ZATERDAG 18 FEBRUARI 1933 EERSTE BLAD PAG. 2A" BUITEN LAN II HET CONFLICT CHINA-JAPAN In een schrijven ter bijeenroeping van dc Volkenbondsvergadering op Dinsdag 21 Fe bruari a.s. legt de voorzitter van de buiten gewone plenaire vergadering Hymans er den nadruk op, dat een regeling van hei conflict in het Verre Oosten in overleg met de beide regeeringen onmogelijk is geble ken. Het rapport bevat behalve een uitvoerige uiteenzetting der ontwikkeling van het con flict, het voorstel voor het besluit van de Volkenbondsvergadering: „De souvereiniteit over den staat Mands- joerije berust bij China. De aanwezigheid van Japansche troepen in Mandsjoerije is in strijd met de internationale rechtsbegin selen. De directe terugtrekking der troepen is daarom vereischt. Een vérgaande autono mie in Mandsjoerije moet worden inge voerd onder souvereiniteit van China". Den beiden regeeringen wordt aanbevolen direct onderhandelingen aan te vangen tot regeling van het conflict. Bij de opening der buitengewone Assem blée zullen do regeeringen van Japan en China verklaringen afleggen. Vrijdag a.s. zal tot stemming worden over- De speciale vertegenwoordiger van Japan te Genève, Matsoeoka, heeft in een teleto nisch onderhoud met de „Evening Stan dard" verklaard, dat de Japansche delega tie reeds besloten heeft de besluiten dor commissie van negentien niet aan te nemen Op de vraag of het mogelijk is, dat Japan uit den Volkenbond zal treden, antwoordde Matsoeoka: „Alles is mogelijk". Japan staat er op, dat de kwestie wordt geregeld door directe onderhandelingen tusschen Japan en China. Japan is ook bereid tot verdere onderhandelingen, hoewel het reeds het uiterste heeft gedaan, wat in zijn macht is. De beslissing van den Volkenbond in dn Mandsjoerijsche kwestie heeft geen juridi .sche geldigheid. Volgens een mededeeling van het tet graafagentschap Sjimboen Rengo heeft het Japansche kabinet ten aanzien van de on derhandelingen te Genève besloten: 1 Japan verwerpt de aanbevelingen der commissie van negentien; 2 Japan staat er op, dat het Japansche memorandum op het Lytton-rapport van den Volkenbond erkend wordt als basis voor de verdere beoordeeling van den politieken toestand in het Verre Oosten; 3 Japan eischt de erkenning van Mands- joekwo door den Volkenbond; 4 Japan is bereid tot onderhandelingen inzake de bijlegging van het geschil met de Chineesche Centrale regeering; 5 Japan is tegen iedere deelneming van Amerika en Rusland aan deze onder handelingen; 6 Indien de aanbevelingen der commis sie van negentien van den Volkenbond mochten worden bekrachtigd, dan zal de Japansche delegatie op grond van paragraph 5, zinsnede 15 van het Vol kenbondsstatuut protesteeren; 7 Voor dit geval heeft de Japansche de legatie instructie ontvangen Genève direct te verlaten en zich naar Lon den of Parijs te begeven en geen ven dere onderhandelingen meer met den Volkenbond te voeren, totdat de aan bevelingen der commissie van negen tien zullen zijn teruggenomen; 8 Japan blijft voorloopig in den Volken bond en zal een afwachtende houding aannemen. Tegen wapensmokkelarij. Uit Weenen wordt gemeld: De gezanten van Engeland en Frankrijk hebben de Oos- tenrijksche regeering een nota overhandigd inzake den smokkelhandel in wapenen. Verlangd wordt dat de Oostenrijksche re geering de te Steyr ontdekte wapenen aan den expediteur zal terugzenden of zoo dit niet mogelijk is, tot vernietiging zal over gaan. De bewijzen, dat dit geschied is, moe ten geleverd worden en de Oostenrijksche autoriteiten moeten haar desbetreffende ver klaringen onder eede afleggen. Voorts moet de Oostenrijksche regeering een onderzoek instellen om vast te stellen of een deel van de wapenen verder over de Oostenrijksche grens is gezonden. De uit slag van dit onderzoek moet aan de verte genwoordigers van Frankrijk en Engeland worden meegedeeld. De Italiaansche bladen protesteeren op 2eer scherpe wijze tegen den toon van de nota, welke aan de Oostenrijksche regee ring inzake het binnensmokkelen \jn wa penen is overhandi/rd en verklaren, dat een dergelijke nota zonder voorbeeld in de di plomatieke geschiedenis van Europa is. Rijkspresident von Hindenburg heeft Vrij dag den leider der Beiersche Volkspartij, staatsraad Schaeffer, voor een persoonlijke bespreking ontvangen. Naar verluidt houdt deze conferentie ver band met het onderhoud, dat Schaeffer on langs heeft gehad met vice-kanselier Von Papen. In kringen der Beiersohe Volkspartij wekt het verwondering, dat de Rijksregeering steeds weer spreekt von „nationale partijen", alsof de Beiersche Volkspartij zulks niet is. Staatsraad Schaeffer heeft er den Rijkspre sident op gewezen, dat de Beiersche Volks partij van meening is, dat onder alle om standigheden rekening moet worden gehou den met den wil van het volk. OROOTJ5 PIt° TESTVETG A DERING VAN PARIJSCHE WINKELIERS Incidenten. PARTJS, 18 Februari. In één der grootste zalen van Parijs waren gisteren ongeveer lu.000 levensmiddelenwinkeliers aanwezig in een protestvergadering tegen de nieuwe belas tingen. Tijdens de vergadering kwam het ech ter tot ernstige incidenten die hiermede ein digden dat de voorzitter van het podium werd gejaagd. Tusschen de betoogers zelf kwam bet tot handtastelijkheden. Besluiten werden niet genomen. Ook de ambtenaren van den douanedienst hielden gisteren een protestvergadering waar in werd besloten met alle ten dienste staande middelen tegen de regeeringsmaatregelen te protesteeren. DE BERLIJNSCHE KUNST SCHOOL VEROVERD DOOR NAZI STODENTEN Tegen Marxistisch onderwijs Aan de Berlijnsche kunstschool nebben hebben zich gisternamiddag buitensporig heden voorgedaan. Het nat. soc. studentenkorps heeft na af loop daarvan de volgende verklaring gepu bliceerd: Met stijgende verbittering heeft het nat.- soc. studentenkorps de op de staats-kunst- school Berlijn-Schöneburg sinds jaren heer- schende schandalige toestanden gadegesla gen. Systematisch is dit belangrijk kunstinsti tuut van Pruisen, dat de taak heeft leeraren op het gebied der kunst te vormen, van Marxist ischen en communistischen geest doortrokken. Daar in deze dagen een nat. soc. studen- tenbondsleider, die tevens assistent aan de staatskunstschool is, door een professoren- conferentie uit zijn ambt ontslagen is, en gerechtelijk zal worden vervolgd, wijl hij in het nat soc. studentenblad „Der deutsche Student" een gebeurtenis op de kunstschool becritiseerd heeft, besloten de studenten zelf handelend op te treden. Een studenten S. A.-stormafdeeling bezette toen zij van de gebeurtenissen kennis kreeg, in spontane opwinding het gebouw der staatskunstschool tijdens de daar juist plaats vindende staats-examens. Het examen werd onder dwang der studen ten onderbroken. De als Joden bekend staande professoren Lamps en Tappen en de voorzitter van examenbureau, Franck werden onder dwang uit de examcnlokak. verwijderd en voor de deur van het gebouw op straat gezet Daarop spijkerden de studenten de deu ren van het Marxistisoh professoren-atelier dicht. Het communistische deel der studenten van de kunstschool verzette zich tegen deze maatregelen en werd met geweld terugge drongen. Op het gebouw der kunstschool verscheen terzelfdertijd een ongeveer 4 meter lange Hakenkreuz vlag aan den vlaggestok. Deze voorvallen speelden zich af tusschen 4 uur en half 5 gistermiddag. Daarna rukte de S. A.-afdeeling van den studentenbond weer in Aan deze manifestatie der nat. soc. studen ten namen de bewoners der omliggende straten en de arbeiders een geestdriftig aan deel. Er werden uitroepen tegen de Marxistische professoren gehoord. De aftocht der studenten geschiedde vol komen ongehinderd met wapperende „storm" vlag door de Potsdammerstrasse in de rich ting der Pallas-strasse. Arrestaties werden niet uitgevoerd. De politie kwam eerst na beëindiging der gebeurtenissen op de plaats van de wan daden aan. De nat. soc. 6itudenten verlangen de onmid dellijke opheffing of reorganisatie der staats kunstschool en verwijdering der Marxisti sche professoren door het ministerie onderwijs. HET NIEUWE VERDRAG DER KLEINE ENTENTE Voldoening in Joego-Slavië De Joego Slavische „Politika" schrijft over het n euwe verdrag tusechcn de Kleine En- tcnte-mogendheJen, dat de souvereiniteit der eangeöloten staten er ongel wijfeled door wordt beperkt, doch dat deze beperking zoowol in politiek aJs in economisoh op zicht slechts verheugend is, omdat de a>lge- inecne winst grooter zat zijn dan het verlies van den enkeling. De toetreding van Polen tot de Kleine ntente zal misschien reeds binnenkort, en dat liet onverwachts, vol gen. Wat zulk een blok, dat vam de Batti- sche tot de Zwarte en de Adriatieche Zje reikt, bcteekent, behoeft niet nader te wor den uiteengezet. Afkeuring in Hongarije De Hongaasdhe pers constateert algemeen dat door de reonranisatie van de Kleine Entente de tegenstellingen in Europa op nieuw worden verscherpt Tandsteen verwijderen kan alléén Uw tandarts. Tandsteen wordt voorkomen door het regelmatig gebruik van Chlorodont- tandpasta. Een proef overtuigt Per tube 35 cent. (Adv.) ROOSEVELT TE NEW YORK Na den aanslag. Na zich met een pont van Jersey City over de Hudson naar New-York te hebben begeven, teneinde de enthousiaste menigte, die hem bij het station opwachtte, te ont gaan, is Roosevelt gister in zijn hotel al daar aangekomen, vergezeld van een leger politiemannen en journalisten. De pleger van den aanslag. Zangara, is in de gevangenis te Miami onderzocht en al thans niet krankzinnig bevonden. Burgemeester Cermak scheen na een goe den nacht volkomen opgewekt Bij mrs. Gill, die eveneens ernstig ge wond is, worden bloedtransfusies toege past Haar toestand is nog zorgwekkend. Naar verluidt, zullen bij de parade, welke op 4 Maart te Washington bij de over dracht van het presidentschap wordt ge houden, slechts personen toegelaten worden, die van toegangskaarten voorzien zijn. Ook zal de eedsaflegging door Roosevelt niet. zooals tot nu toe gebruikelijk was, op het plein voor het Kapitool plaats hebben, doch in een der zalen van het Kapitool. EEN ANTI-JEZUIETENWET IN ZUID-SLAVIE? Een 54-tal afgevaardigden in de Zuid- Slavische Shoeptsjina heeft een wetsvoor stel ingediend, om de Jesuïten binnen 48 uur uit Zuid-Slavië verdrijven. Voor zot»- ver zij Zuid-Slavische onderdanen zijn, zul len zij op het eiland Lissa worden gelnte/ neerd. De eigendommen der Jesuïeten zullen in beslag genomen en verkocht worden. Uit de opbrengst zal een fonds gevormd worden ter opleiding van r.-katholieke geestelijken in Zuid-Slavischen geest. Ook de Lazaristen en andere orden, die met de Jesuïten overeenkomen, moeten op geheven worden. In de toelichting wordt op het internatio nale karakter der Jesuïeten-orde gewezen, die daardoor niet in nationalen zin werk zaam kan zijn. Voorts wordt betoogd, dat de Jesuïeten slechts aan hun generaal gehoorzaamheid verschuldigd zijn, die op zijn beurt weder onder den paus staat, zoodat zij slechts, zoo heet het, in het belang van Italië werkzaam kunnen zijn. Voorts is een Interpellatie ingediend over het herderlijk schrijven der katholieke bis schoppen ter bestrijding van de nationale sokols. Geineld wordt nog, dat 12 r.-katholleke Slovcnen, waaronder een priester, voor de rechtbank zullen komen, beschuldigd van het organiseeren van bijeenkomsten, die door duizenden Sloveensche boeren, aller met een groenen das om den hals, werden bijgewoond en waar hevige protestbetnogin gen tegen het huidige bewind weiden ge houden. Dit proces is een van de vele, die reeds hebben plaats gehad of nog hangende zijn. Vele leiders der oppositie zitten reeds in de gevangenis, dorh dit schijnt het telkens opnieuw uitbreken van revolutionaire woe lingen niet te verhinderen. ONTPLOFFING VAN REN RUWOLlE MOTOR PARIJS, 18 Februari. Gistermiddag had in een machinefabriek te Rouissillon naby Avignon een ernstige ontploffing plaats ten gevolge van het aanzetten van een ruw-olie motor, waarby de stukken van den motor door het dak sloegen. Twee arbeiders werden door het rondvliegende yzer op slag gedood, terwyl drie anderen levensgevaarlijk werden gewond. PERU EN COLUMBIA. Op een door de Raadscommissie van drie tot de regeering van Peru gerichte vraag om inlichtingen of het waar was, dat Peruaan- sche troepen te Tarapaca op Columbisch ge bied gestreden hebben, heeft de minister van buitenlandsche zaken geantwoord met een telegram, dat opnieuw toont, dat Peru nog steeds niet begrijpt, dat grensoverschrii dingen verboden zijn. De Peruaansche mi nister heeft n.l. in het telegram zich nota bene erover beklaagd, dat de Peruaansche troepen, die Tarapaca bezet hebben, daar door Columbiaansehe troepen zijn aangeval le,n. De voorzitter van de Raadscommissie van drie heeft hierop doodnuchter geant woord met de opmerking, dat Tarapaca op bet grondgebied van Columhië ligt en dat hij dus gaarne zou worden ingelicht, hoe de Peruaansche troepen daar gekomen zijn. De Volkenbondsraad zal Maandag weer bijeen komen voor de verdere bespreking van het geschil tusschen Columhië en Peru. Op een vergadering van het IJzeren front sprak de vroegere Rijksdagpresident Loelie over „Heerenrecht of Volksrecht". Hij liet zich in zijn rede o.a. uit over het herhaalde aanbod van de communistische partij om een eenheidsfront te vormen.Loebe betoogde dat hij altijd voor den gemeenschappelijken strijd der beide marxistische partijen was opgi comen. De communistische partij moest haai aanbod echter ernstig meenen en dan niet langer in de sociaal democratie haar voornaamsten vijand zien. De leiders van beide partijen moeten het in gemeenschap pelijke besprekingen eens worden en dan in gemeenschappelijken strijd een onoverv lijken muur vormen tegen het fascisme. Officieel is thans uitgemaakt, dat de ont ploffing te Neunkirchen als volgt heeft plaats gehad: Door een kleine ontploffing in een pijpleiding van de groote gashouder werd de met^deze leiding direct verbonden afvoerbuis van den gashouder niet ver do plaats waar deze pijp uitmondt in den gashouder, vernield. Uit de hierdoor ont stane opening van den gash"uder stroomde het gas. Dit gas is bij het uitstroomen óf door de vlam van de eerste ontploffing óf door den bij de vernieling van de pijplei ding onstanen vonkenregen tot ontploffing gekomen. Daar deze zeer veel gas uitstroom de, de opening was 65 c.M. groot, ontstond een zeer groote vlam, welke uitsloeg. De hoogte van deze vlam wordt door ooggetui gen van 30 tot 50 M. hoog geschat De breed te op ongeveer 5 M. DE „MALYGIN" De kapitein van den tjsbreker „Malygin" verklaarde heden, dat het schip geen belang rijke averij had opgeloopen en met behulp van de goede hulpmiddelen tot het verwij deren van het ingestroomde water binnen enkele dagen vlot gebracht kon worden De bemanning en al het aan boord aanwezige materiaal zijn van boord gehaald. Hoewel het schip gezonken is, is het aan de opper vlakte toch zichtbaar en stroomt het water alleen bij hoog tij over dek Volgens opvat ting van den kapitein moeten de werkzaam heden tot vlotbrengen van het schip worden voortgezet. De ijsbreker „Sedow" wordt in gereedheid gebracht voor een nieuwe red dingsexpeditie. HET SOCIALE PROBLEEM IN AMERIKA De Amerikaansche pers deelt mede, dat een commissie tot bestudeering van het so ciale probleem, door president Hoover 3 jaar geleden ingesteld, thans hnar rapport heeft uitgebracht, bestaande uit twee dikke dea len van samen 1600 pagina's met aankon diging dat de bijlagen nog 13 verdere deelen zullen vullen. Amerika is sociaal in sterke gisting. Het sociale probleem is er door de industrialiseering eenerzijds en de crisis anderzijds plotseling acuut geworden. Stu die-materiaal is thans aanwezig. Aan de kerken wijden de twee deelen een afzonder lijke behandeling. EEN RUSSISCHE „LUTINE" Volgens een bericht uit Moskou, is men er in geslaagd de plaats vast te stellen, waar een der Russische oorlogsschepen, dat een bedrag van 14 miliioen goudroebel aan boord had, tijdens den Russisch Japanschen oor log is gezonken. Er is thans een syndicaat gevormd, dat wil trachten het goud te ber gen. KOSTBARE DIAMANT GESTOLEN In het Londensche West-End is gistermor gen bij een bekende juweliersfirma een ring met blauwen diamant gestolen, ter waarde van vijf k zevenouizend pond sterling. De dieven wierpen een steen door de ruit in den. winkel, grepen den ring en vlucht ten met een automobiel. De diamant, die naar gemeld wordt, vroeger aan een Ooe- terech potentaat heeft toebehoord, is een der grootste In zijn soort De diamant, die een blauw-witte schitte ring heeft, is van 10.6 karaat, ongeveer 2 cM in het vierkant en zeer diep. PRAATVERBOD De door de politie te Lissabon ingestelde speciale commissie van onderzoek naar de oorzaken van verkeersongelukken heeft de de uitvaardiging van een verordening voor gesteld, waarbij het aan voetgangers verbo den wordt, tijdens het oversteken van den rijweg met elkaar te praten. Verder dient volgens de commissie op straf verboden te worden de straat 6Chuin. lang zaam of op een kruispunt over te steken en het vanuit huis onmiddellijk zich op den rij weg begeven, zonder eerst te kijken of deze vrij is. De commissie beveelt deze maatregelen aan, daar zij tot de conclusie is gekomen, dat de meeste verkeersongelukken veroor zaakt worden door de onachtzaamheid van de voetgangers. TERUG NAAR DEN OSSENWAGEN De Zuid Afrikaansche spoorwegen heb ben, naar Reuter uit Kaapstad meldt, een felle concurrentie gekregen in een herleefd ouderwetsch vervoermiddel, nl. de ossen wagen. Vooral de locaal trein en, aldus Reu ter, ondervinden hiervan een zeer nadeeli- gen invloed, daar de vrachtprijzen der spoor wegen te hoog zijn en de menschen genood zaakt zijn de snelheid van het vervoer thans op te offeren aan de bezuiniging. Dienten gevolge is het vervoer per wagen, getrokken door ossen, ezels of paarden, het afgeloopen jaar sterk toegenomen en dat van de spoor wegen aanzienlijk gedaald. De leerlooierijen hebben hiervan een groote opleving onder vonden en belangrijke orders worden ge boekt voor zadelwerk en paardentuig. *ZANA DINEERT In een hotel te Madrid, waar een banket werd gegeven ter eere van den minister president Azana, zijn tijdens den maaltijd de ruiten van de zaal door anarchisten in geworpen. Men gelooft, dat de opdracht tot dit stecnen-bombardemcnt is uitgegaan van een groep syndicalistische kellners, die dc zen avond van de bediening waren uitge sloten en daardoor ontstemd waren. IFRSCHE OFFICIEREN GEARRESTEERD DUBLIN, 18 Februari. De Iersche overste Hogan, een broer van den oud-minister voor landbouw Hogan, is gistermorgen gearres teerd, onder verdenking geheime staatsdocu menten te hebben gestolen. Onder verdenking van hetzelfde misdryf is bovendien gearres teerd een stafofficier van de Iersche natio nale garde. DE ONRUST IN ROEMENIE. De aanhoudingen van communisten in het geheele land duren voort. In het petro'eum- gebied van Ploesti hebben stakende arbeiders de gebouwen van een petroleummraffinaderij bezet, teneinde het geheele bedrijf tot stilstand te brengen. Zy zyn echter door de politie en de troepen weder verwijderd. Uit Oost-lndie AARDSCHOK IN NOOKD-CELEBES MENADO, 17 Febr. (Aneta). Gistermiddag een krachtige aardschok gevoeld, welke ruim een halve minuut aanhield, richting Oost West. CONCENTRATIE LANDBOUWONDERWIJS. BATAVIA, 17 Febr. (Aneta). De bezuini gingscommissie heeft uitgewerkte voorstellen ontvangen tot opheffing van de Landbouw scholen te Buitenzorg en Soekaboemi en con centratie van het landbouwonderwijs op de cul tuurschool te Maiang, welke dan aansluiting krygt op de Middelbare Landbouwschool. UIT DEN VOLKSRAAD BATAVIA. 17 Febr. (Aneta). By de werk- loosheidsdebatten heeft de regeeringsgemach- tigde mr. Schneke meegedeeld, dat in Decem ber 1930 het reëele aantal Europeesche werk- loozen- zonder non-valeurs, 2400 bedroeg. Dit aantal is thans gestegen tot 5520. Het nor maal aantal employe's in de suiker-industrie bedraagt 4700 en zal op het einde van 1933 ,'aarschynlyk zyn teruggedrongen tot 700. De uitkeeringen door particuliere comité's bedoe- gen in Januari 1932 f 18.000 per maand, en waren in December jl. gestegen tot f50.000 per maand. Gemengd Nieuws DE BRUG OVER DE GOUWESLUIS OPEN- De A.NW.B. deelt mede: Blijkens een bericht van den Rijkswater staat is de Rijksbrug over de Gouwesluiste Alphen aan den Rijn in den Rijksweg Lei den—BodegravenUtrecht wederom voor hot landverkeer opengesteld, behalve eiken dag tusschen 7 en 8 uur, 12 en 13 uur en van 16.30—17.30 uur. in welke tijdvakkeu de brug voor het scheepvaartverkeer zal wor den geopend. Gedurende deze perioden van stremming zal het landverkeer den weg kunnen vol gen op den noordelijken Rijndijk, waarop wagens slechts met een gewicht van ten hoogste 4000 K.M. zijn toegelaten. TRAGISCH. Te Breda overleed in den ouderdom vau bijna 93 jaar, na een zeer kortstondige on gesteldheid, de' heer J. H A. v. d. Brink aan de Zoutstraat een populair en kras stad genoot Zijn 89-jarige nchtgenoote heeft zich dit overlijden zóó aangetrokken,, dat ze nog denzelfden dag stierf. AUTO IN VLAMMEN. Bij Nieuwer Amstel (N.-H.) is door het warmloopen van den motor op den Aals- meerderweg een auto in brand geraakt. D« kieeren van den inzittende T. Buit Zand- voort, geraakte in bra-nd. doch werden door toegesnelde personen spoedig gebluscht. had echter vrij ernstige brandwonden ge kregen Hij werd naar een ziekenhuis over gebracht De auto is grootendeels uitge brand VERDRONKEN. Te Buurmalsen (Gld.) is de 68-jarige Pig- gen, door de duisternis misleid, achter zijn woning te water geraakt en verdronken. DOOR EEN STUK IJZER GETROFFEN. Te Zwolle is door het breken van een bankschroef in de Centrale Werkplaats van de Ned. Spoorwegen een stuk ijzer wegge slagen. Het trof den koperslager H. Klein- geerts aan het hoofd. Ernstig gewond is K. naar het ziekenhuis gebracht. BRANDEN. Te Bruchem. in de gemeente Kerk wijk (Gld.) bra.ndde de boerderij en stalling van den landbouwer J. v. Bijnen door on bekende oorzaak af. Zes varkens benevens een dertigtal kippen zijn in de vlammen omgekomen. De schade wordt gedeeltelijk door assurantie gedekt Te D e 1 w ij n e n, in de gemeente Kerk wijk (Gld.), brak door onbekende oorzaak brand uit in de schuur van den landbou wer A. van Loon Het vuur sloeg over op de boerderij, welke geheel afbrandde. Een varken kwam in het vuur om. Het overige vee kon gered worden. De brandweer van Kerkwijk en Delwijnen en de i-vtorspuit van Ammerzoden konden de hooischuur en belendende gehouwen behouden. Verzeke ring dekt de schade. Te F ij n a a r t (N.-Br.) brak door onbe kende oorzaak het landhuis van Koekkoek af. Hoewel de brandweer spoedig ter plaat se was, kon niets worden gered. De schade wordt door verzekering gedekt Land- cn Tuinbouw. AMSTERDAM GEMEENTERAAD We zitten nu a! jaren voor het probleem, hoe wij kunnen komen tot woningen met een lagere huurprijs. Nu meent een bepaalde bouwer, dat hij ten deele de oplossing heeft gevonden. Hij wil niet ophoogen, maar de groote kosten van ophooging uitwinnen en daarvoor de onderste woonlaag gebruiken voor bedrijf. De bezwaren van B. en W. gelden in de eerste plaats het samenkoppelen van woon- -*i bedrijfsruimten. Wat in heel de discussie wel bleek was, dat het niet gemakkelijk is, met een be staand systeem te breken. De verdediging van den Wethouder was niet onverdienstelijk. Hij zette de technische bezwaren uiteen en was daarin wel sterk. Enkele bezwaren mat hij veel te breed uit. Daar is trouwens een streven om het leven veel te reglementeeren en voor het eigen ke leven geen ruimte te laten. Maar wel geslaagd leek ons zijn betoog dat er weinig kans is op verlaging van huur En daarom alleen zou het plan ecnige be koring hebben .Als dit niet zeker is dan is ook het algemeen risico te groot. Het is te begrijpen dat men toch niet ge makkelijk tegen den technischen dienst durf de persisteeren een proef te nemen. Dit ie meer, omdat het alleen op zeer groote schaal kan worden toegepast. De oppositie stemde wel het prae-advies af, maar kwam niet tot een positief voorstel, wat toch wel behoorlijk was geweest. 's Avonds doken wij onder in een nieuwe regeling van het toezicht op het stadsschoon, een verbeterde editie van de vroegere schoon heidscommissie. Wie deze censuur aanvaardt, zal de nieu e vorm een verbetering achten. Overigens komt alles op de praktijk aan. UIT HET SOCIALE LEVEN HET DREIGEND CONFLICT IN HET MAATKLEEDINGBEDRIJF Zooals bekend hebben de maat patroons in hef kleedingbwlrijf de C.A.O., die 15 Febr. 1933 is geëindigd, opgezegd. Hun voorstul om fti alle series werk te mogen uitgeven, is door de werknemers van de hand gewe zen. De Rijkebemiddelnai. Prof. Mr P. J. M. Aa-lbersp heeft partijen een tusschen vooralel aangeboden, netgeeu ean de reep. loden zal worden voorgelegd. De Rijksberr.iddelaar Prof Mr Josep js Jitta, heeft de partijen, betrokken bij het dreigend conflict bij de Textie. Industrie v.i Roeseingh en Zn, te Veenendaal, opgeroe pen tot een bespreking op Maandag a.s., >p het departement van Economische Zaken en Arbeid te Den Haag. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW Kort Verslag der Hooldbestunrsvergaderlng rekening mede worden gehou den dat zij nog grooter zullen worden Besproken werd de Consumptiemelkregeling De taatste ter vergadering bekend geworden informaties doen vreezen. dat een regeling tot 8tand is gekomen, die een vernietiging van de Melkvelllngen beteekent. De verelschte ver gunning voor het verkoopen, vervoeren en af- levoren van consumptiemelk zal n.l. alleen worden afgegeven voor melk, die op z.g. tax- aankoop-contract wordt verkocht m.a.w. de consumptiemelk wordt aan den verkoop over de vellingen onttrokken, de indivldueele boer zal zich tot de melkinrichtingen moeten wen. weerorganlsatie tegen hun afm den Mlnïst Economische Zaken en Arbeid te verze )ek geen beslissing I lingen der veilingen werd besloten umptlemelkregellng zonder de orgnnlsatlea van consumpMemelkers in de ge legenheid te stellen hun standpunt toe te llch- Het rapport: Verplichte Stlerenkenring van den heer Ir. Wlbbens, hoofdinspecteur van het N.K.S. had In 26 van de 33 van de atdee- lingen ontvangen antwoorden verzet ontmoet, v.n.l. uit hoofde van de tijdsomstandigheden. Uit de door den heer Wibbens ter vergade ring gegeven toelichting blijkt dat deze zijn stftndpunt eenigszlns herzien neeft en o.m. eigen stieren buiten de verplichting tot keuring wil laten vallen, alsmede de stieren van fok- vereenlglngen, waarvan de moeders voldoen aan minimum elschen wat exterieur betreft. Doorvoering van het principe zal eenlge Ja- n, zoodat de I i gelelde- Weerbericht. Het Hoofdbestuur zal deze denkbeelden mme nog eens nader overwegen. Het kan zich met het principe der voorgestelde regeling wei ereenlgen, doch acht de tijd van uitvoering int luist gekozen. Men zal aandringen op het geven van ge. legenheld aan de landbouworganisaties contro leurs bij de slachterijen aan te stellen. Schapenexport wordt medegedeeld, dat door groote expor- *-ura 10% van het contingent ter beschikking ordt gesteld van den heer Zwanenberg, om overleg met de landbouwadviaeurs te geven aan de kleinere exporteurs. De schapeninventarisatie heeft een zeer ver- hlllend beeld gegeven. De hoeveelheid aange ven slachtschapen geeft niet den indruk, dat >ze In te ruime mate aanwezig zijn. Tegengevallen Is het aantal oudere fok-oolen hetgeen ten gevolge zal hebben: a. dnt de grondultkeerlng van het schapen- potje belangrijk lager zal zijn dan oorspronke- "»t was gedacht. i. dat reeds thans maatregelen moeten wor den ontworpen om tot het wegwerken van de nog te fokken lammeren 1933 to kunnen ge- ken. Door de Regeering Is op de Staatsbegrootlng 932 een bedrag van f 3000 uitgetrokken, waar- Hoogste stand te Akureyri 780.7. Laagste stand te Ste'.tin 754.0 S^and vanmorgen halftwaalf 756.8. WEER VERWACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) Zwakke tot matige wind uit O. richtingen,! zwaar bewolkt to' betrokken. later opk'a- rend, waarschijnlijk eenige sneeuw, tempe-| ratuur om het vriespunt tot lichte vorst. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Het gebied van hoogen luchtdruk in het Westen reikt nog steeds van Oost-Groenland en de Pooizee tot de 40ste breedtegraad. Aan de Westkust van Groenland lagen gisteren< zeer diepe depressies Het depressiegebied bo-| ven Zuid-Scandinavië en de Oostzee kwam verder naar he' Zuiden en breidt zich thans uit over Frankrijk en het Kanaal, terwij! in Noorwegen de luchtdruk langzaam stijgt. Tengevolge van den bewolkten nacht daal de de temperatuur in Frankrijk slech's plaat selijk onder het vriespunt en komt in Duitsch'and. behoudens in Oost-Pruisen, niets dan lichte vorst voor. In Zweden nam -ie vors' toe. In Finland Is in een groot gebied de temperatuur beneden minus 20 graden, met als laagste waarde minus 34 graden De wijzigingen in de luchtdrukverdeeling is gunstig voor het uitbreiden van he« gebied van koude in het Noorden over de«Oos'zee en Noordzee en toeneming van de vo"st in het Noorden van ons land. waarschijnlijk na sneeuwval. Berichten omtren' de boven- i lucht-temperatuur in Duitsrhland, meld->n alle zeer groote koude in de hoogere niveaus. Te Hamburg was het op 5000 M hoogte he- nedfi minus 40 gr. Celcius. Ook in de Alpen is het zeer koud, op de San'is (2500 M.) mi- I nus 16 graden, op het Junkf-au joch minus 22 graden beide met sneeuw STOR WAARSCHUWINGSDIENST Geseind hedenmorgen 10.30 uur van Do Bilt: Attentiesein neerhalen THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 1.4 C. 19 FEBRUARI Zonsopgang 7.10 u.; Zonsondergang 5.18 u. 20 FEBRUARI Zonsopgang 7.08 u.; Zonsondergang 5.20 n. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 19 FEBRUARI Van 's avonds 5.48 u. tot 's morgens 6.38 u. 20 FEBRUARI Van 's avonds 5.50 u. tot 's morgens 6.36 n. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vnrts WnlBhQt 2.02 9.05 Manel -0. 4 -0.10 Mrulaach 1.05 1.07 •lier -0.00 -O.M Ke Masaa Diedeahelm Mannheim v.JH 2.18 W-nel Emmerik OutMeldort Maastricht HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl 5.11 17.58 Tt n-i-helling v.24 15.11 D ii Melder' -Jinuideii l.v llulinn<i Jcheveilingen 8.4H fcj.46 Rotterdam iu.36 23.41 3.15 15.15 1.5: 13.45 y.3ü 22J-0 Delfzijl TerschelL 6.43 19.29 3.56 16.42 4.50 17 30 16.15 ilden 11.18 Holl 10.23 23.20 Vlls venlng 10.33 23.30 Teri Rotterdam 12.20 Han 9.22 22.18 10.14 23.10 8.34 21.30 8.52 -M.I9 y.18 2*2.16 11.03 23.69 I 11.54 10.16 23.11 10.36 23.32 10.69 23 57 9.23 22.16 9.55 22.51 10.34 23 30 toestand der Kleine Landbonwbedrijffes inleiding van de door de Centrale ljandbouw Orgnnlsatlea omtrent de verdeeling i het beschlkbnar gestelde bedrag wordt be stemd nla subsidie voor die landbouwboekhoud- bureniix. die veel economisch stntlntlsch werk verrichten, terwijl een gedeelte door het Rijk treffende de uit- •n"ht worden te laag te zlji "nJfMtoar van do vraag der Afdeeling Hoeksche Waard. In hoeverre gebleken is. dat in Nederland gekweekt of vermeerderd ROTTERDAM Maas Hotel Het hotel VOO, D - Open restaurant Niauwe exploitatie Suikerbietenzaad £iïk""rr.d'?.\^r T'z» ■sn,sïdn,r,<s,,"'s gïïiïSSBïai»*- f-daVJa-tSS Kllhn P. en Hilleshóg. tLineanog ae beste der beproefde i geïmporteerd ZUIVELEXPORT NAAR FRANKRIJK Nam sterk toe, doch wordt na vernield. Pr??°ira, M muen heeft kunnen Zien heeft Frankrijk het voorbeeld van Duitsrhland gevolgd (en spoedig ook) en net invoerrecht op een onzer zuivelproducten in dit geval rni'rnVan °P 8")0 fr' "el)rHcht oif van f08,o0 op f83Ut) per 100 KG. Dit wi| dus zeggen, dat op boter, die mo menteel 58 gulden (vorige week 67 gld en daarvoor 78 gld) de wereldmarkt maakt, volgens de laalste Leeuwnrder-noteering met f83 invoerrecht belast wordt. Onze lioterinvoer in Frankrijk was vroe ger wel met zoo heel belangrijk doch liep in de laatste paar jaren toch flink vooruit wat mag blijken uit ie volgende cijfer*, die onze uitvoer van boter vooi Frankrijk weer geven sedert 1028 564 603: 569 2.712; 3379 Zoonis we zien is de laatste twee jaren de boterexport naar Frankrijk vervier en vervijfvoudigd terwijl die naar Duitschland tot op een derde inkromp. Hieruit blijkt zooveel te meer welke noodlottige gevolgen deze sterke tariefsverhooging zal betee- kenen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2