ONZE VROUWEN VOOR Opru'ming GEBR HEUS' KOLENHANHFL SPECIAAL Gez. AALDERS Vers'eten stoelzittingen Ren kleine reparatie Waar ons oog op viel... Knipsels uit dagblad en penodiek Thee-verslaafden De Engelschen zijn een volk van theedrinkers. Het leven zonder thee zou hier ondenkbaar zijn, zoo schrijft de Londensche correspondent van de „Tel.". Thee wordt op alle tijden ge nuttigd. Vroeg in den morgen, voor irft opstaan, later weer bij het ont bijt en gedurende den dag op mogelij ke cu onmogelijke tijden, culminee- rend in de „tea", die meer dan een intermezzo tusschen lunch en diner en voor heel e!en een hoofdmaaltijd ia. Wij in Nederland spreken van kof fiedrinken als we de 12-uurs boterham bedoelen en de Engelsche burgerman bedoelt met zijn thee eigenlijk zijn avondmaaltijd. Nog steeds neemt het theegebruik toe. Onlangs zijn weer nieuwe cijfers gepubliceerd, waaruit blijkt dat Enge land thans per jaar tusschen 4 en 4Vi kg. thee per hoofd der bevolking con sumeert tegen iets meer dan 3 kg. voor twintig jaar. In de Vereenigde Staten wordt zes- tienmaal zooveel koffie als thee ge dronken; in Groot-Brittannië zes maal meer thee dan koffie. Koffie wordt voornamelijk door de betere standen gedronken; de arbei dersstand en de kleine burgerij houden zich aan thee, liefst zeer sterk gezet, met veel melk en veel suiker, en in groote koppen heet gedronken. Op de ze jze bereid, is het niet bepaald een lelicate drank; een Chinees zou er waarschijnlijk van gruwen. Het alternatief voor hen, die dit sterke brouwsel niet kunnen verdragen is de slappe thee met veel melk en sui ker en dat i tl even akelig. Maar deze manier van bereiden is nu een maal de populaire en heel Engeland wordt grootgebracht in de opvatting, dat thee, waarin geen slooten melk verzonken zijn, geen thee is. Hoever zijn we hier van het wolkje melk, dat de Hollandache huisvrouw achter haar theetafel gezeten, heel om zichtig uit het melkkannetje schenkt Dat kannetje is hier trouwens een kan geworden en room in de thee wordt in ouderwetsche kringen nog als een delicatesse beschouwd. Toch ia Engeland het land waar het beste thee wordt gezet en de doorsnee thee is hier uitstekend. Het ritueel van het melkschenken kent bovendien sociale nuanceeringen. Vroeger gold het als een axioma, dat eerst de melk in de kop moest worden geschonken, waarna deze verder met tt.ee werd bijgevuld. Het heette, dat het looizuur, dat de theïne bevat, geen schadelijke werking kon uitoefenen, wanneer deze methode werd gevolgd. Misschien was, wat dc Indische be treft, daar ook iets voor te zeggen. Maar m meer verfijnde milieux heeft men de Indische thee afgezworen. Men drinkt er alleen nog Chineesche en Japansche thee, of een mengsel van uitgezochte Indische theesoorten. Hiervoor wordt de ook bij ons gebrui kelijke manier van theeschenken ge volgd. En het geldt nu als weinig „comme il faut" om met melk tc be ginnen. Maar over de geheele linie van de sociale ladder vindt men de thee ver slaafden. Sterk of slap, ruwweg inge schonken of met raffinement opge diend, de thee blijft de meest geliefde drank in Engeland. Wanneer de kof fie hier ooit de thee zou verdringen, zou dit gelijk staan aun een maatschap pelijke revolutie, een ontwrichting van de zeden en gewoonten van dit land, meer ingrijpend van aard dan een politieke omwenteling. Jver het bakken van visch Visch bakken vinden vele huisvrou wen een corvée, omdat dit werfje dik wijls veel schoonmaak arbeid achter na vraagt, en de resultaten niet altijd Zijn de stoelzittingen kaal en ver sleten en vinden we het te kostbaar, om ze naar den meubelmaker te la ten brengen, vooral in gevallen waar het om een paar slaap- of zijkamer- stoelen gaat, dan kunnen we met een weinig overleg ze ook zelf wel repa- evenredig zijn aan het gepresteerde en nog te presteeren werk, aldus het Fe- bruari-nummer van het Maandblad van de Ned. Vereeniging voor Huis vrouwen. Geheel voorkomen dat vet wegspat uit de pan kan men niet, doch men kan wel voorkomen, dat het vet de kachel en den keukenmuur bespat. Daarvoor bestaan z.g. "ischbakkers. Vroeger waren het heel solide plaat ijzeren huisjes, die van onderen, van boven en aan de voorkant open waren. De zijkanten waren gebogen en vorm den met den achterkant een bescher mende muur van plm. 40 cM. plaatijzer. Dit solide huisje nam vrij veel plaats in b ijhet opbergen en wordt tegenwoor dig vervangen door een opvouwbaar blikje, uit 2 zijkanten en een achter kant bestaande. Het gebruik zal u in- tusschen wel duidelijk zijn geworden. De vischbakker wordt om het gaspit- je of om de warmste plaats van het forn !s geplaatst, de vlschpan komt er midden in en eventueel wegsprin gende vetspatten worden door den vischbakker opgevangen. Het schoon maken van dat instrument is in elk geval minder werk dan het reinigen van kachelplaat en muur. Als het resultaat van het vischbak- ken niet aan de verwachtingen be antwoordt, de visch stuk gaat en aan de pan blijft kleven, kan dit komen door: het gebruik van te weinig olie of van te koude olie; het te lang laten liggen van de visch op dezelfde plaats in de pan; het gebruiken van te versche visch, doch dat komt tegenwoordig niet zoo veel voor. Bij het bakken van visch zorgt men dus eerst voor het schoonmaken en vele malen kerven van de visch. Dan volgt het zouten, waarna men de visch liefst eenigen tijd laat staan. Dat doet het zout meer in de visch trekken en zet men de visch op een vergiet, dan lekt ze tevens wat uit. In de koekepan wordt nu een ruime hoeveelheid olie goed heet gcmaaJct (blauwe damp). Do visch wordt tus schen twee papieren of in een oude doek goed gedroogd al of niet door meel of paneermeel gehaald, naar verkiezing cn voorzichtig neergelaten in net heeu) vet. Zoodra de visch in de pan is, schuift men de pan even heen en weer, zoodat de visch niet dodelijk stil ligt in de pan. De hoo-te olie moet er eventjes onder en om heen spoelen, zoodat zich dadelijk een bruin korstje vormt. Is de olie heet genoeg dan ziet men de vinnetjes van de visch onmiddellijijk omkrullen. De visch moet nu verder in heete olie en vrij vlug worden afgebakken. Omkecren doet men met een pannekoekmes aan de onderzijde en een vork tot steun aan de bovenzijde. Nooit omgooien, want dan vliegt het vet her en der waarts. Bij het uitnemen laat men de visch boven de pan even uitlekken en We knippen eerst uit papier het pa troon, zooals het teekeningetje aan geeft, dus met de hoekjes voor het hout van de rugleuning eruit Daarna kunnen we de stof ook landhuisstof in een frissche tint doet het prachtig knippen en over dé zitting spannen. legt ze daarna op papier of direct op den schotel. Voor dikke visch is het bakken in véél heete olie, dus in een frituurpot- je in plaats van in een koekepan, raad zamer. De dikke stukken worden beter omspoeld door het vet en zijn spoedi ger gaar. Ons eigen honk Gezelligheid in huisl Een goede huisvrouw te zijn is oog steeds een taak, te mooi om te ver- waarloozen, en tegenwoordig komen dan ook vele vrouwen terug van de gedachte, dat het eigenlijk iets, nu ja laten we het maar zeggen, minder waardigs zou wezen, om een ouder wetsche „huismoeder" te zijn. Zij zien in, dat het niet langer aangaat, die groote taak te verwaarloozen, en be seffen hoe langer hoe meer, dat er van de vrouw, van de moeder, veel kan cn moet uitgaan. Het teven is veranderd, versrehrik- kelijk zelfs, in sommige opzichten ten goede, en in andere ten kwade. Het is heeleinaal niet noodig, om tegen jonge menschen steeds maar te preeken over den goeden ouden tijd, over eigen jeugd en deugden, maar wél is het noo dig hun in de practijk te laten zien, hoe waardevol en aangenaam een ver zorgd eigen thu<is is, hoe gezellig goede maaltijden zijn, en hoe prettig en genoeglijk het gezinsleven. Hot is de plicht van elke huisvrouw om te zorgen, dat haar huis iets eigen» heeft, wat je elders niet vindt, een verborgen aantrekkingskracht, die al» een magneet blijft trekken. Bij de inrichting van onze woning moeten we ons er terdege rekenschap van geven, hoe we alles zoo practisch en gezellig mogelijk maken, ook bij het wisselen van de seizoenen. Is het bijvoorbeeld niet aardig, om in den zomer de kamers wat anders in te rich ten, dan in den winter, wanneer het bijna vanzelf spreekt, dat men een ge zellige „zit" om haard of kachel maakt? Als men er een divan bij schuift, recht ervoor of aan een van de zijkanten, en verder een paar diepe stoelen, met een of meer kleine tafel tjes, is het kostelijk zitten om zoo'n kachel, ook al is het misschien een oudje. Kastanjes poffen en appels bra den is misschien vreesdij k ouder wetse h, maar dol-gezellig, en brood roosteren op een lange vork zoo ge noeglijk voor bij de thee. U drinkt toch thee, als de huisgenooten moe en koud thuiskomen, en het niet &1 te dicht bij het etensuur is? Als ge wat in den knoei zit met groote hutkoffers, kisten of andere ge vaarten, is daarvan dan niet een bank te maken, bij het raam? Met wat kus sens cn een aardige lap ziet het er leuk uit, en het is fijn zitten in zoo'n soort van kunstmatige breede venster bank, vooral als het aan de zonzijde is. Wat een verblijdend ding is het, als men zelf handige dingen ontdekt, die practisch en gezellig in de woning zijn, cn er de genoeglijke huiselijke sfeer van verhoogen. Huiselijkheid en frischheid van geest gaan o zoo best samen. In plaats van eikaars vijanden te zijn zoo als soms wel eens wordt gedacht kunnen zij wezenlijk elkaar niet missen. De legende van Petrus' moeder Het is bekend, dat men een legende niet al te letterlijk moet opvatten. Hoofdzaak is, de diepere beteekenis, die in het verhaal verborgen is, te ont dekken en te begrijpen. Zoo is het ook met de legende van Petrus' moeder. Wij hebben hier een fantastisch verhaal, dat op het eerste gezicht wellicht zelfs een wat profa- nen indruk kan maken en dat ook vol ketterijen staat, en tochwelk een voortreffelijke illustratie is "e legen de bij den lofzang, welken Faulus heeft gezongen op de liefde. Toen Petrus de zaligheid genoot in den hemel, wat er toch nog één dat hem kwelde. Hem zelf ontbrak niets, echter de wetenschap, dat zijn moeder in het vuur der hel de zwaar ste pijnen leer, hield hem voortdu rend smartelijk bezig. Daarom trachtte hij teverkrijgen, dat zij uit deze plaats verlost zou worden. Eindelijk liet God zich verbidden en stond Hij den Apostel zijn dringend en herhaald verzoek ten gunste zijner moeder toe. In snelk vlucht daalde een gediensti ge engel neder, en hief de ongelukkige op uit den kolk des verderfs. Maar ziet, toen degenen die het dichtst bij haar waren ,dit bemerkten, grepen zij Petrus' moeder vast, om tegelijkertijd met haar uit de hel verlost te worden. En zoo tilde de engel haar op, met de genen, die zich aan haar vastklemden. De handelwijze van haar mede ramp zaligen was de vrouw echter niet aan genaam. Zij wrong haar armen en beenen, ten einde de anderen, die met haar werden opgeheven, weer terug te doen storten. En werkelijk, het geluk te haar één der arme verdoemden in den nu reeds peilloozen afgrond te slingeren. Op dat oogenblik echter begon de vlucht omhoog trager te worden: de engel voelde zijn last verzwaren! En nog één wierp Petrus' moedor van zich af. En weer werd dea engels last zwaarder, al zwaarder. Met mooizamen vleugelslag ging het thans voort, het oneindige licht tege moet, traag, alsof de last den hemel bode te zwaar viel. Daar was hij eindelijk tot bijna voor de poort des hemels genaderd. Toen, met inspanning van haar laat ste kracht schudde Petrus' moeder ook den laatste van zich af, die met haar aan dc hel ontkomen was. Doch, op dat oogenblik voelde de engel plotseling, dat het hem onmoge lijk was de afstand, die hem nog scheidde van het einddoel, te doorklie ven. Dalen moest hij, steeds meer en steeds sneller, totdat de vrouw weer neerstortte op de plaats, van waaruit hij haar gered had Potrus' moeder had niet kunnen ge- doogen, dat anderen met haar uit de verdoemenis werden gered. Zoo maak te haar eigen liefdeloosheid haar on geschikt voor de verblijven der zali gen! Handige maniertjes Uitjes en augurkjes uit het zuur kun nen soms onaangenaam scherp zijn. Als ze vóór het gebruik een paar uur in natronwater worden gelegd, is dit euvel verholpen. Likourvlekken kan men wegmaken door ze in te wrijven met spiritus en uit te wrijven met warm water. twrm» s VRIJDAG 17 FEBRUARI 1933 Bijblad van de Nieuwe Leidsche Courant Verschijnt des Vrijdags Bureau Breestraat 123 Leiden Tel. 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 DE ORIGINEELE SCHOOL BARET IN ALLE KLEUREN v.LOON-DAM N BINNENWEG N MOLENSTK ROTTERDAM Het eerste kindje Enkele dingen die van belang zijn te weten l Wanneer bij een jong echtpaar voor het eerst de aanstaande komst van een kindje zich aankondigt, wordt dit in dc meeste gevallen met groote blijd schap tegemoet gezien. De tijd voor de geboorte van de kleine is wel spe ciaal voor de aanstaande moeder de tijd van „blijde verwachting". Maar tochbijna altijd wordt die blijd- Bchap overschaduwd door de moeilijk heden, die deze toestand meebrengt, en door de vrees voor hetgeen nog te wachten staat, bij sommige aanstaan de moeders zelfs in die mate, dat de gebruikelijke term „in blijde verwach ting" in het geheel niet op haar van toepassing schijnt. Wat kan de aanstaande moeder doen, om alle onnoodige zorgen weg te nemen en de werkelijke moeilijk heden tc begrijpen, om deze daardoor te overwinnen? Ten eerste bedenke zij, dat alles wat haar te wachten staat geheel natuur lijk is, in in verreweg de meeste ge vallen een gunstig verloop heeft, en daarbij trachte zij vertrouwen te heb ben in Gods leiding en hulp. Ten tweede stelle zij zich zooveel mogelijk op de hoogte van de eigenaardigheden van haar toestand, van het wonder, dat zich in haar voltrekt Daartoe zou ik iedere jonge vrouw willen aan raden, zich als gids een betrouwbaar boek aai. te schaffen. Een uitstekend boek is bijvoorbeeld „Moeder en kind", van Dr. C. N. v. d. P o 11. Ook van dr. Meurer, directeur van de Amstep- damsche Kweekschool voor Vroedvrou wen, verscheen een leiddraad op dit gebied. Het aandachtig lezen van zulk een betrouwbaar boek leert ons onzen toestand beter begrijpen, en stemt daardoor rustig. Bovendien vindt men er raadgevingen in voor allerlei moei lijkheden, die zich kunnen voordoen. Als Je jonge vrouw er op deze wijze in slaagt, haar stemming opgewekt te houden, komt dit niet alleen haarzelf en haar omgeving, maar ook haar kindje ton goede. Vorder raad ik elke aanstaande moeder aan, zich wat haar werk be treft zooveel mogelijk gewoon te ge dragen. Geregelde bezigheid is veel beter, ook voor haar, dan een gemak kelijk leventje. Alleen moet zij zich in acht nemen voor onvoorzichtige be wegingen, als bijvoorbeeld springen, rekken en het rijden in schokkende vervoermiddelen. Naast haar gewone huiselijke bezig heden heeft de aanstaande moeder nog oen mooie taak in bet gereed maken van baby-uitzet en wiegje. Natuurlijk is het heel gemakkelijk, het een zoo wel als het ander kant en klaar te koopen, maar dan mist men het genot dat het zelf maken, en het langzaam zien aangroeien van de stapeltjes ver schaft Bovendien is alles klaar koopen yecl duurder. Het zelf maken van de baby uitzet is heusch zoo moeilijk niet. 't Ver- eischt geen diploma costuumnaaien of huishoudschool. Iedere vrouw, die Hoe men eertijds gekleed ging... »ajjj Voorjaarsmode 1844 f haar kennis van 't handwerken op de lagere school heeft bijgehouden, en met een naaimachine weet om te gaan, kan deze taak gerust tot een goed ein de brengen 't Voornaamste en talrijkste artikel van de baby-uitzet zijn de luiers. Er bestaan verschillende soorten: de oog- jesluicr, die door onze moeders en grootmoeders al werd gebruikt, en die men in diverse kwaliteiten kan krij gen; de badstofluiers, meestal in drie hoek vorm gemaakt; de moderne hy- drophyle luiers, en ten laatste de luiers van gewoon katoen flanel, niet te verwarren met de dikkere en groo- tere omslagluiers. Daar ik met elk van deze soorten de proef heb genomen, wil ik gaarne andere moeders van mijn ondervinding laten profiteered De oogjesluter vond ik altijd voor baby wat hard en daarenboven niet bijzonder sterk. De badstofluiers zijn ook wat ruw, althans voor de eerste weken. Ook heeft de badstof de on aangename eigenschap, dat ze door het veelvuldig wasschen uitrekt en „gleeën" krijgt De hydrophyte luiers zijn wel dun, maar soepel en zacht, en ook sterker dan ze lijken. Maar het al lerbeste bleken mij de luiers van ge woon katoen flanel. Ze zijn heerlijk zacht en soepel, gemakkelijk schoon to wasschen en te drogen, heel sterk cn niet duur. Men neemt voor deze luiers een goe de kwaliteit katoen-flanel van 70 c.M. breedte cn heeft dus zooveel maal 70 c.M. flanel noodig, als men luiers wil maken. En hoevocl zal dat zijn? De aantallen, die opgegeven worden, va- rieeren van 24 tot over de 100 stuks. Nu, 24 is wel heel weinig, cn wio daarmee wil volstaan moet eiken dag wasschen. 's Winters als het goed slecht droogt, zal dat voel getob geven. Ik zou onze lezeressen willen aanra den drLe dozijn, of als ze niet Al te 3. CONRADS Co. Rotterdam Groote Markt 8 Filiaai s-Gravendijkwa. 130 Dames HANDWERKEN Buitengewoon G o e d Ic o o p zuinig hoeven te wezen, nog liever vier dozijn luiers te nemen. Ten tweede komen de omslagluiers aan de beurt, die men dubbel gevou wen om de kindertjes heen rolt, waar door ze zoo heerlijk warm ingebakerd zitten. Men maakt ze van zwaar fla nel of molton, 70 bij 90 c.M., en in plaats van ze gewoon te zoomen haakt men ze om met witte of gekleurde breikatoen. Zes stuks van deze luiers i% minimum, liever neme men er ne gen stuks van. Nu volgen de eigenlijke baby-kleer- tjes, cn wel: 0 flanelletjes van dun, fijn flanel; 6 hemdjes van zacht, on- geappreteerd katoen, en 4 of 6 borst rokjes van dunne wol of katoen ge breid, voor de wintermaanden. Alles is heel eenvoudig van model, alleen de borstrokjes me* oen kort mouwtje, en met zoo weinig mogetijk knoopen. Al deze klecdingstukjes worden geheel rcchtgeknipt, open gelaten en alleen aan den hals mot een mtrekbandje ge sloten. Vorder heeft men nog noodig 6 A 9 navelbandjes. Die kan men vervaardi gen van reepen flanel, van tricot zwachtels of van gebruikt tricot, bij voorbeeld de nog goede gedeelten van afgedankt ondergoed. Luierbroekjes worden door baby den eorstcn tijd nog met gedragen, omdat dan de omslagluiers nog zoo prettig zitten. Grootcre babies, vai drie A vier maanden af, kunnen overdag een luier broekje dragen, omdat dit aardiger staat cn ook niet zulk een groot stuk in de wasch is. Voor 's nachts is dun echter ook de omslagluicr nog te pre- fcreeren. Dc luierbroekjes kan men naaien van gemoltonnecrde stof, bijvoorbeeld zwanendons, of breien, van katoen of wol. 't Beste voldoen de wollen exem- Voor de bovonklceding van het UW MEUBELEN moeten UW SMAAK weerspiegelen 1 WIJ MAKEN alle soorten naar spe ciaal intwero WIJ REPAREEREN billiik en vak- WIJ LEVEREN tenen concurreerende WIJ MAKEN iets aparts voor U. Waarom zoudt U dan koopen wat Iedereen kan koenen? FA. W. OOMS ABELS Toonzaal: Toeri|stutn No. U Tel. 5414? Winkel: „OnzeWonlng" Ptantageweg 5? ROTTERDAM EEN HAARD yafl groote collectie, alle merken f Wit >ve.en reeds epn haard Aj oor /n-ote kamers voor f65 cnmp.ppi geplaatst - J. v. d. TOORN Co. MATHENr"'tï*:t*Wrri n nt» 1 33628 ROTTERDAM Alléén ANTHRACIET van: Sedert 1«97 WH HFI'S R. Rottekade 135. Teief. 42002 ROTTERDAM Dames geef* Uw liefste toch liever een BETERE SIGAAR voor Uw geld. Uw meest gesorteerd adres daarvoor is Sigarenmagazijn A. BERTRAM St. Andriesstr. 58, ROTTERDAM TELSF 5325? DAMESI Laat U«. wascb door ons vak kundig behandelen. Helderder wasch- goed en minder sliJtage.Vrnag' speciaal onze K.G.-tarieven Aanbevelend, j. WESSELING Stoom Wasch- en Strijkinrichting ..ZONNEROOS". Llnkerrottekade 24 Hillcgcrsberg. VoorL Telefoon 53592 Ook het adres voor Uw Fijn Goed PROVENIERSSTRAAT 54 ROTTER!).VM R 0 I M E SORTEERINO BREI-, HAAK- en WEEFWOL Katoen. Frottè Zijde, Frotté Wol, en indanthren geverfde Katoen I

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 11