BINNENLAND. Zoo'n erge Hoofdpijn? AKKER.OCHE15 Land- en Tuinbouw. eens 5 WOENSDAG 8 FEBRUARI 1933 TWEEDE BLAD PAG. Hermann Kas ten, burgemees ter van Stass- furt, die door een 17-jarigen gymnasiast werd dood geschoten. De kippenmarkt van Leeuwarden zal voor de vierde maal verplaatst worden, aaur B. en W. overwegen, om het plein als parkeerterrein in te richten. De uugrdvvng can den tempel van Venus Genitrix, een bouwwerk dat van AH tot A6 jaar vóór Christus door Julias Ceasar werd gebouwd. Het uitgebrande karkas van een vliegtuig, dat te Yorlc- ville (Am.) op de spoorbaan neerviel, wordt door een locomotief van de rails geschoven. De vier aviateurs kwamen er heelhuids af. De Melktmarkt wordt gesloopt. Het houten bouwwerk aan de Schie te Rot terdam is zijn dak reeds kwijt, alleen het geraamte staat nog overeind. VRAGEN VAN KAMERLEDEN De heer Braat heeft aan den Minister ivan Justitie gevraagd of het hem bekend is, dat een groot deel van den neringdoenden piiddenstand. vooral in de steden, gedrukt gaat onder en dikwijls in zijn bestaan wordt bedreigd door de misbruiken van het adver- Itentiewezen. Hij wenscht verder o.m. te weten of de Minister bereid is, ten spoedigste wettelijke maatregelen voor te stellen, om aan dezen tanker, die aan menigeens welvaart vreet, afdoende en voorgoed een einde te maken. TEGENGAAN VAN LINT BEBOUWING ADRES AAN DE TWEEDE KAMER De Vereeniging van Directeuren van Hy potheekbanken heeft aan de Tweede Kamer .verzocht, het ontwerp van wet tot vaststid- ling van bepalingen tot het tegengaan van lintbebouwing langs wegen, onder beheer van het rijk of,op het Rijkswegenplan voor komend, terug te nemen; subsidair dit wetsontwerp in dien zin te wijzigen, dat de beoordeeling van de vraag, of en zoo ja, hoeveel schadevergoeding aan den eige naar verschuldigd is, in handen van d^n rechter gelegd wordt, en dat tevens de rechten van den hypotheekhouder beter zullen worden omschreven en gewaarborgd dan thans is geschied. RIJKSWATERSTAAT MUTATIES Bij beschikking van den minister van iwaterstaat is, met ingang van 1 Maart, aan A. C. H. de Groote, te Leeuwarden, en J M Vorstheuvel la Brand, te Assen, wegens verandering in de inrichting van 't dienst yak, waarbij zij werkzaam zijn en waar door hun werkzaamheden overbodig zijn geworden, eervol ontslag verleend als bu- reelambtenaai* BOOTTREIN De fa, Ruys en Co. deelt mede, dat de boottrein, aansluiting gevend op het m.s. „Demp°", dat 10 Februari as. van Mar seille vertrekt, op Donderdag 9 Februari as. te 13.46 van Den Haag H.S.M., te 14.15 van Rotterdam D.P. en te 15.15 uur van Roosen daal vertrekt ri— Binnen een kwartier kunt Ge die vergeten «ijn en U tl» herboren voelen door één of twee van die AMSTERDAM De Wethouder Douwes was een vorige week in het Volk aangevallen over zijn hou ding in verband met de huurstakingen. De heer Douwes heeft zich blijkbaar aan de beriohtgeving van dit blad gestooten. Dat is missdhrien te begrijpen, al is het niet ver standig, want dgn kan men wel aan den gang blijven. Van de verstroordheid heeft hij ook aan de Volk-redactie blijk gegeven, die nu verklaart, dat het niet anders was dan een „politieke kwalificatie". Een dooddoener, want de heer Douwes is niet als antirevolutionair in het college ge bracht en evenmin door de Antirevolutio nairen, doch door de eigen partijgenooten van Het Volk Men heeft 'nu gelijk weer een punt van aanval. De communisten beklaagden zich over Maatschappelijken Steun, wijl „klee ding en dekking" op afbetaling werden ver strekt. Det wethouder ontkende dit Kleeding en dekking wordt, indien noodig, kosteloos ver strekt Nu blijkt dat er uitzonderingsgevallen zijn. Wanneer iemand het jaar te voren behoor lijke inkomsten heeft gehad, gebeurt het wel eens, dat men alleen op voorschot extra ver strekking geeft. Nu krijgt de heer Douwes weer op zijn brood, dat hij halve waarheden vertelt Zoo wordt de positie van dezen wethouder aller minst steviger. De toestand aan de Groentemarkt eischt dringend verbetering. Het terrein is niet overzichtelijk; de handel verspreid zich over de eigenlijke marktplaats en enkele aan grenzende straten en het is dus moeilijk een goede controle te oefenen. Voor een deel wordt de aanvoer gebracht in een Veilingsgebouw, dat door enkele par ticulieren wordt geëxploiteerd. Hier zou dus de controle op weinig bezwaar stuiten. Het schijnt echter dat juist hier nogal ernstige onregelmatigheden zijn voorgekomen. Na onderzoek is de Justitie er toe overge gaan de exploitanten in arrest te stellen. Zij worden er van verdaoht geheel onjuiste op gaven van de aangevoerde artikelen te heb ben gedaan, zoodat de Gemeente een be langrijke som aan marktgelden is tekort ge komen. De heer S e e g e r s heeft over deze zaak een interpellatie aangevraagd. Hij meent, dat reeds in het begin van 1932 de aanwij zingen der fraude aan den Dienst bekend waren, doch dat deze nagelaten heeft ter stond maatregelen te nemen. Naar ons bij nadere informatie bleek, valt de Dienst hier inderdaad te laken. De be treffende exploitanten hadden blijkbaar zeer groot vertrouwen en werden niet voldoende gecontroleerd. Zoo kon de onregelmatigheid groote afmetingen aannemen. Het justitioneele onderzoek zal misschien nog enkele verrassingen opleveren. Maar al is er van fraude van ambtenaren niets ge bleken, er is toah een belangrijk tekort ge weest aan controle en het slimste van alles is, dat de Dienst dit nog niet schijnt te be grijpen. LANDBOUWTENTOONSTELLING TE BRUSSEL De Nederiandsche inzending Op de jaarlijksche Internationale Tentoon stelling van Landbouwmachines en -produc ten, welke van 26 Februari—5 Maart 1933 in de Cinquantenaire te Brussel zal worden gehouden, zal in stand No. 72 een Nederiand sche inzending van te velde en op monster goedgekeurd zaaizaad en pootgoed, onder leiding van de Nederiandsche Landbouw- Handelskamer te 's-Gravenhage worden ten toongesteld. De organisaties welke haar pro ducten in deze Nederiandsche inzending zul len tentoonstellen zijn de Coop. Hollandsche Telers vereeniging te Klaaswaal, de Gelder- sche Overijselsche Maatschappij van Land bouw te Arnhem, de Noord-Brabantsöhe Maatschappij van Landbouw en de Zeeuw- sche Maatschappij van Landbouw. In een keurig uitgevoerd propagandage schrift e, dat aan de bezoekers van deze Ned. inzending zal worden uitgereikt, wordt verteld.op welke wijze de controle op de voortbrenging van uitstekend zaaizaad en pootgoed in Nederland plaats vindt en de garanties, welke bij vérkoop worden gebo- DE STEUN AAN DRUIVEN EN AAN WOL Door het lid der Tweede Kamer, de heer Braat, is aan de Minister van Economische Zaken gevraagd of het dezen bekend is. dat op druiven van den oogst 1932 een halve cent per K.G. van den steun, door de regee ring gegeven, wordt betaald. Gevraagd wordt of de minister vindt, dat een derge- gelijk bedrag werkelijk als steun kan wor den betiteld en of hij bereid is verbetering in dien steun te brengen. Voorts is door dcnzelfde gevraagd of het den minister bekend is, dat de boeren de wol van "de schapen niet kwijt kunnen dan te gen te lage prijzen en of hij bereid is te be vorderen, dat de Nederiandsche wol hier te ROFFELRIJMENm Waar blijven de protesten? HELSINGFORS, 4 Febr. Krach. tenB het jongste sovjet-decreet tot „zuivering" der steden van on« sociale elementen zön uit het district Leningrad thans 500.000 menschen gedeporteerd. De bladen zeggen, dat tienduizenden dezer menschen thans op het platteland dolen, zonder te weten waarheen zö zich moeten begeven. (Reuter)* Op de Internationale Gaat een razend zware ivijs, Eer hij zuiver op kan klinken In het Russisch paradijs. Met de kogelmet de knuppel Dirigeert men de kapél, En nog hoor je dissonanten Als gejammer uit de hel. En toch spannen zich de spieren En toch striemt de slavenzweep En toch nijpt de heksenmeester 't Volk steeds vaster in én greep. Alles is er uit geranseld: IJver, arbeidszin en moed; En de vrijheid is verdronkeit In een oceaan van bloed; En de mensch is murw geslagen Al zijn botten zijn gekraakt; In het jagen naar gelijkheid Is hij 't dier gelijk gemaakt En toch is nog niet de hoogste Graad van „zuiverheid" bereikt Is niet élke Rus in Rusland Tot Godloochenaar geijkt! Daarom is een nieuwe actie, Een verscherpte ingezet, Wordt de lucht totaal gezuiverd En de sfeer finaal ontsmet: Wie niet bukken wil moet breken; Is een vieze parasiet, Die in de moderne heilstaat Geen „bescherming" meer geniet! Kom, waar blijft de roode actie Die met alles zich bemoeit, Nu een half miljoen proleten Kort en goed wordt uitgeroeid? Kom, waar blijven de protestenl Kleeding eischen wij! en brood! Woning! loon! en kindervoeding! Voor die kameraads in nood!? Hoor ze zwijgen, al die schreeuwers^ Nu het org een gruwel gaat Enkel en alleen bestaanbaar In een zoo bevriendeStaat (Nadruk verboden.} LEO LENS( Mussolini reikt het eerezwaard over aan kapitein Di Giorgio, winnaar van den nationalen schermwedstrijd, die bij het 10-jarig bestaan der Militia werd gehouden. lande verwerkt wordt, aleer men buitenland- sche koopt, om langs dien weg de prijzen te verbeteren. INBESLAGNAME VAN VARKENS EN MERKBEZWAREN Op de vragen van den heer Kersten, lid der Tweede Kamer, heeft de Minister geant woord, dat herhaaldelijk varkens in beslag zijn genomen, echter niet vanwege de Neder iandsche Varkenscentrale doch door de daar toe bevoegde opsporingsambtenaren. De mi nister acht het geoorloofd dat deze ambtena ren, die zich kunnen legitimeeren met be hulp van politie al of niet met medeweten van den burgemeester, overgaan tot het in beslag nemen van varkens bij hen die ten aanzien van de verbodsbepalingen betref fende het in voorraad houden van varkens in overtreding zijn. Het is den minister be kend, dat zich gevallen hebben voorgedaan, waarin door varkenshouders werd beweerd, dat een of meer hunner varkens na en ten gevolge van het merken waren ziek gewor den. In geen dezer gevallen kon blijken, dat het ziek worden een gevolg was van het merken. Over de Schie te Rotterdam wordt een nieuwe brug gebouwd die de verbinding tusschen Bergpolder en Blij dorppolder tot stand zal brengen. Gemeentewerklieden verbranden massa's dood en gesnoeid hout in het Haagsche Bosch. Dit uitstekend brandhout weid reeds aan werkloozen aangeboden, maar niemand kwam 't halen. Op zij van de brug in den straatweg te Halfweg worden een voetpad en een rijwielpad aangelegd. verraadt uw Teeftijd, de moeite getroost en jeudig te houden, met den rug van uw uw gezichtIs uw nog wel zoo zacht als u In Palmolive zeep zijn verzachtende oliën verwerkt, gebruik dus deze zeep verhinder dat rimpel^ ji tijdig oud maken, ons beproefde recept op gelaat en hals twee- daags*eenige minuten met overvloedige schuim van zeep en water. Spoel eerst met warm. water. nog heden I leeft uw teint op en al haar vroegere aan- 3 voor 50 ct

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5