JIM, DE ZOON VAN BOBBY WOENSDAG 8 FEBRUARI 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 W< DE DICTATUUR IN PRUISEN GOERING AAN DE BEAMBTEN De klacht bij het Staatsgerecht Samenwerking of-... De officieele Pruisische persdienst publi ceert den volgenden oproep van den rijks commissaris voor het Pruisische departe ment van binnenlandsche zaken, rijksminis ter Goering: Ik begroet bij het aanvaarden van mijn functie, de Pruisische beambten en noodtg hen uit trouw aan de idealen van het oud Pruisische beambteneorps, Pruisen weer te maken tot een land van zuinigheid, eer lij keid en zelfopofferende plichtsbetrach. ting. Er bestaat geen enkele aanleiding voor de beambten om zich ongerust te maken over hun economische positie.- Wanneer zij in bovenbedoelden zin, eer lijk en naar best vermogen met mij samen werken aan den heropbouw van het vader land, zullen zij in mij steeds een beslister verdediger hunner belangen hebben. Wanneer er echter beambten zijn, die meenen niet te kunnen meevaren op het schip, waarvan ik het stuur in handen heb genomen, dan verwacht ik van hen, dat zij als eerlijke mannen reeds voor den aan vang der vaart, uit mijn gevolg zullen treden. Braun's klacht. De aanklacht van Pruisen tegen het rijk en den rijkscommissaris is gistermorgen, tegen 11 uur. op het bureau van het staats gerecht te Leipzig gedeponeerd. Er wordt in gevraagd, dat de verordening van 6 Februari inzake de Pruisische regee- ringstoestanden ongeldig zal verklaard worden. Actie van Beieren. De Beicrsche regeering heeft tegenover Rijksminister Frick betoogd, dat het on mogelijk is, dat leden van het Rijkskabinet, in hun functie van rijkscommissaris of landelijk bestuursorgaan in den rijksraad zitting hebben. 1*3 rijksminister van binnenlandsche za ken is voornemens, einde dezer of begin der volgende week een landenconferentie te Berlijn te doen houden. Van het resultaat dezer bijeenkomst zal de verdere houding ten aanzien van den rijksraad in hoofdzaak afhangen. Loebe roept Goering te hnlp Loebe heeft als voorzitter van de com missie tot handhaving van de rechten der volksvertegenwoordiging den president van den Rijksdag verzocht tusschenbeide te komen om te zorgen, dat bedpelde commis sie ongestoord kan vergaderen. De vergade ring van gisteren is nl- door de nationaal- socialistische leden, door mddel van ge schreeuw en dreiging met geweld verhin derd- Goering heeft het schrijven beantwoord met een uitvoerig exposé, waarin hij aan dringt op overleg tusschen de leden van de commissie in kwestie. Eventueel zal hij zijn bemiddeling aanbieden, om den zokelijken arbed der commissie te waarborgen. De communistische Rijksdagafgevaardig de Pieck heeft bij een ontvangst van de pers meegedeeld, dat naar ter kennis van de communistische fractie is gekomen, het plan bestaat, de communistische partij te verbie den terstond oa afloop van den termijn, die vastgesteld is voor de indiening van Candida tenlij sten. De buitenlandsche socialisten tegen Hitier. De socialistische partijen van Engeland, Noorwegen, Italië, Frankrijk, Nederland, Polen Duitschland hebben aan de Socialis tische' Internationale en Communistische In ternationale een telegram gezonden, waarbij zij met klem verzoeken gezamenlijke actie te voeren ten einde aan de „dictatuur" van Hitler in Duitschland en het fascistische ge vaar elders weerstand te bieden en ten spoe digste een conferentie bijeen te roepen." Uit Weenen wordt gemeld: De vergadering en openlucht-demonstraties welke de communisten hedenavond, naar aanleiding van de gebeurtenissen in Duitsch land, zouden houden, zijn, wegens het ge vaar, dat ze opleveren voor de openbare vei ligheid, verboden. Hitler's Salaris. De kwestie heeft zióh voorgedaan of Hitier wel afstand zou kunnen doen van zijn sa laris als rijkskanselier. Mocht dit niet moge lijk zijn. dan wil Hitier zijn salaris ter be schikking stellen van een curatorium om dit te verdeelen onder de nagelaten betrek kingen v/n nationaal-socialisten die voor de partij hun leven (hebben gelaten en onder de politie. Politieke verkoudheid Uit Oppeln wordt gemeld: fBij de begrafenis van den te Berlijn dood ;eschoten politie-agent Zauritz is het tot een ncident gekomen. De geestelijke die een rede hield, zei.de dat Zauritz was gevallen bij het vervullen van zijn plicht. Toen hij verder zeide, dat het beginsel der Duitsche staats leiding niet mag zijn: „Willst Du nicht mein Bruder sein, Schlag ich Dir den Schftdel ein; Wenn man nicht guten Willen zeigen wolle, Dann sollten eben Köpfe rollen" werd hij onderbroken door luid gehoest uit de rijen der aanwezigen, o.w. vele nationaal- socialisten. De geestelijke wendde zich toen tot de nat. soc. en de Stalhlhelm-leden met de woorden: „Ja, en al hoest u nog zoo, ik sta hier als verkondiger der waarheidl" Politieke vechtpartijen. In verband met de schietpartij op 4 Fe bruari jl.in Neukölln. waarbij de communist Berner werd gedood en een andere persoon gewond weid, zijn de chauffeurs Fritz Krau- se en de bediende Paul Wieczoreck gearres teerd. Beiden verklaarden tot de N.S.D.A.P. te behooren. Te Oberhausen is het voor het volkshuis tot een botsing gekomen tusschen natio naal-socialisten aan de eene en aanhan gers van dep rijksbanier en de communis ten aan de andere zijde. Hierbij werd ook van revolvers gebruik gemaakt. Een communist uit Oberhausen werd door een schot in den buik ernstig gewond. Voorts werden nog 2 aanhangers vanden rijksbanier door messteken gewond- Te Gladbach--Rheydt overvielen natio naal-socialisten een barakkenkamp, dat in hoofdzaak door communisten wordt be woond. Ook drongen, vermoedelijk natio naal-socialisten het Antifahuis binnen, waar alles kort en klein werd geslagen. NEDERLAND TEGEN HET FRANSCHE VEILIGHEIDSPLAN EEN REDE VAN BEELAERTS VAN BLOKLAND Men meldt ons uit Genève: De Nederlandsche minister van buiten- landsche zaken, jhr. mr. Beelaerts van Blok land heeft in de hoofdcommissie van de ontwapeningsconferentie in een vrij uitvoe rige redevoering, waarnaar door de aanwe zigen met groote belangstelling werd geluis terd scherpe kritiek geoefend op het Fran- sche plan en het bekende Nederlandsche standpunt nog eens uiteengezet, dat nieu we veiligheidsgaranties goens- zin9 noodzakelijk zijn en dat de ont wapening bij de huidige veiligheidsgaranties kan en moet worden doorgevoerd. De afzonderlijke militair-technische voor stellen van het Fransche plan noemde jhr. Beelaerts vérgaand genoeg. BEELAERTS VAN BLOKLAND Hij kantte zich vervolgens nadrukkelijk tegen het Fransche plan, een volken- bondsleger te organiseeren en het zware oorlogsmateriaal in verschillende lan den ter beschikking van den volkenbond te stellen. Een dergelijken maatregel noemde spr. slechts een voorwendsel voor een bewapeningsvermeerdering Hij leidt onmiddellijk tot het behoud van alle zware aanvalsmateriaal, welks volko men vernietiging de Nederlandsche regee ring noodzakelijk acht. Minister Beelaerts richtte zich vervolgens tegen het Fransche voorstel, een veiligheidssysteem met de verschil lende groepen van staten te vormen, en leg de er den nadruk op, dat de groote koloniale mo.gendheden in een ondragelijke positie zouden komen, in geval de wereld zou worden ingedeeld in afzonderlijke districten met verschillende veiligheids- en ontwapeningsverplichtingen. Met een verwijzing naar de weigering der Engelsclie regeering, om deel te nemen aan nieuwe veiligheidsgaranties, verklaarde Beelaerts, dat de Nederlandsche Familie niet kan toestaan, dat Engeland ui» de Europeesche familie zal worden uitge- stooten. Minister Beelaerts sprak vervolgens zijn groote voldoening uit over de regeling van de kwestie der rechtsgelijkheid d.d. 11 Dec. en legde er den nadruk op, dat de door de geheele openbare meening ter wereld zoo dringend geëischte beslissingen thans spoe dig moeten worden getroffen. De overdre ven bewapeningen zijn een der voor naamste oorzaken van de huidige alge- meene verontrusting en van de we reldcrisis en deze zware bewapeningen lei den rechtstreeks tot een algemeene cata strophe, welke slechts kan worden vermeden door de nakoming der plechtige verplichtin gen van art. 8 van het volkenbondspakt. Minister Beelaerts wendde zich vervol gens te gen de internationalise e- ring der civiele luchtvaart en hij wees daarbij alle maatregelen van de hand, welke hinderlijk zouden zijn voor J' ontwikkeling van de civiele luchtvaart. Spr. besloot, dat het resultaat der ontwa peningsconferentie slechts een compro mis kan zijn. De Nederlandsche regeering is bereid, mede te werken, evenwel slechts op voorwaarde, dat niet alleen een beperking maar ook verlaging der bewapeningen wordt bereikt De rede van onzen minister won, naar uit Genève aan de Msb. wordt gemeld, den bij val van tal van delegaties. Vooral van Scan dinavische, Duitsche en Italiaansche zijde hoorde men, ook later in de wandelgangen, de heldere, zakelijke uiteenzetting van de bezwaren tegen het Fransche plan prijzen. Daarentegen waren de Franschen blijk baar ontstemd, ofschoon onze minister vrni een groote bereidwilligheid tot concessies getuigenis heeft afgelegd, indien het ontwa peningswerk daardoor gediend zou worden en ofschoon hij het aan woorden van waar deering voor de goede Fransche bedoelingen niet heeft laten ontbreken. Pijnlijke verrassing te Parijs De houding van den Poolschen vertegen woordiger te Genève tegenover het Fransche ontwapeningsplan heeft te Parijs pijnlijke verrassing gewekt. Algemeen had men ver wacht, dat Polen met de mogendheden der Kleine Etente voor het Fransche plan zou stemmen. Het „Journal" geeft openlijk toe, dat men niet heeft kunnen denken, dat de Poolsche vertegenwoordiger zich zoo beslist tegen het Fransche plan zou uitspreken. Ook c*.e houding van den Griekschen vertegenwoor diger Politis was een teleurstelling. Pertinax acht de houding van Polen vol komen begrijpelijk en schrijft in de „Echo de Paris", dat Frankrijk zijn bondgenooten te Lausanne en Genève op een marnier heeft behandeld, die in het geheel niet geschikt was om hun vertrouwen te wekken. De Poolsdhe minister van buitenlandsche za ken heeft een weg ingeslagen, die Paul Boncour over korten of langen tijd even eens moet gaan, wanneer hij de belangen van zijn land niet wil prijsgeven. ECONOMISCHE CONFERENTIE VAN FRANKRIJK EN KOLONIËN? Daladier is voornemens een economische conferentie van Frankrijk en koloniën bij een te roepen, naar het voorbeeld van En geland, wanneer de eerste en dringendste maatregelen zullen zijn genomen. Bevoegde vertegenwoordigers van Frankrijk en de koloniën zouden te dezer conferentie ver tegenwoordigd zijn, ten einde maatregelen te berdmen ter bevordering van den handel tusschen Frankrijk en het koloniale rijk. De premier is voornemens de actie der re geering te richten naar de conclusies, waar toe men te dezer conferentie zal komen op een internationaal plan, naar de resul taten van de economische wereldconferen tie te Londen.- KERK EN STAAT IN DUITSCHLAND DE BEGRAFENIS UIT DEN BERLIJNSCHEN DOM (Van onzen Duitschen correspondent) Voor ons. die bij iedere wijziging in het 'staatsbeheer den nadruk blijven leggen op een zoo gunstig mogelijke verhouding tus schen kerk en staat, is het van waarde, naar een vooraanstaand man te luisteren in het kerkelijk leven, wanneer hij ons van repliek wil dienen op de netelige vraag: hoe denkt U over het kanseliersohap van Adolf Hitler? General-Superintendent D. Dr. Otto Dibe- lius gaf op deze vraag ongeveer het volgen de ten antwoord: „De geschiedenis moet be slissen, of wij met een episode of met een epoche te doen hebben. Wij zijn verplicht, wanneer mannen van ihooge begaafdheid en eerlijken vaderlandschen wil het stuur van het staatsschip ter hand nemen, voor mede werking bereid te zijn. In dezen tijd van groote geestelijke crisis wordt het beeld van jhr. von Stein weer bij zonder levendig, dat ons uit een _tijdp§rk staatsman gemaakt Door sterk geloof werd zijn leven gedra gen. Hij kende geen dag zonder een half uur van bezinning. Voor de grondwet van zijn kerk heeft hij zich menige verdienste verworven. Hij wilde een zelfstandige kerk, niet een staats-depai> tement voor religieuse aangelegenheden. Maar hij verlangde ook, dat de staat aan de kerk de mogelijkheid zou bieden, haar krach ten vrij te ontvouwen. Wel verstaan gaat het om gemeenschappelijkcn arbeid, die orga nisch bijeenihoort. Zoo heeft Jhr. von Stein het gezien. Zoo zal het opnieuw worden, wanneer de men- schen staat eh kerk juist begrijpen. De toen malige Pruisische staat kon jhr. von Stein niet verdragen. Maar de echte christelijke staatsman werkt nooit vergeefs. Waar een sterk zedelijk ka rakter aan het werk is, zal steeds een zegen met zijn levenswerk verbonden blijven. Staatsmannen van zulk formaat dat is het ideaal der Evangelische christenen. Het is hun groot verlangen. Het is hun gebed in een tijd van ingrijpende beslissingen!" Berlijn ademt de sfeer der politieke span ning en verbittering. Zelfs de Zondag blijft hiervoor niet ge spaard. Ik begaf mij met de duizenden aanhangers en tegenstanders van het nieuwe bewind naar den Dom, waar het stoffelijk overschot van den stormleider Maikowski en den agent Zauritz voor het altaar stond opgebaard. Een onderscheiding welke tot dusver alleen den ouden keizer Willi sim I tebeurt gevallen is. Aanvankelijk was men vornemens, reeds een dag tevoren den Dom voor het publiek open te stellen, om hen, die het slachtoffer werden van de politieke hetze, als helden te eeren. Men kan begrijpen, dat deze ondensdhei- ding in Evangelische kringen groote onge rustheid heeft teweeggebracht. Men vraagt zich af, waar het heen moet, wanneer de kerk zich in dien zin in dienst moet stellen van.den staat en zijn represen tatieve belangen. Ongetwijfeld zyn er duizen den Christenen, die het kanselierschap van Hitier nog lang niet als Duitschland's red ding beschouwen en gaat de kerk volgens hun overtuiging veel te ver, wanneer zij haar gewijde ruimte voor plechtigheden be schikbaar stelt, welke beter buiten het kerke lijke verband blijven. Qberdomprediker D. Burghart uitte zich over deze kwestie als volgt: „De gedachte, dat wij den Dom meerdere dagen ter beschikking zouden stellen, was principieel onuitvoerbaar. Het opstellen der lijken is tot dusver in den Berlijnschen Dom slechts eenmaal voorgekomen, namelijk bij het overlijden van ouden Keizer Wilhelm I Het moet betreurd worden, dat zulk een over spanning is ontstaan. Wij zijn overeen gekomen, dat de kisten tijdens een korten dienst voor het altaar worden geplaatst Maar ook dat is een buitengewone tegemoetkoming Deze beslissing van kerkelijke instantie is van ingrijpende beteekenis. Het is de taak van den „Oberkirchenrat" als hoogste kerke lijke instantie, het publiek duidelijk te ma ken. dat hier niet kerkelijke, maar politieke momenten overwegend waren." De korte dienst stond onder leiding van Ds. Hossenfelder. Ik zag uit de verte, hoe de voormalige kroonprins en Adolf Hitler kransen op de kisten der politieke slachtof fers neerlegden en hoorde den prediker roe pen: „Niemand hat grössere Liebe, denn dass er sein Leben lèisset für seine Freunde". Beiden offerden volgens Ihem hun leven, om Duitschland weer vrij te maken. Slechts daar, waar een vrijwillig offer gebracht wordt, is nieuw leven mogelijk. Zoo eerde men in de kerk den veohtlusti- gen aanvoerder yan den »n gansch Berlijn gevreesden Storm 33. die in nationaal-socia- listische kringen den eerenaam „Mord- sturm" geniet! Met de vertegenwoordigers van rijksregee- ring en rljksweer begaven wij ons op dezen troostloozen Zondag naar den Invaliden- friedhof, waar aan Maikowski een rustplaats werd toegekend, onmiddellijk naast het graf van jhr von Richthofen, den beroemden vlie genier, 'die tijdens den oorlog zijn leven voor Duitschland offerde. Hier hoorde ik dr. Goebbels zeggen: „Al verstaan wij dan ook niet de kunst om te leven, wij Duitschers weten te sterven!" Berlijn, 6 Februari 1933. DE FRANSCH-ITALIAANSCHE WRIJVING VERKLARING VAN MUSSOLINI Aan een vertegenwoordiger van de „Intran- sigeant" heeft Mussolini in een interview verklaard, dL de leidende persoonlijkheden van Italië en Fankrijk tot een openhartige gedachtenwisseling moeten samenkomen wil men ooit met de oplossing van het Fransch-Italiaansdhe vraagstuk voortgang maken. Het Europeesche probleem is een aange legenheid, aldus Mussolini, welke tusschen vastberaden mannen geregeld moet worden. HET ENGELSCHE LAGERHUIS Het Engelsche parlement is gisteren voor het eerst weer, na het Kerst-reces, bijeenge komen. Aan Neville Ghamberlain werden eenige vragen gesteld aangaande de Britsch-Ame- rikaansche schuldenkwestie. De minister zeide echter, dat hij aan zijn reeds elders te dien aanzien afgelegde ver klaringen niets had toe te voegen. Ook wei gerde Chamberlain «mede te deelen, welke ministers naar Washington zouden gaan, om met Roosevelt de kwestie te bespreken. MOLLISON NAAR ZUID-AMERIKA Mollison is thans in een kleinen eendek ker op weg naar Zuid-Amerika. Hij was gisternamiddag te Villa Cisneros, in Spaansch Marokko. GRAAF APPONYI OVERLEDEN DE „GRAND OLD MAN" VAN HONGARIJE Uit' Genève werd gisteravond gemeld: Graaf Apponyi, de leider der Hongaarsche delegutie ter ontwapeningsconferentie, is lie den namiddag, na een korte ziekte, in het 87ste jaar zijns levens, overleden. Met graaf Albert Apponyi is de „grand old man" van Hongarije, tevens een der meest markante figuren der nieuwere inter nationale geschiedenis heengegaan. GRAAF APPONYI Albert graaf Apponyi van Nagi-Appony werd op 29 Mei 1846 te Weenen geboren. Zijn vader, Georg graaf Apponyi, was ko ninklijk Höngaarsch hofkanselier en later president van het opperste gerechtshof. Graaf Albert maakte zijn gymnasiale stu diën aan het Jesuietencollege te Kalksburg bij Weenen en studeerde vervolgens aan de universiteiten van Weenen en Boedapest. In 1872 werd hij gekozen tot lid van het Hongaarsche huis van afgevaardigden. Aan vankei ijk tot de conservatieve partij behoo- rend, ging hij later naar de oppositie over en was vele jaren lang haar leider. In Maart van het jaar 1899 voegde hij zich ech ter weer bij de regeeringspartijen en werd in 1901 tot voorzitter van het huis van afge vaardigden gekozen, een ambt, dat hij tot 1904 bekleedde. Van 1906 tot 1910 beheerde graaf Apponyi, in het coalitiekabinet- Weckerle de portefeuille van godsdienst en onderwijs. Toen Tisza tijdens den wereldoorlog in 1917 aftrad, werd graaf Apponyi in de re- gecring-Esterhazy en Weckerle opnieuw voor korten tijd minister van onderwijs. Zijn voornaamste bezigheid tijdens den oor log was echter zijn actie aan het Roodo Kruis in het binnen- en buitenland, vooral op het gebied der verzorging van krijgsge vangenen. Na den oorlog wijdde graaf Apponyi al zijn krachten aan de bestrijding der vredes verdragen. Hij verklaarde de vredesvoor waarden voor onaanvaardbaar en toen zijn pogingen geen succes bleken te hebben, trok hij zich, nog vóór de onderteekoning van het verdrag van Trianon, van het strijdtoo- neel terug. In 1924 werd hij eerste vertegenwoordiger milieu door zijn meesterlijke redevoeringen teeds trad hij ook in dit internationale ran Hongarije bij den Volkenbond. Zooals op den voorgrond. Eerbewijzen van allerlei aard vielen den grijsaard ten deel. In de straten van Boedapest evenals die van na genoeg alle Europeesche hoofdsteden kende bijna iedereen dezen slanken, ouden man met den arendsneus en den grooten witten 1 r ard. Op ctagatigjiher aik.hwxhlg shr tarocsmf Op tachtigjarigen leeftijd begaf graaf Ap ponyi zich nog op reis naar het Oosten, waarbij hij blijk gaf van zijn scherp obser vatie-vermogen en zijn talenten als schrij ver. Graaf Apponyi is in den meest waren zin van het woord in het zadel gestorven. Niet thuis in de huiselijke rust. maar in het strijdperk zijner laatste levensjaren, te Ge nève, heeft de dood hem weggerukt. Helaas, het doel van zijn taaien strijd: de verlichting van Hongarije's lot, en de her ziening van het verdrag van Trianon, heeft de S7-jarige niet mogen beleven! ONTSTELLEND AANTAL DAK- LOOZEN IN AMERIKA Uit Washingtoon wordt gemeld: Een kwestie, die den bevoegden autoritei ten op het oogenblik veel zorg baart, is het toenemend aantal dakloozen in de Vereenig- de Staten. Volgens het aan de daartoe aangewezen senaatscommissie uitgebracht rapport, be draagt het aantal zwervers in Amerika 1 millioen, waaronder, en dat baart nog 't meeste zorg, vele vrouwen en meisjes, wier aantal sneller toeneemt dan dat der man nen. De commissie wordt er in dit rapport op gewezen, dat voor de daklooze vrouwen tot dusver te weinig is gedaan. Van de genoem- 1 y2 millioen zwervers zijn 11 procent jonge mannen beneden de 21 jaar en ongeveer 7 procent meisjes van denzelfden leeftijd. De commissie ontving ook een rapport van de Southern Pacific Railroad waarin ver klaard wordt, dat in 1932 683.457 personen uit de treinen zijn verwijderd, die trachten te reizen zonder spoorkaartje. In 1929 bedroeg hun aantal 79.215. Naar schatting der spoor wegautoriteiten bestond 75 procent van de in 1932 verwijderde personert uit jongemen- schen tusschen 16 en 25 jaar. Het nieuwe Fransche financieele ontwerp stelt voor het grootste deel van het deficit, dat zes milliard bedraagt, in zeven maanden op een totale begrooting van 53 milliard, te dekken door middel van belastingverhooging ten bedrage van 2. 668 millioen ffrancs en be zuinigingen ten bedrage van 2.422 millioen francs. De fiscale maatregelen, welke in het nieu we ontwerp worden voorgesteld, komen in hoofdzaak overeen met do financieele voor stellen, welke reeds in de kamercommissies zijn goedgekeurd. De totale bezuiniging op de militaire uit gaven zal bijna 900 millioen bedragen. Ten slotte wordt verklaard, dat de regee ring wenscht, dat het ontwerp voor het einde van Februari wordt aangenomen en dat de begrooting vóór het einde van Maart wordt vastgesteld DE STAKING IN ULSTER De directie van de „Great Northern Rail way" verklaart, dat de stand der staking in Ulster aanmerkelijk verbeterd is. Men beeft den indruk dat het spoorwegpersoneel over enkele dagen den arbeid zal hervatten. Een sympathie-staking der havenarbei ders wordt nie' verwacht, hoogstens zal deze arbeiders groep weigeren per spoor vervoerde goederen te behandelen. JAPAN EN DE VOLKENBOND HEFTIGE AGITATIE VOOR UITTREDING Japansche concessies te Genève? De Japansche vertegenwoordiger Matsoe- a heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond een nota der Japansche regee ring overhandigd inzake het Japansoh-Chi- neesche conflict. In deze nota verklaart ae Japansche regeering zich tot zekere conces sies bereid. De kwestie Mandsjoerije zou zou danig moeten worden behandeld, dat het eindrapport der Volkenbondsvergadering de mogelijkheid openlaat van een erkenning van Mandsjoekwo onder voorbehoud van de verdere politieke en economische ont wikkeling. Voorts verklaart de Japansche regeering zich bereid de werkzaamheden der arbitrage-commissie uit te breiden, wel ke zich tot nu toe moest bepalen tot een algemeene bemiddeling tusschen Japan en China. Massameeting te Tokio Op een massameeting te Tokio, waaraan vijf duizend personen deelnamen, is een resolutie aangenomen, waarin Japans on middellijk uittreden uit den Volkenbond wordt geëischt. De meeting was georgani seerd door de nationale federatie van poli tieke partijen. De resolutie ging vergezeld van een ver klaring, waarin het heet, dat de Volken bond niet alleen bewezen heeft onoprecht te zijn, doch dat juist het Geneefsch insti tuut oorzaak is van de troebelen in 't Verre Oosten, wijl het de Chineesche boycotbe weging billijkte en wettigde, terwijl het Mandsjoekoeo's onafhankelijkheid weigerde te erkennnen en evenzeer Japans recht op zelfverdediging. De pers eischt, dat de regeering zich van zal vergewissen of de Volkenbond inder daad nog voornemens is zijn activiteit in verzoenende richting voort te zetten. In officieele Chineesche kringen is men van meening, dat de jongste bemiddelings voorstellen van Japan door den Volken bond thans zijn verworpen. De toepassing van paragraaf 4 zou gelijk staan met het stellen van een ultimatum aan Japan om zijn troepen uit Mandsjoerije terug te trekken. (De boycot ln China De anti-Japansche boycot in China neemt groote afmetingen aan. De anti-Japansche bonden verbieden alle winkeliers en koop lieden Japansche goederen te verkoopen en zij dreigen met ernstige maatregelen indien de winkeliers dit toch doen. De beschieting van Jehol Tsjang Tsji, lid der centrale commissie van de Kceomintang, verklaarde, dat Jehol met kracht verdedigd moet worden omdat het kan dienen als basis voor een tegen aanval op de indringers. Valt echter Jehol in handen der Japanners, dan kunnen deze ongestoord hun aanvallen op Chineesdh ge bied voortzetten en uitbreiden. Tsjang Tsji sloot met een beroep op de geheele natie, om het belang te beseffen van de verdedigingsoperaties van Jehol. Japansche manoeuvres Uit Oharbln wordt gemeld, dat het in het voornemen der Japansche leger-autoriteiten ligt, om in de laatste helft van Maart of begin April groote manoeuvres van het Ja pansche leger te houden aan de Russisch- Mandsjoerijsche grens, nabij Mandsoeli en nabij Pograntsjuaja. Deze militaire oefeningen zouden geen po litieke beteekenis hebben, dodh uitsluitend dienen voor de militaire scholing van het Japansche leger. Het ligt in het voornemen van het Ja pansche ministerie van buitenlandsche za ken de sovjet-regeering hiervan door be middeling van den Japanschen ambassa deur te Moskou officieel op de hoogte te stellen. Oorlogshonden Op last van het ministerie van oorlog te Tokio zullen te China in Mandsjoerije ken nels worden opgericht voor het africhten van oorlogshonden. Hiervoor is op de be groot ing een bedrag van 400.000 yen uitge trokken. Honden, die zich bij de militaire opera ties bijzonder onderscheiden, zullen de orde van verdienste krijgen! Op verscheidene plaatsen in Japan zijn gedenkteekenen voor dieren, meerendeeis honden en duiven, opgericht, die bij de ge vechten in China gedood zijn. De Japansohe troepen zijn er in geslaagd Keijsoen, Njoetsjang en Liaotscho van Chi neesche opstandelingen te zuiveren. De Ja panners hebben 4000 opstandelingen ontwa pend en 10.000 geweren buitgemaakt. Hier mede zouden, naar verklaard wordt, alle opstandelingen in Noord- en Zuid-Mand- sjoerije zijn vernietigd. GOEMBOES' PLANNEN De Hongaarsche Ministerpresident Goem- boes heeft in een personderhoud een uiteen zetting gegeven van zijn plannen voor de toekomst en verklaard, dat de volgende maat regelen tot zijn taak behooren: De inwerkingstelling van het Hongaarsche export-instituut, reorganisatie der regeering door wijziging in de ressortes en de ministe- riën in den zin van decentralisatie; verster king der economische betrekkingen tusschen Weerbericht. Het dunne pflltje geeft den vorigen stand aan Hoogste stand te Biarritz 768.8. Laagste stand te Vest Manör 738.8. Stand vanmorgen halftwaalf 761.0. WEERVERWACHT1NG (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) Zwakke tot matige Z.W. tot Z. wind, neve lig tot zwaar pewolkt, waarschijnlijk eenige regen, later iets kouder. THERMOMETERSTAND Stand vonmerphalftwaalf 8.2 C. 9 FEBRUARI Zonsopgang 7.30 u.; Zonsondergang 4.59 u. Van 's avonds 5.29 u. tot 's morgens 7.28 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig HedeD Vorig Walshut 2.10 2.13 Canp 2.28 2.19 Rnsel -0.10 -0.07 Ems 1.79 1.83 Hunlngen 0.00 0.00 Coblenz 2.86 2.76 Rtihnwelier -0.00 -0.00 Trier 1.67 1.87 Kehl 0.00 0.00 Realen 2.96 2.72 Mnxfiu 3.92 4.03 Rahrort -1.84 -1B0 Dleiieshelm 1.40 DO Wnsel i -1.63 -1.10 Mannheim 2.83 2.99 Emmerik 2.78 2.21 L»»hr 1.70 2.93 Dasseldorl 2.38 1.98 Malnz 1.(6 0.96 Maastricht 2.06 2.03 Hingen i 2.09 1.98 Venlo 12.39 12.21 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Terschelling 8.07 20.23 Willemstad 3.19 1.A35 Harilngen 8.60 21.10 Brouwersb. 1.38 13.62 Di-n Helder 6.40 18.45 Zlerlkzee 2.05 14.81 IJ malden 2,37 14.51 Wemeldlnge 2.30 14.60 H.v Holland 1.48 13.57 Vlisslng.n 0.41 13.04 fccheveningen i.58 14.07 Terneazen 1.10 13.83 Rotterdam 3.30 16.00 Hans weert 1.60 14.17 Hongarije en Italië; bestudeering der econo- mïsohe gevolgen van het handelsverdrag met Oostenrijk en eventueel wijziging van dit ver drag in overeenstemming met de Oostenrijk- sche regeering. Verder overweegt de regeering de handels betrekkingen met Duitschland te openen, de kwestie van Hongarij's betrekkingen met de staten der kleine Entente en de clearing-, overeenkomst te regelen, alsmede door alle daartoe in aanmerking komende maatrege len de werkgelegenheid te vergrooten. DE ENGELSCHE LIBERALE PARTIJ NIET IN DE OPPOSITIE De Liberale Partij iheeft de motie, waarin haar leden werd aanbevolen tot de oppo sitie over te gaan, verworpen. Alleen com mander Nathan stemde vóór. *DE CORRUPTIE IN HET CONGRES" De Sergeant-at-Anns van den Amerikaan- schen Senaat, David S. Barry, is verleden week door den Senaat in zijn functie ge- sohorst, omdat hij in een tijdschrift-artikel leden van het Amerikaansche Congres van corruptieve praktijken had beschuldigd. Gister is hij gehoord door de juridische com missie van den Senaat. Terwijl de meeste commissieleden hem vrij opgewonden en verontwaardigd verschillende vragen ster den, verdedigde Barry zioh met groote kalm te, door er op te wijzen, dat niemand er ooit aanmerkig op had gemaakt, dat, zoo als den meesten senatoren wel bekend was, den studenten op de Universiteit reeds werd verteld, dat de corruptie in het Congres al gemeen was. Voorts las Barry een citaat voor van den democratischen senator Glass vain Virginia, die in den Senaat zelf had verklaard, dat de bankiers .sommige Cou- gresleden hedden gehuurd" om hen te De- wegen tegen de dooir Glass voorgestelde bank wet te stemmen. C. W. MALAN f De Zuid-Afrikaansche Minister van Spoor wegen en havens C. W. Malan is overleden. Maandag was de Minister plotseling onwel geworden; hij werd met spoed naar het zie kenhuis overgebracht, maar de daar gevolg de operatie heeft niet mogen baten. De heer Malan was. Minister sinds 1929. De heer Malan was in 1884 geboren. Hij begon zijn loopbaan als advocaat, maar wijdde zich vervolgens geheel aan de poli tiek. Sinds 1915 vertegenwoordigde hij Hu- mansdorp. Hij was getrouwd met Christina Rautenbach en laat vijf kinderen achter. Door G. Th. ROTMAN 9. Vriend Jimmy zit te watertanden, Hij wrijft zijn buik met beide handen; Daar staat het heerlijks, onbeheerd, Terwijl de honger hem verteert! Hij schiet te voorschijn uit zijn hok, Neemt hier een hap én daar een slok, En 't maaltje heeft in tien seconden Zijn weg naar Jimmy's maag gevonden. 10. „Wat!?" brult de doctor tot zijn knecht, „Ik heb jou toch daarstraks gezegd, Dat jij mijn eten klaar moest zetten? Ik zal je leeren op te letten!" En hoe de stakker protesteert, Hij word op slagen getrakteerd, Van stommelbommel-rompelbom. Wat is een driftig mensch toch dom! f Wordt. Vrijdag vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2