TWEEDE KAMER Radio Nieuws. DE GOD VAN HET GOUD DONDERDAG 2 FEBRUARI 1933 Interpellaties toegestaan Wijziging der Kieswet Afschaffing stemplicht verworpen Overgang naar het systeem der grootste gemiddelden? Vergadering van 1 Februari 1933 OVERZICHT Op een oor na is de wijziging der Kieswet Met zijn poging om het systeem van vóór stemming in te voeren had Mr. v. d. Bergh geen succes. De bezwaren er tegen en de er aan verbonden kosten zijn te overwegend. De soc. dem. afgevaardigde, die ook bij deze ge legenheid van zijn grootè talenten voor wet telijke constructies had doen blijken, trok ten slotte zijn amendement in. Dr. Beumer bereikte al evenmin resultaat met zijn hernieuwden aanval op den stem- dwang; slechts de soc.dem. verleenden steun. Zelfs de Chr.-hlstorischen verheerlijkten op nieuw dezen hatelijken dwang met ietwat wonderlijke drogredenen. De wet legt telkens moreele plichten vast, waaarom ook niet den kiesplicht? Ziedaar hun wijsheid Het heeft weinig zin op het debat in te gaan: de kwestie is oud. En oud zelfs ouder dan Urk is ook de valsche historie beschouwing van den heer Peereboom over de antirev. en het algemeen kiesrecht Van de Staatk. Geref. fractie was bij deze stemming tegen den stemplicht niemand aanwezig. Bij de 32 tegenstanders, waarte genover 49 voorstanders stonden, zijn de stemmen van den heer Kersten en de zijnen ditmaal niet begrepen. Op den laten middag ontbrandde ten slotte 'de strijd tusschen het systeem der wet: de grootste overschotten en het systeem: de grootste gemiddelden. De minister wilde het eerste completeeren en zuiveren door te bepalen, dal. geen zetel wordt toegekend aan een lijst, die voor Ka mer en Staten den kiesdeeler niet heeft ge haald; voor raadsverkiezingen blijft het pen centage 75. Overschotzetels komen slechts aan de partijen, welke per zetel een gemid delde van ten minste 90 pCt. hebben. Den heeren Snoeck Henkemans, Oud en Eerdmans ging dit te ver. Zij stelden ver zwakkende amendementen voor. Dr. Beu mer stelde zich op het standpunt, dat het beter is zich aan de Regeeringsvoorstellen te houden, dan nu in eenige richting te gaan experimenteeren. Van geheel ander gevoelen bleek Mr. v. d. Bergh. Deze verdedigde n.l. een amendement om het stelsel der grootste gemiddelden te gaan invoeren voor Tweede Kamer, Staten en gemeenten boven 20.000 inwoners; veor de kleinere gemeenten zal het Regeerings- ontwerp gelden. Dat was een geheel ander systeem dan het bestaande der grootste overschotten De R. K. bleken er voor. Een meerderheid voor het amendement was er dus. Ook de minister verzette er zich maar slapjes tegen, zoodat te verwachten is, dat ondanks anderer bezwaren het amendement-v. d. Bergh, dat den indruk maakt voor de groote par tijen onder omstandigheden eemg voordeel te kunnen opleveren ten .gevolge van ver groote kansen op toekenning van restzetels, gal worden aangenomen. Heden heeft de stemming plaats over de amendementen. De aangevraagde interpellatles-de Visser -Drop zijn toegestaan. Volgende week komen ge aan de orde. VERSLAG Interpellaties Na opetrine der .ereaderinK «telde de ZITTER voor de aangevraagde interpellaties van de heeren de Visser en Drop toe te staan. De Kamer stemde toe. De VOORZITTER stelde verder voor de Inter pellaties aan de orde te stellen na de behan deling der rechterltlke wetsontwerpen eerst de Interpellatie-Drop en daarna die van den heer de Visser. Verder stelde ht) voor na de weelde- verterlngsbelasting te behandelen de fjirlnaam- sche begrootlng en vervolgeos de Indische be- ^heer DROP (s.d.) zou ztjn Interpellatie a.s. E'£*.dt^'ii,eVciS'TlJhH^ <r.u>. DB VIS- SER (comm.) en CRAMER (s.d.) wenschten de Koloniale begrootingen voor de WeeïfeXt!;*I ringsbelastlng te behandelen, de heer de laser wilde lndl« zelfs voor Suriname laten gaan. De VOORZITTER merkte op. dat niet alles tegelijk kan worden behandeld. De uitgestelde bezuinigingsvoorstellen behooren voor te gaan en voor den wensch van den heer de Visser be staat niet zooveel aanleiding. Ministers en Ka- i zich ook behoorlijk kunnen voorbo- Voorgesteld WI?eCheernDROP3t(es.'d.) wilde zlchbtj'a Voorzit ters voorstel neerleggen, maar behield zien voor bij een regeling van werkzaamheden op ae zaak terug te komen, indien zou blijken, dat oe rechterlijke reorganisatie langer zou ophouden dan de voorzitter verwacht Het voorstel-de Visser werd verworpen met 60 tegen 19 stemmen. Voor comm. en soc. dem. Het voorstel van den voorzitter werd z.h.s. "^Voortgegaan werd met de behandeling van de wijziging der Kieswet Aan do orde was een amendement-v. d. JJERGH (s.d.), dat zich richtte tegen de kans verkiezing d' verkiezing niet opnl< imming zou 1/10 der kiezers moetei De lijst, die dan geen 2000 stemmei goed af; zjj. die aan de vooi ogen bü de eigenlijk wekt. Men denk* /óóratemmlng aar partijen die t I dien. BVMWHHI Minister RUYS DE BEËREXBROUCK bet. de dat het nemen van een tiende der kie geen objectieven maatstaf geeft. Het amei ment is eigenlijk een staatsrechtelijke lab. torlum-proef. De minister ziet ook bezwaren psychologlschen aard. Wat de heer v. d. Be wil Is te beschouwen als een krachtproef, wi igitatie zal worden aan partiien die bij de winnende hand zlin. Ei jwernood getal van 2000 h ook dat de vóórstemming den opkomslpllcht niet kent. In elk geval zal een nieuw element vlak vóór de verkiezingen eet) rol spelen. De uitvoerbaarheid van het amendement Is niet boven allen twijfel verheven. De kosten zouden volgens den voorsteller f 80.000 extra boteekenen. De minister betwijfelde of het doel deze uitgave waard is. Dr. BEUMER (u.r.) had waardeering voor don arbeid dien de voorsteller van het amende ment zich getroost heeft. Effectief is het amen dement zeker, en vernuftig uitgedacht eveu- Doch het gaat hier om een Kleswet-wlfzi glngs-sport, knap gespeeld. Aan de partijbestu ren zou die echter veel moeilijkheden veroorza ken. Daarin ls een groot bezwaar gelegen, even als In da kosten. De heer BONGAERTS (r.k.) sprak In gelij ken geest. Eveneens de heer TEUL1NGS (r.k.). die bovendien van oordeel was. dat men niet op dit oogenblik een nieuwe ingewikkelde phase in de verkiezingsprocedure kan gaan Inl&sschen. Nadat ook de heeren SNOEK HENKEMANS (c.h.) en EERDMANS (lib.) nog overeenkom stig bezwaren hadden ontwikkeld, trok de he r v. d. BERGH zijn amendement In. Veivolgens verdedigde Dr. BEUMER (a.r.) afschaffing van den stemplicht komen. HU herinnerde ln zijn toelichting tegen dezen dwang. Hef ;elen pllcl beschouwen, ondei stellen. Reeds herhaaldelijk z[jn pogingen van Dr. Beumer om den stemplicht te doen verdwil- nen, niet geslaagd; dit verhindert intusschcn niet om thans de bezwaren opnieuw naar voren plicht, eigenlijk niet meer dan een plich bü •hlllende burgemeesters nog ai inzicht. De wijze waarop deze zaken worden berecht, laat ook dikwijls te wenschen over. Het heeft soms zelfs wel eens den schün. -f de regeering er zich zelf voor schaamt. Het is voor den Staat van geen belang onder straf dreiging de kiezers naar de stembus te Jagen Prof. EERDMANS (11b.) begreep van dezen roep om vrüheld niets en achtte den opkomst plicht, dien de Staat eiseht. niet onrodelük. De heer BONGAERTS (r.k.) betreurde, dn! massa's overtredingen hebben plaats gehad. .nder dat de sancties zün toegepast, 't Stem- icht algei i kies plicht mfl betoogde de heer SNOECK HENKEMANS (c.h.). Er is geen aan leiding den trits: algemeen kiesrecht, even redige vertegenwoordiging, stemplicht, te ver breken. De zedelijke plicht om te stemmen mag gerust In de wet worden vastgesteld; dat ge beurt met zooveel zedelüke verplichtingen. Mis- zouden de strafbepalingen kunnen wor den verbeterd. Mr v. d. BERGH (s.d.) steunde het amende- ent-Beumer. HU verbaasde zich echter over de liberalen, die een niet gerechtvaardigde kraese inbreuk od do vrijheid willen handhaven Het algemeen belang rechtvaardigt ln casu >ende. dat MINISTER RUYS had geen bezwaar tegen in voorstel uit da Kamer om de poenale sanr - e af te schaffen; zelf wildo ht) daartoe geen Dorstel doen, omdat de Kamer op dit punt meermalen voorstellen heeft verworpen. Dr BEUMER (a.r.) repliceerde. Hü verwon derde zich. dat de Vrijheidsbond in dit geval dwang de voorkeur geeft De heer Bon ts vreesde voor verwarring onder de kle- voor de Tweede Kamer. Enkele jaren ge leden duchtte hü die niet voor deze klczera wel voor die voor andere lichamen. Nu :t weer omgekeerd. Erg begrUpelük ls dat Waarom vechten de chr.-hlst. zoo heftig voor emdwang? Moeten de menschen. die van de politiek een afkeer hebben, gedwongen worden naar de stemibus te gaan? De Nod. vond dat ln 1921 prachtig en de heer Snoeck Henkemans indt het ook nn nog steeds mooi. De heer Peereboom debiteerde opnieuw de onjuistheid alsof de anti-rev. zich by het alg/;- en kiesrecht hebben neergelegd. Dat ls vfl- akt onjuist. Ket is nooit zoo geweest en is g niet zoo. Voor een ander kiesstelsel \ras bü de laatste Grondwetsherziening geen meer derheid. Het toen ingevoerde algemeen kies recht was een verbetering en vereenvoudiging /an het bestaande stelsel van algemeen kies recht. Waar leert de heer Peereboom toch zün geschiedenis? Het amendement-BEUMER werd verworpen met -19 tegen 32 stemmen. Voor stemden de anti rev., de soc.-dem. en de heeren Weltkanip. Praat, Florls Vos en de Visser. De Staatk. Geref. waren absent. Aan de orde was vervolgens een amendement v .d. BERGH (s.d.) om met uitzondering voor raadsverkiezingen ln ge meenten met minder dan 20.000 Inwoners. De heer SNOECK HENKEMANS (c.h.) ver dedigde een amendement om een minimum-ge middelde van 90 pet te nomen voor het verkrü- Raad 60. Bjj de verdeelmg van overschotzetels korr.ei niet In aanmerking bij de Kamerverklezini lijsten, wier stemetifer lager is dan de kies deeler; bü de Statenverkiezing lUsten wier stom cUfer lager ls dan 90 pet. van den kiesdcéler en bü de Raadsverkiezingen lUsten. wier stem- cüfer lager is dan 75 pet van den kiesdeeler. Op dit amendement verdedigde de heer OUD (v.d.) een sub-amendement om tot en met de vierde plaats een afloopende schaal voor het gemiddelde ln te voeren. Voorts had hü een amendement van den vol genden inhoud: Voor het toekennen der overblüvende plaat ten kernen, behoudens in het geval in den vol genden volzin bedoeld, niet in aanmerking: bü een verkiezing van de leden der Tweede Kamer en van de Prov. Staten, lü'sten, wier stemcüfer lager ls dan de kiesdeeler en lUsten, die na toekenning van een tweede plaats een gemid deld aantal stemmen van minder dan 95 pet.. van een derde plaats van minder dn.n 90 pet. en vsn een vierde plaats van minder dan 85 pet van den kiesdeeler per toegekende plaats zou den finnwüren; bü een verkiezing van leden van den Raad. lUsten, wier stemcüfer lager ls dan 75 pet van den kiesdeeler. Prof. EERDMANS (lib.) had ook een amen dement Ingediend. Hü wilde voor de restzetels voor de Kamer een gemiddelde van 90 pet., maar voor Staten en Raad 75 pet. van den kiesdeeler. De heer TEULINGS (r.k.) ondersteunde het amendement-v. d. Bergh. De andere amende menten maken het ingewikkelde art. 100 nog ingewikkelder. De heer EERDMANS (11b.) bestreed 't stelsel der grootste gemiddelden, dat steeds de groote partüen bevoordeelt Ook de heer SNOECK HENKEMANS (c.h.) was er tegen op dezelfde gronden. Het sub amendement-Oud vond hjj wel goed. omdat do 90 pet. inderdaad wat hoog is. Het amende- ment-Eerdmans wijkt wat erg ver af van het Regeerings voorstel. Dr BEUMER (a.r.) vond het beter, dat zoo kort voor de verkiezingen geen amendementen worden voorgesteld, die sterk den Indruk ma ken, alsof de Indieners zich zelf willen be- voordeelen. Hü gaf er de voorkeur aan de Ke- geering te volgen. De heer OUD (v.d.) zou het onjuist achten. Indien de beide groote fracties ln de Kamer 't stelsel der grootste gemiddelden doordieven. De kleinere groepen worden er door geschaad, ook by de werkverdeeling in haar fracties. De MINISTER zeide. dat do Regeering op den ander dan het bestaande overschotten-stelsel. Het stelsel der grootste gemiddelden zal ln de praktük ook wel op 90 pet. uitkomen, mnar de heer v. d. Bergh wil het alleen voor de go- ultkomsten en moeilijkheden idlger. Voor de gc achtte deze laatste schelding Juister. De heer SNOECK HENKEMANS (c.h.) amendementen zal heden gehouden worden. 't Was al weer half zeven eer do vergade ring kon worden verdaagd. wil irtboi den heer v. d. Bergh stels' DE WERKLOOZENZORG Door het Departement van Binnenland- sche Zaken is aan alle gemeenten een vra genlijst gezonden. Bij het samenstellen van dit overzicht zijn gegevens ontvangen van 1033 gemeenten. Uitgegeven door de gemeen ten (zonder aftrek van subsidies van Staat c. q. Provincie), aan werkloozensteun f 9.S09.427. Uitgegeven door de gemeenten (zonder aftrek van subsidies van Staat c.q. Pro vincie). voor werkverschaffing f2.476.150. Uitbetaald door werkloozenkassen f2.701.116. Door het Rijk is betaald 444.408. Van 44 gemeenten met rond 165.000 inwo- nes, waren nog geen gegevens binnengeko men. EEN VOORBEELD Een jongen schrijft ons het volgende, dat wij liever in deze rubriek een plaats geven dan onder de Ingezonden Stukken. „Onlangs las ik in een schoolboek van een jongen, die een bal door een ruit had ge gooid en daarop braaf naar den eigenaar van het huis ging. Hij vertelde wat hij ge daan had, en gaf het adres op, waar hij woonde. In de les werd deze jongen erg ge prezen. Nu had ik gister ook het ongeluk van met een bal een ruit kapot te gooien. Eerst won ik direct het hazenpad kiezen. Maar toen herinnerde ik mij direct het voorbeeld Vein den jongen uit het boek, en dacht er anders over. Ik belde aan het betreffende huis, ver telde dat ik het was die de ruit had gebro ken, en gaf hem het adres van mijn vader, omdat ik meende, dat ik het voorbeeld van die brave jongen moest navolgen. Een paar uur later ging ik met een gerust geweten naar huis. Maar meneer de redacteur, ver beeld u mijn schrik, toen mijn vader mij terstond vrij gevoelig beetpakte, en mij een pak slaag gaf, terwijl hij uitriep: „Ik zal je helpen, rakker! Eerst ruiten ingooien en dan nog het adres van je vader opgeven, om hem het geld uit den zak te kloppen!" Ik deel U dit mee, meneer de redacteur, opdat andere jongens zich aan mijn voor beeld kunnen spiegelen. Met dank voor de plaatsruimte, enz. enz.". Wij geven dit maar zonder commentaar INDIEN U 'T HART TOT SPREKEN DRINGT Het is een verrassend ding hoeveel men schen er meenen, iets te zeggen te hebben, dat waard is te worden aangehoord of gele zen. En aan de andere zijde is het merk waardig, hoe weinig menschen er geneigd zijn tot luisteren. Ook rond de drukpers is steeds bij wijze van spreken een hevig ge drang. Het Fransche blad „l'Intransigeant" heeft in Parijs eens bij de groote uitgevers geïnformeerd, hoeveel procent der aangebo den copy geweigerd werd. Rieder antwoord de: Ge kunt er wel ongeveer op rekenen, dat van de 200 manuscripten, die ons wor den aangeboden, er één door ons wordt aan- Een ander bekend uitgever antwoordde: Wij ontvangen ongeveer 1400 manuscripten per jaar. Van deze 1400 aanvaarden wij er 8 a 10. De „Nouvelle Francaise" verklaarde, dat zij in 1931, behalve van haar vaste relaties, nog 910 aanbiedingen van copy had gehad, waarvan zij 6 Fransche werken en 18 verta lingen heeft gepubliceerd. Stock, een andere bekende uitgever, weigert naar zijn zeggen per jaar gemiddeld 300 manuscripten. Frankrijk schijnt een kwaad land te zijn voor schrijflustige lieden! Welk schrijver van Ingezonden Stukken zal, dit gelezen heb bende, zich nog durven beklagen over de plaatsruimte, welk hem door een dagblad redactie met zeer veel zorg wordt uitge meten? VRIJHEID VAN DRUKPERS Uit de dagen, dat de Duitsche drukpers nog a! reden tot klagen had over de cen suur, stamt de volgende aardigheid, gepu bliceerd door een satirisch blad, dat onder elkander deze opstelletjes plaatste, ter inlich ting van het buitenland: 1. Vorming van den eenvoudigsten zin Het leven is schoon. De lucht is verfris- schend. De beweging is nuttig. Het rei zen is aangenaam. De maaltijd was goed. De koffie is sterk. De voorstelling is voortreffelijk. Het bier is heerlijk. Hel openbaar ministerie is waakzaam. 2. Lijdende vorm De politie wordt afgezonden. Het blad is in beslag 'genomen. Door wien is het artikel geschreven? De verklaring wordt geweigerd. De redacteur wordt in hechte nis genomen. De deur wordt van buiten gesloten. 3. Gemengde oefening Hij zit De lucht !s bedorven. Het riekt bedompt De eenzaamheid maakt angstig. De rat knaagt. De salamander kruipt. De vloo springt. De lamp gaat uit. 4. Namen van voedingsmiddelen Het brood is grof. De soep is grauw. Het vleesch is uitgekookt. De mosterd ontbreekt Wat is op den schotel? Op den schotel zijn boonen. Kellner! Hier is geen kellner. Ik zou gaarne drinken. De kruik is vol water. De koffie blijft weg. Er mag niet gerookt worden. 5. Vragende vorm Komt er geen einde aan den nacht? Wie klopt daar? Het zijn de buren? Vei-staat gij de klopspraak? Ja, ik versta de klopspraak. Wat vertelt de eene buur man? Hij vertelt dat hij iemand heeft vermoord. Wat vertelt de andere buur man? Hij vertelt dat hij een huis heeft in brand gestoken. Rijst uw haar reeds te berge? Ja, mijn haar rijst te berge. 6. Gemengde oefening De gedachten zijn vrij. De meening mag vrij worden geuit De foltering is afge schaft. Waar woont dan de vrijheid? De vrijheid woont op de bergen. De vrij heid woont niet op de bergen. Waar woont zij dan? De vrijheid woont onder de aarde. Hoe diep onder de aarde? Twee meter. Zooals we reeds zeiden, dit is icm; uit den ouden tijd, toen er in Duitschland nog geen vrijheid van drukpers was. Thans is het natuurlijk, daar geheel anders! GROOTE BRAND TE ROTTERDAM De vierde in één maand SCHOOL EN VIJF HUIZEN DOOR HET VUUR AANGETAST Onze Rotterdamsche redacteur meldt ons: Het vernielende vuur schijnt zich den laatsten tijd wel bijzonder tot onze stad aan getrokken te voelen: driemaal in de maand Januari heeft een zeer felle brand de aan dacht gevraagd en op den éérsten dag van de nieuwe maand is opnieuw de roode haau in de binnenstad losgebroken en heeft vic torie gekraaid op den Westzeedijk. De daar gevestigde reusachtige lompen en rubberopslagplaatsen van de firma M. M. de Vries zijn volkomen door het vuur ver woest, een gemeentelijk schoolgebouw, dat den laatsten tijd voor andere dan onderwijs doeleinden werd gebruikt, is gedeeltelijk vernield, terwijl een zestal huizen aan den Westzeedijk door het vuur zijn aangetast, waarvan er twee grootendeels zijn verbrand. In een oogenblik.... Te omstreeks kwart voor zes heeft de heer De Vries Jr. het pakhuis verlaten om zijn rijwiel te gaan halen uit de nabijgelegen rijwielstalling aan de Valkstraat Toen hij weer buiten kwam zag hij een rooden gloed: de zoo juist door hem verlaten opslagplaat sen stonden in lichter laaie! Omtrent de oorzaak tast men in het duis ter: mogelijk zou de omstandigheid, dat er heel den dag loodgieters in het pand werk zaam zijn geweest een aanwijzing kunnen geven, doch zekerheid, dat aan hen de schuld te wijten is, is er toch niet. Toen de heer De Vries het pand verliet heeft hij naar zijn zeggen niets bijzonders opgemerkt. ln een paar minuten tijcis was het vuur volle kracht uitgebroken en om zes u sloegen de vlammen al uit het dak. Al spoe dig bleek, dat er geen redden aan zou zijn... De firma De Vries handelt in lompen, ijzer waren, touw e. d. maar is toch specialiteit in allerlei rubberonderdeelen. Zeer groote partijen oude autobanden lagen in de pak huizen, die geheel van hout zijn, opgeslagen en het vuur kon daar als een wildeman op invliegen. De nevelige avondlucht werd al spoedig rood gekleurd door de fel boven het dak uit slaande vlammen. Het duurde niet lang of de opslagplaatsen stonden van voor tot achter in brand en aan alle kanten dreigde uitbreiding. De hoofdingang tot kantoor en op; plaatsen van de fa. De Vries is aan den Westzeedijk 22. Het is een breede poort, in gebouwd tusschen woon- en winkelhuizen, De opslagplaatsen, twee groote houten lood sen van ongeveer 60 M. diepte, loopen door tot aan de Zalmhaven. Het zijn de vroegere houtloodsen van de fa. Bos, welke thans aan de overzijde van de Zalmhaven is ge vestigd en die ook eenige jaren in gebruik zijn geweest bij de dekkleedenhandel van de fa. Bingham Co. Een stormachtige Zuid-Westen wind dreef het vuur van de Zalmhaven in de richting van de Westzeedijk en het vuurvretende materiaal zorgde er wel voor, dat ook naar de zijde van de Zalmhaven de brand uit breiding vond. De brandweeraanval. Hoofdman Kruis heeft direct zeer veel groot materiaal laten aanrukken en zes mo torspuiten zijn op het appèl verschenen en hebben vrijwel op volle capaciteit dienst ge daan. Verder waren er drie drijvende stoom- brandspuiten en een aantal slangenwagens. Binnen een kwartier was echter niet al leen de lompenopslagplaats geheel door het vuur aangegrepen, maar ook het aai O.Z. van de Zalmhaven gelegen schoolge bouw bleek vlam te hebben gevat, n.l. d. zolder. Dit trof wel bijzonder ongelukkig. Het schoolgebouw is sedert geruimen tijd niet meer voor onderwijsdoeleinden in ge bruik. Gelijkvloers is gelegen het clublokaal en de opslagplaatsen van „De Fakkel", een A. J. C. afdeeling, op de verdieping is on dergebracht het museum van de afdeeling Rotterdam van de Ned. Natuurhistorische Vereeniging. Om voor deze beide instellingen ruimte te maken had men de oude schoolbanken op zolder opgeslagen en daar werden ze hoog en droog door het vuur ontdekt en tot wel kome buit gemaakt Te omstreeks half zeven stonden nu nie+ alleen de opslagplaatsen maar ook de zol derverdieping van het schoolgebouw volledig in brand. Groot materiaal. Aan alle kanten zag men nu het groote materiaal werken: motorspuit VII stond aan de Zalmhaven bij de Zalmhavensteeg en werkte daar met vier stralen op open water; motorspuit I stond op het Nieuw- land bij de Zalmhavensteeg en werkte met 8.16 Gramofoon 10.30 Mor lienst, door Ds S. Datema 11.00 Llede- recital 12.00 Politieberichten 2.11 nofoonmuziak 12 30 Het Trio van at 2.30 I ezen van Chr. lectuur ihoudeilike raadgevingen 3.30 Popu' ilbespellng 4.30 Oigel 5.00 Praatj jeugdige Poi Halfuurtje 6.00 H. Pilon J. Herwig: „Hel .lekten" 6. beplanten van border»" - tje. H. de Bruli iir halfuurtje. H. de Bruin: „Noord Hollanders" van Da H. J. Heynes 7.30 Po- lltleberichtei jjjj"- Chrli i Mej. C. de Witte: „Di Orkest- V. .00 De Arnh«- ging 8.00 0korke8t), Tajalkofskl HBm L, Paganini flinke Tolman: „Tien dagen hitte aai Pook" 9.30 3. S mphonle in D gr t.. Huydi 4. Oud Nederlandsche dansen op. 46. Jullu Röntgen 10.00 Vaz Dias 10.30 Grarno foenmuziek Hilversum (1875 M.) A.V.R.O. 12.01 Lunch- 2 00 Mevr. A. Hillen-Behrendt: Dt ;n 2 30 A.V.R.O.kleln-j B 00 izlek P.00 Morgenwijding V A R A. 10.15 Gramofoonmuziek 11.10 On ze keuken 11.40 Frans Nienhuys draagt voor 4 00 V.A.R.A.-Klein-Oi kest 4.50 Nt Schoolttld 5.30 De Notenkrakers 6.15 Orgelspel door Juh. de Jong 7.05 De Noten krakers 7.15 De Fllereflultei V.P.R.O, 8.01 Cursus: De Jeugd 8.30 Concert 9.00 Cursus: Godsopenbaiinf en Godservaring 9.30 Concert 10.00 F berichten 10 05 Vaz Dias 10.15 Bezo reis Inrtiö, 1932, Ds A Trouw 10.45 Grai foonmuzielc V.A.R-A. 11.00 Gramofoonmuziek I r u s s e 1 (537.8 M.) (V.) 12.20 Concert 6.50 Concert 10.30 Gramofoonr (Fransch) (509.3 M.) 1.30 Col Könlgswusterhaueen (1635 M.) 11.20 Gramofoon. 1.20 Gramofoon. 6.55 Popu lair concert. 7.35 Populair concert. Mu ziek aan het hof van August de Sterl Langenberg (472.4 M.) 11.25 Populai eert. 12.20 Concert o.l.v. Wolf. 4.2 perconcert 7.36 Concert door Omroeporkest 8 25 Concert. 9.50 Zigeunermuziok. Daventry. (1554.4 MA 12.20 Orgel-recitaï. I.05 Concert. 3.20 Schoolconcert. 4.10 Con cert door Schotsch studio-orkest. 4.50 Con cert. 6.50 De grondslagen der muziek. 8.20 Orkest. il.10 Orkest. Londen (Nat.) (261.3 M.) 5.35 BBC-orkest Londen Regional (356.3 M.) 6.50 Concert 9.20 Concert door Radio Militair-orkest. II.05 Orkest Midland Regional (398.9 M.) 6.50 Con cert. 7.50 Concert door Studio-koor. 9.20 Concert door Studio-orkest Parlls (Eiffel) .<1446.8 jj.) 7.60 Concert, drie stralen, het water pompende uit d« waterleiding; motorspuit IV stond op den Westzeedijk bij het Nieuwland en werkte met vier stralen op de waterleiding; motor spuit V stond op de Baan en werkte met vier stralen op open water; motorspuit VI stond op den Schiedainschen Singel en zond eveneens vier stralen uit juist als motor spuit III, welke in. de Valkstraat stond op gesteld en haar water uit de Zalmhaven betrok. Verder werkten nog de Havendienst II met de vaste straalpijp en vier slangen, Havendienst III met de vaste straalpijp en een slang en de Havendienst V enkel met de vaste straalpijp. De machinale ladder was direct ontboden en heeft heel den avond nuttig werk gedaan door de gelegenheid te bieden over de hui zen aan den Westzeedijk heen te spuiten. Plotseling bleek van pand 20 de zolder en de tweede verdieping in brand te staan en ook in pand 22 had het zich reeds genesteld, Vijf, zes krachtige stralen van de motor spuit werden er op afgezonden, het vuur trok zich terug maar om korten tijd later weer los te breken in het dak van pand Reeds bij het eerste gevaar hadden alle bewoners van huizen in de onmiddellijke nabijheid van het pand aanzegging vf politie gekregen zich voor de vlucht gereed te maken, maar nu werd het voor velen bittere ernst. Hier greep men nog een schilderij van de wand, daar redde men een geldkistjeen enkele dierbare herinneringen en kinderen, steeds meer huilende en jammerende kin deren werden naar buiten gedragen. Andere bewoners daarentegen maakten nog geen aanstalten te vertrekken: een kas-' telein tapte rustig in het café, terwijl ach ter zijn huis al brandde, een Duitsche be woner van pand 24 moest haast met geweld worden gedwongen te vertrekken- Het eind in zicht Te goed acht uur kon men zeggen, dat het grootste gevaar voor uitbreiding var vuur was geweken. De opslagplaats van dö firma De Vries was nog een smeulende massa, waaruit telkens weer vlammen op- laaiden als bet vuur nieuwe bergplaatsen rubber en touw had ontdekt, de school was vuurvrij gemaakt en de huizen aan de West zeedijk had men onder appèl. EEN VERHAAL UIT WEST-AFRIKA Door A. E. SOUTHON Naar het Engelsch bewerkt door I. J. P. B.-V. Er kan eenig verband zijn tusschen deze twee dingen", zei Noordaa in gedachten. ,Ik had gehoopt dat we een werkelijke in druk hadden gemaakt op de stad, vooral nu wo Moturindo na die vechtpartij er door gehaald hebben. En nu nog denk ik niet dat het iets ernstig is, lieve kind. De Afri kaners zijn nu eenmaal zoo. Wanneer de tom-toms slaan, hetzij ten oorlog of ter offering vergeten ze binnen een dag alles wat ze den laatsten tijd hebben gevoeld. Ze zullen wel weer terug komen, als dit feest over is en je zult verbaasd staan over de menigvuldige uitvluchten voor hun weg blijven!" ,,Ben je er heusch zeker van Stef? vroeg ec angstig. „Heusch Jes. Wel. ik geloof werkelijk, dat m'n kleine vrouwtje nu bang begint te worden!" voegde hij er plagend aan toe. „Stef hoe durf je ddt zeggen", riep ze met iets hvsterisch in haar stem. -,Zeg het nóe eens én ik trek je aan je lange haren! Natuurlijk niet misschien alleen een beetje onrustig maar niet bang. Maar oh, ik wou dat ik een man was, Stef! Dan kon den ze me alleen maar dooden, inplaats van dat met me doen, wat ze met Shumani gedaan hebben, toen ze naar het Orofeest is gaan kijken. Wat zijn die priesters toch fielten, wanneer hun religieuze hartstocht opgewekt isl" Noordaa hield haar dicht tegen zich aan gedrukt, zijn eigen gezicht was ernstig en bleek. Dit was de eerste maal dat zijn vrouw zelfs ook repte over haar geheime angsten- of hem ook maar even liet zien wat de prijs is, welke een vrouw betaalde, wanneer zij vèr van de beschermende macht van de overheid ging, om onder de wilde volken te arbeiden. Hij besefte in die ©ogenblikken als nooit te voren, hoeveel grooter de moed van de vrouw moet zijn dan die van den man maar hij juichte ook over haar durf, om die geheime vrees nooit in al die maanden dat ze in Kwangu's stad werkten, te hebben getoond. •,Kom lieveling", fluisterde hij ten laatste, „denk er aan dat we Gods wil doen en dat Hij ons behoedt, We hebben beloofd de Meester te volgen, weet je, en we mogen niet wankelen". Zijn vrouw schudde zichzelf ongeduldig en zei: „Ik weet niet wat me vannacht bezielt. Misschien zijn het slechts die onge lukkige trommels die zoo monotoon zijn, en ik heb sinds een heelc week nog niet goed geslapen. Het vleesch is zwak- Stef, niet de geest. I-k zal niet verslappen, wat er ook gebeurt. Maar oh ik wilde dat ik wist wat er gebeurde, want ik voel inwendig dat er iets aan de hand is, wat zelfs jij niet gissen kan en die geheimzinnigheid, die maakt me angstig. Maar hoe komt het toch dat je zoo laat bent, Stef? Kijk 't is bijna 12 uur- je bent nog nooit zoo laat thuis gekomen". Blij met de gelegenheid haar gedachten van de losse voorgevoelens af te kunnen leiden, vertelde Noordaa uitvoerig van zijn lang gesprek met Moshala en van het be sluit van den jongen prins om een Chris ten te worden. Zijn vrouw luisterde met glinsterende oogen. Haar levendige verbeel ding zei haar- wat 'n opschudding 't zou ge geven en de consequenties welke op zoo 'n stap zouden volgen, dank zij de groote invloed van Moshala. Het is waar, het zou de pries ter tot het uiterste drijven, maar menigeen zou nu zeer zeker de weg van den jongen prins volgen. Ze vond het als liet aanbreken van een nieuwen dag in de stad van Kwangu. Hoe laat het ook was, wilde ze niet naar bed gaan- maar liet haar echtge noot het verhaal keer na keer opnieuw ver tellen en begon toen het plan te opperen een nieuwe kerk te bouwen, waar de nog te koimen nieuwe leden elkaar konden ont moeten om te aanbidden. De Noordaa's waren niet de eenige men schen die niet sliepen die heete, stille nacht Moshala had zichzelf stevig in zijn blauw slaapkleedje gewikkeld en zijn groot lichaam op liet slaapmatje uitgestrekt, dicht bij het smeulende vuur, maar hij bleef wakker, meer uit gewoonte dan uit noodzakelijkheid. Gewoonlijk sliep do jonge prins zoo gauw zijn hoofd de harde aarden vloer maar raakte, maar vannacht lag hij met groote oogen de duisternis in te staren. Hij was gedurende een week op non-activiteit ge steld geweest en zijn lichaam had geen rust noodig, terwijl zijn geest overladen was. Hoewel hij op 't oogenblik slechts het flauwste idee had van de kostprijs van zijn aanneming van het nieuwe geloof- was zijn besluit toch onwrikbaar. Met de simpele woorden waarmee hij de oude goden had afgezworen, was er een verbazingwekkende emotie over hem gekomen. Lange uren onzekerheid en vol vragen hadden hem een ellendig en ongelukkig gevoel gegeven. De onrust van zijn ziel tezamen met de uit barstingen van wilde woede tegen zijn half broeder en de schematiseerende priesters hadden zijn oude zonnige glimlach doen verdwijnen. Voordat Noordaa gekomen was had hij z>ich melancholisch en gedrukt ge voeld. Nu was dat allemaal verdwenen en had plaats gemaakt voor zulke inwendige vrede en geluk als de jonge prins vóór dien nooit gekend had. Terwijl hij naar boven lag te staren drong het plotseling tot Moshala door, dat hij zijn oude vrees voor de goden kwijt was en met die ontdekking bemerkte hij, hoe groot d:ie vrees wel geweest was. Hij voelde zich vrij alsof iemand gekomen was en de han den van een slaaf verbroken had. Zijn hart scheen te barsten en zijn gevoelens vroegen om uiting. Hij begon een woordeloos gezang te zingen tot dank in een zachte falsetto. Dit geluid bereikte z'n sluimerende vrouw en zij opende haar oogen Ze zei eerst geen woord, slaperig als ze was kon ze niet be grijpen wat haar nu stoorde. Maar toen ze goed wakker werd herkende Denubi iets in dat zingen vlak naast haar. Er was een toon van groot geluk in, wat ze al eens meer gehoord had. Ze herinnerde zich hoe Mos- haila zijn vreugde in de eerste dagen van hun huwelijk ook zoo had uitgezongen, ter wijl hij zijn woordelooze liedjes zong tijdens het maanlicht, als ze in zijn armen lag. Hij had opnieuw gezongen toen hun kleine jongen geboren was, een dieper toon van vreugde in z'n stem als hij het kleine bun deltje liefkoosde, welke de vervulling was van de diepste verlangens van een Afrikaner Die vreugde was nu ook in z'n stem in een grootere mate. Denubi herkende het en verwonderde zich. Ze wist van haar mans lichamelijke en geestelijke moeilijkheden en had met groote interesse geluisterd naar alles wat Noordaa had gezegd, maar zijn woorden hadden niet hetzelfde effect gehad op haar als op Moshala. Voor haar bestond het leven slechts in den jongen prins, dii de trots was van de stad. Hoewel de goden hun spel speelden in haar leven was het schaduwachtig en onwerkelijk Moshala was Donubi's werkelijke god, welke ze lief had en aanbad met geheele devotie. Daarom toen ze die groote vreugde in zijn stem voelde, was haar eerste indruk die van jalousie. Ze voelde, dat hij op dit oogenblik gelukkiger was, dan wanneer ze zichzelf of haar zoon aan hem gaf. Woede borrelde op tegen de zendeling. De blinde onredelijke pas sie van Afrika beschuldigde de blanke, haar echtgenoots liefde van haar te hebben ge stolen. Deze gedachte formuleerde zich in haar woelende brein: „De blanke priester heeft hem betooverd door zijn macht; hij heeft mijn man \an mij gestolen!" Ze wilde ln bittere woorden uitbarsten tegen Noordaa, maar ze kon niet bedenken' wat te zeggen. Zelfs in haar jaloersche woede voelde ze Moshala's geluk en de liefde hield haar stil, toen woorden die vreugde wilden verminderen of verstoren. Zoo lang ze dan stil en zwijgend, luisterend naar Moshala die zonder ophouden door neuriede. Langzaam aan stierf haar eerste woede efl iets van verbazing kwam bij haar op. Ze wist dat deze blijdschap tot haar man ge komen was na zijn beslissing om de God van den blanken te dienen en terwijl ze daar over nadacht- besefte ze dat dit iets was, dat uitlegging noodig had. Niemand van haar kennissen neuriede zoo van louter vreugde, als ze dachten aan de Afrikaansche goden. Ze had menigeen zien beven van angst, als zij hun offeranden brachten in de fetistische lanen voor de houten goden. Ze had hen wild hooren schreien om ge nade in tijden van ziekten en epidemiën, welke de stad teisterden, of wanneer ze in ijzeren banden geklonken werden. Zooals de meeste vrouwen in het woud, had ze in net eerste jaar van haar huwelijksleven door de priesters de goden menige offerande gebracht een zoon te verkrijgen Vrees en hoop waren de eenige emotie, welke de goden ooit in alle harten van haar bekenden had opgewekt. En hier was een God die Moshala's stem zacht maakte van louter vreugde! Het ja loersche gevoel stierf weg- terwijl ze er zich over verbaasde, dat een God een man ge lukkig maken kon. (Wordt vervolgd)/

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8