m x a kindje kan men volstaan met voor loopig 4 truitjes aan te schatten, van glau&garen of wol. 't Eerste blijft heel m»M>i in de wasch. 't laatste op den duur niet, al is men nog 200 voorzich tig. Tenminste, naar mijn ondervin ding. Nachtponnetjes van katoen of fla nel worden tegenwoordig weinig meer gemaakt. Een truitje is eenvoudiger in het onderhoud, en dit staat ook keurig. Verder behooren nog tot een baby garderobe: 1 of 2 paar wollen sokjes, (voor de koude dagen); een wollen cape; een manteltje met mutsje; ba- vetjes. Ik zou echter aanstaande moe ders willen aanraden, deze dingen niet vooruit te vervaardigen of te koo- pen. Men heeft ze immers toch niet dadelijk noodig, en dikwijls krijgt men ze na de blijde gebeurtenis cadeau van familie en vriendinnen, evenals de truitjes, waarom we ook hierboven aunrieden hiervan voorloopig niet meer dan vier stuks te nemen. Ziezoo, genoeg over de baby-uitzet! Nu bespreken we nog even, wat de luiermand verder moet bevatten. Voor baby's toilet hebben we noo dig: een zacht haarborsteitje; een fijn kammetje; vette, ongeparfumeerde zeep; 2 zachte sponsjes; een bus strooi- poeder; 1 dozijn kleine en 1 dozijn groote, roestvrije en goedsluitende vei ligheidsspelden. Verder een pak zuive re watien; een fleschje boorwater; een doosje witte vaseline. Wie een vaste wasch tafel heeft kan voorloopig het kindje daarin baden. Mist men dit gemak, dan schaffe men een flinke geëmailleerde teil of een kinderbadje aan voor het dagelijkscb bad. Ook een kleine steenon waschkom kan tUASchentijds goede diensten be wijzen. En nu komen we aan de laatste af- deeiing: het wiegje met wat erbij be hoort, namelijk dekentjes, lakens, zeiltje, onderleggers en kruikje met kruikezakje. Alvorens lot koopen over te gaan is het leuk eerst eens gezellig hier en daar te gaun kijken. Er zijn zooveel verschillende modellen en kwaliteiten in den handel, dat het niet mee valt dadelijk een keuze te doenl Hot wiegje moet diep zijn, om uit vallen van het kindje, als het grooter wordt, te voorkomen. De bekleeding moet gemakkelijk verwijderd en ge- waachen kunnen worden. Witte ol go- kleurde voile met *ani of strookjes is sterker en practischer dan tulie- bekleeding. Wie handig is kan zelf het wiegje beklecdcn. t Is veel voordeehger, u&n oo oekieeding klaar te koopen, en het karweitje is veel minder moeilijk don het wel lijkt. De wonen dekentjes, twee stuks, ne me men in een kleur, die bij de wieg- bekleeding past Een gestikt satijnen is in den winter practisch voor boven dek; s zomert kan dit door een ge haakt of ander fijn spreitje vervangen Worden. In de wieg behooren verder een ma tras en kussentje, gevuld met alpen gras; een flink stukje gunnnizeil of hospitaaldoek; en een dikke molton onderieggoi. Zes stuks van deze mol- tons necit men minstens noodig; even eens zes bovenlakentjts en zes kus- eensioopjes, die nicn versieren kan met feston of eigen gehaakte kant. unucrlakentjes zijn niet stnkt noo dig; wie ze maken wil neme er drie Tenslotte noem ik nog de onmisbare „warme kruik", die perfect movt slui ten, en een paar gehaakte of gebreide kruikezakjes van wol. Hiermee heb ik alles opgesomd, wat voor baby's komst in orde moet wor den gebracht, "t Is 'n heele lijst, zooals men ziet, maar werk, dat we met een blij hart verrichten, valt niet zwaar. Is er wel een werk te bedenken, dat een jonge vrouw met meer stille, in nige vreugde zal ter hand nemen, dan het gereedmaken van baby's uitzetje? J. M. N.-L. De mode van den dag uuitije, leeliijd ongeveer 4 jaar Voor moeders die er niet van houden hun lochtertjes te kleeden als minia tuur groote menschen, moet dit model letje een uitkomst zijn. Nu wil ik beginnen met de waar schuwing, uat het een geduldwerkje is Het plaatje laat zien een jurk van stevige witte voile, shantung e. d., waarvan men voor den leeftijd van ongeveer 4 jaar aan 1.25 M. genoeg heeft. Men begint met het patroon te maken volgens de gegeven maten. De voor- en achterkant ie precies gelijk, de hal6 van het voorpand, lijn A C wordt 2 c.M. uitgehold. Het naaien De mouw wordt met een Engelsche naad aan A—B gezet, daarna naait men de zijkanten dicht. De onderkant wordt met uon Jreeden mom mèt de hand afgewerkt, zoodat verlengen mo gelijk is. Het bordaren Kruis6teekje te werken op gewone stof is niet -ru>gelijk, daarom rijgt men een stukje stramien, fijn of grof naar verkiezing op den voorkant. Precies in het midden, waar hel split later komt, rijgt men een ge kleurde Jraad en werkt nu t patroon tje op, denk er aan dat aan weere zijden van die draad een stukje van c.M. breedte open blijft. Zijn de kruis steekjes klaar, dan trekt men draad voor draad het stiamien weg. Nu wordt het split ingeknipt en af gewerkt met festonneersteek of smal biesje, Op het midden van het mouw tje wordt ook een patroontje gewerkt. De onderkant van het mouwtje en de 1 - worden gerimpeld en op een rechi biesje gezet. Ee» koordje met een paar kralen aan het einde dient als sluiting. (Mndbl. Ned. Ver. v. Huisvr.) x .1. m m 'm XXX Uiterlijk en innerlijk Er „goed" uilzienI Elke vrouw vindt het prettig, er „goed" uit te zien. Daarom hoeft ze nog heusch geen ijdeltuit te wezen, of wat de heeren der schepping „malle fratsen" noemen, uit te halen. Inte gendeel. Maar heel veel vrouwen ver geten, welk een sterk verband er be staat tusschen uiterlijk en innerlijk, en terwijl zij misschien pogingen aan wendt, om zich uiterlijk te verbeteren, zal zij wellicht tegelijkertijd over het hoofd zien, wat daartoe, innerlijk, kan meehelpen. Het uiterlijk is, gelukkig, niet in de eerste plaats een kwestie van zoogenaamde schoonheidsmidde len, en van den spiegel, maar van het verstand. Een vrouw, die haar hande lingen bewaakt en regelt, die zich niet „laai gaan" en haar minder opgewekte stemmingen niet op haar omgeving overbrengt, zal ook niet licht rondloo- pen met 'n vervelend, vertrokken ge zicht. Heeft ze zorgen of verdriet, dan moet ze trachten daar anderen niet mee te belasten. Do hedendaagsche jongevrov wen heb ben haast allen een zekere ze'fstandig- heid hetzij als gevolg van haar opvoe ding, dan wel door het beroep dat zij als jong meisje voor haar onderhoud uitoefenden. Deze zelfstandigheid geeft haar ook zekerheid an houding en op treden. Als nu die zelfbewustheid ook op het eigen gemoedsleven wordt toe gepast, zal langzamerhand het „zich laten gaan", zooa's we dit vroeger bij vrouwen zoo vaak konden waarnemen, meer en meer verdwijnen. Alleen door een rustig optreden en door evenwichtigheid wint de vrouw reeds aan aantrekkelijkheid. Ze kan met die kalmte ook meer bereiken, als het er om gaat, zich respect te ver schaffen of genegenheid en achting te verwerven. Maar daarmee is het nog niet ge daan. Een vrouw moet ook den tijd vinden, ook al heeft zij het nog zoo volhandig, om haar geestelijk leven wakker te houden. Goede boeken en tijdschniten, en natuurlijk ook het Christelijk dagblad, vragen ook hédr belangstelling, en haar medeleven. In dien zin is het waar, dat een vrouw niet „alléén-huisvrouw" of „alléén moeder" mag zijn. Daarmee doet zij al lereerst zich zelf schromelijk tc kort, en in de tweede plaats haar man en haar omgeving. Een opgewekt geeste lijk leven is van het grootste belang voor wie sfeer In huis wil vormen, «a invloed wil uitoefenen op echtgenoot en kinderen. Voor wie zich te veel opsluit in een kring van dagelijksche taken, en vei* geet dat zij behalve huisvrouw ook een onsterfelijk wezen is, zal de wereld al spoedig aan kleur en frischheid ver liezen, alles wordt grauw en vervelend. En deze innerlijke gevoelens zullea zich na eenigen tijd ook duideijk in het uiterlijk gaan afspiegeien. Door een sterk innerlijk leven daarentegen hon den wij ons, ook uiterlijk, jong ca frischl Ons wehelijksch knippatroon We brengen nu eens een eenvoudige en practische peignoir of ochtendjapon (116) en een leuke middagjurk (111). De ochtendjapon kan worden go- maakt van katoen crêpe of, als men van warmte houdt, van gekleurd fla nel. Maar welke stof men ook kiest, de snit is zoo eenvoudig, dat het ma ken van deze peignoir uiterst vlug gaat. Daarbij kost het knippatroon slechts 0.35. De middagjurk (111) is van zijde of dunne wollen stof met gekleurd bo venstuk. Dit model kan ons ook den weg wijzen om een geuragen japon te verlengen of een oud exemplaar te mo- derniseeren. Om het nieuw te vervaar digen hebben we 3.60 M. stof noodig bij een stofbreedte van 1 en 1.45 M. ge kleurde stof voor het bovenstuk, bij een stofbreedte van 80 c.M. De prijs van dit tweede patroon is 0.60. De patronen kunnen worden aange vraagd bij de Afdeeling Knippatronen van de Uitgeversmaatschappij „Do Mijlpaal", postbox 175, Amsterduin. Be taling kan geschieden op postrekening 41632, per postwissel of in postzegels. De lezeressen worden vriendelijk verzocht bij bestelling niet alleen het nummer van het patroon, maar ook de verlangde maat op te geven. Boido knippatronen zijn in alie maten ver krijgbaar, ook in de grootste! Handige maniertjes Olie kan men voor ranzig worden behoeden door er af cn toe wat keuken zout aan toe te voegen. Indien men vlsch of vleesch alvorens het te panceren inwrijft met eiwit, zal tijdens het bakken of braden het pa neermeel niet op allerlei plaatsen los laten. 2 Waf zullen wij efen Menu's voor heel de week ZONDAG. Nierbroodjes. Tomatensoep. Gesloofde paling, gekookte aard appelen. Fruit. MAANDAG: Rijst met ham en kaas. Kalfsvleesch, spercieboonen, ge kookte aardappelen. Sinaasappelen compóte. DINSDAG: Juliennesoep. Stamppot van boerenkoolrookworst WOENSDAG: Gierige Gerrit. Koude roastbief, pommes frites. Flensjes. DONDERDAG: Bloemkool met kaas saus. Saucijsjes met gebakken aardappelen. Wentelteefjes. VRIJDAG: Brusselsch lof, harde eieren, gekookte aardappelen. Zoele ma caroni. ZATERDAG: Roode kool, gekookte aardappelen, gebakken bokking. De weg naar het hart Menu's, recepten, enz. NIERBROODJES 4 kalfsnier, de helft van het ge wicht van de nier aan kalfs vleesch, 1/2 eetl. gehakte peter selie, 1 kleine ui. 2 eierdooiers, 1 eiwit, V2 dL. bouillon 2 eetl. gesmolten boter, 1 Gr. beschuit, zout en nootmuskaat, 6 sneden oud brood, Yz ons boter. Zet de nier een paar uur in koud water wasch het vleesch en zet alles op in een pan met Yz Liter water met 4 theelepel zout en de ui en kook dit uur. Snijd ieder sneedje brood in de helft, verwijder de korstjes en bak deze stukjes brood in de koekenpan met Yz ons boter lichtbruin. Hak de nier, het vleesch en de ui fijn en vermeng deze massa in een pannetje met de peterselie, wat zout, noomuskaat, de eierdooiers en Yz AL. bouillon en laat dit al roerende 5 min. doorkoken. Plaats het brood op een platten scho tel en bedek leder stukje met een hoopje van de nier, bestrooi alles met de fijngestampte beschuit daarover de gesmolten boter en zet het Yi ttur in een matigen oven. RIJST MET HAM EN KAAS 2Y» hopje rijst, 4Yz 0113 ham, 4 ons boter 1 ons oude geraspte kaas, 1 beschuit. De rijst in een kom of zeef zoo lang wasschen. totdat het water geheel helder blijft; dan in een pan doen met 5 kopjes koud water en het zout Zet ze op een flink vuur, totdat het De boter smelten. Neem nu een vuurvasten schotel, doe er een eetlepel boter in, leg de helft der rijst, die men met een schuimspaan uit het kokende water haalt in de schaal, daarop spreidt men de gehakte ham uit, daarover strooit men 2/3 van de kaas, de fijngestampte beschuit en de ge smolten boter. Zet het terwijl het nog warm is. Yz uur in een matigen oven. SIN A A SA PPELCOMP6 TE. 5 d 6 sinaasappelen, 4 ons suiker, 4 wijnglas kirschwasser of ma rasquin. De sinaasappelen schillen en nauw keurig van alle witte velletjes ontdoen, aan dikke schijven snijden in een com- póleschaal en alle pitjes verwijde ren. Op ieder laagje sinaasappelen wat suiker strooien Tot slot de likeur over de compote gieten en een uurtje laten staan. Deze compóte moet men vooral niet lang van tevoren maken, daar ze dan bitter wordt. GIERIGE GERRIT 4 pond kalfsgehakt, 4 dikke snede brood, zout, peper. 1 pond kas tanjes 1 beschuitt 4 ons boter, Yz kopje melk. Maak het kalfsgehakt op, draai er kleine ballen van. Snijd met een scherp mesje in de kastanjes een kruis, en kook ze in kokend water ongeveer 20 minuten. Haal ze uit het water doe de schil en bruine velle tjes er zoo heet mogelijk af en zorg dat ze heel blijven. Schik nu in een vuurvasten schotel de balletjes rauw gehakt en de kastanjes. Bestrooi alles met de beschuit en leg de boter er m kleine stukjes tusschen. Zet den scho tel 4 uur in een matigen oven, zoo nu Aardappelschoteltjes Wij Hollanders zijn over heel de wereld bekend als aardappeleters, bij ons geen warme maaltijd zonder aard appelen. En toch is de wijze van toe bereiding van den aardappel in vele gezinnen al heel eenzijdig. Want dit waardevolle voedingsmiddel kan op zoovele smakelijke manieren worden toebereidl Zooals bij alle levensmiddelen komt het er ook bij den aardappel in de eerste plaats op aan, dat hij goed word klaargemaakt, opdat de voedende be- standdeelen niet verloren gaan, of in waarde verminderen. Het is bij ons nog niet zoo gebruikelijk als bijvoor beeld bij onze oostelijke buren, maar het beste middel om de voedingsstof fen in den aardappel te houden is, hem ongeschild te koken. Geschilde aardappelen zouden we eigenlijk moe ten gaar stoomen. De oude methode, om de aardappelen te schillen en dan In water te koken, waarna dit wordt weggegotcn, doet de belangrijkste voe dingsstoffen in den gootsteen verdwij nen. De ietwat overdreven reformisten in de voedingsleer koken of bakken de aardappelen ongeschild en eten ze dan met schil en al, natuurlijk na ze vooraf goed gereinigd te hebben. Men moet echter al een groote gezond heidsfanaticus wezen, om daaraan ge not te kunnen vinden. In oude aardappelen, die reeds lang liggen, vormt zich het voor onze ge zondheid schadelijke zoogenaamde so- lanin. Om de werking daarvan op te heffen, doet men goed bij oude aard appelen een weinigje kummclzaad mee tc koken. De smakelijkste aardappelschotels kent men in de Romeinsche landen en in Oostenrijk en Zuid-Duitschland. De aardappelschoteltjes, waarvan wij hierbij de recepten geven, kunnen een aangename afwisseling aan onze maaitijden geven. en dan draalt men den schotel een weinig. ZOETE MACARONI 4Yz d 2 ons macaroni, 4 liter melk 3Va eetlepel suiker, Yz ons boter, 1 ons sultanarozijnen, 4 groote beschuit. Leg de macaroni op een vergiet en overgiet ze flink met kokend water. Kook ze daarna Yz d uur in de melk met een snuifje zout. Voeg tr, als ze gaar is, de suiker, de helft der boter en de gewasschen, even opgekook ie rozijnen bij. Plaats deze massa in een vuurvas ten schotel, bestrooi hem met de fijn gestampte beschuit en verdeel de rest der boter in stukjes daar boven op. Zet hem Yz uur in een matig warmen oven. Aard appelcroqnet j es. Een kilo aardappelen wordt in de schil gaar gekookt, dan geschild en nog warm door den molen gedraaid, of heel fijn gestampt. Door deze brei worden twee eieren gemengd, onder toevoeging van wat nootmuskaat, een weinig zout en zooveel meel 'ongeveer 100 g.) dat de massa zich laat kneden en vormen. Op een plankje worden dan de rolletjes gemaakt, zooals we dat op het bovenste teekeningetje links kun nen zien. De rolletjes worden onge veer zoo lang als en iets dikker dan een vinger. Ze worden vervolgens in beschuitkruim gewenteld en In rijke lijk vet (of half boter half vet) mooi bruin gebakken. De croquetjes worden met vleesch of groente opgediend. Men kan ze echter ook in vanillesuiker rol len en, met wat compote, als toespijs opdienen. Aardappelkoekjes. Hiervoor kunnen we uitstekend res ten gekookte aardappelen gobruiken. De koudt (gekookte) aardappelen worden gewreven, met wat zout, ei en meel vermengd, zoodat men een soort deeg krijgt, die zich gemakkelijk laat uitrollen, zooals we dat op het onder ste teekeningetje rechts kunnen zien. Het uitgerolde deeg wordt in vierkante stukjes gesneden van ongeveer een hand grootte en in het midden van die stukken leggen we wat suiker, kaneel en een schijfje appel. Dan worden de deegplaatjes opgerold of de vier hoe ken er van worden omgeslagen. Ver volgens worden de koekjes in een goed- vetten vorm ruim een half uur gebak ken. Er wordt ook nog wat warme melk bijgevoegd en nu blijven ze bak ken, tot ze gaar zijn. Aardappelballen van rauwe aardappelen. We nemen ongeveer vijftien middel- groote aardappelen (lielst witte kwa liteit) die in water worden gewreven 01 geraspt en daarin eenigen tijd blij ven staan. Dan wordt de massa in een helderen doek goed uitgedrukt en vermengd met een vijftal gekookte en eveneens gewreven aardappelen. Er wordt wat zout, nootmuskaat en een kopje fijn griesmeel aan toegevoegd, dat men van te voren in kokende melk heeft gewet kt. De massa wordt goed doorgekneed, waarna er ballen van worden gemaakt, die in watei met flink zout worden gaargekookt. Deze smakelijke aardappelballen wo.aen opgediend bij een vleeschschotel. Aardappelpudding. Een pond gekookte aardappelen wordt geschild, fijn gewreven en met de volgende ingrediënten vermengd: 125 gr. tot room geslagen botei. 125 gr. suiker, een weinig zout, ue ge raspte schil van een .'itroen, 50 gr. gewreven beschuit, vier gemaicn bit tere amandelen, 4 eierdooiers Tot slot doet men er het geslagen eiwit van de vier eieren bij. De puj.-ing whidt in bain-Marie ongeveer een uur gekookt. Dan wordt hij opgediend met vruchten De twaalf geboden van de kachel 1. Zorg er voor, dat kachels, haarden en fornuizen geheel zijn leeggehaald vóór het aanmaken. 2. Wees bij het aanmaken zoo zuinig mogelijk met het materiaal; verspil niet onnoodig houtjes, vuurmakers en turf. 3. Stort geen petroleum in een bran dende kachel; bevochtig daarmede al leen turf, die gij voor het aanmaken gebruikt 4. Vul de kachel eerst bij als een gloeiende onderlaag is verkregen. 5. Zorg dat uw schoorsteen op tijd geveegd zijn. 6. Stel u op de hoogte van de lucht- regeling van uw kachel; van den luchttoevoer hangt, vooral bij vulka chel en vulhaard, alles af. 7. Koop steeds goede kwaliteit brand stoffen. 8. Houd bij het bestellen van an- thraciet rekening met het systeem van uw kachel; de.groote stukken anthra- ciet, die voor uw haard geschikt zijn, deugen niet voor uw vulkachel. 9. Laat geen petroleum-, gas- of electrische kachel branden, als ge uw woning onbeheerd laat en beveilig elke kachel voor de aanraking van kinde^ ren. 10. Denk er aan, uwe kachels, van welke soort zij ook zijn, op tijd een schoonmaakbeurt te gevent 11. Laat het fornuis nooit roodr gloeiend staan, het slijt daardoor te veel. Temper dus het fornuis bijtijds en stook oordeelkundig. Strooi zand op het fornuis vóór ge gaat bakken. 12. Maak na gebruik het fornuis schoon met couranten en poets het op, als het is afgekoeld. Voor stille oogenblikken... Wat anderen dachten Meestal moeten wij eerst door God in de vlam worden gehouden, eer Hij Zijn zegel op ons kan afdrukken. Wees een advertentie voor Uw gods dienst en vergeet daarbij niet, dat een advertentie met een glimlach veel meer aantrekt dan een catalogus van deugden. Na de stormen gedurende zijn reis is de matroos niet ontevreden over de engheid van den ingang tot de haven. Hij troost zich juist met de gedachte aan de veilige beschutting in de om arming van de haven. De goddelijijke wet van in- en uit voer is^ „Het is zaliger te geven, danj te ontvangen". 3

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 12