Tegen GRIEP MAANDAG 30 JANUARI 1933 Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Alphen a. d. Rijn (vac.-J. G. L. Brouwer), F. H. van Oosten te Feijenoord Te Ouderkerk a. d. IJssel, J. G. Woelderink te Vreeswijk. Te Benschop, B. van Ginkel te Nieuwpoort. Te Veessen (toez.), cand. A. Buenk, hulppred. te Uchelen (by Apeldoorn). CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST Cand. G. S. Oegeraa, van Kampen, be roepen predikant by de Geref. Kerk te Hau- lerwyk, is door de Classis A^-sen der Geref. Kerken peremptoir geëxamineerd en toegela ten tot den dienst des Woords en der Sacra menten. DB. V. W. F. B. SCHMIDT De Koning van Zweden heeft Ds. V. W. F. B. Schmidt, Evang. Luthersch predikant te Schiedam, benoemd tot ridder le klaase in de Wasa-orde. Het ridderkruis ie Ds. Schmidt overhandigd in het gezantschapsgebouw te Den Haag, door den gezant van Zweden. PREDIKANTEN VAN DE GEREF. KERKEN De jaarlyksche algemeene vergadering van de Vereeniging van Predikanten van de Geref. Kerken in Nederland, zal, naar wij vernemen Woensdag 19 en Donderdag 20 April a.s. te Utrecht, onder leiding van Prof. Dr. F. W. Grosheide, van Amsterdam, worden gehouden. Als referenten zulen optreden de heeren Dr. W. A. van E»>, predikant te Leeuwarden, on derwerp: „De Zuid-Afrikaansche leerprocedu- re"; Ds. W. van 't Sant, predikant te Den Haag-West, onderwerp: „De Buchman-bewe ging^'; en Ds. Th. Delleman, predikant te Aal ten, onderwerp: „Het huwelyks-vraagstuk in 1 Cor. 7". De causerie in de meer gezellige Woensdagavondbijeenkomst zal worden gehou den door Ds. E. van Teylingen, predikant te Oostwold (Old.), over: „Hoe is het te verkla ren dat de Afscheiding in het Noorden zoo snel vorderde 7". KERKGEBOUWEN Te Bunschoten bestaan by de Chr. Geref. Kerken, naar de „Stand." meldt, plan nen tot stichting van een tweede kerkge bouw. Dit kerkgebouw zal dan verryzen aan den Eemdyk, bij het Haventje. KERKELIJKE PERS Te Apeldoorn is verschenen het eerste nummer van de „Chr. Geref. Kerkbode", offi cieel orgaan van de Chr. Geref. Gemeente al daar, onder redactie van De. J. Jongeleen. Het blad zal voorloopig om de 14 dagen verschij nen. COMMISSIES VAN BEHEER DER GEREF. KERKEN Te Utrecht vond Vrijdagavond jJ. de Conferentie plaats van Commissies van Be iheer der Geref. Kerken uit de provincie Utrecht, waartoe ook commissies buiten de provincie waren uitgenoodigd. De Voorzitter, de heer G. Attema. van Utrecht, opende de goedbezochte vergadering met gebed en het lezen van een gedeelte van Matth. 3. waarna hij een kort openingswoord öprak. De heer C de Haaq, te Utrecht, hield een inleiding over de vraag: „Vaste bijdra gen of collecten voor den kerkedienst" en ging eerst na de geschiedenis, erop wij zend, dat aan de Ned. Herv. Kerk door Ko ning Willem I een bedrag per predikant werd verleend uit de Staatskas, zoodat de Ned. Herv. Kerk steeds op een bedrag uit de Staatskas kan rekenen. Als we in aaa- merking nemen, wat er sedert 1815 bij de Ned. Herv. Kerk aan kerkelijke goederen bijkwam, dan is het duidelijk, dat men daar weinig bijeen te brengen had. Met de Geref. Kerken stond de zaak anders; zij moest envan meetaf alles uit eigen midde len bekostigen en de liefde tot de Kerk bleek uit de groote offervaardigheid. Het werd in den loop der jaren echter duidelijk, dat het vrijwillig offeren toch leiding noo dig had, en het offer in overeenstemming diende te zijn met het inkomen. Een metho de welke overal goed resultaat zal geven, is niet aan te bevelen, omdat overal de toestanden verschillend zijn. Maar Spr. zag groote voordeelen in het bijeenbrengen der Kerkelijke middelen in hoofdzaak door vaste bijdragen Hoofdelijke omslag is ge lukkig niet noodig geweest. De liefde tot de Kerk des Heeren en het vrijwillig offe ren voor des Heeren dienst is altijd onder ons nog aanwezig geweest en we hopen, dat dit zoo zal blijven. Het stelsel van de vaste vrijwillige bij dragen besprekend, dat in Utrecht wordt ge volgd, zette spr. uiteen, dat Utrecht na lange studie en veel overwegen tot dit stelsel gekomen was met afschaffing van de collecte voor den eeredienst. Alle bezwa ren zijn ook met dit stelsel niet weggeno men, en niet alle collecten kunnen bij dit stelsel worden gemist. Collecten voor bij zondere doeleinden (Zending en Evangeli satie, emeritaatsgelden enz.) blijven noo dig. Ook kunnen leden die niet veel liefde voor de kerk hebben, zich makkelijker aan het offer onttrekken Kleine Kerken gullen met het Btelsel meer moeite hebben dan grootere, omdat men in kleinere plaatsen elkaar omtrent het inkomen niet zooveel zal willen doen vernemen. Maar bij de in voering in Utrecht heeft de toezending van een tabel, waarop de lidmaten konden zien hoeveel van ihen verwacht werd, zeer goed gewerkt In 1919 werd het stelsel in Utrecht ingevoerd. In 1918 waren de inkomsten bij collecten 20.600. In 1919 onder het nieuwe stelsel werd reeds f29,500 bereikt In 1921 (maar dat was een jaar van hoogconjunc tuur) werd f 41,900 béhaaild. Bij dit stelsel dient de commissie van be heer de zaak steeds warm te houden; er dient een organisatie voor in het leven te worden geroepen. Dat het stelsel der vaste bijdragen een ongucistigen invloed zou heb ben op de bijdragen voor andere doelein den, is niet juist Voor de Diaconie werd voor 1919 bijeengebracht ca f25,000. Het is in de jaren waarin het stelsel van vrijwilli ge bijdragen geldt, opgeloopen tot het dub bele. Noch Zending, noch Evangelisatie hebben eronder geleden. De Joaskisten heb ben jaarlijks ook een opbrengst van tus- sohen de acht- en tienduizend gulden. Spr. vond het niet te boud om te beweren, dat het stolsel der vaste bijdragen groote voor deelen geeft en de liefde tot de Kerk niet verflauwt doch venmeerdert. Spr. eindigde zijn betoog met voor te lozen hetgeen Ds Klaarhamer in 1918 ia de „Kerkbode" schreef ter aanbeveling van het stelsel. Een geanimeerde bespreking volgde op het referaat, waarin over en weer wenken werden 'gegeven of inlichtingen gevraagd en verstrekt Om des tijds wille moest de ven dere bespreking over art 13 der KO uitge steld worden. In de eerstvolgende conferentie zal men tot consolideering van den vorm geraken; dan zal ook een definitief bestpur worden ge kozen. Na rondvraag werd de vergadering door den heer De Haan met dankgebed TOURNEE DR. CONRAD HOFFMANN ZENDING ONDER DE JODEN Dr. Conrad Hoffmann, van New-York, heeft gelijk was aangekondigd, op verschil lende plaatsen in conferenties gesproken over den arbeid van de Zending onder de Joden. Zoo o.m. te Utrecht Den Haag en Kam pen. Omtrent zijn optreden voor de studenten der Theol. School te K a m p e n, zie men onder de rubriek Hooger Onderwijs: „Stu denten en Zending". Betreffende Utrecht melden we het volgende: Onder voonzitteirschap van Ds. Jac. van Nes is te Utrecht in het Zendingsibuis een veigadeiing gehouden van genoodigden vatn verschillende geziimdten, waarin de bekende Emgelsohe Dr. Hofman in de Duiitsohe taal sprak over de zending onder de Joden. Ap- gemenkt werd o.a. Prof. Dr. Gramer, mevr. Van Boetzelaer van Dubbeldam e.a. De Voorzitter gaf ua gebed en een openingswoord waarin aangewezen werd, hoe iemand, van verre gekomen, thans drie- generi samenbrengt, die hier soms los van en vreemd voor elkaar hetzelfde werk doen, aan Dr. Hofman het woord. Deze sprak over d'e inter nationale zending onder de Joden en de Ülwtisteilijke toenadering tot hen; over het „Jüdisohe Komitee van Internationalen Missionsrat"; over de gebeurtenissen en ondervindingen in het zendingswerk onder de Joden; over private organisaties die een ernstige schaduwzijde hebben, enz. Ook voor deze zending moeten de Kerken zich interesseeren, zoodat zij in kerkelijke bed ding dient geleid te worden. Het geldt hier e entaak met name voor de groote-stadskerken, daar de Joden voor al in de steden wonen en haast in geen ghetto meer, doch verspreid om ons heen. Welke h» aiding tegenover hen aan te nemen? In het algemeen is er vierderlei: sommigen zijn anti-semiet, wat Spr. stieng veroordeeld, anderen zijn onverschillig t«g«n over de vele Joden en laten'hen links lig gen. W-eer anderen knoopen vriendschaps betrekkingen met hen aan, maar wij moe ten hun Jezus Christus prediken; hoezeer daar ook bittere oppositie tegen is van de zijde der rabbijnen. Dezen zëndingsarbeid grondt Spr. vooral hierop: 1. het bevel des Heeren; 2. de ver breiding der Joden over de wereld, waai- voor tabellen aanwezig waren, en hun groo ten invloed; 3. de wijziging van de Joden van dezen tijd op godsdienstig gebied (toe name van ongeloof en vrijzinnigheid), zoo dat jonge intellectueele Jlxien schier niet beseffen dat zij Joden zijn. Naast het „evangeliseeren" onder de Jo den toone ons gedrag tegenover hen dat wij Christenen zijn, opdat zij een antwoord hebben op hun vraag: ..Wat heeft Christu:» en het Christendom ons eigenlijk te geven?" Vele bekeerde Jaden wijzen dankbaar op het Christen-zijn der Christenen, dat huii tl «t zegen weid. Het vraagstuk: Jood oi Ghristen? neemt in 'belangstelling toe, wordt op conferenties met rabbijnen be sproken en ook onder studenten aan de orue gesteld. Juist vooral de jongere Christenen moeten zich voor deze aeusaebtige missio- li-re taak interesseeren. Aan de discussie werd deelgenomen door Ds. Mansfeit, Ds. Rust, Dr. Rutgers en Ds. Veder. Met dank aan Dr Hofman en aan God werd de samenkomst gesloten. Omtrent Den Haag .volge hieronder verslag: Zaterdagmiddag vond te 's-Gravenhage in Maison Brammer een samenspreking plaats van Dr. Conrad Hoffmann, uit New-York, secr. van de International Committee on the Christian Apperbach to the Jews met ver schillende vooraanstaande personen uit Chr. kring, die belang stellen in het werk van de Jodenzending. De bijeenkomst vond plaats op initiatief van Dr. W. J. de Wilde, Ned. Herv. predi kant te 's-Graven^age, vertegenwoordiger van de commissie voor Jodenzending van wege den Kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente aldaar, en Ds. Jac. v. Nes Czn., miss. predikant voor de Jodenzending vanwege de Geref. Kerken in Nederland. Onder de aanwezigen werden o. m. opgemerkt Freule H. S. Hartsen, Mr. A, J. L. v. Beeck Cal- koen, Ir. H. G. v. Beuzekom, Mr. Dr. G. Bes- selaar, oud-hoogleeraar in Z.-Afrika, L. F. Dingemans, Oud-Res. in Ne<L-Indië.en an deren. De vergadering stond onder leiding van Ds. Jac. v. Nes Czn. Dr. Hoffmann hield allereerst een cause rie gelijk hij ook te Amsterdam en Utrechl heeft gedaan, waarna verschillende der aan wezigen van de gelegenheid om hem nader inlichtingen te vragen over het werk der Intern. Jodenzending gebruik maakten. Besloten werd ook in de Residentie een klein comité te vormen uit verschillende Kerkelijke kringen om belangstelling te wekken voor het werk van de Imtem. Jo denzending en jaarlijks voor dezen arbeid een bepaald bedrag bijeen te brengen. Zaterdagavond had Dr. Hoffmann ten huize van Ds. van Nes een bijeenkomst met de werkers en werksters in de Jodenzending vanwege de Geref. Kerken van Den Haag- Oost en West Gistermorgen was Dr. Hoffmann in de Oosterkerk te 's-Gravenhage onder het ge hoor van Ds. C W. Keur, Geref. predikant te Scheveningen. Heden heeft Dr. Hoffmann ons land we der verlaten. Hij reisde vandaag af naar Hamburg, om van daar naar Scandinavië, de Baitische landen en Polen te reizen en dan over Duitschland naar Amerika terug te reizen. GIFTEN EN LEGATEN Te Den Haag is door wylen mevr. de wed. Prof. Dr. Salverda de Grave-Herderscheê aan de Evangelische Maatechappy een bedrag van f 1900 gelegateerd. Schoolnieuws. EVANGELISATIE Te S m i 1 d e worden vanwege de Evange lisatiecommissie der Geref. Kerk in de maand Februari twee Evangelisatie-bijeenkomsten gehouden. De eerste vindt plaats op Maandag 6 Febr. in hotel Veenhoop te Smilde. Als sprekers zullen optreden de heeren Ds. J. Overduin, pred. te Sleen, met het onderwerp: ..Drie vragen" en Ds. D. van Enk, pred. te Smilde, onderwerp: „Is God liefde?" De tweede bij eenkomst zal plaats hebben op Donderdag 23 Febr. in hotel Kram te Bovensmilde. Daarin zullen het woord voeren de heeren Da. J. H. Kuiper, pred. te Zwolle, en Ds. D. van Enk, idem te Smilde. Een zangkoor zal de bijeen komsten opluisteren. In den Wieringermeer is de Ned. Herv. Evangelisatie sinds Augustus 1932 van 37 tot 75 leden uitgegroeid. Er wonen in totaal ongeveer 200 gezinnen (Hervormd, Gerefor meerd en Roomsch-Katholiek). De twee godsdienstoefeningen door de Evan gelisatie gehouden te Slootdorp en te Midden- meer onder leiding van den heer K. O. Finken- sieper cand. tot den H. Dienst en predikant evangelist der Evangelisatie, werden per .Zon dag bezocht door te zamen plm. 90 kerkgan gers. Prof. Dr. H. BOUWMAN Naar wy vernemen, heeft de ongesteldheid van Prof. Dr. H. Bouwman, hoogleeraar a Theol. School te Kampen, die, naar men weet, aan geelzucht lijdende is, Zaterdag j.l. zulk een wending genomen, dat thans zijn toestand ern stig genoemd moet worden en men zelfs het ergste gaat vreezen. Prof. Dr. S. R. STEINMETZ B. en W. van Amsterdam stellen den Raad dier gemeente voor, op zijn verzoek, aan Prof. Dr. S. R. Steinmetz eervol ontslag te verleenen uit zijn betrekking van gewoon hoogleeraar aan de Gemeente-Universiteit, zulks met in gang van 18 September a.s. FRAUDE BIJ EXAMENS Te Lissabon heeft, naar Reuter seint, de Senaat der Universiteit besloten krachtige maatregelen te nemen om het fraudeeren op examens tegen te gaan. Er is reeds een af schrikwekkend voorbeeld gesteld: drie studen ten, die bij een examen hadden gesmokkeld, zyn veroordeeld tot een maand gevangenisstraf en f 20 boete. STUDENT EN ZENDING Te Kampen had een vergadering plaats van de Zendingsstudie-actie aan de Theo logische School. Na opening der vergadering door den heer K. J. Schaafsma, Theol. stu dent. leider van de actie, sprak deze een welkomstwoord inzonderheid tot Ds J. van Nes, vaa Den Haag, en Dr. Conrad Hoffmann tijdens den wereldoorlog leider der hulp actie vanuit Amerika voor de studenten in de strijdende landen, en thans secretaris van bet Internationaal Centraal bureau voor de Jodenzending. Het groote nut dit bureau werd kort door Ds J. van Nes aangetoond, die Dr Hoffmann inleidde. Dr C. Hoffmann wees op de uitzonderlijke positie der Joden als het uitverkoren volk van God. Hun verdrukkers zijn veigaan. zij zijn 6taande gebleven. Ongeveer 1/3 van de bevolking van New-York is Jood. Uit het Jodendom zija de twee uitersten van onzen tijd voortgekomen: het Christen dom (Christus) en het Communisme (Manx) Ondanks en dank zij de verstrooiing zijn de Joden één en sterk nationaal. Spr. be twijfelde evenwel of de Zionisten-beweging wel ooit een religieuse beweging zal wor den Door het contact met den modernen geest zijn velen afgeweken van „het geloof der vaderen", en de vrome Joden staan nog altijd ver van Christus af. Toch is er kentering. Deze verandering ten g moeten wij niet tegengaan door mee te doen aan antisemitisme, wat in strijd is met het Christelijk beginsel der liefde, dat ons moet dringen, om ,.het verloren volk Israël" in aanraking te brengen met het Evangelie van Jezu^ Christus. Daartoe wek te Spr. alle aanwezigen op, wijzend op den grootcn zegen die daarin is gelegen. Vele Christen-Joden werken met een navolgens- waardigen ijver voor de verbreiding van het Evangelie. Op deze met veel gevoel uitgesproken en met onverdeelde aandacht aangehoorde rede, volgde een aangename bespreking. Dr J. Esser sloot op verzoek deze verga dering met gebed. CONFESSIONEELE STUDENTEN Te Utrecht aan de Rijksuniversiteit werd een Confessioneele Studiegroep ge vormd aüs de motieven daarvoor hebben, naar we in „Vox Theologica" lezen, gegol den: a. het inzicht, dat te Utrecht de syste matische theologie op éénzijdige wijze wordt belacht; b. het willen aankweeken vaa de beginselen der Confessioneele richting on- ïr de studenten. Wat de werkwijze betreft: men wil de vorming van een Confessioneel dispuut, aaast de andere gezelschappen zou werken, voorkomen. Het plan ls 8 maal per jaar door een voorman der Confessioneele beweging een lezing te laten houden, en zich hiervoor met de Confessioneele Vereeniging in verbin ding te stellen. Er behoort wel moed toe, aldus gemeld tijdschrift, om in een stad met 2 (of 3?) theologische faculteitsvereenigingen en 7 dis puten waar desondanks meer dan eigens anders geklaagd wordt over slapheid der studenten, slecht bezochte lezingen en moei zaam gevulde dispuutroosters een aieu- we studiegroep op te richten met zulke groote plannen. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Ridderkerk (Kerkweg 7), H. H. Gaa senbeek te Utrecht. warden (Groen van Prinsterersch., Margaretha de Heerstraat 1, hoofd H. Nien- huis), T. Meyer te Franeker. EEN SCHOOLKWESTIE Te Lage Vuursche (U.) heeft het be stuur der Vereeniging tot stichting en instand houding van een School met den Bybel tot den Raad der gemeente Baam het verzoek gericht om de verklaring, bedoeld in art. 73, lid 1 sub C der L.O.-wet 1920, overgelegd by de in 1932 ingediende aanvrage tot stichting van die School, door een andere te vervangen. B. en W. 6tellen voor afwyzend te beschik ken op dit verzoek. Zy motiveeren dit advies op de volgende gronden: dat het niet aangaat om een verklaring, behoorende tot een aan vrage, waarop reeds is beschikt, later door een andere te vervangen. Dit zou gelijk staan met wijziging van de feiten, waarop die bescliik- king steunde, zonder dat van het wettelijk ge regelde recht van beroep gebruik kan worden gemaakt als waarborg, dat de beschikking met de feiten strookt. Bovendien zou inwilliging van het verzoek een zoodanige geldelijke tege moetkoming aan het adresseerende schoolbe stuur beteekenen, dat daarmee in stryd zou worden gehandeld met het bepaalde in lid 3 van artikel 5 der Lager Onderwijswet. Kunst cn Letteren. OVER HET HULDIGEN slaat Jan Greshoff in het Januarinr. van D.G.WI enkele spijkers met koppen. Hij doet dit naar aanleiding van de huldiging v. d. Woestijne te Gent, welke bestond in expositie van 's dichters werk, 'n receptie bij de commissaris des konings en een ver gadering met redevoeringen en zang. Gres hoff acht deze heele huldiging mislukt. „Wie een dichter wil eeren. moet hem lezen, lezen en altijd lezen, om telkens meer en telkens wezenlijker bcstanddeelen uit zijn text tot zich te aemen; moet zijn brieven en biografische bijzonderheden trachten te krijgen om het beeld van den menscJi achter het werk te vervolmaken. VORST ALS WERKVERSCHAFFING Maar men ga niet zijn pijp kijken, noch den buitenkant van zijn boeken, noch een schamele carade, waar een vaa zijn texten in verhaspeld wordt en men ga niet zitten luisteren naar verhandelingen, welke men evengoed lezen kan." VONDELIANA Dr J. F. M, Sterck heeft weer een boek gepubliceerd Oud en Nieuw o Joost van den Vondel, waaiïa hij een veertiental verspreide opstellen bijeen brengt UITGEVER EN PUBLIEK Het is bekend, dat de smaken van uit gever en publiek nog wel eens verschillen. Menig schrijver van een succesboek stoot keer op keer het hoofd, als hij als debu tant aan uitgevers zijn werk aanbiedt Denk bijv. aaa Remarque. Een zelfde geval deed zidh thans voor weer met een oorlogsboek, nl. E r b e d e r E r d e van Franz Löser, dat naar de V o s s. Zeitung meldt, geweigerd werd door 42 uitgevers, maar de eersten prijs won uit 1400 inzendingen voor de beste na-oorlogs roman. HUMOR EN HUMORISTEN W. H. Shaverman wijdt aan dit onder werp in de laatste afl. van De Ni e u a lg i d s een uitvoerige studie. Hij gaat eerst na de beteekenis dezer woorden onderzoekt vervolgens welke onzer auteurs tot de humoristische gerekend moeten wor den. Land- en Tuinbouw. ZUIVELSTEUN Berekening van de uitkeering Door den Minister van Econ. Zaken is be paald dat de uitkeering per kg melkvet, zoover aanwezig in melk of room, welke tot of tot voor het binnenland bestemde melkproducten is verwerkt, zoodanig be rekend wordt, dat per kg product wordt uitgekeerd een bedrag, verkregen door de uitkeering per kg melkvet, vermenigvuldigd met 1/100 van het melkvetpercentage van het product, te verminderen met een be drag, gelijk aan den prijs van het merk voor een kg boter, vermenigvuldigd met den hieronder achter elk der producten aange geven factor. Het percentage melkvet voor de na te men producten wordt als volgt vastgesteld: Kaas V. V. 40 30 20 Fabrieken Boeren 84 pet 84 pet 16 10 Leidschc of Delftsche kaas gemiddeld Vet melkpoeder 410 pet Melkpoeder 24.8 Gedeeltelijk ontroomd melkpoeder 17.0 V. V. boerenkaas fabriekskaas 40 boprenkaas fabriekskaas boerenkaas 0,111 0,107 0,095 0,091 0,087 Leidsche of Delftsche kaas 0.063 Vet melkpoeder 0. Melkpoeder 0.295 Gedeeltelijk ontroomd melkpoeder 0.202 ONZE FRUITTEELT Wat tegen de moeilijkheden te doen. De Tuinbouwvereenigingen Kapelle en Biezelinge zonden een rondschrijven aan de fruittelers, waarin o.a. het volgende voor komt: Tengevolge vaa de belemmeringen die de Europeesohe staten hebben ingevoerd, door middel van hooge tarieven of contingentee- ringsmaatregelen, komen de Nederlandsche fruitkweekers met hun producten in het ge drang. De laatste jaren hebben duidelijk aange toond welke funeste gevolgen gemelde maat regelen voor de frudtbedrijven hebben. Van een loonend bestaan kan men niet spreken 'ant dat is ouder deze omstandigheden ten eeueamale uitgesloten. De volle aandacht wordt 'besteed, om de verliezen zoo klein mogelijk te maken. Allereerst richt zich daarbij het oog op arbeidsbesparing, waar door natuurlijk de werkeloosheid in de stre ken van de fruitcultuur sterk toeneemt Een ander gevolg is, dat ook op anidere cultuurzorgen moet worden bezuinigd, wat nog meerdere nadeelige gevolgen voor den fruitkweeker met zich brengt. Het komt ondéngeteekeaden voor, dat ge tracht moet worden de gevolgen vaa de door Door haar ziektekiemdoodende eigenschap, haarhoeststillende werking, haar gunstigen invloed op borst, keel en ademhalingsor ganen is het beproefde middel in griep-tijd akkers Abdijsiroop het buitenland getroffen maatregelen zoo veel mogelijk af te wenden. In de eerste plaats is daarvoor aangewezen: Beken-dmaknig van de bevoegde autoritei ten van den toestand van de fruitkweekers. De tw.ede manier om uit de ellende te komen is, door bij de Regeering te vragen om maatregelen te nemen, waardoor den fruitkweekers de gelegenheid wordt gegeven voor eea bestaansmogelijkheid. Het is daarom dat ondergeteekenden bet plan hebben gemaakt, te Goes een vergade ring to houden om deze belangrijke kwestie te bespreken en middelen te beramen, om uit de moeilijkheden te geraken. Hoewei het een algemeen bekend feit is. dat de meeste kracht uitgaat van dé organisaties, zal deze vergadering niet alleen toegankelijk zijn voor afgevaardigden der belanghebbende vereenigingen, maar ook voor hun leden en andere fruitkweekers. Opgemerkt wordt dat de meeste kans van slagen gelegen is in de medewerking van alle vereenigingen en personen'die belang hebben bij de fruitteelt VORSTSCHADE AAN DE UIEN. Men meldt ons uit Nieuwe Tonge: Door de strenge vorst is aan de meeste uien schade toegebracht. Het Uitvoer Con trole bureau geeft voor de aangetaste uien geen uitvoervergunning. Het schip „De tijd zal het leeren" is met een lading uien aan boord zonder uitvoer- certificaat van Oude Tonge vertrokken en te Antwerpen aangekomen, zoodat het den schipper gelukt is aan de waakzaamheid der douane te ontsnappen. UIT HET SOCIALE LEVEN HET CONFLICT IN DE CONFECTIE INDUSTRIE TE AMSTERDAM DE OPLOSSING In aansluiting op het bericht, waarin mel ding werd gemaakt van het feit, dat het conflict in tie heerenkleeding-confectiebe- drijven, waarbij betrokken waren de N.V. Hollandia-fabrieken, de firma De Vries en Susan, de N.V. M. v. d. Heydens Confect:e- fabriek, de NV. Nederlandsche Confectie fabriek „Necofa" en de Handelsvennoot schap Confectiefabriek J. Gazan te Amster dam is geëindigd en dat het werk hij deze firma's reeds is hervat, kan nog het volgen de gemeld worden: Na langdurige besprekingen zijn partijen overeengekomen de collectieve arbeidsover eenkomsten te verlengen tot 31 December 1933, met dien verstande, dat een loonsver laging van vier procent zal worden toege past. De reedis in 1932 gegeven loonsverla gingen zullen hierop in mindering worden gebracht Mochten ten deze geschillen ont- Niets anders noodig dan Pu rol, om een ruwe huid, sohrale lippen en gesprongen handen, spoedig te genezen, Doos 30 en 60 ct Bij Apoth. en Drogisten, staan, dan zullen deze uiteindelijk door ar bitrage worden beslecht Behalve de werk nemers, die een vast loon van f 15 of minder verdienen, zullen ook nog eenige andere groepen van werknemers, zooals de zg, loo pende-band-arbeiders in 1933 geen loons verlaging ontvangen. In de thans geldende tarieven werden door eenige werkgevers in overleg met de, werknemersorganisaties ven schillende verbeteringen aangebracht Vóór l Maart e.k. zal een commissie wor den geconstitueerd, bestaande voor de eene helft uit vertegenwoordigers van de vereen van Confectiefabrikanten en voor de andeer helft uit vertegenwoordigers van den Neder- landschen Bond van Mannelijke en Vrouwe lijke Arbeiders In de Kleeding-industrie, met opdracht de tarieven aan een herziening te onderwerpen. Alle bij 't conflict betrokken werknemers zijn op hun oude plaatsen aan het werk gegaan, terwijl beide partijen zich verhou den hebben, geen rancune-maatregelen te De Nederlandsche Centrale Bond van Christelijke arbeidcrs(sters) in de bedrijven van Voedings. en Genotmiddelen heeft per 31 December 1932 de drieduizend leden niet onbelangrijk overschreden. Het ledencijfer wees op genoemden datum 3059 leden aan. Op 1 aJnuari 1932 waren 2655 leden inge schreven, zoodat over het afgeloopen jaar een zuivere ledenwinst van 404 leden kon worden genoteerd. Over 1931 was de leden winst van deze organisatie 402 leden, zoodat over de laatste twee jaren de stijging niet minder dan 806 leden bedroeg. Dit wijst m- derdaad op een behoorlijke en stabile voor uitgang. Het ledental, hetwelk per 1 Jan '3! bedroeg 2253, kon dus op een cijfer van 3059 afgesloten worden. „De Christelijke Landarbeider", orgaan van den Ned.. Chr. Landarbeiders-bond, schrijft het Van onzen bond met zUn 25000 leden. Is tot op dit moment 50 pet werkloos. Over het alg; meen kerels, die wel willen arbeiden, ma* voor wie geen arbeid ls. Mannen, die wel wl len zorgen voor hun gezin, maar wlen de m< gelijkheid om door arbeid in hun onderhoud te voorzien ls ontnomen. Mannon gewend zijn met een sober looi Gezinnen, die ln de laatste Jaren reeds 10 tot 20 pet loonsverlaging hebben ondervonden. G( zinnen, die wel 30 pet Inkomen minder hebben dan enkele Jaren geleden, door loonsverlaging en workvormlnderlng. En diezelfden zijn het. die van dat sober In- komen nog wekelijks pl.m. 60 cent storten, om ln de winterperiode 42 dagen uitkeering te be- De minst draagkrachtige groep menschen, brengt de grootste offers en heeft van de crisis >rkloozenkaa keerden wg uit over f 74.521.— 2 7 Januari f 83.317.60 9 14 f 86.524.50 16 21 pl.m. 1 91.000.— „Toch mooi. da/t zoo Iets uitgekeerd orden", zoo hooTen we zeggen. En of. maar ergeet niet dat de arbeiders zelf ook week an week daarvoor een belangrijk offer bren- ring. op pi tenten. belders waardeere men bltjve van de arbeiders af. alsof die de staats- en gemeenteflnanciën oppeuzelen. Een groote groep arbeiders heeft nu al Jaror voor de verzekering bijgedragen. Zij alleen heb ben gepoogd zich te verzekeren tegen de rislcr van de werkloosheid. Hun werkgevers, voor wie velen zulke flinke werkers en flinke nood hulpen waren, hebben daarvoor nimmer een cent gegeven. O Ja, vla belasting, maar daar vielen de arbeiders eivenmln bulten. Hoe meer men zich hiermede bezighoudt, des te meer respect moet men krijgen voor de ar beiders, die zich hebben verzekerd. Het Is te hopen, dat ze Iets meer waardee ring vinden. Rechtzaken. DE ERVEN HEYERMANS CONTRA DE VJULA. Op 12 Juli Jl. werd do VARA veroordeeld tot betaling van een schadevergoeding aan de ven Heyermans, die een som van f 225 vai VARA hadden gevorderd, omdat deze om hoorspelen had doen opvoeren, bewerkt i werken van Heyermans. De VARA bood f 180 doch de erven Heyermans namen geen ge- met dit aanbod. le eerste Kamer der Amsterd; hierover een procedure ge- rechtbank voerd, waarin enkele weken geleden werd ge pleit Thans heeft het O.M. geconcludeerd tot toe- wijzing van f 205 aan de erven Keyermau*>. DIEFSTAL EN HELING Voor 't Haagsche gerechtshof diende de zaak tegen G. E., door de Haagsche rechtbank vrij gesproken van den hem ten laste gelegden diefstal, subs, heling. Hiertegen was de officier van Justitie in beroep gekomen. Het betrof diefstal, subs, heling van een kalf ten nadeele van den veehouder Olsthoorn te Wateringen. Na getuigenverhoor vroeg de procureur-gene raai veroordeeling van verdachte, dio inmid dels. de vlucht naar Duitschland heeft geno men tot twee maanden gevangenisstraf. JIM, DE ZOON VAN BOBBY Door G. Th. ROTMAN f-Tl 1. Komt, kind'ren, luistert allemaal! 'k Begin vandaag een nieuw verhaal! Het is van Bobby's zoontje Jim, Precies als pa zoo loos en slim; Natuurlijk is hij zeer gesteld Op alles wat papa vertelt, Van wat die vroeger in zijn levfen Daarginds in Holland heeft bedreven. 2. Maar op het hooren van die streken Die op het oog zoó aardig leken, Geraakte Jimmy's apenbol Zoo langzaam aan totaal op hol; „Ik wil naar Holland! O, pa-pa. Ik hou 't niet uit in Afrika!" Zoo riep hij daag'lijks met een zucht» En eind'lijk nam hij stil de vlucht. (Wordt Woensdag vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8