DONDERDAG 9 FEBRUARI 1933 Kerknieuws. NED. HERV. KERK Bedankt: Voor Oud-Alblas, J. D. Kleijne te Willige Langerak. Voor Dinteloord, H. A. de Geus te De Bilt (U.). CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST Cand. G. Brinkman, Bly hamsterstraat 14 te Winschoten, cand. aan de Theol. School te Kampen, is door de Classis Winschoten na praeparatoir examen beroepbaar verklaard bij de Geref. Kerken. Hy zal gaarne des Zondags haar dienen en een eventueel beroep terstond in overweging nemen. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Men schrijft ons: Cand. P. H. Wolfe rt, van Terneuzen, beroepen predikant bij de Geref. Kerk te Ma- riënberg (O.), is door de Classis Ommen na peremptoir examen toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten, en hoopt iZon- dag 12 Maart a.s., na bevestiging door Ds. S. Groeneveld, van Terneuzen, intrede in zyn Gemeente te doen. Ds. J. H. HOUTZAGERS Naar wij vernemen, mag de toestand van Ds. J. H. Houtzagers te Arnhem, emeritus predikant der Geref. Kerk van Kootwijk, thans weer langzaam vooruitgaande wor den genoemd. De 76-jarige patiënt, die lijdende was aan trombose, eerst in het rechterbeen, daarna in beide beenen, heeft tien weken met he vige pijnen en hooge koortsen op het bed moeten doorbrengen. In zijn zware beproe ving mocht God zijn geloof sterken. Sinds kort mag hij nu dagelijks even in de ka mer zitten. Nog slechts met groote moeite en aan beide zijden ondersteund, kan hij zich even voortbewegen. Toch is er goede hoop op herstel, al zal het nog wel een paar maanden duren alvorens hij weer vrij loo- pen kan. Ds. G. D. KUIPER. Te D e 1 f t in de Geref. Kerk kerkgebouw Hugo de Grootstraat werd gisteravond Ds. G. D. Kuiper, beroepen missionair predi kant voor Solo, bevestigd door zijn vader, Ds. L. Kuiper, em.-precL te Bilthoven. De Gemeente toonde meer dan gewone be langstelling, mede omdat zy nog door oude en stevige banden verbonden is aan vader en zoon, die voorheen te Delft woonden. Onder de aanwezigen waren voorts Zendingsdeputaten, Classis-afgevaardigden, deputaten van de samenwerkende Kerken, van de vorige stand plaats van Ds. G. D. Kuiper, familie, vrienden en de Burgemeester |Mr. G. van Baren. D s. Ii. Kuiper had tot bevestigingstekst Efeze 3 68 en bepaalde de Gemeente bij het wonder, dat de heidenen mede-erfgenamen zyn en tot hetzelfde lichaam behooren, en by den rijkdom in den Zendingsarbeid werkzaam te zijn. Na de bevestiging werd Ps. 134 t 3 toegezongen. Ds. G. D. Kuiper deed hierna intrede met Je sa ja 19 24 en 25, waarin hy deed uitkomen, hoe het heil van den beloofden Koning zich uitbreidt tot alle volken, in welke alliantie Israel de derde en daarna ook de eerste is. Zoo is de Kerk van nu draagster van Gods heil jegens de heidenen, waarby de vrede onderling beoogd wordt. De Kerk zou hiertoe nutteloos zyn, als niet de belofte er was, dat de Heere dit werk zegenen zal. Ds. Kuiper dankte hierna zyn vader voor 'de bevestiging en de broeders deputaten en van de samenwerkende Classes voor de vrien delijkheid en de voorkomendheid aan hem bewezen. Met de Kerk van Delft zal de band, die werd aangegaan, niet verbroken worden, omdat ze geestelijk ia. Een beroep op mede- lenen en gebed werd gedaan. Ds. K. van Anken, van Delft, heeft hierna gesproken namens deputaten en samen werkende Classes. Hy wees op Gods leading, die Ds. Kuiper tot hen bracht. Spr. wenachte Gods zegen op den Zendingsarbeid toe, wenschte de ouders geluk met hun naar het Zendingsveld vertrekkenden zoon en deed met het oog op het strak9 volgend afscheid Psalm 121 4 toezingen. Ds. P. K van Eflk, van Solo, met verlof ïn het vaderland, sprak daarna, mede namens Dr. D. Verhagen, zendeling-arts te Solo, met verlof in ons land, en allen die in de Solo- Zending werkzaam zijn, Da. Kuiper harte lijke woorden toe. Ten slotte heeft de bevestigde in een slot woord voor de uitgesproken zegenwenschen bedankt. Dr. W. LODDER Heden viert Dr. W. Lodder, predikant der Ned. Hervormde Gemeente te Bussum, zijn 25- jarig ambtsjubileum. Dr. Willem Lodder aanvaardde 9 Febr. 1908 het predikambt te Vroomshoop. In 1912 deed de jubilaris zijn doctoraal-examen en in 1915 promoveerde hy tot Doctor in de Theologie. In 1912 werd de jubilairs predikant te IJlst, wel ke standplaats hy in 1918 met Doorn verwis selde, welke Gemeente Dr. Lodder 10 jaar 'diende. Op 15 Juli 1928 deed de jubilaris zyn intrede in zijn tegenwoordige Gemeente. Dr- Lodder maakte deel uit van tal van ker kelijke besturen. Zoowel in IJlst als in Doorn mocht de kerk tijdens het verblijf van Dr. Lod der worden vergroot. Behalve zyn dissertatie deed de jubilaris nog lenkele andere werken het licht zien. Dr. Lodder was medewerker aan het Herv- Zondagsblad voor Friesland en schreef o.m. in Nieuw Theol. Studiën en in een Duitsch tyd- schryft, alsook in Onder eigen vaandel. Hy be hoort tot de Confessioneele Vereerd ging Hedenavond heeft een herdenkingssamen komst plaats. A.s. Zondagmorgen zal de jubilaris een ge dachtenisrede uitspreken. Ds. L. EMMEN t Te Driebergen is gisteren, 61 Jaar oud, overleden Ds. Leendert Emmen, sinds 1 Juli 1930 emeritus-predikant der Ned. Hervormde Gemeente te Renswoude. Ds. Emmen werd in 1900 door het Prov. Kerkbestuur van Noord-Brabant tot de Evan geliebediening in de Ned. Herv. Kerk toege laten. Op 9 Juli 1901 deed hy intrede te Den Bommel (Flakkee). In 1915 vertrok hy naar Burgerdam en van 1922—1930 diende hy zyn laatste Gemeente, Renswoude. Sinds zyn emeritaat woonde hy te Driebergen.. De begrafenis is bepaald op Zaterdagmiddag 1 uur op de Nieuwe Alg. Begraafplaats te Driebergen-Ry senburg. EEN GELIEFD PREDIKANT Te Rozenburg kreeg de Ned. Herv. Gemeente, wat nog nimmer te voren gebeurd was, in 1807 een etadsdominée, namelyk Ds. M. J. van Nimwegen, die uit Vlissingen over kwam. Hij deed er intrede met den tekst Hand. 10 33: „Gij hebt welgedaan, dat gy hier ge komen zyt". De eilandbewoners „droegen hem op de han den", maar verkeerden in voortdurende vrees, hun predikant weer spoedig te zullen verliezen. Hy kreeg beroep op beroep. „Het weer was niet van de lucht af", zoo schryft K. Kleywegt in zyn: „Uit en over het oude kerkje". Ander half jaar later beriep zyn vroegere Gemeente Vlissingen hem weer „terug". Hy bedankte. Maar 13 Juni 1813 deelde Ds. van Nimwegen aan de Gemeente mee, dat Vlissingen hem al weer had beroepen en dat hy het beroep reeds een poos onder zich gehouden had om er na te denken. Dat gaf een schrik onder de Rozenburgers. „Nu zal het gebeuren", zeiden ze. En van alle kanten kwamen ze aan oi vragen of dominéé toch asjeblieft by hen wil de blyven. t W2B een harde strijd. Weken ver liepen, eer het besluit viel. (Maar edndelyk, 25 Juli, gaf de predikant kennis, dat hy het be roep na ernstig beraad had aangenomen. „De slag was dus gevallen". Maar dat beteekende nog allerminst, dat Ds. van Nimwegen nu ook gauw vertrekken zou. Volstrekt niet. Want 20 Juni van het volgend jaar 1814 was hy nóg te Rozenburg. Hy kón er niet wegkomen. Toen kwamen gevolmachtigden van den Ker- keraad van Vlissingen naar het eiland om te vragen, of ze nu eindelijk den dominéé eens wilden laten gaan. Men kon toch niet blyven wachten. Noode berustten de Rozenburgers en 31 Juli 1814 nam de dominéé een aandoenlijk afscheid. In de „Kerkelijke Handelingen" werd hiervan een kort relaas geschreven, eindigend met Hand. 21 3: „En als hy zich niet liet afraden, lieten wy hem gaan en hielden one tevreden, zeggende: de wil des Heeren geschiede". Nog jarenlang onderhielden leden der Ge meente van Rozenburg en Ds. van Nimwegen te Vlissingen briefwisseling. KERKELIJK ROZENBURG By Electr. Drukkerij Kleywegt te Loosdui nen verscheen: „Uit en over het oude kerkje, Opstellen betreffende de geschiedenis van de Ned. Hervormde Kerk te Rozenburg". De heer K. Kleywegt, de schrijver van deze opstellen, deelt in „een woord vooraf" mede, dat hy de meeste stof voor zyn boek reede op deed in zyn kinderjaren, toen zyn grootvader door het volk gewoonlyk „ouwe Karei" ge noemd, hem in de schemeruurtjes „tusschen licht en donker" allerlei „van vroeger" vertel de. De man, die in de harde school van het leven zichzelf gevormd had, bezat een ryke le venservaring en een scherpe opmerkingsgave. Hiervan heeft de kleinzoon party getrokken. Liefhebbery voor het naspeuren van de histo rie bezittend, welke door „meester Visser" nog werd versterkt, vroeg hy den grootvader steeds weer om mededeelingen uit de geschiedenis. Hy bewaarde die trouw. En toen het oude Rozeriburgsche kerkje zou worden afgebroken plaats te maken voor een ruimer en beter bedehuis, besloot hy grootvaders vertellingen „van vroeger" verder te vertellen..Hy ontving voor de noodige officieele stukken de ge- wenschte medewerking van Dr. L. W. A. M. Lasonder, archivaris der Ned. Herv. Kerk, en van Da. D. J. Vossers, destijds predikant te Rozenburg. In „de (Zondagsbode" werden toen eenige bijdragen geschreven, die daarna, op verzoek van een paar predikanten, gebundeld uitgegeven werden. De heer Kleywegt, die een 20-tal historische opstellen schreef, haalt de oude historie van den graventijd op. Na het ontstaan van Ro zenburg geschetst te hebben, vangt hy de be schrijving van het Kerkelyk leven aan. De eerste godsdienstoefeningen werden in de boe- renhuizinge van Leendert Engelen (f 1663) gehouden, onder den eersten eigen predikant, Ds. Joh. van Schoonhoven, die er in 1657 ge komen was. In 1658 had de eerste Doopsbedie- aing plaats. En in het volgende jaar begon men aan den bouw van kerk, pastorie en 6chool huis, te zamen voor een som van f 5564.60. Na Ds. van Schoonhoven hebben op Rozen burg gestaan de predikanten De Vogel, Van Noortwyk, Sas, Chanfleury, Leenmans, Geer- ling, van Nimwegen, Schoor, Moriljon Loysen, Welle, Wilod Versprille, Bosker, Koch, Rou- wenhorst. Wouters, Dykman, Vossers en nu sinds 8 Januari Ds. W. E. jM. Hoekzema. Van deze predikanten stond Ds. Joh. Sas 34 jaar, Ds. P. Leemans 42 jaar, Ds. G. Geerling jaar, Ds. P. jMoriljon Loysen 38 jaar en Ds. W. H. H. Dykman 30 jaar te Rozenburg. Van het Kerkelyk leven onder deze predi kanten en tydens de vacatures wordt door den heer Kleywegt zonder pretenties, maar zeer onderhoudend verteld. Beroepingswerk, gezan gen- en togakwestie, verwikkelingen met het Gemeentebestuur zoowel als met schoolmees ters en kosters, het wordt er alles heel gemoe delijk In meegedeeld. Reeds gaven' we er een staaltje van en we hopen er nog iet» uit mede te deelen in deze rubriek. We bevelen de lezing DIACONIE Vreemde reden. In den schetsenbundel „Uit en over het oude kerkje" vertelt de heer K. Kleiwegt over de „jaarlyksche Diaconie- rekening" in de Ned. Herv. Gemeente van Rozenburg, die er den predikant Petrus Leemans (17711773) tot een voortdurende ergernis is geweest: „De heeren diakenen waren van meening, dat zulks (het nazien van de jaarlyksche Dia conierekening) niet op een droogje mocht ge beuren. Vandaar dat er op rekening van de Diaconie eenige onkosten werden gemaakt, bv. voor een half pond tabak,, wat korte en lange pijpen en een kinnetje achtguldenbier, te za men 2 gulden 18 stuivens, en dan twee fles- schen wijn, te zamen 1 gulden 2 stuivers, sa men 4 gulden. Tydens en na de rekening werd een en ander in de herberg (die tevens in het Rechthuis gehouden werd) door den Kerkeraad gebruikt. De dominéé mocht liiertegen protes teeren zooveel hij wilde, het mocht niet baten, t Was een oud gebruik, zei men, en daar bleef het b(j. „Ik heb er niet van meegedronken", zegt Ds. Leemans (in zyn Acteboek). Dat was zeer prijzenswaardig van den man, maar de Kerkeraadsleden warey er niet minder door. Ze boften er nog by, want ongetwijfeld waren de heeren de meening toegedaan: „de eene traag, de andere graag", en liet de dominéé zyn portie staan, wel, dan hadden zy zooveel te meer". Tot zoover de historie. Te dezen opzichte zullen de tegenwoordige Herv. Kelkeraadsleden van Rozenburg wel niet willen spreken van „dien goeien ouwen tyd". GEZANGEN EN HET HART. We gaven vorige week reeds een staaltje van de gezangenstryd in ons land. Hier volge nog wat wijlen de oude Ds. W. H. Gispen, een godzalig en bezadigd man, eens heeft mee gedeeld: „Van de verzoening aller dingen in Christus wordt nog zoo weinig begrepen, vooral door de ernstige, waarlyk vrome menschen. Na den dood in den hemel te komen en dan de wereld aan den zondvloed of aan het laatste vuur over te laten, is by velen nog het toppunt der Christelyke wijsheid. „Gy weet, wat mij zelf wedervaren is, toen ik eens de stoutheid had van te beweren, dat het gebruik van Christelyke gezangen in de openbare samenkomst der Gemeente in beginsel niet ongereformeerd en in vele op zichten wenschelyk is. „Als een gevallen morgenster zag men mij, in de tien provinciën des koninkrijks, van den kerkhemel in de diepte ter neer slingeren. Op sommige kansels werd tegen my gewaar schuwd. Anderen wierpen myn portret op het vuur. In het „Kerknieuws" werd op myn mis daad gezinspeeld. En die my kenden en lief hadden, zeiden: „Och, Gispen meent het zoo kwaad niet, maar hy is tegenwoordig wat van zyn hart af." DUITSCHE PROTESTANTEN IN POLEN In de „Tag" vestigt Dr. Dibelius weer de aandacht op den toestand, waarin de Duitsche Protestanten in Polen verkeeren. De geheele geschiedenis van den nieuwen Poolechen Staat is immers niets anders dan één keten van ge weldenarijen tegen de Duitsche Evangelischen, als onderdrukking van de kinder-godsdienst- oefeningen, verbod van ambtelijken arbeid, straffen tegen gemeenteleden, die in dien ar beid meehelpen enz. Bezwaren, by den Volken bond ingebracht, richtten niets uit. Troosteloo- zer nog dan het volkomen verzuim van den Volkenbond is de onverschilligheid van de groote Kerken in Engeland en in Amerika, die soms zoo graag spreken van het „wereld geweten" en met oecumenische conferenties te Stockholm, Lausanne, Genève en andere mooie plaatsen dwepen. De onder Poolsch barbarisme zuchtende ongelukkige Duitsche Protestanten hebben van de oecumenische beweging nog niet veel bemerkt, aldus besluit Dr. Dibelius zyn artikel. Dit comité is in Januari 1933 gevormd. Door persoonlijk bezoek aan woonhuizen en boarding huizen hebben wij ons er van overtuigd, dat deze vreemde Oosterlingen zoowel op geeste lijk als op stoffelijk gebied noodzakelijk moe ten geholpen worden. Gister nog waren wy in de grootste dier verblijfplaatsen, waar ruim 200 man samenwonen, bijna zonder werk, zon der bezigheid, zonder inkomsten. Daar is da gelijks ongeveer 200 pond rijst noodig, want veel ander voedsel is niet te bekomen, nu de mannen geen boot kunnen vinden om uit te varen. Welk een ellende spreekt er byv. uit dit be richtje: „Op 1 Februari waren te Rotterdam opge legd 101 zeeschepen, waarvan 82 Nederland- sche, 12 Engelsche, enz." Gesteund worden ze door byna niemand: door geen crisis-comité, geen armenraad, geen scheepvaartmaatschappij De heer J. Dols, die 20 jaren, van 1899 1919, alts Roomsch-Katholiek Priester in China op de grenzen van Thibet heeft gewerkt, is in 1921, uit overtuiging, tot het Protestantisme overgegaan en heeft ruim 4 jaren onder dit volkje te Katendrecht (Rotterdam) gearbeid Daar hy vlot enkele der Chineesche talen spreekt, beweegt hy zich gemakkelijk onder hen, gaat overal binnen, deelt in hun zorgen, geeft raad in sociale moeilijkheden, helpt, waar hy kan. Hoewel zy innerlijk wantrouwend staan tegen al, wat niet-Chineesch is, vertrou wen. naar ons bleek uit persoonlijk bezoek, zeer velen van hen den „Jezus-man". zooals ze hem noemen. Daar de heer J. Dols met 1 Januari 1933 dit wehk zou moeten neerleggen, heeft 't Co mité gemeend, hem er verder toe in staat te moeten stellen, te helpen en dien arbeid te re gelen, en zoo zal hy vanaf 1 Febr. 1933 voor onze rekening zyn. In vertrouwen op den zegen des Heeren, doet het Bestuur van 't Comité een beroep op Kerkeradèn, corporaties en particulieren, om liefst door een jaarlyksche bijdrage dien arbeid mogelijk te maken. Het Beetuur bestaat uit: Ds. A. R. Rutgers, voorzitter; P. Storm (secretaris-penningm.). Gironummer 209720 (kantoor Maaskade). Adres voor correspondentie: P. Storm, Maas kade 103, Rotterdam. Leden van het Comité: Mevr. J. Dekhuyzen Zeehuisen, Mevr. N. S. BakkerPott, Dr. P. A. J. H. Gerversman, Rev. J. Irwin Brown, C. W. de Groot, J. Jansse Wzn., Ds. E. L. Smelik, M. Tinbergen, L. Noorlander, Ds. P. G. de Vey Mestdagh, L. Noorlander, jM. Q. Zeelenberg. t Is voor uitbreiding vatbaar. BREUK MET DE KERK In 1931 ia het aantal uittredingen uit de Kerken in Saksen beduidend toegenomen. iZoo traden uit de Evang. Luthersche Kerk 38.700 personen tegen 24.395 in 1930. Het aantal toe tredingen was in 1930 ruim 4500 tegen 5744 in 1931. De Roomsch-Kath. Kerk had 2866 uittredin gen tegen 424 toetredingen. De vrye Kerken hadden een winst van 118 In het jaar 1931 wierp de godloozen-actie zich met bijzondere kracht op Midden-Duitsch- land. Ook de maatschappelijke nood droeg tot de uittredingen by. Merkwaardig is echter, dat in het naburige Thüringen de uittredingen uit de Kerk juist zeer sterk slonken, nl. van byna 30.000 op 6717. HERDERLOOZE ZWAKKE GEMEENTEN. Een schril licht wordt geworpen op den toe stand der Kerken in Duitschland door het feit, dat men zich genoodzaakt ziet de in zielental aan financieele kracht zwakke Gemeenten van den predikant te berooven. Aanvankelijk deed men zulke predikantsplaatsen by een va cature niet weer bezetten, maar thans gaat men zelfs een schrede verder en deelt men den predikant mee, dat hy op een bepaalden tijd te zorgen heeft, dat hy een andere predikants plaats verkrijgt. Deze maatregelen geschieden onder dwang van den Staat. De „Reformierte Kirchenzeitung" heeft steeds den eisch gesteld, geen zelfstandige Ge meenten enkele uitzonderingen daar gelaten van haar predikant en haar zelfstandigheid te berooven. Is het weikelijk niet mogelijk den predikant te behouden, dan bezette men die vacature met een hulpprediker, tot betere tij den aanbreken. Het stijgend getal candidaten, aldus genoemd blad, behoeft ons dan geen zorg te baren. Het is als 't ware een vriende lijke beschikking Gods, dat wy thans vele jonge krachten bezitten, nu de talrijke kleine Gemeenten zulke moeilijkheden meebrengen. ACADEMISCHE EXAMENS Keulemans te Amsterdam en mej. J. M. nljn te Alkmaar; seiwi-artsex.. de heerei de Vletter te Bavenateln en W. Calten tt Pbarm&cie: doet. ex., de heer Oei Hoo Ham. LAN DBOUWHOOGESCHOOL TB WAGE- NINGEN. Gealaagid: Ned. Bosohbouw: cand. ex. de heeren J. C. E. C. N. van Florensteln Mulder, J C. A. Oortgljsen en J. -Vlieger. Kol. Boschböuw: cand. ex.. de heeren J. C. E. C. N. van Florenstein Mulder. B. J. L Beun- Blijdorp, A. Go vers. W. Horstlng, A. EXAMENS-APOTHEEKERSASSISTENT In Maart aa zal gelegenheid worden gege ven tot het afleggen der examens ter verkrij ging van een getuigschrift als apothekers- ichrlftelljk, vóór 22 Februari te doen blijken aan de voorzitters der examencommissie. Lw. Prof. Dr. L. E. Goester. Leiden; Prof. Dr. W. C. de Graaff. Utrecht; Prof. Dr. D. van Os. Gro ningen (Groote Rozenstraat 15). en Prof. P. van der Wielen te Amsterdam (Hilversum, Utreohit- scheweg 31). naar gelang van de plaats, waar zij wensohen te worden geëxamineerd. EXAMENS-STUURMAN DEN HAAG. 8 Febr. Gesl. voor dlpfl. C. de gr. etoomv., de heeren J. F. van Hal_ A. A. G. Verhuist eh J. J. C. EXAMENS-MACHINIST visodherlj- examens (stuurlieden en schippers) zal. aanvan gende 2 Maairt, zitting houden Bylandtlaan 5. oommissie bereikt hebben Uit het Sociale Leven Schoolnieuws. Prof. Dr. H. BOUWMAN, t Te Kampen wordt a.s. Vrijdagavond een samenkomst gehouden ter nagedachtenis van Prof. Dr. H. Bouwman voor de studenten der Theol. School met de familie, onder leiding van Prof. Dr. S. Greydanus als pro-rector, waarin zullen spreken Prof. Greydanus en Ds. J. L. Schouten, van Amsterdam, als president curator. Op het graf te IJsselmuiden by de teraarde bestelling zal alleen gesproken worden door den wijkpredikant Dr. C. N. Impeta en Prof. Greydanus. Prof. Dr. A. E. H. SWAEN. Prof. Dr. A. E. H. gwaen, sinds 1913 hoog leeraar in de Engelsche Taal en Letterkunde aan de Gem. Universiteit te Amsterdam, is heden 70 jaar geworden. Hjj is een zeer ver maard docent, publicist en examinator. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN B r i t s u m, mej. T. van der Schaaf te Beet- gumcrmolen. Voor nutt. handw. en voor tydel. PROTEST. CHR. ARBEIDERS- INTERNATIONALE. Het bestuur van de Prot. Ohr. Arbeiders Internationale kwam dezer dagen onder voor zitterschap van oudnMinister Dr. W. Koch, van Wuppertal-Elberfeld, te Keulen (Duitsch- !and) bijeen. Kennis werd genomen van de verslagen omtrent den toestand der aangesloten organi saties, alsmede omtrent den economischen toestand in de verschillende landen. Betreffende de positie der aangesloten orga nisaties mocht met vreugde geconstateerd worden, dat deze bevredigend is, ja dat zelfs in de meeste landen, ondanks de economische crisis het ledental in belangrijke mate toe neemt. Ook voor wat betreft den arbeid der aangesloten organisaties mocht worden vast gesteld, dat deze goeden voortgang heeft. Zoowel in geestelijk-zedelijk, als in sociaal opzicht wordt het werk der beweging ge zegend. Door den heer Joh. Haas (Zwitserland), penningmeester der Internationale, werd ver slag uitgebracht jvan zyn propagandareis naar Amerika, welke tot gevolg had dat de Christian Labour Association zich bij de Prot. Ohr. Arbeiders Internationale aansloot. De ontwikkeling der Christelijke Arbeidersorgani satie in Amerika biedt nog groote mogelijk heden. Overwogen zal worden om over eenigen tyd opnieuw een dergelijke propagandareis te organiseeren. Met Noorwegen zijn verbindin gen verkregen, terwijl voor Japan verbinding zal gezocht worden met Kagawa. Besloten werd het eerstvolgend internatio naal congres in 1934 in Nederland te doen plaats vinden. DE STAKING TE ALMELO Een verbod van samenscholing Men meldt ons uit Almelo: Het wordt de werkwilligen van dag tot dag moeilijker gemaakt als gevolg waarvan hun aantal steeds kleiner wordt. Op verschillende plaatsen in de stad zijn er die gemolesteerd werden. Zoowel arbeiders als arbeidsters werden van de fiets getrokken, de fiets beschadigd, terwijl zijzelf ook heel wat te verduren hadden. By enkele werkwilligen zyn ruiten ingegooid. Hoe tactisch ook de politie, versterkt met de Ryksveldwacht, optreedt, ze kan niet overal tegelijk wezen en daarvan ma ken de stakers en hun medestanders gebruik. In verband met ernstige verstoringen van de orde is Woensdagmiddag 4 uur door den burgemees ter onverwijld een verbod van samenscholingen uitgevaardigd, waaraan door de politie streng de hand wordt gehouden. Een ernstige poging, Woensdag gedaan, tot staking aan te zetten ook by de N.V. Hedeman heeft geen resultaat opgeleverd. De politie zag zich genoodzaakt, hier streng op te treden. By de N.V. Katoenmaatschappy v.h- Gebr. Scholten is het aantal stakers vermeerderd, doordat ook ploeg I het werk niet heeft hervat. By de fa. ten Cate ligt thans de spinnerij ge heel stil, wat voor de weverijen een ernstige stagnatie meebrengt. MALAISE IN DE LEERDAMSCHE GLASINDUSTRIE. Met de glasindustrie te Leerdam wordt het niet veel beter. Verschillende afdeelingen in die industrie gaan weer 5% uur per dag ECONOMIE EN FINANCIEN BINNENLAND DE ROTTERDAMSCHE BEURS Nieuwe N.V. opgericht met 13 mil- Iloen kapitaaL Blijkens de ..Staatscouran/t" is te Rotterdam opgrerlcht de N.V. .De Beurs van Koophandel". _Het kapitaal bedraagt f 3.000.000. yeTdeeJd in deelen A) doo rde 1 1.600.0C kiers en fabrikanten). Alle aandeelen wordei bij de oprichting volgestort en wed de aan dee door Inbreng Van een terrein f 1.500.000. D ndeelen B worden In HET ONDERLING CREDIET Batig saldo 1932 ƒ241,052 (v. j. 209,943). Dividend 6 (v. j. 5%) Aan het jaarverslag over 1932 van de N.V. fet Onderling Crediet wordt het volgende *Deen 1931. Oorzaak hlei held van het zakenleven en in de~daarmee menhangende sterke vermindering van het loopend oredlet. Toch kunnen wij over 1932 tevreden zijn. Voor verliezen bleven wij geheel gespaard. Met Inbegrip van het bedrag groot nog steeds mede met het oog op enkele oredileten. waar van het verdere verloop moeilijk te beoordee- len ls. terwijl de afwikkeling lm deze tijdsom standigheden extra risico medebrengt, hebben wij gemeend het batig saldo een bedroe groot j DAMRU BRIEK Redacteur: W- HOEKSTRA, Tulpeboom straat 6, Den Haag. Alle Inzendingen betreffende deze rubriek te zenden aan bovenstaand adres. Oplossingen i Vos» alle Traagst anken OPLOSSINGEN PROBLEMEN Van: W. VAN DAALEN. No. 536. Wit: 1 31—26 2 37—32 3 47—41 4 50-44 5 45X34 6 43X30 7 35X11 8 26X10 wint. Wit: 4238 33—29 35—30 7— 2 2X25 wint Wit: 1 49—44 2 32—28 3 39—34 4 34X23 5 42—37 wint Wit: 40-34 4540 48—43 2923 40-34 49—44 42X 4 wint Zwart: 29X49 28X46 46X43 49X40 43X30 17X 6 43X23 23X45 26X37 25X34 24X35 15X29 23X21 ad. lib. 25X28 26X17 22X31 18X29 29X40 40X38 Correcte oplossingen ontvangen van: E. Vinke, Kampen; Jac. Loeve, M. Vermeij, Rotterdam; W. B. de Knijff, Alphen a. d. Rijn; A. van Wijngaarden Jr., Giessendain; Jac. Koedoot, Kralingscheveer; W. van Beek, Veenendaal; J. H. Segaar, D. den Hertog, F. Janson, G. v. d. Meulen, J. van Eik, P. en W. Spuy, allen Den Haag. Probleem No. 540. Auteur: ET. BOISSENOT, Les Espesses. Zwart: 4, 7-9, 12, 16, 21, 22, 26, 27, 34. Wit: 30, 31, 35—37, 39, 41, 43, 44, 46, 48. Wit wint een schijf of de partij. Uit: „Le Petit Nigois". werden de totaal op Het saldo diet du 31 Door de verbeterd! gebied van het hypotheekwezen we rde de bouwnijverheid verleende credleten overgroots deel regeflmatig afgelost In de laat ste maanden van het afgeloopen Jaar hebben wij de verleening van bouw-credieten ln be perkte mate hervat ln het Jaar 1932 werden 27 (1«) dieten geopend tot een totaal I f 665.500 (8.701.160). Het totaal van geëimdllgde creddeten bedroeg f 5.738.80Q (8.357.200). Het aantal geopendl credleten op 31 December 1932 bedroeg 206 to een gezamenlijk bedrag van f 5.609.450 (8.159.920). De portefeuille was op 81 December 1932 groot f 2 142.945, door ons was op dien aan derden ln dlbconto gegeven nihil, zoc om essen verstrekt was f 2.142.945. 'f 1.714 826. Het totaal loopend cre- December 1932 was derhalv f 3.857.771. Voorgesteld wordt 6% dividend uit te keerei (v.J. 5). N.V. STAAL WERKEN DE MAAS Winst ƒ194,923 (v. J. ƒ238,327). Dividend 18 (onv.) Het Jaarverslag over 1932 der N.V. Staalwer ken De Maas meldit. dat ln den aanvang van dit jaar groote moeilijkheden bestonden betrekking tot het verkrijgen van orders moeiUJkheden werden versterkt, zoo dikwijle het t.o.v. de Ned. valuta een vernieuwde daling Ondanks het fedt dat de mij. langdurige le veringscontracten had loopen, was het niet mo gelijk de produotie op dezelfde hoogte te hou den als ln 1931. Dat de bulzenfabrlcatde nog geenszins gun stige resultaten heeft opgeleverd, le hoofd zakelijk wel hieraan te danken, dat de lage grondistofprljzen de vermindering van brengst der producten oompens eerden. Niettemin ls tengevolge van de depreciatie van het de netto-opbrengst der produoten te gen het einde van het afgeloopen boekjaar langzaam maar aanhoudend teruggeloopen. Het bij afsluiting van het vorige boekjaar voorgedragen saldo ad. f 28.327 ls met het over schot van 1930 ad f 40.217 op de balans tot een speciale reserve van f -8.545 samengevoegd. Het wlnsitsaldo 1932 bedraagt f 194.923 (v.J. f 238.327). Hiervan wordt f 19.492 toegevoegd trve terwijl het restant groot VOORGESTELDE DIVIDENDEN Associatie Cassa en N.V. De Rente Ci 15% (onv.). Betuwsche Hypotheekbank 10% (onv.). OLIEFABRIEKEN CALVE DELFT len Oliefabrieken Calvé-Delft, gelegenheid te stellen dezo in certiflcate.i van deze belde soorten aandeelen, zal de Vereeniglng tot Beheer van Aandeelen Calvé-Delft .blijkens een dezer dagen te plaat sen aankondiging, de gelegenheid thans openstellen. GROOTE NIVAS-SUÏKERAFDOENING Van bijna 17000 tons SOERABAJA, 8 Febr. (Anota). De N.I.V.A.S. erkodht 9350 tons superieur tegen f5.75 en - Probleem No. 541. Auteur: A. VAN DOMMELEN, Rotterdam Probleem No. 542. Auteur: MARIUS FABRE, Parijs. 12 3 4 5 fR* Zwart: 2, 3, 7, 8, 9, 13, 16, 18, 19, 23—26. Wit: 27, 28, 31—33, 35, 38, 40, 42, 43, 45, 48, 4 Uit: „Tous les Jeux". UIT DE PARTIJ. In de hoofdklasse' competitie van den D. B. kwam in de ontmoeting R. D. G.-j D. I. O. deze positie voor. De ,,Haa<gscl) Courant" waaruit we dit overnemen gaf oi derstaand commentaar: 1 2 3 4 5 Zwart: 3, 6, 8, 9,11, 15-20 en 25 (12 sch.); Wit: 26, 29, 34—39, 42, 47—49 (12 sch.). In bovenstaanden stand was zwart ai zet en offerde een schijf, meenende, daa door doorbraak naar dam te kunnen fo ceeren of winst van 2 schijven. Wit: Zwart: (Ch. Bordewijk) (W. Hoekstra)] 1 18—23 2 29 18 19—24 't Is duidelijk, dat nu 2430 enz. drel< en 17—21 enz. Wit had dit echter voorzit en speelde nu: 3 18—12 24—30 (a) 4 35 24 20 40 5 12 21 16 27 6 39—34 40 29 7 38-32 27 38 8 42:24 9—14 9 26—21 11—16 In de hoop, dat wit 21—17 zal spe waarop zwart 1-4—20 laat volgen met schi winst Wit kan n.l. niet 2419 laten volge door 9—13 (19S) en 321 van zwart 10 37—31 16 27 11 3122 812 om daarna 1217 (22 11) en 6 17 te sp len, doch wit belette dit en speelde 12 24—19 14:23 13 18—22 12-17 14 1829 Dit was voor wit de eenige manier, oa schijf 24 niet te behoeven verdedigen (a) Hier meenden de omstanders, da zwart 1621 had moeten spelen, doch ooi die voortzetting was wit niet ontgaan. 3 16—21 4 37—311 24—30 5 35 24 20 40 6 49-44! 40 49 7 38—32 49 29 8 3122 17 28 9 26 17 11 22 10 12—7 en zwart moet de twee stukken teruggevel Zijn onze lezers het hiermede eens? El wat denken zij van den eindstand? Ondo de inzenders van correcte oplossingen word een prijsje verloot Eventueel wordt he prijsjje toegewezen aan den lezer die het be langrijkste antwoord geeft op de analya van het laatste vraagstuk. CORRESPONDENTIE. L. B. In de gezonden partij kwamen hee wat fouten voor. Het is opmerkelijk zoovee partijen, zelfs in de hoofdklasse verloren gaan door eenvoudige „zetjes". J. B. te 's-Gr. Voor deze rubriek onge schikt De problemen. Voor je aan de oplossing begint: Weet je wel dat Wit het wint. 't Moeilijkst echter van het geval Is hoè Wit winnen zal. Vindt je dit na héél lang staren Dan zeg je„dè.t ik dit niet eerder kon ven klaren!?" Maar waarde lezer, ik hoop dat U weet Dat liet dan ook geen probleem meer heed

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8