llicuiuc geitedje (üéarant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD ABONNEMENT* Per kwartaal In Lelden en In plnat- ien wnnr 'n agentschap uevesMird ia f2.35 Franco per post f 2.35 portokosten. Per week f Voor hei Buitenland bij wekelijk- «che tending .4.50 Bij dagetijksche tending o5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% ccn* Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3880 WOENSDAG 1 FEBRUARI 1933 1DVCRTEN.tEN Van 1 tot 5 regelsf I.17W Elke regel meerm 0.22V4 Ir.ger Mededelingen Van 1—5 regels B 2J0 Elke regel meer5.45 Bil contract belangrijke korting. Voor het hevrngen aan 't bureau wordt berekend B.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EEN BEDENKELIJK VOORSTEL Het zou ons natuurlijk hoogst kwalijk ge nomen worden, indien we het voorstel der soc.-dem. Kamerfractie om tot uitbreiding der Staatsloterij te geraken in verband brachten met zekere Juni-gebeurtcnissen. Maar het is toch wel opvallend, dat deze fractie met de verkiezingen in zicht, buitengewone activiteit ontwikkelt bij het indienen van Initiatief-voorstellen van ke het reeds van te voren vaststaat, dat ze geen meerderheid zullen halen. Hoewel anderzijds toegegeven moet worden, dat dit laatste voorstel niet zoo onwerkelijk is, als b.v. die betreffende Burgerwacht en B.V.L.; maar daarin zit dan ook méér propaganda materiaal dan in de Staatsloterij. Eenige kans maakt dit voorstel niet. Meer dan één groep in de Kamer heeft princi pieel bezwaar tegen de Staatsloterij en be rust alleen in de handhaving omdat een voorstel tot afschaffing toch geen meerder heid haalt. Daarnaast staan verschillende groepen of leden, die, al deelen ze het principieele be zwaar niet in zijn volle consekwenties, het toch afkeuren, dat de Staat zelf het spelen geld in de hand werkt; zij het dan ook om er wat geld voor de schatkist uit te slaan. En van R.K. zijde is met de bekende wel willendheid, welke we gewoon zijn, reeds te .verstaan gegeven, dat men, al zou men overigens geen bezwaren hebben, ter wille yan de vriendschappelijke verhouding tot de anti-revolutionairen, niet met het voor stel-K,. ter Laan mee zal gaan. 't Zal ook de vraag zijn, of de liberalen wel geneigd zijn, hun stem aan het voorstel te geven. Mogelijk zou er daar en elders geen bezwaar rijzen tegen een premie-lee ning, zooals onlangs in de roomsch-katho- lieke pers is aanbevolen. Maar dat houdt nog niet in, dat men zijn instemming zou betuigen met een voorstel, waardoor feitelijk dobbel- en gokzucht wordt bevorderd. Want er zijn waarschijnlijk slechts zeer enkelen, die de loterij als een zoo deugdzame instel ling beschouwen, dat het gewenscht is, deze yan overheidswege te propageeren. Ter aanbeveling van het voorstel, zegt de roode Kamerfractie, dat ons volk nu een maal dobbelzuchtig is, een erfelijke belas ting blijkbaar sedert 2000 jaren. En wanneer bier niet' voldoende gelegenheid gegeven wordt, koopt men buitenlandsche loten. Het zij zoo! Doch het feit, dat een volks ondeugd geconstateerd moet worden, bewijst niet, dat bevordering of reglementeering ge wenscht is. Dat is ten aanzien van sommige dingen wel vaak beweerd, maar onzerzijds is het nooit toegegeven. Integendeel, in dat geval moeten maatregelen genomen worden natuurlijk met voorzichtigheid en wijs beleid om het kwaad tegen te gaan; niet om het aan te moedigen. De speelzucht is een kwaad; niet alleen in 'l oog van principieele tegenstanders en daarom zou het zeer bedenkelijk zijn om door uitbreiding der Staatsloterij deze aan te wakkeren. EIGENAARDIG ARGUMENT Geheel los van de verkiezingen, dat spreekt vanzelf, heeft de heer K. ter Laan niet .alleen een voorstel ingediend om de Staatsloterij, maar ook een om de leerplicht uit te breiden en wel tot 8 jaar. En en pas sant wordt dan maar even voorgesteld om de gelegenheid voor voeding en kleeding aan schoolgaande kinderen, die daaraan be hoefte hebben, verplichtend te stellen. Over de beteekenis van deze voorstellen, zal nog wel een en ander gezegd moeten worden; voorshands volstaan we, wat de Inhoud betreft, met de opmerking, dat men goed in 't oog moet houden, waarom het hier gaat. De heer Ter Laan vraagt leer plicht gedurende 8 jaar; de gelegenheid om onderwijs te ontvangen, bestaat en daar van kan feitelijk door iedereen gebruik ge maakt worden; het schoolgeld maakt dit niet duur. Gevraagd wordt ook, om de gelegenheid Iverplicht te stellen voor schoolvoeding en kleeding; in feite is die gelegenheid vrijwel overal. Maar, het moet nu ver plicht zijn. Dan kan actie gevoerd wor den. We gaan hierop nu niet dieper in, we be palen ons heden tot het argument, dat de Voorsteller voor zijn wetsontwerp aanvoert. Hij zegt welk bedrag met deze maatrege len gemoeid zal zijn, is moeilijk te ramen. Men komt allicht dicht bij do waarheid, als men het aantal niet-schoolgaande kinderen boven de 13 jaar schat, en dit aantal ver menigvuldigt met het gemiddelde bedrag, dat een leerling van het lager onderwijs per jaar kost. Aldus, aan een raming der kosten waagt de voorsteller zich niet; veel minder natuur lijk aan een beantwoording van de vraag. Waar die gelden gevonden m ?ten worder Maar het staat voor hem wel vast, dat de uitkomst een hoog cijfer aanwijst. Dit hooge cijfer echter toont slechts te duidelijker aan, van hoe buitengewoon groot belang deze zaak is. Ziezoo, daarmee is de kwestie opgelost Het voorstel is aanbevelenswaardig, neen, urgent, want het kost heel veel geld. En dat speelt immers geen rol! Met zulke futi liteiten houdt de S. D. A. P. zich niet oji Laten daar anderen maar voor zorgen. De maatregel kost heel veel geldl Zeker, daarom zijn wij er vlak voor. Wij, sociaal democraten moeten immers eischen stellen, welke de andere partijen niet kunnen in willigen. Maar, anderen moeten er niet ach ter zoeken, dat we juist tegen de verkiezin gen den boer op gaan met zulke initiatief voorstellen. Er steekt niets achter, hoor! BINNENLAND. ARBEID IN BROODBAKKERIJEN ADRES DER ORGANISATIES. De diverse arbeidersorganisaties uit het bakkersbedrijf hebben een adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin zij hun teleur stelling uitspreken over het wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen der Ar beidswet 1919 betreffende arbeid in brood bakkerijen. bij Kon. Besluit van 1 December 1932 bij de Tweede Kamer ingediend, en de Kamer verzoeken dit wetsontwerp niet aan te nemen. BRONBEEK ZEVENTIG JAAR Op 17 Februari a.s. zal het Kon. Militair Invalidenhuis Bronbeek te Arnhem zeven tig jaar bestaan. Door den commandant van het huis, kolonel C. A. Rijnders, zal een krans worden gelegd bij het standbeeld van den stichter. Koning Willem II, terwijl er voorts voor de invaliden een feestmaaltijd zal worden aangericht. WARE BESCHULDIGING? In verband met ons stukje onder het hoofd „Ware beschuldiging" in ons blad van Vrijdag 1.1. deelt Ds. M. Heikoop, van Utrecht, predikant bij. de Geref. Gemeente aldaar ons mee, dat het bericht onmogelijk op hem kan slaan. Hij predikte in geen acht jaar te Nieuwerkerk (Z.) en nooit op een bid- of dankdag; terwijl hij zich op de kansel nooit over zulke zaken (vrouwen, die mishandeld waren, omdat zij weigeren te stemmen) uitliet. Hij doet zelfs niet aan politiek. Wij zullen deze kwestie nader bekijken; maar haasten ons van het bovenstaande mededeeling te doen; opdat op niemand zonder reden eenige blaam blij va rusten. Onze betrouwbare berichtgever is waar schijnlijk met de naam in de war. Ds. Heikoop echter was het niet, en kon het niet zijn. Dat staat vastl ONZE SENSATIEPERS ALS MEN MAAR VERBAND WEET TE LEGGEN de roode pers kon men dit sensatie nieuws lezen: Uit zeer betrouwbare bron komt ons ter oore, dat de Duitsche ex-keizer onlangs vier nieuwe Mercedes-wagens heeft ge kocht, waarvan twee groote en twee kleine. Wij combineeren dit oogenschijnlijk onbelangrijk bericht met de te onzer ken nis gebrachte mededeeling, dat prins Hendrik der Nederlanden Vrijdagavond 20 Januari van Huize Doorn uit naar Daitschland is vertrokken met mede neming van een groote hoeveelheid ba gage van den ex-keizer. Prins Hendrik werden de koffersleu tels, die men op 't laatste oogenblik bijna was vergeten persoonlijk ter hand gesteld Een der Doornsche hoogwaardigheids- bek leeders nam in de auto van den prins plaats. Is dat even handig in elkaar gezet? Staat in dit bericht, dat Prins Hendrik den ex-keizer hehulpzaam is om naar Duitsch- land te gaan? Natuurlijk niet! Er staat niets in. Men hoort iets; men krijgt mededeelingen't de vraag of ze waar zijn; men combineert en legt verband en dan doet de fantasie Ier lezers verder wel de rest 't Is maar de kunst om iets te lanceeren. En om verband te leggen of te laten leggen. ..DAADWERKELIJK" DE ROODE PERS OVER DE GEREF. VER. Over de Geref. Ver. voor daadwerkelijke vredesactie schreven wij: Wanneer dit „daadwerkelijk" bedoelt, dat e velerhande acties, tot dusver voor den rede gevoerd, naar den maatstaf der „daad werkelijkheid" gemeten, tekort schieten en nu pas de dageraad der ware daad werkelijkheid gaat lichten, ziet het er voor de ij veraars van het verleden maar mis troostig uit De roode pers dit citeerend voegt er aan „Wanneer wij het blad even mogen bij lichten, dan zij gemeld, dat de Gereformeer de vereeniging zich richt tegen die niet daadwerkelijke zoogenaamde vredeepraatjes als o.a. door anti-revolutionaire bladen veel- Idig ten beste worden gegeven, waarbij met vrede gedweept wordt, maar nationale ontwapening, gelijk de Gereformeerde ver eeniging voorstaat, geschuwd wordt en aldus aan de oorlogsbevorderende internationale wapcningsconcurrentie wordt meegedaan." De vereeniging zal het natuurlijk wel pret tig vinden, zoo beschermd en bèvaderd te worden. DR. MR. H. W. HOVY t OUD-BURGEMEESTER VAN LOOSDUINEN Na een korte, maar hevige ongesteldheid welke ernstig operatief ingrijpen noodzake lijk maakte, is plotseling te Amsterdam, in den ouderdom van 64 jaar, overleden de heer Dr. Mr, H. W. Hovy- oud-burgemeester van Loosduinen en oud-lid van de Sta ten van Z.-Holland. De heer Hovy was een zoon van den bekenden en hoog- vereerden Amster- damschen bierbrou wer en Eerste Ka merlid W Hovy, die met Kater en Poesiat 't Verb. Patrimonium stichtte en in leer en praktijk een man was der Christelijk sociale actie. Reeds daardoor was de jonge, geleerde zoon van huis uit een oekende fi guur in onze kringen. Na een gelukkig volbrachte studie aan de Vrije Universiteit, waar hij één der eerste leerlingen was, en waarbij twee graden wer den verworven, werd Mr. Hovy, nadat hij eenige tijd advocaat was geweest in Den Haag, reeds op 23 Sept. 1902 benoemd tot burgemeester van Loosduinen- de groente tuin der residentie en hij bleef dit tot 1923 toen Loosduinen op eigen verzoek bij Den Haag werd gevoegd. Voor Loosduinen heeft Mr. Hovy gedaan wat mogelijk was, zoo wat uitbreiding als verfraaiing en economische versterking be treft; zijn naam werd aan een voorname straat gegeven. In de periode, welke op 1 Juli 1919 volgde, was Mr. Hovy lid der Staten van Zuid- Holland. Hij was eenige keeren candidaat voor de Tweede Kamer in Amsterdam. Het vliegwezen had zijn volle belangstel ling en na zijn aftreden als burgemeester was hij veel op reis. Zoo maakte hij een trip door Indië en plaatste daarvan in ons blad een reisverhaal, dat de aandacht trok. De laatste jaren leefde de heer Hovy als ambteloos burger in Amsterdam- zijn ge boortestad. Daar wordt hij Vrijdagmiddag om 1 uur begraven- De heer Hovy tijdens zijn Indische reis. FABRIEK VAN KUNSTHAAR TE VCLENDAM GISTEREN GEOPEND. Gisteren heeft te Volendam de opening plaats gehad van de eerste Nederlandsche Kunsthnarspinnerij, opgericht door den heer J. H. v a n V e e n. Dat de nieuwe kunsthaarspinnerij juist te Volendam is gevestigd, staat natuurlijk in verhand met de afsluiting van de Zuider zee en het ophouden als gevolg daarvan van de Zuiderzee-visscherij. Onder voorwaarde, dat alleen gewezen vjsschers als werklieden zullen worden aangenomen en wel belang hebbenden in den zin van de Zuiderzee- Steunwet, heeft de regeering bijgedragen in de bouwkosten van de proeffabriek en zal zij verder de onderneming steunen door en bijslag op de uit te betalen loonen te erleenen. Dp officieele inbed rijf stelling van de fa briek heeft gistermorgen plaats gehad door ir. Hou ben, directeur van den Zuiderzee- dienst, die hierbij den minister van water staat vertegenwoordigde. Onder de aanwezieren merkten wij o.m. op de heer T. C P. M. Kolfschoten, burgemeester van Edam. Mr. v. d. Werf. als vertegenwoordiger van de Generale commissie inzake de uitvoering van de Zui- dorzce-Steunwet, en ir. R. Sy bolts. Rijks- nijverheidsconsulent die de opdracht heeft de regeering op de hoogte te houden van de voorloopige bedrijfsresultaten van de nieuwe fabriek. Land- en Tuinbouw. REGEERING EN VARKENS CENTRALE Op de vragen van hel Tweede Kamerlid den heer A mei ink. betreffende het con tract tusschen de Varkenscentrale en de Baconfabrikanten en de wenschelijkheid van een regeling daarin voor de loonen en salarissen van bet in dienst der fabrikan ten werkzaam zijnde personeel, heeft minis ter Verschuur geantwoord, dat ten aanzien van de grootte der salarissen in het con tract geen regeling is getroffen; een en an der is geheel overgelaten aan de bedrijven zelf. Deze regeling acht de minister juist, in verband met de wenschelijkheid. om niet meer dan noodig in de bestaande verhou dingen in te grijpen. Aan het adres van den heer Bra at merkte de Minister op, dat de Nederland sche Varkenscentrale geen instelling is, waarvan het bestaan afhankelijk is van de financieele resultaten harer bemoeiingen, welke resultaten ook de credietwaardigheid beheerschen Mocht blijken, dat de baten op den duur door de lasten zullen worden overtroffen, dan zal moeten worden nagegaan, welke maatregelen zijn te nemen om die baten te verhoogen en te voorkomen, dat moeilijk beden ontstaan in het bereiken van het doel, dootde Crisis-Varkensvet beoogd. Eenmaal regel zou bijv. kunnen zijn de verhooiring van de heffing per kilogram slachtgewiclit. Op de vraag, hoe een varkenshouder, die geen lid der gewestelijke varkenscentrale wil zijn, zijn varken kan merken of verkoo- pen, antwoordt de minister, dat de wet be paalt, dat slechts aan varkens, waarvan Je houders lid zijn van een Gewestelijke Cen trale, merken worden aangebracht. Deze be paling sluit de mogelijkheid van aflevering of merken van varkens van een niet-lid uit. Ten slotte beantwoordt de minister ook de vragen van den heer Kersten over het verplichte lidmaatschap van de organisaties voor varkenshouders enz. Hij merkt op, dat krachtens de wettelijke bepalingen \ar- kenshouders, die weigeren lid te worden van een gewestelijke organisatie en wier varkens niet van het oormerk zijn voorzien, jpch blootstellen aan strafrechtelijke vervol ging De toetreding als lid tot genoemde or ganisaties legt den varkenshouders niet meer algemeene verplichtingen op dan doorgaans aan het lidmaatschap van eeu vereeniging verbonden zijn. Uit den aard der zaak wordt de vrijheid van den handel beperkt, doordat in- en uit voer slechts is toegestaan aan de Centrale. Dit geschiedt echter niet meer dan onver mijdelijk is. De minister vindt geen aanlei ding om bijzondere maatregelen te nemen. MOEILIJKHEDEN IN DEN TUINBOUW Van de rede i F. V. Valstur, ïureau van Veilin- van dit Bureau to publiceerden, deelen we nog het r op dat de wereld haar 1932'he'bben verhoogd, we In dei inden hi :n hebben i gegre het geldverkeer et andere landen deviezenmautregelen. Met de mogelUkneid. dat het de regeering *al ^mkken op zeer Korten termijn meer vrijheid roor onzen export te verkrijgen, mag niet wor- ten gerekend. Met de afzetmogelijkheid van >na product staat het er slecht voor. Van de eteunrogeling voor den tuinbouw zou ipr. willen zeggen: dankbaar maar niet vol- laan. Aan de steunregeling voor 1932 kieven rc-or&l twee bezwaren, ten eerste, dat het be drag van vjjf millioen te klein is om daarmede mcieele moeilijkheden op te heffen, waar- uinbouw is geraakt, waarom het bestuur btJ de regeering dan ook heeft aangedrongen op ïn verhooging van den toesjtig voor 1933 en •n tweede, dat de steunregeling voor 1932 ..g-eniUk geen steunregeling Is, maar een gelde lijke tegemoetkoming na de geweldige verliezen elke In het Jaar 1932 ztin geleden. De heer Valstar behandelde daarna de vraag at er dan voor 1933 moet gebeuren. De irroo- vraag ls in welken vorm de regeering steun il moeten verstiekken. Geen toeslagregeling eer. tenzij hetgeen wU niet hopen het raks zou blijken, dat andere, meer constructie s pogingen tot redding en instandhouding van hebben gebaat. Het 3cht i :elln; alleen om ndere steunmiddelei dat het de wa el hooger schat, maar ook omdat het nieit >gelt)k is een toslagregeling vooraf in ult- :ht te etellen, aangezien het dan niet te voor men zou zijn, dat daarvan misbruik wordt gemaakt. Bovendien, indien voor de komende jaren en ln leder geval voor 1933, geen andere middelen dan een toeslag op het product zouden worden ter hand genomen, dan zou, In een toestand, als sarin het tuinbouwbedrijf nu Is geraakt, de idergang van den tuinbouw toch niet zfln af Een krachtig middel om den tuinbouw vcor idergang ie behceden is. naar de meening van »t bestuur, de hnudhavi-ig der minimumprijzen e ondervinding In het afgeloopen Jaar heeft geleerd, dat het onder de huidige omstandighe den dringende noodzaak ls dat er maatregelen gel offen die het handhaven van ml- -(jzeo waarborgen. Naar sprekers nee- minimumprijzen te handhaven, tndion - een vergoeding wordt betaald zoodut hel product eigendom der veiling wordt. De producten mogen niet buiten de veiling om te gen lagere prüzen toch op de markt komen. Spr. es erop. dat verschillende vellingen reeds den nschelijk geachten minimumprijs aan do kweekers betalen indien en venrzoover hun pro ildoet aan bepaalde eischen. In Noord- Holland Is met steun van de provlncre dooi kende regeling van het In- en Verkoop- gelilke regeling is voor het geheele land en al lo veilingen noodig. Ttrence controle op de ter veiling aangevner- producten ts bU dezen maatregel eerste cisch arbil moet worden voorkomen, dat mtndor- ardige producten toch aan de markt komen. I'enslotte besprak de heer Valstar het vraag de beperking der cultuur, waarvoor ilen noodig zün Het ie de stuk va speciale hoogste tüd, dat de reg' t tegen speculatie' jeele toeslag In leder geval zou r en beperkt tot een bepaald pert het jaar 1938. om het r.ulpunt blijven staan. Dat kan en et anders Indien een beperking van de tooit do handhaving der mlnlrmimprllzen onder i goedopgezette controle worden ter hand ten. dat veel leed zal DE STEUN AAN DEN TUINBOUW VIJF MILLIOEN NIET TOEREIKEND GEACHT. Het Centraal Bureau der Tuinbouwveilin gen, dat nagenoeg den geheelen Nederland- schen Tuinbouw, voor zoover de kweekers van groenten, fruit en vroege aardappelen betreft, omvat, heeft een adres gezonden aan den minister van oeeonomische zaken. •in het meedeelt dat het voor steun aan den tuinbouw uitgetrokken bedrag van 5 millioen gulden, zelfs bij berekening van een tot het uiterst gedrukten productieprijs niet voldoende zal zijn om het verschil tus schen dien productieprijs en den veilings prijs te dekken. Het Bureau dringt er daarom hij den mi nister op aan, te bevorderen, dat het lied rag van den aan den tuinbouw over 1932 te verleenen steun worde verhoogd tut het ver- scM tusschen product" ei' veüingsprijs. ROTTERDAM GEMEENTERAAD Onze Rotterdamsche Redacteur schrijft Voet bij stuk hield gistermiddag, nadat de algemeenb be schouwingen gesloten waren, de „regeerings- rneerderheid" in de Rotterdamsche raad. De voornaamste voorstellen van B. en VV. zijn met een voldoende meerderheid aanvaard: 22 tegen 18 stemmen. Deze meerderheid had nog wel iets kunnen lijden, maar niet veet. De minderheid stond op haar maximum: 15 sociaal-democraten en 3 diversen. Afwezig wegens ziekte waren de heeren Nivard (r.k.), Hijman (lib.) en Van Meg- gelen (c.h.); de meerderheid had 25 kunnen zijn, dus ruim de helft van de raad. Zonder kennisgeving was afwezig de heer Van l)is; hij zou nu eens vóór, dan weer te gen gestemd hebben. F.r is eén vacature: Koopmeiners; die de tegen de belastingverhooging stemmen; doch nam, wegens conflict met zijn (libe rale) fractie ontslag. Ziedaar dus de situatie. Het werd overigens de liberalen en Dr. Reeser niet gemakkelijk gemaakt om met de rechterzijde mee te stemmen. Vlak vóór de stemming schoot Van Bu- rink nog in een duikboot om een der voor stellen te torpedeeren. De heer D u t i I h (lib.) had aanvankelijk een voorstel inge diend om bij de loonkorting de gezins omstandigheden niet in aanmerking te ne men. Doch toen hij geen instemming vond, wilde hij de oppositie de gelegenheid bene men een onwaardig spel met zijn voorstel te spelen en dus trok hij het in. Ha, dacht van Burink, nu zet ik een val voor de liberalen en hij diende een motie in van precies dezelfde strekking als het in getrokken voorstel-Dutilh. Een motie, waar in gezegd wordt, dat loon naar prestatie" moet worden berekend. In principe waren Dutllh c.s. het hier na tuurlijk mee eens; maar zij overwogen even natuurlijk, dat dit geen principieele uit spraak, maar een politieke onderzeeër was. En dus stemde heel de liberale fractie, plus Dr. Reeser (v.d.) tegen de motie, waar door deze verworpen werd met 22 tegen 18 stemmen. Dit zullen ze later nog wel eens moeten hooren. Het wordt minstens een verkiezings- schreeuw. Als men het hoort, bedenke men, hoe de situatie was. Van Burink in een onderzeeër. En daarvoor gaat men uit de weg. Zelfs al is er iets goeds aan boord. Want wie een duikboot als vrachtschip ge bruikt, voert iets in zijn schild. Waarschijn lijk is het smokkelwaar! De lading van het schip, dat in veilige haven moest worden gebracht is bekend. Het was in de eerste plaats het voorstel van B. en W. om een derde loon korting toe te passen van 2 voor ge huwden en 5Yz voor ongehuwden, waar bij nog een kFeine verzachting was aange bracht op voorstel van den heer Hen driks (r.k.). Voorts kwamen in stemming de voorstel len tot verhooging der opcenten op de Per- soneele en Gemeentefondsbelasting en het plaatsen van Rotterdam in de tweede klasse Al deze voorstellen werden met 22 tegen 18 stemmen aanvaard. De botte oppositie heeft zich ten volle uitgeleefd, maar leidt dan nu ook een onvruchtbaar leven. De sterkste fractie in de raad, de S.D.A.P., die 15 van de 45 zetels bezet, brengt haar in vloed op de gang van zaken tot nul terug; zij moet buiten beschouwing blijven, omdat ze volhardt in een negatieve critiek zonder zin. Ze stemtdat is alles. Doch daar mee dienen allen, die van goeden wille zijn oor Rotterdam, dan ook rekening te hou den. De algemeene beschouwingen zijn nu afgeloopen. Vandaag is de raad aan de hoofdstukken begonnen. Twee dingen heeft de meerderheid hier bij te overwegen. In de eerste plaats, dat toch niet weken en maanden bezig kan zijn met een bogrooting. De Burgemees ter waarschuwde reeds, dat er veel op 't Stadhuis vastloopt. Het duurt nu feitelijk al drie weken. De meerderheid moet zich der halve groote zelfbeperking opleggen wat de spreektijd betreft. Doch evenzeer, wat bij zondere verlangens aangaat Bij de hoofdstukken komt vaak allerlei persoonlijke voorkeur te pas. Wanneer le den der „regeeringsmeerderheid" daaraan toegeven, dan moeten zij bedenken, dat d« doellooze oppositie ieder oogenblik klaar staat, om hot college een hak te zetten en op welke wijze clan ook, reeds genomen maatregelen te verzwakken of te saboteeren. Thans is een groote mate van verant woordelijkheidsgevoel noodzakelijk. Bij spre en en stemmen. En wat ons betreft: het ligt niet in ons oornemen met dezelfde uitvoerigheid hei raadsgebeuren te blijven bespreken als tot heden het geval was: er loopen meer din gen in de wereld dan gemeente-auto's en een gemeente tram, welke beide onbegrijpe lijk duur zijn Uit Oost-lndie WILDE-SCHOLEN ORDONNANTIE BATAVIA, 31 Jan. (Aneta). De Volksraad behandelde heden het initiatief-.'oorstel van den heer Wiranatakoesoema inzake de wilde seholen-ordonnantie, welk voorstal beoogt de opschorting van de ordonnantie met een De meerderheid van de sprekers sloot zich bij dit voorstel aan. Enkelen betreurd n, dat de regeering niet zelf het initiatief heeft genomen. SALARISSEN IN DE SUIKER BATAVIA. 31 Jan. (Aneta). Aan het per soneel van do Factory is medegedeeld, dat de voorgenomen tweede korting niet zal worden toegepast Fr zullen geen verhoo gingen worden toegekend. STATISTIEK INKOMSTENBELASTING BATAVIA. 31 Jan. (Aneta). Verschenen is e o statistiek der inkomstenbelasting Voornaamste Nieuws* (Bit. 1) De officieele inbedrijfstelling van de fa briek voor kunsthaar te Volendam Overleden is Mr H. W. Hovy, oud-burge- meestor van Loosduinen. (Blz. 2) Scherpe reactie van de Deensche kroon. Het optreden van de Hitler-regeering. De houding van het Centrum. Het kabinet-Dalaaier. De anarchie in Spanje. Opzienbarend bericht over een Engelsch- Japansche afspraak aangaande Mandsjoe- kwo en Tibet. (blz. 3) Opwekking in Brazilië, door Ds A B. W. M. Kok. blz. 9 De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot wijziging van enkele artikelen der Kies wet, der Provinciale Wet en der Gemeente wet behandeld. (blz. 10) De Ned Ford Automobielfabriek stelt aan aandeelhouders voor over 1932 5 dividend uit te keeren. Vergadering van 6 obligatiehouders lee ning 1928 der CV. Wm H. Muller en Co. Reorganisatie wordt niet overwogen. Van obligatiehouders wordt niet meer gevraagd, dan strikt noodzakelijk is. De U.S Steel Corporation leed over 1932 een verlies van 90.186.000 Het kwartaals dividend verlaagd van 7 tot basis 2 per jaar. Thans is het de tijd, Uw rheumatiek te doen verdwijnen Zie bladzijde 6 over 1930, blijkens welke tot totaal belast baar inkomen van ruim 4.000 000 belasting plichtigen bedroeg f 1.009.000.000, tw. van Europeanen f 543.000.000 met 95 000 aansla gen, dat van de vreemde Oosterlingen f36S.000.000, met 446.000 aanslagen, van In landers fftS8.000.000, met 3 501.000 aanslagen De opbrengst bedraagt van Europeanen f22.600 000 vreemde Oosterlingen f8.900 000, Inlanders f 16.500.000. Hiervan werd 18 pet. opgelegd aan personen met jaarlijksch in komen boven de f25000. Voor de Euro peanen alleen bedroeg dit percentage 31. Gemengd Nieuws ERNSTIG ONGELUK TE RIJSWIJK EEN DOODE, EEN ZWAAR GEWONDE. Door het op hol slaan van een paard, ge spannen voor een ledige vierwielige vracht wagen, heeft, te Rijswijk een zeer ernstig ongeluk plaats gehad. Op den Haagweg reed de stalbaas J. B., van een melkinrich ting te Den Haag, met een jong paard voor zijn wagen, om het dier af te richten. Door een of andere oorzaak schrok het beest en sloeg op hol ter hoogte van de Verhagen- Metmanstraat Het rende het trottoir op. de kar meesleepend tot de Eikenlaan. Op het trottoir liep juist de 36-jarige mevrouw M. J. M., wonende aan de Kerklaan, met een drietal kleine kinderen te wandelen. Daar zij zich niet zoo gauw wist te bergen, ge raakte zij en haar vierjarig zoontje onder de wagen. Beiden werden ernstig gewond. Dr. E. verleende ter plaatse de eerste hulp. De twee patiënten werden naar het R. K. Ziekenhuis te Den Haae vervoerd, alwaar het zoontje aan de gevolgen is overleden. De toestand van de moeder is hoogst ern stig. HET IJS Vaarweg Lelden en Den Haag geopend De „Danië. Goedkoop", voorzien van een ijsbreker, heeft den vaarweg naar Leiden en Den Haag opengebroken, waarmee té vens de verbinding langs de binnenwateren met Rotterdam is hersteld. De Waal wordt opengebroken De ijshrekers „Spitsbergen" en „Siberië" an P. Smit Sleepdienst Rotterdam zijn via de Noord, het Dordtsche Kil en den Moer dijk vertrokken naar Vuren om het ijs te breken, een en ander in opdracht van den Rijkswaterstaat De „Wilhelmina Goedkoop" van de firma D Goedkoop te Amsterdam zal trachten het Noord-Hollandsch kanaal weer bevaarbaar te maken tot Den Helder. De Urk-r haven bedreigd De dooi, die roet kracht is doorgezet, heeft het groote iisveld ten Zuiden van het eiland Urk met '-'root lawaai uiteen doen springen. ti' 1 van het opschuivend ijs was zoo sti at groote massa's schotsen over de dij' lei haven heenschoven. De bazal- ten hr i iciing der haven en de palen had den hei zwaar te verduren, terwijl de sche pen. die in de haven lagen, bedreigd wer den. Inmiddels zijn maatregelen genomen, om deze naar een veiliger ligplaats te bren gen. HET IJS OP DE MERWEDE Men meldt ons uit Sliedrecht: Daar het ijs op de Merwede voor Gorin- hem door booten is gebroken, komt er veel ijs van boven, d.at zeer hinderlijk is Over de geheele breedte drijft de rivier met ir drijf ijs, dat zich bij de Tolsteeg heeft \-otgczel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1