BINNENLAND. Van zegen en moeite in mijn zieken-arbeid BANDEN ZONDAGSBLAD g 1 DONDERDAG 2 FEBRUARI 1933 EERSTE BLAD PAG. 3 CITATEN MAKEN en met zulke citaten werken De sociaal-democraat Mr. v. d. Goes van laters schreef een brochure over de twee auselijke encyclieken „Rerum Novarum" n „Qudragesimo Anno" en zegt daarin: „Zelfs katholieke arbeiders-leiders zul len zich niet altijd bewust zijn, dat er b.v. in dit leerstuk („Rerum Novarum") over stakingen het volgende wordt gezegd". En an volgt, tusschen aanhalingsteekens: „Niet zelden gaan de arbeiders over tot de gemeenschappelijke werkstaking Dat optreden, hetwelk in onze dagen steeds menigvuldiger wordt, en voortdurend groo- ter omvang verkrijgt, noodzaakt de bur gerlijke overheid tot maatregelen van tegenweer". Dit citaat is valsch, zegt de Volks- rant. Wat in „Rerum Nova.'am" over •erkstakingen wordt geschreven, luidt al- ingeval van een onwelriekenden adem moet men flink gorgelen met het goede Chlorodont-mondwater. Een proef overtuigt. Per flacon 90 cent Bondowoso, Ds. Eybere te Probolinggo, Ds. Bieger te Djocja, Ds. Wielinga te Solo, Ds. Steenbeek te Salatiga, Ds. van Tongerlo te Semarang, Ds. Christoffels te Bandoeng, Ds. Sterringa te Fort de Koek, Ds. de Bruin te Medan en Ds. van den Wijngaarden te Cheri- bon. Dientengevolge zullen in 1933 in totaal 16 van-de 43 predikantsplaatsen vacant wor den, wat zeker niet rooskleurig mag heeten. Intusschen zal, naar verluidt, binnenkort weer een predikant uitgezonden worden. BIJBELTENTOONSTELLING. Te Alkmaar heeft men 'n grootere bijbel- tentoonstelling georganiseerd, te houden van j Dinsdag 7 tot Vrijdag 10 Februari in de Kapel- kerk. Verschillende ze'dzame oude bijbels zul- len aanwezig zijn, o.a. de oude Delftsche bijbel van 1477. De opening der tentoonstelling, die door medewerking van alle Protestantsch- C. Wendelaar. Ter inleiding op de tentoonstelling gaan eenige samenkomsten (op 1, 2 en 6 Februari) aan haar vooraf, in welke o.a. Ds. D. E. Boeke, secretaris van het oorzaak, dat de arbeiders volgens afspraak Ned. Bijbelgenootschap, wind den arbeid neerleggen en vrijwillig tot regen] werkloosheid overgaan, atuur] Dit euvel, dat veel voorkomt en ernstig is, moet van staatswege verholpen worden, omdat zulk een staking niet slech's den patroons en don arbeiders zelf schade brengt, maak ook den handel en de j belangen van den Staat benadeelt; en daar Island men bij een staking zoo gemakkelijk over- o 'At n|| slaat tot daden van gewold en onlusten, Van de carnaval. m,rJi wordt dikwijls de openbare orde in gevaar Verschillende bezwaren worden daarin aan- machj gebracht. gevoerd tegen het voortbestaan van die feeste- dez4 Door wettelijke maatregelen dit kwaad lijkheden. Van de pogingen tot veredeling is oorkomen en zorgen, dat het! niets terecht gekomen. Er blijft daarom niets iet kan uitbreken doc-r tijdig! ander9 over dan radicale afschaffing. Een drin lichtbeelden over den bijbel spreekt en ver schil1 ende Alkmaarsche predikanten en voor gangers het woord voeren. TEGEN CARNAVAL. Door het Centraal Bureau „Voor Eer en Deugd" is aan alle burgemeesters en pastoors van Noor d-B rabant en Limburg een pleidooi gezonden voor de radicale afschaffing de oorzaken vaa een drei_ j- n™] conf i i ct tusschen patroonS en j arbeiders weg te nemen, dat is e, Thier het krachtigste en heil- ,jJ zaamste middeL" beidi .d zlH Naar aanleiding hiervan schrijft Mr. v. d. jjïoes van Naters in de roode pers. dat hij ,n dj}tel juist geciteerd heeft en hij sommeert oo^Be heer Hermans om in !-3 Volkskrant fjijjn beschuldiging te heiroepen. hoogej turen 'Tul ..RECHTSCHE PERS" icbfij getdioen, die te weaken zijn na vid „Als wij rechtsche persmanieren brand- nerken, behoeft men ons niet op het woord e gelooven, schrijft de roode pers. Nergens vorden de gemeen© polemische methoden ran de meeste persorganen der R.K. Staats- lartij scherper veroordeeld, dan in de bla- en der R.K. Volkspartij en door het katho- ieke oud-Kamerlid Veraart. En wat de anti- evolutionaire en christelijk-historische or- janen betreft, schrijft in „Staat en Kerk" -an de Hervormd-Gereformecrde Staatspartij a Is. Ekering. dat heel het blad te vullen zou ijn met het aan de kaak stellen van de ITE! .vuiligheden" dier pers, terwijl ds. Ling- >eek hierin een nieuw bewijs ziet, „dat de 09 u politiek der protestantsche rechtsche bladen net Christendom niets te maken heeft" en dat het „een politiek is van menschen, die len naam van Christendom gebruiken om alf op den troon te komen en die daartoe [ten middelen ontzien". Verdere toevoe- Vor r ;ing onzerzijds hierbij is overbodig." De roode pers zal ons ten goede houden, ^Ijdat wij aan deze getuigenverklaringen even- attveel waarde hechten als zij doet aan de cri- o.ftitiak, welke in Fakkel en Tribune op T-09haar wordt uitgeoefend. Wij wraken deze getuigen 1 ttia •m Kerknieuws. gend beroep wordt gedaan op de burgemees ters om alles in het werk te stellen, wat daar toe leiden kan Schoolnieuws. Prof. Dr. H. BOUWMAN Naar wy vernemen, is er in den toestand van Prof. Dr. H. Bouwman te Kampen, na ons laat ste bericht, weinig of geen verandering ge komen. De patiënt gebruikt zeer weinig en slaapt veel. Zijn toestand blijft ernstig. TECHNISCHE HOOGESCHOOL TE DELFT. De Senaat der Technieche Hoogeschool deelt mede, dat op de prijsvragen, uitgeschreven in Juni 1932 door studeerenden aan een NMer- landsche instelling van hooger onderwijs, geen antwoorden zijn ingekomen. Gisterenmorgen is het civiel- en bouw kundig studenten-gezelschap „Practische Stu- naar Antwerpen vertrokken ter bezichti ging van de Scheldetunnele en de havenwerken •an Antwerpen. VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM „De beteekenis der Vrije Universiteit en in het bijzonder die van de Natuurwetenschappe lijke faculteit" zal worden uiteengezet door Dr. H. Colyn en de heeren' Prof. Dr. A. Anema en Prof. Dr. G. J. Sizoo in een samenkomst D.V. te houden in de Keizersgrachtkerk te sterdam, op 13 Februari des avonds te r. Deze samenkomst wordt per radio Uit gezonden. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM De Gemeenteraad van Amsterdam heeft aan de hoogleeraren Prof. Dr. J. J. Salverda Grave en Prof. D r. S. R. Stein- e t zwegens het bereiken van den 70-jan- gen leeftijd, tegen het einde van het cursus jaar op 18 September a.s., eervol ontslag ver- ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. St ad-H ardenberg (Kerkstraat 145, hoofd J. Firet), W. Jurg te Almelo. IJsselmuiden (hoofd C. Ravenhorst) A. Holthaus te Kampen (Pr. Jul. School, hoofd H. Snel). Zuidbroek (Gr.), mej. A. Lameijer te Scheemda. Voor tijdelijk. Kampen (1 Mei a.s. te openen School, ben. hoofd E. Altena), N. A. Heyligers te Amersfoort en mej. M. Caeimir te Kampen. NIEUWE CHR. SCHOLEN. Te Leersum zijn voor een zoo mogelijk 1 April a.s. te openen Chr. Nat. School twee loka'en der Openbare School toegewezen. Het bouwen van een nieuwe school, waarvoor be reids grond beschikbaar was, is door den Minister van Onderwijs niet toegestaan. RIJKSVOORSCHOT 1933 De Minister van Onderwijs heeft aan de Be sturen der Bijzondere Lagere Scholen, die op de Rijksvergoeding aanspraak maakten, doen weten: „lo. dat overeenkomstig artikel zeven, tweede lid, van het Koninklijk besluit van 4 September 1923, zoolang het voorschot óp de Rijksvergoeding voor het jaar 1933 nog niet is vastgesteld, vóór het einde van elke maand een voorloopig voorschot zal worden betaalbaar gesteld, ten bedrage van een twaalfde gedeelte van het voorschot over het jaar 1932; „2o. dat voor het bekomen van dit voorloopig voorschot een daartoe strekkende aanvrage niet behoeft te worden ingediend en dat de be taalbaarstelling daarvan zal geschieden hetzij per postgiro, nl. indien het verlangen daartoe is te kennen gegeven, of anders per chèque; overschrijving op de poetgirorekening kan alleen geschieden, wanneer de instelling of vereeniging te haren name een eigen giro rekening heeft geopend". NED. HERV. KERK Bedankt: Voor Den Ham, O. (toez.), A. J. Westra Hoekzema te Mynsheerenland. Voor Midwolda (Gr.), H. G. Groenewoud te Gelselaar. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Men schrijft ons: Ds. P. J. O. de B ruij ne hoopt Zondag 26 Maart a.s. te Gapinge-Vrouwepolder (Wal cheren) afscheid te preeken en Zondag 9 April d.a.v. by de Geref. Kerk van Uithoorn intrede te doen, na bevestiging door Ds. C. Lindeboom, van Amsterdam. „_nd. H. Volten, van Utrecht, be roepen predikant bij de Geref. Kerk van Bol nes, die gisteren door de Classis Barendrecht peremptoir geëxamineerd is en toegelaten werd tot de bediening des Woords en de Sacramenten, hoopt Zondag 26 Februari a.s. i) zijn Gemeente intrede te doen, na in het ambt bevestigd te zijn duor Ds. R. E. van Arkel, Utrecht Ds. A. P. LANTING. Men meldt ons, dat Ds. A. P. Lanting, emeritus-predikant der Geref. Kerk van Schoonrewoerd, hoopt zich metterwoon te ^laarn (U.) te vestigen. Dr. J. G. UBBINK. Men deelt ons mede, dat Dr. J. G. Ubbink, die 14 Mei van het vorige jaar als predikant der Geref. Kerk van Zevenhoven uit zijn ambt ontzet werd en wien tegen April a.s. het gebruik van de pastorie was opgezegd, van net aanbod der leegstaande Herv. pastorie voorloopig geen gebruik zal maken. P AROOHIESTE LSEL Te Amsterdam in de Geref. Kerk valt, gelijk ook in andere groote-stadsgemeenten, ECHTSCHEIDING EN SCHOOLGELD klacht dat de Gemeenteleden geheel onvoldoen- «.--a, de medewerking betoenen bü de verkiezing van ,2 eSe!e, Se dft° ig S ambtsdragers. Als oorzaken z»n daarvoor op- i waarmg arrest gewezen inzane oe vraag 01 gegeven dag en uur van de vergadering voor «der d,e met met de voogd» belast werd bij die verkiettog, maar vooral dat men de candi- echtschmding, tot sehoolgeldbetalmg voor die date» met kent, o( onderscheiden.hunne, niet. Ds. D. Sikkel schrijft hierover m de „Amst. Kerkbode" o.m.: „Ik moet erkennen, dat hiermede een zeer groote moeilijkheid wordt aangegeven. Wan- j neer een mijner briefischrijvers zegt: voer daar Laat ik beginnen met het laatste en hier cenige indrukken geven van de nueilijkhe- den, waarmede de zielszoig aan zieken ge paard gaat, om daarna aan te toonen den grooten zegen, welken God aan dien arbeid verbindt en waardoor de vele bezwaren wor den ovenvunnen, indien we een en ander bezien onder eeuwigheidslicht. Hebt ge weieens bedacht, d&t er moeilijk heden zijn bij ziekenbezoek, en zoo Ja, hebt ge U er mede vertrouwd gemaakt? De be doeling toch is de zieken te willen dienen; hun lijden te willen meedragen, alsook in te komen in de moeilijkheden, waarmede zij zoowel lichamelijk als geestelijk, vaak te worstelen hebben. Wanneer men het zóó aanvoelt, blijkt zie kenbezoek meer in te houden dan „een oogemblikje te praten met een zieke". Van zelf rijst de vraag, of het mogelijk is in te leven in al datgene, waaraan een zieke be hoefte heeft. Hoe kunnen gezonden zioh orienteeren op heit terrein van ziek-zijn? Op welke wijze zullen zij met vrucht werkzaam zijm, waar toch menigmaal niets bekend is omtrent begaafdheid, levensstaat, beginse len, karakter, milieu enz. van de(n) zieke? Ziet ge wel, dat dit terrein met voetangels en klemmen bezaaid ligt? Van voorberei ding kan op deze wijze geen sprake zijn en telkens rijst de vraag weer: „Wie zal on» helpen bij de als bergen voor ons opdoe mende moeilijkheden?". Toen ik onlangs op een conferentie gespro ken had over mijn ziekenarbeid, kwam na afloop een persoon tot mij met de opmer king: „Ik ben op het oogemblik zonder betrek king; als ik U bij het ziekenbezoek helpen kan, dan heel gaarne". Deze persoon meende hetgeen hij zei, doch had niet het minste be grip van de moeilijkheden, welke ziekenbe zoek met zich brengt. Immers zijn er zoo- wie factoren, die de zielszorg beïnvloeden! Onder meer eischt het materieele daarbij de belangstelling op! Meerdere malen blijkt mij, dat de armelijke omstandigheden, waar de zieke verkeert, een rem vormen voor de aanneming van Gods Woord, dat men brengen wil. Vroeger heeft het mij vaak ge ïrriteerd, wanneer mij bij een bezoek ble-ok, dat de materieele zaken zoo'n groote rol, ja somwijlen de hoofdzaak uitmaakten. Doch later heb ik mij ermede verzoend, daar toch de philantropisohe zijde niet te schedden is van de Evangelie-verkondiging, m.a.w. dat we de hongerigen eerst letterlijk moeten spij zigen. willen we hen ontvankelijk maken voor de geestelijke spijzen. Een andere moeilijkheid is de lectuurver- spreiding. In verschillende bladen wordt door mij geadverteerd, dat elke zieke, die mij zijn of haar adres zendt, gratis en franco een pakje lectuur ontvangt, bestaande uit een kalender, een boek, een paar wandteksten, Op welke wijze men somtijds reageert een dergelijke aanbieding, moge blijken uit het volgende briefje: „Mijnheer ik zend u hierbij zeven adres sen van zieken. U kunt die allen een pak lectuur zenden en nu wil ik voor mijn moeite ook een pak hebben". Een tweede briefje luidt aldus: „u kunt mij wel 200 kalen-ders sturen; de vracht zal ik wel voor mijn rekening nemen". Een derde bericht: „ik was blij met den kalender, de traktaatjes, teksten en het boek. Jammer dat ik dat boek al heb. Ik heb het maar weggegeven en verzoek u mij nu een ander te zonden". Wanneer ik u nu vertel dat ieder pak ketje ruim fen gulden kost en in drie maan den tijds een vijfhonderd verzonden werden, dan kunt ge U eenigszins indenken, hoe er voorzeker wijsheid noodig is om de pak ketjes aan de juiste adressen te doen be landen. Immers gewn de brieven ook vaak aanleiding te denken, dat ik dankbaar moet zijn de pakketjes te kunnen opruimen ter wijl integendeel alle kosten, aan een en an der verbonden, door mij geheel alleen ge dragen worden en deze arbeid alleen ge schiedt „om 's Heeren wil". Ik herinner mij een half jaar geleden een brief ontvangen te hebben van den navol genden inhoud: „mijnheer, u kunt mij ook wel zoo'n pakketje sturen, want ik lig me toch te vervelen". Maar genoeg, reeds te lang heb ik stil gestaan bij de moeilijkheden; gaarne wil ik nu iets mededeelen omtrent den grooten zegen, welken God schenken wil aan dit gebrekkige mensohenwerk. En dan denk ik o.a. aan een zieke, die mij, na- ACADEMISCHE EXAMENS R.-K. HANDELSHOOGESCHOOL TE TIL BURG. Gesl.: prop, ex., de heeren A. L. M. Ar nolds, Bergen op Zoom; H. L. P. E. Blesaart, 's-Hertogenbosch: A. H. A. J. Uroot. V<i.o, en P. J. M. van SchUndel, 's-Hertogenbosch. H. Beltman te Deventer H. van Eek Tomhesi en B. O. C. MUller te Lhoseumawe. Scheikunde: cand.-ex. mej. E. Arrlas. Dei Haag. en de heeren P. J. de Boer. Holwlerde L C W Bornhaupt, Riga (Rus Schebgrond, Vierpolders; H W Sw(jtor, Den Haag: J. Thomassen, Rotterdam: M A Venk< Maarsseveen; W. P. de Vries, Hilversum; H. ZaaUer, Leiden. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. teex., de heeren G. H. 'tordam en H. N. R. ie J. M. A. Ak- Geneeeltunde: Braaderhorat te Amaterdi ■eerman te Hilversum; seml-artsex., de heeren J. I. Swijgihuiseg Reigersbergen te Zaan daan A- A. A. P. J. van Tetoring te Haarlem. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Gesl.: Indologie: ^econ^doct. ex.. de heer H. W. J. Wis- en Natuurkunde K: camd.ex., mej. B. GEN. Ge*l.: Kt A. L S. Bkr. I. P. L. Bouwman. P. J. Don iele B. C. van Duyn. J. Floor, M. Hagen-nauw. G. F: Hauser, W. D. Hemslng. J. M. Kragten, F. C. van Loon-en, L. J. H. Meijer. W. M. G. Pieters K. N. Reuter. .T H C. Schell. E. J. Tempel, F. B Weber en W. J. Weber. Ned. Landbouwoand.ex., de heeren J. Bos en om het parochiestelsel in, dan zegt hy iets, wat reeds zeer dikwijls is overwogen, en waar over de Kerkeraad ook weldra handelen zal, maar waaraan in elk geval zeer groote moei lijkheden verbonden ziin". INDISCHE KERK Van de 43 predikantsplaatsen in de Indische Kerk zijn er op hef oogenblik slechts zes va cant, nl. Amboina, Meester-Cornelis, Modjo- kerto, Pati, Soekaboemi en één te Soerabaja, een aantal dat niet abnormaal groot behoeft geacht te worden. Echter zullen, volgens de „N.Rott.Ct.", in den loop van dit jaar daarenboven een aantal meening, dat de omstandigheid, dat de vader noch de ouderlijke macht noch de voogdy heeft ten opzichte van het kind, ten deze zonder belang is; en dat hij niettemin als ouder belastingplichtig is. In geval van echt scheiding zijn beide ouders belastingplichtig en onder de in art. 37 der wet op de inkomsten belasting 1914 bedoelde belastbare som is te verstaan het gezamenlijke belastbare inkomen der ouders. Een redelijke opvatting moet er toe leiden om voor ieder der ouders den aan- Mei, het naj.i? slag te regelen, zooals de aanslag van den be- y^Mnart nfe°rer lastingplichtigen vader is vastgesteld, welke juni a.B._bij'd regeling rekening houdt met de draagkracht van ieder der ouders. examens-nijverheidsonderwtjs de N.O.-examena Akten N7 N8. getuigschrift Art. 38 eerste lid geschieden vóór 1 April bij de dat zij de advertentie gelezen en een pak ketje aangevraagd en ontvangen had, meen de te moeten bedanken op de volgende wijze: „Uw zending lectuur en kalender kwam in mijn bezit en als ik nu een huichelaarster was, zou ik u voor een en ander hartelijk bedanken. Maar dat kan ik niet en daarom antwoord ik u veel liever naar waarheid: had ik geweten, dat he'geen u zond op christelijk terrein lag, dan zou ik u nooit om toezending gevraagd hebben. Nu is, tot mijn spijt, alles tevergeefsoh eeweest." Na deze inleiding zult u misschien denken dat dit schrijven van iemand komt, die zeer slecht en zondig is. Toch is dit beslist niet zoo, maar het komt van iemand, die door slagen en bittere ellende niet meer fci een rechtvaardig en liefhebbend God kan geloo ven. Zij schreef mij: „Ik voel me geheel van God verlaten en kan niet meer op Hem ver trouwen. Vroeger bad ik geregeld en ging trouw ter kerk (ik was R.K.) maar tegen woordig kan ik niet meer bidden, want ik heb bij ondervinding geleerd, dat God mijn gebeden toch nooit verhoort Het vele leed heeft mij moedeloos gemaakt; alles is zoo zwart als de nacht voor mij en in al die af schuwelijke duisternis is, hoe ik ook speur, niet het kleinste lichtstraaltje te zien. Dit is reeds vele jaren mijn lot, dus heb ik het maar opgegeven, nog langer te zoeken naar iets, dat toch voor mij niet te vinden is. Ik begrijp natuurlijk uw goede bedoeling en daarvoor dank ik u, en verzoek u het mij niet ten kwade te duiden, dat ik zoo rond uit tot u gesproken heb, maar ik schrijf zoo als -ik het meen." Na het lezen besloot ik haar spoedig een bezoek te brengen en volvoerde dit plan een paar dagen daarna. Ik begroette haar met de woorden: „Juffrouw, ik kom u danken oor uw eerlijken en oprechten brief. Ik heb hem met belangsteling gelezen en zou nu gaarne een briefje voorlezen, zoo juist ook van een zieke ontvangen. En ik las: „Geachte heer, dat ik niet dadelijk op uw meelevend schrijven antwoordde, vindt zijn ooi-zaak in mijn voortdurende hoofdpijn, die me holaas ook belet, rmt andere zieken te correspon- deeren. Slechts .het hoogstnoodige doe ik af. en daarmede moet ik dan ook tevreden zijn. Toch heb ik. hoe graag ik ook dat en andere dingen anders zou willen, niet te klagen. Duizend zegeningen en weldaden stroomen me toe uit de handen van mij.l Hemelschen Vader, terwijl ik niets verdien de maar door mijn vele zonden alles ver beurde. Al de 22 jaar van mijn ziek-zijn leidde mij mijn Heiland, zooda ter stof te over is Hem voor alles te danken. Zijn juk is zacht en Zijn last is liciht want Hij droeg het zwaarste deel van mijn kruis. Arme, arme zieken, die de trouwe Vaderhand niet kennen. Een heerlijk werk doet u door velen op onzen grooten Medicijnmeester te wijzen die aiet kastijdt uit lust tot plagen, maar ons eeuwig welzijn op het oog heeft" Tot zoover de brief. Na aangetoond te hebben de ge weldige contrasten in deze twee brieven, als ook de oorzaak daarvan, nam ik mijn bijbel ter hand en liet haar zien aan de hand van verschillende uitspraken der Heilige Schrift, dat een ieder, die met een oprecht hart tot Hem roept, verhooring op het gebed ont vangt Immers Gods Woord zegt: .Mij laat geen bidder staan". Bij mijn vertrek vroeg ze het bijbeltje te mogen koopen. Onnoodig te zeggen, dat ik met blijdschap er gaarne een schonk. Bij mijn tweede bezoek ontwaarde ik tot mijn vreugde de tekst „Geloof in den Heene Jezus Christus en gij zult zalig worden" bo ven haar bed, terwijl de kalender opzijde een plaatsje gevonden had. Wonderlijk niet waar, dezelfde vrouw, die een paar weken geleden geen christelijke lectuur in huis wilde hebben, heeft nu een der heerlijkste teksten uit den bijbel boven haar bed hangen. Voorzeker, dat is zegen. Een ander -ceval. Ik zond in Januari van het vorig jaar een pakje lectuur aan een zieke, welke in het Homoeopathisch Zieken huis te Utrecht verpleegd wordt en die üiij naar aanleiding daarvan, het navolgende schrijven zond: „Geachte Heer, hartelijk dank voor de lectuur, welke u mij zond. Hel boek heeft de geheele zaal, waar ik lig, de ronde gedaan en nu geef ik het mijn man mee, die er ook weer van genieten kan. De kalender hangt bovea mijn bed en iederen dag geniet ik van den tekst en het verhaal aan de achterzijde. Den wandtekst heb ik gegeven aan een roomsche vrouw en de twee bloemkaarten aan een roomsoh meisje, dat naast me ligt. Ik ben erg dankbaar voor het gezondene en het is heerlijk te onder vinden. dat er nog menschen zijn, die aan de zieken denken. Moge de Heere uw werk rijkelijk zegenen." Nietwaar indien de zieken allen zoo han- 'lelen met de pakketjes, wordt ge wisse lijk deze. arbeid voor velen eon zegen! In Rotterdam lag een meisje ernstig ziek, ja zoo krank, dat ze slechts met moeite het hoofd oplichten kon. om den dagtekst van den kalender te lezen. Deze kalender werd haar jaar op jaar door een onbekende toe gezonden. voor welke daad ze zeer dank baar was. Doch wat geschiedt. Het wordt weer Januari, en de kalender blijft uit, en het gemis voor dc zieke is groot, temeer, aan "-zien zij niet bij machte is er een aan te schaffen. Nu had ik een siekenlijstje ontvangen van een Comité, en ik besloot half Januari aan de hand dier lijst pakketjes te verzenden Ik pak een kalender in met wat lectuur, er zend een dergelijk pakketje ook aan genoem de zieke. En wat bleek mij uit een briefje, naar aanleiding hiervan, van haar ontvan gen? Dat haar gebed niet alleen verhoord was in dien zin, dat ze nu toch een kalen der ontving, van welken ze zoovele jaren DE BANDEN VOOR HET ZONDAGSBLAD, JAARGANG g 1932, MET INHOUDSOPGAVE. ZIJN GEREED. gS PRIJS 65 CENT. VERKRIJGBAAR AAN ONS BUREAU g OF BIJ ONZE AGENTEN EN BEZORGERS. 88 venstaande een oproep tot u mij in dien ar beid te willen steunen, hetzij door een jaar lijksche bijdrage, hetzij door een gift, het zij door het beschikbaar stellen van bruik bare lectuur. Een ieder kan iets doen! Zieken-arbeid is ook uw zaak. Hoe menig maal komt de klacht van de lappen der zieken, dat alle belangstelling verflauwt, zoo dra blijkt, dat de ziekte chronisch wordt of is. Bij een acuut geval, dan is medeleven vanzelfsprekend dochde ziekte mag niet te lang duren! Van maand tot maand wor den de bezoeken minder, om tenslotte geheel op te houden. Zoo is, in het kort, het verloop van iedere langdurige ziekte. Vandaar dan ook de vele dankbare brieven van hen. wanneer ze mede leven ontwaren, waneer zij zien, dat God menschen gebruikt ten einde hen te dienen. O zeker, ik heb gewaagd van de moeilijkhe den, schier onoverkomelijk, maar gelukkig weten we tot wien we er mede moeten vluch ten. Het eenigste, maar ook het voornaamste middel, om ze te overwinnen is het gebed. Biddend tot de zieken gaan, biddend hen opgedragen aan den troon der genade, bid dend ook deze regels u lezer, voorleggen: dat is, wat ik wensch te doen! Moge een en ander u uitdrijven tot meer dere belangstelling voor dc zieken, zoowel wat het geestelijke als wat het stoffelijke betreft. J. J. STOLTENHOF Jr. Gironummer 40973 Wassenaar, Januari 1933 Huize „Annie-Elly". Gaarne bevelen wij dezen kostelijken ar beid aan. Maar al te veel worden onze zie ken vergeten. En juist in zieke dagen komt er in het anders zoo drukke leven een oogenblik stilte, waardoor het hart ontvanke lijk kan worden voor het Woord Gods, dat met tact en teederheid wordt gebracht Want voor dit' werk geldt zeker in dubbele mate, wat de Bij-bel zegt in Ps. 41: „Welge lukzalig, die zich verstandig gedraagt je gens den ellendige". De heer Stoltenhof wil, indien mogelijk een comité oprichten, waar door deze arbeid onder zieken beter georga niseerdmvordt en er meteen controle bestaat le Winnengekomen gelden en boeken. Red. Gemengd Nieuws* FELLE BRANDEN Men meldt ons uit Amsterdam: In den afgeloopen nacht ontdekte een agent brand in het logement van den lifi« D H. Grien in perceel 30 op den Achter burgwal. In de weinige oogenblikken die verliepen tusschen het alarm maken op de voordeur had de brand zich reeds zoover uitgebreid, dat de bewoners en logeergasten niet meer door de voordeur wegkonden. In totaal zijn toen vcetlen personen over het dak gevlucht Door do vlucht van de logeergasten wa ren alle kamers opengebleven, en weldra sloegen de vlammen uit alle drie verdiepin gen en den zolder. Het gebouw brandde, toen de brandweer kwam, als een fakkel- Van alle zijden werd water in den vuurpoel gebracht on tegen vier uur was de brandweer den brand in zooverre meester, dat voor uitbreiding niet meer behoefde gevreesd te worden. Hei oude huis is echter geheel leeggebrand. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Te Dedemsvaart ontstond brand In de boerderij, bewoond door H. Meier. Met veel moeite konden de bewoners, die nog slie pen, gered worden. Een oude vrouw werd met veel moeite uit het brandende perceel gehaald. Van het aanwezige vee konden drie koeien gered worden, een kwam in dc vlammen om- De schade aan inboedel en huis wordt door verzekering gedekt. Gisternacht brandde de woning van den landbouwer Schimmel aan den Ha1- schendijk bij Voorst tot den grond toe af, met de er naast staande garage waarin een vrachtauto stond- Heden werd door de po litie de kostganger J. R. gehoord, die vrachtrijder is en eigenaar van de garage en de auto was. Gezien de richting van den wind moest de brand ontstaan zijn in de garage. R. bekende dat hij 's nachts te on geveer half één de benzinetank van de uto heeft willen bijvullen, waarbij hij ge bruik had gemaakt van een carbidlantaarn zonder glas voor de reflector- Hierdoor wa» de vlam overgeslagen op de benzine. Er is proces-verbaal opgemaakt wegens ver gaande roekeloosheid. AANSLAG OP EEN BURGEMEESTER DOOR EEN TELEURGESTELDE papa? Gisteraacht omstreeks 1 uur is te Neder- weert een aanslag gepleegd op den burge meester van die gemeente, den heer J. van Uden, die tevens lid is van de Provinciale Staten van Limburg. Door hot werpen van steenen tegen zijn woning werd de burgemeester naar buiten gelokt. Hij stond onmiddellijk op om te zien, wat er aan de hand was. Toen hij op het balcon was verschenen, hoorde hij plotseling eon schot, terwijl hij op hetzelfde oogenblik in hoofd en borst door een aantal zware hagelkorrels werd getroffen. Onmiddellijk daarop klonk een tweede schot, dat echter zijn doel miste, daar de burgemeester reeds m zijn kamer was gevlucht Zijn echtgenoote riep vanuit het raam om hulp. waarop zich een buurman naar den dokter begaf en eveneens de rijks- en ge meente-veldwachters waarschuwde, die spoe- die ter plaatse waren. Men kon in de orn- eeving van het huis echter niemand meer ontdekken. De wonden, die de burgemeester heeft opgeloopen, waren niet van ernstigen aard. In den loop van heden is in verband met dozen aanslag gearresteerd de 31-jarige landbouwer Jan Truyen uit Nederweert. Men heeft een sterke verdenking tegen hem, omdat hij enkele dagen geleden don burge meester had bedreigd. Hij was nl. Maandag op het stadhuis dc geboorte van een kind komen aangeven, en had daarbij de hoop gekoesterd, dat zijn jongste spruit de 7000ste inwoner van Nederweert zou zijn en hij daardoor het bekende spaarbankboekje met f25 zou krijgen, Groot was echter zijn te leurstelling toen hij op het gemeeetehuii een andere vader aantrof, die even te voren eveneens de geboorté van een kind had aan gegeven en inderdaad de gelukkige bleek te zijn. De man ontstak in groote woede, omdat zijn kind. naar zijn zeggen, eerder geboren zou zijn dan dat van den ander, zoodat hij aanspraak meende te mogen maken op het spaarbankboekje. De man kwam latei- op den dag in beschonken toestand maals op het gemeentehuis en zeide tegen dpn burgemeester, dat hij hem zou dood schieten. De man blijft echter tot nu toe ontken- nen iets met de schietpartij te maken te heo reeds genoten had. Niet waar, het was reeds I ben gehad. De politie acht het niet uitge heerlijk geweest, indien ze een christeiijken sloten dat de aanslag in opdracht N.a-Wet HPHi ln«pectriee mej. M. M. A. Mjchels. Van Hos 91 Den Haat examens-schoolraad EXAMENS promoties GEM. "UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM Ge- Doctor In dc Rechtsgelc-erd- predikanten, hetzji met buitenlandsch verlof, hetzy met pensioen gaan, nl. Ds. Jansen teji-ei Jzn, geboren i Amaterda.nl. hetzedfde jaar ulttresloten. examens-kraamverzorgster DEN HAAG. Staatsexamen. Gesl. de djimes: R. J. Arnoudse, E. Klusmam. J, van der Linde (met lof). A. Scheemstrn H. Soholten. A. van Tol. A. Vla. allen Den Haa.?. W. W. Sohoem.i- kor (met lof). Rotterdam: F. Bakker Delft; F. J. vo-ri der Boocr. Wassenaar: J. A, Harteveld. Sokk dam en M. Oost»r'ee Loosduinen. kalender uit de vele uitgaven, die er zijn, ontvangen had! Neen, God bestuurde het zoo, dat ze juist dien ontving, welken ze zoo gaarne wenschte. Gaarne zou ik door willen gaan met zege ningen op te sommen, doch de redactie heeft mij op het hart gebonden zoo beknopt mo gelijk te zijn; dus moet ik mij beperken. Evenwel blijkt uit het aangehaalde voldoen de, dat niet op rotsen geploegd wordt .en de zegenrijke arbe:d onder de zieken voortgang moet hebben. Volkomen juist. Dit is ook mijn gedachte. Echter zonder hulp van u lezer. gaat. het niet meer. Sinds eenige ja ren worden alle kosten aan dezen arbeid verix>nd-en, door mij geheel alleen gedragen I Dit werk wordt door geen enkele Kerk of Kring gesteund. Tot nógtoe is dit geen be zwaar geweest, doch de geweldige uitbrei ding van het laatste jaar maakt hulp van buitenaf wenschelijk, ja, meer nog, nood zakelijk. De artikelen van mijn hand. welke wekelijks in „Licht en Lijden een blad, het welk alleen aan zieken en dan gratis en franco toegezonden wordt, hebben zeer veel bijgedragen tot vermeerdering van dezen arbeid. Aangezien het niet wel doenlijk is, dat alle kosten, aan dien arbeid verbonden, door mij alleen gedragen wori«'i, zou -» 'k>- verdachte door anderen is gepleegd, vooral daar men den indruk heeft verkregen, dat meer dan een persoon bij het geval betrok ken is. Uit het ingestelde onderzoek bleek verder, dat de telefoondraden bij de woning van den burgemeester waren doorgesneden Waarschijnlijk zal de gearresteerde op transport worden gesteld naar Roermond. DE DOODELIJKE DAMP In de pastorie te Terheydcn (N.-Br.) pater Eusebius van de Orde der Capucijnen tengevolge van kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Toen de pater, die 56 jaar werd, op den vastgestelden tijd niet aanwezig was, en men geen gehoor kreeg toen men op de deur vart zijn kamer klopte, bleek bij het ingestelde onderzoek, dat hij tengevolge van kolendampvergiftiging buiten bewust zijn op den vloer lag- Een ontboden ge neesheer heeft nog langen tijd kunstmatige ademhaling toegepast, evenwel zonder re- *Ratt KINDERVERLAMMING. Te Sprang-Cape1 le (N.-Br.) is in het gezin in M. V. in de Nieuwstraat een geval van kinderverlamming waargenomen. Uit Oost-lndie BANDJIR-SCHADE IN ATJEH MEDAN 1 Febr. (Aneta) De schade dooi den bandjir veroorzaakt aan hot irrigatie- werk bij de Arakoendo in hot In-dische, be draagt ongeveer ƒ200.000. storm te soerabaja SOERABAJA, 1 Febr. (Aneta) Boven Soe rabaja heeft hedenmiddag vier uur een he vige storm gewoed, waardoor van het ge bouw der K. P. M. de kap is afgewaaid en neergestort op Pasar Besar, op een drietal auto's en een dogcart. Uit West-Indië. Onder Aziatische emigranten PARAMARIBO, 1 Febr. (Aneta) De Suri- naamsche communist De Kom, die onlang» alhier is teruggekeerd- heeft groote sensatie Verwekt onder do A/ziatische emigranten. Eenige duizenden Javanen en Hincloe's trok ken van de plantages naar de stad. Zij za gen in Do Kom den Messias, die gekomen was tot verlossing van de onderdrukten. De optocht culmineerde heden in een marsch naar het Gouverneurshuis. De politie dreef de menigte uiteen. De Kom werd ge arresteerd. Veimoedefiajk zal een strafvervol ging tegen hem worden ingesteld. Een en ander heeft in Paramaribo groote sensatie verwekt doch tot dusver hebten geen ern stige botsingen plaats gevonden. UIT HET SOCIALE LEVEN Gemeld werd, dat de IJmuider Federatie te IJmuiden aan haar leden had toegestaan de vangsten van de binnenkomende trawl loggers aldaar te lossen. De leden der Vischhandelvér- eeniging blijven evenwel by hun in het begin der staking genomen besluit om vischladingen, eventueel door leden van den Centralen Bond gelost, niet te koopen, zoodat voorloopig alleen havenwerkers van den Christelyken Bond voor de lossing der loggers zullen worden aangeno men, teneinde het conflict niet te vemcherpen. PROPAGANDIST IN ALGEM. DIENST Naar de „Stand." verneemt heeft het alge meen bestuur van het C.N.V. besloten den heer W. Kok, propagandist in algemeenen dienst van de Chr. Vakbeweging, die vroeger te Groningen en thans in Limburg werkzaam met ingang van 1 Maart a.s., over te plaat- i naar Utrecht. De heer Kok is in l.hnburg voorzitter van dcyi !'rot.-Chi\ Mijnwerk.bond zal deze fu/*.ctie op de 27 Februari a.s. te houden algemoene vergadering van dezen Bond neerleggen. De heer Kok is ook lid van den Gemeenteraad van Heerlen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3