llirutur ^Ceiïtsdjr (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken BINNENLAND. De muiterij op de Zeven Provinciën Uit West-Indië. HET EIDEN" ABONNEMENT: Per kwartaal In Leiden en In plant ten waar n agentschap gevestigd Is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- tche zending *4.50 lij dagenjkscho zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vfc ccn* niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breest>"iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3887 DONDERDAG 9 FEBRUARI 1933 ADVuBICN.\£N Van 1 tot 6 regelslAV/i Elke regel meer0.22Vï Ingez. Mededeellngen van 1—5 regels 2 *1 Elke regel meer 0-45 Bil contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.19 lüe jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE blaaer EERSTE BLAD ïulsitol vendu!» NON PLUS ULTRA Inzake stembus- en verkiezingsactie kan er moeilijk iets gebeuren, dat onze verba zing wekt. In de loop der jaren raakt men zoo langzamerhand aan heel veel gewoon. We hebben het immers al gebracht tot pro- test-candidaten en tot bestrijders van elke mogelijke onbillijkheid op elk mogelijk le vensterrein. Vandaar de honderd min één partijen en partijtjes; de comité's voor een bepaald be lang of voor een bepaald persoon (wat tal hetzelfde is); de manifestaties en proclamaties. We kijken er niet vreemd van op, want niets is zoo verleidelijk als de politiek. Ja, we zijn al zoover, dat we begrijpend staan tegenover hen, die zeggen: weg met het partijwezen; want partijen dienen een partijbelang; wij moeten een beweging, maar geen partij hebben; een beweging, welke de geesten omzet en het leven, bijna ongemerkt, ombouwt. Dan pas komt er ver andering ten goede. Daar zit wel wat in en toen het orgaan yan het Verbond vaa Nationalisten schreef: „Het huidige parlementaire stelsel leidt vanzelf tot deze misbruiken en deze zullen niet verbeteren, zoolang er nog partijen in de Kamer zijn. Juist het par tijwezen leidt er toe, dat het partijbelang verward wordt met het landsbelang. Iedere partij tracht voor zich zooveel mogelijk voordeel te behalen......" toen waren we het er wel niet mee eens, maar we konden de uitspraak althans waar- deeren. We leerden immers veel beg ij pen in de politiek. Doch toen ging het blad verder en toen stonden we paf. Daar lazen we: „Daarom is het partijwezen ook uit den booze en wenschen wij, Nationalisten, een volksvertegenwoordiging zoader partijen. Het politieke parlement dient te hebben afgedaan om vervangen te worden door een economisch". Het partijwezen is uat den booze; best, dat kan men althans begrijpen. Maar, nu moet er komen eenvolks vertegenwoordiging zonder partijen. Dóat gaat ons begrip te boven. Vertegenwoordiging en partij vorming zijn o.i. onafscheidelijk aan elkaar verbonden. We snappen nu eenmaal niet, hoe iemand afgevaardigd kan worden als er geen partij achter hem staat; ongeacht, hoe de organi satie er uit ziet Geen partijen; dat beteekent, zegt de „Nieuwe Vaderlander", geen politiek, maar een economisch parlement. Ha, zat het zóó? Afvaardiging dus door economischegroepen^ als men van par tijen niet spreken wil. Maar, zouden we dan niet een verdediging van part ij belangen krijgen als nooit te voren? Zijn de telkens opduikende kleine belangen-partijtjes iets anders dan economi sche groepen, die in de allereerste plaats op eigen belang en eigen partij voordeel be dacht zijn? We staan waarlijk paf. Een vertegenwoor diging zonder partijen. Dat is het non plus ultra. En nu is het nog maar pas Februari. WAAR ROOD REGEERT! Nimmer zijn de socialisten sterker, dan wanneer zij in oppositie zijn. Doch worden zij geroepen tot regeeren, och arme! Wij wezen er vorige week op, hoe min denvaardig hun gewroet is tegen de Belgi sche regeering, die met flinke hand de financieels toestand, beter misschien nood toestand, tracht in orde te brengen, niet het minst om de werkloosheidsuitkeeringen en sociale voorzieningen te kunnen blijven be kostigen en bij haar crisismaatregelen spe ciaal de armere volksgroepen ontziet. Wij hekelden deze politiek als kameleons- politiek, als staatkunde van het dubbele voorhoofd. Maatregelen, die de socialisten als regeeringspartij uitvoeren of steunen, krijten zij, zich in de oppositie bevindende, uit voor misdadig. Wij hebben aanleiding en reden, om deze dubbelhartige en misleidende demagogie opnieuw aan de kaak te stellen, nu de socialistische regeering in Denemarken terwijl haar partijgangers in België onver moeid hun gestook voortzetten! maat regelen gaan uitvoeren, die rechtdraads in gaan tegen een waarlijk socialistische op vatting van regeerbeleid, dus tegen haar eigen beginselen. Op 1 dezer zou in vele Deensche bedrijven !de uitsluiting worden toegepast, omdat tal yan arbeidsconflicten niet vreedzaam kon den worden opgelost In verband daarmee heeft de socialistische regeering door de volksvertegenwoordiging een wetsontwerp doen goedkeuren, waarbij het recht van sta king en uitsluiting gedurende een jaar ver vallen is. Voorts sticht de socialistische Deensche tegeering een nationaal fonds van 200 •300.000 kronen, waaruit ook particu liere bedrijven steun kunnen ontvangen. Directe en indirecte belastingen, ook op verbruiksartikelen worden daartoe ver hoogd. Verder zullen per week 1500 stuks vee worden vernietigd, om de prijzen van het vleesch „op peil" te brengen, waardoor vooral de lagere bevolkingsgroepen getrof fen zullen worden. Terwijl de socialisten plechtig in hun ver kiezingsprogram hadden beloofd het nooit tot inflatie te zullen laten komen, hebben zij reeds thans toegestemd in de waarde vermindering der valuta. Stellen wij ons even voor, dat al deze maatregelen bijv. in Nederland of België ge nomen waren, zou er dan in het roode kamp geen hysterisch wraakgehuil zijn opgegaan? Zou het schorre gebas: „Weg met de hori- gerregeering!" van de lucht geweest zijn? Regeeren is moeilijker dan opponeeren Bij regeeren komt iets te pas, wat zoo oogenschijnlijk bij opponeeren overbodig is, namelijk verantwoordelijkheidsbesef. Maar daarmee wordt dan ook de politiek der socialisten, gelijk zij die èn hier èn el ders voerden en 'blijven voeren, voldoende gekarakteriseerd. NIETS IS ONS TE DOL Wat ook onder de gevolgen der huidige crisis moge lijden, men zal moeten toegeven dat de sociaal-democratie haar productie van initiatief-voorstellen belangrijk weet op te voeren; zoo schreven we eenige dagen geleden. En we hadden daarbij ook het oog op de laatste verrassing: de leerplicht uit breiden tot het achtste leerjaar. Uitbreiding van de leerplicht! Dat beteekent dus, dat onze schoolgaande jeugd langer de school zal moeten bezoeken. Maar langduriger schoolbezoek beduidt tevens meer leerlingen, en meer leer lingen brengt mee meer leerkrach ten en meerdere lokaliteit En dit alles leidt tot het onvermijdelijk gevolg, dat de kosten van ons onderwijs, waarvan men zal moeten toestemmen dat ze zoowel relatief als absoluut hoog zijn, nog hooger worden opgevoerd. Zulks wordt dan voorgesteld in tijdsom standigheden, waarin verlaging der staatsuitgaven dwingende noodzaak is: waarin men ook op onderwijsgebied met bloedend hart moet bekrimpen en afbreken, wat eertijds met zooveel zorg werd opge bouwd. Dit initiatiefvoorstel is niet anders dan een brutaal stukje volksbedrog. Onze sociaal-democraten laten telkens weer zien, dat zij zelf in deze moeilijke tijd de durf missen om maatregelen te treffen of te steunen, waardoor financieel even wicht wordt gebracht in de begrooting van staat of gemeente. En niet alleen dat deze heeren de moed hiertoe missen, zij hebben bovendien nog de vrijmoedigheid om, zelf staande aan de kant van de weg, degenen, die het lands belang zoeken, te beschimpen en hun weik te bemoeilijken. Maar dit voorstel doet de deur toe. Het is een krachtproef in vrijpostigheid, het is een uiting van gebrek aan werkelijk heidszin en verantwoordelijkheidsbesef, die spot met de ernst van de tijd. Het „niets is ons te dol" geldt hier wel hoel sterk. INTERNATIONAAL POOUAAR Prins Hendrik heeft van zijn belangstel ling doen blijken in het Internationale Pool- jaar, door een bijdrage te bestemmen voor het Aerologisch Station te Reykjavik. MORGEN WORDT DE BESLISSING VERWACHT Nadere berichten betreffende de vlootactie BERICHT VAN DE MUITERS NIEUW RADIO BERICHT DER MUITERS De Indruk in Marinekringen BATAVIA, 8 Febr. (Aneta). Naar wij ver- temen, heeft het radiostation van de „Zeven Provinciën" het volgende dnaadlooze bericht uitgezonden, dat gericht wee aan den com mandant van het sohip, kapitein-luitenant ter zee P. Eikenboom, die aan boord vertoeft van het Gouvernementsvaartuig Eridanus, dat nog steeds de vervolging voortzet: „Wij verzoeken u om de hooge autoritei ten namens ons te willen mededeelen, dat door ons geen communistische neigingen worden gekoesterd, en dat wij niet van plan zijn tot gewelddadigheden over te gaan. Wij willen alleen protesteeren tegen de korting op de salarissen en tegen het in arrest tel len van onze kameraden. Alles aan boord is goed. Er zijn geen gewonden. De dienst heeft voortgang als gewoonlijk. Wij zijn be reid ons over te geven in den vorm waar van ons eerder bericht melding heeft ge maakt". (onderteekend) De Eunopeesohe en inheemsche bemanning. De reactie op de „Java" Aneta-Holland meldt, dat in bevoegde marine-kringen aan het bovenstaande radio telegram van de „Zeven Provinciën" weinig beteekenis wordt gehecht. Aanvankelijk hadden de muiters een telegram van soort gelijken inhoud verzonden aan den com mandant van de marine te Soerabaja. Nu daar met geen enkel woord op geantwoord ie, zullen de muiters waarschijnlijk het nog eens via commandant Eikenboom hebben willen probeeren. De regeering zal echter ongetwijfeld haar voorwaarde van onmi^ deMijke en onvoorwaardelijke overgave handhaven en van het radio-telegram geen nota nemen; wat de underteekening: „Euro- peeech en inlandsch personeel'' betreft, is men van meening, dat deze wel onder alle voorbehoud aanvaard moet worden". BATAVIA, 9 Febr. (Aneta). In verband met het optreden tegen de Zeven Provinciën verklaart het Departement der Marine in Nederlandsch-Indië, dat vanaf het begin werd besloten dat het schip uitsluitend zal worden behandeld als een muitend oorlogs schip. Optreden tegen De Zeven Provinciën wordt onraadzaam geacht,, vóór concentra tie heeft plaats gehad van een aantal vloot- eenheden. hetgeen verscheidene dagen moest duren als gevolg van den grooten afstand. Deze concentratie wordt heden voltooid, zoo dat een beslissend optreden tegen morgen mag worden verwacht BESLISSEND OPTRIfDEN? De concentratie voltooid Vrijdag alles afgeloopen? Men telefoneerde op 8 Februari uit Bata via aan de „Maasbode": Het Java-eskader zal morgen de Straat Soenda zijn gepasseerd, zoodat de ontmoe ting met de muitelingen dan ieder oogen blik is te wachten. In elk geval mag wel worden aangenomen, dat Vrijdag alles is afgeloopen. Het Europeesch element in Indië blijft aandringen op een krachtige afrekening. Te Batavia werd gebulletineerd, dat een ultimatum aan de „Zeven Provinciën" zou zijn gesteld. Dit bericht is evenwel volmaakt onjuist. Het Java-eskader zal gezamenlijk optre den met vliegmachines en torpedobooten op het bewuste moment van de ontmoeting, welke niet ver van de Straat Soenda zal plaats hebben bij den westelijken ingang. Uit Soerabaja werd aan dit blad getelefo neerd: Toen op de „Java" het bericht werd ont vangen van de muiterij op de „Zeven Pro NEDERLANDSCH OOST-INDIE IN VERGELIJKING MET EUROPA Wij hebben slechts een vaag vermoeden over de afstanden die onze vlooteenheden moeten afleggen om bij de „Zeven Provin ciën" te komen. Zonder woorden geeft bo venstaand kaartje daar een duidelijken kijk op. De „Zeven Provinciën" vaart wat verder dan halverwege de kust van Sumatra in Zuid-Oostelijke richting De kruiser „Java" en de beide torpedobooten waren ergens ten Zuiden van Celebes, toen de muiterij plaats greep. Deze afstand komt overeen met die van Barcelona tot Boekarest of van Londen tot Konstantinopel. vinciën" is de geheele inlandsche beman ning door het overige personeel met revol vers naar den voorbak g.Jreven, waar «ij onder bewaking van schildwachten is opge sloten gehouden. Het Europeesche gedeei i van de bemanning heeft den kruiser daarop naar Soerabaja gebracht. TOENEMENDE SPANNING. BATAVIA, 9 Febr. (Aneta). De spanning onder het publiek neemt met de nadering van de ontknooping steeds toe. Algemeen wordt verwacht, dat de muiters eieren voor hun geld zullen kiezen. Een beslissend op treden heeft op dit moment Donderdagavond 6 uur (plaatselijke tijd) nog niet plaats ge had. TELEGRAM AAN H. M- DE KONINGIN BANDOENG, 9 Febr- (Aneta). Aan H. M. de Koningin is het volgende telegram ge zonden: „Drieduizend ingezetenen van Priangan, te Bandoeng In vergadering bij een, betuigen Uwe Majesteit eerbiedig aan hankelijkheid en vertrouwen in de kracht van Uw beleid". PONTIANAK, 9 Febr. (Aneta). Heden avond wordt door het In do-Europeesch Ver bond en de Vaderlandsche Club een aan- hankelijkheidsbetooging georganiseerd Een kijkje aan dek van „De Zeven Provin ciën". Een van de twee waarmede dit schip bewapend is. ONZE TEGENWOORDIGE MARINE ER MOET IETS GAAN GEBEUREN Van Marinezijde schrijft men ons: Na het uitvoerig verslag en de daaraan verbonden beschouwingen in ons blad, is het in feite onnoodig er op terug te komen ware het niet, dat er met het gebeurde zoo ontzaglijk veel op het spe] staat Niet meer of minder dan het behoud van onze weermacht ter zee, aangezien deze zonder handhaving van het gezag ondenk baar is. De roeping van onze weermacht is een steun te zijn bij de handhaving van het gezag door onze hooge Regeering. Gebleken is, dat de marine door en door revolutionair is en dat zelfs in woelige dagen nog ge slapen is- Immers de vraag rijst wat of nu de be manning ter reede van Oeleleh aan den wal moest doen, terwijl aan boord ailes giste en kookte. Of er iets van te bemerken viel of niet het was bekend, dat gure elementen de spanning van het oogenblik zouden kun nen benutten voor hun minderwaardige praktijken. Edoch, het is kunnen gebeuren. Een stelletje rebellen gaat met een oor logsschip varen, terwijl commandant en eerste officier in woelige dagen afwezig waren. De commissie terzake zal nog wonderlijke dingen onthullen, naar we vermoeden. Ook ongedachte, maar door ons verwach te dingen. Laten we hoopen dat de commissie nie mand sparen zal door in elk opzicht waar te zijn, opdat de Overheid rake maatrege len kan treffen- In de beschouwingen in on9 blad van Maandagavond wordt gewezen op de „roo de" vakbonden, welke in hun wezensopen baring het gezag voor zich opeischten, waar door het niet genoeg af te keuren voorge vallene plaats kon grijpen. Aan de hand daarvan werd nogmaals ge wezen op het voor een militair ontoelaat bare om georganiseerd te zijn in een vak bond. We onderschrijven deze stelling. Geen jurist kan deze stelling op juiste gronden omverwerpen. Maardaarom ls de vakbond nog niet weg. En ook niet weg te commandeeren- Wat evenwel tot onze verbazing nimmer is verboden, is aansluiting bij een bond. welke in zijn bezoldigde bestuurders, be ambten en kantoorpersoneel wordt geleid en gediend door de S.D.A.P. Een organisatie, welke met handhaving der militaire wetten, strijdt voor lotsverbe tering is heel goed bestaanbaar. Ook al drijft het orgaan van de S-D.A.P daarmede de spot Omdat S.D.A.P. en weermacht zich tot elkander verhouden als water en vuur, is spot van de „roode" zijdo voor militairen een bewijs voor het schoon ste gelijk. Een pluim is in hooge mate be denkelijk. In dit verband wenschen we nog op te merken, dat de marine ook nog kent een viertal ordelievende organisaties. Dat deze zoo langzaam groeien, met na e een drietal er van, is aan de stelsel matige vergiftiging der roode bonden te wijten. Het onderscheidingsvermogen is totaal weg en een onderofficier (een korporaal en daarbeneden laten we nu maar buiten be schouwing) wien aangezegd zou worden dat het hem niet past „Het Volk" of „De Voorwaarts" te lezen, zou dit aAnhooren al9 voorwereldlijke taal. De vrouwen zijn, de uitzonderingen daar gelaten, precies eender geworden. Hoe dit evenwel zij, jarenlang is van ver schillende zijden de waafschuwende vin ger opgeheven, doch de eene regeering na de andere greep niet in- Een tijdelijke niet erkenning van het roo de element werd altijd weer gevolgd door een wel erkennen. Een in eigen gelederen, eenige jaren ge leden gevoerde strijd, om te geraken tot meer juistere opvattingen werd als belang stellend toeschouwer gadegeslagen. Een nederlaag handhaafde het roode ele ment en nog bleef men van hoogerhand belangstellend toeschouwer. Ingrijpen, na zoo duidelijk bewijs hoe of het gewone volk dacht en voelde door ver keerd voorgaan, bleef nog achterwege. Dit alles wreekt zich denkt.06 Z&ak *S heusch erger dan men Als de houding der onderofficieren be sproken wordt, dan is opgemerkt, dat deze over het algemeen op de hand der officie ren staan- Deze vreemde uitdrukking zal wel moe ten beteekenen, dat de onderofficieren over het algemeen overeenkomstig hun taak het gezag zullen handhaven. Niet waar, de officieren staan in dit ge beuren onaantastbaar; als er gesproken wordt van gezag, dan zal over het alge meen een onderofficier hun zijde wel kie zen. Bij eenig nadenken zal toegegeven moe ten worden, dat iedere militair geroepen is het gezag te handhaven en aan hoeveel bedenking de gebezigde uitdrukkingen in verband met gezag, onderhevig zijn. Niet waar alle officieren, onderofficieren zoo in 't algemeen tegenover korporaals en minderen. Vergeten wordt evenwel, dat de korpo raal van heden de onderofficier van mor gen is en dat deze redeneering, hoe gema- xt °og veel te mooi is aangegeven. Nooit of te nimmer is naar wij weten een ernstig onderzoek naar de geestesgesteldheid van de bemanningen ingesteld, ook al wa ren de verschijnselen nog zoo bedenkelijk Een belangrijke factor is ook, dat offi cieren van Roomschen of Christelijken huize hun beginsel bij de zeemacht zoo weinig doen uitkomen- Evenals bij de minderen laten velen hun beginsel los, en omdat ze niet rood kunnen zijn, worden ze liberaal, d.w.z. niets. Deze negatieve houding heeft ook schuld aan het gebeurde. Onze marine mist positiviteit We hebben mannen van beginsel noodig Mannen, die door bun beginsel, militair willen zijn- Wie dat niet wil, die blijve thuis! Het is anders wel in- en indroevig, als we zien hoe of het marinepersoneel en in haar de geheele weermacht opgeofferd wordt aan de roode politiek. Zóó erg is het al, dat een Wijnkoop eu een de Visser vragen stellen aan de Regee- ring inzake de positie van het personeel. Als nu nog niet ingezien wordt op welk een heilloos pad het personeel gedreven wordt, dan leert men het nooit Er moet iets gaan gebeuren. Hopen we, dat de Regeering goede maat regelen zal treffen. Dat zij overgaat tot daden. Die daad zal kunnen bestaan in het op vragen van de statuten van alle bestaan de vereenigingen en bonden en het ontne men van de toegekende koninklijke goed keuringen- Vervolgens moeten nieuwe statuten ter koninklijke goedkeuring worden aangebo den, waarin vervat, dat de militaire wet ten zulen worden gehandhaafd bii de ver zoeken om lotsverbetering, en dat e I k ver band met een de weermacht vijandige be weging geweerd wordt. Het moet dus onmogelijk gemaakt wor den dat burgers, afkeerig van de weer macht, in weermachts-organisaties arbeiden aan het „w e 1 z ij n" der leden. Laat het nu genoeg zijn. De maat fs vol. Met opzet laten we in onze beschouwing de salarisverlaging achterwege, omdat van daag het tractement, morgen de voeding, overmorgen het verlof aanleiding kan wor den tot dienstweigering. Dat nu mag nimmer gebeuren. Het koste wat het kost. we moeten een vertrouwde, beproefde weermacht hebben Gaat dat niet, welnu dan verdwijnen we aar als volk tusschen de andere volken ORDE TE PARAMARIBO HERSTELD Twee dooden, 23 gewonden! PVRAMARIBO, 8 Febr. (Aneta). De orde welke alhier was verstoord door de agitatie van Dekom is thans hersteld. In totaal zijn hij de rellptjes twee personen gedood en 23 gewond De emigranten zijn naar hun plan tages teruggekeerd en hebben ihun werk her 'at. Voornaamste Nieuws. (Bit I) De muiterij op de „Zeven Provinciën", Morgen wordt een beslissend optreden ver wacht Een deskundige over onze tegen» woordige Marine. (blz 2)' De toestand in Duitschland. Boncour heeft het debat over het Fran- sche plan ter Ontwapeningsconferenie met een pleitrede daarvoor besloten. Er zou een Engelsch voorstel op kom3t zijn ter bijeenroeping van een Vijfmogend- hedenconferentie voor de Ontwapening^» vraagstukken. De Valera opnieuw gekozen tot minister president van Ierland. Aardbeving in Zuid-Duitschland. (blz. 3) Behandeling van de muiterij op de „Zeven (blz. 5) Ledenvergadering van den Zuid-Holl, Bond van Veehandelaren. blz. 8 Ds. L. Emmen, em.-pred. der Ned. Herv^ Gemeente van Renswoude. f AMSTERDAM DE RAMP DER ATLANTIQUE Nederlandsche zeelieden gehuldigd In de groote vergaderzaal van het Scheep- vaarthuis zijn gistermiddag de officieren en bemanningen van de s.s. „Achilles" en „Erato" van de K.N.S.M.. gehuldigd, naar aanleiding van het reddingswerk bij dea brand op de „Atlantique". Tegenwoordig waren de Fransche consul- generaal de heer L. J. F. Judas, de directeur van het Office Commercial des Pays-Bas A, Barbeyrac de Saint Maurice en de heer J. Loranchet, vertegenwoordiger van de Fran sche reederij en de heeren dr. E. Heldring en S. M. D. Valstar, directeur van de K.N.S.M en C. A. G. van der Boon, inspecteur voor de scheepvaart. De heer J. Loranchet reikte gouden horloges uit aan de gezagvoerders van do „Erato" en „Achilles" de heeren J. Lodevvijk en G Schaap. Voorts ontvingen horloges van de Achilles de le stuurman \V. C. v. d. Burgt, de 3e stuurman P. Duif, de stuurmansleerling J, Kruidhof, de 2e machinist G. Ates, de tim merman A. J. Otter en de matrozen G Tuit, A. Toet en J. Dijkhuizen. De Fransche consul-generaal de heer Judas bracht naméns het gouvernement den dank over en deelde mede, dat de Fransche gezant binnenkort de officieele onderscheidingen zou uitreiken. De heer Dr. E. Heldring, directeur der K.N.S.M., deed vervolgens met een kort woord blijken van de groote waardeering der directie van deze maatscharoij voor den moed en de plichtsbetrachting der gehuldig- den. Gemengd Nieuws ONTPLOFFING TE TILBURG Een arbeider gewond Te Tilburg had in de kunstwol fabriek van de firma J. A. Berghegge en Zn. in de Joseph- straat een ontploffing plaats. De ontploffing geschiedde in het bijgebouw op de binnenplaats, waar de ontstoffingsmachine is geplaatst. Het dak vloog weg en de zijmuren werden inge drukt. Glas en pannen vlogen over het fabrieks gebouw heen en kwamen terecht op de wonin gen in de St. Josephdwarsstraat. Het geheels gebouwtje, waarin de ontploffing had plaats gevonden, viel in puin. Op het oogenblik van de exploisie werkte er slechts één arbeider, de 20- jarige J. Levend, die ernstig gewond werd aan gezicht en handen. De Geneeskundige Dienst verbond hem ter plaatse. De brandweer, die met veel materiaal was uitgerukt, behoefde geen dienst te doen, aangezien er geen brand uitbrak. De oorzaak van het ongeval ie nog on bekend. Wèl stonden in het gebouwtje eenige zuurstofcylinders, maar het staat niet vast, of deze de exploisie hebben veroorzaakt

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1