wordt op de revolu tionaire actie der huurstakingen waartegen overheidsmaatregelen worden gezocht Verder verzoekt de Bond om verlaging van de belastingen, welke op het onroerend goed drukken en andere maatregelen, welk- kunnen dienen om de woninghuren op een lager peil te brengen. verkoudheid DIRECT ibehondelen! Wrijf in met ECONOMISCHE ZAKEN EN ARBEID NAAR AUTARKIE? De nood van den landbouw. Volgens het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer inzake de Rijksbegrooting van Kcon. Zaken en Arbeid verklaarden vele leden zeer ingenomen te zijn met het beleid van den minister. Gedurende zijn bewind toch zijn, ondanks de oeconomische crisis, tal van belangrijke wettelijke maatregelen tol stand gekomen. Ook zijn beleid ten opzichte van de crisis juichten zij toe. Veischeidene leden waren van meening dal onder deze rogeering de neiging waar neembaar is. leiding te geven aan het pro ductieproces. 11. 1. gaat ie neiging in -ie richting van autarkie, wuarbij dan voorna melijk aandacht wordt gewijd aan den land 1k>uw, terwijl niet genoegzaam acht wordt geslagen op den zorgelijkcn toestand, waar in handel, nijverheid en scheepvaart ver keeren. Dat de regeering in dezen tijd van crisis op liet gebied der voortbrenging een taak heeft te vervullen, erkenden ook deze leden. Nuar hun gevoelen echter behoort daarbij te worden uitgegaan van één stelsel van steun. In stede daarvan bepaalt zich de geering tot het nemen van incidenteele be slissingen, .vaarbij nu eens het eene dan weder het andere bedrijf wordl beschermd Vele andere leden konden zich met deze critiek niet vereenigen. Ongctwij eld it zoo betoogden zij, een streven gaande i: richting van autarkie, gelijk zulks ook ,n andere stalen het geval is. Bij het bevorde ren van dal streven laat de reseering zich evenwel niet leiden door voorkeur voor da stelsel doch door de uiterste noodzaak welk haar in die richting heeft gedreven, 'en spijl van de beproefde en in breede kringen aan gehangen beginselen van het vrije ruilver keer Deze leden waagden zelfs ïe betwijf** len of in de bedoelde richting reeds ver g«* noeg is gegaan en spraken de vrees' uit, dal eerlang nog verdere schreden derwaarts zul len moeten worden gedaan. Enkele leden bepleiten de we'iteüjke in- •erin.? der veertigurige arbeidsweek. Zij achtten dij niet alleen noodzakelijk ter be strijding der thans heerschende werkloos heid, doch ook omdat de regeling dor voort brenging jen gevolge der rationalisatie een dusdanige is geworden dat een aanzienlijk deel der arbeiders dreigt werk loos te blijven Gedoeld werd hier op het verschijnsel der z.g. structuur-werkloosheid Zeer zouden deze leden het op prijs stellen, indien de regeerine dit vraagstuk in studie zou willen nemen. Wat den steun aan het platteland, door steun aan den landbouw betreft waren ver scheidene leden van gevoelen, dat, hoe ver dienstelijk de minister zich op dit stuk moge hebben gemaakt, nog verschillende maat regelen dringend noodig zijn. Me' name doel den zii daarbij op hulpverleening aan de Veenkoloniën, bij den verbouw van fabrieks aa-dappelen en rogge, welke daar bijzonder goed gedijen en dan ook sedert menschen heugenis de voornaamste gewassen zijn. ter wijl de tarwe, die er thans als noodvrucht wordt geteeld, blijkens de ervaring op veen koloniale en zandgronden minder goed gedijt en er daarom niet verbouwd behoorde te worden. Van groot belang achtten deze leden het, dat de desbetreffende steunmaatregelen in tijds worden vastgesteld of althans in uit zicht gesteld, opdat daarmede bij het opma ken van het bouwplan rekening kan worden gehouden Die tijd is op dit moment reeds weder aangebroken. Daarom zou het op hoo- gen prijs worden gesteld, indien de minister bereid is tot het doen van de noodige zij het dan uiteraard vrij blijvende, voorloopige mededeelingen te dezen aanzien. Inzonder heid werd nog aangedrongen op verleenine van steun aan de hoeren, wier goederen ver hypotheceerd zijn Hun economische toestand is welhaast onhoudbaar OVER EEN BENOEMING Over de benoeming van Dr. baron de Vos van Steenwijijk tot burgemeester van Zwolle schrijft de Chr Ambtenaar o.m.: Na de oud-officieren en de gepensionneerde indisch gasten krijgen wij dus de sterrenkij kers in de gemeente-administratie En de heer de Vos van Steenwijk mag zich geluk kig prijzen, dat hij onder een gelukkig ge sternte gelioren is. Intusschen doen wij niet aan de weten- ichappelijke verdiensten van den nieuwbak ken burgemeester te kort, als wij in alle be srheidenheid de vraag stellen, waar hij de kennis heeft opgedaan van de gemeentelijke administn '.e en wetgeving, van de gemeen telijke financiën, kortom hoe hij op de hoog te gekomen is met alle vraagstukken, waar voor hij in zijn nieuwe werkkring zal ge plaatst worden Leerde hij een en ander te Parijs of ontving hij de noodige scholing in het crisiscomité? Wij hebben al sinds lang afgeleerd om ons inzake burgemeestersbenoemingen over veel te verwonderen. Maar dat op een goede dag een baron van een sterrentoren via het crisiscomité op een burgemeesterszetel komt neerploffen, is toch wel een heel kras staal tje van ^"'itieke acrobatiek. CHR. MILITAIR TEHUIS Wij ontvingen een verzoek, onderteeker.d door 46 personen in dienst van de Marine te den Helder, voor de plaatsing van een arti keltje in 't belang van het Chr. Militair Tehuis aldaar. Zeer gaarne voldoen wij hieraan en de lezing moge voor velen van onze lezers aan leiding zijn om den arbeid der Chr. M'U- tairen Tehuizen te steunen door gebed **n gave. Vooral in deze dagen moet blijken dat wij niet alleen vertrouwen stellen in vrienden bij vloot en leger, die als kleine groep het vaak zoo moeilijk hebben om onversaagd hun Christelijk geloof te belijden voor de menschen; maar dat wij hen ook willen helpen zooveel het kan. Want, het is zoo waar, wat do heer A. Damen namens de bezoekers van het Chr Mil Tehuis in den Helder schrijft: ,Deze woelige tijden, waarin de door ont stellende feiten toch al onrustige gemoede ren worden opgehitst door een felle actie van de linksche zijde tegen het rechtma tlge gezag doen een groot gevaar geboren worden voor de Christelijke vrijwilligers en miliciens op de Vloot en in het Leger. Dit ernstige gevaar is de giftige inwei^ king van idepën, die lijnrecht in strijd zijn met het Evangelie. Slechts één plaats in het Centrum van onze oorlogsvloot is er voor onze militairen •aar het wereldgebeuren niet wordt door ieefd met een vooropgestelde reeks van leuzen en strijdkreten, maar waar het wordt getoetst aan Gods Woord, onder het helder schijnend Licht van het alléén vrede brengende Evangelie, nl. het Chr. Mil. Tehuis. Hier worden de doorgaans nog zoo licht ontvankelijke harten van onze matrozen en soldaten in hun evenwicht hersteld een evenwicht, dat een heldere, onveilroebelde kijk op het leven geft, en waarmee men pal staat tegen alle re vol u- tionnaire invloeden en daarom is dit Chr Mil. Tehuis meer dan alleen een onder komen: dit ervaren wij dagelijks. Maar nu rijst de vraag: Kan dit prachtia opbouwende werk worden voortgezet? in aanmerking genomen, dat, sloot het Tehuis al jaren met een belangrijk nadeelig saldo, dit tekort in 1933 nog vergroot zal worden, daar in dit jaar de inkomsten door veria ging subsidies en vermindering van dona ties nogmaals met pl.m. f1 100 zullen ver minderen. Inderdaad, het Tehuis kan blij ven bestaan, maar daartoe is het dan ook dringend noodzakelijk, ilat aan deze vraae om geldelijke steun daadwerkelijk gehoor wordt gegeven. Ais Christenen zijn wij in hooge mate verantwoordelijk, onze Christelijke jonge menschen zooveel mogelijk te steunen, ook in den vorm, zooals die momenteel zoo dringend noodig is. Steunt de Chr. militairen, die uit den aard der zaak de ouderlijke steun en lei ding moeten missen, door uw gaven, hoe klein ook. te storten op gironummer 207195 van het Christelijk Tehuis voor Militairen. Kanaalweg 106 Den Helder. Huiduitslag Wasch de aangedane plaatsen met warm wa'er en Purolzeep, droog daarna voorzich tig af doe er dan wat Pu rol op en strooi daar overheen nog wat Purolpoecler. Herhaal dit eiken dag zoolang het noodig is. (Adv.) AANSCHOUWELIJK ONDERWIJS Dank zij het gezamenlijk optreden der bon den kwam het spoorwegpersoneel met de directie tot overeenstemming over een zeer verzachte loon korting. Het orgaan van de C.B.P.T.T. herinnert hieraan en voegt er dan aan toe: Thans schreef de redactie van de bladen der N.V. „De Arbeiderspers": „De krachtige actie van den vakbond heeft dus resultaten gehad Het thans bereikte is wel iets anders dan de Minister in de Memorie van Ant woord op de Waterstaatsbegrooting als nood zakelijk had voorgesteld". Toen de uitslag voor het rijkspersoneel bekend werd schreef dezelfde redactie: ,,'n Zielig resultaat door gekonkel". Tweeërlei redactioneele weegsteen. Aan wien de schuld? Het moderne A.CO. P. heeft het rijkspersoneel een leelijke strop bezorgd, want indien dit comité had meege daan aan het overleg, zou ongetwijfeld méér bereikt zijn. Uit de Antirev. Partij. VOOR DE REVOLUTIE ALS IN DE DAGEN VAN 19M. Het schijnt of de dagen van 1918 terug- keeren. De roode pers ontziet zich niet te schrijven: „Wij veroordeelen het koloniale stelsel als door en door onzedelijk, proclameeren on voorwaardelijk het recht op nationale onaf hankelijkheid van het inheemsche volk en staan tegenover het „wettig gezag" der over hecrschers aan de zijde der overheerschten". Ziedaar de menlaliteit. waarmee ook de Indonesische en Hollandsche matrozen moeten worden besmet. Zij dienen een machtsbestel, dat door en door ornzedelijk heet. Los van die macht, alleen maar hoon en sarcasme voor de regeering en de offi cieren, die haar helpen handhaven, leve het opstandige Indonesië los van Holland! BIJ DE P.T.T. In een adres aan den Ministerraad be klaagt de voorzitter van de C.B.P.T.T. (bet „neutrale" posipersoneel) zich, dat de Re geering, ondanks gegeven toezeggingen, blijk baar alle vaste aanstellingen heeft opge schort „Wij hebben, aldus heet het, als organisa tie het recht, te verlangen, dat de Post de vaste aanstellingen alsnog uitreikt en dal de Ministerraad zulks mogelijk maakt Wij hebben het recht om dit verlangen te formuleeren, omdat onze wensch zich grondt op de mededeeling tijdens de afhan deling van het rapport der Sub commissie, op de verklaringen, op de toezeggingen, ge geven namens de Regeering; omdat onze wensch gebaseerd is op de goede trouw, die toch aanwezig behoort te zijn! En al zijn de tijden slecht, wij weten heel goed, dat de Ministerraad op dit oogenblik belangrijke vraagstukken heeft af te hande len, wij geven ons rekenschap er van, dat duizenden in den lande in materieel slech tere omstandigheden verkeeren; met een be roep op het materieele mag het ideëele niet worden verwaarloosd. En zoo is toch de kwee tie bij de P.T.T., dat de menschen noodig zijn, en blijven, dat verschillenden reeds in de loonschaal van het vaste personeel zijn opgenomen. Meerdere zekerheid voor het bedrijf, dan nu reeds in de formatie bestaat, is niet noodzakelijk Een werkelijke reden om de aanstellingen op te schorten, is niet aanwezig". EEN AANKLACHT DE GEVOLGEN VAN ZWARE DIENSTEN. Een besteller, die afgekeurd werd als recht streeksch gevolg van de uitoefening van zijn dienst, schrijft in het orgaan van de C.B.P. T.T. o.m.: Wanneer er vroeger een dienst rooster moest worden gemaakt, kwam deze steeds na onderling overleg tot stand. Tegenwoordig doen de technicus en theo reticus dat uiterst moeilijke werk. Aan de hand van normen en chronometer wordt een dienstregeling soms eenige keeren per jaar, theoretisch op papier uitgewerkt Betrokke ne zelf is een schakeltje, dat precies moet passen. Evenals bij een auto, die volgens een sche ma in elkaar wordt gezet! Met de praktijk en met den mensch wordt absoluut onvoldoende rekening gehouden. Dit doodt de toewijding en is voor het P. T.T.-bedrijf zeer nadeelig. Laten vooral de jonge P.T.T~ers bedenken, dat zij In een zoodanig tempo behooren te werken, dat zij dit ook op gevorderden leef tijd kunnen volhouden". DE MOTIE-OOSTERBEEK Een jaar geleden nam de anti-rev. Kies- vereeniging te Oosterbeek een motie aan, welke een gunstig onthaal bij andere kies- vereenigingen vond en waaraan thans nog wel eens herinnerd mag worden. De motie luidt als volgt- De Anti-revolutionaire Kiesvereeniglng te Oosterbeek, reeds geruimen tijd kennis gonomen hebbende van de verregaando overschrijding der grenzen inzake pers- en spreekvrijheid door hen, die doelbewust het Wettig Gezag en de staatsinstellingen wil len omverwerpen, daarenboven den laatsten tijd constateerend een toenemende atheïs tische propaganda, onder ons volk, uitbre kend in godslasterlijke taal en heiligschen- nertde illustraties in hun pers en in het al gemeen lettende op hun uitingpn, die ver derfelijk op den volksgeest inwerken, ver zoekt haar afgevaardigden met aandrang: le te bevorderen, dat bovenbedoelde lec tuur uit alle voor het publiek toeganke lijke localiteiten worde geweerd en tegen de publicisten en verspreiders dezer lectuur afdoende maatregelen worden genomen, waardoor een einde zal kunnen worden ge maakt aan deze schade vor onze Christon- natie; 2e. aan te dringen op spoedige behande ling van de wet tegen de godslastering; 3e. te bevorderen, dat waar deze niet mochten bestaan, wettelijke voorschriften worden gesteld, ter beteugeling van de uit ten, welke bovenbedoelde inwerking op den volksgeest merkbaar wordend op alle geb'ed ten gevolge heeft en met klem aan te dringen op een nauwkeurige nale ving der reeds bestaande of nog to con- stiueeren voorschriften hierop betrekking hebbende; 4e. te bevorderen, dat bij wettelijk voor schrift voor personeel in Overheidsdienst worde vastgelegd de onvereenigbaarheid van deze positie met het lidmaatschap van een organisatie, welke streeft naar boven omschreven omverwerping en dus den Stsat bestrijdt, ongeacht of dit lidmaatschap een openlijk of bedekt karakter draagt Zij doet een beroep op alle zustervereeni- gingen om een overeenkomstige motie aan te nemen, of aan deze adhaesie te betuigen, opdat in de vertegenwoordigende lichamen krachtig worde geprotesteerd tegen de voor bedoelde excessen en bovendien de Over heid in staat worde gesteld om het kwaad van deze propaganda, actie en inwerking, te beteugelen. COLIJN-AVOND TE DORDRECHT Maandag 20 Febr. a.s. zal Dr. Co lijn in Dordrecht zijn verkiezingsredo houden. In twee gebouwen namelijk in „Kunstmin" en in de Wilhelminakerk. Ter geruststelling ziji 1 meegedeeld, dat geen der beide verga deringen het karakter zal hebben van een bij-vergadering waar men het met een luidspreker moet doen, maar dat Dr. Colijn zelf in beide gebouwen zal optreden. DE STEMMING IN DE KIESVEREENIGINGEN Ten aanzien van de stemming in de kies- vereenigingen over de bezetting der eerste 16 plaatsen op de candidatenlijsten wijst het Centraal Comité op de noodzakelijkheid om bij toepassing van het „puntenstelsel" alle stembiljetten met 16 namen in te vul len. Zulks is noodzakelijk om te voorkomen, dat door het inleveren van biljetten met minder namen aan bepaalde candidaten eon onrechtmatige voorkeur verschaft wordt Feitelijk moeten derhalve biljetten met minder dan 16 namen ongeldig worden ver klaard. Als correctief kan wel een biljet met min der dan 16 namen worden aanvaard, mits dan de puntenwaarde van onder op. te be ginnen met één, wordt toegekend zoodat de bovenste naam op een dergelijk onvolledig biljet zooveel punten ontvangt als het aan tal namen op het biljet voorkomende be draagt. REBUS VOOR DE LEZERS VAN DIT BLAD! -HtS 500 der nieuwste Luxe Horloges met ver springende uren bijna GRATIS; geen glas, geen wijzers, gemakkelijk afleesbaar; in anti-magnetisch chroomnikkel.' IO jaar garantie. t 1.60 voor In- nlnlutratlek. sten. -dere bekendheid ■BB t 6.50. Doze lenmaal to dit blad. Da Inzending dei oplossing moat geschieden bin nen 7 dagen, na dien datum tal bet Horloge d d goeden oplossers worden toegezonden onder rem bours van 1 160, plua remb, koeten. Oplossingen te adresseeren aan de Importeurs G. MEIJER A Co, Toerijstuln 16, ROTTERDAM

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3