DONDERDAG 9 FEBRUARI 1933 TWEEDE BLAD PAG. 6 D, STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS DRANKWET Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat H. J. S le w e, te Leiden, een verzoek heeft inge diend ter bekoming van vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel Haarlemmerstraat No. 102. aldaar. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, VAN STRYEN, Secretaris. Leiden. 9 Februari 1933. DE VOORSTELLEN-STROOM HOUDT AAN NOG EEN SERIE VAN DE S.D.A.P. De s.d. raadsfractie blijkt weer onuitput telijk in het maken van voorstellen. Hier volgt er weer een serie. De heeren Schüller en Kuipers stellen voor het volgende te besluiten: le. dat de Gemeente aan los of op arbeids overeenkomst te werk gestelde of te werk te stellen werklieden, nimmer minder aan loon zal mogen uitbetalen dan het mini mumloon van de loongroep der salarisver ordening waarin zij krachtens hun uit te oefenen werkzaamheden geplaatst dienen te worden; 2a dat aan door de Gemeente te werk gestelde of te werk te stellen werklieden in een vak waarin krachtens een aange gaan collectief contract een hoogere bezol diging dan genoemd minimumloon is be paald, dit contractloon zal moeten worden uitbetaald. De heer Schüller stelt voor het volgende te besluiten: De Raad van oordeel dat het in 't belang der Gemeente is, dat alle uit te voeren straatwerk, in eigen beheer worde uitge voerd, besluit dat alle bestratingswerken in eigen beheer zullen uitgevoerd worden: dat in de bestekken voor uit te voeren straatwerk de bepaling op te nenten, dat dezelfde arbeidsvoorwaarden loonen en ta rieven, die de gemeente aan de gemeente lijke straatmakers en helpers betaalt, ook de aannemer verplicht is na te komen en uit te betalen; het vervoer van alle materialen van Gemeentewerken in eigenbeheer te doen uitvoeren; dat de Gemeentegronden in Erfpacht wor den uitgegeven; den bouwgrond welke bebouwd zal wor den met arbeiderswoningen door de arbei- derswoningbouwvereenigingen, tegen een lager bedrag beschikbaar te stellen, dan te gen den kostendcn prijs; dat er een onderzoek zal ingesteld worden naar de doelmatigheid van samenvoeging van de diensten van Bouw- en Woningtoe zicht en de Stadsontwikkeling, inplaats van zooals tot dusverre de Stadsontwikkeling te doen ressorteeren onder den dienst van Ge meentewerken en dit onderzoek in een rap port den Raad voor te leggen; Burgemeester en Wethouders uit te noo- digen, advies in te winnen van de Commis sie van Georganiseerd Overleg omtrent het instellen door de Gemeente, van een voor zieningsfonds, geldend voor los of op ar beidsovereenkomst in dienst der Gemeente gesteld personeel. Daaronder begrepen het personeel het welk in dienst is bij bedrijf en diensthoof den, schoolhoofden, concierge enz. Mevr. Braggaar de Does stelt voor over te gaan tot instelling van een gemeentelijke commissie voor schoolkindervoeding en kleeding; de schoolkindervoeding ook gedurende de yacanties te verstrekken; om bij schoolkindervoeding en kleeding schoenen te verstrekken in plaats van klom pen en de daarbij behoorende reparatie; aan kinderen welke schoolvoeding en kleeding ontvangen, gedurende de school tijd pantoffels te verstrekken; over te gaan tot oprichting van een ge meentelijke crèche; aan het consultatiebureau voor moeilijke kinderen, de gevraagde f 600 te verleeiien; aan het politiepersoneel een volledige ge salarieerde vrouwelijke kracht toe te voegen speciaal belast met vrouwen en kinderzaken. Mevr. de Cler de Bruyn stelt voor om van Gemeentewege te voorzien in de bestaande behoefte aan woningen speciaal bestemd .voor ouden van dagen; over te gaan to? het instellen van een Gemeentelijke Commissie voor Blindenzorg GEMEENTEZAKEN Geen schoolpantoffels Door den Raad werd om praeadvies in handen van B. en W. gesteld een voorstel van het raadslid mevr. C. P. Braggaar de Does luidende als volgt: „Ondergetee- kende stelt voor, aan kinderen welke schoolvoeding en kleeding ontvangen, gedu rende de schooltijd pantoffels te verstrek ken". B. en W. hebben omtrent deze aangele genheid advies gevraagd van de hoofden van de openbare lagere scholen, besturen van bijzondere scholen,Plaatselijke School commissie en Commissie voor het Onderwijs. Op grond van de omstandigheid dat al deze adviezen afwijzend luiden en B. en W. zich in het algemeen kunnen vereenigen met de motieven opgenomen in het door het toenmalig College van Burgemeester en Wethouders omtrent dezelfde zaak uitge bracht afwijzend praeadvies (Ingekomen Stuk no. 200 van 1923) geven zij in over weging het bovenbedoelde voorstel van mevr. Braggaar-de Does niet aan te nemen. Van de Gedeputeerde Staten van de pro vincie Zuid Holland is bericht ingekomen dat het in de bedoeling ligt, om den weg Sassenheim—Noordiwijkerhout, met de zich daarin bevindende kunstwerken', bij die provincie in eigendom, beheer en onder houd te nemen. Onder die kunstwerken is ook begrepen de Piet Gijzenibrug, waarvan het beheer en onderhoud bij de gemeente Leiden alleen, doch de eigendom bij de ge meenten Haarlem en Leiden gezamenlijk berust. Naar analogie van het bepaalde in art. 2 van de Waterstaatswet 1900 behoort de overdracht plaats te hebben tegen een uit- keering door de gemeente Leiden aan de provincie van het gekapitaliseerde bedrag, dat per jaar voor behoorlijk onderhoud werd geëischt. De terzake gevoerde on- derhandelingen hebben er toe geleid deze uitkee.ing te berekenen naar een bedrag aan onderhoudskosten van gemiddeld 50 per jaar bij oen rentevoet van 4% pet. en haar derhalve vast te stellen op rond 1110.—. Tegen de overdracht van de brug in eigen dom, voor zoover het aandeel van deze ge meente betreft, en in beheer en onderhoud op dezen voet, bestaat noch bij de Commis sie van Fabricage, noch zij B. en W. be zwaar. De Raad der gemeente Haarlem heeft reeds besloten tot de overdracht van het recht van mede-eigendom op de brug. A. J. Rodenburg, te Leiderdorp is. on danks herhaalde aanmaningen, in gebreke gebleven wat betreft de betaling van de huur wegens eenige aan hem verhuurde per- ceelen weiland in den Stadspolder. Deswege hebben B. en W. hem met ingang van 1 Jan. 1933 de hum* opgezegd. Aangezien ook de borgen, A. J. Roden burg en J. Rodenburg, beiden te Leiden, tot dusverre aan de aanschrijving van B. en W. het verschuldigde te voldoen niet hebben gevolg gegeven, zal de invordering daarvan, aldus B. en W.., langs gerechtelij ken weg dienen te geschieden. Over het le en 2e kwartaal van 1932 is nog verschuldigd een bedrag van 675.04, er het 3e kwartaal heeft de Kamer voor Crisispachtzaken van het Kantongerecht al hier kort geleden een vermindering van de van 50 pet toegestaan, terwijl over het 4e kwartaal zoodanige beslissing nog niet is genomen. In verband daarmede zouden B. en W. de invordering vooralsnog willen be perken tot bovengenoemd bedrag van 674.04. GECOMBINEERDE FEEST- VERGADERING JONGELINGSVEREEN. „OBADJA", .,Dr, H. BAVINCK" EN „EBEN HAEZER". Ook dit jaar weer hebben de drie Jonge- lingsvereenigin-gen op Geref. grondslag in onze stad „Obadja"; „Dr. H. Bavinck" en „Eben Haëzer" hun jaarfeest in combinatie gevierd en als vergaderplaats was ditmaal de Graanbeurs gekozen. Deze keuze bleek goed te zijn geweest. De ruime zaal was stampvol en zag er uitermate gezellig uit. Groepsgewijs zaten de ouderen en jongeren om de vele tafeltjes en het kostte den Voor zitter eenige moeite toen het uur van be ginnen sloeg, de levendige gesprekken in een aandachtige stilte te doen veranderen. Het gelukte hem virij goed tijdens de afwerking van de verschillende nummers van het pro grammaf maar het spreekt vanzelf dat in alle mogelijke pauzes en natuurlijk vooral in de groote pauze, het geroezemoes weer aanzwol en hand over hand toenam. De jaarvergadering van een jongelingsver- eeniging is altijd min of meer een reünie van vroegere leden, die eens komen zien hoe de „jongeren" het er afbrengen en daarbij de gelegenheid aangrijpen om oude vriend schapsbanden weer eens nauwer aan te halen. Vandaar die gezellige groepjes die levendige gesprekken, dat vele handen druk ken, die hartelijke ontmoetingen. Het programma! Ja, zoolang er Jongelings- vereeni gingen hebben bestaan is er oneenig- heid geweest over de samenstelling van het programma voor de jaarvergadering. Dat van gisteravond had het voordeel, dat het er sober uitzag en niet zoo overladen was als dat veelal het geval schijnt te moeten zijn. Het had dit nadeel, dat thans van een twee- of drietal nummers ook heel het welslagen van den avond afhing. D twee nummers van den a/vond waren een inleiding van Maarten van Hooidonk over het fascisme en een tooneelstukje „De J.V. in 't jaar 4933". Het eerste was een luiap stuk werk, dat de historie van het fascisme en de beginselen van dit stelsel duidelijk uiteenzette en het calvinistisch standpunt daartegenover bepaalde. Hoewel de gelegen heid er toe gegeven werd, ontstond er geen bespreking. Jammer. Met genoegen denlken vele oud-Jeveëers nog terug aan de vurige debatten die over dergelijke actueele onder werpen op vroegere jaarvergaderingen met enthousiasme en elan konden worden ge voerd. De -bespreking, het debat is toch min of meer de kern van het werk der J,V., het gedeelte waaruit het meest geleerd wordt en het is jammer, dat dit op de jaarvergade ringen ndet meer tot uiting komt. Het tooneelstukje viel ons, eerlijk gezegd, niet mee hoezeer we het toejuichen, dat ge tracht wordt ook een dergelijk prograinma- nuimmer in den toon van den avond te hou den. „De J.V. in 't jaar 4933" is een dank baar onderwerp voor een dergelijk stukje, maar de schrijver heeft er niet veel uitge haald. Het werd overigens vlot en aardig gespeeld en het had succes. Er is hartelijk en veel gelachen en aan het eind was de bijval bijna stormachtig. De overige gebeurlijkheden van den avond zijn gauw verteld. Jan de Rijk las het ge combineerd jaarverslag, dat vooral door de insiders met belangstelling werd gevolgd. De heer Kapel bracht de gelukwenschen van den kerkeraad der Geref. Kerk over, de heer Kraan uit Voorschoten die van den R-ing. Een strijkje samengesteld uit leden der ver eenigen zorgde voor de noodige afwisseling. Zooals wij reeds eerder lieten uitkomen werd de vergadering correct en prettig geleid door den heer Siljee, die een moeilijke taak had, maar er zich best door heen sloeg. De heer v. Wijnen ging tenslotte voor in Thans nóg een gewetensvraag: Wie heeft op deze jaarvergadering een hoed meegeno men, die niet aan hem toebehoorde. De heer J. J. Siljee, Uiterstegracht 16a, is bereid het geweten van dien persoon te ontlasten en het hoofddeksel aan den rechtmatigen eige naar terug te bezorgen. OPENBARE LAGERE SCHOOL SCHUTTERSVELD Tienjarig bestaan herdacht Gisteravond heeft ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan de Openbare Lagere Sdhool Schuttersveld in de Stadsgehoorzaal een uitvoering gegeven. Het hoofd dier schooil de heer J. C. B. Hüner &prak een welkomstwoord en wees op het doel van den avond; de viering van het tweede hi6itirum en het hechter maken van den band tussdben ouders, leerlingen en leer krachten. Daarna we>rd het programma afgewerkt, waaraan medewerking werd verleend door het Harmondegez&lsohap „e Poet" en voorts door mej. Maen Verwer (vleugel) en mej. Tilily Leen-Lng (sopraan). De kinderen der edhoOl zelf droegen echter het leeuwen aandeel bij 't weislagen van den avond, door allerlei zangstukjes en zangBpeflletje6 door gymnastische oefeningen enz. De da- mee Venver en Leening kregen bloemen. Deze vereenögiimg hoopt Woensdag 15 Febr. a.& een openbare vergadering te toou- -dien in dte Heerengiradhtkerkwaar alls spre ker zal optreden Ds J. Smeifik, van Loos- duiinen, met het onderwerp„De tuin dier liefde" BEGIN VAN BRAND OP DE HEERENGRACHT" DE BEWONER AANGEHOUDEN In den afgeloopen nacht is een begin van brand ontstaan in het perceel Heerengracht 82, een kruidenierswinkel, met daarachter gelegen kamer, bewoond door J. L. Door een voorbijganger is de brandweer gewaar schuwd, die het vuur spoedig onder de knie had. L. is op vermoeden van brand stichting door de politie aangehouden. TWEE VAARTUIGEN GEZONKEN BIJ DE SPANJAARDSBRUG Eergisteravond is bij de Spanjaardsbrug een z.g.n. vlet, toebehoorend aan S., over varen door een motorboot van de fa. v. d. S. De vlet zonk onmiddellijk. Eenigen tijd la ter kwam eep ander vaartuig langs van K, dat op de gezonken vlet voer en eveneens in de diepte verdween. Gelukkig lagen bei de schuiten ongev?\ 20 M. van de Span jaards!) rug in de Zijl. zoodat de scheep vaart er geen binder van ondervindt. Gis teravond is de vlet gelioht. terwijl men he denmorgen pogingen in het werk stelde om ook de schuit van K. te lichten. De schade voor de eigenaars is belangrijk. Debat in de Stadsgehoorzaal Op Maandag 13 Febr. a.6., 'e avonds 8 uur, zal in de groote Stadsgehoorzaal te Lei-den een openbaar politiek debat plaats vinden tusschen die R.K. Staatspartij en de R.K. Volkspartij. Voor de eerste treedt op de heer Dis P. Kasteel, parlementair redacteur van „De Maasbode"; voor de tweede de heer C. D. Wesselum-g, partij -voorzitter van de R.K. Volkspartij; beiden uit Den Haag. Er wordt gedebatteerd op ©tellingen, ingezon den door den heer WesseMng, diie het eerste drie kwartier zal spreken; daarna ©preekt de heer Kasteel drie kwartier en ten ©lotte beiden nog een haJf uur. De vergadering etaat onder leiding van de R. K. Propagandaolub „Dr. Sdhaepman" te Leiden. CONCERT DE GEUS—DELFTSCH TRIO Het programma van het concert, dat mej. Johanna de Geus en het Delftsch Trio (Rie Beute, piano, Louis de Ruyter, viool, Henk Berghout, cello), Vrijdagavond a.6. in de Kleine Zaal der Stadsgehoorzaal (aanvang 8 uur) geven, luidt a-ls volgt: Trio op. 8 van Johannes Brahms, Trio en sol mineur op. 8 van E. Chaueson, Liederen (Alte Licbe, Wie Melodien zieht es, An die Nochtigall) van Joh. Brahms, Sohottisohe u-nid VValisi6che Volikslueder van J. Haydm en Poêmes (Chant de réeignabion, Chant d'amour, Ohant du forgeron, Lamentation) van D. Milhaud- BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Pleternella Maria, dr v J Roef- ^.ra en E Broomans Petrus Antonius, zn v J A Vink an W v d Ploeg Gerard, zn v P de Vries en S F M Hartkoorn Jean Gilbert An ton, zn v A Borger en C A Besse Bartliolo- rr.eus Adrlarus, zn v A Stigter en C A Stüger Hendrik Casper, zn v G M SeUn en J A Hon driks Jacoba Agnitha, dr v H v d Wllllk en J A Neuteboom Grada, dr v P HulskeS en A F Koernap Aldert. zn v W Kuilt en A van Schie Humllia Geertruida, dr v A C L A CasteTein en J E Tabben. OVERLEDEN: K v NoortwtJk wedn 85 jr schoone geschiedenis van Holland, niet te vervallen zich bezig te houden met allerlei kleinigheden wakker te zijn, uiting te ge ven aan de liefde voor het Oranjehuis, onze kinderen te bezielen ook met het goede voorbeeld, en dan niet versagen, opdat we de laaiende fakkel van Oranjeliefde en voor het gezag aan het nageslacht kunnen over geven. Treffend, onder grootsche stilte, zei- de spr. tot H. M. de Koningin, als ware ze in het midden der Alphensche È.VL.'ers: I „God zegene U. lieve Koningin, de Land storm is U trouw tot den dood". Warme instemming betuigenden de aanwe zigen en Ds. Thomas moest enkele handdruk ken in ontvangst nemen, waarna, als gezon gen is het Nederland-lied, gen.-maj. Zeeman eveneens een bezielende redevoering hield. Na een vergelijking gemaakt te hebben van het leven vóór 25 jaar en thans, be sprak de gen. de muiterij van een 100 zwar te matrozen, die seinen van overgeven mits schadeloosstelling. Met muitelingen wordt niet gepraat; beter de Zeven Pr. naar de kelder, dan dat zeven millioen menschen aan de kaak gesteld worden in de uitoefe ning van het gezag. (Applaus). Hier moet het gezag gehandhaafd worden, desnoods ten koste van de goeden. Met een warme opwekking tot getrouw heid, eindigde spr. zijn rede. De afwisseling was gelijk aan de eerste avond en de B.V.L. alhier kan terugzien op twee zeer geslaagde avonden, die. naar we vernamen, reeds meegewerkt hebben tot uitbreiding van het ledental. BOSKOOP PLAATSELIJK CRISISCOMITE. Niettegenstaande in het afgeloopen j'aar aan gezamenlijke giften reeds f 12000 bij het plaatselijk crisiscomité was ingekomen, is thans wederom by een hernieuwd oproep circa f 5000 Uit den Omtrek ALKEMADE Jong-, Voorhout J C Hoogenboom. T. J P Zoet en M v d Veer. Renktim A L Jansen, Druten M Th v d Zwet, Ter Aar M A v d Zwet. Hazerswoude J L Rietbroek, Leiden C P van Leeuwen. Haarlem K Edskes en gezin. INGEKOMEN van: Haarlemmermeer P Cle ment, Sassenheim A E Schalk, Bergen (N -H.) P C v d Aleer, Utrecht Th W de Vries, Gouda J W de Goeü, Leiden C J v Rijn, Oegstgeest A C Lubbe, Vorohout P van Seggelen. ALPHEN AAN DEN RIJN TWEEDE B.V.L. PROPAGANDA-AVOND Een geestdriftige bijeenkomst was Dins dagavond de tweede propaganda-avond van de B.V.L. Alle beschikbare plaatsen waren bezet en er waren verschillende personen naar we later vernamen die gezien de muiterij in Ned.-Indië eens een avond tus schen de B.V.L.-mannen en vrouwen wilden zijn tot versterking van hun Oranjeliefde. In dat laatste zijn ze niet teleurgesteld, wat we zonder eenige reserve toeschrijven aan de bezielende redevoeringen van Ds. H. Tho mas, van Leiden, en gen.-majoor Zeeman. Toen de heer C. Koren, 2e voorzitter, de bijeenkomst opende, merkten we op Ds. de Bruin, kapitein Van der Zande, de comman dant der Burgerwacht de heer Bern. Knaa- pen. de sprekers en leden der plaatselijke comm. B. V. L., waarvan door ernstige ziekte ook nu afwezig was de heer Th. Ke tel, die in de vorige propaganda-avond her dacht is en door den heer W. J. Spreij van harte beterschap was toegewensoht. Na een kort openingswoord las de heer Koren voor een schrijven van maj. Boots en Dr. Lovink, die beiden verhinderd waren, de laatste wegens ongesteldheid, en heette alle militaire, burgerlijke en geestelijke autoriteiten welkom. Dat ook nu zeer velen aanwezig waren verheugde spr. en hij ver zocht te zingen het le couplet van ons Wil helmus, waarna Ds. H. Thomas, van Lei den, het spreekgestoelte opstapte en een rede uitsprak, die lang in het geheugen der Alphensche B.V.L.'ers zal blijven. Ds. Thomas heeft zich ingedacht hoe het in Nederland zal zijn in den jare 1940, en zag vreeselijke dingen. De groote massa was lauw en er werden enkele waarschu wingen vernomen, doch deze personen wer den fanatieke drijvers genoemd. Men zag niet wat geschiedde in pers en illustratie en dingen zooals die thans geschieden met de Zeven Provinciën. Men hoorde z.g.n. vre- desklanken, geen bloedige oorlogen, het Oude Testament behoort niet in de Bijbel, het Wilhelmus moest' vervangen worden, giftige en hatelijke woorden sprak men van Oranje, tot het krankzinnige was de vrij heid van revolutiemenschen voor hun pro paganda, spr. hoorde het gerommel in com munistische gelederen, zag het lachen de zer duistere mannen om de lamlendigheid van alle menschen, openlijke bestrijding van .iet gezag op 1001 manieren, de ure der z.g.n. vrijheid kwam, en dit vreeselijke was gedoogd door de Overheid en geduld door het volk. Tot slot zag spr. ook dat de Oranje's weg moesten en voegde er direct bij„laat ons zeggen dat 't maar een droom was", maar aan verschillende der genoem de toestanden moet een einde komen. Met groote bezieling wekte spr. de man den en vrouwen op bekend te zijn met de LEELIJKE VAL. Op een bouwwerk aan de nieuwe verbindings weg naar de Voorkade waren twee arbeiders op een enkele meters hoogen steiger aan het werk. Plotseling stortte de steiger in, met gevolg, dat beide menschen op den beganen grond terecht kwamen. Een hunner bleek er goed te zyn afgeko men, doch de andere, zekere P., uit gemeente, bleef bewusteloos liggen. De man is per ziekenauto naar zyn woning vervoerd en daar door den dokter onderzo jht. Later vernamen wy, dat de patient het goed maakt en dat hij over eenige dagen zijn werkzaam heden wederom kan hervatten. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Voor Zondag, 12 Februari, zal de Zondags dienst worden waargenomen door Dr. J. Ham burger. HAZERSWOUDE TE WATER. Door het schrikken van een tractor geraakte op den Noorweg bespannen voor een brik, te water. De eige naar, de heer J. K. alhier, wist zich nog bij tijds in veiligheid te stellen, maar paard, en een gedeelte van den wagen, kwamen in het water terecht. Gelukkig was spoedig voldoende hulp tot redding aanwezig, en het gelukte alles weer behouden op het droge te brengen, zoodat dit ongeval nog betrekkelijk goed afliep. KATWIJK AAN DEN RIJN ZENDINGS-TENTOONSTELLING Op verzoek van de Zendingscommissie der Geref. Kerk alhier werd door het Zen dingsbureau te 's-Gravenhage in de zaal achter de Geref. Kerk een tentoonstelling gehouden van voorwerpen, betrekking heb bend op het zendingsterrein. De heer P. Lok, oud-hoofd eener Hol- landsch-Chincesche School te Magelang, trad daarbij als uitlegger op. Nadat reeds van 4—6 uur eenige belang stellenden het tentoongestelde bezichtig den, had des avonds om 7 uur de officieele opening plaats. De belangstelling was zoo groot, dat velen zich met een staanplaats tevreden moesten stellen. Ds. H. Meijering opende op de gebruike lijke wijze een sprak een inleidend woord, waarin hij bijzonder welkom heette den heer P. Lok. Deze het woord verkrijgend besprak aan de hand van de tentoongestel de voorwerpen verschillende onderwerpen o.a de Koran, de Chineesche godsdienst en gebruiken; het koppensnellen; over het Indische volksleven. In de pauzen konden de bezoekers de voorwerpen van naderbij bezien en was er naast de zaal gelegenheid iets te gebruiken. Zoowel de boeiende wijze, waarop de spr. zijn onderwerpen behandelde, als de keurig geëtaleerde voorwerpen boden den bezoe kers een leerzamen avond. Gistermiddag was de tentoonstelling toe gankelijk voor de schoolkinderen. Ook nu was er groote belangstelling. Tot tweemaal tc% was de zaal gevuld. JJes avonds was er nogmaals gelegenheid voor ouderen. De heer Lok behandelde nu het Wajangspel en tafereelen uit het Zen dingsleven. Met groot genoegen kan de Zendingscom missie op deze uitnemend geslaagde ten toonstelling terug zien. De kennis van het zendingsterrein is ongemeen vergroot en de zendingsliefde ongetwijfeld aangewakkerd. KATWIJK AAN ZEE BEGRAFENIS D. ONDERWATER Onder zeer groote belangstelling had gis termiddag de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van D. Onderwater, die Zondagmorgen overleed tengevolge van een droevig ongeval, hem op de Gasfabriek overkomen. Het lijk werd grafwaarts gedragen door personeel van de Gemeentebedrijven; de baar was gedekt met een bloemstuk van de directie en het personeel. Behalve de heer H. W. Grimbergen, lid van de Cie. van Be drijven, waren vele ambtenaren en werklie den in gemeentedienst aanwezig. Nadat de kist in de groeve was neergelaten, sprak de heer J. Vink, uit naam van de directie (de heer E. A. van Daalen was door droeve fa milieomstandigheden verhinderd) en het personeel der gemeentebedrijven. Allereerst sprak de heer Vink eenige woorden van dankbaarheid voor alles, wat de overlede ne gedaan had. Hij was een ijverig en nauw gezet werker. Rij de directie zal hij wegens zijn trouw in langdurige gedachtenis blij ven. Ook als kameraad zal de overledene niet vergeten worden, hij was aller vriend en had als zoodanig ieders vertrouwen Spr. eindigt met den wensch, dat God de weduwe en de kinderen in hun verlies mocht sterken. Vervolgens werd nog een kordt woord gesproken door Ds. Rutgers, die herinnerde aan de droeve tijding, die Zondag allen bereikte, en de gedachten gingen uit naar de weduwe en de vier kin deren. wien een liefhebbend man en vader ontvallen was. Zoo worden wij ook hier door wederom bepaald bij de. gevaren, die ons steeds omringen, er is slechts één schre de tusschen ons en den dood. Daarom is 't noodzakelijk, in het heden der genade, de beslissende keuze te doen, om Jezus Chris tus als onzen Borg en Middelaar te leeren kennen. Met het zingen van Ps. 89 19 ein digde de plechtigheid, waarna de heer Vis namens de familie dankte voor de belang stelling. CHR BESTUREN BOND In do gehouden vergadering van de Chr. Besturen Bond. waarbij vertegenwoordigers van aangesloten organisaties aanwezig vva- werd in beginsel besloten tot oprich ting van een commissie, ten doel hebbende, den werkloozen gelegenheid tot ontspanning te bieden. Een voórloopig bestuur werd ge- ormd, dat zich ten spoedigste de mede werking der verschillende Chr. Vereenigin- gen en Corporaties zal trachten te verzeke- ,en. JAARVERG. DRAAGT ELKANDERS LASTEN In Casa Cara werd de jaarvergadering van „Draagt Elkanders Lasten" gehouden. De voorzitter, de heer B. v. d. Bent, hield een korte propaganda-rede en zag hierbij terug op een tijdvak van tien jaar, waarin den leden van de Chr. Vakbeweging bewe zen is dat dit T. B .C.-fonds een vrucht is van naastenliefde. Nog zijn er velen, die zich afzijdig houden, het is een feit, dat door de geweldige vragen van den dag de bestrijding der T. B. C, althans in de Chr. Vakbeweging, nog niet de algeheele belang stelling geniet Ook hierin hebben wij een verantwoordelijke taak en roeping. Tot groote dankbaarheid stemt het ons, dat, trots de moeilijke tijdsomstandigheden, het ledental steeg van 185 tot 329, al zijn wij hiermee niet tevreden, daar 't slechts één vierde gedeelte is van de Chr. georgani- seerden alhier. Spr. Lracht dank aan de heeren W. v. d. Bent en P. Plokker, die met hunne vrouwen de organisatie van den Bloempjesdag hebben ter hand genomen, die een mooi resultaat gaf, en verder aan B. en W., die den begrootingspost T. B. C- bestrijding hebben gehandhaafd. Spr. ein digde met op verdere toetreding aan te drin gen. Vervolgens bracht de secretaris, de heer P. Plokker het jaarverslag uit, en gaf een uitgebreid overzicht van de afgeloopen 10 jaren, en in 't bijzonder over 1932. In dit jaar bedroeg het aantal verpleegdagen 378. In vele gevallen werd samengewerkt met de plaatselijke vereeniging tot bestrijding der T. B. C. De gevallen van verpleging werden behandeld op advies van het Con sultatiebureau, Dr. Brouwer te Leiden. Daar de penningmeester, de heer W. v. d. Bent, niet aanwezig kon zijn, bracht de secretaris ook financieel verslag uit, dat gunstig was. De controle-commissie, bestaande uit de heeren A. Harteveld, H. Ros en G. van Rijn, heeft de financieele bescheiden gecon troleerd, eerstgenoemde verklaarde alles in de beste orde te hebben bevonden. Door den voorzitter werd nog medege deeld, dat de Afd. Katwijk van de Chr. Fabr- en Transportarb. Bond met 1 Maart en bloc tot het foilds zal toetreden, wat een flinke versterking van het ledental betee- kent. Bij de hierop volgende bestuursverkie zing werden de aftredende heeren v. d. Bent en Plokker bij acclamatie herkozen, waarna de voorzitter de vergadering mei dankzegging eindigde. BINNENGESLEEPT Door de motorlogger KW 108 werd de motortrawler Sch. 96 te IJanuiden binnen gesleept. De Sch. 96 bevond zich 30 Mijlen ten N. van Terschelling, en had door de hoogie zee de machinekamer en het achter- logies vol water gekregen, tengevolge waar van het schip hulpeloos ronddreef. GEREF. BOND Vrijdagavond 7 uur hoopt in de Gemeen tezaal voor de Geref. Bond op te treden Ds. C. A. Pott van Rotterdam. DIEFSTAL Door den heer P. S. van D., wonende Bui tensluisstraat werd bij de Politie aangifte gedaan van diefstal van 3 houten tonnen en pl.m. 500 steenen, die aan de Haven opge slagen waren. De Politie stelt een onderzoek KOUDEKERK WETEOUDERSBENOEMING In de hedenmorgen gehouden gemeente raadsvergadering is tot Wethouder benoemd de heer Ant. v. Egmond (c. h.) in de vaca ture ontstaan door het vertrek van den heer D. Dorrepaal. „HELPT ELKANDER" Maandagavond hield de Vereeniging „Helpt Elkander" haar 21e jaarvergadering op de bovenzaal van Hotel de Bruin alhier. De voor zitter, de heer N. P. Slegtenhorst opende de vergadering met een kort overzicht van het jaar dat voorbij ging, deelde mede, dat het le dental met 39 was achteruit gegaan, voor een deel wegens den ongunst der tijden, memo reerde voorts het droevig verscheiden van den heer Van der Sluis, wiens nagedachtenis In dankbare herinnering zal blijven. Spr. sprak vervolgens z'n blijdschap uit, dat de ongesteld heid van den secretaresse wijkende is, en sprak tenslotte de hoop uit, dat de nieuw-benoemde bode, de heer P. F. Geerlof in toewijding zal wedijveren met zyn voorganger. Uit het financieel verslag van den heer Boers bleek, dat de ontvangsten met inbegrip van 't batig saldo hadden bedragen f 2071.33, de uitgaven f 1012.47, batig saldo f 158.73. Een commissie bestaanoe uit de heeren Ph. Qualm, D. Nagtegaal en J. Schoonderwoerd tot onderzoek der rekening rapporteerde by monde van laatstgenoemde tot goedkeuring. De Commissie en den Penningm. ontvingen woorden van dank, laatstgenoemde voor zyn accuraat beiheer. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren M. van der Byl, G. P. de Jong en Jac. Verbree. Een bestuursvoorstel de udtkeering van f 2.50 weer te brengen op f 3.werd goedge- Na een korte gedachtenwisseling, enkele za ken de Vereeniging betreffende, sprak de Voorz. een kort slotwoord, de leden dankend voor hun trouwe opkomst. Dr. Vlaanderen alhier, alhoewel afwezig, werd hulde gebracht voor zyn ijver en mede werking steeds aan de Vereeniging bewezen. Het behage God de droeve wolk van werk- loohsheid weg te vagen en weer werkgelegen heid te geven tot onderhoud van onze gezinnen en personen, aldus spr. tenslotte. LISSE DONDERDAGAVOND Chr. Geref. Kerk 7 uur Ds. Ponstein. Geref. Gem. 7 uur: Leesdienst. COLLECTE De collecte voor het crisiscomité gehouden bij de uitvoering van „Looft den Heer" heeft opgebracht de som van ruim 52.88. VEILING In „De Hobaiho" wordt Donderdag om 2 uur een Gladiolenveiling leverbaar en plant goed gehouden. NOORDWIJKERHOUT A. a KIESVEREENIGING De A. R. Kies vereeniging hield een pro- paganda-vergadering in het Ontspannings- AGENDA Maandag, 13 Febr. Rehoboth, Spreker Ds. P. A. Pott over „Wereldover winnaars". ten 1 jen De avond-, nacht- en Zondagdienst devest apotheken wordt van Maandag 6 tot en r Zondag 12 Februari a.s. waargenomen doo&jjn apotheek: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn I8He kl Telefoon 528. ;ede lokaal voor Prot. werkloozen. Wegens ziek f325 te vam den voorzitter, den heer J. Pad Bier ding, trad als zoodanig op de heer J. Mars 1932 bergen. Deze Opende met gebed en heetti tftgi alle aanwezigen en in het bijzonder dei jUUr spreker, den heer A. Warnaar Jzn., vai aeld Sassenheim, welkom. Deze kreeg daarna gipen legenlheid een rede te houden in crisistijd". t Van deze rede hebben we reeds eerdei [355 een kort verslag geplaatst, zoodat we daai' thans niet op behoeven terug te komen. Aan het einde van zijn rede dankte di^g voorzitter den spreker voor zijn mooie eriy j heldere uiteenzetting. Door de heeren Mars bergen, Dorst en Westrik werden enkeli vragen gesteld, waaruit een aangenami e discussie voortvloeide. De heer Warnaar y( ging hierna voor in dankgebed, waarna rti. voorzitter de vergadering sloot. 'ten AANBESTEDING Bij de gehouden aanbesteding door he gemeentebestuur van een betonschoeiiry met bijkomende werken was de laagste m schrijver H. Bouwmeester met ruim f 210( Mede inschrijvers waren P. Laros en L. JEpb: Meeuwissen, beiden alhier. RIJNSBURG ZANGUITVOERING „ZINGT GODE LOF"l Het Chr. Mannenkoor „Zingt Gode lof'J directeur de heer C. van der Keur. zanguitvoering in de Geref. kerk ai Rapenburg alhier. Het Mannenkoor bracht hierna een vijfta zangnummers ten gehoore, te 1 „Avondzang" van C. Malan. Werden al deze nummers zuiver ten gei hoore gebracht, het meest muntte hierva#es wel uit „De Hemel" van C. C. A. de VlieghT""1 Hierna kreeg de heer Post gelegenheid1 zijn gaven te tooncn. In een zeer ernstig stuk gaf hij ons zien, niet alleen hoe het voor ons hier orf de wereld is, maar ook, hoe het hier vooij onze kinderen zal zijn, en de ellende im Sovjet-Rusland. Het geheel was wel inj, staat diep te ontroeren. Hierna werd weer voortgezet meit de uitJu voering door het mannenkoor, met mede-j, werking van den bas, den heer B. LubachJmg Het koor zong twee nummers, nl. ,£>e Stalieve. Waterlelie" van Fr. Abt, en „De Vesper" v0( van L. van Beethoven. Vooral „De Vesper"^u mst bromstemmen, was schitterend van uit^we voering. hei De heer Lnbach, in het bezit van een^ warme basstem, kreeg in een tweetal num-L™ mers van Guido Gezelle, „Heer mijn hert ia0 boos en schuldig" en „Gij badt op eenenjs berg alleen", gelegenheid deze goed tot zijQ t' recht te doen komen, daarbij uitstekend be«^ geleid door den organist, den heer D. Scho- j nevel d. Het koor, dat hierna overging tot een meer ter vroolijk gedeelte, werd hierin gevolgd door den heer Post, die o.m. een grappige weer gave gaf van iemand die socialist geworden was, maar ja, hij wist het zelf niet. Vervolgens werkte het koor zijn uitvoe ring tot het einde af, nog tweemaal onder- j, broken door soli's van den heer Lubach. Ook de heer Post gaf daarna nog een vroolijk stuk, zooals door den voorzitter reeds voorspeld was, wel in staat geheel ta doen vergeten, dat het inmiddels al laat go- worden was. Tenslotte gaf Ds. Broekstra nog uiting aaa zijn waardeering voor allen, die aan dezen avond hadden meegewerkt. SASSENHEIM REDEVOERING J. SCHOUTEN Het bestuur van de A. R. Kiesvereeniging en de Prop. Club verzoekt ons er op te wij zen dat morgenavond ook de vrouwen ver wacht worden op de bijeenkomst in de Geref. Kerk, waar de heer J. Schouten zal spreken Juist om ook de vrouwen aan te moedigen aanwezig te zijn is besloten ditmaal de ver gadering in de Kerk te heieggen. INGEKOMEN kinderen, W. Wamaarlaan 19 Hllleegom P J de Wit en echtg., W. Warnaarlaan 12 Delft N. Schuil. Kerklaan 55 Rotterdam A A Stel ma, Hoofdstraat 158 Leiden C H Voorsluis en gezin, J P Gouverneurlaan 30 Amsterdam P v d Hengst en gezin, schip H. Daniël Den Haag J M de Regt, J P Gouverneurla^n 18 Lisse M G van Dlest. Beukenlaan 10. VERTROKKEN naar: Den Ha"£& S W Noor- deimeer, Fi. Schoutenstraat 29 Leiden J G Ouwerkerk, Hoofdstraat 193 Waddinxvoen A de "Wit, Keiklaan 37 Bennebroek G L Zant- voort en gezin. Hoofdstraat 253. VOORSCHOTEN CRISISCOMITE Het crisiscomité hield Maandagavond on der leiding van den voorzatter, burgemees ter E. Vernede haar jaarvergadering. Na openingswoord van den voorzitter bracht de secretaris-penningmeester Mr. N. Vernede verslag uit over de werkzaamheden van het crisiscomité, waaraan wij het volgende ont- leenen. Op 14 Januari 1932 werd het comité door den burgemeester geinstalleerd en werd een werkcomité gevormd. Dit werkcomité hield in het afgeloopen jaar byna geregeld op Woensdagavond zitting. Slechts gedurende de zomer heeft het werk comité zyn bezigheden eenigen tyd gestaakt. Doordat de gemeentelijke steunregeling door den minister was goedgekeurd ontstond de mogelijkheid van het N. C. C. als extra steun voor ce werkloozen een subsidie te verkrijgen van f 0.10 per inwoner, mits de gemeente een gelijk bedrag beschikbaar stelde. De gemeente raad besloot hiertoe over te gaan en zoo werd een nieuw fonds gevormd, het z.g. B-fonds, waarin een bedrag van f 1100 kon worden ge stort. Voor het beheer van dit B-fonds werd het werkcomité uitgebreid met vertegenwoor digers van vakorganisaties. De behandelde gevallen der A-steunverleening kunnen in drie groepen worden onderscheiden: Zij, die nog een vast, hoewel een gering wekelijksch inkomen hebben. Hieronder wor den ook gerekend de kastrekkenden en zij die in de gemeentelijke werkverschaffing werkzaam zijn. Zy, die geen of zoo goed als geen weke- lylksch inkomen meer hebben. De eerste groep werd voornamelijk gehol pen door uitdeeling van kleeding, dekens, brandstoffen en aardappelen. De tweede na-

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6